FIRMS W. B. GUSKENS. Maandagavond had do firma W. B, Gusken9 op do Groote Markt ons uitgenoodigd om eens eon kijkje te nemen bij do fabricage van limonade siropen en gazeuse dranken, waarme de zij dezer dagen zelve begonnen was. De nieuwste toestellen voor de be reiding van de heerlijkste limonades en vvor do vulling van nieirw model- limonade-schroefflesschen en spuit- waterflesschen werden door den te- genwoordigen eigenaar, den heer P. ,T. M. van Tetering, toègelicht, als mede do wijze van bereiding der li monade-siropen uiteengezet. Voor do bereiding worden alleen suiker en de beste grondstoffeu ge- bru'kt. En om te doen zien, dat hij leder onderzoek gaarne op welken tijd ook verlangt, toonde de eigenaar ons zijn keurig uitgevoerden zomer-catalogus, waarin het volgende afschrift van een aan den Directeur van den Ge meentelijken Keuringsdienst van Voedingsmiddelen te Haarlem ge richt schrijven: „Wcledelzeergelecrde Heerl Waar wij reeds vroeger eigener be weging, aan Uwe ambtenaren bij hun bezoeken een doorloopend „passe partout"' in onze magazijnen en kelders verschaften met volmacht om steeds alle gewenschte monsters te trekken, daar willen wij lieden, ten volle sympathiseerend met doel en streven van Uwen Dienst, die conces sie uitbreiden. Officieel declen wij U nl. mede, dat wij zelf zijn begonnen aan de fabri cage van limonadesiropen en gazeu se dranken. Wij staan U en Uwen ambtenaren, mits behoorlijk gclegimiteerd, op elk tijdstip, dat U goeddunkt, toe, in on ze kelders en magazijn geheel gratis monsters te komen trekken, zoowel van de grondbestanddelen, al9 van de siropen en do gazeuse dranken zelf. Diezelfde vrijheid permitteeren wij U ook ten opzichte der goederen, ter wijl zij van onze magazijnen naar do cliënten vervoerd worden. Over tuigd als wij zijn, dat die contröle door U zóó zal gevoerd worden, dat wij daardoor geen stagnatie in den goeden en geregelden gang onzer za ken ondervinden, hebben wij de eer te zijn, Hooachtend, Van UEd.Z.G. de dienstvaardige Firma W. B. GUSKENS." Zoo'n verklaring zegt genoeg. Dat de firma zich nu ook toelegt op de vervaardiging van alcohol vrije dranken, toont, dat zij met den tijd meegaat. Al dat nieuwe in 't ouderwetsche gebouw. In het groote gebouw aan de Groo- lo Markt No. 4, hoek Koningstraat, waarvan tegenover de Pandpoort in de Koningstraat de zeer antieke, oud-Hollamlsche gevel dagelijks de bewondering wekt van vreemdeling en stadgenoot, werd in de tweede helft der 18de eeuw oen distilleerde rij opgericht. Aanvankelijk later niet meer werden de likeuren zelf gestookt, getuige nog het op leder geschilderde interieur der zeer pri mitief ingerichte likeurstokerij, welk schilderstuk zich nog in het midden de; buffetkast bevindt liet winkelmagazijn vertoont ook thans van buiten, maar zeker inwen dig hot type van oen oudcrwetschen winkel, waar alles u tegenglimt en blinkt Sinds December 1910 Is do zaak onder verjongde leiding gekomen van den heer P. J. M. van Tetering, dio de exploitatie der zaak voort zette onder de firma W. B. Guskens. Uitbreiding der zaken heeft nieu wen bloei gebracht. Do geheele wijze van bereiding de zer limonades, de behandeling der dikwijls bacteriën-meedragende spuit water-syphons toout aan, dat de ge heele zaak in het toeken der moder ne hygiène en der oud-Hollandscho zindelijkheid staat. De afdeeliDg bieren is mede zeer goed verzorgd, o. a. is verkrijgbaar 't Pilsner Urquell. Al de bieren worden zeer hygië nisch isobarometrisch gebotteld, De biorüesscljtóKwestie, zoo dik wijls op 't tapijt gebracht, is door deze firma door het laten teekenen yan bruikleenbonB, zeer practisch opgelost en het is onbegrijpelijk, hoe vele mopperende brouwers en botte laars, met veel eerder dezen maat regel, waarvan i.der de billijkheid moet inzien, hebben toegepast. VERKIEZINGEN IN 1913. 