Os Iwaitjes-MerteiÉii van HAARLEM'S DAGBLAD ■werking is te danken hieraan: lë. 'dat Chilisalpeter een voedingsstof bevat (stikstof) welke bij den groei van ie dere plant von groote beteekenis is; 2e. dat zij die stof bevat in zeer op neembaren, „pasklaren" vorm; 3e. dat zij in water oplost en dus direct ter beschikking der plant kan komen; 4e. dat zij een drijvende" kracht uit oefent, dat .wil zeggen: plantenvoed- sel in den bodem tot werking brengt, zoodat bij aanwending van Chili indi rect door haar ook andere voedings stoffen dart stikstof aan de gewassen worden toegevoegd. Den gcheelen zomer door, zoolang als men zaait of plant, kan de Chili nuttig zijn. De eeno groente heeft meer nocdig dan de andere, maar bij alle gewassen kan na het in orde maker, van een zaaibed per Are, dat is 100 ierk. Meter, 3 Kilo worden uitgestrooid; voor een bed van 10 vierk. Meter is dat 3 ons. Dat is be doeld, als geen natuurmest is onder gespit. Is dit wel het geval, dan wachte men tot later als de planten op den grond staan. Dan geve men een overbemesting naar behoefte, en zoo doet men ook, al heeft men, zoo als is aangegeven, reeds bij het zaai en gechilied. Steeds heeft men gedu rende het groeiseizoen den zak bij de hand en strooie uit, neen, niet met kwistige hand, want dat zou kunnen berouwen, doch met kleine hoeveelhe den liefst niet over de planten, maar er om heen. Iets er onder werken is goed. Er besproeien met een zwakke oplossing: een vingerhoed vol op een Liter water, helpt nog spoediger. Meermalen weinig is beter dan veel op eens, Dit onthoude men wol. An ders zou men kwaad stichten in plaats van goed. Want Chili bijt en is vergiftig. Men beware zijn oogen en brense de meststof niet in aanraking met wondjes. Hoenders mogen er niet van pikker en evenmin drinken van Cnili water Ook houde men het af van brandende voorwerpen. Vaak gieten met genoemde oplos- ping zal den gebruiker veel genoegen cn voordeel geven. De kosten zijn ge ring. Bj'j eiken kunstmesthandelaar l<an men de meststof zelfs bij kleine hoeveelheden koopen; de prijs is pl.m. 15 cis. per Kilo. Door het gebruik vau Chili kan men iraag groeiende, kwij- r tJide planten tot groei aanzetten, den oogst vervroegen, van een groente meerdere sneden verkrijgen, verschil lende gewassen na elkander op eeo kweeken, terwijl de aldus ge kweekte producten, zoo voorspoedig et- vlug gegroeid, veel malscher en smakelijker zijn dan andere, waaraan «ren de Chili onthield. Ook van bloe men zal men meer genot hebben, als pien ze om de 14 dagen met Chili-wa- t:r begiet. Wij her buien echter onze waarschuwing: doe de meststof zoo fni.i mogelijk met plantendeelen in tanrakir.g komen, en vermijd dit be slist als het gewas vochtig is van re- jea oi dauwl C. B. en 10 mlllloen Mark" aan 9e werkge vers ten goede komen. Om deze 210 millioen Mark uit winnen is noodig systematische uit oefening der tandverzorging. Welke wegen leiden nu het spoe digst en het best tot het dool Zooals Dr. Volz zeer juist aan toont is de weg hiervoor door het Duitsche Centrale Comité voor tand- verzorging en de school reeds aange wezen onderzoek der a.s. schoolkin deren, tijdige hulp in de school, tandklinieken, doeltreffend onder wijs in de scholen. DE GEREFORMEERDE ZENDINGS DAG. Om twee uur Woensdagmiddag sprak Ds. F. Kramer van Beverwijk over „Een waarschuwend woord van Jezus