NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. DE MILLIONAIRS 30© Jaargang, Wo. Ö903 Verschijnt dagelijks, Dehaive op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 1 JULI 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÉN: per drie maanden: *1gg§§gjp .jMiM ^an 1—5 reSe,s 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem- l.zu Ö&25«#L3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.-elke regel meer /O.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 J/ fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandl.fo jÊT Ng* 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant GeMustrem? Zonda^blad, "voor Haarlem I 0.27 U Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post »0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De strijd om de presidentsver kiezing in de Vereealgde Staten Iu de democratische conventie zal het ohtvverp-program worden vastge steld In de allereerste plaats worden de hooge invoerrechten veroordeeld, als de voornaamste oorzaak van de onge lijkmatige verdeeli.'ig der rijkdommen en de tegenwoordige hooge kosten van levensonderhoud. Eon onmiddellijke verlaging der invoerrechten, in liet •bijzonder op levensbehoeften, wordt verlangd, maar deze verlaging zal ge leidelijk moeten geschieden om de nij verheid niet te benadeelen. In het pro gram worden verder strafrechterlijke en civielrechterlijke bestraffingen vol gens de bepalingen der .anti-trustwet verlangd, en een aanvullende wetge ving niet. het doel particuliere mono polies te beletten. Gebiecht wordt een verbod van het verwateren van fond- Verbordecld wordt het rcpublikein- Bchc bewind wegens zijn compromis- pogingen met de „Standard Oil" en Tabakstrusts. Bepleit wordt verder een enkelvou dige ambtstermijn voor den president,1 voldoend toezicht op de regeling van spoorwegtarieven .telefoon- en tele graaf tarieven, herziening dér bank- wetten, met het oog op tijdelijke tege moetkoming in tijden van financieele moeilijkheid onderzoek in Europa 'naar de werking der landbouwcrediet- vereenigingen, ten einde na tc gaan of zulke vercenigingen ook voor Ame- rikaanschc toestanden dienstig kun nen zijn, Ten slotte wordt aanbevolen de slui ting van een nieuw handelsverdrag met Rusland, ten einde volledige be scherming te verkrijgen van de rech ten van Amerikaansche burgers, die in Russisch gebied reizen. De democratische conventie te Balti more is vervelend aan 't stemman. Eerst bij de lOcle stemming gingen tot overgrocte verrassing de New- York-gcdelegeerden naar Clark over niet het bekende resultaat, dat verkre gen Chump Clark'. 550 Woodrow Wilson 350 Oscar Underwood 117 Judson Harmon 31 Bal win3 Toen de uitslag van deze stemming bekend werd, ontstond er in de verga dering een wild geschreeuw. Verschil lende buitengewoon opgewonden ge delegeerden sloegen.... elkander om de ooien. Eindelijk brachten de aanhangers Aran Clark deze een geweldige ova tie, die een half uur duurde. Nauwelijks was zij ten einde, of de vrienden van Wilson begonnen een zelfde spe'ctakel. Nadat de gemoederen tot bedaren gekomen waren, ging 'men het was inmiddels 2 uur "s nachts geworden tot de elfde stemming over. Het resultaat blief bijna onveranderd. Clark 551, Wilson 354, Underwood 118, Harmon 29 Stommen. Onvermoeid maakte men zich gereed voor do 12de stemming, waartoe men 's nachts om drie uur t verging. Clark en W ilson kregen opnieuw dezelfde cijfers. De conventie moest, na dit vervelen- po voorspel, tot Zaterdag Verdaagd worden. Zaterdag begon de conventie weer met nieuwen moed te stemmen. 1 Feuilleton Naar het Engelse li door Phillips Oppenheim. 