't Hbld. meldt: In het hoofdkiesdistrict Haarlem mermeer bestaan plannen om voor de Tweede-Kamerverkiezingen in 1913 een vrijzinnige actie van groo- ten omvang op touw te zetten. Er is reeds een comité van actie opgericht. In de verschillende deelen van hot district, dus in Haarlemmermeer, 'Aalsmeer, Sloten, Heemstede, Benne- bvoek, Hillegom, Lisse, Lcitnuidea, Alkemadë en Nieuwer-Amstel, zullen subcomité'fl werkzaam zijn. Den 27 Juni wordt te Hoofddorp een groote vergadering gehouden om alles de finitief te regelen. DEKHENGSTEN. Ged. Staten dezer provincie brengen ter kermis, dat bij de te Haarlem ge houden buitengewone keuring van twee dekhengsten zijn goedgekeurd lo. Francisco Ferrer, eigendom van K. Burkli, te Halfweg, zijnde van koudbloed Belgisch ras, oud 4 jaren, hoog 1,63 M. en 2o. Brabancon de Kat eigendom van K. Burkli te Halfweg, zijnde van koudbloed Belgisch -ras, oud 8 jaren, hoog 1,G7 M. ONTSPORING. Zondagnacht ontspoorde een loco motief van de stoomtram Leiden Haarlem onder Hillegom. Het verkeer ondervond veel vertraging. Rubriek voor Vragen Geabonneerde!) hebben het voorrecht, wagon op verschillend gebied, mits veer beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote HoutBtraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Als iemand docrr don Militieraad is afgekeurd, wanneer krijgt hij daarvan dan een schrifte- ANTWOORD. Daarvan wordt geen schriftelijk bewijs gegeven, 't Wordt in de officieele registers op- geteokend en dat is voldoende. VRAAG. Ik word sinds 2 jaar door kerkvoogden lastig gevallen om belasting te betalen. Daar ik 23 jaar geleden voor het laatst in de kerk ben geweest, meen ik, dat ik geen kerkelijke belasting behoef te beta len. Dit jaar, op 31 Mei, heb ik mij als lid laten schrappen. Ben ik nu nog belastingplichtig. ANTWOORD. Ja, tot 31 Mei zal u moeten betalen Uit de Omstreken SLOTEN. Den len Juli a. s. zal het 39 jaar geleden zijn, dat de heer C. J. Ver plante in dienst trad bij de politie dezer gemeente. Na 6-jarigen dienst b'j het wapen der Koninklijke Maré- chausséo, werd hij den len Juli 1882 benoemd tot veldwachter en reeds 2 jaar later bevorderd tot chef. Op te sommen wat hij in zijn 36-jari- ge loopbaan hij de politie in hot be lang der samenleving in het algemeen en in de 30 jaar in dat van de inge zetenen dezer gemeente in het bijzon der heeft verricht, zou te ver voeren. Dcor zijn bezadigd en zoo nocdig krachtig optreden wist hij in al die jaren het gezag steeds hoog te hou den in verschillende politiezaken tot eeo gewenscht einde te brengen, Geen wonder dan ook, dat hij door de bur gerij hoog geacht wordt. Te allen tij de was hij bereid, haar met rand en daad bij te staan. In een uitgestrekte gemeente als deze is. met daarbij een zich steeds uitbreidend stadsge deelte, is echter zijn taak waarlijk niet gemakkelijk, doch zoowel bij zijn superieuren als bij zijn ondergeschik te veldwachters en bij allen, die met hem Ln aanraking komen, staat hij hoog aangeschreven. Ook bij het politiecorps is hij geen onbekende jarenlang was hij zoowel lid van het hoofdbestuur als van de af deeling Noord-Holland van den Al- gemeenen Nederlundschen Politic bond. De feestdag zal dan ook wel niet on opgemerkt voorbijgaan en voorzeker is het de algemeene wensch, dat de ju bilaris nog vele jaren in zijn tcgon- jwoordigen werkkring werkzaam mo ge zijn., HALFWEG. Ds. H. j. Heida, predikant der Ge- ref. Kerk te Halfweg, die het beroep aannam naar de Geref. Kerk te Stadskanaal, en die 30 Juni zijn in trede hoopt te doen te Stadskanaal, zal worden bevestigd door ds. R. Mid- delveld, predikant to Nieuw-Buinen. BENNEBROEK. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in deze gemeente ƒ16.08 opgebracht. VELSEN. Ged. Staten van Noord-IIolland hebben 't raadsbesluit tot afschaffing der kermis goedgekeurd. Ds. J. D. Speelman, predikant bij de Geref. Kerk te Velsen, die hot be roep aannam naar de Geref. Kerk to Westerlee, is voornemens om op 28 Juli afscheid van zijn gemeente te nemen. IJMUIDEN. VISSCHERIJ SCHOOL. Aan het gedrukte „Verslag van het Bestuur der Verceniging Visscherij- school te IJmuiden" over het jaar 1911, ontleenen wij het volgende: In den aanvang van 1912 bleek der Commissie van liquidatie, als hoeda nig het Bestuur sedert 1 Januari fun geerde, dat genoemd College de ge meentelijke subsidie over 1911 nog steeds niet had uitbetaald, niet alleen, maar ook dat het, op minnelijke wijze daartoe aangemaand eenvoudig en geheel willekeurig weigerde, aan het desbetreffende besluit van den Ge meenteraad uitvoering te geven. Eene op 22 Jan. gehouden Bestuursverga dering, besloot toen, dienzelfdcn dag tot betaling te dagvaarden; de beta ling geschiedde ten slotte op den dag voorafgaande aan dien, waarop de zaak bij de rechtbank te Haarlem aan hangig gemaakt had moeten worden. Aan boord van 't instruclievaartuig, werden negen leerlingen gehuisvest, negen ontvingen een opleiding tot ma troos. waarvan de eindresultaten zeer goed te noemen zijn. Voor een opleiding voor stuurlieden hadden zich 15 leerlingen aangemeld, waaraan negen het diploma verwier ven. Zeven van cle 15 leerlingen slaag den voor stoker. Verder bevat het verslag dc copie van een open brief aan den Gemeente raad van Velsen, gedateerd 8 Juli 1911, waarin de aandacht wordt gevestigd op een zinsnede uit een pxacadvies, waarin van een overleg met B. en W. van Velsen gespreken wordt. Dit overleg heeft niet plaats gehad, wel een bespreking tussclien eenige heeren, waaronder de heer F. Net- scher, die echter uitdrukkelijk ver klaarde niet namens B. en W., doch voor zichzelve te spreken.. Keet verbrand. Dinsdagavond is de werkkcct van den oi.derhoudsaannemer der sluis- werkeu alhier, die alleen staut iu de nabijheid van de nieuwe sluizen, door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De keet werd bewoond door een 4-tal werklieden en bevatte eenig brandbaar materiaal, waardoor de brand ernstiger scheen, dan hij werkelijk was. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. In publieke veiling. De stoomtrawlers Oceaan I, II en III van de N. V. Stoomvisscherij Oce aan, zuilen binnenkort in publieke veiling komen, daar de pogingen tot onderhandschen verkoop tot geen re sultaat hebben geleid. Door crediteu ren zijn de schepen sinds een maand stil gelegd. Vervolg Binnenland. DE PARIJSCHE BANDIETEN IX NEDERLAND. Het onderzoek wordt door do Am- sterdainsche justitie ijverig voortge zet. Vastgesteld is, dat een der ban-, idioten, Belonie, in Amsterdam is ge weest, vermoedelijk om over den verkoop van gestolen effecten te on derhandelen. De politie heeft den man opgespoord, die Belonie naar den trein heeft gebracht De opge spoorde is dezelfde als die reeds ge hoord is over zijn bemiddeling bij den verkoop van do gestolen auto uit Gent. Langzaam aan komt wel uit, dat Amsterdam een gewichtige rol heeft gespeeld in het optreden der Parijschb bandieten. LUSTRUMFEESTEN TE AMSTER DAM. Na de onderlinge roeiwedstrijden op den Amstel was er gisterenmiddag in do studentensociëteit een feeste lijke bijeenkomst. Aan den vervaardiger der Luslrum- marsch, den heer A. C. Wertheim, werd een medaille uitgereikt. Door den heer J. W. te Winkel werd een Album Academicum aangeboden, bevattende de belangrijkste