NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8898 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdaoen. DINSDAG 25 JUNI 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: jpsv Van 1—5 regels 50 Cfs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1-5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 JJ, Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (^y Jr" WRljj&jfin 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. GeïUustreercf Zondagsblad, 'voor Haarlem' I MtH RedM,le en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESLAAT UIT AC FIT BLADZIJDEN. EERSTE Bf.AD. AGENDA WOENSDAG -o JUNL Soc. Vereoniging: Bioscoopvoorstel lingen. Velsen: Vergadering van den Ge meenteraad, 12 3/4 uur. Stadsnieuws „VOLKSWEERBAARHEID0. De Haarlenische afdeeling van Volksweerbaarheid vergaderde gis teravond bij Brinkmann. De \ersla- gen van den secretaris en den pen ningmeester, de heeren G. C. llirs en P. J. M. van Tetering werden goed gekeurd. Uit liet eerste verslag bleek, dat de 6chietvereeniging der afdeeling niet moeilijkheden to kampen heeft, daar do Haaiiemsclie afdeeling van den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren geweigerd heeft in het Bondsgebouw lunger met marga-palronen te doen schieten. Wel mag ei met floboripa- trouen geschoten worden, maar de voorzitter van Volkssveerbaarheid, de heer Th. J. Wynoldy Daniels, gaf als zijn uieenmg te kennen, dat het schie ten met flobertputronen „spielerei" is, wanneer men in staat is, met de Rijks geweren en -munitie te schieten. Im mers de weerbaarheid moet, wat het schieten betreft, aangekweekt wor den door het schieten met wapens en munitie die ook in oorlogstijd zullen gebruikt worden. In de gevoerde correspondentie heeft het bestuur van den Bond van Oud- Onderofficieren niet do reden van de ze weigering meegedeeld. De heer Wynoldy Daniels was van oordeel, dat het Bestuur van den Band niet kan gehandeld hebben in den geest van de schenkster van het gebouw, Mevrouw Visser van 11a- zerswoude, die toch met deze stich ting de bedoeling heelt gehad, om de algemeene zaak der weerbaarheid to bevorderen, hetgeen nu door het Bestuur van den Boud van Oud-On derofficieren belemmerd wordt. Op voorstel van den heer P. H. van der Ley werd besloten zich met een omstandig schrijven te wenden tot het Bestuur van den Bond en mocht dit niet helpen, de zaak van „Volks weerbaarheid" bij Mevrouw Visser v. Hazerswoude zelf te gaan bepleiten. Ondanks de ondervonden tegenspoed heeft de leider van do schietvereeni- ging, de heer E. E. de Jong, kans ge zien, om de belangstelling er bij de leden in te houden door schietoefenin gen op do militaire banen te Over- veen te organiseeren. Dit is echter ia den winter en bij slecht weer niet mogelijk. Verder werden de veld dienstoefeningen en de gymnastiek- avonden gehouden. De heer Wynoldy Daniels bracht lof aan de uheer De Jong voor zijn kra nige leiding van do onderafdeeling van Volksweerbaarheid. De penningmeester deelde mede, dat de ontvangsten 1 199.21) 1/2, de uit gaven 1 188.63 hebben bedragen. Er is dus een voordeelig saldo van 1 10.63£ De heer Van Tetering drong echter aan op betere voorziening der geld middelen, wijl anders een tekort dreigde. Bij de bestuursverkiezing werd mee gedeeld, dat de voorzitter, de heer Th. j. Wynoldy Daniels, wegens toene mende bezigheden ontslag nam. Ook de heer C. L. F. Sarlet deelde mede, dat hij ontslag nam. De heer Van der Ley zocht den heer Daniels, maar vorgeefsch, te be wegen op zijn ontslagneming terug te komen. Er werden thans twee nieuwe be stuursleden gekozen, nl. de heeren C. l. W. van ij send ijk, oud-burgemees ter van Purmerend, en C. W. Har bord. In een bestuursvergadering zullen