HAAI I EMS DACBLAI TWEEDE BLAD. Eendaagsche Uitstapjes. DE MILLIONAIRS ZATERDAG 22 JUNI 1912 Maarlemsche HeodeBsvereenSglng (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1890,. De Ilaarlemsche Ilandelsvoreeni- Jlng hier ter stede, opgericht 10 Mei 892, heelt in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te .waardeeren, door als lid der Veroeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan G00 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen, dat men het werk «op prijs Btelt, dat de Haarlemsche Handels vereniging steeds opneemt, als doen de, wat luie band vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. De Ilaarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige be; Iers voor hen tot betaling aan to manen en Information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te versti keD advies der Vereeniging te vragen die ook in proceduren en faillisse menten giatis yoor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad ƒ1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs dei Ver eeniging zijn de heer en Mrs. Th. de Haan llugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden elkeu werkdag vau 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jausweg 11. Voor incasso's door bemiddeling 'der Veieeuiging woidt een vast recht van 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 ceüt voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vordenngeu door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen GO ets. per informatie, plus Vijf cents poilo-vergoeding. Informa- tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiëu op buiten de stad wo nende persouen worden niet behan- Jeld, wauueer niet 10 ets. voor porto- ïergoeding is toegevoegd. Ruirn 1718 informatièn en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopeu jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupons a 10 cent verkrijgbaar .waarop iuc-n bij het Bureau van den Burgerlijk.'u Stand op het, Stadhuis inlichtingen ban bekomen over het adies vau hier op het bevolkingsregis ter ingeschreven persouen. lu Maart en April 1912 ziju 41 vor deringen tot een bedrag vau 1115.95 betaald; ld vorderingen worden a:be- taald 18 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens art 7 dieut het geheim der lijsten vau wanbetalers ongeschon den te blijven. in verbund met de wijziging van aitik-i 11 vau het huishoudelijk regie- men'. van den Nederlandsclieti Boud van uiiueiliuge Informatie- eu Jscliuldinvoidenng-bureaux en Haü- delsvereenigihgen, gevestigd te Haar lem, moet m het vervolg voor elke inlurinalie, die op vertoon van legiti mntiekauiien wordt gegeven, 25 vent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur, en waar ouk .verdere inlichtingen zijn te bekomen. liet Bestuur heeft bemerkt, dat men Bcnis meent, dat men, hoewel geen lid der li. II. V., toch van haar infor- ïnuticn kan bekomen, eu brengt nu nogmaals eu uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatièn door liaar worden ver strekt, eu dat voor informatièn op hier ter stede woonaciitige personen nooit betaling mag worden gevor derd. I1ET BESTUUR. Parijsche Brieven CCCXXXIII. Men weet, dat Frankrijk hel rijkste land op aarde is. Het is mede van gemeeue bekendheid, dat er te Parijs honderden millionuairs en ettelijke milliardairs wonen. (In de omgangs taal wordt iemand, die 100 millioen of meer bezit, milliardair genoemd, al is het ook waar, dat een milliard ei genlijk 1000 millioen is.) Wil men hier een rijkaard met een som aanduiden, dan noemt men niet het kapitaal, doch het bedrag der jaarlijksche ren te. Met dat alles wil ik maar even aan duiden, dat men zich in Holland, dat toch geacht wordt vol te zitten van Croesussen, gemeenlijk