gebeur tenissen in 't bestaan der Universi teit. Aan den heer Francois Pauwels w erd hulde gebracht voor zijn bloem lezing in de moderne studentenpoc-zie, getiteld „lö Vivat" door hem aan den Senaat aangeboden. Hierna sprak Prof. dr. G. A. Yan Haincl een feestrede in dichtmaat uit. Prof. mr. Van Hamel besloot: „U zij 't mijn eere-groet, Feestvierend corps, dat mij mee op- naamt in uw stoet, Mercuur voorzag uw jeugd, uw kracht en bloeiend leven. En heeft om uwentwil dcez' school haar glans gegeven. Als midden in een hof een springfon tein opschiet En stam èn blad èn bloem met drup'len overgiet, Die spelend in de zon, het dorstig kruid verb! ij en En op en onder de aard' de levens sappen spreijen; Dan geurt de bloesem, zwelt de knop, die vrucht belooft, En smukt de hof zich vol van zon nig ooft; De bron springt altijd door en de op gespoten waat'ren Met immer jong geluid bij 't neder- vallen klaat'ren Zoo zij voor Holland's hof deez' School een springfontein, Die voere uit Wijsheids bron het wa ter koel en rein. Gij zijt de droppelen, die 't kostelijk nat verspreiden. Steeds vloeie een nieuwe stroom, als de oude moet verscheiden; Steeds kome een nieuwe jeugd, uit Wijsheids bron gedrenkt, Die aan de wetenschap weer nieuwen opbloei schenkt. Zoo zie 'k voor Amsterdam, door eigen kracht geschapen Tot Hoofdstad van het Land, drie kronen boven 't Wapen Naast de oude Keizerskroon, wier oude glorie heugt De kroon der Wijsheid en de Bloe menkroon der Jeugd". Gisterenavond gaf de Studenten- tooneelvereeniging in den Stads schouwburg een voorstelling. Opge voerd werd: „Wie niet sterk is, moet slim zijn", van Olivier Goldsmith. De voorstelling slaagde uitstekend. Gemengd Nieuws SCHIPBREUK. Het stoomschip „Ville de Cayenne", op 16 dezer uit Fort de France ver trokken, heeft schipbreuk geleden in het gezicht van Santa Lucia. Een deel der bemanning is gerei DE UITSLUITING IN DE METAAL INDUSTRIE. Uit Halle wordt geseind, dat dc bond der metaalindustriëelen in een vergadering te Hannover besloot, om a.s. Zaterdag 60 van de metaalar beiders te Halle en omgeving uit te sluiten. Maagdenburg zal eenzelfde beslissing nemen, zoo wordt aan „De Tel." geseïni VLEESCII VERGIFTIGING. U't Berlijn wordt geseind: 72 personen zijn door het gebruik van slecht vlecsch vergiftigd. Ver scheidene bevinden zich in levensge vaar. CHOLERA IN DUITSCHLAND? In de nabijheid van Mahlow, bij Berlijn, zijn drie kinderen onder ver dachte ziekteverschijnselen gestorven. De ouders eu nog twee andere kindo ren liggen te bed. Men gelooft hief met cholera asiatica te doen te heb ben. Er zijn maatregelen genomen, om de uitbreiding van de ziekte te voorkomen. DE „ZEPPELIN III" GEDEELTE LIJK VERBRAND. Uit Friednchshafen wordt gemeld, dat liet luchtschip „Zeppelin III", dat voor acht dagen een schitterenden tocht naar Hamburg ondernomen heeft, in de groote hal ten deele door brand vernield is. Terwijl het eene bo- richt zegt, dat do schade betrekkelijk gering is en in drie dagen hersteld kan worden, zeggen andere tijdingen, dat de schade zeer groot is. De hal bleef ongedeerd, zoo ook het nieuwe luchtschip, dat op stapel staat. Toen hot laatste gas uit het voorste gedeel te van het schip wegliep, had er een ontploffing plaats. Drie arbeiders werden gewond; èón levensgevaarlijk. Nader wordt gemeld: De oorzaak van* de ontploffing wordt toegeschreven aan een zelfonti branding van het knalgas. De Zeppe lin Sciiiffbau Gesellschafl deelt mede, dat het luchtschip ongeveer half Juli weer gereed zal znn. De schade blijkt dus werkelijk groot geweest te zijn. 1IET SPOORWEGONGELUK. Van het spoorwegongegeluk te Malmsliitt bij Linköping in Zweden komen uog enkele bijzonderheden. Do