sfr-sjeuss DE MILLIONAIRS den bouw van eeu brug over do Kost- verloren Vaart voor de Kinkerstraat, waarvan do bouwkosten ad 87.000 zullen worden betaald door de ge meente Sloten, die tevens 25.000 zal geven als bijdrage in de kosten van onderhoud en bedieningde gemeen te Amsterdam zal de kosten der elec- trische bewegingsinrichting ad 15.000 gulden betalen. TEHUIS VOOR BLINDEN. Iu een vergadering, te Utrecht gehouden, besloot het bestuur van de stichting Tehuis voor alleenstaande Blinden van alle Gezindten te Wolf- hen, met volle instemming van den Raad van Toezicht, in de tweede helft van Augustus het Tehuis te openen en in te wijden, in het vast vertrouwen, dat de landgenooten de eclil nationale en dringend noodige instelling naar vermogen zullen wil- ien steunen en medewerken tot hare Instandhouding en bloei OVERREDEN. In den nacht is de rangeerder D. Gielen, to Feijenoord, bij het -uitvoe ren van rangeermanoenvres nabij de Maashaven te Rotterdam tusschen de sporen gevallen. Een locomotief ging over hem heen, met het gevolg, dat hij twee ribben brak en ©enige brand wonden aan den linkerarm kreeg. DE BRAND TE VOORDORP. Men meldt ons uit Leiderdorp, dat er ongeveer f 15000 noodig i3 voor een behoorlijk gebouw in de plaats van het aldaar op 27 April verbrande kin derhuis Voordorp van Diaconie der Ned. Herv. Gem. te Leiden niettegen staande het oude gebouw verzekerd was en om andere kosten als van uit besteding te Alphen en te Katwijk, te dekken. VACAN'TIE-KINDERFEEST. Dn Amsterdamsche Gemeenteraad besloot met 19 tegen 11 stemmen f 2000 subsidie te geven aan de afdeelingon van den Bond van Ned- Onderwijzers ca da GymnasUek-onderwijzersvcree- niging voor 't vacantie-kinderfeest. B. cn W. stelden voor, slechts 1000 te geven, maar de heer KI. de Vries deed liet voorstel van 2000. WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam stelde een beslissing over de verschil lende adressen tot wijziging der win kelsluiting-verordening uit tot de vol gende vergadering. PLAN 1913. De commissie vow de feestplannen te Amsterdam heeft een opwekking Int financieelen steun verspreid. Er wordt gerekend, dat 150,000 noodig is, maar een groot deel wordt daarvan gebruikt voor het nationale gedeuk te eken. ARRESTATIE VAN C. J. EN D. VAN E1JK De Tel. meldt Volgens een te Amsterdam ontvan gen particulier bericht zou C. J. van Kijk op 10 Juni j.l. te Boston zijn ge arresteerd, terwijl er alle kans be stond, dat zijn broeder Dirk nog dien- zalfden avond zou worden aangehou den. OPVARENDEN VAN HET GEHEIM ZINNIGE SCHIP, Men meldt aan de Tel. Een groot aantal Portugeezen, be boerende tot do opvarenden van het geheimzinnige schip te Zeebrugge, schijnen zich. te Rotterdam op te hou den. Dinsdagavond bevonden zich een 20-tal in het tehuis van Jeruel, in de Zandstraat. Er ontstond een woor denwisseling, waarhij een hunner een revolverschot loste en de Portugee- sclie barbier Barösso in de linkerhand getroffen werd. De gewonde werd naar het ziekenhuis vervoerd on al daar opgenomen. MET EEN KAR EN PAARD ER VAN DOOR. Gisteren zagen een viertal jongens, die bij Zeeburg te Amsterdam aan 't wandelen waren, een karretje met een hit staan, dat hen bijzonder aan lokte. Het viertal bedacht zich niet lang, klom in het karretje, en voort ging het lnngs den dijk. Het ritje be viel hun zoo goed, dat zij aan omkee- ren niet meer dachten. In tusschen had de eigenaar zijn karretje gemist en was do jeugdige deugnieten achterna gegaan. In Wa tergraafsmeer haalde hij ze in. Het viertal sprong in allerijl uit het wa gentje en koos het hazenpad. Een van hen echter, een elfjarige jongen, werd gegrepen en met kar en hit naar het, politiebureau gebracht, waar hij zich over zijn ongeoorloofd rijtoertje