K 'J, DBRDB BLAD. VRIJDAG 28 JUNI 1912 Buitenlandsch Overzicht Bi muitsrU iu het Turksche leger Er komt een telegram uit Monas- tir <lat door berichten, die door de Turksche regcerlng ontvangen zijn, "wordt bevestigt]. In dit bericht heet het o. a., dat de Albaiieesche opstan delingen den wali en den stedelijken commandant van Monastir gevangen genomen hebben. De militaire op stand. waarvan Monastir, Perlepe en Debre de middelpunten zijn, neemt een onrustwekkenden omvang aan. In Monastir muiten op dit oogenblik reeds 12 bataljons. Daarvan hebben zich er 4 met de opstandelingen ver bonden. Een bekend staatsman verklaarde, dat de opstand in Albanië onrustba rend veel lijkt op den opstand, waar door Abdul Hamid, de afgezette Sultan, tot het verleenen van eene constitutie gedwongen werd. De re volutie schijnt het scheppen van en nieuw vrijheidsleger ten doel te heb ben Men vreest, dat de beweging op Kr.nsfantinopel en de Dardanelien z tl overslaan, waar de verhouding htissciièn manschappen en officieren zeer gespannen is. Een van de hoofd lieden van de beweging schijnt Hoes sein Kiazim, de wali van Saloniki, te zijn, die ongeveer een rol speelt, als in '^rtijd Hilmi pasja. Do Turksche minister van binnen in mlsche zaken begaf zich onmiddel lijk na de ontvangst van de laatste berichten uit Albanië met verschil lende andere ministers naar Saïd pasja. Hij deelde he-m mede, dat de militaire opstand gevaarlijke vor men aannam eti dat evenals vier jaar geleden vele officieren zich in 'le ber"e" teruggetrokken hebben. Saïd pasja gaf kalm de volgende rerklarine af Znodra ambtelijk 1 re- we zen is. dat er ontevredenheid heerscht over de tegenwoordige re ferring. beschouwt hij het aLs zijn plicht zich terug te trekken, daar men hij den hnitenlandschen oorlog nog niet een binneitlaudsche onoenig- heid hebben kan. Tl ij diende daarom als eerste mi nister zün ontslag in Saïd pasja bleef op zijn stuk staan, ofschoon de minister van binnenland- scho zaken verklaarde, dat de groot vizier gomeene zaak mankte met de opstandelingen, als hij thans aftrad in plaats van tegen hen-op te treden. De ministers hielden daarop een buitengewone vergadering zonder Saïd pasja, die 7 uur duurde F.r werd beslo'en met Ililmi en Ttakki te onderhandelen over het. grootvizier- schap Op do Porie komen onophoudelijk nieuwe berichten binnen over uit breiding van den opstand. Daaren tegen beeft de Turksche minister van oorlog tegenover een journalist de herirbten over den opstand in Mo- nn^-r nveriruvAn genoemd. Men verklaart ambtelijk, dat in hst geheel 7 Aibaneesehe officieren en 53 soldaten, afkomstig van Monastir, Perlepe en Debre, zijn gedeserteerd. Twintig soldaten zijn teruggekeerd. Drio officieren en drie soldaten zijn get an gen genomen. De deserteurs eïschen, dat de mi nisters aftreden, behalve die van bin- nenlandscbe zaken, en dat het Jong- Turksche comité wordt ontbonden of van de voor hen ongewenschte ele menten wordt gezuiverd. Hot comité moet geneigd zijn, het ministerie ge deeltelijk op te offeren, maar de Ka mer niet. Do regeering geeft al iets toe. Zij heeft aan de Alhaneezen van Debre, Mali en Kalice laten weten, dat de regeering voorioopig het innen van de nieuwe belastingen zal staken. De opsüml Id Y-mee. Men weet het al, dat het weer mis Is in Yemen. Het Turksche garnizoen dec Farsan-eilnnden, dat meer dan 3DD man telde, is door de troepen van Saïd Idris die op 11 als oorlogs schepen uitere ruste zeïlbooten daar heen gezonden waren gevangen genomen. Het garnizoen bood slechts goringen tegenstand. Op het vasteland zijn in de laatste wclvii verschillende gevechten gele verd. die alle gunstig voor Saïd Idris