voor den Zeudingsarbeid". Spr. wees er op, dat tot den verren Ooster lingen. in duisternis levende, met den istelijken godsdienst ook gebracht den do ellenden der Westersche beschaving. Was 't niet een Fransch reiziger, die na veertig jaren op nieuw Afrika bezocht, schreef: dat hij stoelen zag en mooio kleeren eu drank. Na Ds. Kramer sprak Dr. J. G. Scheurer, oud-directeur van 't Petro- nella-hospitaal te Djokja. Spr. zeide, dat hij met een blanco onderwerp in geschreven, 't woord zou voeren over „Onze Roeping". Ernstig waar schuwde spr. voor 't gevat r dat be stond in verflauwing der grenzen door samenwerking. Laat onze zon ding toch altijd eigen blijven zijn ka rakter, het gereformeerde karakter, aldus spr. Ook wees spr. op 't feit dat 't materieele leven soms en helaas dik wijls gaat boven 't geestelijke, boven de roeping Gods. Als laatste spreker trad op Ds. W. Breukelaar van Zaandam, met het onderwerp: „De zending een zaak des geloofs". „De volken zullen U belij den, o Got), al te zaam", zoo staat ge boekt en toch hoe heel anders is 't niet. Bijna een millioen menschen, die nimmer nog den naam van den Heer gehoord hebben, terwijl bij de gedoopte volken gesproken wordt van een faillietverklaring van heel het Christendom. Jezus spreekt: „Gaat heen", maar telkens klinkt liet „ja, maarEn spr. zou nu wel met redeneeren dat ..ja, maar..." kunnen ontwrichten, maar redeneeren baart geen zendingsleven. De zending is 'n Stadsnieuws WELKE SCHADE LIJDT EEN VOLK DAT GEEN TANDEN SCHUIERT? Dr. Otlo Volz, van het Keizerlijk Statistisch bureau te Berlijn publi ceert hieromtrent het volgende Hij bewijst, dat in Duitschland van ongeveer 65 millioen inwoners een vijfde deel, dus 13 millioen, een ge regelde en door den tandarts onder steunde landverzorging beoefenen, en dat van de overige 52 millioen mensehen hoogstens 10 "(5 millioen) ezn tandenschuier bezitten. Derhalve kennen tot dusverre in het Duitsche rijk 47 millioen menschen den tan denschuier in t geheel niet I Dit ge tal komt vrijwel overeen met de op gaven van vaklieden, welke het jaarlijksch verbruik van tandenbor- £.'.-'-5 in Duitschland op "hoogstens 18 20 millioen schatten. Bij zeer voorzichtige schatting en zeer laag gehouden cijfers berekent Dr. Volz verder, dat de Duitsche ar beiders met hunne vrouwen te za- meu ongeveer 40 millioen Mark van hunne uitgaven voor voedingsmidde len verbruiken, zonder dut hun lichaam van deze uitgaaf eenig nut heeft, daar, tengevolge van slechte gebitstoestanden, een doel der voe dingsmiddelen, ten bedrage van bo vengenoemde som, door het lichaam onverteerd weer wordt afgescheiden. Daarbij wordt een dngelijksch ver lies aan levensmiddelen van slechts 11/2 Pfennig per dag en per hoofd aangenomen. Hierbij komt een verlies aan werk dagen of een vroegtijdig verlies aan arbeidskrachten door maag- en darmziekten, bloedarmoede en slech te voeding als gevolg van zieke tan den. De-daardoor ontstaande gelde lijke verliezen der arbeiders bedra gen bij de zeer bescheiden veronder stelling van 1 1/3 dag verlies per ar beider en per jaar voor 30 millioen arbeiders over 100 millioen dagen a 2.25 Mark, 225 millioen Mark. Door de ziekenfondsen, invalidi- teits- en ouderdomsverzekering wordt, zooals blijkt uit berekenin gen, die hier niet kunnen vermeld worden {te vinden ln het Int. Arch. L Oeff. Mundhyg. Heft 3 Juni "11) oen totaal verlies geleden van 6-15 mil lioen Mark per jaar. De algemeen» invoering van ratio neel» tandverzorging met tijdige tandheelkundige behandeling op ge regelde tijdstippen zul hel tandbe derf mettertijd voor do helft vermin deren. Daardoor worden 345 millioen Mark uitgewonnen, waarvan trou wens de kosten voor de invoering der tandverzorging mot inbegrip van het salaris voor 5- G000 nieuw aan kweeken tandartsen ter hoogte van ongeveer 135 millioen Mark weer moeten worden afgetrokken. Van deze bespaarde 210 millioen Mark zouden ongeveer 185 mlllloen aan do Duitscho werklieden, 15 mil lioen aan de besturen en autoriteiten Levering. Voor de levering van 3 maal 21.000 K.G. geweervet aan het departement "van Koloniën was de minste inschrij ver do Nederlandsche Raffinaderij van petrol» urn-producten te Haar lem, voor 5439 per 21.000 K.G. „TESSELSCHADE", Men schrijft ons: De Algemeene Nederlandsche Vrou- vvcnverceniging „Tesselschade". die hare werkzaamheden over het gehee- le land uitstrekt, werkt ten hate van de onbemiddelde, beschaafde vrou wen en meisjes zonder onderscheid van godsdienst. Iu hoofdzaak bestaan de middelen waardoor hulp wordt verleend in: het geven van voorlichting omtrent de vereischten voor en do vooruit zichten in verschillende beroepen, en de beste opleiding daarvoor (Voor- lichtingabureaux); het zoo noodig en zoo mogelijk ver- leenen van geldelijke hulp bij die op leiding; liet tot elkander brengen van be trekking-zoekenden en betrekking- aanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemiddelen) van betrekkin gen, hieronder ook begrepen lessen, pensionr-aires enz. (Bemiddelings-bu- reaux); het geven van de gelegenheid aan haar, die niet op andere wijze kun- werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelijke handwerken, inma ken van vruchten, zuur enz., schilde- cortonneeren, boekbinden, man denwerk enz. enz.) in haar onderhoud te voorzien (depóts, bazaars). liet Zegers-Veeckens-Fonds (een af zonderlijk Fonds der Vereenigmg) is voornamelijk bestemd tot het steunen van onbemiddelde bejaarde of zieke dames. De bibliotheek verschaft gratis boe ken, voornamelijk voor studio. Voorts neemt de Vereeniging een amen af voor kinderjuffrouw, cn reikt na goed afgelegd examen ecu eigen diploma hiervoor uit, terwijl erschillende cursussen tot opleiding oor dit examen door de Vereeniging zijn opgericht. Hol Maandblaadje wordt gratis aan de pl m. 5800 leden toegezonden en be vat o.a. advertenties van betrekking- zoekenden en betrekking-aanbieden den, van scholen, pensions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten en Ww-godeelte van riet aan de Zoolcstraat no. 48, benevens door het bijplaatsen van eone mailleormachine x>p de le jyprdiepiög hoven het pak huis van het perceel "aan de Zocte- straat no. 46. B. en W. hebben aan J. Jak ver gunning verleend tot uitbreiding van de door stoom gedreven wusscherij en <irogerij in he; perceel oan de Lange Heerenvest no. 138-138. door het plaat sen van eene locomobiel van 12 M2. verwarmend oppervlak met stoomma chine van 12 F.