2?) Mot een zucht sloot zij de schrijftafel ca zich omdraaiend, ging zij m den gemukkclijken stoel vóór den haard zitten. Op liet oogenblik, dat zij dit deed, kreeg zij oen schok, die haai het bloed sneller door liet lichaam joeg. De buitendeur was heel zucht ge opend. Zij iiad de gewaarwording of ei iemand buiten stond, die aarzelde met binnentreden. Allerlei gedachten vlogen snel door liaar brein, liet was Norris Vine niet, anders zou hij zijn eigen kamer zonder aarzelen zijn nin- neugetreden Zij deed alsof zij verdiept w;i liet tijdschrift, dat zij had op genomen, maar hel was bijna ten gevolge vun het Rit. dut de deur tachtjes wat verder was ópngeduwd, Jat cr iemand door de reet keek. Zij as kalm verder, ofschoon zij zich ver beeldde, dat zij den adem kon hooien van iemand, die in de kamer keek. Toen hoorde zij da deur van een ka- Stemmen, altijd maar stemmen 1 Bij de 13de stemming was 't Clark 554, Wilson 356. Bryan hield te midden van een g<v weldig rumoer een redevoering, waarin hij verklaarde, dat hij niet op Clark zou stemmen, zoolang de stemmen van New-York op hem wer den uitgebracht, daar de stemfllen van New-York de wenschen voorstel den van een man als Charles F. Murphy. Nog was geen 2.3 meerderheid ver kregen. Altijd maar weer stemmen Tot 11 uur "s avonds is er gestemd. Toen was t bij de... 26s(e stemming. Clark 467. Wilson 465. Verscheidene afgevaardigden uit Maryland stemden voor Wilson. Clark is nu zelf naar Baltimore ge reisd, om zich tegen de politiek van Bryan ie verdedigen. Nu gaat men heden, Maandag, maar weer aan 'L stemmen; De eorlsR tesicSesitalll snTsrkte Een uit Tripolis teruggekeerd genie- officier, vertelt, dat de Arabische stammen van Fezzan zich geheel van Turkije li ebben afgescheiden. De vrien den hebben dus ongenoegen. Daarvan kunnen de Italianen profiteeren De verdedigingswerken der Jtalï- aansche stellingen zijn nagenoeg ge heel voltooid on met kanonnen van 149 millimeter uitgerust. De oorlog duurt nu reeds lang. Of er kans op een spoedig einde is, valt nog te betwijfelen. In Italië neemt men evenwel aan, dat Turkije er naar verlangt, aan den krijg een einde te maken, en men grondt zich daarvoor op een artikel in de Turkschè „Tanin", waarin gezegd wordt, dat Turkije bereid is tc onder handelen op den grondslag van af stand aan Italië van alle punten, die door de Italianen aan de kust van Tripolis ziin bezet. Hieruit zou blijken, dat Turkije ten minste de besliste wei gering, om eenig deel van het betwis te gebied af te staan, niet langer handhaaft. Maar Italië wil geen andere voor waarde aannemen, dan de onvoor waardelijke overgave van geheel Lybiè. Het heeft den oorlog begonnen, om de quaestïes eens vooral te rege len, een quaestie, die langen tijd de buitérilandsehe politiek had be- heerscht. Het heeft bovendien de an nexatie van geheel Tripolis afgekon digd en kan thans niet meer terug. Die houding van ItuUè is nu te meer te begrijpen, daar de bestand m Turkije wanhopig moet zijn. De op stand der vioot-officieren, die liever krijgsgevangenen wilden zijn in Ita lië,, dan nog langer op onwaardige wijze te worden behandeld in Turkije, de muiterij onder de troepen in Alba nië, de ojvstanden in Yemen en in Al banië, maken het aan de Turkschè i e- geerclers niet gemakkelijk, om den strijd.tegen den buiteniandschen vij and vol te houden. De financieele toestand vooral is liet, die Turkije tot wanhoop brem- Tiirkije heeft nu drie legers op oor logsvoet, een in Smyrna, een in den Sandjak Novi Bazar, en een derde in Konstaiitïnopel. Dit kost dagelijks een miliiocn lire. Bovendien worden groote summer. verexsent voor het in staat van