NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8894 Verschijnt dagelijks, behalve oo Zon- en Feestdagen. donderdag 20 juni 1912 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is. (kom der gemeente)1-30 Franco per post dcor Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.021A Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Duitschland en Italië, De Italiaansche minister-president Gioletti heeft in een interview mat een Duitsch journalist zich uitgelaten over de betrekkingen van Italië te genover Duitschland. Gedurende der tig jaar aldus verzekerde de pre mier heb ik niet nagelaten tc wer ken in het belang van liet Drievoudig verbond er leeft trouwons geen Ita- üaansch staatsman, die in deze niet denkt als ik. Daarom is het dan ook le betreuren, dat men in Duitschland tulk een gewicht heeft gehecht aan jen zoo onbeteekeuend incident als je quaestie-Barzilai betreffende de b? jcherming door Duitschland van de ïtaliaansche belangen in Turkije. Blijkbaar weet men niet, dat een in Je Kamer aan de regeering gestelde vraag niet door den minister behoeft ;,e worden beantwoord; en ook schijnt het onbekend tc zijn, dat de regee ring en do Kamer overeengekomen yjn geen qpaestie, den oorlog betref lende, aan te roeren, zoolang deze duurt. Natuurlijk kan de regeering een afgevaardigde niet beletten een vraag te stellen en zonder die af spraak zou de onderminister dauook geen oogenblik geaarzeld hebben te protesteeren tegen de ongerechtvaar digde beschuldigingen van Barzilai tegen Duitschland. Men ziet: "t Drievoudig Ver bond blijft bestaan althans voorloopig. Tenslotie deelde Gioletti nog het ee.i en ander mede over de Italiaan- Bche financiën. Onze finauciécle toestand, zoo ver- sekerde hij, is zeer bevredigend. Wij behoeven geen leeningen le sluiten, zelfs al duurde de oorlog nog lang. ij sparen, werken en konten lang zaam, maar zeker vooruit. Wij kunnen wachten. Ds strijd om de presidentsver kiezing in ds Vereenigde Staten 't Gaat m de republikeinsche con ventie le Chicago wann toe, men weet 't retds uit de telegrammen in ons vorig nummer. 't Wordt evenwel steeds erger.' Nadat Hoot het presidium overge nomen had. hield hij een redevoering van een paar uur, waarin hij zijn bewondering uitsprak voor het be stuur van 'l'aft. Tijdens deze redevoe ring trokken alle gedelegeerden van da Roosevelt-partij lawaai-makend en joelend de zaal uit, om op deze wijze ostertatief te kennen te geven, dat zij niet van plan waren, na deze eerste nedeilaag den strijd tegeu Taft op te geven. De stemming over het voorloopig presidium begon onder groot lawaai en kolossale opwinding. Toen de staat California opgeroepen werd, verklaar de de voorzitter van do delegatie, dat deze staat zich niet gehouden acht door een stemming, waarbij ge- de.'egcerden zich door bedrog toegang ven''haften tot de vergadering. Liet rcs.rltaat van de stemming werd door do galerij begroet met gesis en ge fluit. Do muziek trachtte te vergeefs het lawaai te overstemmen. Oi geveer 10.000 personen onder wie een groot aantal suffragettes trachtten de politiemacht overhoop te rennen en binnen te dringen in hel Colliscum Daarbij werd met bazui nen, pauken, trommels en imitatie Van Kunst en Kunstenaars XL1H. De heer Sir Frederic Wcdmore is een zeer bekend Londensch kunstcri ticus. Wat do reden is dat hij zich Ihans reeds van oen groot deel zijner belangrijke grapliische verzameling ontdoet, weet ik niet, maar wol dat