NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8894 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 20 JXJNI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: feit, Van 1—5 regels 50 Cfs.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem- j' ii 71'i"" .flEnnfflifr{rT7 V 1 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeU Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der «o/V'/T Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 J/JAdvertentiCn van Vraag cn Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 (^y 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Cöüuslrcenf Zondagsblad, 'voor Haarlem' J 037M kedac(ie en Administratie: Croote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posj „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot cle plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. dit NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 21 JUNI Gebouw Ned. Prot. Bond Uitvoe ring d Capellu-koor H. Cuypers, 8 Bur. Soc. Vereeniging Bioscoop-5 oor- ■telling, 8 uur. „Rusthoek", Avond-concert. Stadsnieuws BIOSCOOP IN NATUURLIJKE KLEUREN. De Maatschappij voor artistieke ci- tiematografie te Haarlem gaf gister avond hier ter stede in de Vereeni ging de eerste voorstelling met de ..Kinemacolor". Over dezo nieuwe vinding hebben we, Ln een artikel „Van onzen reizen- dp.n redacteur", kort. geleden reeds uitvoerige mededeelingon gedaan, Onze lezers weten dus op welk oen vernuftige wijze de Engelschman Smith er in geslaagd is, do drie-kku- ren-typo op de bioscoop toe te passen. Thans is evenwel een goede gelegen- heid om zich van dezen groeten voor uitgang op bioscoop gebied met eigen ocpen te overtuigen. Do „Kineuiacolor" wekt terecht be wondering. In 't programma is een beoordeeling van ,,Le Journal de Bmxelles" afgedrukt, die oordeelde „De voorstellingen van Kinemaco lor grenzen aan het wonderbaarlijke. Men zou haast gelooven, dat een groot schilder over tooverkrachten be schikt om niet de duizelingwekkende £i elheid der fotografie do schoonste kleuren van zijn palet natuurlijk en beweegbaar voor te stellen." Deze lof is niet overdreven. 't, Programma werd Woensdag1 avond geopend met 't projecteeren van bloemen. Zelfs de teorsto kleuren van de kinderen Flora's worden in de 'natuurlijkste kleuren op 't doek ge- tcoverd. Mooi waren ook de beeldenreeksen "ever den wedstrijd met motorboolen. Kuo iets echt natuurlijks hebben we in een bioscoop nog nooit gezieu De aee de lucht, de bemanning der boo ten, alles leefde. 'tWas of men alles in de natuur aanschouwde 't idóe van prentjes-kijken was geheel weg. Zeldzaam-mooi was ook de zonson dergang aan den Nijl. Wat een kleu renpracht Ook 't kijkje aan 't Garda-meer, rijk aan schoone borg-gezichten en water partijen, was oen welgeslaagd© opne ming Aardig waren ook de oefeningen der gymnasten, evenzoo de kijkjes op ©en concours-hippique. Maar 't glanspunt van den avond was do vertooning va nde Kronings feesten in Engclsch-Indiü. llier kwam de bioscoop in natuurlijk© kleuren buitengewoon mooi tot haar recht. De rijke schitterende kleurenpracnt •was een streeling voor *t oog. De in- landsche vorsten in hun sierlijke go- waden, de rijk-uitgedoste olifanten, alles werd zoo levendig op 't doek ge worpen, dat 't was of men de feesten al3 toeschouwer bijwoonde. Ter afwisseling werden enkele met gekleurde films vertoond, o. a. over *t Koninklijk bezoek aan Parijs en benige humoristische beeldenreeksen 't Getal bezoekers was den eersten avond nog niet groot, maar die er wa ren, hebben zich uitstekend vermaakt. Telkens klonk oen laid applaus, dat 'duidelijk aller tevredenheid bewees. De „Kineuiacolor" verdient evenwel volle zalen. Misschien zijn er men- ■chen afgeschrikt door de gedachten: ,,'t Zal in do zaal wel snikheet zijn. Daarom zij meegedeeld, dat al 't mo gelijke gedaan wordt om do zaal kool te houden. Zelfs op den drukkenden