geen do kantonrechter onjuist had ge-, oordeeld op grond dat hot handelen voor rekening van derden hem die gehandeld heofl, juridisch nog niet tot iusschenpersoon stempelde en dat in casu de bedoelde instelling geacht moest worden, niet als tussch--nper soon, doch uit eigen hoofd, te zijn op getreden. De procureur-generaal achtte deze beschouwing als berustend op begin selen van burgerlijk recht, hier niet ter zake dienende, en artikel 3 der kieswet door don kantonrechter ver keerd geïnterpreteerd. Hij concludeer de mitsdien tot vernietiging en tot be vestiging der beslissing van B. en W. Uitspraak 15 Juli. Land- en Tuinbouw VOOR MOES- EN BLOEMTUIN, ENZ. Ik moet deze week iets Bclirijven over de framboos. Nu wij weder vol op in de frambozen zitten, als ieder jaar, nu wij van enkele rijen in on zen tuin dag aan dag ons te goed doen aan de heerlijke, gezonde vruch ten, en er geen eind aan schijnt te komen, omdat de struiken al9 zand zoo vol zitten, nu willen we er toch even op wijzen, hoe jammer het is, dat er van de teelt der framlbozen- struik over 't algemeen nog zoo wei nig sprake is. Zij wordt nog zoo wei nig aangeplant in den tuin voor eigen gebruik en voor de keuken, en eveneens wordt zij nog bij vele kwee kers gemist. Toch is haar teelt -'reds loonend, zoowel voor den liefhebber, di; zich met weinig moeite de heer lijkste, geurigste vruchten verschaft, als van den handelaar, die er ruime winsten van kan genieten. Al behoe ven wij nu voor de frambozenteeTt geen plaats in te ruimen als haar wordt toegekend in de omstreken van Parijs waar zij gemiddeld 50 francs (f 25.—) per Are opbrengt, wij achten het wel nuttig en wenschelijk, dat kweekers, landbouwers en particu lieren meer aandacht dan tot, heden aan deze vruchtbare heester schen ken. De frambozeatruilt eischt weinig zorgen en stelt zich tevreden met ei ken bodem, mits deze genoeg vocht houdt en doorlatend is. en niet rrm aan opneembare voedingsstoffen. Zij haalt heel wat uit den grond en doet dezen zeer vermageren, wat niet ver wondert. als men let op de vele vruch ten en tal van jonge, krachtige loten, die zij jaarlijks levert. Want deze plant vermenigvuldigt zich door zoo genaamde worteluitloopers, terwijl elk jaar het hout, dat vruchten heeft gegeven, afsterft en weggesneden wordt. Dit afsnijden van het hout gebeurt in den regel in het voorjaar, beier is het echter, dat men zulks doet da delijk nadat de laatste vruchten ge oogst zijn, dus in den vroegen herfst. Daardoor blijft veel voedsel gespaard voor do jonge loten, die rren volgend jnar vruchten zullen geven; deze zul len zich krachtiger en flinker ontwik kelen. Met het oog daarop is het ook nuttig vóór den winter alle zwakke en overtollige loten weg te snijden. Nog beter is het, ook dit in den vroe gen herfst te doen: do overblijvende scheuten krijgen dan meer lucht, licht en voedsel. Nog al dikwijls ziet men, dat er te veel loten blijven staan: drie of vier is echter meer dan ge noeg. Wil men geurige, groote vruchten kweeken. dan moeten licht en lucht genoegzaam kunnen toetreden, 't Is dan ook verkieslijker de loten aan latten of ijzerdraden te binden, dan bij elkaar aan een stok, omdat in het laatste geval van 'n goede vrnchtont- wikkeling geen sprake kan zijn. Zet men hij het planten van framboze- struiken langs ijzeTdraden of latten do struiken minstens 80 centimeter van elkaar, dan is er voldoende ruim te om de jonge loten, die anders de vruchdragende scheuten zouden ver dringen en van lucht en licht l>eroo- ven, op ledige plaatsen aan te bin- EEN HAARLOK. In een ellendig dakkamertje van een onaanzienlijk huis te Berlijn zit om een schotel watersoep en een bord brood de familie Zeidler. Zeidler was lampenpoetser in den Ilofschouwburg. /.