de firma Sotheby, een even bekende boe ken- en prenten-specialitoit, gisteren, Woensdag, een groot aantal pracht bladen van Sir iv'edmoro afkomstig, in veiling bracht. Ik zal u ditmaal niet met cijfers veivelen. Zou het trouwens niet kun nen, daar de veiling terwijl ik - dit schrijf, nog niet heeft plaats gehad. Al doen een aantal unica en bijzon dere zeldzaamheden wel weer record- prijzen verwachten. Interessanter lijkt het mij, nu de iatslcgus voor mij ligt, eeii3. na te gaan wat alzoo de belangstelling van een zoo verfijnd kenner als Wed- more in den loop der jaren heeft kun nen boeien. Wedmore is erkend specialiteit in giapbica. Dat wil dus zeggen dat voor hem, omtrent verschillende mees tert ij ds moderne etsen, lithogra- phiecn, mezzotinten, gravures etc. etc., geen geheimen bestaan voor zoo ver het de kennis van den druk, van de oplage, vdn de papiersoort der ver van diergeluiden een monsterconcert opgevoerd. De politie kreeg verster king en nam ongeveer 100 personen gevargen. Eenige der arrestanten hadden op do politie revolverschoten gelost, ai deren waren met dolken te keer gegaan tegen do politie en de po litieke tegenstanders. Rocsevelt, die zelf niet tot de gede legeerden van zijn partij behoort, zit ii: zij hotel aan de telefoon en krijgt voortdurend berichten uit de verg.t- doizaal over den gang van zaken. Of schoon hij het plan van den veldtocht mee zijn getrouwen in alle bijzonder heden besproken heeft, geeft hij nog voortduienil nieuwe bevelen. Roosevelt- en zijn voornaamste par tijgangers, hebben hekend gemaakt, dat zij or.dnr geenerlei omstandighe den in een scheuring in de republi keinsche paitij zullen toestemmen. De Conventie zal zich tot Vrijdag bezighouden met voorbereide -ulo vveikzaaiuheden. Eerst dan zullen de nominaties voor het presidentschap worden ongemaakt. Een rede van den Dultscben Keizer Keizer Wilhelm heeft weer eens een rede gehouden, 't Was hij "t feestmaal aan boord van het stoomschip „Victo ria Louise" der „Ilapag" dat de zeilwedstrijden op de Elbe volgde. Z. M. zei o.a.: „Door het ontstaan van bet Rijk kan de Duitsche koop man, onder eigen vlag kalm zijn weg gaan, zijn bekwaamheden zich ten nutte maken, omdat hij zeker is, dat zoo noodig het rijk beschermend ach ter hem staat. Maar de vlag moet mot eere waaien, niet lichtzinnig ergens worden neergezet, waar men niet ze ker is haar le kunnen verdedigen. Gij zult begrijpen, waarom ik terug houding toepaste hij de uitbreiding der Duitsche vlag, waar zij vvell'Cht door vele anderen gevvenscht en ver langd werd. Dc vlag kan gemakke lijk aan den stok worden gebonden, maar het kost veel haar met eere weer af te nemen. Ik geloof wel te mogen zeggen, dat tot nog toe de eer van onze vlag nog door niemand is te na gekomen, zoo lang ik geregeerd heb." Met andere woorden de Keizer keurt de Marokko politiek van den Rijkskanselier geheel goed. Frankrijk en de Marokkanen. Men verneemt uit Fez, dat de Fran- seho generaal Gourand, die zooals men weet, ten oosten van de hoofd stad op expeditie is, vertegenwoordi gers vai. verschillende stammen ont vangen heeft, die de onderwerping kwamen aanbieden, evenwel onder voorwaarde, dat de Franschen lniri grondgebied zouden verlaten. Aai gezien Gourand deze voorwaarde als or.aai.r.emelijk afwees, vreest uieu voor een aanval der inlanders. Er is weer wat gevochten. Een levensmiddclenconvooi, komende van Benitasit, werd bij Tazouguit door n „djich" van CO tot 