oordecld lot een gevangenisstraf van .twee jaar cn 8 maanden, Van dit, vonnis kwam beid in hoo- ger beroep. Nu heeft die zaak voor het hof gediend. Bij deze diefstallen waa beid. op /oer sluwe wijze te werk gegaan. De bussen hebben oen groote gleuf aan de bovenzijde, dio niet bedekt is door een leertje, gelijk wel gebruikelijk is. Door dio gleuf stalt bekl. stokjes of papiertjes, bestreken met een kleve rige vloeistof, om zoodoende de geld stukken binnen zijn bereik te brengen. Bekl. ontkende alle schuld. De advocaat-generaal eisclite op- imuw wegens poging tot diefstal tot 2 jaar eu 8 maanden gevangenisstraf, zijnde het maximum. Do verdediger, mr. J. de Vrieze, achtte do schuld van bekl, niet be wezen. Pers-Overzicht .MARINE BIJ OORLOG. De „Standaard' schrijft: Thans mag wel worden aangeno men, dat Marine voorloopig ad into- rim blijft, en dat derhalve, althans voorloopig, do steeds door ons gc- .wensclilo toestand zal intreden van één Minister voor Leger en Vloot bei de, We drongen hierop reeds sinds •jaren aan, meenden dat 't komen moest tot do formeering van een De partement van Landsverdediging. Vooral de naam: Departement van Oorlog kou ons nooit bevallen. Die naam past voor een Rijk, waarin nog steeds denkbeelden van verovering Merschen, en waarin met. het oog hierop bellendiglijk met de mogelijk heid van Ooi-log gerekend wordt. Maar een zoo oorlogszuchtige naam scheen ons al zeer slecht te passen voor een kleinen Staat als de onze, die, de Koloniën nu uitgezonderd, straks een eeuw lang in vrede leven mocht, op geen oorlog zint, en eenig- lijk op defensie bij aanval bedacht is. Niet, Oorlog, maai* Landsverdedi ging die past bij onze positie, en <ran liefst met Marine er in opgenomen, althans voorzooveel de verdediging van het Moederland aangaat. Van 't optreden met ecu vloot in volle zee is op onze kusten, of gelijk vroeger in do Middeliandsclie Zee, geen sprake- meer. En wat de vloot voor dx? Kolo niën, en voor onze positie in Azië zijn zal, is juist het probleem, waar voor do Regeering zich thans ge plaatst ziet. In verband hi ermede laat liet zich begrijpen, dat het-Kabinet liefst niet een plaatsvervanger voor den heer YVentholt heeft voorgedragen, maar liet interimaat wil laten voortduren, tot dat de plannen voor de Koloniale vloot vasl slaan, en het Kabinet mag I geluk gewenscht, dat het hierbij het profijt heeft van de zeldzame kracht waarover de heer Colijn beschikt, om niet alleen voor geruime» tijd twee Departementen te bedieere», maar bo vendien nog een zoo aanmerkelijk deel van de verantwoordelijkheid voor de toekomstplanuen op zich te nemen. Iets wat nog te meer klemt, zco do Staatscommissie, die haar exploit staat aan to vangen, nu eens geen half werk gaat doen, maar de vloot- quaestie, voor hier en voor ginds, zóó ernstig onder de oogen ziet, dat we nu dan toch eindelijk ten minste van deze lastige quaestio afraken. Gemengd Nieuws EEN AANSLAG OP DE „KONINGIN ELISABETH". Nader wordt gemeld: Do „Pesö-Naplo" heeft uit Cema- voda ook het bericht gekregen, dut do ramp van het stoomschip Koning in Elisabeth,, waarbij 25 mensClien om het leven kwamen, het gevolg is van een aanslag van politieleen aard, ge richt tegen een passagier van hét schip, generaal Iwan Sarafof uit Bul garije, die belangrijke staatsdocu menten bij zich had. De daders, die kennis ge-kregen hadden, dat Sara fof deze papieren naar Petersburg bringen moest, wilden tot eiken prijs deze documenten in hun bezit krijgen. Di.arom bedachten zij het plan, liet sclip in brand te steken en in de daarop volgende paniek de stukken to stelen. Het plan gelukte echter niet, daar het vuur in enkele minu te a tijd zich verbreidde over het •geheele schip en Sarafof