ït. ter vervanging van de bestaande locomobiel van 6 M2. verwarmend oppofvfak met stoomma chine van 6 P. K. en "door liet leggen van geribd ijzeren verwarmingsbui zen ter vervanging van de Rookpij pen, LEANDER SCHLEGEL. Men zal zich herinneren, dat er on langs een concert te Weenen gegeven is. gewijd aan werken van Leander Schlegel. Richard Specht schrijft daarover in „Die Musik" „zeer ede le, geheel uit de geesteswereld van Brahms voortgekomen kameraraziek- worken en liederen voornaam, warm, meesterlijk gemaaktcompo sities vol hartstocht en smartelijke be rusting nergens nieuwe poorten open rukkende niet in nieuwe lan den rondleidende, maar binnen den stormloop al lang veroverde wereld van klassieke kunst een schat bewa rende, trouw-vermanende stem, om in verheven afzondering zichzelf te blijven." 21STE LANDWEERDISTRICT. Do inlevering van Weeding, uitrus tingstukken en wapenen, voorwerpen van ledergoed, reglementen en dienst voorschriften voor de landweerplich- tigon van het 21ste district die in hel laatste jaar van hunnen diensttijd zijn, moet als volgt geschieden: Plaats waar en dagen en uur waar op de inlevering zal moeten geschie den: Velsen: lokaal waarin de Rijksnor maallessen worden gegeven. Donder dag 4 Juli 1912, des voormiddags ten 9 1/2 ure. Schoten: in het gymnastieklokaal der nieuwe openbare lagere school, Vrijdag 5 Juli 1912, des voormiddags •li 9 uur. Haarlemmermeer: Hoofddorp in de Raadszaal ten Gomeentehuize, Maan dag 8 Juli 1912, des voormiddags ten half tien ure. een Is ■«aar gansy-fc je maar zijn een gmldeat omdat do oplago van HAARLEM'S DAGBLAD zeor groot is en steeds biijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. zaak dos geloofs. Zie, sprak spr., naar de volken waar de zending gewerkt heeft. Handel en nijverheid bloeien, scholen worden opgericht, maar dit is niet de hoofdzaak der zending. Maar dit, dat het leven dier volken wordt gered uit de omknelling van Satan eu zonde, om 's Hecren wil. Deze zendmgsdag der classis Haar lem werd door prachtig weer begun stigd cn de heereri sprekers mochten heel den dag voor een goed gehoor spreken. Examen. Mej. D. Traanüerg, leerling© van de Industrie- en Huishoudschool al hier, is geslaagd voor het examen voor kinderjuffrouw, diploma Tessel schade. Bevolking. In aanvulling van een vorig be richt, waarin wij meldden, dat de bevolking van Haarlem op 31 Decem ber 1911 69988 personen bedroeg, te gen 69594 op 31 December 1910, ver melden wij thans, dat door geboorte onze gemeente vermeerderd werd met 690 mannelijke en 678 vrouwelij ke inwoners, door stenen ontvielen 438 mannelijke en 427 vrouwelijke personen, terwijl 2846 mannelijke en 3~4 personen zich hier vestigden en do bevolking verminderde door het vertrek van 2979 mannelijke on 3200 vrouwelijke personen. Onderwijs. Do heer J. J. A. Wisse alhier staat op do voordracht voor onderwijzer aan de openb. lagere school te Haarlemmermeer. Volks weerbaarhe id. A. s. Zondag zullen de afd. Haar lem, Bloemen da al en Zandvoort een rij wielt ociit maken naar Wijk aan Zee en ïluin, waartoe te 9 uur voorm. wordt verzameld aan hot station Overveen. Na terugkeer te O verveen wordt voor de deelnemers een onderlinge schietwedstrijd gehouden. Een en ander heeft plaats onder leiding van den reserve-2e-luitenant Van Seben. Besmet t. ziekten. In den loop van de afgeloopen Week (12—18 Juni) kwamen bier voor 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritis. kunnen verstrekt aan alle vrouwen, die er om vragen. Opdat nu alle vrouwen, die raad en steuri van „Tesselschade" behoeven, dien zullen kunnen vinden, is on3 land verdeeld in 76 afdeelingen