NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8897 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. maandag 24 jtjni 1912 a S PMiiL ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: XkIL Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels f\.elke regel meer ƒ0.20. Reclames30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)130 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.6o ST 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. üeiHusfreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem' A37J4 Redactie en Administratie: Gronte Houtstraat 53. „de omstreken en franco per posj 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. eïlE^ <5*0 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI AD. AGENDA DINSDAG 25 JUNL Orgelbespeling in do Groote kerk van 1—2 uur. Soc. Veroeniging: Bioscoopvoorstel ling. Bioscoop Modern: Voorstelling. Stadsnieuws De reserve luitenant F. Helder, van bet 10e reg. inf. te Haarlem, wordt den len Juli e.k., overgeplaatst bij het 8e reg. inf. te Arnhem. „LIOBA" TE SANTPOORT. Op den dag der uitvoering, 30 Juni, zal van Amsterdam C. S. een extra- trein vertrekken om 12.30. Achter den trein, die te 12.12 Den Haag en te 12.28 Leiden verlaat, worden cenige wagens gevoegd, die in Haarlem aan den ex tra-trein van Amsterdam worden ge haakt. Aankomst Kruid berger weg 1.10. Van daar vertrekt de trein weer te 6.06 en bereikt 6.15 Haarlem, 6 48 Amsterdam, 6.55 Leiden en 7.14 Den Haag. Het eere-comité, onder voorzitter schap van Prins Hendrik, is samen gesteld als volgt: mr. dr. W. F. van Leeuwen, J. T. Crcmer en mevrouw Cremer, dr. F. VV. van Eeden Jr., A, Bas Backer, IT. Ver Lnren van The maat, jhr. mr. dr. A. RoëU en mevr. Roëll, jbr. mr L. van Schuylenburgh, dr. C B. Tilanus, en mevr. Tilanus, luiteuaut-generaal J. do Waal, C. J. K. van Aalst, P. Smit van Gelder, jhr. mr. II. Gevers, jhr. E. van Loon, jhr. Ch F van do Poll, jbr. A. W. G van Riemsdijk, A. van Rossum, F \V. Ba ron van Tuyll van Serooskerken, me vrouw do wed. M. Visser van Hazers- woudeVan Merlen, mevr. de Wed. A. van de Vliet Borski, J. C. Wolter- beek. G EM EENTE-AM BTEN AREN. 29 Juni zal alhier oene vergadering Worden belegd, vanwege de afdeeling Noord-Holland van den Nederlatul- BChen Bond van Gemeente-ambtena ren om te komen tot oprichting eener afdeeling ..Haarlem en omstreken". WOEST RIJDEN. D. M., loopjongen, reed op de Groo te Markt zoo woest op een fiets, dat hij een meisje omver reed. Deswege werd hij bekeurd volgens het artikel dat strafbaar stelt het als een bestuurder van een 2-wielig rij wiel op zoodanige wijze rijden, dat de veiligheid van het vepkeer in ge vaar wordt gebracht. Dit is cene goedo les voor andere woestrijdendc fietsers, als slagersge zellen, kruideniersbedienden, enz., die zich er nog al eens aan schuldig ma ken. BETERE WONINGEN. Hedenmorgen is men begonnen met het wegbreken van een blok oude krotten, staande hoek I-Ieerenvest— Leliestraat en Janssen van Raaystraat De bedoeling is daar netto werkmans woningen te zetten. GESLAAGD. Te Leiden is geslaagd voor het eindexamen Ned. Ind. adm. dienst onze stadgenoot, de heer J. W. Uit brander. MUZIEKVEREENIGING „VOOR WAARTS". A.s. Donderdag zal de muziekvere niging „Voorwaarts", directeur de heer P. P. Wit, voor de bewoners van bet Buitenhuis een concert geven. Dit concert zou reeds eerder plaats gehad hebben, doch het was door af wezigheid van den directeur uitgo- iteld. KORDAAT. Zondagavond om 8.20 uur werd brand gemeld bij den heer W. J. J. H., aan de Ged. Oude Gracht. Tijdens de bewoners afwezig waren en de vier kinderen zich thuis be vonden, heeft