geen voorstel ling kan maken van de ontzaglijk groote kapitalen, die in Frankrijk, en voornamelijk te Parijs, te vinden zijn en van tijd tot tijd van zich doen spreken, als waren ze beroemdheden of bandieten. Onlangs is in het Hotel Drouot, het bekendste veilingshuis van de wereld, de kunstverzameling van Jéröme Dou- cet onder den hamer gegaan. De op brengst bedroeg niet minder dan 13.484.4G0 francs, hetgeen, vermeer derd met dc 10 pCt. vendukosten, een gezamenlijk bedrag van 15.272.906 frs. uitmaakt, door de verschillende koo- pers te betalen. Wilt gij détails van deze buitenge wone veiling, die gansch Parijs in verbazing heeft gebracht? Men oordeek: Een gebeeldhouwde, vergulde stoel uit den tijd van Lodewijk XVI, dien ik, stakker, op 800 1000 francs had geschat, bracht eventjes 36.000 frs. op. Twee vazen in oud Chineescü porse lein, haalden te zamen niet minder dan 100000 francs. Een ])ortret van een jong meisje, door sir Thomas Laurence, werd afge staan voor 2O0.C00 francs. Een schilderij van J. Chardin, geti teld: „De zeepbellen", ging tot 300.500 francs. Voor liet portret van madame Grant later prinses De Talleyrand, door ma dame VigéeLebrun, werd 400.000 frs. verkregen. Het portret van Sabine Iloudon op den leeftijd van 10 maanden, door Iloudon, vond een kooper, die tot 450.000 francs ging. immer crescendo Een pastel van Q. de la Tour, het portret van Dm al de l'Epinoy voor stellend, spande de kroon liet ding haalde den zéér on-civielen prijs van 600.000 francs. Zeshonderdduizend francs voor een paslcll Vóór dien bedroeg de hoogste prijs, die ooit in Frankrijk was besteed, 586.000 francs welk bedrag in 1852, op de veiling van maarschalk Souit, weid bereikt door „De Conceptie der Heilige Maagd". Zeifs „Het Angelus" van Millet, op de veiling Secrétan, haalde niet meer dan 553.000 francs. Duizelt het u niet van die cijfers? Is hot kunstgevoel der kapitalisten zoo groot? Is hun kunstappreciatie in den loop der jaren zoo gestegen? Ik geloof er niets van. In de drie da gen, dat de veiling Jéróme duurde, zegevierde de ijdelheid, het „snobis me". De millionairs schepten er be hagen in, hun ontzaggelijk fortuin tentoon ie stellen. Hun namen zagen zij in dc verschillende dagbladen ge drukt naast de fantastische cijfers... Wanneer men de sommen vergelijkt met andere... Toen, van 2U tot 28 Maart 1843, de Galerie Aguado onder den hamer werd gebracht, ging een portret van Tintoretto voor 316 francs. „De Hoop" van Velasquez voor29 francs van de handt Wanneer men nagaat, dat thans enorme, lantastischc prijzen worden besteed aan kunstwerken van gestor ven schilders eu beeldhouwers, waar van sommigen tijdens hun leven hon ger leden Wanneer men nagaat, dat er nog hoogst talentvolle kuustenaars rond- loopen, die vandaag niet weten, of zij morgen zullen eten...... Niet slechts onder de beeldende kun stenaars, doch ook, en vooral, onder de dichters zijn er hongerlijders. Nu Léon Dierx, dc groote en waar dige dichter, een der grootsten onder de „I'uruusseins' mijns inziens grootcr nog dan Leconte de Lisle plotseling is gestorven, heeft het tijd schrift „La Phalange" verschillende dichters verzocht, een opvolger van Léon Dierx als „prince des poetcs" te kiezen. Het dagblad „Concordia", dat het plebisciet wenscht uit te strek ken, stelt de keuze aau eikeen open. Zielner wat de talentvolle, bemin nelijke en dappere Rachilde een der weinige schrijfsters, die geen blauwkousen zijn te dien opzich te in genoemd blad heeft geschre ven: „De titel van „prince des poète6" werd tot dusver verleend aan man nen, die leefden buiten de letterkun dige genootschappen, erkend als van publiek nut te zijn. Noch Verlaine, noch Mallarmé, noch Léon Dierx wisten deel