en correspondentschappen, zoodat ieder een zich bij eeue niet al te veraf wo nende Bestuurdcres kan vervoegen. De afdeeling Haarlem wordt be stuurd door de dames: Mevr. Haitsina Muiier-Baronesse Sytzema, voorzitster, Florapark no. 10. Mevr. Wildervanck de Blécourt-Al- borts, secretaresse, Bloemendaal. Mevr. Everwijn Lango-v. Merlen, per-11 i ngmeesteres. Mej. J. Weerman, Santpoort, Villa Oak llill, Duinlust Park, directrice voor 1 ichtingsb urea u. Mevr. Vogel-Molenkamp, directrice in het bemiddelingsbureau. Mej'. v. d. Willigen. Mej. A. W. von Baumhauer, Nieu- ge Gracht 2a. Mevr. Pahud do Montagnes-Boo- gaardt. Florapark 5. en omvat de volgende plaatsen: Aerdenhout, Bloemendaal, Driehui- m, Haarlem, Haarlemraerliede, Huurlemroerinccr (de geheele polder, dus: Ahbenes, Nieuwerkerk, Nieuw- Vennep, Hoofddorp, Vijfhuizen), Half- eg, Heemstede, de Heide, Overveen, Santpoort, Schalkwijk, Schoten, Spaarxidam, Spaarmvoudc, Velzen, 1J- muideu, Zandvoort, Zuidschalkwijk. GEZONDHEIDSCONGRES. Ouder de sprekers op het 17de gezoadheidscoiigies, dat door 't Ne- derlandscli congres voor openbare gezondheidsregeiing op 21 on 22 Juni te Middelburg gehouden wordt, is de heer S. C. H. Fischer, lste-socretaris der Nederlandsche vereeniging tegen water-, bodem- en luchtverontreini ging, te Haarlem, die spreekt over „Intercommunale samenwerking op hygiënisch gebied." HINDERWET. Op 2 Juli kunnen bij B. en W. «waren ingebracht worden togen 't verleenen eoner vergunning aan de firma Ritsema Co.. tot uitbreiding van de koffiebranderij door het plaat sen van: a. eenen electromotor van 2 1/10 P.K. tor vervanging van den gasmotor van 4 P.K.; en b. eonen nieu wen koffiebrander of Iqoffiespit, af- koelbak en exhauster; en door het bij plaatsen van oenen schilienopvange-r en oene llaarlem: in de infauleriekazerne d. Koudenhorn, lokaal no. 91 en infanterie le comp., Woensdag 10 Juli 1912 des voorm; ten 9uur. Infanterie 4e comp. Donderdag, 11 Juli 1912, des voormiddags ten 9 ure Infanterie 3e comp., Vrijdag 12 Juli 1912, des voormiddags ten 9 uur. Benuebroek, Bloemendaal, Heem slede, Zandvoort, te Haarlem, infan- teriekazerne a. d. Koudeuhorn, lokaal no. 91 en 92. Vrijdag 12 Juli 1912 des voormid dags ten 9 uur. Haarlem: lufanteriekazerne a. d. Koudenhorn, lokaal nos. 91 en 92. vesting-artillerie, genietroepen, pon tonniers, hospitaalsoldaten, admini stratietroepen. Dinsdag 16 Juli 1912, des voormid- dugs ten negen uur. Van 't Kantongerecht DRONKENSCHAP. Wegens openbare dronkenschap op 8 April en 5 Mei was gedagvaard J. d. P. K. Tegen beki werd een hech tenis. geëisebt van 2 maal 3 dagen en opzending voor 1 jaar jiaar de Rijks werkinrichting. Rubriek voor Vragen Geabonneorden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloo: gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Zoudt u mij ook inlich tingen kunnen geven, over het oud- HollandscK pandoeren? Iemand heeft oen vijfkaart, maar kan slechts 200 spelen, eon ander keurt zijn kaart ai op 70 boven pan-doer en heeft een kaart om neer le leggen. Kan dan doorgespeeld worden? ANTWOORD. Wanneer iemand een vijf-kaart heeft, dan is dit 100 „roem", en kan het voorkomen, zoo ais hier hot geval is, dat hij niet meer dan 20Q kan spelen. Wanneer nu de tegenpartij alléén pandoer zegt, dus zonder te roemen, dan gaat zijn spel {pandoer) beslist hoven 200. Indien