Ëe Iratjes-IkMiiii van HAARLEM'S DAGBLAD derondlënslTvatr ïlen "WSecfén 8ë hoer \V. J. II. Bake, thans chef van handelszaken. Als hoofdingenieur- chet van dienst van weg en verkeer treedt op de heer H. P. Maas Geeste- rumis, thans chef van den weg als hoofdingenieur-chef van dienst van tractie en materieel de heer F. J. ïlatthljsen, thans chef van tractie. CONGRES GEZONDHEIDS REGELING. Te Middelburg ia 't 17de congres Voor openbare gezondheidsregeling gehouden, onder voorzitterschap van jni'. A. F. Baron van Lijnden, bux-e- raeester van Utrecht, die wees op de verplichtingen van leeken en hygië nisten, om samen te werken in 't be lang der openbare gezondheid. Do minister van Binnenlandsche Zaken was vertegenwoordigd door dr. W. P. Ruysch, hoofdinspecteur tier volksgezondheid. Ook was tegen woordig mr. T. J. Dijckmeester, Com missaris der Koningin in Zeeland. 't Ledental is dit jaar met 49 ach teruit. gegaan en bedraagt thans ruim 500, waaronder 22 gemeentelvesturcn. Vertegenwoordigd waren 120 veree nigingen, waarvan 100 gezondheids commissies. Tot lid der commissie voor den Co dex (vacature dr. Wollering) werd gekozen prof. ScTforer uit Utrecht. Aan de internationale conferentio voor volks- en schoolpaden werd ƒ250 subsidie gegeven. Aan de orde was nu een bespreking over intercommunale samenwerking op hygiënisch gebied. Als inleiders over dit onderwerp traden op dc heeren jhr. rar. dr. E. A. van Beresteyn, burgemeester van JVoundam en J. C. I-I. Fischer, le se cretaris der Nedorlandsche Vereeni ging tegen water-, bodem- en lucht verontreiniging, te I-Taarlein. De heer' Yan Beresteyn sprak voor namelijk over de wettelijke zijde van deze (luaestie. De heer Fischer besprak in het hij- zonder de intercommunale samenwer king hij maatregelen tegen waterver ontreiniging. Een le groote zelfstandigheid der gen eenten ten aanzien van het afvoe ren van afvalwater is naar de mee- uiug van den praeadviseur te veroor- deelen. De wetgever kan zeer zeker medewerken om, den weg te effenen, Uni einde dit denkbeeld ingang te 'doen vinden. De heer Fischer hoopt, dat de indiening en de behandeling van een reeus meermalen toegezegde „riolenwet" niet te lang op zich zal doen wachten. De onderstelling is zeker niet ge waagd, dat in die Riolen wet zal go hiihüed worden een der beginselen van het no gaunhangige wetsontwerp to; wijziging en aanvulling der Hin derwet. strekkende om die wet beter Idan nu geschikt te maken tot beteu geling der waterverontreiniging door iminstrieele ondernemingen. Dit be ginsel is het ontnemen aan de ge meentebesturen van het recht tot liet geven van vergunningen in don zin der Hinderwet, wanneer bezwaren worden ingebracht, ontleend aan vrees voor gevaar, schade of hinder, als gevolg van waterverontreiniging door afvalwater of alvalstoffon. In dit geval kunnen Gedeputeerde Staten de beslissing op het verzoek aan zich trekken. Heeft de overtuiging over het nut tige van maatregelen tegen waterver ontreiniging me^r dan thans ingang gevonden, dan zal zich, evenals el ders is geschied, aaneensluiting van de gemeenten bij het beramen en uit voeren dier voorzieningen meer naar .voren dringen. Na de inleidingen ontspon zich oen gc-duchtenwisseling. Vooral werd daarbij gewezen op 't nut van drink waterleidingen. Aan de discussie werd ook deelge nomen door het Haarlemsche ge meenteraadslid, den heer Breda Kleij- nenberg, die meedeelde, dat te Haar lem, behoudens goedkeuring van den Gemeenteraad, een