ïjn talrijk gezin bestond, behalve zijn vrouw, uit zes jongens en vijf meisjes, die allen een eetlust hadden, welken rnen in vele gevallen gezegend noemt. Een deftig heer, in een kostbaren pels gehuld, stijgt tegen den middag do trappen op naar het kamertje, klopt aan en treedt op het vriendelijk „binnenhet kleine, bedompte ka mertje binnen, wenscht lachend don aanwezigen een bon appetit toe, 'legt ee-i lous d'or op de tafel eu verlaat, na een paar woorden te hebben ge wisseld, weder het vertrek. Oprechte zegenwei schcu en dankbetuigingen vergezellen hom. Zoo'n louis d'or was iets „noch nie Dugcwcsenes" in den huize Zeid- lar. De geschiedenis van den louis d'or was deze Wij spreken nu tot een geslacht, dat de namen Charlotte von Hagen en Karl Seydelmann, slechts uit de geschiedenis der tooneelspcel kunst kent Beide personen behoorden tot de glansrijkste sterren, die aan den theaterhemel geschitterd bobben, Charlotte von Hagen, die in too- neelspelerskringen rru nog de Duit- sche Déjozct genoemd wordt, was een betooveronde tooneelverschijning: met den, waar zij ongestoord en zonder andere te hinderen kunnen door groeien. Bij de uanplanting van frambozen zorge men voor een diep losgcwerk ten en krachtig bemesten bodem. Is aan deze twee voorwaarden voldaan, dan gedijt zij op eiken grond die niet te droog is. Zij duldt ook volstrekt geen grond, waarvan de oppervlakte met onkruidplanton bedekt is. Her haaldelijk ondiep schoffelen tusschen de rijen is noodig; doet men het te diep, dan kwetst inen hot wortelnet, dat zich tamelijk dicht aan de opper vlakte uitspreidt, Is eenmaal de plan ting met zorg aangelegd en vergoot men niet ieder jaar een flinke be mesting toe te dienen, liefst vloeiba ren mest, en zuivert men den grond geregeld van onkruid, dan kan zoo'n aanplanting 12 tot 15 jaren duren. Zoodra zij evenwel begint te kwijnen, moet men de struiken door andere vervangen niet alleen, maar ook de bedden in een ander gedeelte van den tuin aanleggen. Nog willen we op merken, dat het natuurlijk zeer nut tig moet zijn ieder jaar de struiken van nieuwe aarde te voorzien, zoo mogelijk half verleerden mest, om de ontwikkeling der worlels. uit het jon ge hout gesproten, te bevorderen. De weinige aandacht, tot hed^n aan de framboos geschonken, is misschien oorzaak, dat het aantal goede soor ten, welke worden geteeld, niet groot is. Velen zijn nog tevreden met klei ne, onbeduidende, weinig geurende vruchten, ofschoon er een aantal soorten bestaan, die groote, sappige, heerlijke vruchten voortbrengen. Als een uitmuntende soort, welke ruime oogsten kan opleveren, moet in de eerste plaats vermeld worden: de H o r n et. 't Is een eenmaal dragen de soort, evenals: de Engelsche roo- de, de Superlatief en de Antwerp- sche roode. Doordragende of herfst- frambozen zijn: Merveille de quatre saison rouge cn Belle de Fontanoi, welke rood zijn, en Suerée de Metz en Merveille de quatre Saison Joure, beide geel van kleur. Gele vruchten geven nog de goede soorten: Yello Antwerp, Sweet Yellow Antwerp, bei de Engelsche soorten, en de Fransche soort: Blanc de Bagnolet. De Hornet is rood, evenals Red Antwerp, Prin ce of Wales en Fostolf..Alle genoem de soorten verdienen aanbeveling. Het plukken van frambozen moet voorzichtig gebeuren. Ze worden zoo licht gekwetst, wanneer men ze tus schen duim en vinger plukt en eenigs zins drukt. Toch moeten ze goed rijp i zijn. Dat zijn ze, als ze donkerrood va'n kleur zijn en bij de minste aan raking in de hand vallen. Voor verzending is het heter ze niet al te rijp te oogsten, daar ze anders te veel te lijden hebben. Men plukke dagelijks of om den anderen dag, en zie goed toe, of er ook wormpjes in de vrucht zitten, die men dan kan verwijderen. Zijn ze „zuiver" geplukt, dan kan men het wasschon nalaten; hierdoor toch verliezen zo veel van heur geu- rigen smaak. C. B. VOOR BEGINNENDE KUNST- MESTGEBRUIKERS. I. Ieder jaar neemt het kunstmest- gebruik toe; ook in achterlijke stre ken dringt het door. 