echter de tegenpartij pandoer met 70 roem zegt (hoogstens een 4 kaart met „stuk"), dan kan de andere speler onmiddellijk zijn roem afkeuren en verliest dé „pandoer-speler" onher roepelijk zijii spel. Een vijf-kaart i° val Is. zfjn roem totaal overbodig, want hij wcot, dat wanneer iemand 200 speelt hij ook wel voldoende roem heeft, dus de kans zeer groot is, dat zijn roem wordt afgekeurd. Uit de Omstreken ontsteenmachinc in bet bene- hooper dan een vierkaart. In dit go- BLOEMENDAAL. Voor de levering van 8150 meter ijzergaas en 1000 K.G. draadijzer aan departement van Koloniën was de minste inschrijver de firma 1). Hoogenbirk en Zoon, te Bloemendaal, voor 5597. SCHOTEN. Van 12—18 Juni werd hier 1 geval van diphtheritis geconstateerd. SAN TPOORT. Gistermiddag te 4 uur geraakte bij it uitgaan der Fröbelschool van mevrouw Wfiste een jongentje van Tervoort onder eon voorbijgaan- den wagen. Door de tegenwoordig heid van geest van het hoofd der school werd l»et door dezen nog bij tijds gegrepen en voor een groot on heil bewaard, hoewel, een arm en een been toch nog zoodanig gewond wa- i, dat het inroepen van geneeskun dige hulp noodig geoordeeld werd. HAARLEMMERMEER. In de week van 1218 Juni werd 1 geval van diphtheritis geconstateerd. BENNEBROEK. Eén geval van roodvonk en 1 geval in diphtheritis kwamen hier voor in de week van 12—18 Juni. LISSE. Uitslag van het overgangsexamen der Rijkstuinbouwwinterschool te Lis- se, van de le naar de 2de klasse, ge houden op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Juni. Geslaagd J. Heemskerk, Sassen- heim, P. Hulsebosch, Lisse, Th. A. Lefcber, Lisse, Joh. Litjens, Hil- legom, J. Onderwater. Lisse, Alb. van Waveren, I.isse, S. Verdegaal, Sa3- senheim. W. J Bloem, Hoorn, en J. II. Houbolt, Wassenaar. (De beide luatsten herexamen in het niet ver plichtend gesteld vak „Engelsch"). Herexamen m enkele vakken A. Bijvoet, Overveen ,D. Sistermans Hillegom, en J. ten Hagen, Lisse. VELSEN. Open f re vergadering van den Ge meenteraad van Velsen op Woensdag 26 Juni 1912, namiddags 12 3/4 uur ten Gemeentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Interpellatie J. E. Sluiters, om trent de brandweer te Santpoort en motie. 3. Voorstel van het lid van den Ge meenteraad F. C. J. Netscher, tot wij ziging der Algemeene Politieverorde ning. Wijziging besluit overneming straten en stegen te IJmuiden. 5. Organisatie VisscherijsclxooL 6. Overeenkomst overneming gedeel te Stationsweg Velsen. 7. Intrekking raadsbesluit van 20 November 1899, subsidie commissiën bevordering getrouw schoolbezoek. 8. Adressen a. Afd. Kennemerland van den Bond van Ned. Onderwijzers, invoe ring van een 7de leerjaar. I>. A. Natte, om belooniug als tijde lijke hulp van den gemeenie-ontvan- ar, c. H. de Graaf, tijdelijke ontheffing onen in liet dienstgebouw te IJmui den. d. Amsterdamsche Ballast Maat schappij. afwijking uitbreidingsplan Velseroord. o. IJmuider Vischhandelvereeniging nu dispensatie van een gemeentelijke erordeniug. 9 Aanbieding begrooting gasbedrijf 1913 Benoeming van onderwijzend personeel aau school A (NL U. L. O.) to IJmuiden. 11. Belastingzaken. STUKKEN VAN DEN RAAD. Bijdragen Commissiën bevorde ring getrouw schoolbezoek. Door den Gemeenteraad werd in zijr vergadering van den 7en Novem ber 1911 besloten den post volgn. 