Opruiming van alle Zomergoederen MC. LUMP, U Barteljorisstrsat H DAMES! KATWIJK AAK ZEE - HODROWIJK AAK ZEE WIELRIJDERS CtESZ. v. SAWTH; BLOOKER's CACAO Reis- en Regenjassen Wandelstokken. Reis en üu'e Plaid?. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg. CHINA en de CHINEEZEN. GYMNASTIEK. JfMXASTIKKFKESTfiN TE 1I00RX I)o uitslag van den Estafetteloop over een afstamt van »UÜ M., bij de gyninastickfcesteii te Hoorn gehou den, is als volgt: lo prijzen: Mars, to Haarlem, 532/5 sec.; Achilles, Zaandam. 55 sec.; De Halter, Alkmaar, 55 1/5 sec.; Amstels G. V Amsterdam, 55 3/5 sec, 2e prijzen: Volharding, 1'urmercncl, 56 sec Uitgeest, Uitgeest, 56 sec.; Her cules. Wormorvcer, 56 sec.; IJ mui den, IJ mui den, 56 sec. 3e prijzen: Hercules, Oudkarspel, 663,3 sec.; Spartacus, Amsterdam, 56 4/5 sec.; Sparta. Haarlem, 564/5 s.; T. L. Jahn, Edam, 57 sec. VLIEGEN. DE DOODENL1JST. Die is uitgebreid met den naam van den Duitschen vlieger Bruno König, die overleed aan verwondingen, opge daan bij een slecht gelukte landing in Engclstodt. König was in de Duilsche rondvluchten in 1911 overwinnaar. Stadsnieuws PR1JSUITDEEL1NG ZANGWEDSTRIJD. Maandagmiddag te ongeveer 2 uur had in het Paleis voor Volksvlijt de prijsuitdeeling plaats, als waardig slot van den grooten internationalen zang wedstrijd, uitgeschreven door ..Onderlinge Oefening" te Amsterdam liet bestuur dezer liedertafel was met zijn directeur, den heer Presburg, achter een rij tafeltjes geschaard en nog vóór hen lagen de diploma's, Étui's met medailles en lauwerkran sen en do geldprijzen in den vorm van chèque's, betaalbaar aan do Amster- dainsclie Bank. In zijn openingswoord deed de voor- Bitter, de heer M. Degen, nog eens uit komen, dat tot zijne en veler teleur stelling van officieels zijde zoo wèinie belangstelling en waardeering be- toond is, terwijl tocli dient erkend, da-, ook het vreemdelingenverkeer in nauw verbond staat met wedstrijden als deze. Dan vroeg spreker zich af, of de wedstrijd als geslaagd beschouwd mocht worden en antwoordde hij vol mondig ja. Immers, er is veel moois ten gehoore gebracht, zelfs in lagere afdeel ingen. Namens zijn vereeniging kan hij dan ook zijn voile tevredenheid uitspreken over liet welgeslaagd concours. Ia dit verband bracht spieker grooten dank aan zangeressen, zangers, publiek en peis, waarna hij overging tot de uit reiking der prijzen Aanvangende met ie 3e a/deeling mannenkoren en opklimmende tot de hoogste eere-afdeehng, had de heer Degen onvermoeid voor de aanwezige directeuren en afgevaardigden een er kentelijk en bemoedigend w oord, vaak geestig gekruid met cenigc toespeling op den naam der vereeniging of van dtn directeur. Bij de uitreiking der prijzen aan die Haarlemsche voreenigingen, waarvan do lieer Henri Piclage den dirigeer staf voert, nl. Dindua en Ons Ons, meende de heer Degen goed ingelicht te zijn, dat genoemde directeur reeds een 60-tal prijzen had veroverd. „Wel nu", zei hij, ,.ik hoop to mogen bele ven, dat ge dit aantal eens verdubbeld zult hebben En bij de uitreiking van den 2en prijs aan „Onder Ons" voegde hij den heer Pielage toe, er ze ker van te zijn, dat voor die vereeni- g;ng meerdere lauweren zijn wegge legd. De dame, die namens „Dindua" een 2en eereprijs in ontvangst nam, kreeg ;een bijzondere opwekking, om hare