het 5-jarig zoontje op de slaaj)kamer met lucifers gespeeld. Daardoor geraakte een kussen in brand, wolk kussen door het 12-jarig dochtertje heel kordaat werd opgeno men en uit een raam op de binnen plaats werd geworpen, waar het la ter door een politie-agent met een em mer water werd gebluscht. Door haar flink optreden is erger voorkomen. De brandweer rukte wel is waar uit, doch behoefde geen dienst te doen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Aanbeveling voor leeraar aan het Gymnasium: vacature-J. van der Werf le. A. J. Fehr, doctorandus in de Ned. letteren. 2e. G. van der Laan. Voordracht voor onderwijzeres aan School no. 7, vac.-Mej. M. C. van dei- Voort: 1. Mej. J. Balkenende, te Haarlem. 2. Mej. A. J. Lieffcring, te Schoten. 3. Mej. A. M. Froger, te Haarlem. Voordracht voor hoofd van School no. lü. 1. li. Veldhoen, Hoofd eener school te Zaandam. 2. G. K. ter Heege, Hoofd eener School l.o Brielle, en 3. J. W. Sasburg, Hoofd eener School te Wormerveer. In druk zijn verschenen de adhae- sie-betuigingen van de Haarleinschc afdeelingen van den Algem. Nedcrl. Typografenbond, Nederl. Lithogiafi- sclien bond en den Bond in de Klee- dingindustric inzake het adres der S. D. A. P., afd. Haarlem, betreffende do Gemeentelijke Zwem- en Badin richting. B. en W. stellen voor den heer W. A. E. van der Pluym wederom te be roemen als leeraar in de kunstgeschie denis aan de Middelbare Meisjes- schooien mej. A. Joustra tot leerares in de Frausche taal aan die school. Bedankt. Do penningmeester van do afdee ling Haarlem van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken, de heer N. v. d. Tuin, heeft bedankt als zoodanig, door vertrek naar elders. In de daardoor ontstane vacature zal deze week in de vergadering van bovengenoemde afdeeling worden voorzien. GEIIEEL-ONT1IOUDERSLOKAAL. Door de commissie, eenigén lijd go- leden opgericht, om te onderzooken de mogelijkheid van stichting van een ei gen gebouw, is in zooverre gereed ge komen met haar arbeid, dat binnen korten tijd een Geheel-Onthouders lokaal worden geopend in do Lange Ileerenstraat. De commissie bestond uit afgevaardigden van verschillende verecnigingen. Trampersoneel. Nu de tijd nadert, waarop do ex ploitatie van de paardentram eindigt, heeft het personeel den Direcieur ver zocht te mogen vernemen of tusschen do Haarl. Tramwegmaatschappij en de Noord Zuid Hollandsche Tramweg- maatschappij een overeenkomst is ge troffen ten opzichte van de toekomst vnp het personeel. VOLKSWEERBAARHEID. Tot deelneming aan den rijwieltocht hadden do leden zich Zondagmorgen te 9 uur verzameld bij het slation Overvcen. Gereden werd over lJmuï- den naar Wijk aan Zee waar van 11 1/2—12 uur rust werd gehouden. De terugtocht werd over Beverwijk en Velsen gemaakt, waarna to 2 uur te Overvcen teruggekeerd, do onderlinge schietwedstrijd plaats vond. Bij dezen wedstrijd werden do prij zen behaald door P. Steffens en II. E. Kloos. ZEILBOOT OMGESLAGEN. Zondagmiddag sloeg in het Noor- der-Buitenspaarne een zeilboot om. De inzittonden raakte te water, doch kon den zich zwemmende redden. liet zeil tuig was echter ontredderd, zoodat do hooi op sleeptouw moest worden genomen. AANRIJDING. Zondagmiddag om 5 1/4 uur had op de brug bij de Amsterdamsche Poort cene aanrijding plaats tus schen een 4-wielig motorrijtuig G. 1937 en een bespannen melkwagen, bestuurd door J. K. Vermoedelijk doordat de melkwa gen niet genoeg uithaalde, had de aanrijding plaats. Een melkbus viel om en 50 liter melk ging verloren. FIETS STUKGETRAPT. K. D., timmerman, reed Zondag avond op den Oudenweg op een rij wiel, terwijl hij een liit aan de