130 ..Kosten van belooningen en eereblij- len ter bevordering van getrouw schoolbezoek", van de Begrooting te schrappen en daarvoor in de plaats te stellen den post „Kosten ter bevor dering van goed onderwijs". De be doeling van die schrapping was, niet meer aan de Commissiën ter bevor dering van getrouw schoolbezoek een bijdrage uit te keeren. Burgemeester cn Wethouders stel ten in velband "niermede voor, nekken, ingaande 1 Januari 1912, Ut Raadsbesluit dd. 20 November 1899, waarbij aan genoemde Commis siën bedoelde bijdrage werd toege kend. Overneming van straten te IJ- muidon van do Binnenland- sche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen. In de Raadsvergadering van 5 Maart 1912 werd besloten van de Binnen- landsche Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen te Haarlem in eigendom en onderhoud over nemen oenige gedeelten straat en werd daarbij ofiuer punt a2 als voor waarde gesteld, dat, alvorens deze overdracht zal plaats hebben in de gemeentekas zal worden gestort (0,70 per vierk. M. rijstraat en ƒ0.30 per vierk. M. trottoir. Bij nader onderzoek is gebleken, dat deze stortingen reeds vroeger hebben plaals gehad eu dat een on willekeurig verzuim oorzaak is, dat deze straten nog niet ten name der gemeente zijn gebracht- In verband hiermede stellen Bur gemeester en Wethouders den Raad voor, het desbetreffend Raadsbesluit van 5 Maart 1912 te rectificeoren, cn in te trekken n. het onder punt n2 bepaalde b. van het onder punt bl vermelde IJMUIDEN. Woensdagmiddag is onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van den heer M. J. Seluii- lemaker, wiens overlijden wij meld- Ion, aan den schoot der aarde toe- ertrouwd. Den avond te voren was het lijk van Haarlem uit het Diaco- nessenhuis naar hier vervoerd en den onvolprezen strijder voor het Witte Kruis een tijdelijke rustplaats gege ven in het wijkgebouw van het Witte Kruis en het reddingswezen, alhier, ilker totstandkoming de overle dene zooveel had bijgedragen. Te twee uur werd onder gehoor an Ds. Creulzberg in de woning van den overledene een lijkdienst gehou den. onderwijl aan het wijkgebouw zich een groot aantal belangstellen den vcreenigde. Behalve veel particulieren, waren daar bijeengekomen het meerendeel der leden van den Raad van Velzen. Een buitengewoon groot aantal kransen en palmtakken werden aaD den lijkwagen gehecht. De belangstelling op den doodeu- akker was enorm. Wel een bewijs hob de overledene de sympathie en ach ting zijner plaatsgenooten genoot Toen 't stoffelijk overschot in do groeve was neergelaten, traden ver schillende sprekers op, eerst de heer Ver Loren van Themaat, burgemees ter van Velsen. die voor deze plechtig heid zijn verlof onderbroken had, otn als hoofd der gemeente dïn overledene te herdenken als een ijvedg, trouw en onkreukbaar eerlijk raadslid, die veel van zijn beste krachten aan dc ge meente heeft gegeven. De heer Wynoldy Daniels sprak namens dc afd Noor 1 Hand van het Witte Kruis. Hij im ireerdewat de overledene voor de afdeeii ïg was geweest en tot stand had g.-bracht én hoe hij strikt eerlijk en punctueel de financiën had beheerd. C. Weerts, oud-voorzitter do; vereeniging Visscherijschool, ichetsti de veelzijdige werkkracht van den overleden in liet belang van de school, en uit 't hart gegrepen waren do warme bewoordingen door hem aan de groeve gesproken als oud-Burge meester der gemeente en als vriend van den afgestorvene. De héér R. de Boer sprak als voor zitter van de Vrijz.