uitvielen. Bij oen dier gevechten werden de door den groot-sjerif van Mekka aan de Turken te hulp gezon den versterkingen, die onder het be- vul van zijn zoon Faissel bey ston den. verslagen. Faissel bey verloor daarbij veel manschappen en alle kameelen. Hij" lieproeft thans de om- sir.ccling van Sufd Idris' troepen te ontgaan. Nu hij evenwel al zijn ka meelen verloren heeft, is het zeer on waarschijnlijk, dat dit hem gelukken zal- Naar beweerd wordt, is een sjorif, d-c door tien groot-sjerif van Mekka met een som gelds naar de Turken afgezonden was door de mannen van Saïd Idris gevangen genomen. De geldsom, die meer dan 360.000 gulden bedroeg, werd door Said Idris onder de soldaten, die den sjerif gevangen namen, verdeeld. Soliman pasja, die te Ebha bele gerd wordt, trachtte uit te breken, maar werd na een konen strijd, in welken bij meer dan 200 man ver loor, gedwongen zich opnieuw in zïj:i vesting terug fe trekken. Ook Konfuda wordt door de troe pen van Saïd Idris belegerd, terwijl I.oheia en Hodeida met een belege ring gedreigd warden. Het aantal aanhangers van den sjeik groeit met den dag. Een der sterkste stammen van Imam Jahia, de stain Haxed, die eenige duizenden geweren telt. is van Imam na.tr Saïd Idris overgeloopen en bevindt zich op het oogenblik te Haroda. Deze of val van Imam Jahia is van veel be- Qaiiig, daar tlians ook de biesland •voor Sana, de hoofdstad van Yemen, hachelijk wordt. Van een Turksch optreden tegen den sjeik is tot heden nog niets be kend. Da strijd om de presidentsver kiezing ia dn Veretnigas Sisten De democratische conventie te Bal timore hervatte Donderdag de zit ting. De stemming over de betwiste zetels voor Zuid-Dakota gaven eeno aanwijzing nopens de sterkte van de partijen van Wilson en Clark. De stemmencijfers639 tegen 437, dui den op een besliste overwinning voor W ilson's partij. Vervolgens voltooide do conventie hare constitutie. James werd tot per manent voorzitter gekozen. Een toe speling van James op Bryan in do rede, die hij hield, om voor zijn be noeming zijn dank aan de conventie te betuigen, verwekte luide toejui chingen voor Bryan. Evenwel houdt men het or alge meen voor, dat slechts 2 candidaten kans hebben om partij-candidaat te worden gesteld, namelijk Wilson, de gouverneur van New-Jersey, en Clar ke. de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Bij de opening van de zitting bood de vergaderzaal van de conventie eer zeer levendig schouwspel. De ga lerijen waren propvol met duizenden bezoekers. Overal stonden do politie agenten op 10 pas afstand van elkan der opgesteld. Omdat in de zaal de temperatuur van een smeltoven hecrschte, ver schenen versciieidenc gedelegeerden en hezoekers met hun jas uit. Er waren wel meer dan 1000 bezoe kers. die geen 1 ïljet hadden. Een groote menigte luid namelijk de portiers onderste boven g-rioopen. Zoo vonden velen, die van kaarten waren voorzien, hun plaatsen bezet. Dit gaf aanleiding tot hevige stand jes en de politie was niet in staat de orde te handhaven. Zoo scheen het eerst of er geen sprake was van een ordelijk verloop der werkzaamheden. Ofschoon de uitslag van de stem ming over de gedelegeerden van Zukl- Dakota een verrassende sterkte van de partij van Wilson aan het licht bracht, en de stemmencijfers met donderend gejuich werden begroet, zouden zo hem toch niet de meerder heid van tweederden kunnen geven, vereischt voor een candidaatstelling voor h"4 nresiuontschap. Belangrijke stakingen. In F r a n k r ij k. Er wordt uit arbeiderskringen ver zekerd, dat tc Marseille weliswaar vier schepen met bemanningen, samengesteld uit zeelieden van de marine of ingeschrevenen bij de vrije