overeenkomst zal tot stand komen met dc omliggende gemeenten in zake een gemecnschap- pelijlten keuringsdienst van voedings middelen. Dat bewijst wat builen de Rijkswet om kan tot stand komen op sociaal gebied. Voor gas en electrici- teit beginnen de gemeenten samen te werken. Waarom zou dit ook niet kun neu op hygiënisch gebied? Voor de gezondheidscommissie is hier een be langrijke taak weggelegd. Daarna was aan de orde de voort- gezette bespreking over den ontsmet- iingsdienst, reeds in de vorige verga dering ingeleid. Medegedeeld werd dat tot bestuurs leden gekozen waren in de vacature- tlr. Ali Cohen, dr. C. W. Broers te Utrecht en in de vacature-Edo Bergs- ma, jhr. inr. A. J. Rethaan Macaré, te 's-Gravenhage. De vergadering werd daarna ver daagd tot Zaterdag. Vrijdagavond werd 't congres offi cieel op 't raadhuis te Middelburg ontvangen, ONWEER. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden op Texel door den bliksem in de weide gedood een koe, een schaap en twee lammeren. Ook werd de toren te Oosterend getroffen, doch er ontstond geen brand, GEVALLEN. Gisterenmiddag had in de Anna Vondelstraat te Amsterdam een ern stig ongeluk plaats. Een dienstmeisje, A. S. genaamd, was bezig op een trap, die op het balkon der tweede verdieping geplaatst was, de glazen te lappen, toen de trap kantelde met het ongelukkige gevolg, dat het meisje naar beneden stortte. Bewusteloos bleef zij op de straat liggen. Zij werd in een apotheek binnengedragen, waar bleek, dat zij ecu been en een arm had gebroken en ernstig aan het hoofd verwond was. De ongelukkige is per brancard naar het Wilhelmi- na-gasthuis vervoerd. DE NEDERL. ONDERWIJZERS PROPAGANDA-CLUB, (voor drankbestrijding.) Men schrijft ons: Uit het pas verschenen jaarverslag dezer vereeniging blijkt, dat zij in bloei toeneemt. Het aantal leden klom tot 1039, het aantal voorstan ders tot 35i. Twee nieuwe afdeolin- gen werden opgericht, n.l. Iloogezand en de Zaanstreek. liet aantal alco hol-cursussen dezer club, waar aan jongens én meisjes, 'die de school ver laten hebben onderricht wordt gege ven over de werking van den alcohol op het menschelijk organisme en de gevaren van de drinkgewoonten, be droeg 65, met 1232 leerlingen. De totale oplage van het maandblad der vereeniging „Het Cluborgaan", be droeg 28300, na afloop der onderwij zersexamens werd onder de pasge- geslaogde onderwijzers een propagan- da-nummer verspreid. Het leesboekje door deze club uit gegeven, Vriend of Vijand?, beleefde een vierden druk, welke in zijn ge heel (6000 ex.) door den Minister van Justitie werd aangekocht., voor de Rijksgevangenissen. Verschillende af- dcelingen hielden naast hun alcohol- cursussen tal van kinder- en ouder avonden, op welke laatste de ouders steeds weer gewaarschuwd werden hun kinderen toch vooral geen alco hol te geven, hetgeen ook geschiedde in de in vele duizenden exemplaren verspreide oudersbladen. Ter gelegenheid van het Internatio naal Congres werd verspreid de bro chure: Niederlandischer Verein ent- haltsamer Lehrer, en het vlugblaadje: „La Nederlanda Instuista Propagan da Klubo por Alkohol Kontraübata- lado". Alleen de financiëele toestand der N. O. P. C. is verre van rooskleurig, waarom de vereeniging steeds poogt het aantal barer voorstanders uit te breiden. Penningmeester is de heer 11. P. A. J. Buijs, te Papondrecht. Als Algemeen e Secretaris is herbe noemd J. LI. Varekamp Jz., Ingogo- straat 2, Amsterdam, die gaarne be reid is