uit to maken van de Aca démie Francais©, de Académio Gon- court of welke onderneming van of- cieelen roem ook. Men moet dus doorgaan met het toekennen van de ze kroon van cliiraerische lauweren aan een dichter, die in de traditie blijft: een fiere, een eenvoudige, een ziel vol geloof en naïveteit, een af gezonderd kunstenaar, die xuets meer van het leven verwacht dan het vvonderl „Ziedaar waarom ik zeer oprech- tclijk mijn stem geef aan Paul-Napo- léon Roinard. „En de Meester Léon Dierx zelf scheen hem te hebben aan geduid door dezen zin, dien bij mij in het oor fluisterde, op het banket ter na gedachtenis van Mallarmé: „Men moest beter luisteren naar dezen man, dio zingt in de woestijn!" „Laten wij den auteur van „La Rencontre radieusoniet in de woes tijn achter, waar hij op een goeden dag verscheurd zou worden door: Ces deux chiens furieux, l'Igno- rance et la Doute. (Deze twee woedende honden, de Onkunde en de Twijfel)". Wel is Paul-Napoléon Roinard, dien ik de eer heb persoonlijk te ken nen, niet de evenboortige van Ver laine, Mallarmé en Dierx, zijn groo te voorgangers, doch in elk geval is hij een goed. gevoelig dichter, en een solied man. Voegt men daar aan toe, dat de zon hoogst zelden zijn bestaan heeft beschenen en hij nog steeds met groote fierheid tegen armoede en miskenning kampt, dan laat het zich verklaren, dut velen neiging voelen om hun stem bij die van Rachilde te voegen. Er is nog een andere dichter, die veel kans heeft om tot Léon Dierx' opvolger in het chunerisch prinsdom benoemd of liever uitgeroepen te wor den, met name Paul Fort, die terecht „de laatste der troubadours" woirdt genoemd. Nu Is, weliswaar, Paul Fort een grootcr, beteekenisvoller dichter dan Roinard, doch eerstens is hij wel wat jong voor een „prince des poétes" hij telt 39 jaren, ter- ijl Roinard een grijsaafrd is, die naai- de zestig loopt en tweedens redigeert hij het belangrijke tijd schrift „Vers et Prose", zoodat hij toch min of meer officieel is. Of Dierx' opvolger den voorganger als meiiscli 2al evenaren? Een paar dagen vóór zijn dood za- teu wij, jongeren, om Léon Dierx heen, op het banket ter nagedachte nis van Sfephane Mallarmé, toen een kelluer een briefje bracht, gericht aan den grijzen bard. Het epistel hield een jammerklacht in van een jongen dichter, die honger leed. De slotzin luidde: „Mocht het u en uw vrienden gelukken, iets, hoe weinig ook, voor mij lo doen, dan verneem ik het wel na het banket. Ik zit op het terras van het Café... vlakbij dus, niet een kopje koffie vóór me'. „Dat de kerel stikke!" sprak Dierx op barschau toon. Onthutst keken wij elkander aan. Wat scheelde den zachten, nobelcn grijsaard? Een poosje later verwijderde Léon Dierx zich. In litteraire debatten ge wikkeld, sloegen wij er aanvanke lijk geen acht op. Doch toen zijn af wezigheid wat lang duurde, maakten wij ons allen ongerust: zijn gezond heidstoestand liet in den laatsten tijd veel te wenschen en met moeite had hij zich naar het banket ge sleept Wij zochten hem echter tevergeefs i allo hoekjes en gaatjes van het ge bouw. Een onzer ried ons toen aan, bem op straat te zoeken. Een een oogen- blik later vonden wij den „prince des poétes", die op een mager sala ris do betrekking van coplïst aan een der ministeries vervulde, den inhoud van zijn portemonnaie ledigen in dc handen van den arroen jongen dich ter, op het terras van het door dezen aangeduid café... Ik geloof niet, dat oen onzer droge oogen heeft behou den., orro KNAAP. I. Wij hadden besioien Er/mond eu Bergen eens te bezoeken en aangezien twijfelachtig weder en lekke banden geen kans op een fietstocht gaven, zoo stapten wij 's morgens 9.14 m den trein, die van het middenspoor ver trok. Aangezien op