't Moet ook wel: in vele streken is te weinig natuur- mest, en bovendien: men ziet en hoort overal, dat met het gebruik van kunst mest toeneming der welvaart gepaard gaat. Maar nu gaat het vaak met het gebruik van kunstmest, waar deze zijn intocht doet, wonderlijk toe, zoo dat er wel eens schade in plaats van voordeel komt. Men kent het gebruik niet, en begrijpt ook niet, dat dit eerst geleerd moet worden. Zoo strooit men dan bv. slechts een enkele mest stof uit, een der goedkoopste natuur lijk: kainiet of Thomasmed, zonder te vragen, wat daarin zit, of zich reken schap te geven, waarom men juist die meststof neemt. Men probeert slechts: luk-raak. En zoo leert men slechts een weck, lieflijk-klinkend stemge luid en de geestige bekoorlijkheid van een naief, frisch talent. Dat na tuurlijke talent eigende zich vooral voor het fijne blijspel. De naam Karl Seydelmann botce- kent voor den nazaat dien van een der voornaamste tooneelspelers van alle tijden Als opvolger van Devrient en voorganger van Döring staat hij als een waardige derde midden in d it bondgenootschap. Zijn leven was veel bewogen, maar trots veler wan gunst, trots hof-in trig en coulissen kabaal bleef hij de goooren kunste naar zijn originaliteit en zijn ijver leden er niet onder. Eens op een avond, toon er in het Koninklijk theater een voorstolling was gegeven, waarin Charlotte v. Ha gen en Seydelmann optraderr, bevond zich de laatste na afloop in de Con- ditoiei Stehely. Hij zat in een von- sternis en bladorde in een tijdschrift, toen hij aan eon tafeltje naast het zijne twee hoeren over het voortreffe lijk spel van juffrouw Von Hagen 'hoorde spreken. Zij waren balden vol van lof, en de een zeide Waarachtig, een lieflijke vrouw, die Charlotte Ik zou voor een lok van heur haar terstond een louis d'or geven. Nauwelijks had Seydelmann deze wcorden gehoord, of hij stond op, begaf zich naar bet tafeltje der bedde hoeren en zei Ik houd u aan uw woord, mijn heer. Ju een half uur breng ik u een lok van Charlotte von Hagen. Aangenaam verrust noodigde dé vreemde lieer den tooneelspeler, dien hij herkende, uil. zijn belofte na to bij horten en stooten, waarbij ook schadeposten komen, hoe men er mee aan moet, indien men er niet gelieel mee ophoudt uit wantrouwen. Ieder, die kunstmest gaat gebrui ken, moet weten, dat hij daarin dient te geven alles, wat men ook in stal mest geeft. Hei zijn voornamelijk vier stoffen, die als planlenvocdsel moe- t.n worden aangebracht: kali (vroe ger potasch genoemd), phosphorzuur, kalk en stikstof. Op gronden, die van nature zoo goed als geen planten- voedsel bevatten, zooals b.v. met zand- en veengronden het geval is, moet men in den mest al deze stoffen geven. Eigenlijk nog eon vijfde voe dingsstof: magnesia. Zo wordt in den regel niet genoemd, ofschoon vooral de vlinderbloemige gewassen: erwten, boonen, klavers, enz. vrij wat magne sia bevatten en geen enkele plant er buiten kan. In stalmest wordt ze ook aangevoerd. Evenwel, óók in de ge bruikelijke kunstmeststoffen, of schoon de meeste gebruikers het niet weten. Wendt men kainicl of patent kali