de functies nader verdeeld worden. De beer Van der Ley zal in dien tusschentijd als waarnemend voorzit ter fungeeren. Aan het slot der bijeenkomst bracht de heer Van der Ley hulde aan den scheidenden voorzitter, den beer Wy noldy Daniels, voor het vele, dat hij voor de vereeniging heeft De nieuwe Voorzitter van Koninginnedag. In de huisiiuudelijkc vergadering van het hoofdbestuur, welke na afloop van de ledenvergadering, waarvan el ders in dit blad een verslag voorkomt, werd gehouden, werd tot voorzitter gekozen de heer Herbert Cremer, lid van de firma Cremer Heeren te Am sterdam, woonachtig Kenaupark 8, al hier. J. G. MARTIN. Gisteravond is hier ter stede in 73 jarigen ouderdom overleden de heer J. G. Martin, de bekende loeraar iu gymnastiek, schermen en dansen. Vooral op dit laatsto gebied maakte •ie hoer Martin naam in onze stad en de omgeving. En de naam van den heer Martin was al voldoende, om eon kinderfeest of -bal, waarvan de heer Martin de organisatie op zich genomen had, te doen slagen. De hoer Martin bezat dan ook in zeldzame mate de gave, om met kin deren om te gaan, dat bewezen ook de kinderfeesten van Koninginnedag, die hij en zijn zoons steeds in-elkaar- zetlen. De heer Martin word geboren 29 September 1838 te Haarlem, waar zijn vader caslelein van het Doelenge- [.uw was. Op jeugdigen leeftijd kwam bij in de zaak van den heer Vestdijk, die zU.i gymnastiek-inrichting in de Ach terstraat (de tegenwoordige Spaarn- wouderstraat) had. Daarna werd hij gyinnastiekoiider- wijzer aan een der De Helderscbe Ge meentescholen, vanwaar hij vertrok, om een betrekking aan de openbare school te Leiden te aanvaarden. Te Leiden had de heer Martin al vele particuliere lessen onder da studen ten, ook te Noord\vij.k on aan liet in stituut N'oordheij. In 1875 vesagde hij zich weer te Haarlem, waar hij de zaak van den heer Vestdijk, die toen in de Schag- chelstraat gevestigd was, overnam. Do inrichting daar breidde zich voortdurend uit. Gedurende do laat st.» 25 jaren werden achtereenvolgens de drie zoons van den lieer Martin in ■Je zaak opgenomen. Do heer Martin was hoofdbestuurs lid van „Koninginnedag" en kapitein van do Kerkspuit ORGELBESPELING op Donderdag 27 Juni 1912, des nam. van 2—3 uur, in de Groote- of Sint- Bavokerk alhier, met medewerking van den heer C. Phlippeau, tenor, te Haarlem, door den Hoer Louis Ro bert Programma: 1. Praeludium b kL t, (orgel), J. S. Bach. 2. Tenor Aria „Stabat Mater'. (zang), RcssinL 3. Concerto A kl. t. Andante, Air. Fuga (orgel), G. F. Handel. 4. Aria „Seht, was die Liebe thut", (zang), J. S. Bacli. 5. Andante (orgel), Glück. 6. Prélude, Fugue et Variation (or gel), Cés. Franck. 7a. Panis Angelicus", (zang), Cés. Franck. b. Nader, mijn God bij U, (zang), De Drinkhal. Do Drinkhal der Staalwaterbron is gisteren door 65 personen bezocht. DE NIEUWE TELEFOONGIDS. No. 17 van de Haarlemsche Tele foongids is verschenen. Het volgende lijstje geeft de toene ming van de aansluitingen aan: Op 1 Januari 1896 172; op 1 Jan. 1900 461; op 1 Jan. 1905 1125; op 1 Jan. 1910 1881; op 1 Mei 1911 2203; en c Mei 1912 2335. Na 1 Mei zijn nog vele aansluitin gen gemaakt. Uit de Rechtszaal BLOEMBOLLENDIEFSTAL. Toen in het laatst van October de tuinder Van Dommelen zijn bollen wilde poten, die hij in zak ken geborgen had, miste hij twee zak. Van den diefstal werd niets meer gehoord, totdat in April 1912 soortge lijke bloemen op 't land van J. W. J. ontdekt werden, die zich hier nu voor te vorantwoorden had. Twee-en-twiu- tig getuigen waren gedagvaard, ccni- geri als deskundigen, drie A décharge. Beklaagde ontkende. Na het getuigenverhoor sprak de Off van Justitie zijn requisitoir uit en e:schte 5 maanden gevangenis straf, het feit