alle inlichtingen over de N. O. P. C. te verstrekken. TWEEDE KAMER. Een wetsontwerp is ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van los- en li adplaat3 met bijkomende werken op het station Vleuten van den Staats spoorweg RotterdamUtrecht. BEGIN VAN BRAND IN DE UTRECHTSCHE VUURWERK FABRIEK. Vrijdagmorgen had oen ontploffing plaats in een Joods, staande op het terrein van de pyrotechuisclie fabriek i de firma G. J. Ruysch aan den Blauwkapelschen weg le Utrecht, ter wijl daar eenige werklieden aan den arbeid waren. De licht ontvlambare stoffen, die verwerkt werden, hadden in een oogwenk vlam gevat en aldra deelde het vuur zich mede aan het houtwerk van de loods, zoodat een be gin van brand ontstond, dat zich met tiet oog op de omgeving in don aan vang nog al gevaarlijk niet aanzien. Onmiddellijk werd echter een aan vang gemaakt om met emmers water het vuur te bestrijden, in afwachting van de komst van de brandweer, die onmiddellijk telephonisch van het uitbreken van het vuur was in kennis gestekt en oogenblikkelijk met de auto-spuit van het Centraal-bureuu uitrukte. Gelukkig wist het personeel van de fabriek er in te slagen 't vuur met eigen middelen in den aanvang te stuiten, zoodat het uitgerukte ma terieel geen dienst behoefde te doen. Een der werklieden, die in de loods aan den arbeid waren, is bij de ont ploffing aan de rechterhand verwond geraakt, KLOKKEN-CONCF.RT. Tn navolging van een goed Belgisch voorbeeld heeft, de stadscarrillonnist de lieer Vincent te Amsterdam, gister avond een concert gegeven op hét Pa leis-carillon te Amsterdam. Do mooie zomeravond had duizenden aandach tige luisteraars naar den Dam gelokt. Wanneer dit klokken-concert als oen proefneming beschouwd moet wor den, is het zeker wel geslaagd. HET VERBAND TUSSCHEN GEES TELIJKE EN LICHAMELIJKE OP VOEDING. Op de algemeene vergadering van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs, den 30sten Au gustus '1910 te Utrecht gehouden, 'crd na bespreking door de heeren M. Horn, dr. F. J. Soesman en W. J. IT. Muiier, van het onderwerp School en Sport, door de sprekers resp. uit paedagogisch, medisch en sportief oogpunt beschouwd, tot een aantal vereenigingen werkzaam op het ge bied van onderwijs, hygiëne en sport een verzoek gericht om vertegenwoor digers aan te wijzen in eene com missie, die het onderwerp nader zou bestudeeren en een rapport bij het hoofduestuur van de vereeniging zou indienen. De commissie beeft bet resultaat van baar arbeid neergelegd in de vol gende stellingen: 1. Het is gewenscht, dat er verband gelegd en samenwerking tot stand ge bracht wordt tusschen de school en de middelen, waardoor de lichamelij ke opvoeding wordt bevorderd, zóó danig, dat er rekening wordt gehou den met de verschillende eischen, die an beide mogen worden gesteld. 2. Het is gewenscht, dat door de school het oprichten van schoolclubs, aartoe de toetreding vrijwillig is, wordt bevorderd. 3. Leeraren en medici belmoren zich hetzij door belangstellende medewer king, hetzij door daadwerkelijke deel neming e.en plaats te verschaffen in de verschillende vereenigingen, die de lichamelijke opvoeding beoogen, ter wijl, zoowel uil den aard der vereeni ging als uit de desbetreffende capaci teiten der leeraren op den duur zal moeten blijken, welke plaats zij daar bij kunnen innemen, mol dien ver stande, dat er moet worden gezorgd, dat zij nooit belemmerend maar al tijd aanvullend te werk gaan. Pers-Overzicht PRECIES HETZELFDE MES. 