aan, met het doel aan de plan ton kali toe te voeren, dan krijgen die daarin tevens de noodige magnesia, waarvoor de gebruiker niet betaalt, 't Is goed, dat men dit onthoudt, en steeds blijft bedenken, dat ook mag nesia voor den plantengroei en ter verkrijging van een goeden oogst on misbaar is. Klei- en leemgronden bevatten van nature wel kali (en magnesia) en 't geldt daarom bij vele kunstmestgc- bruikers als regel om daar geen kali meststof aan te wenden. Het wordt overbodig geacht. Maar de ervaringen der laatste jaren deden zien, dat dit voor vele dier gronden een misreke ning is: in den loop der tijden is die natuurlijke rijkdom blijkbaar zeer verminderd. In vele klei- en leem gronden blijkt ook de kalk verdwenen, en dan staat het daar ook met de magnesia niet ruim meer, want ook deze stof zakt op den duur, evenals de kalk, naar den ondergrond. Het onvoorwaardelijk weglaten van kali en kalk kan dus op kleigronden een fout zijn, een fout welke zich ieder jaar sterker wreekt door onvoldoen de oogsten. Een volledige bemesting kan ook daar noodig zijn; dit dient de kunstmestgebruiker te onderzoeken. (Wordt vervolgd). Koloniën BLINDE EXAMINANDL Uit Bandoeng schrijft men aan de „Java-Bode"; Na een betrekkelijk korte voorberei ding, daar eerst in Februari j.l. daar toe werd besloten, hebben twee kwee- kelingen jan het blinden-instituut: Ca rolina Pijloo en Adolf Hilling, dezer dagen, de eerste met goed, de tweede met ruim voldoende, het kleinambte- naarsexamen afgelegd. Het schriftelijk werk, opstel, dictée en ander taalwerk werd door de kin deren gemaakt op de schrijfmachine (typewriter), het schriftelijk reken werk in brailleschrift en toen aan de examinatoren gedicteerd, terwijl liet mondeling-gedeelte geheel werd afge nomen als aan de andere candidaten. Wel hebben de kinderen geen prac- tisch nut van het diploma, het doel is alleen paedagogisch geweest. Geble ken is echter, dat blinden evengoed als zienden het examen met goed gevolg kunnen afleggen. Bovendien beurt het hen op en krijgen zij meer ver trouwen in zich zelf. FABRIEKJE VAN VALSCIIE BANK BILJETTEN. De „Preangerbode" geeft een uit voerig relaas van een valsche bankbil jetten-affaire op groote schaal te Bandoeng, waarin verschillendo Eu ropeanen betrokken zijn en welke de politie al aardig bezig is te ontwar ren. Do patih vernam van een spion, dat zekere Raden Prawiro in tiet bezit ■was van valsche bankbiljetten. De gangen van dezen man werden na gegaan; en toen hij van Garoet waar-1 komen. Maar het blijft bij den „louis d'or", herinnerde Seydelmann. Natuurlijk. Mijn naam is baron Von Thalheim. Haastig verwijderde zich de acteur. d;e zich naar zijn gevierde mede speelster spoedde. Het was al vrij laat en Charlotte was al op het punt, zich in haar slaapkamer terug te trekken. Toen echter Seydelmann werd aangediend, kleedde zij zich haastig aan en verzocht haar collega binnen te komen. Wat voert u nog zoo laat hier heen riep Charlotte den kunste naar tegemoet, toen hij binnentrad. Ik weet, zei Seydelmann, dat go altijd bereid zijt, een goed werk te verrichten, daarom zult ge ook niet boos zijn, als ik u de gelegen heid geef, dat nog heden te doen. Ik zal niet alleen niet boos zijn. maar ook dankbaar wezen, ant woordde de N kunstenares met hare groote beminnelijkheid, als ge mijn zwakke krachten voor de vol brenging van een goed werk noodig hebt Seydelmann vertelde, wat er in de Conditorei Stehely voorgevallen was en eindigde met te zeggen Een louis d'or wil men voor één lok van uw haar betalen en hoeveel tranen kan men met dit goudstuk dro gen, hoeveel ellende er mee verzach