arbeidsbeurs met bestemming naar verschillende havens het anker hebben kunnen lichten, rnaar dat er toch nog zestig schepen in de haven stil liggen. Er heerschte in de stad eenige op winding onder de „inscrits", wegens de veroordeel in g van 32 opvarenden van de „Salta", die schuldig bevon den werden aan desertie, tot 15 dagen gevangenisstraf. Een groote menigte stakers was voor het marine-gerechtshof samen- geschoold, terwij] daar ook een groo te politieipacht op de been gebracht was. Tot ernstige botsingen kwam het gelukkig niet. In eeno vergadering van de „inscrits" werd een besluit genomen, waarbij tegen bedoeld vonnis verzet weid aangoteekend. Uit andere groote havens, Havre, Bordeaux, Port Vend res en Cette wordt gemeld, dat daar eveneens slechts enkele Fransche schepen kon den vertrekken. Het comité van reeders heeft aan den minister van koophandel ge schreven, dat het het voorstel tot scheidsrechterlijke beslissing van het geschil rnet de zeelieden verwerpt. De Compagnies des Messageries Mariti- mes is de eenige geweest, die het voor ste! niet afwees. De minister zal aan de ingeschre venen der marine vragen, of zij een voorstel nopens een beperkt scheids gerecht aannemen. Na afloop van de behandeling van een interpellatie nopens de ingeschre venen bij de marine, heeft de Kamer met algemeene stemmen een motie aungenomen, waarin zij verklaart te vertrouwen, dat de regeering de on derhandeling over het scheidsgerecht zoo spoedig mogelijk tot een goed einde zal brengen. In de Kam or hoeft Berry voorge steld interpellaties te houden over de verhooging van den broodprijs te Pa rijs en verscheidene andere grooto steden van Frankrijk. ivlani, do minister van handel, verklaarde dut de regoering kon verzekeren, dat de broodcampagne, die men op touw trachtte te zetten, van eiken grond ontbloot was. De ministerraad beeft zich bezig gehouden met liet verschaffen van den noodigen voorraad meel. Te Toulon is de hak kersstaking geëindigd. De prefect had den mole naars laten weten, dat hij, als ze geen meel leverden, zich onver wijld 200.000 K G. per sneltrein door de rogeering uit Parijs zou laten zen den. De molenaars besloten diensvol gens liet gemeentebestuur G00 balen meel terstond en voor do volgende dagen telkens 400 balen per dag, zoo lang de stakirtr duren zou, te leve ren Dit hegloit maakte echter r>ok aan den tegenstand der bakkersba zen -oen einde, die zich nu bereid verklaarden den prijs van 75 centi mes voor de vijfpondsbrooden te aan vaarden en hun bakkerijen te her openen. Te Londen. Het bestuur van de haven van Lon den maakt bekend, dat gisteren 14.020 bootwerkers aan 169 sclicpen aandeu arbeid waren. Dit Marokko. Generaal Dalbiez is den 21sten Juni om 11 uur 's avonds aangevallen door een aanzienlijke troepenmacht, afge zonden door Sidiraho. Den 22sten ging tiij tot den aanval over hij bracht de vijanden in verwarring. Zij leden groote verliezen en namen de vlucht in de richting van Taroet. De Franscheu hadden 4 dooden en 6 ge wonden. Alürltl. DE ONTMOETING VAN TSAAR EN KEIZER De Poter sburgsche correspondent van een Duitsck blad verneemt over de ontmoeting tusschen den Tsaar en den Duitaohen Keizer in de Finsche ."Scheren het volgende Het is niet onwaarschijnlijk, dat, behalve de betuiging van bet be staan van goede betrekkingen tus schen de beide naburige rijken, van Duitsche zijde zal worden verklaard, dat het streven van minister Sasso- nof en zijn aanhangers naar ten vaste politiek en hun houding ten opzichte van den Italiaansch Turk- schen oorlog in overeenstemming is met de zienswijze van Duitschland. De Keizer zal den 4den Juli in Reval komen en den 5den Juli terug koeren. De