HAARLEM S DAGBLAD, TWEEDE BLAD. Onze Lachlioek Feuilleton DE MILLIONAIRS VïaIJDAG 28 JUNI 1912 Binnenland DE KONINKLIJKE FAMILIE wordt tegen half Juli ten Paleizo Soestdijk verwacht, om gedurende en kele weken do gasten te zijn van de Koningin-Moeder. DE PRINS TE KAMPEN. Vrijdag 5 Juli zal luitenant-generaal J. dc Waal to Kampen een lezing hou den voor de vereeniging liet Nederl. Roode Krui3, waarin de beteekenis dier vereeniging zal worden uiteenge zet. Deze lezing zal bijgewoond wor den door Prins Hendrik der Neder landen. DE HAVEN-UITBREIDING VAN AMSTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fa- breken te Amsterdam heelt besloten B. en W. te adviseeren tot havenuit breiding in het Westen. Met onverdeeld genoegen aldus het adres, waarin zij haar advies neer legt is ons gebleken, dat bij het gemeentebestuur de studie aanhangig is van plannen tot uitbreiding van de hoven van Amsterdam, plannen inet welker uitvoering de bloei van onze haven en onze stad ten nauwste ook hi eene verre toekomst, steeds samen hangt. Inderdaad het is dringend noodig, dat thans maatregelen worden getrof len, om het toenemend scheepvaart verkeer in onze haven te kunnen blij ven ontvangen. Immers, cr dreigt reeds binnenkort gebrek aan kadelengte voor diepgaan de schepen te komen. Na dit met cijfers aangetoond te hebben, vervolgt 't adres: Resumccrende is do Kamer van oor deel, dat, waar de eerste havenkade in het Westen reeds binnen 5 6 ja ren na een besluit van den gemeente raad tot stand kan komen en de aan leg van nieuwe havens in het Oosten binnen dat tijdvak niet mogelijk is, en waar bovendien voor havenaan leg ia het Westen ook technische en finauciccie overwegingen pleiten, het voordeel van lagere bedrijfskosten, welke concentratie der havenexploita tie door uitbreiding in het Oosten voor de exploitanten en den handel zoude medebrengen, niet den door slag mag geven. De Kamer adviseert mitsdien tot havemi '.''reiding in het Westen. EEN RUSTSTRAND. De „N Rott Crt." schrijft: Onder het publiek, dat gedurende de zomermaanden van hot Schevening- sche strand komt genieten is er één categorie, voor wie dit bijna onmoge lijk is sedert het aantal bezoekers er zoo is toegenomen. Het is de categorie der Herstellenden en zwakken die aan bet strand vooral rust zoeken en deze rust vindt men niet op een plaats waar een groote menigte slechts ge noegen en afleiding zoekt. Het vraag stuk, om hun datgene te bieden, waaraan zij behoefte hebben, was niet gemakkelijk op te lossen, daar het verkeer aan het strand ongestoord moet voortgaan. De directie van Zee had Scheveningen heeft echter van booger barul toestemming gekregen van 1 Juli af, een proef te nemen en wel door afzondering van een gedeelte strand, zuidelijk van het Wandelhoofd voor het Grand-Hotel zonder dat de verbinding tusscben de dorpszijdc en het badstrand verbroken wordt daar deze zoowel aan de tentenzijde als aan de laagwatorlijn gehandhaafd zal blijven. Van de af te palen oppervlak te zal dan door de hotelgasten en de geabonii."'i den van het Kurhaus op vertoon hunner abonnementskaart, gebruik gemaakt mogen worden. Het publiek heeft er toegang tegen beta- bug. Een eventueel batig slot zal na af trek der noodzakelijke kosten, gestort worden in het fonds voor de nagela ten betrekkingen van verongelukte Scheveningsche visschers. De lengte van het ruststrand be draagt een 50 Meter; dc afrastering geschiedt door palen en touwen. „DE VOLKSSCHOOL" EN DE WET HOUDER VAN ONDERWIJS TE AMSTERDAM. Inzake het bekende geval met het schoolhoofd do heer Iloltzappel was d8 redactie van de Volksschool door den wethouder