ten Ik ken een gezin, dat door dit geld uit een dringenden nood gered kan worden. Met een bevalligheid zonder gelij ke i nam de kunstenares een schaar, gaf die aan Sêydeliïuann en zei, ler- wiil zij heur mooi lang haar los maakte heen hij was gegaan te Bandoeng te rugkeerde, leidde een onderzoek tot de vondst van 71 bankbiljetten van f 25. De man gaf te kennen, het geld van een Europeaan, zekeren R., tc hebben ontvangen, die zulks echter loochende Hoewel in het huis van R. niets gevonden werd, is deze te Tji- sondari, waarheen hij zich begeven had, onder politietoezicht gesteld. Op aanwijzingen van Prawiro, die volhield hel geld van R. te hebben ontvangen, werd nog een bedrag van f 4700 bij zekeren inlander Achmal en een van f 5000, beide aan valsche bank biljetten,, in een tuin achter het, huis van den assistent-wedana van Baloe Djadjar gevonden. Beide laatstge noemde bedragen zijn afkomstig van Loen, bekend uit de onlangs ontdek te valsche munlerszaak. In verband met deze zaak is een zekere M.. employé van een der han delsbanken te Bandoeng in hechtenis gesteld. In Item meent men een me deplichtige te hebben gevonden van deze laatste cn voorlaatste valsche! bankbiljeltenbende. Men vond op hem f 1000 valsch geld. Nog een zestal Europeanen worden verdacht van medeplichtigheid. En kelen staan onder politietoezicht. Dat er vermoedelijk, 't zij door Pra wiro, hetzij door een zijner medeplich tigen, reeds geld in omloop is ge bracht, blijkt uit het'feit, dat in de toko-klontong van een Chinees een valsch bankbiljet is achterhaald dooi de politie, afkomstig van een Euro- peesche dame die tiet Ln de toko ter wisseling had aangeboden. Nader word medegedeeld, dat geen Europeanen in deze zaak in hechtenis «varen genomen. Wel zijn Europeanen rerdaebt, ook eene Europeesche dame. Leger en Vloot VAARPLAN „ZEEHOND". Vertrek van Bergen 4 Juli aan komst te Aberdeen 10 Juli vertrek van Aberdeen 14 Juli; aankomst te Leith 20 .1 ulivertrek van Leith 24 Juli aankomst te New-Castle 30 Juli; vertrek van New-Uastle 3 Augustus aankomst te Sunderland 9 Augustus; vertrok van Sunderland 13 Augustus; aankomst te Nieuwediep 19 Augus tus vertrek van Nieuwediep 2 Sep tember. VAARPLAN VAN Hr, Ms. „DOLFIJN". Vertrok van Lerwick 1 Juli aan komst te Inverness 6 Julivertrek van id. 11 Juli aankomst té Leith 17 Juli vertrok id. 22 Juliaankomst te Sunderland 27 Juli; vertrek van id. 31 Juliaankomst te Nieuwediep 5 Augustusvertrek van id. 17 Augus tus aankomst te Huil 22 Augustus, vertrek van id. 27 Augustus aan komst te Nieuwediep 2 September. Financiëele Berichten DELI SPOORWEG-MIJ. In de te Amsterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van do Dcli- Spoórwcg-Mij. waren naar de voor zitter, do heer J. I. Cremer, mede deelde, 44 aandeolen, uitbrengende 44 stemmen, vertegenwoordigd. Machti ging werd verleend tot aanvaarding van een gewijzigde concessie voor don aanleg en exploitatie van Asahan en Padangtramwegen. Besloten werd voorls het ma a tseltappel ijk kapitaal met 2 millioen gulden uit te breiden. In verband hiermede werd tevens de voorgestelde wijziging der statuten goedgekeurd. Naar de voorzitter mededeelde, ligt het niet in do bedoeling dit geheele bedrag direct uit te geven, doch zoo noodig niet het oog op te verkrijgen concessie. De vergadering verleende hare goed keuring aan liet voorstel tot het aan gaan eener obligalieleening ad f G.000.000. Deze leening zal niet direct uitgegeven worden, doch naar gelang der Itehoefte. Ten slotte werd machtiging verleend tot afstand aan de Ned.