NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8904 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 2 JULI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN - ADVERT E.N TIN: ,r perdriemaanden: on ^an 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem i J lJU iiTwfri Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B|j Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant. fa' UaiïïsSd Zondagsblad, 'voor Haarlem Ó.3TA ij Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. <2>è> Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES IAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 3 JULL Muziek in den Hout. Vergadering van den Gemeenteraad 1 1/2 uur. Concert in de Groote Kerk, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1556 Tuchtlooze leerlingen. In ons nummer van 2G Juni is een adres aan den Raad van het hoofd bestuur der vereeniging van hoofden van scholen in Nederland, opgeno men, waarbij verzocht wordt, zoo noo dig een onderzoek in te stellen naar den omvang, dien het kwaad van tuchtlooze leerlingen op de scholen voor lager onderwijs verkregen heeft in verband met de uitkomsten van dat onderzoek tot de oprichting van een of meer speciale scholen over te gaan. die maatregelen te treffen, waar door het bezoek dezer speciale scho len zooveel mogelijk verzekerd wordt Deze conclusion klinken iets minder beslist, dan de bewoordingen van het adres zelf, waarin ik lees: ,.dat op de scholen voor lager onder lijs een aantal tuchtlooze leerlingen „aanwezig zijn, leerlingen, die zich „dermate slecht gedragen, dat zij het „onderwijs hunner klasse ernstig ver storen en bonadeelen, terwijl het bij- „wonen van dit onderwijs voor hen- „zelf van weinig of geen nut is, of die „in hun omgang met hun medescho lieren een zoo slechten invloed op de- „zen uitoefenen, dat de gevolgen daar- „van onmiskenbaar tot groote schade „voor de betrokkenen leiden." Deze opmerking ziet er bedenkelijk aft. Ze geeft een indruk alsof aan onze Haarlemsche scholen het onder wijs geremd wordt door kinderen zon der lucht En het wordt er niet beter op, wanneer we verder lezen, dat dit euvel verergerd is sinds de invoering der leerplichtwet, „waardoor allerlei „onhandelbarcn en verdorvencn, die „vroeger de school niet bezochten, „daarheen worden gedreven". Het Is inderdaad om van te beven en ik kan mij dan ook goed begrij pen, dat dit een en ander een onder werp van langdurige besprekingen heeft uitgemaakt in een Comité, waar in vertegenwoordigers van verschil lende pnedagogisohfi vereenigingen zitting hebben. Eén opmerking kwam In 't adres voor, die eenige hoop gaf voor Haarlem, deze namelijk, dat het adres aan den Raad der gemeente Haarlem en aan andere ge meenteraden gezonden is. Wat ik hier spatieer deed mij denken aan andere requestcn, ook uitgaande van hojfdbesturen, toegezonden aan di verse gemeenteraden en die in ver schillende gemeenten een zonderlin gen indruk maakten, omdat daar de toestanden, die men bestrijden wilde, niet of anders bestonden. Eén en dezelfde hoed past het ge- heele menschdom nietl En mijn hoop groeide, toen ik, bij een bekend schoolhoofd informecren- de, ten antwoord kreeg, dat op zijn Bchool dergelijke slechte elementen niet aanwezig waren. Hij verwees naar een collega, eveneens een beken de persoonlijkheid in Haarlem, die meer in 't bijzonder van de zaak op do hoogte is. En wat wij van dezen deskundige vernamen is inderdaad geruststellend genoeg. Het onderwijs in Haarlem ziedaar de korte con clusie loopt van de tuchtlooze leer- lirgen nog geen gevaar. „Het is," zoo vertelde dit school hoofd aan een onzer, „voor de eerste maal, dat de zaak in het hoofdbestuur der vereeniging van hoofden van scholen ter sprake gekomen is. In Am sterdam en