't Alg. Handelsblad schrijft; (De juiste lezing van de door D e Standaard vervalschto fabel). Bij uw hef ziek huisdier komt d veerarts en stelt voor den gebroken poot er eenvoudig uit te snijden. Zijn u es heeft hij er voor meegebracht Dat mes legt hij op tafel. Eu gij als eigenaar van den hond zogt: ga uw gang. Maar bij nader inzien bedenkt gij u omdat gij de mooie harige huid van uw heveling, die ge na zijn dood itot een kleed onder uw voeten zoudt willen hebben, niet geschonden wilt zien. Eli gij haalt den. al te ge will \g zich" naaf ïïw wenscberi éèiiikken'den veearts over te verklaren, dat de op" ra lie toni maar beter achterwege bleef. Maar toet mes ligt cr. Dat hoort een buurman die zich het lijden van een dier aantrekt en hot zillzuchtig drijven van don eigenaar niet acht. En hij neemt het rues en aegt. Zoo de arts 't niet wil, zal ik 't wel dewijl. Wat dunkt u, zou de eigenaar die eerst besloten had voor liet lieve dier het beste te kiezen, dien buurman niet moeten laten begaan? Een kind zou zeggen: natuurlijkl Want 'het was oin hulp voor het dier te doen. (Drie tantes, die zulk een zelfzuch- tigen eigenaar groot gelijk geven, zijn er bij deze ware lezing van de fabel ookl) DE ARBEIDERS EN DE COALITIE. Het R. K. Huisgezin schrijft Het rommelt in den Christolijken werldiedenhoek. Noch Patrimonium, noch de Katho lieke werkliedenveroenigingen zijn vcld&an over den gang der sociale wetgeving onder dit Christelijk mi nister'a. Over minister Tal ma is men wel voldaan, hij lost zijn eerlijk woord eerlijk in. Maar er is ontstemming over de rechterzijde, over een deel althans. De eindstemming over de Bakkers wet is een teleurstelling en een ont nuchtering geweest. n men volgt met hoop en vrees met veel vrees vooral den gang der sociale verzekeringswetten. Men begrijpt wellicht niet alles wal zich in en om het Parlement afspeelt, maar gesticht is men niet. Wanneer men verneemt, dat uit eerbied voor den vijf-en-zeventigjari gen heer Lohman een week kostbaren tijd vermorst is, dan stijgt zeker niet de eerbied voor de heeren, die dat ge leverd hebben. Wanneer de heer Lohman aan den heer Kuyper vraagt, of deze laatste de sociale wetgeving heeft willeu la ten vaslloopen, om later do schuld aan den heer Lohman te kunnen ge ver .dan is het te begrijpen, dat een werkman daar niet bedaard onder blijft. Wanneer de heer Van Idsinga ver klaart bet oogei.blik te verbeiden om tegen de Ziektewet te kunnen stem men, dan komt vanzelf de vraag op de lippen hebben wij, Christelijke werklieden, daarom meegeholpen, Lïpt ledental stcêg Wh' 424 tol 470 leden. 't Bestuur werd uitgebreid met de heeren Mr. Chr. van Eeghen, Prof. dr. V. Martin en Mr. P. VoOto, die tevens uitgenoodigd werd 't voorzitterschap te aanvaarden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Ct. per regel. Aambelsn en huidziekten. De kwellende prikkeling en jeuken de pijn van aambeien, eczema, roos, dauwworm, huiduitslag, winterhan den en -voeten, of eenige andere jeu kende huidaandoening wordt onmid dellijk verzacht reeds door de eerste aanwending van Foster's Zalf. En zelfs hardnekkige gevallen, die jaren lang weerstand boden aan andere be handelingen, moeton spoedig zwich ten voor deze heelende zalf. Foster's Zalf is bijzonder verzach tend, heel end en. antiseptisch. Niet alleen geeft zij baat, in ieder geval, waarbij do gebruiksaanwijzing zorg vuldig wordt opgevolgd, doch ook zijn de genezingen blijvend. Foster's Zall Is