in de pers opgedoken geruchten over bondgenootschappen en een nieuwe groepeering der mogendhe den, die zou worden ter sprake ge bracht, worden verzinsels genoemd. HET INCIDENT IN 'T PRUISISCHE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. Volgens berichten uit Berlijn zal de zaak tegen de sociaal-democrati sche afgevaurdigden Borchardt en Leinert reeds op S Juli voor de recht bank worden behandeld. Borchardt wordt beschuldigd „uit een afgeslo ten, voor don openbaren dienst be stemde ruimte, waarin hij onbevoegd aanwezig was, op la9t van den daar toe bevoegde zich niet te hebben ver wijderd en wederrechtelijk in die ruimte te zijn binnengedrongen;" Tevens worden Borchardt en Lei nert nog beschuldigd „de politie agenten, die tot uitvoering der bevo len van de autoriteiten zijn aange wezen, in de rechtmatige uitoefening van hun ambt, door geweld weer stand te hebben geboden.'.' Het verzoek van de beide beschul digden, om een vooronderzoek in te stellen, is afgewezen. De strafkamer is van meening. dat geen reden be staat, om een vooronderzoek in te stellen. KIESRECHTHERVORMING IN ITALIë. De algemeene beschouwingen in den Senaat over de kiesrechthervor ming zijn gesloten. Giolitti deed de noodzakelijkheid uitkomen, do landarbeiders, door hun het stemrecht te verschaffen, deel te laten nomen aan de regeering van het land. De toekomst van de natie, zeide hij, zal voortaan berus ten bij de volksklasse en deze moet men overtuigen, dat zij het meest be lang hebben bij den gang van zaken. De minister hoopte, dat een b re ede schaar van arbeidersafgeyaardigden in de Kamer zou komen. Ten slotte verklaarde hij rich voor het oogenblik tegen vrouwenstem- recht De Senaat nam daarop het ont werp met 135 tegen 19 stemmen aan en ging over tot de stuksgewijze be handeling der artikelen. UIT OOSTENRIJK-HONGARUE. Het Heerenliuis hoeft met algemee ne stemmen het wetsontwerp nopeus de legerhervorming aangenomen Hei Hongaarsciie Huis van Afge vaardigden Ls tot den 17den Septem ber verdaagd. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van 1 Juli, benoemd tot referen daris bij de Algemeene Rekenkamer, M Sterkenburg, thans hoofdcom mies. Zijn, met ingang van 1 Juli, ter Algemeene Landsdrukkerij benoemd tot adjunct-commies, J. B. van der Veen ,te Amsterdam, en D. W. Ihn- ken, thans lste-kierk bij die druk kerij. Zijn, met ingang van 1 Juli, bij het Departement van Financiën bevor derd tot hoofdcommies, W. F. J. Houtkamp en M. L. Eybergen, bei den thans commies; tot adjunct commies, W. F. Reeser, thans 1ste klerk. Is aan J. J. van Gorsel Hz., op ver zoek, met ingang van 1 Augustus eer vol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente R ill and-Ba th, ou der dankbetuiging voor de langduri ge diensten iu die betrokking bewo Is benoemd tot reserve-kapt.-kwar tiermeester 2de landweerdistrict, de idem lste-luitenant F. Dekker, van dal district. Is benoemd tot 2e-l ui tenant-comm. van het korps, gevormd uit de Ver. Vrijwilligerskorps to Venlo P. Clerkx. NAAR ZUID-AFRIKA. Naar men meedeelt, is prof. J. A. van Hamel voornemens dezen zomer een reis naar Zuid-Afrika te maken. De hoogleeraar vertrekt 5 Juli a s. VERBETERING DER SPOORWE GEN ROND AMSTERDAM. „De Tel." meldt: De plannen tot wijziging der spoor wegen in deze gemeente omvatten, naar in de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel be kend werd gemaakt, den aanleg vgn een nieuw viaduct langs de bestaan de viaduct aan de Westzijde van het Centraal-Station, benevens uitbreidin gen van dat station met aanleg vau rangeerterreinen; alsmede scheiding van goederen- en personen-spoorbaan onmiddellijk ten Oosten van het Centraal Station. In verband met dc op groote schaal ontworpen uitbreiding van de hout en petroleumhavens zoowel als rnet het oog op een nieuw haveucomplex, waarvoor aansluiting aan den spoor weg noodzakelijk is, zal het maken eener goederenceintuurbaan om Am sterdam onvermijdelijk blijken. Zoo als men weet heeft reeds de Staats commissie van 1901 deze ceintuur baan ontworpen. In de nieuwe spoor wegplannen kan ze ilechlt voorioopig vermeden worden. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM B. en VV. van Amsterdam stollen den raad dier-gemeente voor, den heer J. H. Scholte, leeraar uan de le H. S. met ó-jarigen ours us aldaar, te benoemen loi gewoon boogleeraar in de Duitsche laai en letterkunde aan ue universiteit, In de Iweuie plaats stellen zij voor, dr. H. D. J. Bodenslétü, te Bloemfon tein, te benoeuieu tol gewoon hoog leeraar in het hedeuUaagsche Ro- meiusch-Hoilandsclie Hecht. EEN ONGEVRAAGD ONTSLAG. B. en W. van Amsterdam berichten aan den raad dier gemeente, dat zij mevr. H. E. de Boor-Lodder, onder wijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs niet meer s» schikt achten voor de vervulling van haar laak. Deze onderwijzeres genoot in de ja ren 1910, 1911 en 1912 verschillende verloven. Uit een verklaring van den ge meente-arts blijkt, dat deze van oor deel is, dat de onderwijzeres niet meer geschikt is voor de vervulling van baar Laak. Met het oog op het bovenstaande zijn li. en W. Yau mcening dat het belang van de school, waaraan mevr. de Boer verbonden is, met gedoogt haar langer in hare betrekking te handhaven. SPOORWAGEN IN BRAND. Van een dóórgaande» goederentrein bleek gisteravond aan bet station Hilversum een waggon met rioolbui zen, bestemd voor IJmuiden, in brand te staan. De wagen werd uitgehaakt en onder een watei kraan voor locomo tieven gezet. Het vuur was toen gauw gebluscht; de buizen waren evenwel voor het meerendeel gebarsten. Ver moedelijk is eon vonk uit de locomo tief op het zich tusschen de buizen bevindende stroo terecht gekomen. MUNTWET. Op het ontwerp tot wijziging van de Muntwet heeft de heer Van Dedem een amendement ingediend, strekken de tot het doen vervullen van den nikkelen stuiver. WAREN ZE GEVAARLIJK? De zwaarden van de 4 bellebard iers, dienstdoende bij de bloemententoon stelling te Harlingeu, zijn door de politie in beslag genomen, als zijnde het dragen daarvan in strijd met de wapenwet. BEDOLVEN. Te Swalmen (Limb.) is het 4-jarige dochtertje van den lieer W. onder een omvallende schuurpoort geraakt, met het gevolg, dat het eenige oogenblik- ken later aan de bekomen verwondin gen is overleden. GEVALLEN. Het 7-jarige zoontje van den heer K. B. te Oudega (Fr.) is van een volgeladen hooiwagen ge vallen, mót het gevolg dat do wie len hem over het lichaam gingen. Den volgenden dag is de knaap aan de be komen verwondingen overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Te Groningen is in hei academisch ziekenhuis overleden de 20-jarige dienstbode U. H., die Zondag te water was geraakt. DE NEDERLANDSCHE SLAGERS- BOND zal zijn juatlijksche vergadering hou den op Woensdag 17 Juli, te Dord recht DUITSCHE POLITIEMANIEREN. Men schrijft aan „De Maasb." uit Nijmegen: Dal de politie aan de Nederlandsch- Duitsche grenzen wei eens voorbarig ;is, blijkt weer uit het gebeurde met ideu chauffeur Br., alhier, die de vo rige maand, éven op Duitsch gebied I zijnde, gevangen genomen werd, ver- i dacht schuldig te zijn aan de ont vluchting van den sigarenhandelaar K uit Nijmegen. Br., die zich in voorloopige hechte nis bevond, en die doorbracht met een ketting aan de voeten en het boeven pak aan, Ls uu op vrije voelen ge steld, omdat hij niet schuldig