dezen trein buurt verkeer niet geldig was. waren wij verplicht enkele reis te vragen (2de klosse f 0.85, 3de f 0.60). Hadden wij echter met retour de rois willen be kostigen (2de klasse f 1.30, 3de f 0.85), zoo zouden wij niet voor half 12 on go veer bet station Haarlem verlaten hebben. De treinreis zelve leverde niet veel meer bijzonders op dan het overrij den der groote spoorbrug bij Velsen. In Uitgeest wachtten wij op de aan sluiting Amsterdam en goed 10 uur stonden wij op het stationsplein te Alkmaar, waar twee stoomtrams ge reed stonden de een richting Egmond aan Zee, de ander richting Bergen. Voor dicgonen, die van zee en strand houden, zouden ons. altijd in aanmerking genomen, dat men des avonds ongeveer 6 uur weer thuis wil zijn, do volgende spoortijden niet kwaad voorkomen. De stoomtram, direct volgend op de aankomst Alk maar, vertrekt hiervan 10.15. Oni nu op tijd weor den trein naar ll.taxlem te kunnen pakken (vertrek 5.11) moet men met dezelfde tram 3.46 uit Eg- mond aan Zee terug. Op deze lijn zijn geen Tetours verkrijgbaar, de reis kosten bedragen f 0.20 2de klasse, 3de vervalt). Zij die tevens lust hebben in de bosschcn en duinen van Bergen te dwalen, raden wij, 11.27 uit Eg- mond te gaan, in Alkmaar koffie to drinken. Hotel Restaurant Butler Stationsplein, alwaar consumptie zoor goed en prijzen zeer billijk, ver volgens op de stoomtram richting Bei-gen te stappen (vertrek 1.02). Ook deze - lijn geeft slechts enkelereisbil- ijcMcn (f 0.15 2de klasse, derde ver valt). Om den bovengenoemden trein i> 11 niet te missen, is het zaak 3.39 uit Bergen terug te gaan. Bovenstaan de stoomt ramt ij den zijn evenzeer be rekend op het eventueel nemen van een vroegoren trein naar Haarlem fv^itrek 4.301. Op beide treinen, 5 il zocwel als 4.30 ziju huurtverkw re- t. urkriarten geldig. Dit ter inlichlin? Wij stapten dus in de stoomtram richting Egmond en reden, getrokken door ecu „ezel", tenminste het loco- motiofje had dien naam mot een ta- mp'ijk gangetje af. Toen wij Alkmaar u.t waren, zagen wij niets da een haast onafzienbare reeks uitgesterk- ,c weilanden, onderbroken door slo ten en hekken. Plotseling floot de „ezel" Wij ke hen verwonderd het raampje uit, niet begrijpend, hoe het mogelijk was, hier een stopplaats te vinden. Ver beeldt u een driehoekig stuk land om geven door water met het vaste land verbonden door een 2 M. breed dam metje, van achter een hoeve, aan de andere zijde een soort villa, verder niets dan onafzienbare grasvelden Dit naar ons oordeel onherbergzaam oord was Egrnond-Meer genaamd, z.-c-als wij op een houten bordje la zen. Evenwel een reiziger, «en gulle lJollandsche „farmer aarzelde niet, de veilige tram voor deze pica te ver telen, iiij stapte, vergezeld door zijn, waarschijnlijk jongste zoon, met enorm geweld dc wagon uit. Dit leven sproot voort uit het feit. dat de man, oudanks zijn gekleede jas, toch zijn geelkleurige klompen aanhad, het joggie, in grijs colbort, klepperde lus tig mee. „Goeie mergen!" en de tram ram melde weer verder. Na Eguionu-Hoef gepasseerd te zijn ainveerden wij te Eguioud a. Zee en wandelden de niet te missen Voor straat door, naar het strand. Voor ons, die Bergen ook wilden bezoeken, was het zaak, tijdig op dc tram te zijn, aldus restten ons drie kwartier, om dit zoedoap «enigszins te leeren kennen. Wanneer nten als avïateur dit dorp zou over-vlicgeu moest men het idee krijgen alsof in de duinen een enorme goot was gegraven en in die goot hier en daar geplaatste en verspreide huisjes, straatjes en pleintjes ontwa ren. Wij echter, niet zulke hoogvlie gers merkten op, dot Egmond ook wol degelijk zijn groote gebouwen heeft, o.a. de Prins-Hendrik-Stichting, de kerken en de Hendrica-Stichting. Vooral