had te verantwoorden VAN ONS HOF, De Koningin en de Prins komen met Prinses Juliana Maandagoch tend uit Dobbin op Het Loo aan. TWEEDE KAMER. Men is gisteren niet heel ver gevor derd met de Radenwet. Nadat art. 2 (verzekeringsraden voor groepen van raden van arbeid in te stellen) zonder debat was goed gekeurd, kwam art. 3 aan de orde de aanwijzing van do arbeiders, die verzekerd zijn, namelijk zij die arbeid verrichten in dienst van een onder neming behoudens een reeks van uitzonderingen. De heer Patijn stelde als amende ment voor „ieder die in loondienst arbeid verricht" onder de wet te doen „politiek" behandelen. Zij wilden ten behoeve van de 20,000 A 25,000 gezin nen, die door de afwijzing van de bij slagen door de Eerste Kamer waren gedupeerd, een beslissing nemen. Doch de heeren Teonslra, Duyinaer van Twist en Bogaardt vonden de toe zending aan de Regeering een ver keerd pretendent en onpractisch. De .zaak zou er niet eerder door aan de orde komen en als men een anderen weg boter vond, dan stond 't vragen- recht of een Interpellatie ton dienste. Overigens was verleden week reeds principieel beslist in den geest der Commissie. De Kamer die van de in uitzicht gestelde avondzitling voor heden, tor behandeling van de. Auteurswet niet verdér is vrijgesteld heeft nog be sloten a. s. Vrij'dag de eindstemming te houden over de militaire Rechts pleging en ©enige kleine ontwerpen te behandelen, waaronder ook de pen- vallcn. Geen willekeurige onderschei- sioonregeling voor het personeel der spoorwegmaatschappijen en kan ook de wijziging der Schepenwet. Enkele leden wilden de militaire pon- sioon-wet en het socialistisch voorstel- Arbeidswet ook nog aan de orde stel len, doch deswege is geen besluit ge- i»11* Rechtszaken ding dus tusschen ondernemingen en bedrijven, tusschen vaste en losse werklieden opneming ook van dienstboden, die immers ook in de ongevallen-verzekering vallen en la ter in de invaliditeits verzekering. Hij ontkende, dat art. 1638y B. W. voor de dienstboden voldoende is; dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN artikel geldt alleen voor inwonenden 30 Cts. per regel, en geeft veel minder dan de ziekte wet (ten hoogste recht op zes weken hulp. niet 6 maanden). Voor simula tie van uitkecringen behoefde geen vrees te bestaan de wet keert die voldoende. Evenals in do Duitsche Engelsche wilde hij in onze wet den kring der verzekerden dus ver ruimen, naar recht en billijkheid Met aandrang steunde do heer Duys dit amendement, vooral omdat, erordenings-recht voor de Ra den van arbeid is weggevallen, zij geen recht meer hebben, den kring verzekerden eigenmachtig tot dienstboden enz. uit te breiden. De spreker wilde door het amendemont- Patijn ook den kring der verzekerden voor alle sociale verzekeringen zoo veel mogelijk gelijk maken en hij meende, dat do vrienden van de vrije verzekering dat moesten bevorderen. vooral ook Dr. Küyper, wiens voorstel, gelijk dat van Mr. Veegens indertijd ook verder ging dan dat ■an den heer Talnia. Hij verdedigde uitvoerig de ziekte verzekering voor in- en uitwonende dienstboden en voor andere niet in ondernemingen werkzame arbeiders, en betoogde do billijkheid daarvan en 't onvoldoende van 't arbeidscon tract om in hun belang te voorzien. Minister Talrna bestreed liet amen dement op vriendelijke wijze. Hij er kende, dat er in 't algemeen tijdelij ke dienstbetrekkingen zijn, die vaster zijn dan die bij ondernemingen. Maar voor de oeconomie der wet, en de practijk, was 't onmogelijk om zonder verschiikkelijken omslag met loonlijsten en premie betaling en con trole andere verzekerden op to ne men dan die in ondernemingen werk zaam. Dat was do grondslag van do- ze verzekering. Gelijkmaking van den kring