was. Vraag: is de Duitsche politic gerech tigd, om een Nederlandsch chauffeur op bovenomschreven manier in voor arrest te houden en hem dan zonder schadevergoeding na een maand als onschuldig te ontslaan? Dat B. zijn belangen aan den Hol- laiidsclien consul le Kleef heeft toe vertrouwd, behoeft dan ook geen ver wondering te wekken. KERMISKWEST]F. TE LEIDEN. Men schrijft aan „De Tel." uit Lei den: Door het gemeentebestuur onzer gemeente werd voor twee jaar liet be sluit genomen tot afschaffing der ker mis, wat iu verschillende kringen, vooral van neringdoenden, kwaad bloed zette. Men begon zich echter weer cenigszins in het geval te schik ken, toen door het houden van een kermis op particulier terrein de zaak weder plotseling aan de orde is geko men. B. on W. gaven tot deze parti culiere kermis op een terrein bij het Posthof niet alleen vergunning, ze stonden zelfs toe, dat deze kermis twee Zondogen open bleef, wat in de laatste jaren met dc stadskermis niet eens 't geval was. Wat vooral kwaad bloed zette, was het feit, dat de rege- ting dezer kermis voornamelijk in handen was van den algemeetien markt- en havenmeester, bijgestaan door diens adjunct; twee gemeente ambtenaren dus. De plaatselijke or gai.eu schrijven or over en iu inge- zor den stukken werd er over ge klaagd. Ook in den gemeenteraad kwam de zaak aan de orde. Prof. Heeres achtte zich geroepen er B. en W. een paar scherpbelijude vragen over te doen en anderen klaagden er over, dat de ker mis Zondagsavonds was geopend ge weest. B. en W. wilden op deze interpella tie liever nu niet antwoorden tenge volge van uitstedighcid van den bur gemeester, doch zouden in een volgen de vergadering, als de burgemeester van zijn verlof was huiswaarts ge keerd, zich verantwoorden. Een en ander verhinderde niet, dat er menig hartig woord werd gesproken, wat doet vermoeden, dat het er in de vol gende zitting nog wel eens zal span nen. Hoe B. en W. zich over een en ander zullen rechtvaardigen, wordt met belangstelling tegemoet gezien. Letteren en Kunst M UZIEK-PA ED A iOGISCH CONGRES. Den tweeden congresdag is aller eerst het debat voortgezet over de quaestle, op het programma geformu leerd als die van „Cijfers of Noten en ingeleid door de heeren Ary Be- iinfante en J. H. Gunning. De voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gaf nog in overweging dat de qtmestie „cijfers of noten" en die van „de be tere opleiding van den onderwijzer wat aangaat het zangonderwijs" in studie genomen zal worden door een te benoemen commissie, welke bij de regeering deze zaak zal kunnen voor staan. De vergadering stemde hier mede in. Mejuffrouw Marie Berdenis van Berlekom, Middelburg, boeide de aan wezigen met haar behandeling van het onderwerp „De ontwikkeling van het muzikaal gevoel bij bet kind" door haar evenzeer hehandei een on langs verschenen boekwerkje Hierna verkreeg de heer A. D. Lo- man Jr. bet woord om, kortelük uit een te zetten een nieuw systeem van elementair muziekonderwijs, Zijn systeem zou zijn. afschaffing van 't cijferschrift; behoud van klankietler- grepeu om op te ztugen (andere dan do-re-mi), terwijl om zoo te zeggen spelenderwijs muziek geleerd wordt; een meuw eenvoudig lees- en schrijf materiaal (in plaats van cijfers), te gebruiken vóórdat het nulenschrift ouderwezen wordt (allereerste muziek onderwijs]. De heer Daniël de Lange ontving het woord om te spreken over „het muziekonderwijs ui verband met het innerlijk wezen der muzikale kunst De heer Joh. Oostveen bespiuk tiet onderwerp „Het spreek- eu zanyoiider wijs aan kweek- en uorinaalscliolen." De hcor Peier van Anrooy behan delde het onderwerp: „Combinatie van Symphonic- eu