het kerkje, rechts van (Ie tram dadelijk te zien, doet aan, door haar werkelijk mooie cn kalm-rustige lig ging, roodsteencn gebouwtje tegen zand- en helmkleurigen duinachter grond. Aan het einde der Voorstraat valt dadelijk het Hotel Restaurant Trompenberg den bezoeker op cn biedt een goede gelegenheid tot kof fiedrinken. Wij vonden echter voor hen, die, m-.t op bescheidener ma nier gevulde beurs, Egmond bezoeken een zeer nette gelegenheid om den inwendigen inensch te sterken. De jirijzcn, van buiten goed leesbaar op den muur geschilderd, varieerden van 5 tot 12 cents. Nadat wij Trom- jienberg voorbij gewandeld waren, stonden wij plotseling op den duintop en lag de zee voor ons, woest en on stuimig, want er stond een stevige wind. Houten trappen voeren na3r het strand, dat minstens zoo gezellig als Zandvoort is, badkoetsjes en stoe len spelen hier ook al een belangrij ke rol. Vlak aan den rand van het duin ligt het Hotel Pension „Zee zicht" met ruim terras en muziektent, r ons lijkt, 's avonds een niet on aardig zitje. Het dorp zelf doet soms deuken aan een speelgoeddoos opge zette huisjes, soms niet-bcstrate weg jes en pleintjes vormend. Van de op komst zijnde tentoonstelling staat nog geen plank. Wij ondervroegen nog eenige dorpelingen, doch zelfs de strekking en het doel scheen velen nog onbekend. De duur echter was voorloopig bepaald van 19 Juli tot 19 Augustus. Naar de reclamekaarten la oordeelcn, is het een bezoek over waard voor diengene die van vroolijk hcid houdt. De plaat toont enkel bloe men en muziekinstrumenten, vastge houden door mannetjes, dansende om tent, in een der hoeken het nieuws gierige gezicht van een frissche dor- ptlinge. Toen wij de Voorstraat door naar het stationnetje der tt-ani te rugwandelden, bemerkten we iets, dat wel wat to veel van 'smenschen verbeeldingskracht vergde. Op een winkeltje prijkte met groote letters het woord „Bazar". Stel u echter geen groote keuze van allerhande artike len voor. Integendeel, de etalage en, naar ik meen de inventaris, beperkte zich uitsluitend tot komkommers, die in menigte voorhanden waren; wij vonden dan ook de aanduiding „Ba zar" wel eenigszins misplaatst. Na te Alkmaar in bovengenoemd Restaurant te hebben koffie gedron ken, namen wij de richting Bergen, aanschouwden van liet raampje uit het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, waarlangs de tram loopt, om, eerst Koedijk aandoende, voorbij Oostdorp het kanaal te verlaten en linksaf naar Bergen te slooroen. Zoodra wij waren uitgestapt, be merkten wij ten eerste ontelbare bor den en wegwijzers, ten tweede het groote en mooie Oranje Hotel en ten derde een kerk. Wij liepen links om naar die kerk toe en zagen dat wij ons als 't ware in de kom van het dorp bevonden. Hoefsmid, timmerwin- kel, en, wat meer zegt, een hoogst mo derne Lunchroom, verder alle moge lijke winkels, ja, zelfs een kunsthan del stonden hier om de kerk gegroe peerd. Achter deze stond een met klim op begroeide ruïne van een voormali- gen bijbouw of iets dergelijks, de groo te raamgaten c-n hocksteenen waren duidelijk zichtbaar. Na eenigen tijd in het dorp ver toefd te hebben, liepen wij terug, de Breeélaan door, voorbij dc tramhalte, dus rechts den weg op. Deze laan, begrensd door pensions eu villa's, waarvan velen vau jirachtigen bouw, loopt tot aun de Staaleiische bossehen waar lommenijke lanen cn paadjes tot wandelen nooden, ook vonden w ij daar mooie liuiiipariijen, een bezoek overwaard. Zij, die een dag naar Ber gen gaan, zullen aan den boschraud een uitstekende gelegenheid en gezel- ligcn speeltuin vinden, met name „uuinveruiuuk'zoowel voor oudereu als voor de jeugd is het daar een waar ontspanningsoord. Ongeveer een minuut