80 man overvallen. De aanvallers werden teruggeslagen Aan Fransche zijde werden vijf man gewond. Uit Fez wordt geseind: „Een deta chement van zes compagnieën, ver trokken uh het kamp van Gouraud, werd onderweg naar Fez bestookt daor vijandelijke cavalerie. De colon ne rapporteerde, dat dertien man ge wond werden, meerendccls 'licht.' Het kamp van Gouraud in de Ina- oucu-vallet. werd door een groot aan tal vijandelijke ruiters en infanteris ten overvallen, maar door de Fran sche artillerie op de vlucht gedreven. De cavalerie en de infanterie vervolg- schillende prenten betreft. En dat wil, zelfs als men zich tot de moderne graphiek bepaalt, reeds heel wat zeg gen. De negentiende eeuw immers heeft een bloei gekend dezer kunstvakken als geen andere tevoren en is in veel zijdigheid, zelfs de meerdere van de achttiende met haar enorme productie va.i mezzo's en zvvarte-kunstprenten. Was m de achttiende eeuw de gra vure een kunstvak dut door speciale meLBChen als afzonderlijk vak beoe fend werd, heden die geen Zelfstan dige kunstenaars waren, doch slechts interpretators van anderen, dus: re productieve kunstenaars, in de negen tiende komen de schilder-etsers aan liet woord, zelfstandige kunstenaars dus, die naast hun schilderwerk ook origineele prentkunst voortbrachten, liet zijn deze painter-etchers die een oelangrijke phalanx vormen in de moderne graphiek en waaraan slechts weinige namen der allergrootste kun stenaars ontbreken. Van dezen zult gc in ee-i moderne prentverzameling die ziel. respecteert minstens één repre sentatief blad vinden en liet waren de besten onder hen, die Wedmore s aan dacht hadden Slechts een paar ne- gentiende-ecuvvers zijn uitsluitend graveurs of (hij uitbreiding) graplii sche kunstenaars geweest. De voor naamste van hen, hij dien men gevoe gelijk den vader der moderne gra phiek noemen kan, is Charles Mó- ryon geweest. Diens invloed is nog den ben, en brachten hun ernst'ge verliezen toe Aan Fransche zijde sneuvelden acht man en werden er twaalf ge kwetst. Ds slaking In Engeiana. Naar men meldt, breidt op de Theems de dienst van sleepbooten zich uit. Men deelt mede, dat gisterenmid dag 10879 man in de dokken te Lon den aan den arbeid waren. Op 134 schepen wad gewerkt. De staking der zeelieden te Sout hampton is geëindigd. De stakers heb ben, zonder eenige voorwaarde te stellen, pfet werk hervat. Nieuws moeiiijkbeden ln CNina Ch'na beeft o» een zonderlinge w ij ze zijn ceisten minister president ver leren. Order eigenaardige omstandig heden lieeft hij Tang Sjao Yi is 's mans i aam - afstand gedaan van ziji waurdigheid. De Chineesche pers to Peking meld de dat een detective in den morgen aan het station uit een rijtuig een Eu- ropeesch gekleed persoon zag stap pen, die daarop met een Europeesche dame en twee Chineezen in Euro peesche klccdiug plaats nam in een eeiste-klasse coupé. De detective, die in bedoelden per soon Tang Sjao Yi herkende, meldde het geval aan een anderen minister, die op zijn beurt den president ver wittigde. Y'oan Sji Kai zond, toen hij vernomen had, dat Tang Sjao Yi tc Tientsin was uitgestapt, een ver trouwd persoon daarheen, om hem tot terugkecren te bewegen. De ge vluchte beloofde zulks op de verzeke ring, dat zijn persoonlijke veiligheid geen gevaar liep. Maarhij bleef weg. Men verwacht opzienbarende ont hullingen en in de Chineesche hoofd stad doen de meest zonderlinge ge ruchten de ronde. Order die geruchten behoort ook de