verdediging brengen van de vestingen aai) den Bosporus, uit vrees voor Rusland s houding in de Dni daneilen-quaestie. Tot nog toe hebben financiers, die groote belangen in Turkije hebben, de Turkschè regeeririg geholpen, maar die steun kan niet eeuwig duren. En waar rui de resultaten van den oorlog ruer, die op de hal uitkwam, zachtjes openmaken ongetwijfeld die van zijn slaapkamer. De indringer, wien hi, don ook zijn mocht, was daar onge twijfeld binnengeslopen. Virginia legde het tijdschrift een oogenblik neer, en trachtte met half gesloten oogen na te deuken. In i kamer daarnaast, maar een paar meter van haar af en dichter bij ile buitendeur dan zijzelf was. verborg zich het individu, aan wien voorge steld was voor twee duizend vijf hon derd pond de wereld te bevrijden van Norris Vine. Wat zou er gebeuren als zij alles ziin gang liet gaan Als Nor ris Vine binnenkwam, en het was hij na de tijd .waarop hij verwacht werd, zou zijn belager waarschijnlijk achter de deur op hein wachten. Zij tw ijfeldc er niet aan of de aanslag zou snel en plotseling,zijn, en dat er daarna ren of ander middel bedacht zou worden, om haar gevangen te houden in de kamer, waarin zij nu was, of mis schien zouden er nog erger dingen voor haar te wachten zijn. In elk ge val verborg zich een paar meters van haar af een man, vervuld van moord plannen, en tusselnm hen in de geslo ten deur, die eik oogenblik geopend kon worden. Welke kans zou zij heb ben, om Norris Vine te waarschuwen Heelemaal geen Zij stond op en ging weer zitten. Al leen de gedachte om dichter bij de ka- steeds slechter worden voor. Turkij daar nemen óok de financieele moei lijkheden toe. Volgens een bericht, moeten ook onder de Turksche troepen in Smyr na muiterijen voorkomen. De rebellen hadden het plan naar Konstontinopel te trekken, het comité voor Eenheid en Vooruitgang te ontbinden, de regee ring en de Kamer uiteen Ie jagen. Er is weer gevochten. De Turken en Arabieren zijn bij Ferona teruggesla gen, o.ndtr achterlating van 20Ö doo- den. Eonige gewonden werden krijgs gevangen gemaakt. De Italianen maakten zich meester Van wapenen en ammunitie zij verloren 1U dooden en 78 gewonden. Als Italië de eilanden in de Aego-' Jsche Zee, die iiet nog niet heeft bezel, niet. ten spoedigste annexeert, dan be slaat er alle kans, dat de eilanders zullen pogen zichzelf te bevrijden. De Turken krijgen dus met nog! meer moeilijkheden te kampen. Engeland en Duitschland. Lord Haldane, de Engelsche „Lord Chancelörheeft zich steeds vooral in den tijd. toen hij minister van oor log was een vriend van Duitschland betoond en een vurig vereerder van den Keizer. Van die vereering, heeft hij opnieuw blijk gegeven in een rede op een feestmaal van liet Duitsch hos pitaal in Dalston, waarin hij o. a. zei: „De Duitsche Keizer is nog iets meer dan Keizer, hij is een man, een groot man. De goden hebben hem de hoog ste gaven geschonken, waarover zij beschikken, nl. „Geist" ik gebruik het Duitsche woord om het juist uit b ''nikken wat ik bedoel. Hij bezit in den hoogsten zin des cis. ...ij ;s een trouw leider vap zijn vont geweest. Hij heeft ongeveer een kwart eeuw geregeerd en gedurende dien tijd onafegbroken den vrede we ten te verzekeren. Goeu enkel Keizer had ooit meer reden dan hij, om trolsch te zijn op hetgeen hij tot stand heeft gebracht. Zijn arbeid op elk ge bied was merkwaardig. Hij heeft zUu, volk de schitterende vloot geschoii-, keu, die wij, die iels van vloten afwe ten, zoo vurig bewonderen. Hij heeft de traditie gehandhaafd van let .grootste leger, dat de wereld ooit heeft gezieii. „Maar in de kunsten des vredes is hij niet