of lü ioopens van de tramhalte verwijst een houten arm naar het Russisch gedenkteeken. Vol verwachting sloegen wij dien weg in, en werkelijk, tegenover een groo te weide-vlakte stond een, door een ijzeren hek omgeven, marmeren kruis op gmieten voetstuk. Wij trachtten de inscriptie te ontcijferen, doch daar deze Russisch was, en wij deze taal niet kennen, informeerden wij naar de strekking van dit monument en vernamen, dut het herinnerde aan de in den siag van 19 bepteinber 1799 gevallen Russen. Daaraan ontleende men ook den naam Russenweg cn wi) ontdekten zelfs een villa met name „Russenhove". Als men van plan is, een geheclcn dag in Bergen te vertoeven, kan men voor afwisseling Bergen aan Zee een bezoek brengen. Dezelfde stoomtram brengt ons in korten tijd naar dit werkelijk zeer mooi gelegen had plaatsje. Onder het doorwandelen trekken verscheidene pensions de aan dacht en in de nabijheid liggende bossehen, geven aan velen den door slag het dorp te bezoeken. Van de tramhalte links door Bergen voert rechts een breede straatweg naar het Noordzeedorp heen, hetwelk voor wandelaars een mooie gelegenheid Is, dit opkomend badplaatsje te be reiken. Onder het terugrijden viel het ona op, dat Alkmaar, in de verte, en van den Westkant bekeken, enorm veel op Haarlem gelijkt. Vooral de kerk en de watertoren, benevens die vlak ke weilanden met het Kanaal, datnan het Spaarne doet deuken, werken daar met onbelangrijk toe mee. Tot besluit kunnen wij een ieder, die eens een dagje en naar verhou ding niet te duur, uit wil, het door ons ondernomen uitstapje te allen tijde aanbevelen. JOH. P. C. v. G. Van da RcsiJentia en basr bgirouerg. C LX VIII. Het gedeeltelijk verbod tot pootjes» baden te Sc heven in gen is genomen, m.tar niet dan nadat er heftige oj»po- si tie togen gevoerd was. Ingegeven vvos liet verbod door de Maatschappij Zeebad, die het minder netjes vond als zich in de zee, recht voor de bad stoelen geheelo families van dagjes- menschen de voeten gingen spoelen. Zo had het minder tegen dit reini gingsproces te dikwijls bleek het hoog noodig dan wel tegen de wij ze. waarop dit geschiedde en de i iet steeds geheel appetytelijke tentoon stelling van onderdeelen. die er meest al mee gepaard ging. Voortaan zullen personen boven do 16 jaar bohalva in de uitoefening Aan hun beroep niet meer vóór do stoelen mogen pootjesbaden op de andere gedeelten van het strand kun nen hun waterballetten houden ge lijk ze willen, aan beide zijden van de Pier mogen ze alleen met kousen e.i schoenen loepen. De verordening spreekt van Llooto beenen en nu doet rich de mogelijk heid voor de heer Warneke heeft tiiar terecht op gewezen dat oen agent geon proces-verbaal zal kunnen opmaken als iemand uit aardigheid... zijn sokken aanhoudt. Doen de dagjesmenschen dit en waar ze niet tegen nat worden opzkn moeten wo de waarschijnlijkheid er van aannemen - dan kunnen ze spar telen en dansen waar ze willen. De be- doelde tentoonstelling gaat door en hot zal de vraag worden of een poli tieman zich aan een bekeuring wa gen zal. Verder nog een moeilijkheid ver oorzaakt door een slordige redactie. Personen in de uitoefening van hun beroep mogen met ontbloote Jx-cnen loopeu, wat opgenomen is, o:n het werk van garnalen- en schelpenv is- schers niet te storen, maar als nu eens een kinderjuffrouw naast haar discipelen mee gaat plassen, wut moet een agent dan doen? Is die juf frouw aan het pootjesbaden in uit oefening van haar beroep het toe zicht houden op de kinderen en dus in haar reeht, of valt ze onder het bloote beenen verbod? Gezien de oppositie, die onder hek publiek tegen deze verordering uit gegaan is, lijkt het zeer wel moge lijk, dat bedoelde juridische kwesties ter beslissing