dadelijk na het uitbreken van den brand als eer ste, met do papieren bij zich, het schip verliet; Verschillende getuigen hebben met beslistheid voor den rech ter van instructie verklaard, dat de brand met een bijna vooruit bepaalde zekerheid zich uitbreidde in de rich ting van de kajuiten eerste klasse, waarin Sarafof woonde. Wie de da ders zijn, kon tot nu nog niet vast gesteld worden. Alleen is het don passagiers vuil het schip opgevallen, dat, toen de reddingsbooten uitgezet werden, drie Servische, een Russi sche passagier en een dame in den Donau sprongen en zwemmende trachtten den oever te bereiken, zon der het neerlaten van de reddings booten af to wachten. Waarschijnlijk zullen deze personen de daders zijn geweest. DE SUFFRAGETTES IN ENGE LAND. Do suffragettes zetten ondanks alles haar campagne voort. Woensdag Is er weer een jonge dame, die in de wan delgangen van het Lagerhuis ruiten insloeg, tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld, en denzelfden mid dag schold een suffragette minister Mc Kenna, die met den koning en de koningin naar Wales is vertrokken aldaar ln tegenwoordigheid van de ko ningin, uit. Ook tot do koningin richt te de jonge dame een opwekking ten gunste van het vrouwenkiesrecht. Na hevig verzet kon de suffragette door eenige rechercheurs worden wegge leid. 'T MIJNBEDRIJF. De koning en koningin van Enge land brengen thans een bezoek aan Zuid-Walcs. Zij willen zich persoon lijk eens op de hoogte stellen van het mijnbedrijf aldaar- Ze werden te Car diff geestdriftig ontvangen. De ko ning heeft daar den eersten steen ge legd voor het nieuwe Nationale Mu seum van Wales. DE STAKING DER KELLNERS en andere hotelbedienden te Ncvv- Yorlt is geëindigd. De stakers hebben hun eisch tot erkenning van hun vak- voreoniging laten varen en zullen, op grond van de hun aangeboden voor waarden, waaronder opslag van loon, verzoeken weder in dienst te worden genomen. HET SPIONNAGEGEVAL TE WIL- HELMSHAVEN. Voor het Rijksgerecht te Leipzig is do spiööhagezaak voor geweest van den gewezen politic-agent Glauss te Wilhelmshaven, die door Engeland wegens diefstal was uitgeleverd en door het landsgericht te Aurich tot 6 jaar tuchthuis veroordeeld. Zijn mede plichtige, de politieagent Janicke is krankzinnig. Daarom werd alleenzijn derde medeplichtige. Killers, gehoord. De aanklacht luidt, dat hij een ge deelte van het marinesignaalboek aan di Engelsche regeering heeft verra den. Hij is veroordeeld tot 0 jaren tuchthuis, 10 jaar eerverlies, ontslag uit de marine en plaatsing onder po litietoezicht. HET ONGELUK OP DE MICHELET. Drie van de kanonniers, die bij het ongeluk op de Michelet gewond zijn, zijn bezweken. EEN KALIMIJN ONDERGELOOPEN. Nader wordt daarover gemeld: In het kleine Mocklenburgsche plaatsje Lubtheen is een ontzettende ramp voorgekomen. Vlak bij het plaatsje is een geweldige scheur in den grond gekomen, die zich kilome ters ver uitstrekt. De kalimijn „Her zog Regent", is evenals de kalimijn „Friedrich Franz" onder water geloo- pen. De eerste mijn staat eenvoudig stil, maar de gebouwen zijn blijven staan; up de mijn „Friedrich Franz" daarentegen is liet groote machine- gebouw geheel verwoest, alle vensters zijn gesprongen, het dak is verbogen, in eéa woord, het blijkt dat door de verzakking van don bodem een scheu ring is ontstaan, die groote schade veroorzaakte. Uit een meer in do na bijheid ziju 80.000 kubieke meters water In de mijnen gedrongen, zoadat do waterspiegel 30 c.M. is gedaald. Een boer, die op het veld aan 't werk was, hoorde plotseling een doffen knar en had een gevoel alsof de grond hem ouder do'voeten wegzonk. Overal in den omtrek werd een schok waarge nomen, alsof er een aardbeving plaats