minder groot. Hij is voor zijn volk een voorganger geweest op het gebied van opvoeding en in de oplos sing van sociale quaesties." Verder verklaarde Haldane, over tuigd te zijn, dat Engeland en Duitschland meer tot elkander zijn ge naderd, dan ooit te voren het geval is geweest, hetgeen juist een zekere ri valiteit heeft doen ontstaan. „Op Engeland en Duitschland sa men zoo vervolgde hij rust de zware taak om de wereld beter te ma ken. En daarvan is de Keizer even heilig overtuigd als ik. Er doen zich van tijd lot tijd moeilijkheden voor, maar de tijd, waarin wij loven, recht vaardigt de.hoogste verwachtingen en wat mij liet meest hoopvol stemt, is, dat de vorsten op alle tronen eens gezind zijn in hun streven tot hand having van den vrede en bevordering der ontwikkeling." Alltrlcf. DE KIESRECHTÈÉR'VORMING iN ITALIe. De Senaat nam definitief liet ont werp betreffende de kiesreebtherv tu rner te komen, w ar die man stond te wachten, vervulde haar met afsciu en toch was het zeker oven gevaarlijk om te blijven, waar zij was, te ver weg om iemand, die Pinnen wilde korneu, te waarschuwen en zij zelf overgele verd aan de genade van dien boef daarginds. Hijgend begon zij adem te halen, toen zij zichzelf moest bekennen, dal 7.ij in Je val zal. Waarschijnlijk wist die man in de kamer naast de hare alles omtrent haar, wist hij precies waarom zii daar was en was al met zichzelf eens, hoe hij zich tegenover haar zou gedragen .Zij luisteide met steeds mooter wordenden angst naar het omdraaien van de knop, 'letgje i net signaal zou zijn van de komst van den bewoner, dien zij beiden verwacht ten, Tusschenkomst van weiko soort ook, zou haar op dat oogenblik aange naam geweest zijn. Ei kwam tusschenkomst op een wij ze even gewoon als schrikaanjagend. De bel van een telephoon, die op dc schrijftafel stond, begon te klinken. Een ademloos oogenblik van besluite loosheid, toen liep zij ikut het instru ment en nam den horen in de ti.m.l Tegelijkertijd hoorde zij buiten de ka mer sluipende voetstappen. Haar me devvachter, wien li ij dan ook zijn mocht, was ook besloten om te gaan luisteren, wien liet zijn mocht, die Norris Vine zoo laat nog opbelde. DE ONLUSTEN IN TUNIS. Naar aanleiding van het deelnemen aan den ópstard van November j.l. sprak liet gerechtshof tc Tunis 7 dood- vonnissen nil. Tal van personen wer den tot "dwangarbeid veroordeeld, ter wijl 40 aangeklaagden werden vrijge sproken. DE NEGEROPSTAND OP CUBA. Uit Havana wordt gemeld, dat dj ic-gceringstroepeii, onder bevel van luitenant Delatcrre, deh rebellenaan voerder Estenoz, in een gevecht, waar bij 100 negers gedood werden, neerge schoten hebben. Algemeen wordt de opstand als geëindigd beschouwd. Binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij koninklijk besluit: zijn benoemd tot lid van het hoofd- comiló der vereniging Het Neder- landscho Roode Kruis: de heer F. 11 Dormer, gepensioneerd kolonel, plaat selijk commandant, jhr. E. II. van Loon, dr. G. VV. Roland, chef van den gemeentelijken geneeskundigen dienst allen te 's-Gravenhage. is aan den adjunct-commies bij het departement van Oorlog G. J. Kussen, uit hoofde van zielsgebreken, een eer vol ontslag uit zijne gemelde betrek king verleend; is aan den adjunct-commies bij liet. Centraal Bureau voor de Statistiek W. Tolsraa, eervol ontslag uit gemel de betrekking verleend; is Cli. E. 11. Boissevain, algemeen voorzitter van dc Maatschappij tot bevordering der Toonkunst te Amster dam, benoemd tot officier in dc orde van Oranje-Nassau; zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Bcrgcyk, I». J. G. Aarts; tot burgemeester der gemeente