-lnd. Regee ring van de rechten en verplichtingen teh aanzien der spoorweg- en haven-1 Knip de zegen-brengende lok er zelf maar af. Seydelmnnn deed tiet en ijlde er mee naar Stehely. Daar over handige hij Von Thalheim de lok en ontving den louis d'or, dien hij, wij weten dat reeds, den volgen den dag aan de familie Zeidler tor nand stelde. Een jaar na doze gebeurtenis liet was in November 18J6 bevonden zich juffrouw Von Hagen en Seydel mann in hunne respectieve kleedka mers iii liet Berliner Hof-theater, toen plotseling «1e deur van de kamer van Charlotte von Hagen krachtig werd ingetrapt en zij zich door twee arnien voelde aangegrepen, die haar weg droegen. Help. help, oen krankzinnige 1 schreeuwde do ontstelde kunstenares. Docli deze hulpkreet bleef zonder effect en ging in de önge gangen der coulissen verloren. In minder dan een oogeublik zag zij zich neergezet in den foyer, waarop Laar zwarte ontvoerder «1» 'u bezetene terugijldc en spoedig daarna terugkeerde mot een even lawaamiukeiideii en tieren den last in zijn armen Het was Sey delmann, dien hij droeg en dien men door het huis hooide brullen Ben je razend of bezeten door den duivel Wat inoet dat I In den foyer aangekomen, plaatste de zwarte drager Seydelmann tegen over Charlotte op een stoel. Zij ke ken elkaai verbluft en vragend aan, terwijl de raadselachtige ontvoerder zich nel zweel van liet voorhoofd voegde met zijn vuil boezeroen. Toen eij den man wat beter opnamen, za- 1 terreinen met toebehooren op het ei- lurid Betawon. Uit de ter vergadering gegeven mondelinge toelichting bleek, aat de Regeering er prijs op stelt de beschik king over de bewuste emplacementen te hebben, in verband met de plan nen tot verbetering en het voor de groote mailstoom rs toegankelijk ma ken van de havon van lielawan. Een drietal arbiters zal worden benoemd, ten einde het bedrag vast te stellen wat de Maatschappij daarvoor zal ontvangen. De voorzitter sloot daarna de vergadering met het uitspreken 1 van de hoop, dat de genomen beslui ten tot den bloei van de Maatschap pij zullen bijdragen. Pers-Overzicht EEN NIEUWE BAKKERSWET. „Het Centrum" wijst er op. dat thans reed6 van drie verschillende kanten, naar verluidt, plannen wor den gekoesterd tot indiening van een gewijzigd outwerp-Bakkerswel Drie ontwerpen voor één. Er man keert nog maar aan, dat ook de vrij zinnig-democraten met een ontwerp komen. De bakkers eu de Kamer zou den dan allicht voor een „embarras de choix" komen te staanl Intusschen blijkt uil deze mededee- lingen, dat de drang naar een Bak kerswet vrijwel algemeen is. In zoo verre dus kan men van een heugelijk verschijnsel spreken. De Christelijb- historischen en Unie-liberalen schij nen alsnog te willen horstellen, wat zij door hun oppositie legen bet ont werp der regeering deden mislukken, iets wat natuurlijk van de heeren Aaiberse en Passtoors niet behoeft te worden gezegd. Had hel aan hen en aan de groote meerderheid van Ka tholieken en anti-revolutionnairen gelegen, de Bakkerswet ware door de Tweede Kamer aangenomen. Des to meer moet men thans waar deering gevoelen voor hun pogen om met eenige wijziging tot oen resultaat te komen. Kan men niet alle3 krijgen wat men wenscht, dan moet men met iets minder tevreden zijn, mits de hoofdzaak maar gered wordt. Het blad vertrouwt, dat de kans op een gemeenschappelijke formuloering niet geheel is uitgesloten. In „Het Volk" schrijft de heer J. II. Schaper in een artikel „Weer een Bakkerswet?" o.a. het volgende: l Komen Christelijke Kamerleden roet een nieuw ontwerp-Bakkerswet, dan is er groote kans. dat zij die groepen willen bevredigen, welke den kleinen patroon de vrijheid van nachtarbeid willen