te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren J. J. Göppin- ger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaamo 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h f 1.75 voor één, of f 10. voor zes doozen. Sport en Wedstrijden DE OLYMPISCHE SPELEN TE STOCKHOLM. DE VOETBALWEDSTRIJDEN. Frankrijk zal niet uitkomen te Stockholm. De C. F. I. heeft dit be sluit moeten nemen, aangezien ver schillende spelers verhinderd waren en er geen sprake kon zijn een wer kelijk vertegenwoordigend elftal sa men te stellen. Noorwegen heeft dus in de le ronde een papieren overwinning en komt in de 2e ronde tegenover Denemarken. GRAAF ZEPPELIN CONSTRUC TEUR VAN VLIEGMACHINES. Zooals we reeds meldden had graaf Zeppelin plan, vliegmachines te gaan bouwen. EiscHèr Werden hp sTag gétlóöd, "de" controleur, ritmeester Walzl, van het Ocstenrijksche leger, werd levensge vaarlijk gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. De veer van den wagen was reeds een dag te veren gebroken. De heer Fischer liet echter te Triëst. geen nieuwe inzetten, omdat hem dit een strafpunt gekost zou hebben, doch liet door den chauffeur de oude veer pareeren. Land- en Tuinbouw WISSELBOUW. Oordeel moet bij alle werk zijn, ook bij tuinieren, 't Is voor den tuin- bezitter niet genoeg, daf hij zijn hof zorgvuldig en netjes onderhoudt, maar hij moet, wil hij succes hebben, ook eenige tuinbouw wetenschap be zitten. „Wetenschap", zeg ik, want do -tuinbouwkunde verdient dien naam. Do cultuur onzer tuingewas sen vereischt kennis, en die maar 1 uk-raak te werk gaat, krijgt teleur stelling op teleurstelling. Al zijn on- lezers nu meerendeels geen tui niers van beroep, en is het tuinieren voor hen een liefhebberij, een aan gename en gezonde tijdverpoozing tevens, toch willen zij ongetwijfeld gaarne vruchten zien, mooie vruch-; ten en vele, en daarom is het goed, dat zij bij hun werkzaamheden ook met oordeel en overleg te werk kun nen gaan. Zoo dient hij te weten, dat wissel bouw ook in zijn hof moet worden toegepast. Voor hij een bed gaat bo- zaaien of beplanten, vrage hij zich af, wat er het vorige jaar heeft ge staan, om te voorkomen, dat op de zelfde plaats hetzelfde of een gelijk soortig gewas als vorige jaren komt te staan; dit zou na-deelige gevolgen kunnen hebben en moet dus in 't al gemeen worden afgekeurd. Waar dit vaak geschiedt, geeft de grond blijk van „vermoeidheid", zooals men hef in vaktaal wel noemt: de groei van het gewas is trager en de oogst ge ringer dan te voren. En de grond herstelt zich eerst weer, als er op iat bed Iets anders wordt geteeld. Voor dit verschijnsel zijn verschil- ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Gesi. doet. geneesk. de heer R. Ubbens; eerste natutirk. ex. de heeren H. J. Kruisinga en II. Engcl- kes; voorb. geneesk. ex. de heer O. Meeuvves. Leiden. Geslaagd: eindexamen Ned.j Ind. adm. dienst dc- heeren A. L. Platl en L. E. Derx. Aan de Theol. School te Kampen is geslaagd voor bet semi-candidaatsexa- men de heer C. Bouma. ls:o^teaii een j<^ zijn een gg-Ba.Ig.gi.g5Ka. iGgr;saugai^»cl.g omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TiENDUIXEttDEft gepSaaêsf. den hoer Van Idsinga naar de Kamer te zanden Wanneer men nu al als een feit ■moet aanvaarden, dat de Ziektewet er miet komt, dan is het verklaarbaar, dat onze werklieden zich niet in geest drift voelen ontvlammen. Het is gemakkelijk -op de linkerzij de a fte geven en er is voor critielc op de linkerzijde