zusterloden aan te sporen de vereeni ging tot „honger" op te voeren. Bij de afdeeling van uitnemendheid, waarin de heer Louis Robert een Isten prijs verwierf met erkmans- lust" uit Krommenie, werd hij een waardig zoou vun een waardig vader genoemd eu de uitneinendste ia deze afdeeling van uitnemendheid. Den afgevaardigden van „Crescen- do-Caecilia" verzocht spreker, of zij huu directeur, den heer Otto \Y. de Nobel, wilden overbrengen de erken lelijkheid van liet bestuur van „Onder linge Oefening". Ten slem.- kwam de beurt aan „Zang en Vriendschap", waarvan een 5-tal bestuursleden met den directeur, den lieer M Robert onder krachtig applaus od het jiodium verschenen. "De heer Degen maakte, naar hij op merkte, van deze gelegenheid gebruik den heer J. A. Presburg dank te zeg gen voor zijn schoone compositie „De Zondvloed", die voorzaker vooral dooi de vertolking door „Zang en Vriend schap" hein vele genotvolle oogenblik ken moest doon hebben doorleven. Dat genot was te danken aan do bekende inspiration van den heer Robert, die wel op zekeren leeftijd was gekomou, maar met nog jeugdig vuur zijn dap pere schare had aangevoerd. Zelfs ;e 2e-prijswinner, „lliluria" uit Aken, erkende niet tegen „Zang en Vriend schap" opgewassen te zijn. Dit deed spreker goed voor de kunst in het al gemeen, voor de Nederlandsche beoe fenaars daarvun in liet bijzonder. (Ap plaus). De heer Paesie, vice-voorzitter van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" antwoordde daarop in goedgekozen woorden, waarbij hij te- goiijk hulde biachl aan „Onderlinge Oefening" en den directeur, den hee: J. A. Presburg, voor de goede organi satie van den wedstrijd, die wat niet altijd liet geval is werkelijk Itniationual was. Hiermede was feitelijk de bijeen komst geëindigd, maar tot slot werd van de hoofdpersonen ee i photogrn- paische opneming gemaakt. NOG EENS DE VALSC11E RIJKS DAALDERS. II. Dvertegenwoordiger der Mij. tot detailverkoop van petroleum, kreeg bij afrekening met zijn sub-de- pulhouder, wonende te Haarlemmer meer, een valsche rijksdaalder, die de kenteekonen vertoont van de reeds gesignaleerde. Te water, Maandagmiddag 2 uur viel de 5-ja- rige knaap E. Dekker al spaleude in tie Westergracht. Door eeuige- voorbij gangers, die dit gelukkig zagen, weid lie kleine drenkeling spoedig op liet droge gebracht, en nan zijn ouders op liet Leidsclio Plein afgegeven. De lloba-opvoirlng. Wij vernemen, dat de netto-op brengst van „Lioba", welke ten bate van het „Roodo Kruis" komt, naar schatting 51)90 tot 16UU0 bedraagt. AANRIJDING. In de Wilhclminastraat had Maan dagmiddag te 3 uur oen aanrijding plaats lusschen oen auto en een twec- wieligen landwagen, bestuurd door den 13-jarigen W. 11., doordat de" jon gen bij 't uitwijken voor de tram per ongeluk tegen de stilstaande auto aan kwam en een portier beschadigde. NUTS-SPAARRANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Juni 1912—1911 Aantal terugbetalingen 3G7 (vorig rig jaar 503;. Aantal inlagen 610 (vorig jaar 364). Aanta lterugbetalingen 307 (vorig jaar 199). Ingelegd ƒ41.809.641/2, (vorig jaar ƒ24.613.881. Gemiddeld bedrag per Inlage ƒ68.54 (vorig jaar 67.02). Terugbetaald 24.S81.57 1,2 (vorig jaar 16.449 39 1/2). Gemiddeld bedrag per terugbeta ling 81,05 (vorig jaar ƒ82.66;. Meer ingelegd 16.928.07 (vorig jaar 8164.48 1/2). Aantal nieuwe boekjes 77 (vorig jaar 84;. Spaaibusjes op 30 Juni 1912 uitge geven 147. Geledigd in Juni 1912 33 busjes met 291.35 1. 