NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8905 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 3 JULI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER ORIE MAANDEN: Voor Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)|*3? Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H B de omstreken en franco per post 0.4o Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haariem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BI AD. AGENDA DONDERDAG 4 JULI. Orgelbespeling in de Groote kerk, van 23 uur. Brongebouw: Concert Haaxl. Mu ziekkorps, 8 uur. Rusthoek, Bloemendaal: Concert, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1557 Arbelöerswoningen. De woningquaestie in Haarlem be gint, als een kristal, verschillende fa ce! ten langzamerhand te vertoonen. We zijn r.og maar aan 't begin van de behandeling der vraag, hoe te han delen met de arbeiders, die wegens gebrek aan woningen in Haarlem buiten moeten wonen en niette min, alsof ze rijke lieden waren, die uit eigen beweging hun woonplaats kozen, als forensen worden aange slagen. Nu ligt er voor ons een stuk, waarin over deze moeilijkheid gehan- derfl wordt en dat aangeeft, hoe hier in, al'hans gedeeltelijk, moet worden tegemoet gekomen. Ilet is een be schouwing van Dr. L. C. Kersbergen, gen.'lit „Aan de leden der Bouwcom missie namelijk van de hier geves tigde vereenigiug ter bestrijding der tuberculose. Laat ik daar onmiddellijk bijvoegen, dat voor zijn denkbeelden geen meerderheid in de vereenigiug gevonden is kunnen worden, zoodat het stuk op dit oogenblik niet kan worden beschouwd ais een plan te bevatten, dat vandaag of morgen wel eens zal worden uitgevoerd. Toch is het, meen ik, van meer dan histori- Bche waarde. De verbetering van ar beiderswoningen is een Zaak, die een- maai op elks programma staat en daarvan niet zal -worden afgevoerd, vóórdat er een betere oplossing ver kregen is, dan die thans werd bereikt Wel zijn bij den aanleg van arbei- derskwartieren, de gemeenteraden meer dan vroeger bedacht op ruime stiaten en bet reserveeren van plei nen maar vele woningen hebben nog niet aan een bescheiden ideaal voldaan. En merkwaardig is het, dat aangrenzende gemeenten, als Heem stede en Zandvoort, Haarlem in dit opzicht al zijn voorgegaan. Dr. Kersbergen stelt en beantwoordt i.i zijn beschouwing de vraag, of er in Haarlem inderdaad woningnood be staat. dat moet zoo zijn, omdat op groote schaal Schoten, Heemstede, HaarlemmerliedeSpaarnwoude be volkt zijn door Haarlcmsche arbei ders en omdat bet nog steeds moeite kost, om geschikte woningen voor de tuberculose-patiënten te vinden en omdat men feitelijk nog niet tot on- bewoonbaarverklaren is overgegaan. Do twee laat6te argumenten komen mij voor, niet sterk te zijn. Juist bij woningnood zal aan tuberculose-patiën ten ('t klinkt hard, maar is de nuchtere waarheid) niet in de eerste plaats een veel begeerde woning verhuurd wor- dei. Ik heb in dit opzicht eenigo er varing opgedaan. Zoodra in de stad een huisje vrijkomt of wellicht zal vrijkomen (weken van te voren wordt er dikwijls al op geloerd) dan melden de liefhebbers zich bij den eigenaar aan in drommen en het natuurlijke gevolg daarvan is, dat deze buitenge woon kieskeurig wordt op zijn aan staarden huurder. Ook hier is het al meermalen voorgekomen dat men- scber. met groote gezinnen en zelfs met families van middelbare grootte, beslist worden afgewezen. Do kinder- loczen of de personen met een klein gezin genieten de voorkeur, wat on der anderen dédrom zoo verkeerd is, omdac juist groote gezinnen behoefte hebben aan ruime woningen. Dat men feitelijk nog niet tot onbe- wooi baarverklaren is overgegaan, Wist ik niet; wel blijkt daarvan In den laatsten tijd niet meer, maar in vori ge jaren is toch menigmaal een onbe- wooi baorverklaring door