Mr. S. de Vries uitge- noodigd tot een conferentie ten stad- huize. De redactieleden vonden gele genheid uiteen te zetten op welke gronden hun beschuldiging steunden. Daarna hield de wethouder een rede, waarin hij betoogde, dat de beschul digingen niet door b o \v ij z- e n ge staafd is kunnen worden. Do redac tie moest dus de beschuldigingen in trekken. In T thans verschenen num mer betoogt de redactie dat ze 'n recht streeksch bewijs in juridischcn r niet kon leveren, zoodat ze haar be schuldigingen niet kan handhaven. „Toch blijft er veel in deze raak onopgelost", zoo besluit de redactie tevens. EEN STAKING. De Vereeniging van Makelaars in geslepen diamant te Amsterdam had een staking geproclameerd voor een der grootste kantoren omdat dit han delde met makelaars die niet door de genoemde vereeniging erkend waren. Er werd gepost. Na enkele dagen is de staking opgeheven, nadat het be doelde kantoor do eischen der veree niging had ingewilligd. SPAARBANK-BELANGEN. De werkzaamheden van den zeven den spaarhankdag te Maastricht wer den gister voortgezet. Eerst werden eenige huishoudelijke zaken afge daan. De volgende spaarbankdag zal te Leeuwarden worden gehouden. In do bestuursvacatures, ontstaan door het bedanken van mr. E. W. In- singer- werd voorzien door de benoe ming van mr. P. J. C. Tetrode te Am sterdam. Hierna volgde de voordracht van den heer Pruissen, directeur van de Haarlemsche Nuts-spaarbank, over de vraag: hoe ver mag een spaarbank gaan met het geven van inlichtingen aan derden? Spreker merkt op, dat in de prak tijk zelden moeilijkheden worden on dervonden, wanneer een beslissing moet worden gegeven over vragen om inlicbt ingen. Ieder, die de praktijk van het Spaarbankwezen kent, zal deze moei lijkheden hebben gevoeld. Geheimhou ding is een voorwaarde voor den bloei en do populariteit der Spaar banken. De weinig bedekte wijze, waarop ten postkantore het publiek wordt ge holpen, wekt wrevel. Toch is slaaf- sche toepassing van dit geheim in strijd met het huidige streven der bijzondere Spaarbanken; er is geen sprake van geheimhouding tegenover inleggers en zijn rechtsopvolgers. Aan derden zullen inlichtingen moeten worden geweigerd, behalve indien de inlegger toestemt tot het geven van inlichtingen (hetgeen echter de spaar bank nog niet behoeft te doen over gaan tot mededeelingen, indien zij meent dat dit haar reputatie kan schaden.Indien de wet het geven van inlichtingen voorschrijft, zooals de kieswet van 1896 en de bepalingen betreffende de arresten onder derden en indien er hoogere belangen zijn dan het spaarbankgeheim, is 't iets anders. Moet nu de spaarbank inlichtingen geven aan de justitie? Uit het gelieim- houdiugsvoorschnft voor de ambte naren der Rijkspostspaaibank, waar bij dus het gewicht van het spaar bankgeheim wordt erkend, mag men afleiden dat de rechter ook het ge heim zou eerbiedigen; plicht tot ver- schooning van getuigenis bestaat er echter niet en practisch zal ongetwij feld menig spaarbaiikbestuur zfch ge roepen gevoelen de belangen der jus titie te stellen boven het spaarbank- geheim. Ten slotte zou het kunnen leiden lot het geven van inlichtingen aan derden in gevallen, waarin dit in het welbegrepen belang van den in legger :s en niet strijdig met dat der spaarbank. Den vertegenwoordiger van den minderjarige geve men geen inlichtingen alleen om zijn qualiteit; slechts indien het belang der minder jarigen er bij betrokken is geve men inlichtingen, aan curatoren ook nog wel, den echtgenoot daarentegen niet. De emanicipatie door de wet op de rijkspostspaarbank aan de gehuwde vrouw gegeven, worde practisch ook door de