alle grond maar niet van de linkerzijde, doch van de rechterzijde, waarin zij zoo'n groot, zoo'n prachtig vertrouwen gesteld hebben, verwachten de Christelijke werklieden, aan wie al jaren en jaren geleden gezegd werd, dat ze niet kon den wachten „geen dag en geen nacht", oplossing van het verzeke- ringsvraagstuk. Koloniën DE AFSCHUWELIJKE MISDAAD. In zake den afschuwelijken moord op de Jiuropeesühc vrouw F., wier lijk in een zak uit de Kali te Tanah Abang werd opgehaald, heeft de poli tie nog geen licht weten te krijgen ondanks haar onvermoeid zoeken. De hoofdcommissaris van politie is met den chef van de recherche en een dertigtal agenten vau 's morgens zes tot 's avonds bij negenen in het ri viergedeelte, waar het lijk gevonden werd, aan het dreggen geweest, ter wijl de oevers werden afgezocht in de hoop het wapen te vinden, waarmee de moord gepleegd is. Niet het minste spoor is echter gevonden. Do eenige aanwijzingen, waarover zij tot dus verre beschikt, is, dat de vermoorde een week geleden het laatst gezien was te Mangga Besar. In verband met den moord zijn aangehouden ze kere M. en een Chinees, die meer van de zaak moeten afweten, doch tot he den alle kermis van het gebeurde loo chenen. De vermoorde, een jonge vrouw, is gedurende drie jaren huishoudster geweest van den heer B., commies aan een der departementen. Letteren en Kunst „REMBRANDT". De Vereeniging Rembrandt hield Donderdag haar algemeene vergade ring onder voorzitterschap van den ondc-r-voorzitter Dr. Bredius. Na een enkel woord gewijd le hebben aan de nagedachtenis van wijien Mr. H. J. de Marez Oyens, Mr, J. A. Sillem en Ba ron Van Lijnden, werd bet jaarver slag uitgebracht. Dit plan is werkelijkheid gewor den. Onder den naam van „Flugzeug- bau Friedi'ichshafen" is in Fried- ïehshafen oen nuainlooze vennoot schap opgericht. Begonnen wordt met een kapitaal van 372,009 mark. President is de fabrikant Chilling- worth to N iirnberg, vice-president is graaf Zeppelin, leider van bet budrijt zal zijn de ingenieur- Kober^ VLIEGEN. MLLE IIoLèNE DUTRIEU GEWOND. Mile liélène Dutrieu, de welbeken de aviatrice, kreeg een ongeluk. Zij vloog boven het vliegkamp te Aix les Bains, doch had bij het atterris- seeren te veel vaart, zoodat ze gevaar liep tegen den hangar aau te rennen. Bij een poging om den hangar te mij den stootte haar machine op een an deren tweedekker, met het gevolg, dat beide biplans vernield werden. Helè- ne Dutrieu werd gelukkig slechts licht gewond. WHERRYWEDSTRIJDEN OP HET NOORDZEEKANAAL. We herinneren er aan, dat Zondag a.s. op het Noordzcekanaal tusschen de Hembrug en V eisen de nationale zeilwedstrijden voor wherries zullen worden gehouden. Voor de hoofdklas se zijn 19, voor de toerklasse 18, in de motorklasse 4 vaartuigen ingeschre ven. De baan is 12 K.M. lang. ZWEMMEN OVER HET KANAAL. Jabez Wolff is te Boulogne aange komen om alles in gereedheid ie bren gen voor oen poging om het Kanaal over te zwemmen. CONCOURS HIPPIQUE. Op 't Donderdag gehouden con cours hippique te Winschoten, behaal de bij 't springconcours, waar 17 deel nemers zieJi voor hadden opgegeven, luit. C. H. Labouchère met „Norwed" den eersten, met „Perhaps" den der den en met „Zulu" den vijfden prijs. Een bestuursprijs won luit. Labou chère in hetzelfde nummer met „Dreadnought", 'AUTOMOBILISME. EEN DROEVIG ONGELUK. Gisteren, op den vierden dag van den internationalen aulomobiel-Ai- pentocht, is tusschen Triest en Lu- Lach een zeer ernstig ongeluk