aan den kantonrechter zullen konten. In den gemeenteraad zit een van do Haagsche kantonrechters; hij was bij het debat echter afwezig en kon dus niet dienen van advies. Tijdens de bespreking is zwaar ge redeneerd, niet minder dan twee uren. Ja de Haagsche Gemeenteraad be spreekt de zaken uitvoerig vóór hij een conclusie neemt. Zaterdag' is in het Kurhaus het eer ste concert gegeven door liet cóncert- Lamourcux. Laat ik beginnen niet to zeggen dat ouder de leden geen Hage naars aangetroffen werden. Blijft de vraag of ze er in den loop van li>.l seizoen ook niet in zullen komen. F e ti 111 o f o n Naar het Eugelsch door E. Phillips Oppenbein 20) U zei, dat uw naam Mildmay .was. merkte zij op. Wat bedoelde uw bediende met u „Hoogheid" te noe- jnen Hij lachte. O ik heb den vent nog niet heol lang, zei hij. en hij kwam rechtstreeks van een of andoren Italiaanschcn Hertog of iets dergelijks bij mij. Ik denk, dat hij die gewoonte nog niet kwijt kan raken. Het zal mij verwón- Heren of ik het kan klaarspelen, om bij u aan tafel te komen zitten. De bdministrateur schijnt rnij toe, nog al ben geschikte man te zijn. Ik ben tot nu toe nog heelemaal hiet In do eetzaal geweest, zei Virgi- pit, maar het zou heel prettig zijn als u ergens dicht bij mij kon komen Kitten. Mr. Mildmay vond, dat het verzoek heelemaal geen bezwaren opleverde, zijn plaats aan de tafel van den kn- Jpltein werd verwisseld voor een aan' do administrateurstafel, en het twee tal zat naast eikaar. Toen schrok Virginia, terwijl zij opkeek, hevig. Zij hoorde hoe haar naam aan do over zijde Aan de tafel op vriondelijken toon Averd uitgesproken en dien kant uitkijkend, merkte zij dat Mr. Little- son vlak tegenover haar zat. Hoo maakt u het, Miss Long- worth 'I zei hij. Ik had geen idéé, daft u hier ook zou zijn. Zij Avas bijna te verbaasd, om hem samenhangende antwoorden te geven, maar zij stotterde iets omtrent een onverwachte reis. Later, op weg naar baar dekhut, liep zij hein achterc i ec legde haar hand op zijn arm. kir. Littleson, zei ze, wil u mij een plezier doen Wel natuurlijk, antwoordde hij. Niets liever. Vertel dan niemand iets omtrent mij, verzocht zij. Ik bedoel omtrent mijn oom of wat mot hem in verband staat. Ik ga met een heel dwaze zon ding naar Engeland en ik wil die lie ver voor mijzelf houden. Littleson werd een beetje ernstig. Hij was geen kwade vient, en Virginia scheen niets meer dan een bekoorlijk kind, zooals zij daar in de gang tegen over hom Btond, terwijl zij hein met smeek en de oogen en half gcop enden mond aankeek, Meent u, vroeg hij, dat u van uw oom is weggeloopen - Dat niet precies, antwoordde zij. Mijn oom was volkomen bereid mij te laten gaan, maar hij weet evenmin als mijn famiüe precies, waar ik ben. Wil u alstublieft mijn geheim bewa ren Zeker I antwoordde hij. Voor iederoeen aau boord zoo wel als in de brieven, die u uit Queonstown schrijft Ja, ilt zal mijn best doen, ant woordde hij, maar ik zou u nog wel graag even willen spreken, vóórdat wij aan wal gaan. llij ging in peinzende houding naar zijn dekhut. Het was nog niet in hem opgekomop, dat de boodschap van Virginia in Londen misschien wel met do zijne in verband stond. HOOFDSTUK. II. Overpeinzingen. Nog niet veel uren van de zeereis waren verloopen of Littleson werd zich bewust, dat Virginia een licht maar onmiskenbaar verlangen toon de, oin zijn gezelschap te vermijden. Als gestudeerd man, tot zekere hoog te athlcet, en iemand van goede ma nieren en populair in gezelschappen, kAvam geen oogenblik het idéé bij hem op, dat dit een persoonlijke tegenzin zou kunnen zijn. Daarom kwam hij tot de conclusie, dat zij óf zijn betrek king tot hot gedrag van Stella ont dekt had of dat het doel van