had. De directie meent, dat wel nooit meer de mijnen productief tc maken zijn; daardoor zouden alle mijnwer kers en andere ambtenaren werkeloos worden. Sport en Wedstrijden NÉDERLANDSCHE VOETBAL BOND. Verschenen is :t jaarverslag van den N, V. B. over het hondsjaar 1911- 1912. De samensteller vangt aan met. de verzekering, dat de toestand van het voetbalspel in het algemeen en van den N. V. B. in het bijzonder aanlei ding geeft tot tevredenheid. BILJARTEN. De stand van den biljartwedstrijd KosterMortens is nu aldus: Koster 2780, Merlens 5544. LUCHTVAART. Het was Woensdag een jaar gele den dat het luchtschip Schwaben van Friedrichtshafen uit zijn eerste reis ondernam. Gedurende dit jaar heeft de Schwaben 228 reizen ondernomen. De tijd, dien het in de lucht door bracht, bedraagt 20 dagen, 13 uur en 1? minuten, liet legde 27.509 K.M. af en vervoerde 4540 passagiers. Hierbij moet in aanmerking worden geno men, dat de Schwaben gedurende de wintermaanden, een derde deel van hel jaar, buiten dienst is geweest. De heer B. de Waal, van Arnhem, heeft gistermorgen op bet militair vliegveld te Gonsenheiui bij Mainz zijn brevet gehaaid. YvTELERNlEUWS. WIELERBAAN IN NEDERLAND. Bob schrijft in de „Revue der Spor ten" „Wielerbanenojoe, ojoe, we ziji.- op dat punt in ons dierbaar kik kerland niet verwend. „In Scheveningen hangen buvten- landsclie tongen van buitenlundsche rijders reeds na een 30 K.M. op de buiken der desbetreffende heeren. t Zit 'm d'r in, dat de planken juist verkeerd liggen. Wat goedkooper na tuurlijk is En goedkoopte dool in kikkerland opgeld. Een wielerbaan is pas 'n wielerbaan, wanneer de planken in de vaart/lij» liggen en niet overdwars. Berlijnsehe banen en Buffalo te Parijs geven daarin een prachtig voorbeeld. Scheven ingen hinkt achteraan. Daar bibberen mo toren, daar bibberen fietsjes, daar lubberen renners-polsen, 't. Resultaat, as, dat er nooit en te nimmer eenige snelheid bereikt wordt, 't Resultaat ïs, dat men zelden een race ziet, even gunstig voor een vreemdeling als voor een jongen van 't land. „Maar Scheveningen is tenminste 'n baan, waar je loges hebt en 'u tri bune, waai' je kunt zitten. Wat tus- scLen twee haakjes bijster aange naam is. Veronderstel, dat je al den tijd moest staan, terwijl de regeling door 'n nukkigen motor of door zeu rende, niet aan den start verschijnen de renners in de war is gestuurd I „Nee, dan Amsterdam. Daar moet ergens op Zeeburg 'n stelletje plan ken staan, te slecht voor 'n kist. Dat "noemen ze in Mookura de Wieler baan. Wordt er gereden, dan wordt er getimmerd. Anders trilt dit sport terrein de Zuidensee in. Op 'n drafje loopt 'n spijkeraar met de renners mee, al maar bukkend en klinkers meppend. Frissche toestandenEu nog frissche r is het, dat het ding thans onbewoonbaar begint tc wor den. 'n Soort 'Wttsclihok, dat ze tri bune noemden, is een dezer dagen afgekeurd. Dat vond men akelig. Een wereldstad als Mookum raag toch niet van wielerwedstrijden verstoken zijn. Waar de tribunebezockers tc stoppon"Hoera, rnen vond een uit weg. Naar hei; midden-terrein I Thans is dat dierbaar plekje grond, dat, in Scheveningen gelukkig goed wordt schoon gehouden, overvolM en stampvol. „Wel sappig, niet? „O, steko er ©en storm op 1 O, waaie dit liederlijk gedrocht zee waarts I O, moge het spoedig uit zijn met dit planken wunnen-nest I „En laat men bij liet nieuwe Am- sterdamsche sportterrein een wieler baan aanleggen, een heusche, een waarachtige, die ons dit ergerlijk ge klungel spoedig zal doen vergelen." EEN BOKSPARTLT. De Parijsche Hbld.