Em- pel en Meerwijk, A. P. Godschalx; tot burgemeester der gemeente Diessen, 3. J. Heuvel mails; tot burg. der gem. Sprang, C. G. H. II. Meijer; tot burg. der gcra. Vrijhoeve-Capel- le, W II. Baron van Hecckercn van Wallen; tol burg. der gem. Herwen en Aerdt, mr. C. G. Schattenkcrk; tot burg. der gem. Hodel, J. C. Hoeflake, secretaris dier gemeente; tot burg. der gem. Doesburg, W. 0. Cats; tot burg. der gom. Dordrecht, H. J. Wichers; tot burg. der gem. Lexmond, J. Pot, secretaris dier gemeente; tot burg. der gem. Ameide cu Tien hoven, H. van Sctcn; tot burg. der gem. Overslag, D. Mat- telè; tut burg. der gem. Schiermonnik oog, 11. van den Berg, secretaris dier gemeente; tut burg. der gem. YTcdder, mr. A. Wij noldy; tot burg: der gepi. Diever, H. G. van Os, secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is aan den raud- advisctfr, hoofd der Vilde afdeeling Militie en Landweer, van het departe ment van Oorlog, F. E. L. A. Abel, op het daartoe door hem gedaan verzoek, op grond van zijn leeftijd, een eervol ontslag verleend, en zijn benoemd: tot hoofd der VIIc afdeeling, Militie en Landweer) van het departement van Oorlog, dc admi nistrateur bij dat departement A. J. Groustra; tot referendaris bij liet de partement van Oorlog, de hoofdcom mies bij dat departement P. W. Oos- terboff; tot hoofdcommies bij het de partement van Oorlog, de commies bij dat departement dr. R. E. Kramer. Wie is dat? vroeg de stem kortaf Coniston Mansions No. 57, ant woordde Virg'niu, zooveel mogelijk een andere stem aannemend. Ja maar wie is daar in mijn k i- mers? Dat is dc stem van Janson niet. is het wel Toen wist Virginia, dat dc persoon, die sprak Norris Vine zelf was, en voor ieder woord, dat zij uitsprak, aarzelde hij met de gedachte aan den luisteraar daarbuiten. Neen, het Is Janson niet, ant woordde zij. Wat wenscht u Ik wensch te Weten of mijn knecht daar ook is, antwoordde dé stem. Wie is .i, cn wat doet u op mijn kamers Buiten de stad gegaan zei Vir ginia op een luiden toon van verba zing. Meent u dut hij vanavond heele maal niet meer thuis zal komen. l)e stem in de telephoon werd hoos en zeer verbaasd. Waar ter wereld spreekt u toch over vroeg de stem. Ik ben Norrisi Vine, en ik spreek met mijn eigen ku- mc-r. Ik wensch te weten, wie u is en wat u daar doet. Dian denk ik. ging Virginia nog altijd op luiden toon voort, dat u wel w it voorzichtiger mag zijn vóór dat u mij voor niets hier laat kom;n. Ik wacht hier til een half uur op een man, die u verzekerde, dal hier stel lig voor elf uur zou komen. Nu zegt HET GEBEURDE BIJ DE AMSTER- DAMSCIli: W ATEULEIDING. Omtrent de Woensdag j.l. gehou den geheime raadsvergadering, hoofdzakelijk belegd om het water leiding-rapport van de te dier zuke benoemde enquête-commissie te be spreken, verneemt de „Tel. liet vol gende De eerste spreker was de hoer Pos thumus Meijjes, die in de betreffende commissie vun bijstand»de beschuldi ging contra den heer Pennink had geuit. De heer Posthumus Meijjes was van meeiiing, dut het rapport der commissie er op wees, dut het water, vpor een vrii beduidend deel was ver spild. Dit te doen aantoonon, was de be doeling geweest van zijn klacht. Formeel moge men dan niet hebben kunnen aantoonen, dat opzet telijk duinwater was doen wegloopeu, doch iu den grond der zaak gaf de commissie hem feitelijk, in haar con clusies, gelijk. Het rapport bewijst, dat op zeer i'Oökelooze wijze met het kostbare duinwater was gespeeld en spreker vond in de resultaten der enquête geen aanleiding, op de door hem ge uite beschuldiging terug te komen. De heer Worst, lid der -enquête commissie, aan riet woord