den Raad uitgesproken, die naderhand weer te ruggenomen kon worden omdat de be zwaren door den huisheer uit den weg waren geruimd. Maar Dr. Kersber gen legt waarschijnlijk de grens der bewoonbaarheid verder, dan het ge meentebestuur. In elk geval: woningnood is er, dat staat vast. Althans in Haarlem. En iedereen begrijpt toch wel, dat wie in de stad zijn werk heeft, niet bij voor keur in Schoten of ver op de Amster- damsche vaart gaat wonen. De fiets, prachtige uitvinding voor wie in anderhalf uur moeten gaan middagmalen, is toch bij regenachtig weer en vuile straten geen genoegen meer. Wat wil nu Dr. Kersbergen? Liefst één-gezins-woningen bouwen in Haarlem. Maar voor die zal een huurprijs van niet minder dan 3 moc- I ten gevraagd worden. Voor minder dan (2000.— (buiten den grond, die I ƒ7.— per M2 kost) kan zoo'n woning niet gestiebt worden. Eigenaardig is de opmerking, dat de gegoten buizen, zooals er te Santpoort een staat, per stuk slechts 100.minder zullen kos ten, mits cr dertig tegelijk worden ge bouwd. Dit verschil is wel heel gering. Or.dcr- cn bovenwoningen op terrein van ƒ7.de M2 zullen toch nog een hum- van /2.50 /2.75 moeten op brengen. Dit is ook de prijs, die thans in doorsnee betaald wordt voor een behoorlijke arbeiderswoning, vaker 2.75 dan ƒ2 50, maar 3.— per weck is ook lang geen zeldzaamheid meer. Maar de minimum-eisch dien Dr. Kersbergen aan drio-guldenswoningen stelt, gaat boven het bestaande type uit. Hij wil een groote woonkamer I met licht en goede ventilatie, een kleine keuken en drie slaapkamers, alle goed van licht en lucht voorzien, in elk geval zonder alcoven of bed steden. Veel terrein is er in Haarlem niet meer, maar aan den rand van de stad j zijn nog eenige beschikbare plekken, tegen den reeds genoemden prijs. Dr. Kersbergen bedoelt meer, als ik het goed begrijp, een vereeniging te stich ten, die met Rijks-subsidie natuurlijk goedkooper kan werken dan een par ticulier en tevens principiëel vasthou den aan haar minimum-eisch^betref- fende dc grootte en de inrichting der woningen. Hij verwacht daarvan een opschuiving, namelijk van de men- schen uit de krotten naar betere hui zen cn uit deze laatste naar de beste. Vijftig ééngezins-woningen zouden hunnen worden gebouwd en vijftig onder- en bovenwoningen, waarvan dan enkele met meer gemakken en luxe worden voorzien. Ook aan de ge meente zal steun worden gevraagd en mocht deze, als voorwaarde tot dien steun, een eigen kapiiaal van 1 tot 5 eischen, dan zou die som in aan- deelen van particulieren moeten wor den gevraagd. Natuurlijk ben ik voorstander van elke poging tot verbetering der huis vesting van den arbeider, maar in dien de bedoeling is daartoe een nieu we vereeniging te stichten, vraag ik mij toch af, of de bestaande Maat schappij tot verbetering der huisves ting van minvermogenden, die het zelfde beoogt, en reeds 40 woningen bezit, haar werkkring niet zou kun nen uitbreiden. Nog om een andere reden: de onderneming moet namelijk zelfs den 8 c h ij n niet hebben of zij meer in 't bijzonder de lijders aan tuberculose bedoelt. Een kolonie, een wijk, een straat van longlijders zou zeer ongewenscht zijn. Ik durf dat zeggen, omdat de strijd tegen de tuberculose, hoe nuttig ook, in zijn gevolg een soort van tubercu- lophobie, van longlijdersvrees, schijnt mee te voeren. Het woord tuberculose ligt den menschen vóór op de tong, zoodra iemand wat kucht, een beetje bleek is, er wat zwak uitziet, wordt er gefluisterd: „zeker tuberculose!" Hoe verkeerd dat is, hoe onaange naam vooral voor longlijder», voor wie menigeen totaal onnoodige vrees koestert, zal ieder Inzien. Afzondering zou deze vrees zeer in de hand werken en daarom vraag ik: „waarom een nieuwe vereeniging, gesticht dan toch op initiatief van tuberculose-be- strijders? waarom niet de bestaande