bagagewagen, die achter den kolenwagen reed, werd in stukken uit bet spoor geslingerd de volgende drie slaapwagens werden ten deele verbrijzeld, liet overige dool van den trein bleef onbeschadigd. De machinist en de stokor zijn slechts licht gekwetst. Ouder de dooden zijn behalve de dochter van Strindberg, de echtgenoo- te van den Stockholm schen dokter von Philp, eeri tooneelspoelster, en Looft, directeur van verkeer op de spoorwegen, ook twee Engelse he gees telijken. Prof. Hermansso» uit Hel- singfors werd licht, zijn vrouw le vensgevaarlijk gewond. Zwaar go- wond is ook Berg, directeur van de Zweedsche petroleummaatschappij te Nörrköpfng. De soldaten, die uit het naburige kamp snel ter plaatse waren, moesten van do slaapwagens het dak open hakken om dooden en gewonden eruit te halen. In 1875 is er op dezelfde plek een spoorwegongeluk geweest, waarbij negen menschen omkwamen. Nog wordt geseind Mevr. Herrmansonn te Ilelsingfors is Dinsdagmiddag overleden. De an dere gewonden zijn aan de beterhand. In het geheel zijn hij üo ramp 21 personen om het leven gekomen. EEN REVOLVERAANSLAG IN EEN H. B. S. Te Lemburg loste een leerling van dc 4de klasse der hoogere burger school, de 16-jarige Franz Stach, ge durende de les een revolverschot op den leeraar in de wiskunde, Johann Schaden, waarop hij van de verwar ring die na zijn daad ontstond, ge bruik maakte om te ontvluchten. De leeraar werd licht aan liet hoofd gekwetst. Do jonge Stach gold voor een tamelijk goed leerling, maar had onlangs een slecht cijfer voor wis- kundo gekregen en legde sinds dien groote opgewondenheid aan den dag. DE DUiTSCHE VLIEGPOST. Do volgende week zal er een nieu we, groene postzegel uitgegeven wor den door de Duitsche jiotierijen. De postzegel dient voor de rijks-vlieg- post. DE STAKING DER INSCRITS MARITIMES. Uit HAvre wordt gemeld, dat de 300 marinesoldaten van Brest en Lorient, ter vervanging van de stakers der palcetboot „La Provence", Zaterdag middag aldaar zijn aangekomen. De waggons van den trein, waarin de marine-soldaten hadden plaats geno men, werden door een locomotief on middellijk naar de aanlegplaats van de „Compagnie générale transatlan- lique" gebracht. Des avonds verliet de „Provence" de haven met bestem ming naar New-York. Aan boord be vonden zich ongeveer duizend passa giers. Een talrijke menigte sloeg liet vertrek gade, maar er.had geen en kele manifestatie plaats. Uit Havre wordt geseind: Het is onjuist, dat de stakingsorder naar de havens is getelegrapbeeixl. Lit Marseille De „inscrits maritl- mes" hebben besloten tot algemeene stuking. Uit Bres» wordt geseind: De sta king <tar inscrits maritimes is ge ëindigd, nadat de reeders een loons- verhoogin ghadden toegestaan. EEN DIEVENBENDE GEARRESTEERD. De Berlijnsche politie is het gelukt, een dievenbende van zes personen te arresteeren, die er zijn werk van maakte, de expeditiefirma's op de ver schillende stations van de hoofdstad te bestelen. Bij een der gearresteerden werd voor meer dan 200.000 Mark aan gestolen goederen gevonden. NOODLOTTIGE BRAND. Te Brussel heeft Zaterdagavond een hevige brand gewoed in een huis in de Visitandenstraaf, die aan drie personen het leven heeft gekost, ter wijl bovendien nog een bewoonster van bet huis, die uit een venster was gosprongen, met gebroken rugge- graat van do straat werd opgenomen. NIET IN DE HAAK. Nader wordt gemeld: In Parijs is een man gepakt, die de post uit Midden-Amerika schijnt te hebben bestolen. Hij had negen brieven uit Mexico, Cuba en Mid- den-Amerika bij zich, met cheques, waarvan een ter waarde van 500.000 franc. De diefstal is waarschijnlijk gepleegd in het gebouw der adminis tratie der posterijen. Het bestuur der