-eorrespondent schrijft: De groote match Carpentier-Klaus, te Dieppe gehouden, en die voor de ware sport-) ief hebbers het evenement van dit boks-seizoen zijn moest, beeft, een onbevredigend eind gehad. De ongeoorloofde tusschenkomst van zijn manager Descamps, die uit angst dat; men zijn troetelkind al to veel be schadigen zou in de 19o rondo bin nen den ring sprong en hem w-cglrok, heeft het resultaat onzuiver gemaakt, en men weet nu niet of de jonge Franschman er in geslaagd zou zijn ook gedurende de twee laatste ronden het hoofd te bieden aan zijn geweldi gen tegenstander, en zooals zijn vrienden en bewonderaars hoopten match nul te maken. Want op een' overwinning durfden maar weinigen hopen. De „beer van Pittsburg" is voor den 19-Jarigen, vrij tengere» Carpentier naar liet schijnt nu nog een te zware partij. Het is dan ook'1 al heel mooi dat hij het zoo lang te gen hem heeft uitgehouden, en dat hij, als men de Fransch© berichten ten minste gelooven mag, ten slotte een mooi kansje had op „remise". Onder de verslagen van den wed strijd dio de Parijsche bladen door hun speciale correspondenten uit Dieppe geseind krijgen lijkt mij dat Van Frantz Reichel in den „Figaro" een van de onpartijdigste en eerlijk ste. ik laat er hier het een en ander uit volgen, ook omdat het een uitste kenden blik geeft op d© werkelijke cn vermeende schoonheden van do boks- sport, waarbij de qualificatie „no bel' mij nog altijd niet uit de pen wil. Eerst de beschrijving van Carpen tier" s tegenstander, .die volgens de mannen van het vak de beste kans had tegenover den anrdïgeri, vluggen, harmonieus-gebouwden Franschman. „De silhouette van Carpentier kent men. Ziehier die van Frank Klaus. Een machtige kerel, met alle kracht in do bovenlijnen van hot lichaam, die geweldig zijn. De. athleet verraadt gewelddadigheid, zelfs brutaliteit. Het gezicht is open, maar hard. De kaak is woest, enorm, vooruitstekend: die van een zéér beschaafden antliropoï- de. De platte neus doet aan dien van een dog denken. Toch doet het gelaat niet onaangenaam aan." Dan de beschrijving van de match: „Al dadelijk bij het begin toonen de twee mannen het verschil van hun methode. Ca ip en tier is een schermer met de vuist, Klaus is een machine om stompen te geven. De Amerikaan houdt niet op cn tracht te slaan rechts en links, van ouderen en van boven. Hij overdrijft zelfs door Carpentier"s hoofd vast te houden en door te stom pen, of in de corps-a-corps met voor arm en elleboog te slaan. Jammer genoeg, Iaat men hem dit voortdurend doen, zonder hem tot de orde to roe pen, en het is deze fout, dio Des camps later inroept, om Carpentier' te dwingen op te geven. „Gedurende de eerste vier ronden gaf do Franschman ons groote voldoe ning. Hij sloeg minder dikwijls en minder hard. Maar zijn slagen wa ren weloverwogen, precies en zeer mooi. „In de vijfde ronde vervloog al onze h-oop. Plotseling, niet een swing van links en een crochet van rechts heeft Frank Klaus Carpentier tweemaal ge raakt; de Franschman valt, verdoofd, op de knieën en staat terstond welk een fout! weer op... De Ameri kaan maakt dadelijk met woede van de gelegenheid gebruik, en Carpen tier moet zich wanhopig aan hem vastklemmen om den dreigenden stomp te .ontgaan. „Het einde van de ronde redde hem, maar tot do tiendo was hij nu ge- noodzuakt verdediger t© blijven. Toen trok hij weer bij en slaagde er in bij de twaalfde ronde Klaus met twee harde crochet's te raken, en hem to merken aan linkeroog en wang. In do dertiende geeft bij hem nog eens zulk ©en stevjgen opstopper dat het bloed uit het oor van den Amerikaan springt. Daarna werd hij do baas en sloeg het linkeroog van Klaus heele- maal dicht; Klaus van zijn kant had trouwens ook zijn gezicht nogal be schadigd. Carpentier was thahs de sterkste, en in weerwil vdu de activi teit, het geweld, het verweer van Klaus verdiende de