ge beurd -De „Mercedes"-wagen van den Berlijiisclien fabrikant Fischer, reed op de Monte Maggiore, niet ver van Abazzia, tengevolge van bet breken van een veer, tegen een rots en wera itotaal vernield .Do heer en mevrouw lende aerrzajfen. Iedere groente, elk gewas hoeft zijn eigen behoeften en onttrekt aan den grond zekere voe dingsstoffen, die zelfs door een rijke bemesting niet dadelijk vergoed wor den. De eene groente heeft meer van de andere van die slof noodig en waar nu meermalen hetzelfde of een gelijksoortig gewas op dezelfde plaats wordt gekweekt, daar kan uit putting van den grond ten opzichte an bepaalde voedingsstoffen het ge- ,'olg zijn; de grond lijdt daar aan „moeheid". Nu is het wel waar, dat men tegenwoordig dit beter dan vroe ger kan voorkomen, nu men do be hoeften onzer cultuurgewassen beter kent en daarin door middel van ver schillende kunstmeststoffen kan voor zien, maar hot gevaar blijft min of meer bestaan en het eenige voor behoedmiddel is: wisselbouw. Hierdoor worden ieder jaar andere eischen aan den grond gesteld, de samenstelling van den grond blijft daardoor meer gelijk en wordt niet zoo licht arm aan bepaalde stoffen. Ook om andere redenen is de w selbouw aanbevelenswaardig. Zoo wordt de verbreiding van planten ziekten en van schadelijke insecten er door tegengegaan. Elk gewas, elke plantensoort lieeft zijn eigen ziekten en vijanden; zoo treden in een streek, waar nieuwe cultures 2ijn ingevoerd, nieuwe, vroeger daar ongekende pla gen op, weshalve is het ook niet raadzaam een gewas langen tijd op eenzelfde plaats te kweelcen: de scha delijke kiemen en het broed der insec ten bevinden zich meestal in den gronn op die plaatsen, waar ze het vorige jaar optraden ,cn teeit men nu daar weer dezelfde groente, dan werkt men liet kwaad sterk in de hand. Wissel bouw zal de voortwoekering bemoei lijken. Eu dit is ook het geval ten opzichte der onkruiden. We hebben n.l. in onzen tuin gewassen, die do verbreiding van zekere onkruiden bij zonder begunstigen, zoodat het soms zeer moeilijk, ja onmogelijk is, de bedden schoon te houden, terwijl an dere, als kool, sla, enz. de onkruiden onderdrukken en onze hulp bijna overbodig muken. Door het toepassen I van den wisselbouw zijn we in slaat onze tuinbedden schoon te houden, waarmee we anders zeer veel werk I hebben. Ten slotte raoesten wij er nog op wijzëö,'dSTShzè tuingrond vol zii me» kleine levende wezentjes: bacteriën, die voor een groot deel nog weinig bekend zijn, maar van wier invloed op de werking der wortels bij het op nemen van voedsel men toch over tuigd is. Sommige bewijzen goede diensten, andferen werken belemme rend. Telen we nu op dezelfde plaats steeds hetzelfde gewas dan versto ren wo dc natuurlijke verhouding der grondbacterièn. Drijven we wissel bouw, dan wordt telkens het verloren evenwicht hersteld. Na dit ietwat wetenschappelijk, niettemin practiseh lesje, tot slot een goede raad: Snijd de bloemen af eer ze verwelken en versier uw kamer er mee! Een enkele bloem, die men laat uitbloeien, put de kracht der planten meer uit, dan een dozijn nieuwe knoppen ooit doen kan. In 't bijzüuder geldt dit voor de rozen: do kracht blijft, als men de rozen af snijdt, eerder in de wortels en er ontstaan nieuwe uitloopers voor het volgende jaar. C. B. Kerk en School Stadsnieuws Orgelconcert. Bij het orgel con cert a.s. Dondeid 13 27 Juni van 2—3 in de Groote of St. Bavokerk zal Carel Pblippeau voor zijn vertrek naar Indie