vereeniging?" J. C. P. Stadsnieuws AFSCHEID VAN DEN BLRGE- MEES1ER Toen Jhr. Boreel indertijd als bur gemeester optrad heeft hij een au diëntie gegeven aan hen, die hem weuschten te verwelkomen. Thans zal er, namelijk Vrijdag 12 dezer, tusschen 2 en 4 uur, voor auto riteiten, commissies en particulieren, gelegenheid bestaan ten Stadhuize, van den vertrek kenden burgemeester afscheid te nemen. Eonbijenzwerm. Hedenmorgen tusschen 9 en 10 uur streek een zwerm bijen neer in een der boomen aan de Krocht. De bewoners, niet op deze gasten gesteld, telefoneerden spoedig naar dr. Ootmar, den bekenden bijenhouder en weldra verscheen diens elfjarigen zoon per fiets met een korf. Een schoorsteenveger plaatste een ladder tegen den boom, en tot verwondering van de honderden toeschouwers, k om de jongen ongemaskerd naar boven. Spoedig oonstateerde hij, dat de Ko ningin er niet bij was, en kon dus de zwerm met bemachtigen. Hierop bond hij do korf in den boom, om deze te gen den avond terug te halen. V e r rn i st. J. J. V., melkhandelaar, vermiste 2 melkbussen, die hij Maandag in 't be zit zag van J. S. aan don Spaarnwou- derweg. Gisteren werd ook rog een tweede hond het slachtoffer van de electri- sche tram. Er werd er een om half ze ven in de Rozenstraat overreden. Concerten. Door de muziekvereeniging ..Voor waarts', dir. de heer P. P. Wit, zul len, behalve de twee concerten, waar van er reeds één heeft plaats gehad, in bet Buitenhuis, ook nog een twee tal concerten gegeven worden voor de verplegers en verpleegden van bet gesticht „Meereuberg". Naar 't kamp. Onder bevel van kapitein Baron v. Ittersum vertrekt morgen te 9.30 uur v.m., een detachement van het 3do en 4de bataljon Kkie regiment in fanterie, sterk 3 officieren en 120 min deren, zoomede het muziekkorps van liet regiment, naar do legerplaats bij Harskamp, teneinde aldaar in veree niging met detachementen van het regiment grenadiers en jagers, het 4de regiment infanterie ia de eerste mitrailleur-afdoeling, van 4—12 Juli a.s doel te nemen aan schietoefenin gen. Excursies. Gisteravond arriveerde alhier on der leiding van don le-luitenant Al- berda een negental onderofficieren van den hoofdcursus, namelijk de leerlingen van het 2d© studiejaar, voor officier van het N. O.-I. Leger. Nadat zij den nacht in de lnfanterio- kazerne hadden doorgebracht, wend hedenmorgen per rijwiel een tocht in de omgeving gemaakt, teneinde de foiten Spaarnaum, Penningsvoer en Pampus te bezichtigen. Niet aan de deur..... Gisterenmiddag te half zes ventte ein koopman met matten en kloeden in een handwagen longs de hum n aan de Leidschevaart. Voor een per ceel gekomen, las hij voor do glazen „Aan de deur wordt niet gekocht." Dit liet hom niet afschrikken en hij belde aan. De dienstbode kwam naar voren en wees hem op liet kaartje, dat voor het raam stond. De slimme koopman antwoordde, dat hij niet aan de deur kan verkoopen, maar wel aan de bewoners. De dienstbode barstte in lachen uit en kon niet nalaten, om 3 matten voor haar eigen rekening te koopen. Diefstallen. A. E., wonende op de Brouwersvaart doet aangifte, dat van het dak van zijn woning een voorraad lood gesto len ia. Van J. W. C. in de Coltermansstraat Ls een rijwiel gestolen, dut onbeheerd stond in de poort van het nieuwe ge deelte der gemeenteschool aan de Tom pol iersstraat. ZANG EN VRIENDSCHAP. Zoo mogelijk nog heden, maar an ders morgen, wordt de gouden me daille, door Zang en Vriendschap te Amsterdam gewonnen, in de étalage van Daudey's bloemenwinkel ten toongesteld. PATROONS VEREENIGING „BOAZ" In de tuinzaal van Café Brinkmann werd hedenmorgen de jaarvergade ring van de Vereeniging van Neder- landsche Patroons ,,Boaz" gehouden, onder presidium van den heer W. Hovy te Amsterdam. De bijeenkomst ving aan met het zingen van eenige verzen van Psalm 100. waarna