2. Aantal in bewaring genomen boek jes op 30 Juni 1912: 76. RIJWIELDIEFSTAL. De rijwielhandelaar G. II. aan de Spaar nwoudcrstrou t, doet aangifte aan een hem onbekend persoon een rijwiel verhuurd te hebben en dit niet terugontvangen te hebben. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Men schrijft aan liet „ilbld.": De afgeloopon week dood zich de handel In aardbeien te Beverwijk wedei" als bijzonder levendig kennen Waren de prijzen voortdurend hoog. Zaterdag liepen deze van 25 tot 31 cent per kilo op. Neemt men daarbij, buiten de overige onkosten, de 6 cent invoerrechten en in doorsnede 3 a 4 cent vracht per kilo, dan moeten al zeer liooge prijzen aan de consumen ten bedongen worden. Als bewijs hoe levendig de handel is, kan dienen, dut aan liet tele phoonkantoor in de nfgeloopeu maand 1000 gesprekken meer werden gevoerd dan het vorig jaar in dezelf de maand. Gemengd Nieuws 11ET SOCIALISTISCH CONGRES TE BRUSSEL. Zondag werd te Brussel het socialis tisch congres gehouden, ten einde maatregelen te nemen om het alge meen eenvoudig kiesrecht te verkrij gen. Een motie werd aangenomen, waarin het algemeen kiesrecht en een rechtvaardige evenredige vertegen woordiging geêischt werden en die de verklaring bevatte, dut de parlemen taire groep dor socialisten een ont werp tot herziening van de grondwet, uiterlijk in November,- zou indienen en dat de arbeiderspartij gebruik zou maken van alle vreedzame middelen, met inbegrip vun de algemeene sta king, om haar doel te bereiken. Een amendement waarin voorgesteld werd het woord „vreedzaam voor midde len te schrappen, werd met op 5 na algemeene stemmen verworpen. DE INDUSTRIE VAN BETHLEHEM. In het oude eerwaardige stille Beth lehem bloeit thans, 20 eeuwen na de geboorte vuil Christus, eeuc eigen aardige industrie, die voor de arme bevolking de voornaamste bron van inkomsten vormt: men vervaardigt in het groot artikelen van paarlemoer, die ten deele aan de bezoekers der heilige plaatsen als herinnering ver kocht worden, in nog veel grooter hoe veelheid echter uitgevoerd en in het bijzonder door Amerika gekocht wor den. De Amerikaansclie vice consul Lewis Heck te Jeruzalem geeft een interessante schildering van deze in dustrie; het is een huisindustrie, die mot de primitiefste werktuigen ar beidt. Do voornaamste producten zijn snij- werkjes uit paaiisnoersclielpen die da;, versierd worden met voorstellin gen van godsdienstige tafereelen, verder ook rozenkransen uit paarl- snoerkcgcltjes. Het merkwaardige echter is dat het daarbij gebruikte materiaal een verre reis over den Oceaan maken moet, voor hot in han den van de paarlsnoerarbeiders van Bethlehem komt; inderdaad komt het grootste gedeelte van het ruwe mate riaal uit Amerika, evenals dan ook de grootste hoeveelheid vervaardigde artikelen naar Amerika teruggaat. De gesneden schelpen kan ieder toerist in Jeruzalem of' in Bethlehem koopon, maar de vraag er naar is in de laat ste jeron zetr afgenomen. Men geeft de voorkeur aan koralen eu de paarl- snoeriiidustrle van Bethlehem is daarom op liet export naar verre lan den aar gewezen EEN KRIJGSLIST VAN' FREDERIK DEN GROOTEN. Gedurende den 7-jarigen