hand meevoerde. Een jongen maakte het paard aan het schrikken; dit sloeg aehteruit en het gevolg was dat het rijwiel in el kander werd getrapt. De politie speurt nu den jongen op, maar ook D. is gewaarschuwd voort aan niet meer zóó fiets te rijden. De Drinkhal. De Drinkhal der Staalwaterbron is Zaterdag door 61 en Zondag door 38 personen bezocht. LADELICHTER. Zaterdag werd aan het politiebu reau gebracht 11. W. S., woonachtig Prinsen Bolwerk. De 22-jarige jongeling, die telkens voor dergelijke feiten wordt aange houden, had nu weder de lade gelicht bij den winkelier A. de Vries aan den Jansweg. Een stuiverstukjo had hij daaruit weggenomen. DE KORENBLOEM. In do deze weck le houden verga dering van het nieuw opgerichte ge- heel-unthouders zangkoor „De Koren bloem" zal o.m. besproken worden de keuze vari een directeur, alsmede de vaste repetitie-avond. NIET VOOR DE POES. Bij de politie kwam zich een man beklagen, dat hij duor zekere Maria S. bij een onderlinge ruzie nog al mis handeld was. IIULPSPAARBANK N. O. G. Dooi; .de deelhebbers in de hulp- spaar baAk van het Nederl. Onderwij zersgenootschap werd als directeur benoemd de heer Ed. A. van Bilder- beek. Uit de Rechtszaal DIEFSTAL. KI. K. te Koog aan de Zaan heeft zicli schuldig gemaakt aan inbraak in de Zaandanische Cacaofabriek fir ma F. Oly en Co. Toen hij door een raampje geklom men was, en zich in do fabriek be vond, heeft hij gepoogd de kantoor deur te forceeren, met de bedoeling geld uit het kantoor weg te nemen. Daar de deur echter sterker was dan bekl., heeft hij aan zijn voorne men geen gevolg kunnen geven en is hij ouverrichterzuko terug moeten kee- reu. Nu ging hij op eene tweede poging uit, en wel bij den heer Jan VValig. Daar slaagde bekl. boter en nam hij weg een zak van zeildoek, een fok, een stuk vloerzeil, een metalen plaat, een paar beenbeschermers en een kleedmgstuk. Bekl. die reeds ter zake van dief stal bij herhaling gepleegd, drie maan den gevangenisstraf heeft ondergaan, bekende, doch verklaarde cenigszins onder den invloed van sterken drank te hebben gehandeld. Nadat een vijftal getuigen was ge hoord, nam de Officier van Justitie het woord. Deze achtte de beide ten laste gelegde feiten bewezen, zoowel de poging tot inbraak, ais den dief stal, en vorderde deswego 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van do pre ventieve heehtenis. Do verdediger, Mr. Ph. 't Hooft, achtte alleen liet tweede feit, den dief stal bewezen; docli niet de poging tot diefstal met inbraak in de fabriek van Oly en Co. Hier kan geen strafbare poging ge- scheid zijn, omdat beklaogdo's hoofd motief niet is geweest om de deur met geweld te forceeren, maar dat hoofd motief is geweest, dat hij tot inkeer kwam, eene gemoedsbeweging dus, ontstaan uit eigen wil. Art. 45, dat spreekt van „ten ge volg© van de van zijn wil onafhanke lijke omstandigheden' is hier dus niet van toepassing. En het is ook de be doeling vou den wetgever om niet voltooide pogingen zoo weinig moge lijk te straffen, ten einde beklaagden, die nog voor de uitvoering van hun plan tot inkeer komen, zooveel moge lijk te kunnen sparen. Voor dit ten laste gelegde feit vroeg de verdediger derhalve ontslag van rechtsvervolging, en voor den dief stal eene clemente straf. De Officier antwoordende, zeide, dat de vrees komt door omstandighe den, onafhankelijk van den wil van den dader. Komt vrees, angst, zenuwachtig heid, dan moet de dader tegen zijn zin uitscheiden. Een en ander geschiedt buiten zijn wil. De Officier is het dus niet met den verdediger in deze eens en bleef bij zijn eisch persisteerea EEN STOEL VOOR EEN DUBBELTJE. Een jongen