bijkomende spaarbanken zoo veel mogelijk gehuldigd. Is de derde niet te rangschikken onder een dezer uitzonderingen dan worden de inlich tingen geweigerd. Belastingambtena ren in welken tak van dienst ook, kunnen geen enkele inlichting beko men; aan armbesturen moeten even eens inlichtingen worden geweigeid. Al deze gevallen werden door spre ker door voorbeelden gestaafd en toegelicht. Prof. Klopper vond de gehouden voordracht een der grootste attracties der vergadering daar de spaarbank van LKdfl herhaaldelijk voor moei lijke gevallen stond. Alsnu komt aan do orde do voor dracht van den heer B. W. Bosch, di recteur der spaarbank te s-Graven- hage over: „Welte renteberekening is de meest aanbeveleoswaaruige?" In den namiddag maakten de con gressisten een rijtoer naar Slavonte en brachten zij een bezoek aan den St. Pietersberg. MERKWAARDIGE GEMEENTE RAADSVERKIEZING. Bij de jongste Gemeenteraadsverkie zing te Bunschoten waren voor eén vacature niet minder dan 5 candida- ten gesteld. Toch namen van de 584 kiezers slechts 110 aan de stemming deel en bedroeg het grootste aantal stemmen op één candidaat uitgebracht twaalf. UNIT AS. Ook aan de Katholieke Textielarbei ders in Nocrd-Brabanl is verboden lid van „Unitas" te zijn, zoo meldt t Hbld. DE MISDAAD TE RENKUM. Tengevolge van een uitlating van den in hechter is genomen zoon, dat hij zijn zuster wel in staat achtte haar vader te hebben vergeven, is dit 23- jarig meisje voor den rechter-commis- saris geleid. Zij werd echter na ver hoor weder op vrije voeten gesLeld. In den tuin, achter het huis, waar het slachtoffer zoo plotseling over leed, werd door de politie, begraven in den grond, een kopje gevonden nu-t een hoeveelheid muizentarwe. DE VERSTERKING VAN VL1SSINGEN. De gewoonlijk uit ons land goed in gelichte „Frankf. Ztg.' weet mede te deelcn, dat minister Colijn van plan is het kustverdedigingsontwerp te wij zigen en opnieuw in te dienen. IBt blad herinnert aan het verzet dat het dure ontwerp vond, aan het verschil van meening omtrent de vraag of de kustverdediging aan de zeemacht moet worden opgedragen en vermeldt dan, dat het in het voornemen ligt het ont werp in beperkten vorm opnieuw in te dienen, maar dat de minister het fort bij Vlissingen daarin handhaaft. Dat men in ons land, wat aangaat de beschouwing van de Schelde als Nederlandsch grondgeüicd, niet van meening is veranderd, de correspon dent van de Frankf. Ztg." releveert het even, om dan vast te stellen, dat, wij niet voornemens zijn onze rechten j te laten verkorten, doch wel ons in ge val van conflicten tusschen anderen olkomen onzijdig te houden en te zorgen, dat wij onze onzijdigheid ook kunnen handhaven. Toch, zogt het blad, is dc Nederlandsche minister van buitcnlandsche zaken niet onge neigd eventueel over de quaestïe ovir- leg te plegen, waarbij dan zou moeten orden uitgegaan \au het prmcipi, dat op de Schelde aau koopvaaru., schepen vrije doorvaart woidt gega randeerd, maar dat die voor oorlogs schepen gesloten wordt in een vergadering, Zaterdagavond te Amsterdam le houden, zal dr. II. W. Ph. E. van den Bergh van Eysin- ga uit Zutphen de volgende stellingen behandelen 1. De historisch materialistische be schouwing lieeft, als alle materialisme betrekkelijke waarheid. 2. Zij is echter, als alle materialis me, onhoudbaar in vcistrektcu ziu cn klaart zich tot idealisme op. 3. Dit idealisme heeft meis te maken met utopisme het vooronderstelt de werkelijkheid en hare wetten, waur door de idee, d. i. de harmonische we reld, zich verwezenlijkt. 