oorlog was het Pruisische leger bij Liegnitsz door vier legers omringd en hadden de Zweden bij Pultawa het noodlot te verwachten. Onder groote verliezen sloeg Frede- rik de Groote de Oostenrijkers onder Laudon, maar dit kou hem nog niet redden. Het ontbrak zijn troepen aan levensmiddelen en aan ammunitie, welke beuoudigdheden hij beide slechts uit Breslau bekomen kon. De drie overige vijandelijke legers waren neg meer dan sterk genoeg om hem den weg naar deze stad te versperren. Wat hij nu echter niet met zijn phy- sieke macht kon verrichten, dat zocht hij door list te bereiken. Hij beval den burgemeester vun een stadje, na bij Liegnitsz gelogen, hem een per soon te zenden, die do spionnentaak op zich zou willen nemen. Zoodra iemand bij hem kwam, ried? de koning hem hot volgende aan: „Hier, bij don burgemeester leg ik 109 ducaten neer. Deze zijn do uwe, wan neer gij de laak, die ilc u nu ga op- cfragen, tot een goed eindo weet te brengen. Neem dezen brief, verberg hem in uw schoenen on loop rechtuit op het naaste dorp too. Daar zult ge de Russische voorposten vinden. Zoo dra deze u in 't oog krijgen, moet gij de vlucht nemen. Zij zullen u achter na zetten, eindelijk inhalen en gevan gen nemen. Laat u daarna voor den generaal brengen en beloof hem alles to zullen verraden, nuts hij u in het leven zal laten, llobt gij deze verzeke ring van hem persoonlijk gehoord, zoo geef hem den brief." Deze brief was weliswaar aan den broeder van den koning Prins Ilein- rich, geadresseerd, maar zijn inhoud was voor den Russïschen generaal be- slema. Deze luidde: „Ik heb, geliefde broeder, zoo juist do Oostenrijkers glansrijk verslagen en morgen snel ik mot het aanbreken van den dag de Russen tegemoet." Nauwelijks had de Russische gene raal dezen brief gelezen, of hij liet 2ijn troepen opbreken en trok snel bij Auras terug over den Oder. De weg naar Eresiau was nu voor het Prui sische leger weder geheel vrij. DE ENERGIE VAN DEN OCEAAN. Sedert langen tijd denkt de mensch er over de reusachtige hoeveelheid energie, die de Oceaan in eb en vloed voortbrengt, te gebruiken. Maar de ze pogingen zijn tot nog toe steeds tevergeefs geweest. Do Duitschers willen het nogmaals beproeven. Er ls een maatschappij gevormd met een kapitaal van 3 millioen gulden, die volgens de plannen van den inge nieur Pein uit Homburg op de west kust van Sleeswijk Ilolslein, tnssctien Muslim op het vasteland en het eiland Nordsfrand, oen hydro-elec- trische installatie zal plaatsen. Deze zal TO maal zooveel kosten als een j van gelijke krach!,' die door stoom gedreven wordt. Toch zal deze instal latie door do goedkoope drijfkracht bijzonder voordeelig werken, als liet plan lukt. GrJt». Houtstraat I05 als: Costumes, Costuumrokken, Blouses, Peignoirs en Borenrokken. U koopt geen uitgeknepen citroen, doch ver moedelijk wel eens cacao die zóó sterk ontvet is, dat de waarde gelijk te stellen is met die van een citroen waaruit het sap geperst is. Als u weer cacao koopt, denk aan de citroen; u zult dan zeker een bus DAALDERS nemen en beslist geen poeder dat men u los in een zakje voorweegt; daaronder vooral schuilt het kwaad. VISSCHENDE VOGELS EN VECH TENDE V1SSCHEN. In het weekblad der Heidemaat schappij „Onze Zoétvvatervisscherij" lezen we het volgende: Er valt in de vogelwereld menig brutaio roover aan ie vijzen. Zoo bv. do rock. Dat hij nesten uithaalt en daarbij volstrekt geen rekening houdt met 1 Mei of 28 April, is algemeen be kend. Minder bekend is. dat hij zich ook nu en dan onledig houdt met hel vangen van visch. Waar zich een visrhje aan do oppervlakte vertoont, niet te ver van den kant, daar ver- keert dit in gevaar, de prooi te wor den van den roek. Een sterk sprekend voorbeeld hiervan speelde zich korte lings af bij 't Pikmeer bij Grouw. 