NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8896 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 22 JUNI 1912 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 -u-, Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)j-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (gv flT 50 Cts. voor 3 plaatsingen <t contant. üeïUustre'erd Zoi^gsblad, 'voor Haarlem' '.'.'.'.'.'.WW'. I 037» JJ^SÊêEI&iJL Redactili en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BI AD. Buitenlandsdi Overzicht De strijd om de presidentsver kiezing in do Vereenlgue Staten Alle belangstelling trekt nog naai de repubhkeinsclic conventie te Chi cago. De commissie voor de geloofsbrie ven heeft de verkiezing goedgekeurd van meer dan 30 Taft-gedelegeerden, van wie Roosevelt beweerde, dat zij onwettig zitting hadden genomen. De aanhangers van Roosevelt hebben besloten de conventie niet te verla ten; ook al worden alle 78 beweerde onwettig benoemde gedelegeerden toegelaten. De aanhangers van Roose velt zullen dau evenwel als pro test niet stemmen. Het plan is dan, Roosevelt later als hun candidaat voor liet president schap te benoemen. Maar Roosevelt zelf overweegt bet plan, de actie voor enkele weken uit te stollen en dan een nieuwe conventie bijeen te roe pen. Hij heeft evenwel met nadruk verzekerd als onafhankelijk candidaat te zullen optreden, indien hij over tuigd is dat de volksstemming voor hem is. Hij is zelfs geneigd onder zekere voorwaarden zich af te scheiden van de republikeinsche partij en de lei ding van do voorbereiding eener nieu we progressieve partij op zicli te ne men Roosevelt wil alles probeeren 1 Do partijleiders die op de hand van Taft zijn, schijnen thans voornemens om partij te trekken van de passieve houding van Roosevelt's aanhangers in de conventie om de herbenoeming van president Taft door te zetten. Maar dat is juist wat de onver zoenlijke partijgangers van Roosevelt hopen, want zij voelen dat de benoe ming van Taft als republikeinsch candidaat de vooruitzichten zou ver beteren van een onafhankelijke voor uitstrevende beweging. Anderen daarentegen verklaren.dat Roosevelt zich geslagen acht en het denkbeeld van een nieuwe partij al leen is om zijn terugtocht te dekkeu. Een der telegrammen uit Chicago meldt: „Roosevelt heeft zijn Waterloo gehad. Dc kolonel is totaal versla gen. Donderdagochtend commandeer de hij zelf nog de laatste charge, toen hij zijn aanhangers trachtte te bewe gen zich af te scheiden. Zijn kamp werd toen opeens een gekkenhuis. Zijn volgelingen keerden allen de commissie voor de geloofsbrieven den rug toe, behalve gouverneur lladley van Missouri, die aan-die oproerige beweging niet verkoos mee te doen. Nadat hij slechts korten tijd rust had genoten, verkondigde Roosevelt, dat hij zijn volgelingen ontsloeg van hun verplichtingen. Kurt daarop even wel kwam hij weder tot andere ge dachten en deed daarvan ook onmid dellijk mededeling, maar in zulke oi duidelijke bewoordingen, dat eigen lijk niemand wist, hoe hij het had. 's Middags bleek hij zijn nederlaag in te zien en verklaarde hij zich be reid tot een afscheiding, zoo zijn aan hangers deze mochten wcuschen. „Roosevelt's nederlaag is volkomen. Ilij is totaal vernietigd en liet zou uic- niand verwonderen, indien hij, zoo dia zijn woede wat bekoeld is, zelf jeu compromis-candidaat zou voor- Hellen, alleen maar om aan Taft af- Dreulc te doen." Arbeidsgeschillen ln Engeland Dc eersto-iuinister heeft een afvaar diging van de Kanier van Koophan del ontvangen terzake van de crisis ap het gebied van handel en nijver heid. De minister verklaarde, dat deze in hoofdzaak een gevolg waren van het rijzen van den prijs van de levensmid delen en do woiiiughuur. Hij ver klaarde zich tegen inmenging van den staat onder alle omstandigheden. Wat do gedwongen arbitrage be trof, geloofde liij dat de Britsche werkman niet genegen zou zijn die te aanvaarden. Naar zijn oordeel zou het beste middel om arbeidsgeschillen te vereffenen zijn, verzoeningsraden, die zoowel de patroons en de