verzekering, dat de minister-pre sident zou hebben verklaard, af te willen treden, omdat hij het vertrou wen van de vreemdelingen zoowel als 't vertrouwen van zijn eigen partij had verloren. lil enkele deelen van China is 't ox rustig. Gemeld wordt, dat de troe pen der Mantsjoe-divisie, die in het Zomerpaleis is gelegerd, naar Peking oprukten om betaling der achterstal lige soldij te cischen .Zij werden even wel door troepen van den president opgewacht, die do leiders van liet op stootje in hechtenis namen en zoo do beweging onderdrukten. Uil Sjansi, Sjensi en Sjantoeng kwamen ook verontrustende berich ten over de houding der troepen. Aliirlti. UIT DE FRANSCHE KAMER. De behandeling van de kieswet werd voortgezet. Breton lichtte de volgende motie toe: „De Kamer noodiyt de regeering uit, te trachten do hervorming van de kieswet tot stand le brengen mot rnedewuiking van de repubiikein- sche meerderheid van de twee Ka mers." Minster-president Poincaré ver klaarde, dat hij, in verband met de toelichting van Breton, diens motie niet kon aanvaarden en dat hij slectits een motie van vertrouwen zou aanne men. De prioriteit voor de motie-Breton werd verworpen met 345 stemmen te gen 17'J. lieden in veel jong werk te bespeu ren, al gelukt het weinigen hem ter zijde tc komen. Zijn strakgespannen 1 ijnwerk, alsof hel met linealen ge trokken ware, ademt een zeldzame concentratie van geestkracht en bin den als La Morgue en de Absido de Notre-Dame hehooren tot de klassie ke stukken, die men zoo niet in origi- nali dan toch in reproductie gezien meet hebben. Wedmore heeft vroeger een studie over Méryou gepubliceerd en bezit een aantal zijner belangrijk ste prei ten. Een tegenvoeter van dezen Parij- schen klossikcr is wei James McNeil Whistler, met wieu Wedmore per soonlijk omgang had en die nutuur- lijk ook op zeer buitengewone wijze in zijn portefeuille vertegenwoordigd is Met Whistler zijn wij ai geheel op liet terrein van den z.g. jiainter-et- cher. Doch welk eon karakter ver schil bovendien met Meryon. Als in zijn schilderwerk is W liistler ook in zijn graphiek da in hoofdzaak op het uiterlijk visueel.mooi bedachte artist die bovendien over een verbazing wekkende techniek beschikt, en de fijnste finesses van liet etsendruk- ken verstaat. Zijn prenten zijn zeia- zaam, zeer gezocht en uiterst kost baar. Willen wij even in de Engel se he huurt blijven alhoewel Whist- lor van geboorte Amerikaan, door op voeding en voorkeur eigenlijk Parij- zenaar was dan moeten wij onmid dellijk na hem zijn zwager den clii- Ilet eeiste gedeelte van een motie, voorgesteld door den afgevaardigde Denis, waarin de verklaringen der regeering werden goedgekeurd, werd aangenomen. met 393 tegen 15 stem men; het tweede gedeelte, vertrou wen uilsprekei.de in de regeering, werd aangenomen met 346 stemmen tegen 11. Daarna is de geheele motie goedgekeurd met 360 stemmen le gen 7. UIT DE HONGAARSCIIE KAMER. Do regeering heeft bij de Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp in gediend. bepalende, dat de leden van de Kamer, die door den president voor eenige zittingen uitgesloten zijn, vervollen verklaard zullen worden van hun mandaat en niet herkiesbaar zul len zijn gedurende de loopende legis latieve periode, wanneer zij, ondanks de uitsluiting, toch op de zitting ver schijnen en zich niet verwijderen, als hun zulks gelast wordt. Lil wetsontwerp zal evenwel eerst in Je herfstzitting behandeld worden. De regeering