-Dem Kiesvereeni- waarvan de heer Schuitemakcr gingv als lid en als bestuurslid zich steeds onvermoeid had getoond de belangen der partij te behartigen. Ten slotte voerde nog het wóórd do heer Slikkerveer als afgevaardigdo van de Reddingsbrigade „Prins Hen drik", waaraan de afgestorvene van zijne vele werkkrachten ccn goed deel had afgestaan. Nadat de enkele genoodigden leven de bioemen op de lijkkist hadden ge worpen, worden de kransen en takken over do groeve gespreid. We merk ten onder het ontelbaar aantal o.m. op fraaie kransen van de Norddeute sche Lloyd te Bremen, waarvan da overledene agent was, van den g&r meenteraad van Velzen, door Burge meester Verloren van Themaat per soonlijk neergelegd, van het Witte Kruis enz. te veel om afzonderlijk op te noemen. Diep geroerd dankte een broeder van den afgestorvene voor zoovele biijken van waardeering en gehechte heid. do woorden dagteekenuif .binnen één maand na van het Raadsbesluit". Gemengd Nieuws STAKING DER ZEELIEDEN IN FRANKRIJK. Uit St. Nuzaire wordt geseind: De „inscrits maritimes" hebben In gevolge de stakiugsordcr, uitgevaar digd dooi den Nationalen Bond van dokwerkers, besloten tot een staking' gedurende vierentwintig uur. De dokwerkers, koleudragers en alle arbeiders, die aan de kaden wer ken, hebben zich bij hen aangeslo ten. Lit Marseille: Er liccrscht een co- nigszins opgewonden stemming aau de kaden. Het syndicaat der „inscrits mariti mes" heeft officieel medegedeeld, da» i staking is uitgebroken. De „préfect maritime" heeft om ma- ine-matrozeu verzocht, ten einde act vertrek der mailbootcn te verzekeren. Er zijn tc Marseille toen tweehon derd marine matrozen aangekomen. De administrateur en de chefs van de marine hebben de „Lexte"- en do „Fraissinef-maatschappij medege deeld, dat zij de mailschepen voor Tu nis en Bast ia kunnen gereed maken. Uit Havre: De Franeche stoomsche pen naar Djibouti konden niet ver trekken. Uit Duinkerken: De dokwerkers en dc inscrits maritimes alhier zullen Donderdag den arbeid hervatten. Uit Bordeaux: Hier hebben 119 „ic crits" het werk neergelegd. VERDUISTERINGEN IN 'T GROOT. Voortdurend komen meer malver saties in het gemeentelijk beheer vati- Nicc aan het licht. Bij onderzoek van de kas door de nieuwe begroo- tïngscommissie bleek, dat er geen overschot was van 100.000 francs, zooals men meende, maar een deficit van 500.000 francs, en dat Nico een totale schuld heeft van zes millioen- SPOORWEGRAMP. Gisterenavond reed een passagiers- trein te Gaschwilz bij Leipzig op ecu goederentrein in. Voor zoover tot dusverre békend >s, zijn vijf personen gedood eu twaalf lot vijftien gewond. De materieele schade is zeer aan zienlijk. IIET SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. Het onderzoek naar de oorzaak van het spoorwegongeluk te Malmslatt is dadelijk begonnen. De schuld schijnt niet bij den stationschei te liggeu, maar b;j een van dc twee dienstdoen de assistenten, wier verklaringen el kaar tegenspreken. De sneltrein van het vasteland was te laat eu daar om ging die uit Kopenhagen voor. pit was telegrafisch aan het station Malmslatt gemeld, maar de wissel was er niet voor verzet. De machinist zag even te voren, dat do wissel verkeerd stond eu remde

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7