komende, na den lieer Posthumus Meijjes, ver klaarde, dat hëm en de commissie in geen enkel opzicht de juistheid der beschuldiging w as gebleken. Spreker zou het daarom van den heer Posthumus Meijjes ridderlijk hebben gevonden, als deze zijn onge lijk ronduit erkend en de beschuldi ging had ingetrokken. Nu hij dit'niet deed, liet de heer Meijjes een blaam rusten op een hoogst verdienstelijk ambtenaar, gaf nij feitelijk voel aan een gewroet en gemier van enkele ondergeschikte technische ambtenaren tegen hunnen chef en achter diens rug, waarvan da getuigenverhooixsn van deze en quête gewagen. Vooral één lagere geëmployeerde werd door den lieer Worst met name genoemd, als hebbende op de meest walgelijke wijze tegen een hoogst ver dienstelijk ambtenaar als de heer Pennink gekuipt. Aan zulk een toestand moest de Raad thans een einde maken. De heer "Lajnbrechtsen van Rïtthern was eveneens van meening, dat de heer Posthumus Meijjes de krasse lieschu.ldiging tegenover een man ais de heer Pennink geuit, moest in trekken. Spreker herinnerde er aan, dat de groote bekwaamheid van den heer Pennink, ook in het Koninklijk Instituut van Ingenieurs was erkend, doordat men hem, jaren geleden, de gouden C onrad-medaille had toege kend. De heer Larnbrechlscn van Ritthém had den heer Pennink gedu rende veertig jaren als een hoogst bekwaam ingenieur gekend. Daarom zou liet hem goed hebben gedaan, als de heer Posthumus Meijjes de be schuldiging had ingetrokken, die op niets anders berustto dan op klets- praatjes van ondergeschikten. Manneer echter, vervolgde spreker, de heer Meijjes er niet toe komen kan, zijn ongelijk te erkennen, dun zou de consequentie van die houding moeten zijn, het stellen door den heer Posthumus Meijjes van den eisch, dut do heer Pennink onmiddellijk zou worden ontslagen, of, ging de Raad daartoe niet over, dat hij, de heer Posthumus Meijjes, zijn ontslag nam als lid der Commissie van bijstand voor de waterleiding. De heer Fabios zei, zooeven te heh- ben vernomen, dat een der leden den u mij, dat hij vanavond heelemaal niet terugkeer en zal, dat hij buiten de stad gegaan is of dergeljjken onzin. Waarom kan u mij daaromtrent geen zekerheid geven'? L schijnt onzin, die u verteld is. te herhalen en dan te denken, dat het er niets toe doet zoo lang'u zegt, dat het u spijt. Wat gaat cr voor mij niet een tijd verloren om maar niet te spreken van het gevaar, om voor een dief te worden gehou den 1 Als je mij niet dadelijk vertelt, wie je bent. klcnk dc stem weer, dan zal ik een politieagent op je afsturen Begrijp je dan niet, dat ik mijn knecht Janson wensch te spreken Ik wou hcur vragen mijn avondtoilet in de club te brengen. Als je mij niet ver telt, wie je bent en wat je in mijn ka mers doet, zal ik over vijf minuim met een politieagent bij je zijn. Natuurlijk zul ik hier niet blij ven, antwoordde Virginia nog cp lui den toon. Waarom zou ik hier blijven als dc man toch in verscheidene dagen niet terugkomt Ik zal weg zijn vóór dat de jiolitie hier kan zijn. Bel af, alstublieft. ik weet ter wereld niet, wie je bent, klonk de sten) terug, maar ik zal het heel gauw weten. Je zult je moe ten haasten, vriend, als je dc-nkt nog (e kunnen wegkomen. Ik zal liet bu reau van den administrateur opbellen. Virginia legde haastig den hor.; Onze Lachlioek Hij. Uw familienaam is een zeef goede. Zij. Vindt u? Mij verveelt hij vreeselijkl GEEN COMPLIMENT. De onderwijzer wqs melden bloedsom loop bezig. Hij had alles uitgelegd en kwam er toen over te sproken, dat al bet bloed naar het hoofd loopt, ala men op zijn hoofd gaat staan. De klasse in deze louter deskun digen was dut