heeft ook een wets- ontvyejp ingediend, waarbij het con tingent voor het gemeenschappelijke leger op 57937 man en dat van de hou- veds op 17.509 wordt bepaald en waarbij de sterkte van het depot wordt vastgesteld, in overeensiem- mrg met deze getallen. Binnenland EEN QUAESTIE. Wegens een gesclul met den direc teur, den heer G. van Bieda Kolf heb ben allo leden van de commissie van toezicht op het Rijksopvoedingsge sticht voor jongens, tevens regenten over de Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden, ontslag genomen. VERDRONKEN. Een onbekende man is naac het Binnengasthuis te Amsterdam ge bracht, die bewusteloos door een agent van politie uit de Haarlem mervaart was opgehaald. De man is in het gasthuis overleden. ZWARTE POKKEN. Te Veenoord, gemeente Sieen, is een van de vijf pokkenlijders overle den, Van de gelegenheid tot inenten wordt druk gebruik gemaakt. HET RAPPORT DER AMSTER- DAMSCHE WATERLEID1NG- ENQU6TE. De „Tel.schrijft nog We waren iu de gelegenheid mede te deelen, tot welke conclusies de en quête-commissie, in het begin des jaars door den Raad in comité gene raal benoemd, om een ernstige be schuldiging to onderzoeken, tegen de directie der gemeentelijke waterlei ding geuit, gekomen was. De Raad heeft Woensdagmiddag eenige uren in geheime zitting be raadslaagd over het zorgvuldig sa^ men gestekte rapport. Nog eens wot den herhaald de con clusies der commissie, namelijk le. „dat uit niets de gegrondheid der beschuldiging is gebleken, als zou het buitengewone waterverbruik in 1910 veroorzaakt zijn door het op zettelijk nutteloos laten wegloopen van duinwater rurg Seymour Iladen noemen, die e\eneens de etsnaald op meester lijke wijze gehanteerd heeft. Ua- den, als gezegd, van huis uit me dicus, werd na zijn omgang met Wist- ler tot de gruplnsche kunst aange trokken, ontwikkelde zich echter ge heel van zijn zwager onafhankelijk, nam integendeel veel ineer dien groot sten schilder-etser, dien de wereld ooit kendo, Remhrandt, tot leermees ter. Tusschen W histler en Haden in staat D. Y. Caremon, een Schot, die met heide eerstgenoemde het trio vormt die op etsgehied in 't laatste kwart dor 19e eeuw liet meest gepres teerd hebben .Dat zijn de hoofdnum mers van het programma, waar om heen zich aan aantal hunner landslie den groepeert: Alphonse Leigros, Strang en van de jongeren in hoofd zaak Uruugwijri. Een ruim veld is dat der Frarisrhc graphiek in de negentiende eeuw. Een belangrijk deel ervan, het werk der meester-1 ithografen, werd door Wed more blijkbaar verwaarloosd, zijn voorliefde dreef hein naar die mees ters. welke de ets iu haar verschillen de soorten, tot voorwerp hunner uiting gemaakt hadden. Zoo vindt men natuurlijk den groo te n Millet in de eerste plaats aanwe zig. Ook diens etsen zijn klassieke stukken geworden en ge kunt een en kele ervan kennen uit de uitstekende reproductie in het Van Meurs-procédé door de Maatschappij voor goede en1 2e. „dat, volgens de meening der commissie, de oorzaak van dat meer dere waterverbruik in 1910 moet worden gezocht in den verhoogden druk en dat het. do commissie ver wondert, dat de directie onzer water leidingen niet zélve tot die conclusie is gekomen." De „Tel." meldt dan nog W e kunnen hieraan nog toevoegen, dat de heer Pennink (de directeur der waterleiding) ook voor de com missie heeft verklaard, date liet tot nu gevolgde systeem van waterwin ning op den duur niet houdbaar zal blijken, alsmedo dat