werklieden vertegenwoordigen, terwijl wederzijds geld wordt gedeponeerd, zoodut er bij schending van de gesloten over eenkomsten verhaal is. In beginsel was hij geen geestdrif tig voorstander van winstdeeling en hij beschouwde vennootschappen van patroons en arbeiders volstrekt niet als een universeel geneesmiddel, al moest hij erkennen, dat beide soms goed werkteu. De staking in enkele havens duurt nog voort. Een drukbezochte vergadering te Londen, bijeengeroepen en voorgeze ten door den poortermeester, heeft met groote meerderheid van stemmen besloten, om het voorstel van het be stuur van de haven van Londen om de voorrechten van do bemanningen van de lichterschepeu in te trekken of althans tc beperken, te steunen. De vergadering werd van tijd tot tijd oproerig door de oppositie van de lichterschippers, die zich in hun voor rechten bedreigd zagen. Deze opposi tie bleek evenwel slechts over negen stemmen te beschikken. Het bestuur van de haven van Lon den heeft opgegeven dat Vrijdag 11.386 bootwerkers aan 140 schepen aan het werk waren. De staking mindert dus. Er dreigen nog meer conflicten. Uit Engelsche arbeiderskringen ver neemt men, dat het besluit, door de vereenigde directies van scheepswer ven genomen in de vergadering te Edmburg, waarbij de door de arbei ders gestelde eischen betreffende den achturigen werkdag en verhooging van het stukloon van de hand worden gewezen, een crisis in de scheeps- Souwnijverheid dreigt in het leven te roepen, die misschien binnen zeer korten tijd tot een nationale staking leiden zal. De werkliedenveroenigingen hebben zich nl. sedert maanden reeds voor bereid oi) een loonstrijd. Er zal nu weldra een omvraag onder hen wor den gehouden, waarvan de uitslag evenwel niet twijfelachtig is. De quaestic is alleen nog maar, wanneer de staking zal uitbreken. Alen gelooft algemeen, dat dit binnen zeer korten tijd zal gebeuren. Dit Marokko. De Fransche Kamer heeft do be raadslaging over de interpellaties be treffende Marokko voortgezet. In antwoord op de interpellaties heeft Millerand, de minister van oor log, na eer te hebben bewezen aan de troepen in Marokko, het krijgsbedrijf toegelicht. Hij zette de opstelling der troepen uiteen en eindigde met zijn volkomen vertrouwen uit te spreken in generaal Liautey. Het antwoord van Spanje nopens den spoorweg van Tandzjer naar Fez is den gezant overhandigd. Uit China. Uit Peking wordt gemeld, dat pre sident Yoean Sji Kaï wanhopige po gingen m het werk stelt om den ge- vluchten minister-president Tang Sjao Yi tot terugkeer te bewegen, daar hij begrijpt welk een noodlot- tigen indruk dit mcident moet ma ken. Slechte geruchten komen uit niet minder dan vijf provinciën, waar be wegingen tot afscheiding worden voor bereid. Te Peking ontvangen telegrammen schijnen geen twijfel le laten, dat Japan zich op alle gebeurlijkheden heeft voorbereid. Te Kanton worden dagelijks straat gevechten gehouden. De bevelvoeren de generaal heeft draconische maat regelen getroffen. De opstandelingen beproeven de Europeanen aan te val len, om de regeering in het nauw to brengen. In do vroemdelingenwijk be vinden zich groote afdeelingen troe pen en politie om de orde te bewaren. De Duitsche consul heeft de daar wo nende Duitschers aangeraden zich niet buiten het bereik der buiteu- landsche oorlogsschepen te wagen. De Duitsche kanonneerboot „Dsingdan" ligt te Kanton; de kanonneerboot „li tis" bevindt zich in do nabijheid daar van. De oorlsg tusseben Italif sn Tnrkü g Te Turijn heeft zicli een groot na tionaal comité gevormd om van 1 tot 13 September een pelgrimstocht naar de graven van de in Tripolis gesneu velde italiaansche soldaten te onder nemen. Verscheidene Kamerleden heb ben de leiding van den tocht op zich genomen. Allirlil. EEN ITALIAANSCH MINISTERIE VAN KOLONlëN. Do Italiaansche Kamer heeft met 209 tegen 22 stemmen het wetsont werp aangenomen, waarbij een minis terie van koloniën wordt ingesteld. UIT OOSTENR1JK-HONGARIJF.. De Oostenrijkscho Kamer verwierp liet voorstel der socialisten om ten aanzien