eenige gewijde liederen zingen. Museum van K u n s f, n ij v e r- hé'd In de Rotonde van liet Museum van Kunstnijverheid is thans een verza meling afbeeldingen ten toon gesteld, betrekking hebbende op de gebouwen bun onderdeden, uit hei tijdperk der Renaissance in Denemarken. De bouwkunst werd gedurende dat tijd perk sterk beïnvloed door Italië. Toch hebben de gehouwen ten Noorden dor Alpen en vooral die welke aan do Ocstzeek us to n werden opgericht, een hijzonder karakter verkregen, dat on derling veel overeenstemming ver» toont. I11 de kleine vei-zanielmg, die tiiuns ten toon gesteld is, vinden we verte genwoordigd het slot Kroubo.rg hij 1-Iebringoer, het slot Frederiksborg, liet slot Rosenborg de Beurs te Ko penhagen, het Dyveks-huis de Ho- benienskerk de Heilig,engeestkork eveneens aldaar welke alle een bij- zt ndere artistieke stijlinrichting ver tegenwoordigen, die aan de Neder- landsche en Duitsche vermaagschup 'tot een zelfstandige kunstuiting ken merkt. Zondag is de toegang kosteloos. Baden. In het Douchebadhuis aan hetLeid- sclie Plein zijn in de afgeloopen week 1254 en in dat aan den Koudenhorn 267 baden genomen. Aan het douchebadhuis aan den Koudenhorn heeft een reparatie plaatB gehad. DE PROTESTVERGADERING TE GEN DE VERWERPING DER BAKKERSWET. De muziekvereen. „Voorwaarts", di recteur de heer P. P. Wit, zal mede werken aan de protestvergadering te gen de verwerping der Bakkerswet, i.i het Brongebouw alhier, waartoe zij in haar Vrijdagavond gehouden ver gadering besloot. Een aantal leden van den Haag- schen Bestuurdersbond maken een fietstocht naar de Haarlemsche ver gadering. De Amsterdamsche belang stellenden komen met extra-trams. NIEU W SIGARENMAGAZIJN. Vanavond wordt weer een nieuw sigarenmagazijn geopend in de Kruis straat hoek Nassaustraat van den heer J Kloppers, „Viribus Audax'Flink zijn de, aan twee straten feenzende. etalage-ruiten, 's avonds worden zo overvloedig met kunstlicht boschenen. Uitsluitend zal ter verkoop worden aangeboden fabrikaat uil de Konink lijke Nederlandsche Sigaren fabrieken van Eugène Goulmy en Baar. Uit de Omstreken SCHOTEN. Winkelsluiting. B. en W. van Schoten adviseere» den Raad afwijzend te beschikken hï het "adres van den Algeiueenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, waarin wordt gevraagd te willen bepalen, dat winkels niet geopend mo gen zijn, des morgens vóór 7 uur, en des namiddags na 8 uur. De collecte voor den gewapenden dienst heeft alhier opgebracht 27. H1LLEGOM. De standplaatsen op de a.s. kermis hebben bij de publieke verpachting slechts opgebracht dc som van 157.90 HAARLEMMERMEER. Vrijdag werden de proiniekeurin- gen voortgezet Allereerst had er keu ring plaats van merrieveuiens. Hier voor werden '12- stuks aangeboden. Aanhoudingspremies van 40 werden toegekend aan de venlens van Nolia, ei gén. J. Coliju Betsy, eigen. J. D. buik Draga, eigen. J. D. bulk Ala- do. eigen. P. Zuiver Astra, eigen. J. D. Bulk en Blanche, eigen. M. Knoop, allen te lluarlemmermeer. Hengstveulens. Aangeboden 9 st. Hiervan verkreeg slechts één veulen een aunhoudingsprernie van f 50 en wel die van „Jaus", eigen. J. Kuibbe te Haarlemmermeer. 2-jurige meriien. Aangeboden 22 st. Preniiën van 40 verkregen de navol gende merriën Lena, eigen. K. Kis- teinakcrGusta, eigen. J, D. Bulk Lalxia, eigen. J. D. Bulk; Marie, eig ft:. C. v. d. HeuvelAlie, eigenaar J. Knibbo Lientje, cig. D. Iloutkooperj

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10