had van een anderen jongen een stoel gekocht voor... een dubbeltje. Later bleek dat die jongen den Btoel weggenomen had van den koopman v. El. Deze nu wilde zijn stoel gaarne te rug hebben. Uaarvoop wist do President raad. Hij trad als bemiddelaar op tusschen den kooper en don bestolene. Zeg, getuige, wil je den stoel voor 'n dubbeltje afstaan, je wilt toch zeker geen gestolen goed in huis heb ben. Getuige, ja. Edelachtbare, de koopman kan hem terugkrijgen, maar ik heb er onkosten aan gehad. President, voor een kwartje dan? Getuige, je, rn'nheer, daar kan den man hem voor terugkrijgen. President: „Koopman, wil je den stoel voor een kwartje terugkoopen?" Koopman: Heel gaarne in'nheer, maar ik heb geen geld bij me. Pres.: Dan kan je het bij de uit betaling van jo dagvaarding verreko nen. En dat geschiedde. De bestolene ging weer met zijn stoel naar huis; de kooper kreeg een kwartje, en de jongen, die gestolen had was er natuurlijk het slechtst aan toe; tegen hem werd een week gevan genisstraf gevorderd. MISHANDELING. II. L. had met zijn vader eenig werk verricht voor een landbouwer, hetwelk hij niet betaald kreeg. Op 25 Mei ontmoette hij op den Ringdijk te Haarlemmermeer den bewusten landbouwer. Hij herinner de hem aan schuld, en het gevolg was, dat beklaagde zóó driftig werd, dat hij den landbouwer met zijn fietspomp een slag in het gelaat gaf, die geducht aankwam. Beklaagde zeide, dat hij en zijn vader er over zaten te „zweeten" hoe zij er bomen moesten. En dan liep zoo'n man niet je geld in zijn zak. Dan word je wel eens driftig, EdelAchtbare. Dat is best mogelijk, maar zoo mag je toch niet handelen. Hot O. M. vorderde ƒ10 boete. EEN KOPSTOOT. Kopstooten schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. De vorige zitting stond ook al zoo'n kop- stooter terecht, en nu weer .een. H. K. heette het heerschap, dat zich aan deze sport wijdt, en die beoelende ten nadeel© van zekeren Cramer. Is dat zoo, beklaagde? vroeg de President, heb je getuige een kopstoot toegebracht op 22 Mei j.L? Beklaagdelk weet niet eens wat een kopstoot is. Uit het verdere verhoor bleek, dat beklaagde wel degelijk kopstooten beeft toegebracht en dat de geheele zaak. uit concuyeutie-nijd voort spruit. Het O. M. vorderde vier dagen gevangenisstraf Beklaagde vroeg een geldboete. De Rechtbank zal in al deze zaken uitspraak doen op Donderdag 27 Juni a.s. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Knevel, Oranjestraat 7, een kin derschortje. L. Post, Teylcrstraat 49, een rij- wiclpomp. G. Aanstoot, Schermerstraat lOrd, een ledige portemonnaïe. G. Komen, Linschotenstraat 34, een ceintuur. J. van Avezaath, Klarenbeekstraat 59 a rood, een medaille. A. Hofman, Soutmanstraat 36, een broche. P. Kion, Brouwersstraat 120, een zak inhoudende eenig geld. J. Mooij Jr., Brouwersstraat 2, een penning. D. de Groot, Esschil derstra at 5, een oorbelletje. M. Cornet, Tybautstraat 4 rood, een kirvderporternonnaie met inhoud. J. Selliorst, Kamperslraat 4, een blikken trommeltje met inhoud. II Reijers, Rustenburgcrlaan 33, een damesportemonnaie met inhoud. Agent Ruis, Soutmansstraat 14, een dameshandschoen. F. Zwaanswijk, Essenplein 24c, een lorgnet. J. Silvis, Schccpmakersdijk 50, een broche. H. do Roo van Aldcrwereld, Rip- perdaparkstraat 29, een ceintuur. W. Treffers, Leliestraat 20, een bok. F. van Vliet, Drosscstraat 19, een portemonnaie met inhoud. G. Kramer, Haarlemmerlïedestraat '21, een paardenhalster. J. Tork, Linschotenstraat 12, een ceintuur. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLÜEMENDAAL. Voor hardhoorenden. In de kerk der Ned. Ilerv. gemeente te Bloemendaui, zijn 12 telefoon-ge hoorbuizen aangebracht. Zondag zijn de toestellen in gebruik genomen. SCHOTEN. Gevaarlijk. Zaterdagmiddag had de 13-jarige W. S. het" ongeluk bij het baden in hel Noorden Buiten Spaarne in een scherp voorwerp te trappen, waardoor hij bloedend verwond werd. Hij is door zijn makkers naar huis ge bracht. Het is te hopen, dat de ande re jongens dat gevaarlijke baden op die plaats zullen nalaten. HALFWEG. Door het breken van een touw viel Zaterdagmiddag de 60-jarige J. v. W. bij het opladen van een voer hooi, daaraf en kwam zoodanig op zijn hoofd terecht dat hij in ernstïgen toe stand per gemeentelijke brancard naar zijn woning werd gebracht. Hedenmorgen was de toestand niet beter en het bewustzijn nog niet te ruggekeerd. ZANDVOORT. Onder Binnenland vindt men een uitvoerig verslag van 't Gezondheids congres te Middelburg, waarop ook over de Zandvoortsche diphtherie- zaak gesproken is. Do leverantie van vier elecfrische kronen voor de verlichting van het nieuwe Raadhuis, is opgedragen aan do ateliers voor metaalbewerking „Cuprera" to 's-Gravenhage. Het publiek telefoonstation, geves tigd geweest bij den heer K. II. Schier- neck in do Passage no. 20 is opgehe ven. Gister was de temperatuur van het water 64 gr. F. Binnenland De Maatschappij van NUrerbeid In Delft. Aan de vereeniging ter veredeling van het ambacht, werd voor 1913 150 subsidie verleend. Prof. Van Iterson hielp een scherp betoog tegen verlen ging der opleiding voor ingeneur cn Icclinoloog, in welken geest bet Hoofdbestuur werd opgedragen, zich tot de regcering te wenden. Tot leden van het Hoofdbestuur in do vacatures, ontstaan door periodie ke aftreding van Mr. Vlaanderen en door aftreding wegens bedanken van de liceren C. II. Julius cn Prof. Kraus, werden benoemd resp. de heeren J. v. Hasselt, te Heemstede, J. C. Peere boom, te Haarlem en Jhr. Mr. H. Smis saert te 's Hage. Door de departementen Sneek en Rotterdam, waren als lid van het hoofdbestuur aangewezen de heeren A. Dekker', Sneek, en D. Cool, Rotter dam. Allen namen de benoeming aan. Op voorstel van Mr. van Drooge, werd de heer Van Hasselt tot voor zitter der Maatschappij benoemd. Deze nam de benoeming aan. De heer Mr. Everwijn bracht, na mens den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, diens beste wcnschen over en uitte den wensch, dat de band tusschen de Maatschap pij en de afd. Handel, die spr. verte genwoordigt, innig en goed zal blij ven. De volgende vergadering zal plaats hebben te Zwolle of 's-Gravenhage, r.aar keuze van het Hoofdbestuur. De vergadering werd, na dank door Mr. Vlaanderen aan Prof. Kraus, ge sloten. CONGRES GEZONDHEIDS- REGELING. Zaterdag werd "t congres te Middel burg voortgezet. Nu was aan de or de 't stof vraagstuk, welke bespreking werd ingeleid door den heer W. G. C. Gelinck, civiel-ingenieur te Assen. Deze kwam o.a. tot do volgende con clusies: Ten aanzien van opgebracht wegen stof kan slechts helpen het uitvuar- digon van betreffende politiebepalia- gen tegen nalatige voerlieden, mits daarnaast do mogelijkheid bestaat van afdoend toezicht, teneinde daar aan de hand te houden. Met betrekking tot het eigenlijk we genstof zijn geplaveide wegen (in ons land: keiwegen en klinkerstraatwe- gen) te verkiezen boven ongeplaveide wegen (in land: steenslagwe gen en grindwegen.) Nederland met zijn naar verhouding groot aan tal straatwegen, verkeert te dezen opzichte in gunstige» toestand.. In zake proeven over sluiting der voe gen van klinkerwegen moeten de re sultaten nog worden afgewacht. Betreffende steenslag- en grindwe gen hebben alle stofwerende midde len, toegepast als oppervlakte-be