der verzekerden voor al de so ciale verzekeringen, was niet moge lijk. Voor hen die niet in de omschrij ving van het artikel vallen, was art. 16 a geschreven kellners, societeits- bedienden enz., konden langs 'dien weg toch worden toegelaten. En wat do dienstboden betreft, zij werden door art. 1386y B. W. geholpen, of de werkgevers zouden hen wel vrijwil lig verzekeren. De dwang dor "wet moest niet zoover gaan. Na ©enige replieken en een korte opmerking van den heer Do Savornin Lobman in verband met 't arbeids contract, werd de discussie tot heden te 11 uur verdaagd. Dan gaat t nog over het anicnde- ment-Patijn daarna over de gisteren reeds vermelde amend, van do hoeren Duys c. s. (niet ds Wijs, zooals do zet ter hem noemde). Behalve do discus sie over do Radonwet bracht de zit ting gisteren nog een debat over ©eni ge adressen, om salaris verhooging, door de Bondon van Rijkswerklicden on Rijks-ambtenaren ingezonden. Door de Commissie voor de petitiën werd voorgesteld die adressen ter griffie te deponeoren ter inzage van do leden en daartoe werd ook met 48 tegen 16 stemmen besloten. Een tegen voorstel van den heer Duijs, om over die adressen inlichtingen aan de Re geering te vragen, verviel daardoor. Do voorsteller (en de heeren De Klerk en Hugenholtz) wilden do zaak liefst afzonderlijk en niet eerst bij de Staatsbogrooting te midden van de DIEFSTAL UIT EEN POST PAKKET. Voor het gerechtshof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak tegen den postbeambte II. C. H., die door de ie kamer der rechtbank ver oordeeld werd tot 2 jaar gevangenis straf wegens diefstal van twee gul den en een kwartje uit een postpak ket. Wegens herhaalde vermissingen werd door een hoofdcommies een pak ket gefingeerd, waarin o.a. de geld stukken waren gemerkt en zoo kwam nen op het spoor van den ontrouwen beambte. De advocaat-generaal re- quireerde bevestiging van het vonnis. DE MOORD TE BEEK. De rechtbank te Arnhem heeft, over eenkomstig den eisch van het O. M., den in hot huis van bewaring te Arn hem gedetineerden daglooner M. B. uit 's-Hoerenberg, naar do openbare terechtzitting verwezen-in zako dood slag en feitelijk© aanranding van de oerbaarheid op de 7-jarige Maria I-Iartjes te Beek. Mr. J. 1L H. van Schaik, te Arn hem, is als zijn verdediger aangewe zen. De zaak zal op 9 Juli worden behan deld. Kerk eo School NED. HERV. KERK. Beroepen te Krabbendijke ds. Mul ler te Heinkenszandte Nieuw- Beerta ds. Homan te Termunten to Gameren ds. De Jonge te Scharne- goutum. Beroepen te Brakel ds. Wooldorink te Ottoland. Bedankt voor het beroep te Tholen ds. G. H. Beekenkamp te Delft. Aangenomen het beroep naar Leer dam ds. Kijftenbelt te Ter Aa. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het doctoraal examen in d.o wis- en natuurkunde door den keer W. A. van Dalfsen; het eerste natuur kundig examen door do heeren G. E. Rutgers, J. Clinge Doorenbos en C. II. Boon van Ostade. Leiden. Bevorderd, tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer Th. R. Vaick Lucasson, geboren te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het candidaatsexa- men rechten de hsélen A. van Door nik en Raden Mas Gondowinoto. Delft. (Tecnische Hoogcschool). Ge slaagd voor propaedeutisch© exa mens weg- en waterbouwkunde de heoren C. L. C. van Kretschmar en II. J.J. M. Lips bouwkunde de heer J. C. van den Berg A.Wzn. Sport en Wedstrijden PADVINDERS. De op initiatief van de afdeeling „Nijmegen" der N. P. O. te houden algernoene Naderlahdache Padvin dersdag zal te Nijmegen gehouden worden op 23 Juli a.a. Niet alleen al le Nederlandse!!