van dc militaire wet tot do oi de van den dag over te gaan. en besloot met 268 tegen 97 stemmen tot do urtikelsgewijze behandeling der Amsterdamsche Kout XXXI. De studentenfeesten. De waterleiding. De Amsterdamsche studenten zijn in do nfgeloopeu week de menschen geweest in onze stad. Met buitengewoon veel belangstel ling, ik mag wel zeggen met onver wacht veel belangstelling, heeft heel de burgerij deelgenomen aan de lustrum feesten van het Amsterdamsche stu dentencorps. Toen do reünisten, leden en oud- ledeti van het corps in de aula bijeen waren en toen er ernstige, geestige j en vriendelijke woorden gesproken zijn, is er terecht op gewezen dat in een koopmans- en handelsstad als Amsterdam de studenten in de menig te opgaan; en onopgemerkt blijven. Zc leven hun eigen leven in hun af gesloten kringetje en nemen onder de burgerij een plaats in als ieder an der. Is er eens een kloppartijtje tus- schen fuivende studenten en andere Amsterdammers, dan blijkt evenmin van specialen haat tegen de zonen der wuteuschap als van consideratie omdat het nu eenmaal studenten zijn. In dc Amsterdamsche samenleving is aan studenten niets meer, maar ook niets minder geoorloofd dan aan 'andere burgers. Dat echter de lustrumfeesten, reeds tijden van te voren aangekondigd met een programma dat klonk als een klok, belangstelling zouden wekken, lag voor de hand. In do eerste plaats al was daar dé spreekwoordelijk geworden Amster damsche nieuwsgierigheid borg voor. Alaak in Amsterdam bekend, dat tien kindoren rondom Naatje zullen loopen en ge kunt er van verzekerd zijn op het bepaalde uur den Dam zwart van de menschen te hebben. Kijkt een Amsterdammer iemand na, in minder dan geen tijd volgen tien, twintig, honderd zijn voor beeld. Er zit geen muscbje op het dak of een talrijke schare vereert het geval met haar belangstelling. Geen wonder dat pracht-evencmen- ten als een roeiwedstrijd en een bloe mencorso duizenden en duizenden op de been brachten. En waarlijk deze op zichzelf zeer bezienswaardige dingen niet alleeul Reeds de aankomst van de reunis- ten en do optocht naar de Oudeman- huispoort deed do drommen nieuws gierigen langs den weg zich scharen, talrijker, geëmotioneerder dan bij het bezoek van vorstelijke personen. Toen reeds, toen de feestvierenden van buiten de stad door de feestvie rende stadgenooten plechtig werden ingehaald, bleek welk een enorme belangstelling de lustrumfeesten zou den vinden. De studenten hebben zeer terecht hun feest niet alleen in eigen kring gevierd, doch geheel Amsterdam la ten mec-genieten, hetgeen niet nala ten zal gunstlgen invloed te oefenen op de verstandhouding tusschen bur gerij en studenten. Het glanspunt van de feestviering is geweest het bloemen-corso. Dat was op den bi andend heeteu censdag, in het Vondelpark. Na de vrij gure dagen daarvoor was het dien Woensdag vau een meer dan tropische hitte. Do warmte zag je trillen tusschen de huizon dio sloeg ■van 't asfalt op straten en pleinen, dat lag te blakeren iu de lelie zon. In 't Vondelpark was er geen door komen aan. Vooral bij de Konings laan, do plaats van opstelling, maar met minder aan den ingang bij het Paviljoen, en in de nabijheid van de muziektent stonden duizenden en nog eens duizenden, dicht opeengepakt, zoodat men over de hoofden loopen kon met uitgerekte halzen te kijken. te kijken en te stoven en branden en zagen hun geweldige opoffering beloond met de weinig verkwikkende aanschouwing van elkanders rood- verhit aangezicht en in t gunstigste geval de pluim van een muts in do verte of wat sncl-voorbij rijdende bit emeu. De gelukkigen, dio tot den afgezet- ten v\ eg toegang hadden eu de kant- leden, die zich daar vlak bij een plaatsje hadden kunnen veroveren, hebben echter genoten van een bui tengewoon fraai schouwspel. Een reeks rijtuigen, het een al smaakvoller versierd dan het auder, een bloemenschat en kleurenweelde, door 't gouden zonlicht overgoten ais iu sprookjes-land. Wat getuigden de bk-eiu-versieiiugen van een fijne distinctie. Ook zelfs de logge auto's