Franschman de over winning op punten. Zoo hij al een weinig verflauwde in liet begin van do negentiende ronde, onder de ha gelbui van ordelooze slagen die de Amerikaan op lïcm deed neerkomen was hij toch in een tóestand die deed gelooven dat hij het geringe voordeel dat hij had in een prachtig slot zou handhaven..." Dan komt eensklaps, volgens som migen omdat Klaus te laag stompt, volgens anderen omdat hij weer mot zijn elleboog slaat, Descamps tus- schenlxside springt in den ring, grijpt Carpentier aan en houdt hem vest. Als zijn pootige pupil zich losgewor- stekl heeft en hem onzacht tegen den grond werpt ©rijpt Descamps "zijn groote verzorgers-spons en werpt ze hoog in de lucht, toeken dat zijn man opgeeft... Onder geweldig tumult dringt liet publiek den ring binnen, en een oogenblik later spreken de drie Scheidsrechters Carpentier's disquali- ücatie en bijgevolg Klaus' overwin ning uit. Zoo luiden do verhalen van de oog getuigen. Et is in dit alles iets ver dachts; hoe komt Descamps er too in Ie grijpen als Carpentier's kans wer kelijk zoo goed stond als beweerd wordt? Het komt mij waarschijnlij ker voor dat hij, die Carpentier be-1 ter kent dan iemand anders en vlak bij hem stond, zo.g hoe zijn pupil on der do laatste slagen van den Ame rikaan ('t zij die dan al of niet geoor loofd waren) leed, en dat hij daarom hem wilde redden van een nederlaag door knock out of op punten, die in elk geval vóór Carpentier's carrière1 veel erger geweest zou zijn dan deze' nederlaag, waarvoor hij zelf niet eens aansprakelijk is. Want eigenlijk heeft er nu toch niemand gewonnen, en blijft tie eer aan de zijde van den jongen Franschman, die het achttien ronden lang tegen zulk een geweldi gen tegenstander uithield. Degenen echter die weten willen wie van deze twee mannen van gemiddeld gewicht nu feitelijk de sterkste is, krijgen toch hun zin nog wel. Na at- loop van do match heeft Carpentier bekend gemaakt dat hij Frank Klaus opnieuw uitdaagt. Over een maand: of wat krijgen we dus vermoedelijk een herhaling van dezen wedstrijd, waar bij dan, naar tc hopen vail, de over winnaar ook werkelijk getoond -zal liebben „the better man" te zijn. Stadsnieuws In hü og er beroep. H. L., te Krommenie, is in boogcr beroep gekomen tegen bot vonnis der Arrondissemeuts Rechtbank al- Uier, waarbij hij ter zake van bedrei ging met misdrijf tegen het leven ge richt, is veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf. Vermis t. Sinds Donderdagmorgen wordt uit de garage van dc Atax Maatschappij een auto-binnenband vermist. Brand. Hedenmorgen ontstond om half ne gen uur een bejgin van brand op do Bunn, doordat een jaloezie van het keukenraam terecht kwam op een petroleumstel, Bouwopdrac ht. Door de architecten Ilulshoff en Kok is bij omleriiandsebe besteding opgedragen aan de firma Kuub en Bierboom alhier het bouwen van drie hoerenhuizen te Amsterdam. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd: Tweede natuur- kur dig exarnen, de heer R. Ledeboer. Eindexamen Ned. Ind. adm. dienst de lieer 11. C. Prins. Utrecht. Geslaagd Prop. ex. God geleerdheid, de heeren J. Eijkman en G. A. Barger. Cand. rechtsw.: de heer C. A. T. Jacobse Boudewijnse. Tweede natuurk. ex. de dames M. W. li. Jacobs, W. Lichtenbeit en D. C. llage. Eerste natuurk. ex. de heer J. Goosens. Doet. Geneesk. de heer M. H. j. Bosch, raej. L. J. Smildc en dc heer O. E. Houtsma. Tweede Theor. en Gericesk. mej. F. Langeveld en de heeren C. J. P. van Dijk eu A. F. Ba- ten burg. 