de heer Hovy voorging in gebed. De voorzitter lis hierop eenige trzen voor uit het Heoge priesterlijk gebed. De voorzitter, de heer Hovy, sprak hierna een openingswoord. Hij wees er op, hoe de zelfzucht der arbeiders heeft geleid tot ontevredenheid ond: r de werklieden met de bestaande toe standen. Daarom organiseeiden de arbeiders zich. Hierdoor werden de patroons eveneens gedwongen om zich to orgamseereu. De Christelijke pa troons, die rekening houden willen met Gods woord, moeten dit locn in deze Cnnstelijke patroonsvei eeniging. Thans worden de verslagen van den secretaris, van den penningmeester van den secretaris van het bureau goedgekeurd. De secretaris wees in zijn verslag op de spaarbanken, die door „Boaz" zijn opgericht .en betreurde het, dat ook „Patrimonium" dergelijke banken op- r>cht- De secretaris bracht ook een woord van hulde aan Dr. Kuyper. Ofschoon ,Bcaz*' geen specifiek anti-revolution- naire vereeniging i9, behoort zij Dr. Kuyper te waardeeren, als de man, die aan „Boaz" zijn zelfstandige plaats heeft aangewezen. Uil het vers!ug van den secretaris van het bureau bleek, dat de vereeni ging ruim 1200 leden telt. Prof, Mr. P. A. Diepenhorst leidde hieiop de conclusion van het Rapport der Pac'utcontractconunissie in. Deze conclusies luiden De atgameene vergadering van Boaz, overwegende, dut, bij de groote en toenemende beteekems van net pacht stelsel ten onzent, het een dringend belang is, dat ernstige gebreken, wel ke dit systeem aankl.ven, word m weggenomen. van oordeel, dat ook de Regeering tot bevordering van dit belang kan meewerken, besluit, in overeenstemming met het advies der Pachtcontract commissie zich te wenden tot de Regeering met een request, waarin de volgeude wen- sclien, omkleed, worden kenbaar ge maakt lo. Waar de Staat zelf als verhuur der optreedt, oefene bij één invloed ten goede uit door niet billijke pachtcondi- ties pen voorbeeld te stellen. 2o. De Regeerjng streve er naar, dat publiek-rechterlijke lichamen, als ge meentebesturen en armbesturen, bre ken met het huidig systeem van pu blieke verpachtingen. 3o. liet uitloven van bod-strijkgel- dea en dergelijke dient te woyden ver boden. 4o. De aanspraak op vermindering der pachtsom, indien door onvoorzie ne natuurrampen de oogst is vernie tigd, moet dwingend recht worden, 7ij 't ook, dat dit beginsel anders behoort te worden uitgewerkt, dan thans in dp artikelen 1628 en 1629 B. W. ge schiedt. Met name dient te vervallen het verschil in regeling van één- en meerjarige pacht. 5o. In de wet worde het beginsel op genomen, dat de pachter bij niet ver lenging der huur vergoeding erlangt van door hem aangebrachte verbete ringen. 6o. Van Regeeringswege behoort de instelling van pachtcommissles te wor den bevorderd. In de middagzitting leidde Mr. J. de Wilde te 's-Gravenhage het rap port der Tariefcommissie in. Dit rapport kwam tot de volgende conclusion: le. Ook al mocht in abstracto vrij handel boven protectie de voorkeur verdienen, nu zoo goed als alle lan den protectionistische tarieven hef fen, is meerdere bescherming van on ze Nederlandsche industrie alleszins gerech tvaardigd. 2e. Bij de beoordeeling van 't thans ingediende ontwerp-tariefwet moet op den voorgrond gesteld worden, dat de voorgestelde verhooging matig is, en dat daarin de tegen-argumenten, welke alleen tegenover een zuiver pro tectionistisch tarief gelden, In casu geen bewijskracht hebben. 3>. Nu do regeering sociale wetten heeft ingediend, waarvan de kosten uit verhoogde opbrengst der directe belastingen alleen bezwaarlijk kun nen betaald worden, verdient toejui ching, dat zij door een njatige ver hooging van het tarief van invoer rechten voor 't noodige equivalent in do inkomsten tracht zorg te dragen en deze verhoogde tariefopbrengst voor de uitvoering der sociale wetten wil reserveeren. 