4. Het belooft als uitkomst van het onloochenbaar historisch ontwikke lingsproces een hoogere cultuur. DE FRANSCHE BANDIETEN TE AMSTERDAM. In verband roet het verblijf van eeni ge leden der beruchte bende van de Parijsche bandieten in het Vegetarisch Hotel „Pomona" op de Wetering schans te Amsterdam, kan 't Hbld. nog het volgende mcdcdeelen Nadat van 23 tot 28 December de heereii De Boué tals Charles Bcule- mans) en Callemln, bijgenaamd Ra; inond la Science (als Von Derauwer: ad den gelogeerd, kwam van 2729 Januari De Boué weder m „Pomona aan. Hij schreof zich thans in ondei den naam Molenaar en was ditmaal vergezeld van een persoon, die zich als Leopold Dal ven ny inschreef. Deze beide personen hebben ook weder van 3-5 Februari in ,,1'cmona' gelogeerd .erst toen de inspecteur der Airister damsche recherche Pateer, vergezdo van een Parijschen collega, in het restaurant kwam, om daar dc hand teekeningen der neeren te laten phc- tografeeren viel liet den directeur van „Pomona" op, dat De Boué zich onder verschillende namen had ingeschre ven. De gasten maakten den indruk var. werklieden, die een paar dagen naar Amsterdam kwamen om eens het een en ander te zien de directeur dacht dat het electriciens waren, die goed eeld verdienden. Zij leefden echter zeer eenvoudig, kwamen op gezette tij den 12 uur en 5 uur thuis om te eten en gingen des avonds omstreeks 12 uur le bed. De Uuue alias Beulemans ai^is M >- lenaar, sprak zeer goed Vlaamsch en was heel spraakzaam de andere per soon, waarmede hij het hotel bezocht, zei heel weinig. DE KLEINSTE IIOND DER WERELD. Onze landgenoot, de schilder Aug. le Gras, braent van zijn laatste studie reis uit het hartje van de Sahara voor Ariis een aardige verrassing mede in den vorm van een jong paar Feneks, t lyptscne, grootsoortige dwergvosje der Noord-Alrikaansche woestijnge bieden en kleinste hondenvorm der wereld. Het genootschap is te meer met deze aanwinst ingenomen daar de Fenek, die toen al de meest dorre en ontoegankelijke gebieden bewoont en dus zec-r moeilijk levend over te brengen is, in aanul zeer begint af te neuten. Artis beeft nu zijn paar Fe neks in de „Ronde kas" der zeldzame kleine zoogdieren ecu aan hun nenoef ten beantwoorded ruim zandperk ge geven. Daar kan inen ze zien sluipen en schuilen onder de dekking bieden- de bladen van twee waaier-palmen, de mooie, rank gebouwde „sier-vos- jes" en menig scmlderaclitig standje of guitig tafereeltje valt daar nu en dan te verrassen. KON. BEZOEK GRONINGER VEEN- KOLONIcN. Men seint uit Veendam aan „De Tel.": De burgemeester ontving de mede- deehng, dat 11. M. de Koningin Vrij dag 5 Juli Veendant en de veenkolo niën zal bezoeken. De uitstapjes wor den van Veendam uit per auto ge daan. De reis gaat over Stadskanaal, Pokela, Veendam en Wildervank. De ontvangst belooft schitterend te wor den. TREURIG ONGELUK. Tc Arnhem zaten twee tuinjongens, de 14-jurige H. P. en de 13-jarige B. J., in schafttijd tegen een stapel den- neboomen aau het Rodensche veer, aan. Op een gegeven oogenblik kwam er beweging in de boomen en rolden de dennen over de jongens heen. De 13-jarige B. J. werd als t ware verpletterd en was onmiddellijk een lijk. De 14-jarige H. P. werd zoo ernstig gekwetst, dat men voor zijn leven vreest. AFSCHAFFING BAKKERSNACHT- ARBEID. In dc classicale vergadering van Zwolle der Ned. lierv. Kerk, is een motie van den volgenden inhoud met 26 tegen 12 stemmen aangenomen: „Dc classic, vergadering van Zwol le, het betreurende, dat het der Over heid niet is mogen gelukken den ge dwongen nachtarbeid der bakkers af te schaffen, spreekt den wensch uit, dat het haar alsnog moge gegeven zijn maatregelen te treffen, waardoor aan dien gedwongen nachtarbeid een