Woensdagavond was er in do zaal oen geedo temperatuur. Bovendien mogen d'; bezoekers in de pauze in den tuin. Alles wordt dus gedaan om 't den bezoekers aangenaam te maken. Hedenavond is er weer voorstelling. Don zullen eenige films vertoond Worden, die Zondag hier ter stede ge blaakt zijn. Dan kunnen do Haarlem mers dus hun eigen beeld en dat van Vele bekenden, op 't doek zien leven, AANRIJDING. Op 't Verwulft had Woensdagmor- f:en om 9 uur een aanrijding plaats usschen 'n tweewieligen handwagen beladen met bussen beschuit die al daar onbeheerd stond en een met paard bespannen voertuig. De hand- wogen viel om en brak een wiel. Het ongeluk had plaats doordat de be stuurder van 't bespannen voertuig moest uitwijken voor een hem passee- rend rijtuig en de handwagen niet rag. Persoonlijke ongelukken haddon ,niet plaats. PERSONEEL FIRMA J. J. BEYNES. De volgende motie wordt ons ter plaatsing gezonden De vergadering van het personeel der Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, firma J. J. Beynes, te Haarlem, gehouden op Woensdag 12 Juni 1912, belegd door de samenwer kende Metaalbewerkersbonden gehoord do uiteenzetting, inzake den huidigen bloei der metaalindus trie in haar geheelen omvang kennis genomen hebbende van het feit, dat over het geheele land de werkkrachten tekort schieten, om aan de vraag te voldoen overwegende, dat mede daardoor, daartoe in staat gesteld door de hoo- cere winsten, do loonen der arbeiders alom, en niet het minst te Haarlem, stijgende zijn constateert, dat de laatste 9 jaren op de Koninklijke Fabriek van Rijtui- ge- en Spoorwagens, firma J. J. Bey nes, van loonsverhoogïng absoluut geen sprake is, en eerder van ecu veilaging zou kunnen getuigd wor den overwegende, dat in genoemd tijd- v.ui de kostprijs der levensmiddelen mei inbegrip van huishuur roet i ster-, 20 pCt. gestegen zijn acht daarom een verhooging der loonen niet alleen gewettigd, maar ze fs noodzakelijk, opdat in den tast baren stoffel ijken achteruitgang der arbeiders ©enigermate wordt tegemoet gekc men besluit aan de firma te verzoeken a Het uurloon met 2 cent per uur te verhoogen b.Zaterdagsmiddags te 4 uur slop te zetten verzoekt, aan de samenwerkende Metaalbewerkers bonden den wensch b.j de firma aanhangig te maken, verklaart luerbij de door de werklie den ingediende voorstellen in te trek ken. PROCES-VERBAAL DRANKWET. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen A. V., tapster, huis vrouw van J. v. d. M., wonende in de Bakkerstraat, terzake toelating dat in hare localiteit, waar vergunning is verleend voor den verkoop van sterken drank in 't klein, loon wordt uitbetaald, terwijl tegelijkertijd pro ces-verbaal is opgemaakt tegen P. M. in de Ravensteeg, terzake t uitbeta len van loon in genoemde lokaliteit. VERMIST. De groentenkoopinan P. II. v. d. E. wonende Groot Heiligland deed aan gifte te vermissen van den groenten- markt een hem toebehoorende mand, dien hij nu in 't bezit ziet van den schipper H. De politie stelt een onderzoek in. OMVERGEREDEN. Woensdagmorgen 10 uur is S. V., oud 70 jaar, weduwe van D. S., wo nende Kleine Houtstraat, op de Dreef nabij de llazepaterslaan omvergere den door oen electrischon tramwagen, bestuurd door F. de V. Zij liep om een slilstaanden tramwagen heen en zag niet dat van den anderen kant een tramwagen aankwam, terwijl zij 't bellen ook niet hoorde. Door 't flink remmen van den wagenbestuurder werd een ongeluk voorkomen. GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, heeft aan den heer C. Rootlieb Jr., arts, thans wonende te Blocmendaal, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, DIEFSTAL UIT EEN SCHIP. Bij de politie is aangifte gedaan dat in 't laatst van Mei en begin Juni uit een schip, liggende in de haven van de werf Courad, vijf koperen pijpen zijn ontvreemd. ONGEVAL. Hedenvoormiddag omstreeks 11 1/2 uur, is de 6-jarige knaap Cornells van Emmerik, wonende Wijde