4e. Ais gevolg der voorgestelde ta- rielwet mag niet slechts versterking der schatkist, maar eveneens verhoo gt ng onzer nationale welvaart wor den verwacht omdat de inlandsche Nijverheid er direct, en handel, scheep vaart, landbouw en visscherij er indi rect door gebaat zullen worden. 5e. De door de Kegeering gemaak te onderscheiding in grondstoffen, halffabrikaten, fabrikaten nog niet vuor direct gebruik geschikt, cn ge heel afgewerkte fabrikaten, verdient als maatstaf voor do heffing boven andere verdeelingen de voorkeur, ter wijl de vrijlating der eerste en de hef- fi ig van respectievelijk 3 tot 6 pCt., lu en 12 pCt. van dc drie andere cate gorieën alleszins rationeel is. uo. Met het oog op liet matige ta rief, dat ook na do invoering der nieuwe tariefwot ten onzent zal gel den, is het stellen van den regel heffing naar getal, maat en ge wicht, gewonscht. 7o. In verband met de vraag, of ver hooging der invoerrechten prijsstij ging der goeJeren ten gevolge zal hebben, moet worden onderscheiden tusschen die goederen, welke niet of niet in voldoende mate, en die, welke bij vrijen invoer van de grondstoffen, wel in voldoende mate in het binnen land kunnen geproduceerd worden. Zal bij de eerste categoricn. tenge volge van een verhoogd invoerrecht, de prijs altijd stijgen, bij de tweede is dat doorgaans niet het geval, ter wijl er talrijke voorbeelden zijn, dat b:j opbloei der inlandsche nijverheid <lo prijs zelfs in niet geringe mate daalde. So. Van een tariefverhooging, als wordt voorgesteld, is geen nadeel voor den handel in het uigeuieen te verwachten, vooral duar de invoer op den duur niet minder zal worden, ais gevolg van de meerdere grondstoffen, ü.o binnenkomen, terwijl ook het ex port bij hoogere ontwikkeling der in dustrie alle Kans heeft toe te nemen, hetgeen ten voordeel© van den handel zal strekken. De bewering, dat de voorgestelde tariefverhooging aan den transitohandel schade zal toe- biengen, mist aDen grond. 9o De bezwaren, door enkele cate- guriën van personen logon bepaalde tariefposten ingebracht, zijn niet on gegrond (b.v. die der koekbakkers). De Kegeering en de Slaten-Geceraal bohooren met die bezwaren rekening te houden. Zij zijn slechts gegrond, wanneer een verhoogd invoerrecht wordt voorgesteld voor die nijver- lieidsproducten, die zelf op hun beurt weer grondstoffen voor een andere industrie vormen, eu die door excep- tioneeie ©mstanuigheden hier te lan de, of in het geheel niet, óf niet dan onder ongunstige voorwaarden ver vaardigd kunnen worden. löo. Dat de nieuwe tariofwet de ge legenheid zal openen, retorsie-maat regelen te nemen, zal, indien daar van door onze Regeering met beleid en tact gebruik wordt gemaakt, niet het minst aan onze plattelandsbevol king, die vcor een deel van deze ex port leeft, ten goede komen. Jacob van Lennep, In de vergadering van de tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep"' bracht de waarnemende penningmees ter verslag uit over den toestand der vereeniging. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en ver antwoording werden gekozen de hee- ren P. Visser en A. Donker. Vervolgens werd overgegaan tot het kiezen van nieuwe bestuursleden. Het bestuur bestaat thans uit de lieeren S. Wijnandts Czn., J. II. Coert, H. J. Kappers, W. J. Relningh, II. Willemsen, A. M. Verkerk en H. N. J. Waalewijn. Stootblok Jansweg. De oud-stationschef, de heer Do denhuis. liet den nieuwen chef een nardig souvenir uo, het tot minia tuur-bloementuin herschapen, door de firma Heining verzorgd, stootblok op het emplacement bij den Jansweg. Het geheel biedt een frisschen aan blik en is een mooi stukje werk van firma. EFFECTENVEU.1NG TE AM STERDAM. Op de gister gehouden effectenvei ling, onder leiding van de Commissie- bank, werden de volgende prijzen be steed: 25 