met hem eens. Het hoofd wordt dus rood en warm. Doch zie nu ga ik op beid a voelen staan zegt do onderwijzer van zijn stoel oprijzend en nu worden die tocb niet warm of erg rood. Hoe komt dat nu? Do klasse zwijgt, zwijgt langen tijd. Eindelijk komt Juutje op een idee: Meueer, meneer, dat komt omdat uw voeten niet leeg zijn en uw hoofd wel» heer Pennink reeds 40 jaren heeft gekend. Welnu, spreker kende hem reeds 54 jaren. Daar zijn- dus de andere hoe ren maar jongens bij. (Vroolijkheid). Overigens, wat de enquête betrof, uit de verhooren bleek, dat de antwoor den van do ambtenaren dei- waterlei ding zec-r oppervlakkig waren en niet getuigden van grooten ernst, en van kennis omtrent de toestanden in dit bedrijf. De lieer YVibaut achtte Jiet een on gehoord feit, dat iemand uls de heer Posthumus Meijjes, zelfs na het re sultaat dezer enquête niet bereid was, zijn beschuldiging tc horroepen. Hij drong er met klem op aan, dat dit alsnog zou gebeuren. De beer Y'erschuro vond de aanval len, titans op den heer Posthumus Meijjes gedaan, niet gegrond. (Hef tige inteii-upties, waaronder het go- roep ,,Dns 'n raadslid mag wèl een ambtenaar onverdiend beschuldi gen I"). De heer Verschure, vervolgend, zei te weten, dat het nooit de bedoeling van den heer Posthumus Meijjes is geweest, zulk een pertinente beschul diging uit te spreken, doch in do commissie van bijstand heeft de heer Wibaut, hem vangend op een enkel wcord of op een onvoorzichtige uit lating, die Deschuldïging ontlokt. De heer Scheltema deed hierna een voorstel van orde, er toe strekkende, den Raad een motie te doen aanne men, waarin wordt verklaard, dat uit de enquête de onwaarheid der ge uite beschuldiging Ls gebleken. Mr. S. de Vries, de voorzitter der enquête commissie, zei daarop, dat het niet aanging, nu nog niet alle raadsleden, die aan de discussie wil den deelnemen, in eerste instantie hadden gesproken, een voorstel van orde te doen. Spreker was overtuigd, dat de heer Posthumus Meijjes, als hij alle sprekers heeft gehooid, zijn beschuldiging wel zal intrekken. Wegens hei vergevorderd uur werd de vergadering daarna gesloten, dhj Woensdag 3 Juli a.s. te worden voort gezet. Er waren nog vijf sprekers irigo schreven. Zie vervolg Binnenland op pagina 3, Tweede Blad. neer. Zij draalde een oogenblik vóór den spiegel, alsof zij haar hoed reent wilde zeilen maar feitelijk om den luisteraar gelegenheid te geven weer naar zijn schuilplaats te gaan Toen ging zij met hevig kloppend hart en flinken tred naar de deur. Zij deed haar open. Dc kleine hal was leeg de deur van de kamer daartegenover die gesloten geweest was, toen zi* was binnengekomen, stond nu op eau kier, maar er was geen enkel toeken van een levend mer.sch. Zij opende de deur. die naar de gang cn naar de veiligheid leidde. Voor het eoisl merkte zij op, dat de sleutel aap den binnenkant in het slot stuk. Zij haal de hem er uit, stak hem er aan den anderen kant in, deed dc deur dicht en stond veilig en wel in de gang. Al lerlei gedachten joegen haar nu door den geest. Zij had alleen maar de deur aan den buitenkant op slot te doen, oir. hulp te roepen en de persoon, die met haar op den terugkeer van Nor ris Vine gewacht had, zat in een val. Zou daar echter wel voordeel uit tc trekken zijn Zou zij in staat zij zichzelf schoon te wassclicn Met tegettzih besloot zij, dut het 1 fi ler was hem te laten gaan. Zii belde om de lilt, en keerde zich toen om, om met strakke oogen op de deur ie tu ren, die naar de Vertrekken van Nor ris Vine leidde. Het was heel duisi-.r op het portaal. Er was KCtn dienst-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5