Rotterdam wordt het soort boefjes, zooals dat door Brusse be- Bchreven is, bij honderden geteld. Hun aanwezigheid werkt belemme rend op het onderwijs en nadeclig op de onderwijzers, die er zenuwach tig door worden. Maar in Haarlem is de stichting van een zoodanige afzonderlijke school voor tuchtloozen niet z o o 'n dadel ij ke noodzakelijkheid. Wel komt het ook hier voor, dat de moeders geen voldoende gezag heb- be.i over dc kinderen en dat dezen dan spijbelaars worden, tenzij de va der tijd en gelegenheid heeft, hen ei genhandig naar de school te brengen. Levert hij hen niet in handen van het hoofd af, dan ontsnappen zij nog. Maar toen een onderzoek is ingesteld naar het aantal tuchtelooze leerlin gen op do openbare scholen te Haarlem, toen bleek dat er twintig waren, voornamelijk aanwezig op twee scholen. Deze inlichtingen zijn zeker hoogst belangrijk. Twintig leerlingen is niet veel, zeker niet genoeg om den gang van het onderwijs op de openbare la gerc scholen in Haarlem te verstoren. Hoogstens zou men in de twee scho len, die onze zegsman bedoelde, kun nen wenschen dat men de 20 boos doeners kwijt waa Het was dan ook zeker in hun belang, dat hij voorstel de een paar klassen voor de tuchlc- loozen in te richten, met de bijvoeging evenwel, dat hij dit niet achtte van dadelijke noodzakelijkheid. Ziedaar een gematigd oordeel, dat ik gaarne onderschrijf. En wel om een tot dusver nog niet genoemde reden, namelijk het belang van de tuchteloo- zen zelf. Onze maatschappij bestaat nu eenmaal uit wat ik gemakshalve zou willen noemen goeden en boozon, hoewel er tusschen deze eindpunten zooveel nuanceeringen liggen, dat een besliste scheiding in twee soorten een onbillijkheid is. Maar wanneer we aannemen, dat de goeden door de boo- zen worden gehinderd, dan mag toch ook worden vcronderstclcWdat de goe den op de boozen een gunstigen in vloed kunnen uitoefenen I En wat komt daarvan nu terecht wanneer de lastige, de tuchtelooze leerlingen uit de nabijheid van hun betere kamera den worden verwijderd en bij elkaar gebracht in een afzonderlijk school tje? Ik zou vreezen, dat zij het kwaad onder elkander bevorderden, tenzij de bedoeling is om van de school voor tuchteloozen een soort van opvoe dingsgesticht te maken. En inderdaad gaat het hoofdbestuur in die richting, waar het aanbeveelt de kinderen, die zich weerbarstig toonen, en dat zijn tuchteloozen natuurlijk allen, of die anders op straat zouden zwerven, wat ze natuurlijk ook bij voorkeur doen, ook 's avonds te kunnen hou den; er zij aan de school gelegenheid tot baden en eten, alsmede tot behan deling door een medicus-psychiater. Nog één stap verder, door de bepa ling namelijk, dat de kinderen ook zullen overnachten en het gesticht is compleet. Of, met andere woorden: onttrekking van de kinderen aan dc ouderlijke macht Onttrekking ook dat vooral acht ik een zeer groot kwaad aan den invloed van goede, van rustiger, ordelijker gestemde ka meraadjes. Dikwijls moeten gevaarlijke ele menten onschadelijk worden gemaakt maar wie daarin te ver gaat, han delt wreed en onbillijk en zelfs niet paedagogisch, omdat een van de ver diensten der deugd is, dat zij de on deugd weet te weerstaan. Dat oefent en hardt. Ook daarom is het niet goed, alles wat tuchteloos is achter een hoogen muur te zetten. Ik zou derhalve wel tot de slotsom willen komen, dat tegen het stelsel do speciale school voor tuchte looze leerlingen heel wat in te bren gen is, en dat zij bovendien stellig niet verlangd wordt door dc toestan den in Haarlem. Onder die omstan digheden kan het adres door den Haarlemschen gemeenteraad veilig voor kennisgeving worden aan genomen. Amsterdam en Rotterdum moeten dan maar zien, wat zij voor zich noodig achten. J. C. P. Stadsnieuws Ex