vyareu met hun artistieke on kleur- harmonische bloemversieriug elegan te voertuigen. Eigenaardig was de ringstetoérij door pareu in boeren- costuum in sjeezen. Tal van mede dingers waren er m geslaagd mot sjeezen van historische en artistieke waarde voor den dag te komen. Keu rig roden ze rond, den langen weg, toegejuicht door do duizenden Am sterdammers, die niet nalieten de stu denten voor de organisatie van dit scliitterende bloemonfestijn met lul den bijval te danken. Woensdag was liet in Amsterdam als op groote nationale feestdagen. Heel Amsterdam was buiten, heel Am sterdam genoot het feest van bloe menpracht en zon. Do studenten hebben verder geheel de week hun vroolijke feesten ge vierd, niet het minst aantrekkelijke was het fête de nuit, waar zelfs dooi de onweers- en regenbui do feest-: vreugde niet word verstoord, maar: omdat dit feesten zijn geweest van meer intiemen aard, waaraan niet de burgerij als zoodanig deelnam, zal •ik er hier verder over zwijgen. Ik wil echter den wensch uitspreken dat de feesten de goede verslandhou ding nog meer bevestigd hebben en dat ook door de studeerende jonge lingschap do Amsterdamsche univer siteit en do hoofdstad zelve met zijn vel) nuttige instellingen meer en meer moge worden gezocht. In een mijner vorige brieven heb ik al eens gewezen op het merkwaar dige geval, dat een millioen M3. wa ter bij de gemeente-waterleidingen meer verbruikt was, dan men meen de dat verbruikt had kunnen wor den en dat door den directeur niet kon worden vrklaard, waarom dit exhorbitante verbruik was toe te schrijven. Booze tongen fluisterden, dat men eenvoudig dit water had laten weg- loopen, omdat het geweldige verbruik zou moeten aantoonen, dat de direc teur, de heer Pennink, gelijk had met zijn bewering, dat het tot nu toe gevolgde systeem van waterwinning niet houdbaar was. Men mocht dit niet onder zich la ten natuurlijk. Een commissie van onderzoek werd benoemd en do con clusies dezer commissie zijn den lezers van „Haarlem's Dagblad reeds bekend. Bevredigend is zeker de conclusie, dat dat laten wegloop en van water uit liïets gebleken is. Maar een gekke geschiedenis blijft het toch, dat men niet een voldoende verklaring van het geval aan do bureaux der gemeente waterleiding weet te geven. Na lang zoeken werd het meerdere verbruik van een half miliioen M3. verklaard. Maar dat andere half millioen dan Er is geen voldoende licht in deze zaak en het heeft op de burgerij een slechten indruk gemaakt, dat de be sprekingen over deze belangrijke pu blieke zaak iu geheime raadszitting zijn geschied. Zooals ik reeds indertijd schreef deze zaak moet tot klaarlieid komen. Zij is het nog allerminst. AMSTERDAMMER. Binnenland De Maatschappij van Nijverheid in Delft. Vrijdagmiddag na do pauze kreeg onze stadgenoot Dr. J. Dekker, direc teur van het Koloniaal Museum, het woord om een niededeeliug te doen inzake „nijverheidslaborantenge volg van een soort van samenwer king van wetenschap en practijk, zooals Prof. Duncan in Kansas heeft begonnen. Gelukkig dat do spreker een sterke, zware stem heeft, want do acoustiek in do zaal is allertreu rigst. Merkwaardig, dat in de stad der techniek, in een gebouw aan do technische studie gewijd, men geen kans heeft gezien een behoorlijke zaal to bouwen. Industrie, nijverheid en academie vereenigen zich in Amerika om aan jonge technici met staatshulp gele- genheid to geven, zich in het labora torium te bekwamen in do chemie. Voor deze drie deelnemers is voor deel te behalen. Spreker meende, dat iets dergelijks ook in Nederland suc ces zou kunnen hebben, bijvoorbeeld voor looien, glasindustiie, bleekeu, broodbakken enz., bij het vinden van toepassingen voor afval en het bestu- deeren van weinig bekende produc ten bijvoorbeeld uit de tropen. Zelfs voor bekende stoffen vindt nien bij studio nieuwe toepassingen, zooals bij do caoutchouc- en katoen-indus trie gebleken is. Kennis van chemi sche processen maakt bezuiniging mogelijk. Spreker wees op de goede resultaten van do suiker-proefsta tions. Hier