oblig. Bierbrouwerij en IJsfabr. „Het Spaarne" voorheen L, Allard 51 lAf250en3Af50 gewone aand. Kennemer Electricitelts Mij. 59 1 3 1/2 obl. Vennootschap tot ex ploitatie van Onroerende Goederen te Haarlem 40 ZENDINGSFEEST TE VOGELEN ZANG. Het negen en veertigste Christelijk Nationaal Zendingsfeest heeft van daag plaats te Vogelenzang, op het landgoed dat denzelfden naam draagt al9 het dorp. De fannllö Barnaart, eigenaresse an „De Vogelenzang" stelde het uit gestrekte buiten bereidwillig ter bo- schikking van do feestelingen. En moeilijk hadden die een schooner, een bekoorlijker entourage voor de vie ring van hun feest kunnen wenschen. Breede lanen en smalle paden lei den naar do mooiste boschplekjes die men zich denken kan, en frissche wel den strekken zich uit tusschen dc for- scho groepingen van zwaar geboomte. Het weer liet zich vanmorgen uit stekend aanzien, en zoo was een be zoek aan De Vogelenzang een onver deeld genieten van natuurschoon. De goedkoope treinen, die de H. IJ. S. M. uit vele plaatsen naar Vogelen zang liet loopen, brachten vanmorgen in de vroegte al drommen van feeste lingen aan, die in een langen stoet door de prachtige Bexlaan naar het landgoed trokken. Een opgewekte geest heerschte er. Velen hadden al een flinke lange reis achter den rug- Het anders 7.00 stille Vogelenzang was in een drukke plaats herschapen, want den heelen morgen door bleef de toevloed van feestgangers voort gaan. Bij horderden trokken *e door 't dorp, en bij het kleine stationnetje was wel het culminatiepunt van de drukte. Op het landgoed werkten de uitge breide orde-muatregelen, die geno men waren, uitstekend. Ieder kon zonder moeite de vier spreekplaatsen vinden, die waren ingericht op enkele der mooiste punten van het bosch. En om tien uur werd aangevangen met de afwerking van het feestpro gramma. Toen waren alle aanwezi gen bijeen op spreekplaats no. 1, en te midden van een dichten drom hoorders sprak prof. dr. Joh. W, Pont uit Amsterdam een korte oiienings- redo uit, voorafgegaan door gebed en een gemeenschappelijk gezang, dat door muziek begeleid werd. Prof. Pont opende een reeks van achttien redevoeringen, dio in den loop van den dag op de vier spreek plaatsen werden gehouden. Do ver dere sprekers waren do heeren: dr., C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, H. W. Creutzberg, E. B. Couvée, J. Douma, J. Th. Eggiuk, J. Fortgens, J. W. Gunnning J.IIzn J.- D. I. Idenburg, C. L. Laan, dr. M. F. van Lennep, J. F. Niks, C. J. van Panssen, J C. H. Schollen, K. G. F.- Steller, J. W. van Stuyvenberg G. Wisse en prof. dr. H. M. van Nes {die de slotrede houdt). Aan den vooravond v*n het feest werd al een bidstond gehouden, waar bij ds. J. A. Gerth van Wijk uit Ben- nebroek en ds. M. M. den Htrtog uit Den Haag voorgingen. Vanmiddag, tusschen 12 en 1 irar, werden door het koor der zangveree- niging „Harpe Davids" uit Haarlem, een zevental liederen gezongen op spreekplaats nr. I. Voor de stoffelijke behoeften der ve le aanwezigen was goed zorg gedra gen, want de cantines waren ruim voorzien van eetwaren. Heel velen wa ren trouwens zelf ul „geprovian deerd", en er werd al vroeg in den morgen onder de boomen gepic-nicked. Het negen-en-veertigsto zendings feest hoeft een groote belangstelling en deelneming genoten. Drinkhal. De drinkhal der Staalwaterbron- ren werd gisteren bezocht door 55 personen. Drievoudig vergrijp. Dinsdagavond werd op de Grooto Markt bekeurd A. L. wegens het zon der licht rijden met een handwagen. De man bleek bij onderzoek Jn be schonken toestand te verkecren en de kar gestolen te hebben. NEDBRL. FOTOGRAFEN- KUNSTKRING. Door een misverstand is gister mee gedeeld, dat de vergadering van den Nedorl. Fotografen Kunstkring Maan dag is gehouden in plaats van DIna-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1