© padvinders kunnen hieraan deelnemen, onverschillig tol welke vereeniging of organisatie zij behooren, doch ook verschillende buitonJandsch© padvinders hebben reeds toezegging tot medewerking gedaan. De (padvinders!eesten zullen een viertal dagen in ©slag nemen. DAMMEN. MOLIMARD—DE HAAS. Zondag 23 Juni zal de kampioen van Nederland, J. de Haas, te Am sterdam, den strijd beginnen tegen den kampioen van Frankrijk, Alfred Molimard, uit Lyon, die onlangs Weiss schitterend geslagen heeft. Er worden 20 partijen gespeeld. DE „VICTORIA LOUISE". Het Zeppelin-luchtschip „Victoria. Louise", dat Dinsdagmorgen boven Amsterdam vloog en to 11 uur Gro ningen passeerde, was Dinsdagmid dag om drie uur boven Bremen en landde vlot om half zes bij Hamburg. BOTSING VAN VLIEGTUIGEN. TWEE DOODEN Boven het vliegveld van La Brayel- le zijn, zooals we reeds meldden, Woensdag twee militaire vliegtuigen tegen elkaar aan gevlogen. Beide stortten omlaag. De vliegtuigen zijn verwoest. De bestuurder van het eone toestel is dood opgenomen die van het andere stierf even daarna. Het ware twee officieren. Het schrikkelijk ongeluk op hot vliegveld, veroorzaakt door den mor gennevel heeft te Parijs groot© ont roering gewekt. Kapitein Dubois was! 35, luitenant Meignaul 27 jaar. Bei den stonden als bekwame en voor- chtige vliegers bekend. Nader wordt geseind Het ongeluk is om lü uur 20 min. gebeurd. De twee vliegtuigen, model Breguet, zijn op 25 meter hoogte op elkaar ingevlogen en startten in el kaar stekend samen omlaag. De kapi tein der artillerie Dubois werd ster vend opgenomen, met schedelbreuk en gebroken ribben. De luitenant der infanterie Meignaul was op slag dood. Zijn schedel en zijn twee armen wa ren gebroken. Drie kwartier na het ongeluk is Dubois gestorven. De aan gezichten der beide dooden staan kalm alsof ze niet geleden hebben. Minister Müleraüd heeft een ordon nans-officier naar het vliegveld, waar het ongeluk plaats had, gezonden. Letteren en Kunst 'T CIRCUS CARRé. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen is door den heer M Spree met ingang van 1 December ..s. het circus Carré gehuurd tenein de daarin voorioopig, voor den tijd van 3 maanden, tooneolvoorsteliin- jen te geven. AMATEUR-PHOTOGRAFEN. De Londensche Ilbld-her i chtg©- 'ér schrijft In de tentoonstellingsgalerij van Ie „Amateur Photographer" alhier, is thans een klein, doch zéér belang wekkende tentoonstelling te zien van werkon van leden der „Nederland sen© Amateur-Photografen Vereeni ging". Daar zijn inzendingen van de heeren B. Zweers, E. A. Loeb, A. S. Weinberg, tl. Husselman, C. Kroon, H. Berseenbrugge, J. Iluysen, Jos. Raemakers, P. de Jonge, Adr. Boer, G. C. Kooyker en C. Lous, Elke der 50 opnemingen legt een sohitterend getuigenis af van den ernst, waarmede deze heeren zich op de photografie-kunst hebben toege- JNHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. ..Het Leven" van deze week bevat: liet afscheidscollege van prof. De Louter te Utrecht. Met de camera onder de professoren. I-Ict Ó6ste lustrumfeest. De deelncmens aan 1 het internationaal spoorwegcongres op excursie. Van de menschen die voor ons schrijven. Hindelooper ka mer, misll I-Iindelooper... bad. De ondergang der Fransche onderzeeër „Vendémiaire". Van de Münchener Festspiele van 1912. De wedvlucht BellijnWeenen. De „Solo" weer in de vaart. De „Huissensche-Otn- dracht". Een Hollandsche boot in de knel, Wilhelm Voigt, „Haupt- man von Köpenick leeft nog! liet 25-jarig bestaan van „De Alg. Ned. Politiebond". De buitensociétait te Arr hem. 