Appelaar- steeg, in de Schagchelstraat aan en overreden door een rijwiel, bestuurd door een 16-jarigen slagersknecht. Door het uitwijken voor een rijtuig liep hij togen den wielrijder aan, waardoor hij viel en het rijwiel over zijn rechterbeen reed. Opgeholpen, kon hij niet loopeu en is binnengebracht hij den vleeschhouwer P. Mantel, al waar de hulp van Doctor v. d. Berg, die juist voorbijkwam, is ingeroepen, welke na onderzoek constateerde dat het been niet gebroken maar inwen dig beleedigd was. De knaap is door zijn moeder afgehaald en naar huis gedragen. S p a a rb a n k N. O. G. Voor ©enigen tijd overleed hier ter stede do heer J. Meurs Rz., directeur der Hulpspaarbank Haarlem van het N. O. G. Door directeuren is een dub beltal opgemaakt, bestaande uit de hoeren J. U. W. Habermeld en E. A. van Bilderbeek. HET WEER VAN GISTERAVOND. Na de huiver-koude dagen bij de weekwisscling was, het Maandag nacht broei-warm weer geworden en de heel© Dinsdag kenmerkt© zich door een loommakende temperatuur. Vooral in den vooravond was hot on matig warm en benauwd. Een on weer moest verfrissching brengen. Het onweer brak omstreeks half 11 los en zette flink in met een stortbui, maar toen dreef de bui naar het Oos ten af, om weer over het Noorden terug te komen. Om middernacht was de bliksemgloed, teruggebracht door vuurballen en zigzagstralen, voort durend in do zwarte lucht. Er woei een hevige wind, die in de stad maar vooral buiten, duchtig in de kruinen der boomea huishield. Tege lijkertijd ontlastte zich een hevige re gen, die nu-en-dan eens veranderde in een hagelbui. Tot twee-malen was ©en bliksem straal waai- te nemen, die gevolgd werd door een knetterenden en kra kenden donderslag, waaraan men het inslaan van den voorafgaanden blik semstraal meent te herkennen. Een geval van inslaan kwam ons ter oore. Om twaalf uur sloeg de bliksem na melijk in door het raam boven de winkeldeur van den rljwlelhandelnar R. Bouw, Tuchthuisstraat 4. Het he- melvuur vernielde dat raam en ver liet het perceel door een open licht raam in de werkplaats, zander ver dere schade aan te richten. In het Kenaupark bij het spoorweg- viaduct is door den hevige n wind oen telephoondraad afgthroken, terwijl in de Parklaan en op bet Prinsen Bol werk eenige takken van hoornen wer den afgescheurd. VAREN EN ONWEDER. Door het warme weder uitgelokt, ging gisterenavond een gezelschap bewoners van den Burgwal in een groote boot een roeitochtje maken. Muziekinstrumenten werden medege nomen andere bootjes volgden en het was werkelijk een aardige, vroolijke stoet, die zich omstreeks 9 uur in liet Zuider Buiten Spaame, richting Cru- quius bewoog over den effen, kalmen waterspiegel. Hoever de optocht gegaan is, weten we niet, maar wel, dut met de eerste felle lichtstralen do schuitjes zoo hard mogelijk huiswaarts werden geroeid, en gezang en muziek in eens gestaakt werden. Bij het Haarlemmerhoutpark wer den de eerste donderslagen gehoord, en hoe rnooi het schouwspel ook is, het maakt altijd indruk- Een geluk mag het worden ge noemd, dat de tocht zich niet verder uitgestrekt, heeft, want dan zou het gezelschap nog met het noodweer hebben kennis gemaakt, dat omstreekp 11 uur kwam opzetten en binnen en kele minuten het kalme Spaarne-wa- ter in een onstuimig, hoog-golvend water veranderde, terwijl felle licht stralen de duisternis verbraken. Met dit al was het een mooi, in drukwekkend schouwspeL De D r i n k h a I. De Drinkhal der Staalwaterbron is Dinsdag door 55 en gisteren door 72 personen bezocht. ANTI-KERMIS VERG ADERINGEN. In vereeniging met de afd Haar lem van de Chr. Nat. Geh. Onth. ver- zal de Haarlemsehe Jongel. Ver. Pred. 12 vers la, gedurende de ker- misweek, anli-kermisvergaderingen houden. Uit de Rechtszaal BEDELAAR. Terecht stond do GO-jarige A. 11. R., reeds drie maal o nazonden naar oen Rijkswerkinrichting, thans beschul digd, langs den openbaren weg te Edam gebedeld te