bewezen achtende en door de draaierijen van beklaagde omtrent de herkomst der bollen en do leugens. Dit was een sterke aanwij zing die echter zeer versterkt wordt door de verklaringen der getuigen, daar de bollen van J. dezelfde zijn als de vermiste. Hierna kwam de verdediger van be klaagde, Mr. Frauzie Berenstcin uit Gravenhage, aan 't woord. Verd. achtte al hetgeen door getui gen was te berde gebracht een po ging de verklaringen van bekl. te lo genstraffen, maar mot een vaststel ling van feiten die tot een bewijs kun nen voeren. De tegenstrijdigheden in beklaagde s verklaringen, gal verd. toe, maar toch bleef voor pleiter 't construeeren van 't bewijs onmoge lijk. Moch de Rechtbank echter toch de iroordeeling uitspreken, zoo riep ver dediger de clementie in. II aar 1. Arbeiders Secre- tariaat. In de hedenavond te houden verga dering vun het HaarL Arbeiders ve- iretariaat zal door den neer Kimme, secretaris van den Alg. Ned. Boud eau Kantoor- en .Handelsbedienden, vorduii uiteengezet de door dezen Bond gevoerde actie voor vervroegde winkelsluiting, in verband inet het door de af-d. vun laatstgenoemden Bond aan den Raad gezonden adres Tevens zai de uitslag der woningtel ling besproken worden, welke, zooals bekend, plaats heeft gehad, onder lei- ing van den heer A. Nagtzaani, thans oorzitter van het U. A. S„ en eenige voorstellen, in verband daarmede door het bestuur voor te stellen. FAILLISSEMENT. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank alhier, d d. 25 Juni 1912, is in staat faillissement verklaard A. Sla- i, kleermaker, wonende te Pur merend. Rechtcr-commissaris: Mr. J. D. Pasteur. LIOBA. In 't bericht over 't Eere-comité jn eeltige onjuistheden geslopen. Verzuimd is te vermelden als lid me vrouw Van Leeuwen, terwijl het niet moet zijn Dr. Fr. van Eedeu Jr. en A. Bas Bakker, maur Dr. Fr. van Eeden en Jhr. A. Bas Bat ker. KWEEKEL1NGEN. De Kweekelingen goheelonthouders- vereeiugiug geeft Zaterdag een feest- ond ui „De Karseboom". Chr. Adelaar. Spaarnwouderstr. 24 rood, een stoffer. A. R. Pereisa, Zijlweg 10 ,een port.- met inhoud. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). BEVORDERING. )e reserve-sergeant Van Deursen i dc 2e Comp. 4e Bat. lUe Reg. Int, is bevorderd tot vaandrig bij diezelf- die compagnie. MUZIEKUITVOERING IN DEN HOUT, Het programma voor Woensdag 26 Juni luidt 1. Krojiings-Marsch uit de opera Le Prophéte, Meyerbeer. 2. Ouverture ludrn, Flotovv. 3 Ballet Russe, Luigini. a. Czardas, b. Valse Lente. c. Mazurka d. Marsch Russe. 4 Grosse Fantaisie aus Weber'a Freiscnutz, Duncklor. 5. Ouverture Leóchte Cavallerie, Suppé. 6. Grande Fantaisie de l'opéra Les Huguenots, Meyerbeer. 7. Soirée d'Ete Valse, WaldleufeL 8. Retraite aux flabeaux, défilé sur des airs populairs Francais, Laroux. a. La Retraite, b. Lorraine, c. Chant du Départ, d. Bretagne, e. Les Vitriers, f. Les Giron- dins, g. Norniandie, h. Auverg- ne, i. Bearn, j. La Marseillaise. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij A. v. Leeuwen, Gr. Heiligland 38, een kraam'e. Ji Farber, Cornelissteeg 3, een cein tuur. M. Derkinderen, Ged. Voldersgracht 5, een hondenhalsband. L. Debben, Paul Krugerstraat 51, Schoten, een homl. B. UitenboGCh, Doelstraat 5 rood, oen veiligheidsspeldje. O. Lodder, Voorzorgstraat 50, een sigarenkoker met inhoud. P. de Vos, Oostvest 56a, een hou den muilkorf. 11. v. d. Broek, Leidscheplein 34 zw„ een leerboek. A. Filipno, Van Marumstraat 5 rd., een portemonnaie met inh. Bur. van politie, een huissleutel. J. Walbrink. Grebberstraat 2e, een pakje met inhoud. II. Huiberts. L. Hecrenstrnnt 5a, een gummiband van een kinderwagen. L. Vosveld, Bartcljorisstrnat 9, een wandelstok. Bureau van pol., een ring met sleutels. W. v. Eden, N. Krinssir. 