wethouder Ser- rurier bij een schrijven aun de com missie tegen die tweede conclusie opkomt, omdat de directeur der ge meente-waterleidingen niet heeft toe gegeven, dat aan hoogeren (Irak het moerdero waterverbruik in 1910 te wijten was. De „Tel.' keurt voorts af, dat deze belangrijke zuak in een geheime ver gadering afge'hu inleid wordt, LUSTRUMFEESTEN TE AMSTER DAM. In tegenstelling met Dinsdag werd Woensdag het bloemencorso begun stigd door fraai en zomug weer. Om huif -lw et» had in üe Kumngs- laan de opstelling plaats van do sjee- zen en andere versierde tweewielige rijtuigen. De stoet zette zich om ruim tweo uur in beweging. Aan weerszijden vun den te volgen weg had een groote menigte zich op gesteld om dezen keurigen optocht gade te slaan. De aangekondigde ringstekorij in het Vondelpark werd eveneens door veel publiek aanschouwd. Na afloop van dit goedgeslaagde feest had om half vijf do receptie plaats van den IUustrissimus Seiiatus Studiosorum Amstelodamensiuiu up de sociëteit N. I. A. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke familie bracht te Doblnii een bezoek aan de Luebzer gemeentelijke school, waar zij gehul digd werd en Haar verversehingen werden aangeboden. Donderdag ge bruikt II. M. het ontbijt hij den re gent van Brunsvviik en keert s avonds 7 3/4 uur haar Holland terug. NEDERL. BANKETBAKKERS- VEREENIGING. In Den Helder is de 27ste algemeo- no vergadering van de Neuerlaiid- sche Bankethakkersvereeniguig ge houden, onder voorzitterschap van den lieeY W. C. van Breda, die in zijn openingswoord het overleden be stuurslid den heer S. Weïjl herdacht. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 10 is vooruitgegaan en thans 702 bedraugt. Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heoren S. W. Taco nis, to Heorenvcen ,en J. C. Blankert to Utrecht. Met 31 tegen 7 stemmen werd ver- worpen een voorstel van de afdeeling Den Haag tot het stichten van een fi- liaal-plaatsingbure.ju aldaar met sub sidie van de vereenigiug. Besloten werd de algemeene verga dering in 1913 te doen plaats hebben te 's-Hertogenbosch. EEN ZALM VAN 23 POND. In een fuik aan den zeedijk te Farmsum, gem. Delfzijl, is een zalm van 23 pond gevangen. goedkoope kunstreproducties in den handel gebracht. Het is de mooie voorstelling van den landman en zijn vrouw, die met hooivork en mand naar het werk op den akker gaan. Naast de algemeen-menschelijk- heid van Millet valt Daubigny in zijn prachtigen eenvoud van eenvou dig landschapschilder misschien een beetje af toch verwondert het mij in Wedmore's thans ten verkoop gebo den collectie-gedeelte niets vun dien sympat kieken artist, wiens invloed op de Holiandsche kunst zoo groot is geweest, te vinden. Doch er ontbre ken er meerdere, om dan weer bij een paar, bij uitstek sterk in grapbi- scho richting ontwikkelde typen, met mooie series op den voorgrond te komen. Zoo van Buhot en Bracquemond, twee artisten, ten on zent minder bekend, doch van wie met vrij groote zekerheid voorspeld kan worden, dut hun roem nog ko mende 13. Wel wat laat, misschien Buhot is reeds dood, Bracquemond op hoogen leeftijd. Van de Hollandsche etsers vind ik slechts één prent Yan onzen Marius Bauer vermeld, voorwaar een schaursehe vertegcmvoordigii'g van het land, waar de graphiek ook in de latere jaren der vorige eeuw zich Onze Lachhoek Zij: „Ik heb die papegaai nu twee jaar en nog nooit heeft hij één woord gezegd." Hij: „Heb je h'm ooit de gelegen