hebben. De officier van justitie eischte een hechtenisstraf van 2 dagen en op zending naar een Rijkswerkinrich ting voor den tijd van drie jaron. DIEFSTAL. Ch. C. Bender, te Amsterdam, thans gedetineerd in het huis van bewaring t© Haarlem, werd beschuldigd van diefstal van een karpet te Beverwijk, ten nadcclo van M. Davidson. Be klaagde, die reeds een straf van an derhalf jaar onderging, bekende dit feit gepleegd te hebben. De officier van justitie eischte vier maanden gevangenisstraf. Mr. Bakker, de verdediger van be klaagde, riep de clementie der recht bank in. Beroovlag. De zaak tegen de vrouwen J. L. en G. M. v. d. H., die de vorige week als getuigen optraden in de zaak van P. M. en heden wegens berooving te recht stonden, werd met gee loten deuren behandeld. De eiseh was tegen J. L. anderhalf jaar en tegen G. M. van der II. één jaar gevangenisstraf. Verdediger was Mr. Brucb. DIEFSTAL. J. G., zeeman, had zich te verant woorden wegens diefstal op 22 Mei van een zilveren horloge, dat toebe hoorde aan P. Botter, te llmulden, en het daarna in Amsterdam beloond te hebben. De eisch was 4 maanden gevange nisstraf. Mr. FeithB pleitte clementie. Do jonge man is nog nooit veroor deeld en hij handelde in dronken schap. UITSPRAKEN. P. M., bakkersknecht te Haarlem, zware mishandeling, 6 maanden ge vangenisstraf. II. B., bierhuishouder te Haarlem, G. H. A. K., groentenkoopman te Haarlem, E. N. R., los werkman te Haarlem .allen overtr. Hondenbelas ting, allen 6 boete of 1 d. hecht. P. N., venter in galanterieën, te Haarlem, diefstal, [2 boete of 2 dagen hechtenis. J. v. d. P. K., los werkman te Spaarndam, wederspannigheid, 14 d. gevangenisstraf. S. G., fabrieksarbeider te Oostzaan, eenv. beleed, ambtenaar en mishande ling, 8 dagen gev straf. H L., schilder te Krommenie, be dreiging met misdrijf tegen het leven, 10 dagen gev.straf. J. v. D., los werkman te Monniken dam, eenv. beleeding, 1 week gevan genisstraf. E. B. en G. II. R., werklieden te "Wormer, diefstal, ieder 3 maanden gevangemstraf. J. B. en J B., werklieden te Krom menie, diefstal, ieder 4 dagen gevan- gei isstraf. N. C. G-, houtvlotter te Purmcrend, mishandeling met zwaar lichamelijk letsel, wederspannigheid, 6 maanden gevangenisstraf. J. R., meikverkooper te Haarlemmer liede, melk verordening overtreding, appel, 6 dagen hechtenis. H. G., muzikant te Haarlem, appèl, openbare dronkenschap, 2e herh., 6 d. hechtenis. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen bij: Swcerts, Zijlstraat 65, een smous hond je. II. de Knecht, Snmatrastraat 13, Schoten, een taschje met inhoud. F. Daken, Aelbertsbergstraat 49, een lorgnet. Bureau van politic, een zak, inhou dende een rijwielmandje. C. Kroesen, Oranjestraat 17C, een horloge. B. Eijbrink, Pieter Kiesstraat 12. een schooltasch met inhoud. J. Ch. Marten, Potgieterstraat 4, een geldzak met inhoud. E. lf. Hijdanus, Gen. De la Reij- straat 02, Schoten, een hondcnhals- band. v. d. Valk, Van Edenstraat 16, een insigne, G. Aalders, Oranjcboomstraat 47, een damesparapluic. A. Geurts, KI. Houtstraat 132, een paar dameehandschoenen. J. Ekerse, Wouwermanstraat 16, een hondje. J. Rejach, Roosveldstraat 14, een lorgnet m etui. M. J. Hofman, Ursulastraat 11, een ceintuur. F. Spaan, Lange Margarethastraat I, een damestasclijc met inhoud. P. H. Koster, Mecsterlottclaan 31rd, i:i taschje met inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Men deelt ons mede, dat de Ned. Chr. Geh. Bond zijn blauwe tent wil plaaffien op het Pretoriaplein, ten go- rieve van de aardbeien-kooplieden. De tent is 5 1/2 bij 4 Meter. 't Bestuur nam dit besluit naar aan leiding van het ingezonden stukje in ons vorig nummer. HEEMSTEDE. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht 129.72. ZANDV'OORT. Woensdagmiddag geraakte 'n paard gespannen voor een vicrwieligen wa gen, bestuurd door L. van Honsehoteu alhier, in do Kerkstraat op hol door dat het lemoen van den wagen los raakte. De bestuurder viel van den wagen, zonder echter letsel te beko men. Het paard werd op het tram- plein tot staan gebracht. Door den Burgemeester is tot agent van politie 3e klasse aangesteld N. Dekker, thans in gelijke betrekking te Nijmegen Op 20 Juni 1912 waren alhier aan wezig 1595 badgasten. Het badhuis voor minvermogenden alhier is voor dit seizoen weder ge opend. Door de Directrice is reeds ontvangen van mevrouw B. te Zaud- voort drie kinderstoelen en oen mooie collectie kinder- cn jongensboeken, van mr. H. S. v. Z. 12 lakens cn 24 sloopeu voor de linnenkast. Van J. v. d. W. een zak met krentenbroodjes. Heden was de temperatuur van het water 61 gr. F. Binnenland DE STAKING TE ENSCREDé. Gisternamiddag werden ten gevol ge der weversstaking, ock de spinnerij en de daaraan verbonden afdeelin- gen der fabriek Richtersbleek stop gezet, DE^LEGERCOMMANDANT IN IN Ulo. Men seint uit Batavia aan de „N. Cf: Naar het „Bat. Handelsblad" ver neemt, zal <le legercommandant, de luitenant-generaal G. C. E. van Daa- len, in het najaar den dienst met pensioen verlaten. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor eerste natuurkundig examen de hoeren G. Hoonv'eld en F. Dijkstra. Leidon. Candidaatsexamen Theolo gie eerste gedeelte, de heeren F .E. van Santen, J. W. Roobol, G. West- mijzo en C. de Jongh. Candidaatsèxameii geneeskunde me juffrouw E. M. van Gurp en de heer W F. SuermondL Tweede natuurkundig examen, de heer J. M. Romboutz. Voorbereidend examen Ned.-Ind. lm. dienst de heeren J. M. Kiveron en J. A. Buys. Eindexamen Ned.-Ind. adm. dienst de heer Th. Elink Schuurman. Utrecht. Gesl. Cand.-ex. geneesk. de •heeren M. de Jong. Tweede natuurk. examen de heeren P J. Eskes, G. C. J A. Bosnia, mej. M. J. Dentz. Prop. ex. Godgeleerdheid de heeren L. G. J. Roth, H. W. M. Hupkes. Doet. ex. rechtsw. de heer W. M. v. d. Dreggen. Gemengd Nieuws DE GROOTE MANOEUVRES IN DUITSCII LAND. Bij de gToote manoeuvres van het Duitsche leger, onder de opperste leiding van den keizer in het a.s. na jaar te houden, zal een roodo partij tusschen de Oder en de Elbe, een blauwe pairtij aan de Saai© positie nemen. Deze bedde partijen zullen tegen elkaar oprukken. Ooi den oor logstoestand zooveel mogelijk nabij te komen, zullen geen kwartieren en bi vake vooraf worden aangewezen, en zal ook de keizer en zijn staf geen vast hoofdkwartier hebben, maar in barakkeu wonen, die gemak kelijk zullen kunnen worden ver plaatst. Voor het verzenden van bevelen aan do cavalerie en da luchtschepen zal van draadlooze telegrafie worden gebruik gemaakt. Vooral zullen dit jaar velo vliegers aan de manoeuvres deelnemen, over een aantal beweeglijke vliegors-af- deelingen verdeeld. De resultaten der groote manoeuvres van 1911 hebben de groote beteekenis van de vliegers oor den verkennings- en kond- schapsdienst voldoende bewezen. Daarom zullen dit jaar tal van vlie gers bij de manoeuvres worden in dienst gesteld, niet alleen bij do le- gerkorpsoUi maar ook in de voorhoe de bij de cavalerieti'ocpon. Boven dien zullen minstens één Zeppelin- luchtschip en één Parseval-luchtschip aan de manoeuvres deelnemen. HET LUCHTSCHIP ZEPPELIN III. De schade, die het luchtschip Z 3 bij de ontploffing heeft gekregen, be loopt tusschen de 40,000 cn 50,000 mk. Er moet waarschijnlijk een nieu we punt aan gezet worden. De ontDloffing had haar oorzaak in een ontbranding van het gas, dat uitgelaten werd, waardoor ©en wrij ving langs het gummi-overtrok ont stond. WEVERIJ INGESTORT. Door het instorten van een weverij werden te Buhl (Kr. Gebweiler) 60 ar beiders onder het puin bedolven. Viei hunner werden gedood, zestien ge kwetst, waarvan enkelen beer ernstig. I)e corzaak van de instorting is on bekend. DE STRIJD TEGEN DEN OUDER-. DOM. Do Parijsche Hbld.