Harmonieor kest". NEDERL. MUZIEKFEEST. Derde avond. Nu de Gijsureght en liet concert van Woensdagavond m de kleine zaal, gisterenavond een uitvoering in de groote zaak Voor de pauze werd de avond ingenomen door de uitvoering van Jan van GUse's „Line Lcbens- messe" met voorspel. „Der Meuscli, der dem Schichsal ge- wacusen ïst.' Eeu machtige muzikale bewerking van dit grootsoii gedicht van een der Duitsche modernen uit Stelau Geor ges Dichter Kreis, Richard Dehlfer. In den winter van 19031904 ge componeerd, werd het in 1911 het eerst uitgevoerd door de afd. Arnhem vau Toonkunst. Gisterenavond in Amsterdam, een vertolking die niet te verbeteren is en den indruk iu Arnhem gewekt, zeer vergrootte. De grijsaards (koor), in zicit zoekend „die Almacht der Mensch, der dein Schichsal gewach- sen isi'de jonkvrouw, gezongen door 'l'ilia Hill, in haar ontzettend verlangen, de vaders (koor) in hun vertrouwen en Ondervinding. Jac. Ur- lus had de partij van den held, tien individualist die „reit' von Sieg zu Siegen nis ich dem Schichsal orzege, den icli gewachsen bin De solisten waren schitterend, waar ouder ook nog Herimne Scholtcu, die ue partij van een wees zong en Hen drik Kubbiuga, als zonderling, hoe wel wij z:jn geluid slechts even hoor den. Nog blijft het moeder- en kinder koor. liet geheel was een wondere harmo nie van geweldige kracht. De kope ren instrumentatie was soms even le forscli, le zwaar, 't was misschien dan ook het eenige. Willem Mengelberg had ecu donderend applaus iu ont vangst te nemen dat tot eeu sponta- te hulde aangroeide toen de compo nist op het podium verscheen en hem een krans werd aangeboden. Na de pauze een concertino voor trompet en pauken met orkestbegelei ding van Cornelia Dopper. Prachtig technisch werk. Ook Dopper moest zijn hulde komen moogsten. Lief was 't orkestnuminer: „He was iu dc Mei", muziek van Willem Audriessen, in 't midden iets te krach tig. Ook deze jonge componist werd uit dc zaal geroepen. Hierna nam li. J. den Hertog de lei ding over. Eeu vijf en twintig liederen voor 't kinderkoor. Heerlijk sober, zuiver, klonken dc eerste verzen, vroom 't „Nu zyt wellekome", krach tig 't „Merck toch hoe sterek", een werkelijk zeer hoogstaande prestatie. No. 4 was veel minder, Zweer's „Mei" weer heel zuiver. Zelf bedankte d« componist bet koor voor de vertolkii g. „Eer Winterdag" was wel het beste bewijs dat wil een gedicht-compoeitie vol maakt zijn in de eerste plaats het ge dicht volmaakt moet zijn, daar, indien de componist 't gegeven zuiver aan voelt, hem de leege of valache expres sie van 't gedicht niet kan ontgaan. De soms weinig mooie gedichten de den veel afbreuk. Een Kraai (no. 6) in zijn voile klankplastiek, deed heel lief, in groote tegenstelling mei „Met sneeuwt waar iiet warrelende ge dwarrel der vlokken in 't geheel niet getracht was tot klank ie beelden. Ook was zoo „Sneeuwballen" waf flauw; vlug flink klonk weer hel „Schaatsenrijden waar liet „Kris- Kras! Kris-Mras! Daar gunt het beent Rechts nu, links dan, Been maar vooi been", prachtig het slieren weergaf, ir. verdere coupletten weer jammerlijk verwaarloosd. Een aardig lied van Philip Loots „Naar den Dam" besloot dit concert, dat zoo ontzettend veel te genieten heeft gegeven. Veel na de pauze had geschrapt kunnen worden. De avond was, ook wat het seizoen aangaat, lang genoeg, trouwens in do lengte zit hel niet. Maar dat deze avond ons weer wat dichter bij jong muzikaal leven, inzonderheid bij de compositie van Jan van GiI.m-, heeft gebracht hetgeen het doel vau dit feest is, kan met groote vreugde ge construeerd worden. C. N. Jr INHOUD TIJDSCHRIFTEN. Aflevering no. 2 van de Muzikale Brieven, tevens l>cvultende de tiaode- lingeu van de verooniging ..liet Beet- hovenhuis onder redactie van Willem Hutscheuruyter, bevat: lekst: Het al gemeen-menschel ;jko ui Beethoven. Korte karakteristiek door Is. Querido; Overzicht door Wm. H. A. l)e Bc-etho- venhuis-idée in hel licht der Christe lijke levensbeschouwing; M. Vereeui- ging van Residentie-Orxe^lledeu; C. Paedagozische Concerten J; Program me's der Paedagogische C ncerter. 