is iets voor do teclinische hoogeschool, maar ook voor de uni versiteiten en een handels-hooge school als afdeeling van do koloniale stichting. De werkers zijn er, de on derwerpen ook, do scholen zijn wel vol, maar de vraag is Wie be gint? Do Voorz. dankte den heer Dek ker voor zijn boeiend referaat, waar mee de vergadering hartelijk in stemde. Op zijn voorstel werd aan het hoofdbestuur opgedrugen, de zaak der nijverheidslaboranten in zijn e.k. Septcmber-vergaderiug ter hand te nemen. Door de afdeeling Zaltbommel werd de zaak ter sprake gebracht, waar om er niet meer cement in ons land remaakt wordt. Klei is er iu Neder land genoeg, kalk misschien niet vol doende. In 1910 is hier 177 millioen K.G. ingevoerd, in 1911 210 millioen. De heer Rooters van Lennep brengt i meening over van een vriend, die vroeger een fabriek van cement heeft gehad. Zuiderzeeklei is zeer geschikt, maai- ons land heeft geen krijt en het srvoer daarvan is te duur. Geopperd werd schelpkalk te ge bruiken. Het departement Amster dam meende, dut de gesteldheid vao den bodem en de omstandigheden ln ons land de zaak onmogelijk zullen maken. Aan liet hoofdbestuur werd oj)ge- drageu de zaak nader te onderzoe ken. Voorgesteld werd 12c0 te bestem men voor een geschenk aan de Car- negiestichting. Amsterdam vond dat te gering en stelde voor een geschenk geven van 2300. Hier knalde juist, bij wijze van saluutschot voor zulk een stout voorstel, do kurk van een fleschjo water, onder daverend gelach van de vergadering. Nijme gen verklaarde zich tegen het voor stel van het hoofdbestuur, omdat dit bedrag te gering is. De Voorz. wees er op, dat een groo te gift de kas niet past, het luttele bedrug van 250 kan, in overleg met don bouwmeester van het Vredespa leis, waardig en nuttig besteed wor den. Het voorstel-Amstcrdum werd niet gesteund, dat van het hoofdbestuur om 500 beschikbaar te stellen, aan genomen. Thans werd gepauseerd, want bui ten wachtten do vijf-en dertig auto's, om directeuren, afgevaardigden en donateurs naar het Westland te bren gen, waar zij een vruciitonkweekerij zouden zien. Het departement Delft had zijn maatregelen uitstekend ge nomen er gingen in den staart van den stoet een paar reserve-wagens mee voor mogelijke ongelukken en daarin zat zelfs een van de Dclftscho doctoren, voor 't geval dat iemand een ongeval overkwam. Zoover kwam het evenwel niet. In tegendeel liep do tocht uitstekend of, een enkelo lekke band trachtte de orde te verstoren, maar het Stepney- wiel herstelde dat euvel al spoedig. Prachtig was het weer. Overal wa ren de menschen in de ei gen aardige streek, met haar smalle wegen en vele slooten, uitgeloopen om den lan gen stoet te zien voorbij snellen. Te 's-Gravezonde werd een oogenblik halt gehouden om thee te drinken en daarna werden te Honselersdijk de prachtige druivenkassen van de fir ma Van den Berg bezichtigd. De wandeling door de kassen aiet de weelderige druiven, wit en blauw tusschen sappig groen verscholen, was een groot genot. Toen ging het op Rijsw ijk en op Den Haag af, op weg naar Schevenin- gen. Daar, op de trappen van het Kurhaus, werd het gezelschap, stof fig als het was, gekiekt en daarop volgde het diner, waaraan zij n dan eer aandeden. Hiermee eindigde de tweede dag van Nijverheids alge- meeue vergadering, die iu alle op zichten een groot succes geweest was, DE MINISTER IN EEN ONDERZEEéR. Do Minister van Marino a. i., de hoer Colijn, heeft Donderdag onge veer een uur met Zeeboot II een proef tocht onder water gemaakt. T MONUMENT TE 'S-HERTOGEN BOSCH. De Gemeenteraad van '«-Hertogen- bosch besloot met 12 tegen 8 stemmen om de aangeboden monumentale vaas, te vervaardigen door den beeld houwer Louis Vreugde to Haarlem, vau de Vereoiiiging s-llertogen- bosch' Belang" te aanvaarden, alhoe wel ze, volgens do voorwaarde der schenkster, inoet worden geplaatst vóór het station, togen welke plaat sing een groot aantal gemeenteraads leden een onoverkomelijk bezwaar had. Onze Lachhoek BOOSAARDIG. Ik wil slechts een vrouw heb ben, die heel