Gymnasium. Bij het eindexamen aan het Gymna sium, voor afd. A. zijn geslaagd W. 11. Alting von Geusau, j. Kampstra, T. Volker, en na verlengd examen W. j. Broere en H Hylkema. Voor B. zijn geslaagd j. Boes, P. Plantenga en J. A. Schepers. Met twee candidaten wordt het exa men voortgezet. HAARLEMSCHE BROODBAKKERS PATROONS-VEREEN 1GING. Hedenmiddag vergadert deze veree niging. De agenda vermeldt o. a. Bespre king Bondsagenda. Benoeming van een afgevaardigde en diens plaatsver vanger naar den Bondsdag te Schie dam op 31 Juli a. s. Benoeming van een plaatsvervangend hoofdbestuurs lid in de plaats van wijlen den heer u. van Leeuwen. Voorstel om een bij drage te geven aan liet liuaiieuiscue counté tegen wettelijke winkelsluiting. Bespreking gezamenlijk uitstapje. Vereeniging Haerlem. Maandag 8 Juii zal in Cufé Brink man n een algeuieeue vergadering ge houden worden der vereeniging „Haerlem'' Beuandeld zullen worden net jaarverslag, de rekening en ver antwoording van den penningmees ter, j veikiezing van twee bestuurs leden wegens de perhxiieke aftreding der heeren J. D. Rutgers van der Locff en E. A. von Saher. ORGELBESPELING op Donderdag 4 Juli 1912, des namid- dasg van 23 uur, in de Groote- of Siut-Bavokerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Praeludmm en Fuga C-moll, j. S. Bach. 2. Ave Maria, Arcadelt-Liszt. 3. Andante en Pastoraio uit 2de Symphonie, Ch. M. Widor. 4. Melodie, Th. Salomé. 5. Marche Triomphale, Th. Dubois. R. K. OPENBARE ONDERWIJZERS. De bond van R. K. onderwijzers in het bisdom Haarlem heeft Zondag zijn 12de algenieene vergadering gehou den. Aan het verslag, dat het Huisgez. daarvan geeft, ontleenen we het vol gende Het hoofdbestuur stelde de volgen de motie voor „De Bond van P. K. openbare on derwijzers in het bisdom Haarlem ver klaart, dat hij het werken van het ge mengd comité van salansactie op hoo gen prijs stelt en dat hij, zooveel in zijn vermogen is, dien arbeid zal blij ven steunen, mits die vrij blijft van politieke bedoelingen." De geestelijke adviseur stelde hier tegenover een andere motie en wel deze „De Bond van R. K. onderwijzers in het bisdom Haarlem, verklaart dank baar te zijn voor hetgeen het gemengd comité inzake salarisactie tot nu toe heeft verricht, maar lettend op het streven om de actie voor salarisver betering te verbinden met de actie voor financieels gelijkstelling tusschen openbare en bijzondere onderwijzers, besluit de beslissing over het steunen \an deze dubbele actie geheel over te laten aan het voorzichtig beleid iau net hooïdbestuur.' Dc voorzitter, de heer A. J. W. Brug man, verklaarde deze motie, met uhe achting voor den adviseur, voor hem onaannemelijk, llij kon als eerlijk man zij a eens ingenomen standpunt r.iet verlaten. (ApplausJ. Het slot was, uut de motie van hot hoofdbestuur werd aangenomen met alleen de stem van den geestelijken adviseur tegen en 1 slem in blanco. Woest r ij den. Een wielrijder, natuurlijk weer een slagersjongen, probeerde Maandag middag omstreeks 4 uur op de Kam pervest ecu motor-rijwiel bij te hou den. Door een kuil in den weg geraakte hij echter zijn stuur kwijt on het ge volg daarvan was, dat hij met een harden slag na een salto mortale over zijn stuur gemaakt te hebben, op den weg terecht kwam. Wonder boven wonder had hij zich niet erg bezeerd; eenigszins kreupel, en met eenige ontvellingen aan han den en beenen, kou hij met zijn ge heel defecte fiets op den rug, huis- waurts wandelen. Dat komt van het woeste rijden. Drinkhal. Do Drinkhal der Staalwaterbronncn is Maandag bezocht door 51 personen. PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. Heden vergaderden de Provinciale Staleu van Noord-lloilaiid. Eerst wer den de afdeelingen getrokken. Inge komen was nog een verzoek van