1912; Geschiedenis en Handelingen der Yereeniging „Hel Beethovenhais'' (uit het jaarverslag 1911). Illustraties.- Hal met ingangen naar de zalen; Zaai voor uitvoeringen van Kamermuziek (naar de ontwerpen van 1L P. Berlage Nzti.) Rechtszaken EEN RECIDIVIST. De afd. Alkmaar vau hel Genoot schap tot Zedelijke Verbetering var. Gevangenen verzocht aan de afd. Am sterdam een blikslager, die reeds 171/2 jaar iu de gevangenis gesleten had, iu de gelegenheid le steiicn met karretje blikslagersgereedscliap den hoer op te gaan. Waar de man juist door zijn zwervend leven her haaldelijk tot misdriji vervallen was, achtte men het te Amsterdam beter hem aan de hoofdstad te binden, ten einde op die wijze hem beter iu het oog Le kunnen houden. De afdeeling besloot daarom een keldertje voor hem te huren, welk keldertje als werk plaats ingericht zou kunnen worden. En om den man aan hel uoodige ge reedschap te helpen, ging een ambte naar met hem naar het Waterloo- plein, waar voor 35 aan gereedschaj gekocht werd. Dat gereedschap werd hem in bruikleen gegeven cd hij tee- kende een contract, waar.ii de man zich verbond /I per week ui te beta len. Maar reeds den volgenden oag maakte hij het gereedschap te gelde. Nu stond de man voor dc Ainster- damsche rechtbank terecht wegens verduistering. liet O. M. cischte z:ju veroordeeling tol twee jaren gevangenisstraf. LOTISICO. Voor hei Gerechtshof te Arnhem stond sister in hooger beroep terecht J. K., geb. 6 Mei 1875, winkelier en koopman te Amsterdam Bekiaagde heeft den 30en April jl. voor de Rechtbank te Arnhem terecht gestaan ter zake dat hij iu eer. in het te Arn hem uitgegeven dagblad .Dc Nieuwe Arnh Courant" ingezonden stuk, op zettelijk de eer en den goeden naam heeft aangerand van de leden van den Raad van Commiss iris.-*n der Eerste Nederiandsche Maatschappij tot verzekering van risico in loterijen (Lotisicc), althans die personen opzet telijk heeft beleedigd. Bij vonnis d.d. 14 Mei werd bekl. tot -4 dagen gevangenisstraf veroor deeld. En de beklaagde èn de officier van justitie kwamen van dit vonnis in hooger beroep. Voor het Hof was slechts één getui ge decharge gedagvaard. Dc adcovaat-jroneraa! cischte we gens smaadschrift 14 dagen gevange nisstraf. De verdediger. Mr. Denekamp, pleitte vrijspraak. JACOB HOLLANDER. De kantonrechter te Gouda deed uit spraak in de zaak van den marktven ter Jacob Hollander wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde en veroordeelde hem tot eeu geldboete van 75 subsidair GO dagen hechte nis. Dc eisch was 1150 sub. 60 da gen. DIEFSTAL POSTWISSEL, ENZ. Voor de Amstcrdamsche rechtbank stond een 22 jarige buffetchef terecht, die een aan zijn patroon gezonden postwissel, groot f 44-25, wegnam, den wissel liet eridossceren ten name van een ander persoon en het endosse ment liet teekencn met den naam van den geadresseerde, om vervolgens den wissel op het postkantoor ter beta ling aan te bieden en uitbetaald te krijgen. Het O. M. eischte één jaar gevange nisstraf tegen bekl. DIEFSTAL IN EEN KERK. De rechtbank te Alkmaar had den reisenden koopman J. H. W., wegen» poging tot diefstal uit de offerbussen der It. K- kerk te Bover karspel va»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9