eind zal worden gemaakt en besluit dit haar gevoelen ter kennis van dc Tweede Kamer te brengen." liet „Dagbl. van Noord-Brabant" meent te weten, dat het aangekondig de on t worp-Bakkerswet, dat volgens „De Tijd" zal worden ingediend, toe geschreven moet worden aan het ini tiatief van Mr. Aalberse. Het blad grondt deze mededcelmg op hetgeen Mr. Aalberse in het „K. Soc. Wkbld." schreef, n.l.: „dat Mr. Loeff tegen de Bakkerswet had gestemd, wijl hij daarin de vrijheid om te arbeiden (voor den alleen werkenden patroon) aangerand zag. „Welnu, ais men die vrijheid nu eens liet bestaan, maar verbood, dat de winkel van den 's nachts werken den patroon vóór een bepaald uur in den ochtend geopend werd. ,.l>an had men de bezwaren van den heer Loeff ondervangen. „En kon do nachtarbeid der bak kersgezellen toch worden afgeschaft." EEN MUZIEKKORPS VAN BLINDEN. Door de zorgen van den lieer II. J Meerkamp van Embden is oi«l< r de blinden van het Blindengesticht te Rotterdam c-cn muziekkorps gevormd waarvan do l«>Jin? zal worden opge ilragen aan den heer C. R. L. Burg dorffer, directeur van het stedelijk muziekkorps te Schiedam. Voorloopig zijn 22 verpleegden toe getreden, de instrumenten zijn reeds aangekocht. DE KLOOSTERKERK. De Haagsche briefschrijver van „De Rotterdammer" weet thans mede te doelen, dat de Kloosterkerk te Den Haag behouden blijft. EERSTE KAMER. Nadat gisteren overeenkomstig hel rapport door den heer Van der Biesen namens de Commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer J. T. Cremer, besloten was dezen als lid der Kamer toe te laten, na eedsaflegging (die intusschen nog niet heeft plaats gehad) werden de volgende wetsont werpen, zonder debat of stemming aangenomen: Wijziging van de wet op het nota risambt; Verhoogingen en wijzigin gen van hoofdstuk V der Stuatsbe- grooting voor 1912 (diverse onderwer pen), twee ontwerpen, waarbij de Minister van binnenlandsche zaken een korte opmerking maakte; Wijzi ging van artikel 1 der wet van 24 Juni 1911 (St.bi. no. 156) tot wijziging an de grens tusscben de gemeenten Groningen en Hoogkerk; Onteigening voor een gebouw voor verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten te 's- Hertogenbosch; Machtiging tot ver koop aan belendende eigenaars van gronden onteigend of aangekocht voor de verplaatsing van het spoorwegsta tion Roosendaal, enz.; Onteigening van eigendommen in de gemeente Vel- sen, voor de uitbreiding der Visschers haven te IJmuiden; Onteigening ten behoeve van de verbetering van de los- en laadplaats langs den IJssel na bij het station de Steeg; W ijzigïng van artikel 9 der wet van 27 April 190-4 (St.bl. no. 73), houdende nadere be palingen betreffende do mijnontgir- ning, met wijziging der wet van 21 April 1910 (Bulletin des Lois, no. 285); Nadere wijziging en aanvulling der wet van 8 Aug. 1850 (Stbi. no. 47), tot regeling van dc belangen der Nederl. scheepvaart en wijziging ven het 2de van art. 130 van het Reglement op het beleid der regeering van Ned.- Indié (2 wetsontwerpen,; Verhooging en wijziging der begrooting van Cu racao voor 1910 (Diverse onderwer pen); Verhooging en wijziging van de koloniale huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1310 (Diverse on derwerpen); Aanvulling en verhoo ging van hoofdstuk XI dei Staatsbe- grooting voor 1912 (Regularisatie; en Voorziening in het kastekort van den Surinaamsclien dienst hier te land© gedurende de jaren 1912 en 1913. Daarna behandelde de Kamer de nadere wijziging en aanvulling der Illd. Comptabiliteitswet, het ont werp dat, zooais men weet ten doel heeft: Ned.