het Amsterdamsen Kindersanatorium,om voor het sanatorium te Blaricum /7CÖ0 subsidie te geven. De gemeente Zaandam vraagt 2113 subsidie voor een Haudelscursus, de Noord Hulland- sche Propaganda Cotnmissre voor drankbestrijding 500; de gemeente Marken een subsidie voor een stoom gemaal. De stukken werden in handen van Ged. btaten gesteld om advies. Hierna had de benoeming der com missies plaats. De volgende zitting heeft Dinsdag 16 Juii plaats. Het bestuur van de Nationale Ver eeniging voor Vrouwenarbeid heeft 'n adres verzonden aan de Staten, waar in het naar aanleiding van het voor stel van Gedeputeerde Staten, om over het jaar 1913 een subsidie van f 1500 toe te kennen aan do vakschool voor manden- en stoelenvlechterij te Urk, er bij de Provinciale Staten met de meeste klem op aandringt, aan een eventueel te verleonen subsidie ten behoeve van de school in quaestie de voorwaarde te verbinden, dat de in richting voor jongens en meisjes op gelijke conditiën moet worden open gesteld. Adressanten deel en mee, na infor matie bij het bestuur van die vak school van den voorzitter te hebben vernomen, dat op die inrichting vrou welijke leerlingen niet kunnen wor den geplaatst, omdat de aard van het vak zulks niet zou toelaten. Zij stel len intusschen daartegenover, dat de rijksrietviechtschool te Noordwolde wèl door vrouwelijke leerlingen wordt bezocht en dat deze, volgens het oor deel van den directeur, met name in het maken van het fijnere vlecht werk, wel degelijk een middel van be staan kunnen vinden. OPGEDRAGEN. Door den heer J. B. van Loghem, ingenieur, is aan den heer P. van Duuren, aannemer te Haarlem, opge- diagen de bouw der Electrische Cen trale te IJmuiden (le gedeelte) voor rekening der K. E. M voor de som van 65889. EEN NIEUWE DOOPSGEZINDE VEREENIGING. Op den beschrijvingsbrief van de Zwolsche Vereeniging van Doopsge zinde gemeenten staat o.a. het plan tot oprichting van een Doopsgezinde vereeniging van filantropischen aard, genaamd: De Doopsgezind» Verzor ging en Reclasseering. NEDERLANDSCHE FOTOGRAFEN - KUNSTKRING. Fecstvergadcring 10-jarig beslaan. Maandag word alhier de tiende jaarvergadering gehouden van den Nederl. Fotografen Kunstkring, onder presidium van onzen stadgenoot, den heer P. Clausing Jr., die reeds 10 ja ren de vergaderingen heeft geleid. Hem werd, als oprichter der vereeni ging, direct de leiding toevertrouwd, terwijl het vertrouwen der leden hem telkens weer als president handhaaf de. In zijn openingsrede hield de voor zitter retrospectieve beschouwingen, waarbij hij de reden van het ont staan van den N. F. K. herdacht en al i vele dat door die vereeniging is tot stand gebracht. Vooral wees de voor zitter op het feit dat een vruchtbare samenwerking dc laatste jaren plaats had met de Nederl. Amateurfotogra- fen-vereeniging te Ainmsterdam, een samenwerking welke niet alleen ten voordeele der fotografie in 't alge meen is gebleken te zijn, maar die ook een vriendschapsband tusschen vele leden der beide vereenigingen had doen ontstaan. Dit bleek ook tenslotte toen het Be tuur aan de vergadering voorstelde, ter gelegenheid van dit 10-jarig be staan, den voorzitter van den Nederl. Amateur Fotografen Vereeniging, den heer Ign. Bispinck, te Bloemendaal, kunstlievend lid van den N. F. K., te benoemen tot eere-lid, als bewijs van erkentelijkheid voor al wat deze heer mede gedaan heeft om een geregelde samenwerking tusschen beide veree nigingen te bevorderen. Na afloop van de behandeling der vereenigingszaken vereenigden de le den zich aan een gomeeuschappelij- ken lunch, terwijl 's middags de om streken van Bloemendaal bezocht worden. Daarna had in „De Kroon" het jubilcumsdiner plaats. ZIEKENZORG. Heden verscheen no. 4 van de Pe riodieke uitgave van de Vereeniging „Ziekenzorg", welke vereeniging zich ten doel stelt de leden te voorzien van Genees-, Heel- en Verloskundige hulp. In dit nummer wordt allereerst den leden kenbaar gemaakt, dat het kan toor ên woning is verplaatst in de zelfde straat, nL Maerten van Heems kerkstraat, en wordt tevens medege deeld welken avond het bestuur zit ting houdt. Ook Is in dit nummer opgenomen een rapport van een op de laatst ge houden ledenvergadering ingestelde commissie, tot onderzoek van een toen door het bestuur op de agenda geplaatst punt: „Om Ziekenzorg in een coöperatieve vereeniging om te zetten". Op voorstel van eon der leden werd toen een commissie van onderzoek benoemd, bestaande uit de heeren J. de Graaff, J. de Haas, J. W. II. Hnl- sema, J. Sluijter en D. J. Tork. Aan deze commissie was tevens op gedragen de statuten in overeen-'em- rning te brengen. In het rapport wordt eerst een vraag van een der bij het fords - nn- gesloten dokter, n.L Of het Bestuur in het eerst verschijnend blaadje (dat is dan dat wat nu verschenen een uiteenzetting wilde geven, waarom zij den coöperatieven vorm de ge- vp-gchto acht." Het antwoord op deze vraag ia, dat het bestuur meende met het oog op het steeds gronter worden der veree niging, de verantwoordelijkheid voor do uitvoering van verschillende be sluiten niet op zich te kunnen nemen, zoolang do vereeniging de Koninklij ke erkenning niet had. De commissie vorenbedoeld ging uit van do vraag: „Wat de meest ge- wenschte vorm voor Ziekenzorg is, coöperatief of Koninklijke erkenning." Daaruit blijkt reeds dat hel l/est.iux en de commissie bedoelde de vereeni ging do Koninklijke goedkeuring te doen verkrijgen, door haar in een coöperatieve vereeniging o mte zet ten. Bij het onderzoek van de commis sie, naar het feit, waarom de veree niging niet de Kon. erkenning kan verkrijgen, werden inlichtingen inge wonnen, o.a. bij Mt. Falkenburg, di recteur van het Gem. Centr. Bur. voor Statistiek te Amsterdam; daaruit bleek, dat ingevolge eenige wetsarti kelen het noodig is, dat een vereeni ging als „Ziekenzorg", koninklijke er kenning bezit krachtens haar doel en streven. Ook dat er voor het bestuur geen enkel bezwaar bestaat de veree niging te besturen, zonder dat deze do goedkeuring heeft, aangezien het fonds reeds rechtspersoonlijkheid be zit, ingevolge haar wezen en doel. Deze heer raadde evenwel aan niet don coöperatieven vorm te aanvaar den. De volgende inlichtingen verkreeg de commissie van .den heer J. Gerritsz, leeraar in de Staathuishoudkunde al hier. Hij bevestigde de inlichtingen, verstrekt door Mr Falkenburg, en zette tevens voor de commissie duide lijk uiteen, waarom de vereeniging geen erkenning kon verkrijgen, krach tens haar standpunt en dat alle ver bintenissen, aangegaan door de ver eeniging, mondeling of schriftelijk, voor de wet van kracht zijn. Tevens zijn in het blaadje de arti kelen dezer wet afgedrukt. Om deze uitkomsten van het onderzoek werd besloten in do commissie geen verde re pogingen meer aan te wenden tot herziening der statuten, aangezien 'i der commissie nu beter leek te wach ten, totdat het noodzakelijk bleek, de statuten opnieuw te doen drukken. MUZIEK IN DEN HOUT. Programma voor Woensdag 3 Juli. 1. Marsch und chor a. d. oper. Tann- h&user, \yagnor. 2. Ouverture Euryanthe, Weber. 3. Zweite Polonaise, Liszt. 4. Fantaisie op Motieven uit Itali- aansche opera's, Happey. 5. Ouverture Le Dornmo Noir, Au- ber. G. Laura Walzer a. d. Bettelstudent, MiUöcker. 7. La Chanson des Nids, Fantaisie Polka pour Deux Clannettes Solo, uit te voeren door de heeren Nel en Dor- lêe, Buot. 8. Grande Fantaisie de l'opéra Ca- valleria Rusticana, Mascagni. Gev. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: H J. Burgers, Schoterweg 6, een armband. P. Vos, Oostvest 22a, een honden zweep; J. de Jager, Kolkstraat 13 rd.f een rozenkrans. B. Willem se, Vroomstraat 8, een kinderzak met inhoud. II. Vlaswinkel. Jan .Steenstraat i3, een paar danieshandschoenen. T. Haven, Ilagestraat no. 51 rood, een darnestasch met inhoud. II. Voets, Teylerstraat 6, een marine- muts. T. Bouwen8, I haarlemmer!odestra ai 15, een leerboek. A. de Klerk, Linschotenslraat 85, een hondje, M Ilïelle, Anthoniestraat 21, een portefeuille met inhoud; A. Lunenburg, Smedestraat 20, een bril. J. M v Huizen, Parklaan 60 zwart een portemonnaie met inhoud. P. J. Winkel, Schoterweg 5G rood, een huissleutel. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. IIET BEETHOVEN-HUIS. In het jongste nummer zijner ,.Mu- zikalo Brieven" meldt Willem Hua- schenruyter omtrent de voorgenomen stichting van het „Becthovenhuis" in de Bloemendaalsche duinen: In beginsel is besloten tot de ver vvezenlijking van het Beethovenhuis bii gedeelten, terwijl door den bouw van don vleugel rechts van den hoofd ingang (ontwerp-Berlage) bestemd voor dc uitvoering van kamermuziek; aan dit besluit zoo spoedig mogelijk uitvoering zal worden gegeven. WIJ meenden dat dit gedeelte bet eerst voor oprichting In aanmerking moest komen, omdat het, wat bouw en go. bruik aangaat, het minst kostbare deel is van het geheel. Een voorloopige perspecticf-teeke- ning van de te bouwen zaal is in de aflevering opgenomen: een verheven- rustige ruimte, die reeds lokt naar h- t in aandacht luisteren naar een Beet hoven-kwartet. SANTPOORT. Onze corr. schrijft Het terrein, genaamd de Vallei, ge* schikt gemaakt voor de uitvoering van „Liuba", zal, naar men verneemt, in denzelfden toestand beschikbaar blijven. VOGELENZANG. ZENDI.NGSFEEST. Morgen, Woensdag, wordt lilcr het 49ste Christelijk Zendingsfeest gehou den, een feest, dat weder tal van vreemdelingen uit alle deelen des luuds naar deze gemeente zal deen es.- men. Deze feesten zijn hier niet onbe kend. Vroeger werden de zeudingsda- gen gehouden door de B. oedergeui -en- te te Zeist, zc namen steels ecu groo ter omvang aan, zoodot i> v. in 18» 2 de toeloop zóó groot was. dat de kerk de menigte niet kon bevatte.t-n ook hel liefdemaal niet kon word-in goh--aden. Hierdoor was het stichtelijke van l.uii leest af. 's Middags bij de l>i o Kleren Hernhutters aan tafel, spraken eenige Hollanders hun leedwezen Jaaruvtz uit en beweerden, dat hel die memgto niet was te doen, om d- zen imq, maar om een uitgaansdag te hebben. Hierte gen protesteerden Ds. S. II. Buy ten* dijk en de heer T. M. Looinan. Zij vorrndeu een plan oir. voortaan zelf Jaarlijks een zc-ndingsfeest te urguni- seeren en dit slaagde na vele moeilijk heden. Het eerste zvndmgsfeest in Vo gelenzang werd in 1867 rrhou-ïcn en hieraan waren ook L?zwaren v?io n- den. De officier van Fustitle le Haar lem liet de toegangswegen t' t liet feestterrein door cavalerie bewaken, daar er kort te voren nlusten hadden plauts gehad onder de werklieden aan het Kanaal te Velsci. Men vre&vde voor een herhaling te Vagtleuzang, doch gelukkig bleek deze vrees onge grond. In 1873 werd Boekenrode wel willend voor dit doel afgestaan. l)e familiën Messchert van Vollenhoven en van Lennep ontvingen de f-.est\ie rendon met groote sympathie en stel den alle pogingen in liet werk om >le feesten te doen slagen. Reeds in 1875 word op deze buitenplaats weder dit feest gevierd en wat nog nerqei s was geschied, gebeurde hier de gastheer Mr. J. Messchert van Vollenhoven, destijds lid van da Tweede Kamer, heette in hartelijke bewoordingen het publiek welkom. Het was ook ->p dit feest, dat de latere minister. Dr. a, Kuyper, destijds lid van de J wvede Kamer, oen rede hield over Ue Brigh-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1