'n Huwelijks-plechtigheid. Een kranig stukje dressuur. Het leven in caricatuur. De gewapend betonslraat of z.g. hangende straat te Brussel. Pers-Overzicht REGERINGSCOMMISSARISSEN. Thans waarschuwt ook 't Alg. Han delsblad in een artikel tegen 't al te veel gebruiken voji 't recht den mi nister toegekend, om zich bij de ver dediging zijner wetsontwerpen in de Kamer te doen bijstaan door een re- geeringscommlssaris, temeer daar blijkbaaf bij voorkeur daarvoor hoofd ambtenaren van 't departement ge nomen worden, 't Ilbldschrijft o.a.: „Maar wel raden wij aan wie in de toekomst ziet, wie iets gevoelt voor de boteekenis van de meerder- llneid eerier volksvertegenwoordiging en voor de eigenaardigheid van mi nisterieel© regeering; voor den invloed der minderheden en der leden indivi dueel, de regearingcommissarissen uit de departementen niet tot regel te verhef feu. Er sluimert iu dit insti tuut een verzwakking van 't gezonde parlementarisme, van deugdelijke volksregeering. Zij, die in de gemeenteraden be vaar maken tegen" 't optreden der bedrijfsdirecteuren in do vergade ring ter zelfstandige verdediging der voordrachten, dus iets meer dan 't verschaffen van voorlichting, zien inenschkundig zoo slecht niet. En 't zelfde punt is hier 'aan de orde. Onze hedendaagse!)© regoerings- :u-m vordert dat wij door onze amb tenaren, ook d© boste, Worden ge diend, niet gedirigeerd". De Amsterdamsche correspondent van Patrimonium schrijft„De ver werping van die wet beheerscht op het oogenblik veel meer ons sociale leven dan de heeren tegenstemmers vermoeden. Beseften ze maar eens één onkel oogenblik welke diepe wonden zij ons volk hebben geslagen hoor den ze maar eens één enkelen keer die duizenden bange klachten, op den dag der verwerping van de wet ge slaakt. Maar de heeren volksvertegenwoor digers hooren dit niet. Do jubel van do groot© industriee- len vindt veel gemakkelijker zijn weg naar het Haagsche Binnenhof. De lof zangen van de patroons, die bij de verwerping "van cifize wet het groot ste financieele belang liebben, 'hoort men liever." INGEZONDEN Van iugezondon stukken, geplaatst of niot geplaatst, wordt de kopie den iuzonder niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redaolio zich niet aansprakelijk. Haarlem, 19 Juni 1912. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad. Geachte Redactie. Gelieve ons nog eenigc plaatsruimte af te staan voor het onderstaande schrijven. Ir het Woeusdagnummer van 29 Mei j.l. van uw blad nam u een inge zonden schrijven van den heer J. A. Geerlings op, dat diende als ant woord op een ingezonden stukje van de Opperliedenvereeniging „Voor waarts zij ons streven". En daar do heer G. dat geheel op den heer Hame link schuift, dringen wij de leden van V. Z. O. S:, er sterk op aan, om u nogmaals, maar ook voor het laatst te verzoeken het onderstaande schrijven op te willen nemen. De heer Geerlings begint dan met tc verklaren dat hij van H. niet kou begrijpen dat hij juist op den Centr. Bond schimpt. Nu, dat is toch heele- maal niet waar. Dat hij den Centr. Bond genoemd heeft, wel zeker, maar ook tegelijk de anderen, tot zelfs de patroonsvereeniging. En wat den per soon H. betreft, dat hij iu het geheel niet meer in de bouwvakken thuis be hoort, daar hij voor het oogenbJik in zijii onderhoud tracht te voorzien met het verkoopen van lompen, nu dat heeft toch met de zaak niets te ma ken. Want hij tracht niet op kosten 'aa zijn mede-arbeiders te leven, ge- ijk er in den Centr. Bond nog al eeui- gén zijn en dan nog wel de lakens uildeelen. Nu, dat wil II. niet. En dat do heer G. de vereeniging V. Z. O. S. niet ernstig nemen kan, daar II., de voorzitter, oj> het oogen blik niet in het vak werkzaam is, is zijn zaak. Maar de heer G. behoeft toch niot te denken dat hij ons, opperlieden, schrik aanjaagt door te verklaren iels wat wij al lang wisten, n.l. dat in geval wij ons niet bij h»n wilden nederleggen of naar hun pijpen dan sen inzake het contract door hen voor ons zonder ons gemaakt en wij meer dan 22 cents per uur durven vragen, zij de zijde dor patroons