heid gegeven?" „Wat is 't loon?" vroeg een solli citant naar de betrekking van kok. „Ik wil betalen wat je waard bent,"' was 't antwoord. „Vcor zoo'n beetje heb ik nog nooit gewerkt, dank je wel, hoor." DAT KOMT ER VAN. „Maar vrouw, wat heb je me van morgen laat geroepen I lk kwam pas ofli twaalf uur op 't kantooor, en ik had om tien uur afgesproken voor een belangrijke conferentie." „Dat is onmogelijk, vent, ik heb je om half acht geroepen." „Mas de klok dan wel gelijk?" „Zeker. Toen je gisterenavond thuis kwam, heb ik nog, zooals je weet naar beneden geroepen, hoe laat het was. Je zei half elf en daar mijn klok kwart vóór tweeën wees, heb ik die toen gelijk gezet. Ik kan me dus niet vergist hebben. Ik ben er zeker van, dat ik je op tijd geroepen heb. OOGAANDOENING NA ZONS VERDUISTERING. Men moet zich verwonderen schrijft dr. Lans in het „Med. Week blad" dat, niettegenstaande de veie waarschuwingen in de plaatselijke bladen en anderszins, nog zoovele pa tiënten zich aangemeld hebben als ooglijder ten gevolge van liet kijken -•■aar de zoneclips met beschut of on beschut oog. Afgaande op de mede- deelingen op de onlangs gehouden vergadering van oogheelkundigen, kan dit aantal voor Nederland stellig op meer dan 100 geschat worden, daarbij niet in aanmerking genomen die gevallen, waar de gezichtsstoornis reeds na enkele dagen verdween en die dus geen hulp zochten. Alle jialiënlen veitöundeii typisch het beeld van een wit vlekje (of meer dere) in de fovea en hiermede over eenstemmend een centraal scotoom. De therapie kon alleen bestaan in het afdekken van het oog voor lichtin- drukken. Verreweg de meeste lijders genezen na eemgen tijd; toch blijft een zeker aantal over bij wie de verbranding te intensief is geweest en die een blij vend centraal scotoom zullen behou den. OORLOG IN DF.N HAAG. Ook in het onzijdige s-Graveukage leven de Italianen en Turken op voet van oorlog. Het toeval wilde, dat de gedelegeer den van itaJiè en Turkije op de inter nationale wisselconferentie le 's-Gra- venhage in hetzelfde hotel intrek hadden genomen voor den duur van hun ambtelijk verblijf. Maar zoodra de af go vaardigden van Italië hadden vei nomen, dut zij onder één dak lo geerden met de afgevaardigden van het Oitomaansche Rijk, pakten zij hun koffers en verhuisden naar een onder hotel. EEN BRUG OVER DE KOSTVER- LOREN VAART BIJ SLOTERDIJK. De gemeenteraad van Amsterdam keurde goed ©en voorstel van B. en W., om een overeenkomst met de gemeente Sloten aan te gaan In zake zoo bijzonder mooi ontwikkeld heeft. De dingen, die een Mauve, een Jacob en Matthijs Maris op dat ge! ied ge presteerd hebben, zijn vaak aan een Whistier gelijk te stellen en de jon geren, als Dupont, Witsen en ande ren, schijnen aan Wedmore's aan dacht ontsnapt te zijn. Tenzij, en ik koester sterk dat vermoeden, de eigenlijke verzameling-Wodmore nog bij Z.Ed. thuis is en hij zich thans slechts van een kleiner aantal ont doet. In ieder geval, en daarom be sprak ik dit catalogusje toen n>et u, geeft deze kleine opsomming ©en vrij goed beeld van de rij der grootsten ouder de moderne etsers en van een verzameling nieuwere graphiek, die men zou willen gaan vormen. Het zou niet oninteressant zijn op enkele dezer figuren (als Méryon, Haden, etc.) in te gaan. Waarvoor misschien de zomermaanden, als veilingen en exposities stil liggen, gelegenheid bieden. J. II. DE BOIS. 18 Juni 1912.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5