laten. Vooral van Katholieke zijde zal een dergelijk voorstel te wachten zijn. Van die zijde toch is in het debat herhaaldelijk op den voor grond gebracht de liefde voor en de waarde van het kleinbedrijf. Daar door is zelfs wel eens kwaad gedaan aan de stemming ten aanzien van het ontwerp-Bakkerswet. We! is door mr. Aaiberse het arbeidsverbod voor den patroon warm verdedigd. Maar moet hij kiezen tusschen een van twee: het meer ruimte laten aan de groot industrie dan wel aan hel kleinbe drijf, dan zal hij allicht het oog ves tigen op het laatste. Daartegen zou van onze zijde met klem moeten worden opgekomen. Ze ker is er iets voor te zeggen om, zoo lang geen andere Bakkerswet is tot stand te brengen, het patroonsverbod voorloopïg achterwege te laten, opdat de ervaring als in Noorwegen en Tessino dat verbod over eenige ja ren zal brengen. Maar om allen nacht arbeid aan de gezellen te verbieden en de (kleine) werkgevers maar te laten bakken, daardoor zou op enor me wijze liet dwergliedrijf worden be vorderd. Wil men voorioopig dezen kant uit, dan zal men tegenover de vrijheid van den patroon de vrijheid moeten stellen van het grootbedrijf om onder gunstige voorwaarden ook nachtarbeid toe te staan. In liet ont- werp-Arbeidawet dor «oci.ial<témocra ten zit dit beginsel ook. Dit ontwerp bedoölde natuurlijk niet te zijn een gei. zij. dat zij den lampenist Zeidler j voor zich hadden. Wat moet dat beteekeneh riepen nu beiden als uit één mond. In plaats van te antwoorden, ging Zeidler naar do zaal. opende een vleugel van de middcldeur en toonde hen de rood en geel kronkelende vlammen, die behalve de coulissen, leeds het orkest en do voorste zit plaatsen hadden aangetast. Nu drongen ook brandlucht, een benau wende walm en rook den foyer bin nen, en deze ongeluksboden spraken luid genoeg voor zich Wee denge nen, die niet gered zijn Toen die drie elkander de liand reikten, zullen zij wol gedacht hebben aan den louis d'or, den prijs voor éé.i haarlok. Meer dan een halve eeuw was sinds verloopen. Seydelmann en Zeidler waren reeds lang dood. maar Charlotte von Hagen loofde nog. Zij woonde in haa» geboortestad Mün- chen en nam nog f-Tocds met belang stelling kennis van alles wat op het theaterloven Ix-trekklivg had. Eens oo oen dag toonde men haar een zoor bijzondere advertentie, geknipt uit oen Münchener blad, die luidde Voor verzamelaars van zeld zaamheden 1 Billijk te koop: Een rijzweep van Lola Montcz, een ganzenpen, waarmee Birch Pfeif fer haar roman „Grille" heeft geschreven, een haarlok van Charlotte vón Hagen van het jaar 1S35. Te bevragen bij ue ad ministratie van flit Blad. speciale bakkerswet; bel is ontworpen in de onderstelling dat do Bakkerswet zou worden aangenomen. Het heeft alleen, voor wat de gezellen betreft, ook de materie van deu bakkersarbek! willen omvatten. Komt er niet eerdeor een speciale bakkerswet, dan zou men met dit ontwerp ver kunnen komen. Maar komt men met een noodhulp- bakkersontwerp, dan is het stelsel, in ons groote ontwerp uitgewerkt, eerst recht liet aangewezene. „Het Huisgezin" vraagt: of voor oen breede behandeling van deri bakkers-nacht- en Zondagsarbeid ook maar iemand den noodigen tijd than3 lieschikbaar acht. Voor een simpele wijziging op één punt hud men den tijd gemakkelijk Kunnen vinden. Maar voor een nieuwe Bakkerswet- editie in optima forma is de tijd er niet. Daarom kan al het praten en aan dringen om dit in het oog te houden en dat niet te vergeten, niets anders beteekenen dan dat men liefct dc Bak kerswet in de kist wil houden, waar in men ze begraven heeft. En indien men zulks niet bedoelt, dan