zullen kiezen en er zelfs niet voor zuilen terug schrikken om onderkm ipersdiensten te doen. Nu wij kunnen dan ook niet anders dan oen heer G. dankbaar wezen voor zulk een openhartige bekenleuis. En of de vereeniging V. Z. O. S. niet ern stig te nemen valt, dat zal nog moe ten blijken in de toekomst. En "dat wij er tegen zouden zijn dat er 22 ets. per uur betaald wordt aan een zeker deel der opperlieden, en dit weer to niet zouden willen doen, nu dat is van a tot z gelogen. Maar wij zijn er van overtuigd dat als de in het vo rige sclirijven genoomde organisaties niet hadden gecontracteerd voor de opperlieden, maar alleen voor hun on, wij dezen zomer wel een kwartje per uur zouden gekregen heb ben en dat dit werkelijkheid is, kun nen wij gerust zeggen naar aanlei ding van een persoonlijk gesprek van ons met een der patroons verschenen wuiter gehouden. Wanneer de heer G. nu weer ant woorden wil, dan verzoeken wij dit weer niet op de een of andere per soon te doen want de vereeniging V Z. O. S. is er geheel verantwoor delijk voor. En wij blijven prolestecrcn tegen de houding van de Haarlemschc bouw vakarbeiders en de bouwvakpatroons- vereonigingen inzake het afsluiten van een collectief contract voor ons zonder ons en stellen de voornoemde organisaties verantwoordelijk voor hetgeen hieruit kan voortvloeien. En u, mijnheer de Redacteur, onzen dank voor de plaatsing. Namens de vereen. V. Z. O. S.i J. HAMELINK, Voorzitter. H. VENNIS, Secretaris. (Wij achten deze zaak nu meer dan voldoende besproken. Red.) Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ. Duar worden in den tuin verschil let de natuurlijke meststoffen ge bruikt: koemest, varkensmest, paar- deoraest, beer, compost, bagger en andere, en de ervaren kweeker weet elk dezer sloffen naar haar waarde Ie gebruiken, nu eens deze, dan weer andere. Kunstmest, is voor vele warmoezeniere en particulieren die een tuin bezitten, nog een onbekende, of men vertrouwt er zich niet mee, zoo al geen vooroordeel daartegen bestaat. Gebruikskennis is dan ook onmisbaar, en die er niets van woel, doet ook beter zijn handen er af 1e houden, tot hij is ingelicht; hij bega it dan ook geen fouten, welke schrome lijke gevolgen kunnen hebben. Daar is evenwel één meststof, met welker gebruik ieder spoedig op de hoogte kan zijn en dan ook ten dien ste meet staau van eiken tuinbezit- ter; dat is de Chilisalpeter. Ik geloof, dat eikeer. althans bij name deze mest stof wel kent: „Chili" heet zij in de wandeling. Men kan haar aanwenden naast iedere bemesting en volstrekt niet alleen bij andere kunstmeststof fen Ook hij, die gewoon is zijn tuin een portie koemest, compost, enz. ie geven, kau Chili uitstrooien en zal dit in \elo gevallen met groot voordeel kunnen doen. De aai wending is zoo gemakkelijk mogelijk, de meststof behoeft niet te worden ondergespit, zelfs is liet beter om dit niet tc doen, daar ze wegens baar oplosbaarheid in water, dan naar den ondergrond zou kunnen verhui zen en de gewassen er dus niet van zouden profiteereu. Zij wordt derhal ve eenvoudig uitgestrooid, toegepast als een zoogenaamde overbemesting, 't zij over tien zwarten, nog niet be groeiden grond, vóór of na bet zaaien, of als het gewas reeds boven den grond staat, Chilisalpeter kan döórom in den tui', zulke uitstekende diensten be wijzen, omdat zij zoo spoedig, reeds na weinige dagen zichtbaar werkt, en bovenmate den groei bevordert. Vaak is die werking verrassend, en heeft een weelderige blad- en stengelont- wikkeling tengevolge. Hieruit volgt dat Cliil inzonderheid gunstig werkt bij bladgroenten; spinazie, sla, andij vie kool en dergelijke groenten too- iien zich zeer dankbaar voor ceu Chi li-gift. Maar ook bij andere gewassen, als is de