-Indié uitdrukkelijk als rechtspersoon te erkennen en het recht te verzekeren om zelfstandig geldleeningen aan te gaan. Er had een vrij uitvoerig en be langwekkend debat over dit ontwerp plaats. Volgens de heeren Van der Biesen en Van den Berg was t ontwerp ei genlijk overbodig, omdat Indië reeds rechtspersoonlijkheid heeft, wel was 't, naar de eerste meende, een onmon dig rechtspersoon, maar in elk geval kan Indiê handelen. Alleen bij een conflict met 't moederland ontbreekt een regeling. Spr. was intusschen on verschillig voor de zaak tot dat hel amend. Bogaardt kwam: de scheiding van lasten, baten en eigendommen; nu kreeg Indië alles terug en wordt schatrijk. Nog een eigen vertegen- JONG. Gast: Moet dat van een jonge kip hccten? Zij was minstens vier jaar. oud. Kellner: Nu, mijnbeer, toen u vier Jaar oud was, was u toch ook nog jong. ERG OUD. Jan: Als je in mijn schoenen stond, wat zou je dan doen? Piel: (Jan zijn schoenen bekijkend}: Ik denk, een paar nieuwe koopen. Kapitein: Wat zou jij doen, als je bij het kruitmagazijn op wacht stond i de bliksem sloeg er in? Reeruut: In de lucht vliegen, kapi tein. woordiging en Indië had alles, werd rijker dan Nederland, dat alleen het oppertoezicht houdt. Dan moest men Indië nog de eereschuld kwijtschel den en als dan de opium uitgeroeid, de Islam onderdrukt, het dobbelspel verdwenen, de irrigatie en landbouw bevorderd werden, zou Indië waar lijk een schoone toekomst te gemoet gaan! Volgens den heer Vaü den Berg lag 't belang der regeling in de politieke gevolgen; hij warschuwde in den breed© tegen het ontnemen aan de Sta ten-Generaal van de con trol? over het Indisch bestuur, om dat de Koloniën z. i. de voorwaarden voor zelfbestuur en do krachten daarvoor niet bezaten. De heer Van der Does de Willebois ilde een verhouding tol Indië als die vn de gerneeulcn in ons land tot het Rijksbestuur. Door den heer Van Nierop weid het voorstel verdedigd, omdat Indië tot hiertoe geen rechtspersoonlijkheid had, geen orgaan voor eigen wilsui ting althans had. Spr. wilde overigens de spoorw e gen, pandhuizen en dergelijke bedrij- machtigen om zelf leeningen aan te gaan. Nadat Minister de Waal Malefijt het ontwerp verdedigd had uit een oog punt van zelfbestuur, al moest, n afwachting van een eigen vertegen- woording van alle belangen voor In dië, Nederland voorloopig nog het eindoordeel over de begrooting behou den, werd het debat gesloten en t voorstel van wet zonder stemming aangenomen. De Eerste Kamer is tot nadere bij- eeuroeping gescheiden. TWEEDE KAMER Het debat over de Radenwet is gis teren voortgezet Men was tot art. 21a genaderd, een nieuw artikel, door de heeren Duys es. voorgesteld met de bedoe ling om de leden van den Raad van arbeid niet strafrechtelijk verant woordelijk le verklaren voor hun ad viezen en uitlatingen in den Raad; een voorstel dal de heer Schaper ver dedigde met 't oog op de vrijheid van oordeel. En vooral waar het in dezo Raden om streng persoonlijke belan gen ging, achtte de heer Troelstra do immuniteit zeer noodig. Er beerschte over dit vraagstuk, dat gelijk de heer Patijn opmerkte, voor andere colleges ook voor de Kamer bij de Grondwetsherziening zal te pas komen groot verschil. De heer Patijn was wèl voor deze waarborg voor de raden van arbeid; ook de heer Nolens zag er geen be zwaar in; bij de gemeenteraden had men er bijv. nooit moeilijkheden nie« ondervonden en de heer Teenstra meende dat het geraden was de im muniteit hier vast te stellen, juist nui de openbaarheid der vergaderin gen in 't onzekere was gelaten. Mi nister Talma evenwel wees er op dat zelfs voor de Kamerleden de immuni teit niet voorwaardelijk bestaat en ze