'Groningen. Geslaagd voor voorb. geneesk. examen de heeren A. A. Zijl stra eu W. Free, cand. rechten de heer W. Ruitinga; theor. genceskund. tweede ged. de lieer A. Lïchtenstein; eerste gedeelte artsexamen de lieer J. II. C. A. Benniuk; bevorderd tot arts mej. H. 3'. Leemhuis, geb. tc Wij- Land- en Tuinbouw 11ET VOORDEEL DER WEIDE- BEMESTING. Op verschillende wijzen kan men dat voordeel nagaan. Wordt liet grasland gehooid, dan heeft men in do geldelijke opbrengst van het hooi of, als men het zelf vervoedert, in de geldswaarde daarvan, na aftrek der bemestingskosten, vracht en arbeids loon, de winst. In bet laatste geval bi ij ft echter de kwaliteit van het hooi meestal buiten rekening; de betere kwaliteit van het hooi, als gevolg der bemesting, dient ook in aanmerking te komen. Dit geschiedde bij de proe ven, welke wij in een vorig artikel meedeelden, waarbij de invloed der bemesting op de melk werd nage gaan. Dat was in Engeland. Men ging daai- ook na (te Ballycorney) de ge- wïelitsvermeerdering van schapen, als gevolg der weide-bemesting, en be paalde aldus het voordeel, dat de bemesting gaf. Deze proeven waren zeer merkwaardig. Slechts éénmaal in de 4 jaar, dat de proeven werden genomen, paste men een bemesting toe: in den win ter van 1903 op '04; van de 3 percee- lcn, elk ongeveer 1.50 II.A. groot, bleef I onbemest, kreeg II 1720 K.G. Tho- masmecl en III idem plus 1260 K.G. kainict. Om de 4 weken werden alle schapen door een commissie gewo gen. 't Resultaat was: dat op I in de ja-: ren 1904—'07 resp. geweid werden 7, 5, 5 en schapen, op II 8, 6, 6 en 8, op 111 11, 9, 9 en Ï0 schapen. Men ziet: hoewel in do volgende jaren geen mest meer werd uitge strooid, was op IT toch over al die ja ren het aantal schajicn grooter, en op 111, waar ook een kali bemesting werd aangewend, nóg grooter. En bij het wegen kwam ook do grootere voederwaardc van het be meste gras aan den dag; althans op het bemeste perceel 111, waar in 1906: 3 schapen (de helft) meer lie pen dan op II, en 4 meer dan op 1, 't on bemeste, was ook nog do gewichts-, toeneming per schaap grooter. Totuul gaf I in do 4 jaren per Acre (dat is ruim 40 Are) een gewiohtsver- meerdcring vun 216 Eng. ponden (Eng. pond is 4 1/2 Ned. onsen), II 404 pond, III 612 pond. Den prijs we tende der schapen (b.v. 18 cent levend gewicht) kan men na aftrek der be mestingskosten, vinden, ln welke ma te de bemesting rendeerde. De conclusie luidde: dat op veen achtige gronden, als die, waar de proefnemingen geschiedden, een be mesting met Thomasmeel alleen reeds rendeerde, maar dat het voordeel vrij wat grooter werd, als kaiuiet werd toegevoegd. Op matigen kleigrond, te Wex ford (Ierland) werden dei-gelijke proeven genomen en ook daar luidde do slotsom als to Ballycorney: een pb.ospliomuir-kn li-bemesting gaf het meeste voordeel. Dat is een wenk voor hen, die nog van meening' zijn dat op kleigrond een kalibomesting ovorbodig is. WEIDE-BEMESTING EN MELK- OPBR ENGST. Te Kingston, een stad in het Engel sche graafschap Derby, heeft men in teressante proeven genomen, ten ein de den invloed na tc gaan, welke de bemesting der weide heeft op de melk opbrengst. In 1909 is men daarmede reeds aangevangen. De proeven had den plaats op gronden, gelegen in de nabijheid van de leerschool dier stad. Niet op arme zand- of veengronden, maar op de klei, zware klei/ Hier werden twee -pcrceelen afgebakend, elk 1 Hectare 62 Are groot; het eene perceel bleef onbemest, het andere ontving een bemesting met kunst mest. Beide stukken werden echter te voren gekulkt, daar de bodem bij on- Werzoek kalkarm was gebleken. ln 1910 werd de bemesting niet toe- gepast. Op elk perceel werden 2 koeien ge durende 15 dagen geweid. Later ver wisselde men van perceel en deze ver wisseling werd gedurende 5 maanden gedaan. Iedere groep weidde derhalve 5 maal op elk perceel. Ten einde deze dieren den tijd te laten zich aan het veranderlijk weiden te gewennen, hield