22 rood. een handschoen. W. Blankwater, 2e Z. Polderstraat 40, een yortemonnaie met inhoud. A. v. ii. Berg. Hasselaarsplein 24, een kiuderschoentje. A. v. Elk, Haartemmerliede en Spaarnwoude a. d. Liedebrug, een lo terijbriefje. R. v. Thcenen, Frankestraat 9, een stalenboek. J. Groenendaal, Jan Steenstraat 22, een medaillon. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL De Electrische tram. Onder de ingekomen aiukken is thans weer een nieuw en door velen onderteekend adios van dc bewoners van het noordelijkste gedeelte van Biocmendaal, in den omtrek van het gesticht Meerenberg, om de tram naar dat gedeelte der gemeente te doen doorloopen. HAARLEMMERMEER. Bloembolleiidiefstal. Ten nadeele van den bloembollen- kweeker v. M. heeft men in een der laatste nachten een drietal bedden bloembollen gerooid en medegeno men. Het blijkt dat de dieven de bol len met een roeiboot hebben ver voerd. Postdienst. Omtrent de postbestelling, zooals die geregeld zal worden, zoodra de trein loopt, vernemen we, dat door den beelen polder besteld zai wor den na aankomst (te Hoofddorp) van den trein van 7 uur 's morgens en half 6 des avonds. Bovendien geschiedt te Hoofddorp bestelling na aankomst van den trein van half 2 en 8 uur des n.m. en te N. Vennep na aankomst van den post trein des n.m. te 2 uur. Uit een en ander blijkt, dat Hoofd dorp dagelijks 4, N. Vennep 3 en het ov.-iige deel van den polder 2 bestel lingen krijgt. HILLEGOM. Do klerk P. T. 1ste kl. A, Duval is met ingang van 1 Juli van Gcklermal- m naar Hillegom overgeplaatst. VELSEN. Zondag had in 't Noordzeekanaal, zooals we reeds hebben gemeld, van wege de Amsterdamsche roei- en zeil- vereenïging een wedstrijd plaats van zeilvaartuigjes. Door den sterken opkomen'7'"' wind sloeg een der schuitjes bij Velsen in het kanaal om, drie der Inzittenden wisten door zwemmen den wal te be reiken. Een bewoner van een aan "t Kanaal staande woonwagen maakte zich zeer verdienstelijk door in het kanaal te springen en te redden wat er te red den vieL Hij leek wel een waterrat zooals hij zich onder en boven in het water kon bewegen. Een groot aantal aan den wal staande nieuwsgierigen gaven hun groote verwondering te kennen. Na het schuitje weer in gereedheid te hebben gebracht, ontving hij een goede fooi. Hij stak het geld in den mond zwom weer naar de overzijde naar zijn woonwagen. Raadsstukken. B. en W. adviseeren II. de Graaf de gevraagde tijdelijke ontheffing te verleenen als concierge in het dienst gebouw te IJmuiden. Voordracht onderwijzers openbare school A, IJmuiden: a. met acte Fransch (2 vacatures): 1. S. v. d. Werf, te IJmuiden; 2 H. v. Dijk, te Steenwijk. 3. W. K. Goedheer, te Wassenaar. b. 1. H. v. Dijk, te Steenwijk. 2. S. v. d. Werf, te IJmuiden. 3. W. K. Goedheer, te Wassenaar. c. met acte Engelsch: 1. J. II. v. Dalen, te Zwolle. 2. E. ten llove, te Tripscompagnie. 3. H. v. d. Meer, te Maassluis. In druk is versclienen verslag van de vergadering in café Enzerink op 7 Juni 1912. B. en W. adviseeren A. Natto voor verrichte werkzaamheden f 40 toe te kennen. B. en W. stellen voor een gedeelte van den Stationsweg over lo nemen van do Hollandsche Spoor. B. an W. 6tellen voor een organisa tie der gemeentelijke Visschcrijsehool en deelen mee, dat de Regeering een subsidie van f 2000 zal toekennen, mits voldaan wordt aan do door haar gestelde eischen in deze regeling be lichaamd; aan de Provinciale Staten van Noord Holland is voor 1912 een subsidie van f 1000 gevraagd. B en W. stellen voor een wijziging n 't uitbreidingsplan Velseroord, naar aanleiding van ingekomen schrijven van de Amsterdamsche Bal- Ia8t-Maatschappïj te Amsterdam, kan- toorhoudende te Haarlem. B. en