uitwerking daar niet zoo in 't oog loopend, kan CbiJi de opbrengst belangrijk verlioogen. Die uitnemende Feuilleton Naarhet Engelsch door E. Phillips Oppenhei m. 18) HOOFDSTUK XVI. Een Wapenstilstand, Weiss draaide den sleutel van de kantoordeur om en deed de deur open en keerde een oogenblik later terug met een langen man, met grijzen baard, dito haar en een gouden bril op den neus. 1-Iij drukte Vine warm de hand en knikte tegen Littleson. Wat u hier in den muil van den leeuw, Vine? merkte hij glimlachend op. Pas op, of zij eten je op. Vine glimlachte. Ik ben niet bang, zei hij, vooral niet, nu u hier is om mij te steunen. Mr. Vine, zei Weiss, toont dat liij dezelfde eigenschap heeft die ons van nature eigen is, vermetelheid. Ik geloof, oprecht-gespróken, dat hij hier is om vernietigende informaties tegen ons in te winnen, om die den volgen den keer in een van zijn verwoede nrtikelen tegen ons te gebruiken. Wij zijn in een belangrijke discussie ver zeild geraakt en er is een punt, dat wij wel aan uw oordeel wilden on derwerpen. John Drayton ging zitten en nam dé sigaar aan, die Wciss hem presenteer de. Zeker, zei hij, hei zal mij heel aangenaam zijn er mijn opinie over te izeggen maar hoe kom je er bij, om '■je tot mij te wenden, Weiss, want je weot heel goed, dat ik voor de ideeën van Mr. Vine de meeste sympathie gevoel Ik haat de miilionairs en hun Trusts uit principe natuurlijk, of schoon ik moet toestemmen, dat eoni- igpm er van heel goede kerels zijn en bijzonder goede sigaren rooken, voegde hij er bij, de zijne een oogen blik uit zijn mond nemend en er naar kijkend. Dat kan mij niet schelen, ant woordde Weiss. Het punt, waarover ik uw oordeel wilde hooren, heeft be halve met uw sympathie ook met uw gezond oordeel te maken. Wij stel den ons een geval voor, waarin een half dozijn mannen, die de positie van mijzelf, Phineas Duge en Little son hier innamen, ik geloof te mogen zeggen het half dozijn invloedrijkste mnnnern uit Amerika, plotseling zon der vooruit gewaarschuwd te zijn te genover het publiek alle soliditeit, en stabiliteit verloren, in één woord be dreigd werden iV-t volkomen onder gang en een veroordeeling tot gevan genisstraf voor wangedrag. Wat zou het gevolg da ai-van in de eerste aclvt- en-veertïg uur voor dit land zijn John Drayton nam zijn sigaar uit den mond. De eenige reden, -zei hij met na druk, waarom ik uw Trusts haat, waarom ik er ©en hekel aan heb, dat alle macht van dit land in de handen van enkele menschen vereenigd is, zooals u zooeven heeft gezegd, is dat in geval van zoo'n gebeurtenis als u zooeVen noemde, het land een crisis zou hebben door te maken, die hon derdduizend onschuldige onderdanen tot den bedelstaf zou brengen. Toen voor het eerst tijdens dit on derhoud vormden de volle dikke lip pen van Weiss zich tot ©en glimlach. Zijn bril kon de glans van triomf niet verbergen, die uit zijn oogen lichtte. Hij wendde zich tot Vino. U hoort het zei hij eenvoudiig. Ja, ik hoor lietantwoordde Nor- ris Vine. Natuurlijk, ging John Drayton voort, weet ik niet, hoe u in ©on der gelijk gesprok verzeild raakte, maar in mijn laatste artikel in de Noord- Amerikaansche Review, dat Mr. Vine zich waarschijnlijk nog wel zal herin neren, stelde ik mij voor, dat een on- kele man, die een van de grootste handelslrusten van ons land be heerscht, zou komen te vallen, en trachtte aan te toonen, wat de kleine aandeelhouders in een volkomen ge zonde onderneming zou gebeuren als een houder van zoo'n buitengewoon groot aantal aandeelen zich niet meer staande kon houden. liet is heel pijn lijk het te moeten bekennen, maar et- is geen twijfel aan, dat liet mogelijk zou zijn. Wij Amerikanen zijn een groot handelsvolk, en de dollarkoorts doet ons