men slechts rekening met de melk van de tweede week van iedere veertien dagen. Men verdubbelde dan dc bekomen hoeveelheid om de melk der volle 15 dagen te hebben. Daar het bemeste perceel zichtbaar veel verbeterd was, liet men er een derde koe op weiden van den len Mei; in 1909 geschiedde dit nog slechts in de maand Juli. En wat was het re sultaat der mellcopbrengsten? Gedurende den 5-maandelijkschen proeftijd beliep do melkppbrengst voor liet niet-bcincste perceel 3.031 Kilo voor het wol-bemeste 3.103 Kilo. D« melkopbr,engst der derde koe, op het bemeste land, bedroeg 1.539 Kilo. Totaal werd dus in 1910 op hot be- meste perceel 1.608 K.G. of 391 Liters per Hectare m e e r verkregen. In (909 bedroeg de meeropbrengst per Hectare 282 Liters melk. Deze uitkomstén mogen er menig een toe brengen om eens te onderzoe ken, of ook oj.i z ij n weiden, waar tot heden geen toevoeging van kunstmest plaats had, deze wellicht een nuttig effect kan hebben. Als een gem'ddelde bemesting voor grasland kan men toepassen 6 a 8 baal kaïn iet, (i B baal Thomasmeel en 100 a 150 K.G. Chilisalpeter per Hectare. Wordt het land gehooid, dan geve men wat meer kainiet dan slak, wordt het land geweid, dan omge keerd. C. B. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Bedactio ziek niet aansprakelijk. 's-Graveuhage, Juni '1912. Geachte Redactie! Gelieve onderstaand stukje in uw geacht blad op te nemen. Bij voor baat onzen dank. Hoogachtend, F. F. W. KEHRER, Secr. MANNEN VAN NEDERLAND! Do grondwetscommissie heeft geen meerderheid kunnen vinden, die zich wenscht uit te spréken voor de invoe ring van Vrouwenkiesrecht, in wel ken vorm dit dan ook zou kunnen ge geven worden. Onze vrouwen, onze moeders, on ze zusters, worden dus achter gesteld bij Rare sexegonooten in andere be schaafd© Staten, in welke zij wel tot eigen oordeel in staat worden go- acht. Zelfs in Rusland hebben sommige vrouwen eenig kiesrecht. In Zweden, Denemarken, IJsland, Engeland, Schotland en Ierland hebben zij het kiesrecht voor de gemeenteraden; in Noorwegen, Finland, Bohemen, dcu Australische» Statenbond en in zes N.-Amerikaanscii©' Staten ook voor het parlement, on do rogeeringen vun al dio landen zijn eenstemmig in hun lof over de góede uitwerking daar van op do politieke zoowel als op de maatschappelijke toestanden. Kunnen wij ons den smaad, die al- zoo den Nederlandschen Vrouwen wordt aangedaan, laten welgevallen? Welke ondeugden of gebreken kleven haar dan toch aan, die haar onbe kwaam maken om werkelijk burge ressen te zijn? Waarom moeten zij steeds onmondig blijven en in zake kiesrecht, gelijkgesteld met idioten en misdadigers"' Mannen van Nederland zljt recht vaardig! Ongeveer 160.000 vrouwen vragen uw steun en stem in haren strijd voo.: recht! Mogen wij haar zonder hulp latenl Mannen van Nederland, werkt mei ons mede tot do vrijmaking en ont voogding van de grootste helft onzer natie! Sluit u aan bij den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, die dat doel nastreeft, en de eer der Nederland- sche vrouw aldus wil verdedigen! Statuten en propaganda-lectuur worden u, op aanvrage, door onzen Secretaris gaarne toegezonden. Het bestuur van den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, W. A. E. MANSFELDT, (Dilienbuo straat 19, Utrecht)/ President. Mr. JOH'. BELINFANTE. Vice-President. F. F. W. KEHRER, (Nicolaïslraat 71, Den Haag), Secretaris. II. VAN DER MANDERE. 