posterijen denkt, dat Rousset, zoo heet de man, ongeveer 200 'brieven heeft gestolen. Het schijnt hem ech ter niet te zijn gelukt een van de cheques to gelde te maken. Men ge looft dat hij verscheiden medeplich tigen heeft. INSTORTING. In Prokofsk, in de buurt van Sa- rato}, is een muur van een beende- reofabriek ingestort, Zeventig arbei ders werden gedood. DE EEDSAFLEGGING. Gisterenmiddag heeft Maria Adel- heid, de pas meerderjarig geworden groothertogin van Luxemburg, in öe Kamer den eed op de grondwet afge legd en daarmede de regeering aan vaard. Na afloop van de plechtigheid reed de vorstin door de stad naar het pa leis. Toen zij zich daarna op het bal kon vertoonde, werd zij met buitenge wone geestdrift toegejuicht en hief de menigte het volkslied aan. NOODWEER IN MEXICO. Evenals in Kansas City, heeft ook in Mexico noodweer veel schade aan gericht. In Guanajuato vond een wolkbreuk plaats, die aanleiding gaf tot een overstrooming, waarbij vele menschen verdronken. SUFFRAGETTES. De N. R. Crt. schrijft Met een enkel woord is reeds ge meld, welke schandelijke bejegening minister Asquith Vrijdag, toen hij op liet ministerie van Indie ontvangst lucid, van een paar kiesrecht;rouwen heeft ondervonden. Een als dame go- kieede vrouw, met wie de minister, nu de voorstelling een oogenblik sprak, sloeg plotseling de bandon op zijn schouders en trachtte er de epaulet ten van de uniform af te rukken. Mei moeite en hevig tegenspartelende werd zij verwijderd. Een oogenblik later was het een jongmensch, blijk baar ook een voorstander van vrou wenkiesrecht, die den minister wel niet aan den lijve tastte, maar hem opgewonden allerlei toevoegde. Niet zachtzinnig werd hij door een paar heeren eerst de zaal en toen het ge bouw uit geleid. Het derde geval was het ergste Een keurig gckleede jon ge dame groep den minister bij den arm en sloeg hem met den waaier op het hoofd. Mevrouw Asquith, die naast haar man stond, hielp de feeks bedwingen. En dat kostte moeite. Het feest, waar ook leden van het koninklijk huis waren verschenen, ging daarna ongestoord zijn gang. Pers-Overzicht 'T GEBEURDE MET DE ZIEKTE WET. „Het Volk" schrijft o.a.: Als ooit een meerderheid zich ge blameerd heeft, dan is het in deze week de rechtsche meerderheid in on ze Tweede Kamer. Wat hierachter zit is eigenlijk dui delijk genoeg. Men wil rechts de Ziek- tewet-Talma niet. Kuyper heeft rond uit staking aangekondigd, wanneer Talma vasthoudt aan zijn program, dat de Ziektewet eerst wil. Lobman wil liefst deze Ziektewet ook niet, heeft meer dan een jaar geleden reeds gezegd, dat hij in elk geval zou tegen stemmen. Maar hij zou Talma toch gaarne een handje helpen tegen Kuy- jier. Het politieke spel tusschen deze bei de heeren is ten slotte, zoo niet de on dergrond van al wat door rechts ge beurt, dan toch de sleutel tot 't ont sluiten van veel raadselachtigs wat cr geschiedt. Aan dit politieke spel worden de be langen der arbeiders op de meest cy nische wijze geofferd. Wij dwecpen allerminst mot Talma's spciale wet ten. I-Iet lijkt ons moeilijk gebrekki ger werk te leveren. Maar zelfs dat gebrekkige is den conservatieven ele menten rechts te veel. „Klassewetge ving" noemt de heer Van Idsinga het. Tal van argumenten, die deze heeren hebben tegen de Ziektewet, gelden minstens even hard tegen de Invalidi teitswet Voor elke verdere verknoei ing zijn ze te vinden. Het „Huisgezin" schrijft: „De indiening der vijf en twintig amendementen door den heer Lob man, zonder met de andere leiders van rechts en met den minister over leg te hebben gepleegd, was een fout. Een fout was ook de verwijzing de zer amendementen naar de commis sie van voorbereiding. Een fout ook haar advies, om