was voor de Raden van arbeid overbodig, omdat men dcsgewenscht met gesloten deuren kon beraadsla gen; iets wat, volgens den heer Scha per, niet baatte als men 't noodig acht het een of ander in het publick belang in openbare vergadering te zeggen wat minder aangenaam is. Doch volgens den heer Lobman was dan geen immuniteit noodig; in mijn tijd was dit een anachronisme; me» Naar het En gelach door E. Phillips Oppenhei m. 25) Haar hart klopte hevig. Alleen door een sterke inspanning van haar v >1, wist zij zich te bedwingen om te cij kenZij schoof haar stoel een beetje verder achteruit, terwijl zij iets tot den kellner zei over tocht en een Fran- sche courant opnam, die iemand had laten liggen, luisterde zij aandachtig Alles wat zij zich van de beide heeren kon herinneren, was, dat de een klam, glasgeschoren en heel net gekleed was en er uitzag als een Amerikaan en dat de ander een groot er en forsche.r man was uiot rood gelaat en brcoJe schouders. Blijkbaar was de eerste aan het woord. Het is een zaak van vijfduizend pond, hoorde zij hem zeggen, oat is te zeggen, twee duizend vijf honderd pond ieder en er ia geen gevaar bij. De man is hier weinig bekend, en heeft maar enkele vrienden. Hij heeft ka lmere in een huis, dat op versdhillen- de wijzen toegankelijk is, twee lifts op iedere verdieping en verschillende uitgangen, eu hij woont geheel alleen. Twee duizend vijf honderd pond zei de and.-r. Dat klinkt goed, maar Toen werd zijn stem zachter en een paar minuten lang kon zij niets ver staan. Zij riep een kellner aan en be stelde iets, zij wist ternauwernood wat. De stemmen achter kaar werden zachter en zachter. Zij kon nu niets meer verslaan, maar zij begreep uit hetgeen zii gehoord lmd, dat de klei nere man den ander iets wilde opdrin gen te doen. en dat zijn gezelschap, ofschoon geneigd het aan te nemen, er moeilijkheden in vond. Zij wachtte nog oen poosje en begon toen weer n kele stukjes uit het gesprek op te vangen. Natuurlijk, hoorde zij den kleine ren man zeggen, als wij hem in New- York hadden, zou het zoo gemakkelijk mogelijk zijn. Waarschijnlijk omdat hij dat weel, is hij naar hier overge stoken. Weet hij dus, dat hij in gevaar verkeert vroeg de ander. Hij weet, dat zijn leven aan een zijden draad hangt, was het antwoord. Hij moet weten, dat dit al zoo is sinds eenige dagen voordat hij naar Eu re- pa ging. Hij is voortdurend in het oog gehouden, en uit hetgeen ik ge zien heb, zou ik opmaken, dat zijn zenuwen het onder die spanning be ginnen op te geven. De andere man bromde iets, dat zij niet kon verstaan. Daar hebben jij noch ik mee te maken, zei de eerste weer. II ij heeft zichzelf de vijandschap op den hals verkiezen te halen van de machtigste mannen in Amerika, en het w zijn eigen schuld als hij daarvoor lijdt. Hij heeft een gevaarlijk spel gespeeld maar hij houdt niet alle kaarten in de hand. Nu volgden er nog meer onbegrij pelijke vragen en antwoorden. Zij schoof haar stoel wat verder achter uit, blijkbaar nog zender hun wan trouwen op te wekken en toen einde lijk hoorde zij iels meer bepaalds. No. 57, Coniston Mansions. Het is heel gemakkelijk om binnen te ko men. Bijna iedereen, die daar woont is aan het tooneel verbonden en tus schen half acht en elf uur is het huis bijna altijd geheel verlaten. Voor van avond kennen wij zijn plannen volko men .Ilij gaat in zijn club dineeren, en keert even voor elf uur terug, om zich te verkleeden, waarna hij naar een receptie aan dc Amerikaansche Ambassade gaat Vanavond is te gauw, hoorde zij den anderen man zeggen. Ik moet tijd hebben, om alles ln den omtrek op te nemen .Ik moet precies