-correspondcnt schrijft: Zou de zelf eeuwenoude strijd tegen den ouderdom, tegen de kwalen en ongemakken van den ouden dag, van bet krekelmergtinctuur der won derdokters werkelijk met succes naar het gebied vau den geleerde zijn overgebracht, en op weg. van hum bug en phantasie wetenschap te wor den? Men zou het opmaken uit een zeer interessante mededeeling, door den directeur van het Instituut Pas teur. professor Metchnikoff, in de Aca démie des Sciences gedaan aangaan de zijn onderzoekingen naar de oor zaken der ouderdomskwalen en de middelen om die te verhelpen. Zijn betoog komt in hoofdzaak op het volgende neer. Men weet dat onze ingewanden in vrij aanzienlijke hoeveelheden giften voortbrengen, die op verschillende declen van ons organisme een uit werking hebben, welke met dien van den ouderdom overeen komt. Onder den invloed van die toxinen lijden vooral de „nobelste" cellen van or.s lichaam, bijvoorbeeld die welke het zenuwstelsel, lever, nieren, hart en bloedvaten vormen. Arterio-sclerose, lever-verkalking, nephritis zijn er dik wijls het gevolg van, kwalen die op zichzelf ook karakteristiek zijn voor een hoogen leeftijd. Wanneer men daarom aanneemt, dat in dergelijke gevallen gelijke gevolgen door gelijke oorzaken worden in het leven geroe pen, dan komt men ertoe, aan te ne men dat oud-worden gelijk staat (uit een medisch oogpunt dan) met een langzame maar zekere auto-intoxi- calfê. Deze,toxinen nu echter, zegt Metch nikoff. worden niet geproduceerd door onze ingewanden zelf, maar door de microben die er zich in tallooze hoe veelheden in ophouden. Het is niet het darm-slijmvlies, het is de „floro intestinale", die zich op het voedsel werpt dat we ons zelf hadden toege dacht, waaraan deze gif-productie te ij'ten valt. Eerst trachtte nu de groote onder zoeker door een wijziging van het regime deze gifproductie te vermin deren. Maar al spoedig bleek dat men er op deze wiize niet kwam. De vor ming van de indol- en phenol-verbin- dingen die zulk een schadelijke wer king hebben, had evengoed plaats bij een zuiver plantaardig dieet als wan neer ook vloesch, of enkel vlcesch, werd toegediend Zelfs constateerde men de vorming van deze toxinen bi| die vegetaric-rs, die niet het min ste voedsel van dierlijken oorsprong ook geen melk of eieren, tot zich na men, terwijl anderzijds zuivere carni voren maar heel weinig toxinen pro duceerden. De conclusie echter waartoe Metch nikoff door een serie proefnemingen met witte ratten kwam, was deze: ons spijsverterings-stelscl absorbeert snel gesuikerd voedsel, terwijl de minder gemakkelijk-vertcerbare eiwitstoffen gedeeltelijk onverteerd in den dikken darm komen, het voornaamste strijd perk van goede en kwade bacteriën, De suiker, die een sterk-antiseptische werking op de ingewandsflora uitoe fent, komt door haar snelle absorptie niet op de plaats waar zij zoo veel nut zou kunnen doen. De taak die de on derzoeker zich dientengevolge gesteld zag was: een bacterie te vinden die suiker afscheidt eu die kan blijven le ven in den dikken darm, waar slechts eiwit en zetmeel te vinden is. Die bacterie verklaart Metchnikoff thans gevonden te hebben. Het is de Glycobacter (van glukos, zoet), - door hem ontdekt in de ingewanden van den hond. Deze bacterie zet zetmeel om in suiker en Iaat het eiwit onaan getast; zelf produceert ze geen toxi nen. Aan de witte rat toegediend le verde ze uitmuntende resultaten op. Om ze levend in den dikken darm te doen geraken en ze daar levend le houden bleek het gewenscht de ratten in hoofdzaak met aardappelen te voe den. De cultuur van de bacil moet zeer gemakkelijk zijn, en de toedie ning er van aan den mensch zou ver der geen moeilijkheden of gevaren met zich brengen. Dit resultaat zoo luidde Metch- nikoff's conclusie moet beschouwd worden als een eerste stap om van een „wilde" tot een „gecultiveerde" ingewands-flora te komen. Het is de ze cultuur die, goed begrepen en goed toegepast, ons organisme zal kunnen handhaven in den meest volmaakten

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1