't Was nu eens niet een vischje, maar een visch, een pondsbaars. Nagenoeg een hal ven meter van hel water werden róek en baard opge merkt, do laatste geheel weerloos overgeleverd aan do woede van zijn aanvaller. De roover werd verjaagd door iemand, die het voorval op gerin gen afstand gadesloeg. Do visch ver- toonde een diepe wonde aan den kop, natuurlijk bij het oog. I'och was hij nog springlevend. Gelijksoortig feit werd dezer dagen te Groningen ge constateerd. Daar zag een der stacls- tuinliedöu eerst ecu kraai over het water van den vijver in het Sterre- bosch strijken, pikkende naar een groolo goudwinde. Laatstgenoemd beest verdween een oogenblik in de diepte, maar ongeveer een kwartier laier, zat de kraai al lekker te smul len aan den visch, waarnaar hij liad gepikt. Het block een goudwinde te zijn van niet minder dan 40 c.M. lengte. De visch was leelijk gehavend. Niet alleen waren beide oogen uitgepikt, maar was reeds een groot gat in den buik te zien en waren de ingewanden bijna geheel verdwenen Een eigenaardige vangst maakte de Fischermeister Norbet Biller to Sip- plingen aan liet Öödennieer. Toen hij bezig was te visschen, doken bij zijn schuit plotseling twee bijna e. en groo te snoeken op, die bezig waren te veohten en elkander zoodanig in de onderkaak hadden gebeten, dat de tanden niet meer loslaten wilaen. De heer Biller kon de bijna acht pond wegende visschen met het laafnet op scheppen. Eerst toen zij gevangen waren, lieten de beide vechtersbazen elkander los. MODERNE HONDEN IN HET' OUDE EGYPTE. In het Engelscho tijdschrift „De dierenwereld" lioudt H. F. Suckling, oen causerie over „Monden in vroe gere dagen', en hij weet daarbij ook to vertellen van de beleekenisvolle rol, die de honden reeds in het oude Egypte als trouwe vrienden en bege leiders van don mensch speelden. Het graftéeken van koning Antifan, die in Thebs 3800 jaren voor Christus regeerde, heeft daarvan getuigenis afgelegd. Daarop zijn namelijk de portretten van zijne vier lievelings honden te zien, dio in dezen steen gegraveerd zijn. Op een soort hals band staan hunne namen. „Bahkua Ma hut' herinnert aan den Engclschen foxterrier. „Abaka.ru" had ecu krulstaart en recht opstaan de ooren, dit moet de Egyptische huishond geweest zijn. Do derde is een gewone mastiff en de vierde is een dalmatijner (voort vun dog).' Telefoon 6S9. Kieuw Nieuw Gemakkelijker, beter, goed- kooper dan elke andere soort. Den vloer licht inwrijven en eenige oogonblikkcn later licht nnwrij.'en Geen gevaar voor uitglijden. Geen vermoeiende arbeid meer. Honden-en Kattenpenslcn „FAUNA", Emmakade 5. Wanneer u tijdelijk de stad ver laat, en overtuigd wilt zijn van de goede verzorging uwer huisdieren, vervoegt u dan aan bovenstaand adres Speciale inrichting voor honden met afzonderlijke afdeeling voor kat ten. Prijscourant op aanvraag