zal toch het resultaat geen ander zijn. GEEN VERBOND. Ilct vrij-Iiberale orgaan „De Fak kel schrijft het volgende: In een te Arnhem gehouden verga dering werd, na een rede van den oud-minister Rink, door een der aan wezigen aangedrongen op samomver. king bij do a s. Kamerverkiezingen va nde vrijzinnige partijen mei ri< so ciaal-democraten De inleider wees er op, dat tiet on'noodig was daarover te discussièeren, omdat zonder twijfel de sociaal-democraten die samenwer» king zoudon weigeren. „Het Volk" bevestigde deze mee ning reeds. Ook intusschen, als de nood der tijden de sociaal-democraten wat buigzamer maakte en medewer king hunnerzijds te verwachten was, zouden wij ons tegen zulk eeu mon sterverbond toch met kracht blijven verzetten. Het óénige wat vrijzinni gen en sociaal-democraten gemeen hebben is, dat beiden in den regel hunne aanhangers niet allermeest vinden onder wat wij maar de Ker kelijke orthodoxie zullen noemen. Overigens ziju zij in haast ieder op zicht tegenvoeters, allermeest juïsl ten aanzien van de beide factoren, die het meest het politieke standpunt bepalen: de levensopvatting en de economische inzichten. Do gebeurte nissen van de laatste woken in de Kamer, de stemming bij de Bakkers wet, de discussies over Raden- en Ziektewet, hebben nog weer eens be wezen hoe dicht de sociaal-democra tie bij de reactionnaire en staats socialistische partijen van rechts staat en hoe ver verwijderd van de werkelijke liberale partijen. Afgescheiden intusschen van do, voor óns overigens alles beslissende, beginselv^aag, gelooven wij, dat ook om practische redenen, uit simpele overwegingen van stembussuccessen een samengaan van de liberalen met de sociaal-democraten altijd tot scha de van do eersten nfloopt en bijna nooit, tenzij onder zeer abnormale omstandigheden, meer zetels aan de verbonden partijen doet ten deel val len dan die partijen anders, ieder af zonderlijk strijdende, te zamen zou» den verworven hebben. Natuurlijk zijn deze opmerkingen slechts van toepassing op een samen gaan bij do eerste stemming. Wat bij de herstemmingen moet gebeuren bangt uf van allerlei omstandighe den, die met principieele inzichten niets, met practische politiek zeer weinig te maken hebben. Bij ons ge brekkig districten-meerderheidskies- stelsel is onderlinge steuu bij de her stemmingen meestal slechts een zaak van steuimenruil, onver;nijd.lijk vooi niet geeoaliseerde partijen, d:e niét allo zetels aan derden willen doet toevallen. Charlotte von Hagen gaf last naai deu eigenaar dezer zeldzaamhe id onderzo-k te doen en vernam toen, dit deze- een aan lager wal geruukU baron, Von Thallwdm gelieeten, was. Von Thalheim zeide de oude tooneelspeelster, dat is dezelfde baron, die indertijd voor een lok van mija haar een louis d'or gaf. Als het liem zoo slecht gaat, wil ik hem mijn lok weer afkoopen. En zoo geleurde liet ook, Zij zond den ouden baron dezelfde som, die hij 55 jaren geleden er voor betaalde, en mocht het l>ewustzijn hebben, met deze haarlok tweemaal nood en el lende verminderd en tranen gedroogd te hebben. Toen zij een jaar daarop, den 23en April 1S91. stierf, vond men in hare nalatenschap de haarlok, met een lichtblauw zijden bandje er om, lig gen in liet ...Mig. Theater-I.exikon". van Blum. Herlossohn en Margpraf, b;j dezelfde bladzijde, waarop men haar biografie aantrof. Hoeveel zal er in haar «red ach ten zijn voorbijgegaan, toen zij na 55 jaren deze herinnering aan de zon nige dagen van haar schitterende jeugd, van haar geluk en haren roem ter hand nam en hier eon plaats gafT

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 11