liaar be- zoak aan Europa er een was, dat zij voor hem verborgen weuschie te hou den. Op den avond van den dag, waarop hij vt-or 't eerst een duideiij- ken wenk in dio richting gekregen had, trok hij zijn stoel dicht bij de hare. Ik ben niet van plan u veel las tig to vallen, Miss Longworth, zei lui, maar ik voel, dat ik u oen vraag moet doen. Ik wil mij niet in uw vertrou wen dringen, en ik heb u ook zelf niet veel te vertellen, maar ik zou wel graag willen weten of uw bezoek aan Engeland iets te maken heeft met wat er dien avond in de bibliotheek van uw oom gebeurde Dus daar weet u alles vanzei ze bedaard. Ja. antwoordde hij. Ik weet, dat er door uw nicht een papier gestolen is, en gegeven werd aan een porsoon, wiens naam wij niet zullen noemen en die nu in Europa is. Ik zal u in zooverre inlichten dat ik den oceaan oversteek, om in aanraking te blijven met dien persoon. Het schijnt vreemd, dot u, die met diezelfde zaak te maken heeft, met dezelfde stoom boot naar Europa gaat. Het doel van mijn reis, zei Vir ginia, in de verte turend, betreft nie mand anders dan mijzelf. De jonge man knikte. Ik verwachtte wel. dat u dat zou zoggen, merkte hij koeltjes op. Toch bewoog mij onze ontmoeting hier u deze vraag te stellen. Als ik u in Lenden van «enigen dienst kan zijn, dan hoop ik, dat u met na zal laten nnj dat te laten weten. Uw oom zou het mij noon vergeven ais ik niet al les deed, wat ik kon, om het u gemak kelijk te maken. Virginia glimlachte een beetje bitter. Mijn oom, zei ze, zal zich waar schijnlijk daarover niet al te zeer het hoofd breken. Hij wensebte in 't ver volg geen gebruik meer te maken van mijn diensten. Als ik naar Amerika terugga, ga ik naar mijn eigen fa milie. Dat deed Littleeon oprecht leed. Tot zekere hoogte voelde hij, dat dit zijn schuld was. Dat is juist iets voor Phineas, zei hij. Zoo hard als staal, en zonder een onkel woord van waardooring. Ik begrijp niet, hoo u iets kon doen aan hetgeen er gebeurd Is. U heeft vrij willig niet3 afgegeven. U verteldo niemand iats. Mijn oom, zei Virgin in. oordeelt alleen volgens de resultaten. Ten slotte is dat ook de eenige onfeilbare manier. Nu ga Ik eem beetje lezen, als u er niets tegen heeft. Ik krijg hoofd pijn van het praten. Ilij boog en ging zijns weegs. Een uur lang liop hij aan den anderen kant peinzend hot dek op en neer. liet was natuurlijk onmogelijk, dat dit kind de zee zou oversteken met de hoop van Norris Vine het document machhg te worden, dat hij roet al zijn aanbiedingen van geld en met al zijn welsprekendheid niet had kun nen maentig worden. Eu toch begreep hij niet. wat die reis van liaar betee- kende. llij wist heel goed, dat Phineas Duge noch betrekkingen noch bk t- verwanten in Engeland had. Eenige weken geleden nog, toen hij onder het dinor wat met Virginia babbelde, had zij hem verteld, dal zij geen hoop had, om vooreerst «en bezoek aan Europa te brengen. Later op den dag zond hij een marcomgram naar Ncw- York terug. Misschien beschouwde Weiss de tegenwoordigheid van d:t kind op de stoomboot al9 een soort van wenk. Dus u heeft een vriend aan boord gevonden, merkte Mildmay op, terwijl hij voor den stoel van Virginia bleef staan. Ilij is mijn vriend niet, antwoord de zij. en ik mag hein niet graag lij den. Daarom zei ik hem. dat ik hoofd pijn kreeg van het langdurig praten. Dan veronderstel ik.... begon lui. Er valt niets te veronderstellen, maar ga nu liever zitten, zei ze. Spreek met mij over Londen, of over lets of iemand anders. Ik ben van daag een bootje vermoeid, eigenliik zou ik moeten zeggen ©en beetje som ber gestemd. Ik kan niet lezen, en mijn gedachten bevallen mij niet. (Wordfr vervolgd*

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5