weten, waar de govaien dreigen, en dc gemakke lijkste manier kennen, om weg te ko men zonder opgemerkt te worden. Er zijn nog heel veel kleinigheden, die niet uit liet ooj? verloren mogen wor den als alles goed uitgevoerd zal wor den. Iedere dag uitstel is gevaarlijk, zei de kleinste man vol twijfel. Hoor eens hier, Dick. Het is een hoop geld. en ieder oogenblik kan het aanbod worden ingetrokken. Plotseling werd Virginia zich be wust, dat als deze mannen haar ge laat zagen, zij misschien herkend zou kunnen worden. Zij begreep, dat zij op het punt stonden heen te gaan en hun gesprek was blijkbaar len einde. Zij riep een kellner aan, betaalde haar rekening en ging naar buiten. Zij liep langzaam de Regentstraat door, sloeg dc Shaftesbury Avenue in, en ging te voet naar het pension naast het Britsche museum, waar zij woonde. Zij ging recht door naar haar kamer en zat na te denken. Zij had bij zich zelf uitgemaakt, dat deze man nen waarschijnlijk in dienst waren van Littleson en dat zij dien avond een aanslag zouden doen op het leven van Norris Vine. In elk geval zou haar eerste opwelling geweest zijn hem te waarschuwen, maar zij had ook persoonlijke redenen om dat te willen doen. Als het document, dat Vine in haar bezit had, door iemand anders werd bemachtigd, zou haar zending stellig mislukken. In de han den van Littleson en zijn vrienden zou het ongetwijfeld dadelijk vernietigd worden, en haar zou niets anders overblijven dan naar Amerika terug te gaan en haar nederlaag bekennen. Zij besloot, dat Norris Vine gewaar schuwd moest worden. Eerst dacht zi er over te sclirijven-of tc telegrafe ren. Toen herinnerde zij zich, dat het al over zessen was, en dat Vine niet eerder dan na het eten op zijn kamers terug verwacht werd. Hij zou dus zijn telegram of brief niet ontvangen vóór dal hij al in de val gelokt was. Er bleef haar maar één ding over te doen. Als deze mannen toegang tot de ka mers van Vine korden krijgen, dan kon zij dat ook. Zij moe3t daar eerder zijn en hem waarschuwen. Zij ver kleedde zich en ging na een oogenblik geaarzeld ie hebben op weg om in een van de restaurants, die op haar lijstje stonden, te dineeren. Het was een groot en eenigszins Bohemiëuachtig restaurant, maar zelfs hier verwacht te men niet, dat dames alleen kwamen eten. Zij was nu echter een eenigszins geregeld bezoekster en vanavond werd haar een tafeltje tegen den muur go- geven vlag tegenover drie heeren, die blijkbaar veel gedronken hadden, en wier attentie dadelijk op haar gericht was. Zij bestelde haar diner, deed ci zij het drietal tegenover zich niet zag en bleef haar oogen op de deur geves tigd houden zooals gewoonlijk maar haar onverschilligheid scheen de be langstelling van den jorgsten der drie heeren niet te kunnen doen verminde ren. Zij zag hem een kellner aanrie pen en iets op den achterkant van een kaartje schrijven en onmiddellijk doarop kwam de kellner eenigszins aarzelend en half verontschuldigend naar haar toe. Zij scheurde het m stukken en ging zonder een wooid te zeggen voort met haar diner. Toen deed een stem achter haar, haai' ver schrikt opkijken. Miss Longworth, zei die stem, wil u mij verlof geven aan uw- tafeitje tc komen zitten Ik beloof u, u niet ie zullen hinderen en u zal dan beveiligd worden voor dergelijke onbeschaamd heden als van zooeven. Hij die woordïn wec-s hij op den kellner, die zich verschrikt verwijd er. de, en Virginia herkende met een lich te kreet van verrassing Mr. Mildmtiy, die voor haar stond. Mr. Mildmay r ep zij uit. haar hand uitstekend. Wat ben ik büj u weer te zien 1 (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5