W. adviseeren afwijzend te be schikken op 't adres om dispensatie- veileening voor Verlof-inrichting die niet de hoogte van 4 M. heeft, inge komen van het bestuur van den IJ muider Vischhandelvereeniging te IJmuiden. Aan de begrooting van het Gemeen telijk Gasl>edrijf over 1913 ontleenen we de volgende posten: Opbrengst van geleverd gas f 52.190. Aangenomen wordt een gaslevering 190 gewone en 1250 muntmeters, te zamen 592000 kub. M wegens in slag van 615.680 kub. M gas le leve- •en door do gemeente Haarlem f 27705. Het totaal der inkomsten bedraagt f 53462, dat der uitgaven f 49661.17. Gerekend wordt dus op een batig .saldo van f 3800.83. ZANDVOORT. Gouden ketting gestolen. Dc burgemeester van Zaridvoort ver zoekt opsporing van een gouden da- ïncshalsketf ing, waaraan een zwarte lorgnet, in Zandvoort ontvreemd. Binnenland KOLONIALE- DIENST. Door den Min. van Oorlog is ter kennis van dc Landmacht gebracht dat in overleg mot den Min. v. Kol. liet contingent voor de suppletietroe- pon voor 1912 en 1913 zal kunnen be dragen: in 1912 100 onderofficieren, alleen gewezen onderofficieren van het Ned.-Ind. leger; 2899 manschap pen; in 1913: 50 onderofficieren als bo ni en 889 manschappen. Allen van het wapen der Infanterie. TWEEDE KAMER. RADENWET. De Minister van Landbouw, N. en 11. heeft een nota van wijziging inge diend. In de toelichting zegt hij o.a.: In de vergadering van de Tweede Kamer van 21 Juni is door den heer De Sa- vornin Lohman een bezwaar geop perd naar aanleiding van de uit drukkelijke verwijzing in het ontwerp- Radenwet naar een ander, nog niet aangenomen wetsontwerp. Geheel io hei midden latende of de verwijzing inderdaad een gegrond bezwaar zou opleveren, wil de Minister waar dit mogelijk is er gaarno toe mede werken om door een formeel e wijzi ging van do artikelen 11 en 14 het geopperde bezwaar te ondervangen. Met het oog daarop worden de arti kelen 11 en 14 gewijzigd. Voorts wordt artikel 12 vervangen door twee nieuwe artikelen, om ook het verband met de Ziektewet, dat in artikel 12 lag, los te maken. AMENDEMENTEN. Door den heer Patijn zijn nog eenl- go amendementen ingediend. Het eerste (op art 3) bepaalt, dat hij die in dienst is van een onderneming waarbij de voorwaarden van uitkee- ring bij ziekte zijn geregeld of goed gekeurd bij of krachtens een wet of een algemeenen maatregel van be stuur, en die niet wettelijk verzekerd is tegen de gevolgen van ziekte, wordt uitgcsloteu van het kiesrecht voor de Raden van Arbeid. De voorsteller meent, dat o.a. het talrijke personeel der spoorwegmaat schappijen, dat niet verzekerd zal zijn, ook geen kiesrecht behoort te hebben. Voorts stelt de heer Patijn voor in artikel 3 achter het eerste lid te doen volgen een nieuw lid Ibis, luidende! „Onder arbeider wordt mede ver staan, degene, die bij andere wetten met den arbeider in den zin dezer wet is gelijkgesteld." TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Het subsidie voor de Nederlandscbo deelneming aan de tentoonstelling is met f44000 overschreden. De regce- ring vraagt alsnog dit bedrag be schikbaar te stellen. CHR.-HI'ST. UNIE. In de te Utrecht gehouden vergade ring van het Nationaal-Comité der Christ. Hist. Unie waren vele leden aanwezig. Do heeren Fokkema, Zubli en Verkouteren werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. De stollen van liet hoofdbestuur tot wij ziging van het reglement werden bijna zonder discussie onveranderd aangenomen. De volgende algemecnê vergadering zal in Friesland worden gehouden. De lieer De Savornin Lohman voer de het woord over het kiesrecht, het onderwijs en de uitkoering aan do kerkgenootschappen iu verband met de plannen tot Grondwetsherziening. VERDRONKEN. Gisteren is in de