2© Secretaris. P. SCHELTEMA DE HEERB, Penningmeester. A. BROESE VAN GROENOU, 2e Penningmeester. P. J. OUD. B. THOëNES. Koloniën RUBBER-TENTOONSTELLING. Ten paleize van den gouverneur- generaal te Weitevreden had de con- stitueerend© vergadering plaats van comités en commissies voor het in 1914 te Batavia te houden rubbercon gres niet daaraan verbonden tentoon stelling. DE CIHNEEZEN-ONLUSTEN. Een der indertijd gevangen geno men Macaoers, dio in de gevangenis'» politie-beambte mishandelde en des wege voor den landraad terecht moest staan alvorens naar zijn land te wor den teruggezonden, is thans door dat college tot 18 maanden dwangarbeid huiten den ketting veroordeeld. Na zijn straf te hebben uitgezeten, wordt hij met een enkele reis naar China gezonden, meldt het „Soer. Hbld.". FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Arnhem. P. S. Steenstra, visehhan- delaar te Velp. Rechter-commissaris: mr. P. F, A. Cremers; curator: mr. G. L. van Oosten Siingoland. A. G. YVolf, schoenwinkolicr te Nijmegen Rfs» ter-commissaris: als voren; curator: mr. J. Sautman, to Nijmegen. Almelo. Mej. M. E. Wissink, modis te en winkelierster, to Hengelo (O.). Rechter-connnissaris: mr. E. Jannink: mr. M. A. Engels. Breda. Mej. E. A. M. L. van Doore- maal, weduwe van N P. van der Ou- deraa, winkelierster, te Bergen-op- Zooru. Rechter-commissaris: jhr. mr, E. A. E. van Meeuwen; curator: nv- A. W. Rassers, te Bloeinendaal. Amsterdam. B. Frangois, diamant bewerker, te Amsterdam. Rechter commissaris: mr. E. Jellinghaus; cur- mr. W. J. E. de Liile Hogerwaard. P. Frangois, diamantbewerker, te Amsterdam. Rechter-commissaris en curator als voren. \Y. Frangois, diamantbewerker, ta Amsterdam, Rechter-commissaris en curator als voren. Mr. H. W. van der Meij, te Am sterdam. Rechter-commissaris en cu rator als voren. 's-Gravenhage. Vereeniging Eerste Nederlandsche Coöperatie voor het vervaardigen en repareeren van rij wielen, te 's-Gravenhage. Rechter-com missaris: jhr. mr. D. L. van Meeuwen: curator: mr. D. van Houten. J. A. Keizer, winkelier te 's-Gra venhage. Rechter-commissaris: mr. A. 11. du Mosch; curator: mr. G. C. J. Varenkamjj. II. van Leeuwen, grossier, te 's- Gravenhage. Rechter-commissaris: mr. P. Polvliet; curator: mr. S. Franzie Berenstein. A. Sluis, koopman, te 's-Graven hage. Rechter-commissaris: mr. C. W. Schlingcmaiin; curator: mr. L. G. van Praag. Opgeheven: J. van de Repe, zonder beroep, to Viissingen. Mej. 1. P. Nikkel, te 's-Gravenhage. Geëindigd. J. Koetsier, manufacturier, te Balk brug, gemeente Averoest. J. Leeuw, bakker tc Kampen. IT, Til. Schneider, grutter, tc Lel den, en aldaar gehandeld hebbende onder de firma P. J. Burgcrsdijk. 8. Thoma, arbeider te Musselka- naal, gemeente Onstwedde. J. N. van den Eyssel, to Uithoorn. Vernietigd: Mevr. M. A. P. Peltzer, geb. Hem mee, te 's-Graven hage. Stoomvaartberichten liet stoomschip Amsteiland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, arri veerde 26 Juni Ie Bahia. Het stoomscliip York arriveerde 26 Jurii van Rotterdam te Hon-glcong. Het stoomschip Gorontalo, van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Juni Point de Gaile. liet stoomschip Koning Willem UI, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 26 Juni van Algiers, Het stoomschip Flores, van Amster dam en Hamburg naar Batavia, arri veerde 27 Juni te Antwerpen. Het stoomschip Noordam, van New- York naar Rotterdam, passeerde 27 Juni, des voorm. 10 uur '15 minuten, Prawlepoint. Het stoomschip Volturno vertrok 27 Juni van Rotterdam naar New- York, Het stoomschip Merauko, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Juni na- rnidd. 8 uur von Marseille. Het stoomschip Bandoeng, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 26 Juni van Perim, Het stoomschip Pallanza (Can.- Lijn), vim Montreal naar Rottendam en Hamburg, arriveerde 26 Juni n.m 11 uur te Hamburg. Het stoomschip Campanello arri veerde 26 Juni van Rotterdam U New-York.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10