sproeiing, hetzij zij 'meer of minder gunstig voldoen, slechts een tijdelijke working, waardoor de geregelde toe passing duin- wordt. Beter is het om preventief te werk te gaan door bij den aanleg van zulke wegen de stof werende middelen als bindmiddelen in de bovenlagen mede in te walsen. Dit beginsel, op verschillende manie ren reeds toegepast, gaf tot nu toe goede resultaten. Aanleg en onderhoud van opgaan de wegbeplantingen is mede een krachtig middel tot bestrijding van wegenstof en dient allerwege bevor derd te worden. Regelmatig geplaat ste snelgroeiende boomen (bijv. ie pen), zijn daartoe het meest aan te bevelen. Bij de discussie werd door den heer Redele, secretaris der wegencommis sie van den A. N. W. B., meegedeeld, dat deze commissie bereid is voor- loopig belangeloos de functie te ver vullen van een centraal lichaam, aau welke do ervaringen bij wegenbouw en stofbestrijdïng wordc-n meege deeld. De heer Breda KJeynenberg (Haar lem) legde er den nadruk op, dat tot de taak van het congres ook moet be- hooren het tegengaan van het klop pen van tapijten. Verder vestigde hij do aandacht op de stofplaag op dp exercitieterreinen. 't Gesprokene zal ter kennis van do regeermg worden gebracht Alsnu was aan de órde bet punt: de smetstof dragers in verband met de volksgezondheid. Dit onderwerp werd ingeleid door dr. Ch. H. Ali Cohen. Dr. Cohen zette uiteen, dat men onder smetstofdragers ook verstaan moet diegenen, die zonder ziek te zijn in hun lichaam smetstoffen dra gen. Het onderzoek der laatste tien jaren heeft dit aangetoond. Aan be smetting door voorwerpen zooals klee dingstukken wordt thans niet mec-r de belangrijkste plaats toegekend. Een besmet persoou kun een bron van besmetting voor een ander zijn, maar behoeft dit niet te zijn. Op ver schillende wijzen wordt de smetstof afgescheiden, maar er zijn gelukkig verschillende omstandigheden, die maken, dat de smetstof niet onge breideld kan worden. Zoo zijn licht en lucht groote vijanden van de smet stof, die er door uitgedroogd wordt. Komt de smetstof in het lichaam, dan kan óf door snelle vermenigvul diging mechanisch de ziekte worden veroorzaakt of wel do smetstof werkt vergiftigend op het organisme. Bezit liet organisme verweermiddelen te gen dat vergif, dan kan men deze van buiten af versterken. Echter dikwijls doen zich geen ziektever schijnselen voor en kan men dus niet daaruit tot de ziekte concludeeren. Uitvoerig schetste dr. Ali Cohen liet ontstaan van typhus en diphtherie. Daarbij legde hij er den nadruk op, dat de typhusbacillen van chronische smetstofdragers beslist als gevaarlijk moeten worden beschouwd. Die be smetting kan dan o.a. worden overge bracht door voedingsmiddelen. Te» opzichte der maatregelen tegen smet- stofdragers geldt, dat geneeskundige behandeling tot dusverre niet veel re sultaat heeft opgeleverd, terwijl isole ment moeilijkheden meebrengt. Ech ter kan men dergelijke personen uit sluiten van gevaarlijke bedrijven, zoo als het zuivelbedrijf en het keukenbe drijf. Op deze wijzo is er nog veel te doen. Voor de diphtherie geldt, dat men zonder bacteriologisch onderzoek niet met zekerheid tot diphtherie kan concludeeren. Dc vraag of de bacte riën bij bacteriologisch onderzoek op dieren virulent blijken te zijn, doet niet af aan het nemen van maatrege len. Zijn ze voor het dier schadelijk, dan kunnen zij voor den menscli on schadelijk zijn. Doch ook het omge keerde kan zich voordoen. Bovendien gelden de proeven slechts voor een paar bacillen en niet voor de duizen den anderen, die zicli in het lichaam bevinden.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1