gemakkelijk tevreden te stellen is. t Wees maar gerust, hot kan niet anders, of je zult er zoo een krijgen. GEVAARLIJKE STOFJES. A. Door den harden wind kreeg mijn vrouw eergisteren een stofjo in het oog zij liet zich door een oog arts behandelen, en dat kostte mij vijf gulden. B. O, dat beteekont niets. Toen ik verleden week met mijn vrouw langs Revermann wandelde, kreeg ze ook een stofje in het oog zij liet er oen costuum van maken en dat kost miu- slens tienmaal vijf gulden. VERANDERD. Hoe maakt je zoon de student 't Nu, sedert hij te Leiden is, is hij zeer in mijn nadeel veranderd. Drie kinderen tirmoorii. Omstreeks drie uur gisterenmiddag sprong een man iu de Haarlemmer vaart te Amsterdam nabij Sloterdijk. Door eenige politie-agenten werd de drenkeling op het droge gebracht, doch nauwelijks was hij aan de han den van zijn redders ontsnapt, of we derom sprong de man te water. liet werd den politiemannen nu duidelijk, dat do man zich van het lo ven wilde berooven, doch ook ditmaal gelukte het den agenten, den drenke ling, dien zij nu niet weer loslieten, op den wal te halen. Plotseling ontdekte een der politie agenten, dat geronnen bloedvlekken de handen van den drenkeling bedek ten en nu begrepen zij, dat er meer slak achter dit vrijwillige bad. De man bleek te zijn de omstreeks 50-jarige kleermaker Van Bilderbeek, wonende Van Ilogendorpstraat 193, drie hoog. Tijdons de afwezigheid van zijn 39-jarige vrouw, vau wie deze kleermaker de tweede man is, had hij de drie kinderen, gesproten uit dit tweede huwelijk, van het leven be roofd, door hen deu hals ai te snij den. Toen de politie-manneD, op het spoor gebracht door een politiehond, in de woning van den kleermaker aankwamen, vonden zij de drie kinde ren van twee, vier en zes jaar, ba-, deude in hun bloed en reeds sterven de. De vader werd terstond in hechte- ïs genomen cu eeuigen tijd later ;cds was het parket ter plaatse om de misdaad vast te stellen en het on derzoek in deze zaak te beginnen, ter wijl eenige doktoren den dood van de kinderen constateerden. Wat de oorzaak van deze afschuwe lijke misdaad is geweest, kon nog niet worden geconstateerd, wel wist men mede te deelen, dat krankzinnigheid voorkomt in de familie van den onge- lukkigen vader, en een broer van den kleermaker wordt in een idiotenge- sticht verpleegd. Uit het eerste huwelijk der vrouw zijn twee kinderen gesproten, dio thans ongeveer 20 jaren oud zijn. Ook deze kinderen waren afwezig, toen do vreeselijke misdaad geschiedde. De dader heeft alles kalm voorbe reid. Gisteren kocht hij bij een winke lier in de buurt een groot slagersmes. Deze winkelier heeft niets ongewoons aan den man opgemerkt. De koopcr was hem onbekend, doch maakte door buitengewone zenuwachtigheid of an derszins geen abnormalen indruk. Ilij gaf voor het mes te koopen voor huis houdelijke doeleinden. Nader verneemt men nog, dat het echtpaar Van Bilderbeek eerst I maanden geleden te Amsterdam ia komen wonen, uit Den Haag. Toen zij ongeveer 7 jaar geledon. hun huwelijk aangingen, waren zij beiden gescheiden. Do man had uit zijn eerste huwelijk geen kinderen, de vrouw een zoon, die thans als ko loniaal in het Oost-Indisch leger dient en een dochter, die in een dagdienst is, en 's avonds thuis kwam slapen. Uit deh tweeden echt waren drie kinderen gesproten, twee meisjes eu oon jongen. Do meisjes waren 6 en 3 jaar, het jongetje 1 1/2. Er moet altijd vreeselijke oneeujg- heid in het gezin bestaan hebben. H. IJ. S. M. Op 1 Juli a. s. treedt bij de II. IJ. S. M. een gewijzigde organisatie ia werking, liet beheer van de voor naamste diensten wordt dan aan hoofdambtenaren opgedragen. ..Is hoofd van deu algemeen en dienst, met den titel van secretaris der H. IJ. S. AL, treedt op mr. II. van Manen. Do dienst van vervoer en handelszaken wordt gesplitst in een dienst van het. I vervoer en een dienst van tarieven eu handelszaken. Aan het hoofd va.» den eersten komt te staan de heer W. 1 Rauwenhoff, thans chef van den gie*

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9