bloed wat al te heftig aan. Wij strekken onze handen wat al te ver uit. ik weet, dat Vine dit met mij eens js. Ja, antwoordde Vine, lie stem ei vol kom en mee in I Hij stond op, John Drayton volgde zijn voorbeeld. Met mijn eigenlijk© boodschap ben ik ai klaar, merkte hij op. Ik moest uw directeur spreken met be trekking tot een mijner cliënten. Ga je mijn kant uit, Vine Ik ga naar de club. Over eenige minuten volg ik u, antwoordde Vine. John Drayton ging heen, en weer waren de drie mannen alleen. U begrijpt, Mr. Vine, zei Weiss langzaam, dit is niet bet land of de eeuw der Don Quicbott.es. Vecht met al uw welsprekendheid tegen onze Trusts en ons goldsysteem, maar raak niet aan dingen, die u niot be grijpt, of u zal kwaad doen, waar u meende goed te doen. Ik ben niet voorbereid, zei Vine opslaand, om op dit oogenblik tot een bepaald besluit te komen. Oprecht ge sproken, ik wil het zoo gebruiken, dat ik u het meest mogelijke kv.aod doe. Aan den anderen kant heb ik de za ken nooit zoo beschouwd als u cn John Drayton ze nu op het tapijt, heb ben gebracht. Jk moet over deze zaak nadenken. We zijn openlijk vijanden, zei Weiss, en er is géén reden, waarom wij elkaar niet als zoodanig zouden respecteeren. Wij vragen u om u bij de beschaafde ooriogsgebruileen te houden. Sla niet toe zonder ons ten minste gewaarschuwd te hebben. Dat •zal zoowel in het belang van een an deren als van ons zelf zijn. I-Ieel goed, zei Vine. Dat beloof ik. Hij verliet het kantoor zonder ver der een woord te sproken, zonder een ider heide mannen de hand te druk ken. Weiss ging op zijn stoel zitten en Littleson, die over al zijn leden beefde, kwam naast hem staan. Stephen, zei hij, je bent een groot man. Ga dadelijk met mij ine© naar Parker, om een flesch te drinken op dezen afloop. Mijn zenuwen zijn geheel van streek. Weiss stond op en zette zijn hoed op. Do twee mannen verlieten samen het kantoor en stapten in de auto van Littleson., Vino liep peinzend naar zijn club. Tusschen "de brieven, die de portier hem overhandigde, was er een van Stella. Hij scheurde hem open en las ,heni staande. Beste Norris, zoo begon hij, do gebeurtenissen hebben elkaar den Matsten tijd 'Vat snel opgevolgd, en •ik ga vyeg. Ik kan niet langer in New- York blijven. Van de Vijfde Avenue bob ik een afschuw, en ik ben bang, om een Amerikaansclic courant te lé zen. Bovendien zijn er andere dingen, Kl'ie ik niet behoef te noemen, die mij doen denken, dat liet misschien beter voor mij is een reis te gaan maken. Ik ben op het oogenblik aan boord van dc Kaiser Wilhelm. Waar ik in Europa heeu zal gaan, of wat ik doen zal, daarvan ben ik nog niet zeker. Ook ben ik met zeker of het je zooin- teresseeren, dat te weten. Je l>ent zeer verdiept in je beroep, en ik geloof niet, dat de dingen daarbuiten veel voor je beteekenen. Ik deuk, dat dit het gewone lot is van ons vrouwen. Wc zijn altijd bereid te geven en slui ten geen koop. Denk niet, dat ik je verwijten wil doen, alleen is Amerika voor mij op 't oogenblik onmogelijk geworden. Ik zou het niet kunnen ver dragen, dat arme nichtje met haar groot©, verwijtende oogen voor mij te zien. Ook ben ik er niet op gesteld om als jij je voornemen uitvoert en do storm komt, te voelen, dat ik ver antwoordelijk ben voor de ellende, die daarop stellig zal volgen. Goeden dag Norris Ik wensch je elk soort van succes, en als ik durfde, dan zou ik zeggen, dat ik je wat meer hart, wat beter begrijpen en wat meer dankbaarheid toowensch. Stella." Hij vouwde den brief op en slok hem zorgvuldig in zijn jaszak. Toen ging hij de leeszaal binneu om John Drayton te zoeken. Het leven scheen hem toch niet zoo eenvoudig toe als écnlge uren geleden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6