over die amendementen een afdeelingson- derzoek te houden en daarmee het tot stand komen der ziekteverzekering niet enkel in gevaar te brengen, maar feitelijk onmogelijk te maken. Een fout mede haar advies, om, nu de door den lieer Lobman ingetrokken amendementen door een lid der lin kerzijde werden overgenomen wat ieder verwachten kon daarvoor geen afdeelingsonderzoek noodig tc achten." En verder: „Men roept thans van links al sma lend, dat er van de heele sociale wet geving niets terecht komt, dat er geen sprake van kan zijn, in October met de Invaliditeitswet te beginnen. Die triomfkreet want men zou riets liever zien dan 'n totale misluk king is wat voorbarig, maar wie onzer durft het jaar, dat ons van de stembus scheidt, met opgewektheid tegemoet gaan? Zal de slechte week, die we gehad hebben, de voorloopster zijn van nog slechtere?" Do Standaard schrijft Bij uw lief ziek huisdier komt de veearts, en stelt voor de gebroken poot er eenvoudig uit te snijden. Zijn mes hoeft ihij er voor mee gebracht. Dat mes legt hij op tafel. En gij als eige naar van den hond zegtga uw gang. Bij nador onderzoek komt intus- scben de veearts tot de conclusie, dat de operatie niet hoeft, en neemt hij zijn voorslag om de gebroken poot er uit te snijden, terug. Maar het mes ligt er. Oat hoort een buurman, die een ra- zonden hekel aan dien altoos blaffen de n hond heeft, en nu had gehoopt, dat 't beest er aan zou moeten. Dit valt hem bitter legen. En nu grist hij 't mes van tafel en zegtZoo de arts 't niet wil, zal ik 't wel doen. Wat dunkt u, zou de eigenaar, die besloten had het lieve dier aan don arts over te geven, nu ook gehouden zijn, om dien lieven huurman stil te laten begaan Een kind zou zeggen Natuurlijk nietWant, ai is 't hetzelfde mes, de veearts bedoelde het Leve dier, zij 't wat hardhandig, te helpen, en die buurman zou niets liever zien, dan dat de rakkert onder liet mes cre peerde. Maar nu komen drie hoogwijze, oude tantes, en schelden dat arme kind voor dom. Hoe, zoo gruuniken ze het arme kind letterlijk in de ooreu, durf je nu zwart noemen, wat je zoo even pas wit keurde. Toen dio veearts het mos in de hand nam, woudt ge er het ar- mo dier aan overgeven, en nu buur man preefes hetzelfde met hetzelfde mes wil doen, nu maakt ge, dat hij bij den hond niet bij kan komen. En dat hooien dc heeren Borgesius, Drucker, Troelstra eu wie niet al, en nu roepen zo als uit één mond Do Tantes hebben gelijk, 't is een schan de Duo cum faciunt idem, non est idem Maar dat Latijn is cr bij «le heeren uit 1 Nadat „De Nederlander" in een ar tikel over het iot der amendementen- Lobman, later overgenomou door den heer Roodhuyzen, eerst o.a. betoogd heelt: „Bedoelde amendementen hadden uitsluitend betrekking op de Ziekte wet. Zij beoogden tweeërlei: le. do uitvoering dier wet mogelijk te ma ken zonder raden van arbeid; 2c. da vrijheid der bijzondere Ziektekasscu beter te verzekeren, en het bestuur dier kassen geheel over te laten aan de verzekerden. Deze zaken dienen wèl te worden onderscheiden. Met het tiveedc punt had de aan hangige Radenwet niets te maken." „Had nu de commissie van voorbe reiding, bedenkende dat de Radenwet aan de orde was en behoorde te wor den afgedaan, zich bepaald tot het in bespreking brengen alleen van dal deel der amendementen 't welk met die wet verband houdt, dan had zij de bespreking van het overige moeten laten rusten. Voor onderzoek daar van was later nog tijd genoeg." „Het stelsel der amendementen was. voor zoover het de organisatie aan gaat, zoo eenvoudig, dat daarvoor al heel weinig commissoriale, laat staan schril tel ij ke adviezen noodig waren. Bij aanneming van d i e amendemen ten, ware wel de