gratis. Aanbevelend, Y. KLAASSEN. H. KONING ZOOM, Telefoon No. 428. Kort© Zijlstraat 8—10. In onze monsterkamers exposeeron wij in werking de metst moderne bad inrichtingen van de eenvoudigste af tot de meest luxueuze. Weder als vorige jaren ont-| vangen onze gunstig bekende! i'&Jp- RECLAME gqr DAMES KOUSi ijzersterk en gitzwart blijvendeB i. d. wasch. Prijs per paar f 0.501 en per 6 paar f 2.90. Magazijn JE GARERHAHDEL"! (voorh. P.W. BEUZEMAKER) j AftEGANG 26. Van Haarlem uit worden bovengenoemde druk bezocht* badplaatsen gemakkelijk bereikt per Met de stoomtram uit den Hout naar Oegstgeest (Leidschf Buurt), daar overstappen in de electrische tram naar Katwijl aan Zee of Noord wijk aan Zee. Haarlem-Katwijk a./Zee, retour, 90 cent (stoomtram ie klassej Haarlem-Noordwijk auZee, 95 cent "v., CL. rvXJESiESSi Goedkoopste Rijwlalbandenhandel Schagclielstraat 9. is telefoniscii aangesloten ondei Mo. ^<3=2 2 Gedurende de maanden Juli en Augustus zullen onzi magazijnen des avonds ten 9 UUR worden gesloteri (uitgezonderd des Zaterdags). „DE KLEINE KAPEL" O. OE a.EiHOUWIR Co. 4-6. Geert Janssen's Reis en Krijgs avonturen, door Otto Felsing, ver taald onder toezicht van P. LOUYYER- SE. Groot formaut met S fraaie pla ten. Prijs f 2.40 voor slechts f 1. In Prachtband prijs f 2.90 voor slechts l 1.50. IEDER, dio dit Boek leest, komt veel beter op de hoogte van China en de Chineezen, dan uit een wetenschap pelijk werk, dat men niet zoo gemak kelijk begrijpt en volgen kan. Verkrijgbaar bij D. BOJ.LE, Bazaar van Goedkoope Boeken. Hang 98, te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel ad slechts f 1 of f 1.50, waarop melden: De Chineezen. VreugdenhSI's Goody, hef beste en gemakkelikst voedsel voor allen. Goody no. 1 voor zuigelingen, vervangt ook het best de moe dermelk, prijs por ttubb. pak f 0,40. Goody la f 0.40, Goody 2 voor jonge kinderen f 0.3o, Goody 2a f 0.35, Goody 3 voor moe der*, a.st. moeders, moedermelkvoedsel f 0.37 1/2, Goody 3a f 0.37 1/2, Goody 4 voor zieken, zwakken en bejaarden f 0.35, Goody 5 "voor ontwikkeling f 0.35, Goody 5u f Ü.35, Goody 6 Vbor bloedarmoede, kracht, enz. f 0.35, Goody 7 voor kinderen en volwassenen, te mengen met cacao, ook om er cucaobrood, koek, beschuit, gebak, pudding, pannekoek, enz. van to maken f 0 32 1/2, Goody 7a f 0.32 1/2. Gocdy vervangt ook geheel de bestaande Kin- dervoedsels, Sanatogen enz., doch daarbij veel billiker, prak- tiser, juister, beter. Goody is het gemakkelikst in gebruik, het best, het goedkoopst, een proef bewijst u dat. Prijzen afge haald winkel. Voor het gebruik gereed, alleen in zuiver wa ter koken, of te gebruiken naar smaak. Aanbevolen door de beste Dokters en Scheikundigen. Gemaukt volgens de beste, prak- lise aanwijzingen. Depothouder(sier), agent ies)-verkopers- (sters) kunnen tot een zeker aantal in elke plaats aangenomen worden, ook voor ekspoi t. Verpakking in 4 tulen, Hollands, Duits, Frans, Engels. Alléén verkrijgbaar aan den win kel, Koningstraat 1, naast de Grote Markt te Haarlem, of bij soliede vei'kopers(stcrs) en den Bestuurder J. VREUGDEN111L, Haarlem, bij wie ook voorwaarden voor den verkoop te verkrij gen zijn. Dit Handelsmerk is wettig aangenomen. De Eerste Coop. Fed. Ie- en Eksport-Vereen. Bept. Cent.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 10