Merwede voor Gorcum een soldaat geboren te OvS- terbeek bij het zwemmen verdronken. Van de in de St. Jobshaven te Rot terdam liggende rijnaak Dageraad is de 16-jarige C. S-, zoon van don schip per, te water gevallen. Eenigen tijd later is zijn lijk opgehaald, UIT DE DIAMANTNIJVERHEID TE AMSTERDAM. Het „Nwsbl. v. Ned." verneemt, dat de firma Lumon, roosjesjuwelier, het geheele snijderspersoneel heeft ge daan gegeven en dat deze week ook het siijperspersoneel zal ophouden. Do heer Lainon heeft een 300 man in dienst. Slapte moet de oorzaak zijn an dit stopzetten. KWARTJESVINDERS. Twee veldwachters zijn er in ge slaagd, onder Zoeter woude eenige kwartjesvinders te arresteeren, die het den voorbijgangers door hun on beschaamde optreden zeer lastig maakten. De arrestatie ging met ern stig verzet gepaard. STROOPERS. Zondagavond toen dc Velpsclié boscliwachtir De Graaf op zijn ronde door het Beekliuizer bosch tegen de gebroeders G., een paar bekende slroo pers. proces verbaal wilde opmaken wegens het loopen op verboden grond heeft naar het Arnh. Dagblad meldt, het tweetal hem aangegrepen, met een geweer tegen den grond gesla gen en van zijn revolver beroofd, waarna zij het hazenpad kozen. De rijkspolitie heeft van een en ander proces-verbaal opgemaakt. HET HAAGSCHE TELEFOON TARIEF. Do Haagsche „Tel. "-correspondent schrijft Onlangs is door B. en W. bij den gemeenteraad ingediend een voorstel tot wijziging van het telefoon-tarief. Do basis van dit voorstel is, om de kosten vari het telefoon-abonnement niet meer te doen zijn een bepaald bedrag, maar afhankelijk te stellen van het aantal keeren, (lat men opge roepen wordt. Tegen dit voorstel is, en terecht, een storm opgestoken, omdat zoodoende, op volmaakt on zinnige en zelfs onrechtvaardige wij den prijs van het abonnement kan worden opgedreven. Dezer dagen heeft het vverigo raadslid, de heer Vas Dias. getracht de bezwaren te ondervangen, door voor te stellen, het tarief niet afhan kelijk te doen zijn van een aantal ma len, dat men opgeroepen wordt, doch dat men zelf oproept. Inderdaad is dit voorstel-Vas Dias heel wat rationeeler, practischer cn rechtvaardiger dan dal van B. en W. D - raad heeft nu echter gisteren mot 19 tegen 14 stemmen besloten, het ontwerp van B. en W. ia de afdeelin- gen te onderzoeken, tegelijk met het voorstel tot aanbouw van een auto matische neven-centrale, waardoor de gesplitste aansluitingen zouden komen te vervallen. Ook liet voorstel- Vas Dias zal dan in de afdeellngen wol tegelijk worden behandeld. Voorloopig wordt er dus over deze jaak. die liior heel wat beroering heeft gewekt, (het aantal aansluitin gen neemt gemiddeld met 1000 per jaar toe), nog niets beslist. BRAND. Hedennacht is het huis van J. Smtt te Haalpolder (N.-H.) afgebrand. Het was laag verzekerd. Oorzaak onbe kend. MIDDERNACHTZENDING. Men meldt ons uit Amsterdam De 24ste algemeene vergadering de* Nederlandsche Middernachtzending- vereeniging wordt Donderdag 25 Juli te Hilversum gehouden. Jn de middag vergadering zal Ds. J. Jac. Thomson het onderwerp inleiden „Kunst, Ze delijkheid eu Wetgeving". INWISSELING MUNTBILJETTEN, In een nota van den Minister van Financiën naar aanleiding van het verslag over het w. o. tot wederopen- steiimg van de gelegenheid l"1 inwisseling van muntbiljetten acht deze Minister niet onmogelijk dat een enkele maal wellicht eenvoudige lie den slachtoffer zullen worden van on eerlijke practijken. Dat dit kwaad eer. eenigszins grooten omvang zou aan nemen, is niet waarschijnlijk, om deze reden, dat juist door de voortzet ting van de inwisseling der biljetten tal van personen bekend zijn met de omstandigheid, dat de muntbiljetten

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1