Radenwet van de baan, doch tevens de Ziektewet aan de orde geweest, en ware men een goed eind opgeschoten." Vervolgt het blad zijn kritiek op de houding der commissie als volgt: „Ronduit gezegd, was naar onze meening ook Vrijdag de leiding der Commissie van Voorbereiding uiet ge lukkig. Waarom niet eenvoudig ge zegd: „M. H., na al wat hier gisteren is gezegd, moeten wij toegeven dat inderdaad ons advies ernstiger en bedenkelijker gevolgen zou kunnen hebben, dan wij op dat oogenblik hebben vermoed; maar het spreekt vanzelf, dat wij, welstaanshalve,over dezelfde zaak heden geen ander ad vies geven kunnen dan gisteren. Da naam van den onderteekenaar ver andert aan de zaak zelve niets." Do uitslag zou dezelfde geweest zijn1, maar de verdere behandeling der zaak i niet." Het slot luidt: „Wat nu de „verdwenen amende menten" aangaat, geheel waardeloos zijn ze niet geworden. Zij die twijfe len hoe ze over de Radenwet zullen moeten stemmen, hebben uit die amen dementen kunnen zien dat, ook bij verwerping der wet invoering der Ziektewet, mits ietwat gewijzigd, mo gelijk is. Daardoor zal hun twijfel misschien worden overwonnen. Ook de regcoring kan, tenzij „het stelscl- Lohman" haar geheel onbruikbaar voorkomt, en dat kan toch ook bij de discussiën over de Radenwet wor den aangetoond tot liet inzicht ko men, dat verwerping der Radenwei voor haar geen reden behoeft te ziju om do Ziektewet te laten liggen. Ook kan zij, om sommiger bezwaren weg le nemen, uit haar voorstel eeni ge steeuen des aanstoots wegnemen. Zij zal zich daartoe te eer gedrongen voelen, naar mate hc-t besef tot haar doordringt, dat de Radenwet wel eens kon worden verworpen. Hoe dit zij: eene eindbeslissing zal in elk geval nu genomen worden. Nu de tijd zoover verstreken is en aan behandeling, laat staan afhandeling der Ziektewet niet meer te denken schijnt, zullen regeering en Commis sie van Voorbereiding meer dan ooit zich moeten toeleggen op bespoedi ging van de voorbereiding van liet Ouderdoms -eu luvaliditeitsontwerp, dat immers steeds bij dit Kabinet de hoofdschotel is geweest. En komt da Ziektewet wel aan de orde, dan belet niets de nu ingetrokken amendemen ten opnieuw iu te dienen." Stoeravaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Tabanan. van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Juni te Port Said. Het st. Prins Frodenk Hendrik ar riveerde 18 Juni van Paramaribo ta Amsterdam. Het st. Sumatra arriveerde 18 Juni van Java te Amsterdam. Het st. Krakatau (nieuw stoom schip) arriveerde 18 Juni van Rotter dam te Amsterdam. Het st. Noordam vertrok 18 Juni v. New-York naar Rotterdam. Het st. Kambangan, van Amstcrd- naar Batavia, arriveerde 17 Juni to Sa bang. Het st. Vondel, van Amsterdam n Batavia, vertrok 17 Juni van Al giers. He.t st Ambon, van Bassein naar Londen, passeerde 17 Juni Ouessant. Het stoomschip Rindjanï, van Rot terdam naar Java, vertrok 18 Juni van Southampton. Het stoomschip Ophir. van Java naar Rotterdam, vertrok IS Juni van Gibraltar en 'langer. Het stoomschip Meraulce, van Java naar Rotterdam, arriveerde 17 Jnnf to Suez. Het stoomschip Calcutta, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 18 Juni van Suez. Het stoomschip Timor, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 17 Juli Gibraltar. Het stoomschip Prinses Juliana, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 17 Juni Tan Snhtng. Het stoomschip ZijMijk vertrok 13 Juni van Rotterdam naar Hamburg. Volgens draadloos bericht, via Cookhavon, bevond het stoomschip Nieuw Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, zich 18 Juni, des nam. 6 uur, op ongeveer 405 mijlen van Plymouth.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7