Gemeenteraadsverslag NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8905 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 3 JULI 1912 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: --^iT Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemI.zu Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der V- :-5 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland165 |T Jfc 'vj) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. GeiilusTreeKi zS^blad, 'voor Haarlem 1 0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoes^traat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Als uitzondering doen wij nog hedenavond het volledige raadsverslag aan onze goabonneerden, in Haarlem wonend, toekomen, mot het oog op de be. langrijkheid dezer zitting, waarin Jhr. Mr. J. W. G- Boreel van Hogelanden, officieel afscheid genomen heeft als Burgemeester van Haarlem. van Haarlem op Woensdag 3 Jnli 1912. Vergadering van den Raad der Ge meente Ha r em. op Woensdag 3 Juli 1912, des middags te half twee in de Statenzaal, Prinsenhof. Voorzitter: Jhr. mr. J. W. G. Boreel Van Hogelanden, Burgemeester. Afwezig zijn de heeren Hulswit en Kiusemun wegens uitland'cheid, cm de heer Bregonje wegens sterfgeval in zijn familie. Er is éeu vacature. PUNT I. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De OORZ1TTER deelt mede: A. Jat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een voorstel van den heer A. Rin kenu tot wijziging van Art. li dezer verordening regelende de voorwaarde voor levering van duinwater; 2e. een verzoek van het Bestuur der Haerlemsche Tooueelvereeniging „Ja cob vai' Lennep", om een medaille beschikbaar te stellen voor een too- r.eelvvedslrijd; 3e. een verzoekschrift van A. Ma- cliieiseu, voorman-buschwachter, bc- treffe nie zijn loonregeling; 4e. ee i verzoekschrift van het Hoofd bestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, betreffen de tuchtelooze leerlingen der Lagere Scholen; 5e een verzoekschrift van het Be stuur van den Alg. Ned. Wielrijders bord inzake aanleg van een rijwiel- pa I langs don Zijlweg, alsmede door trekking van het bestaande rijwiel pad lungs deu Verspronckweg tot den Julianaweg; he. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Bond van Ncderl. gemeente-werklieden, inzake de loon regeling van den werkman der ge- meene reiniging W. de Vink. B. nat zijn ingekomen: 1c-. een voorstel van B. en W. tot wiiziging van de verordening regelen de de aanstelling en dc bezoldiging van de ambtenaren bij den dienst van het Bouw en Woningtoezicht; 2e. een voorstel van dezelfden lot be^rliikbaarstelling van een medaille voor een schietwedstrijd, te houden door de schietvereen. „Generaal van Merlen". Se. een voorstel van dezelfden tot oa ikoop van grond aan de Koralen- Steeg; 4e. een voorstel van dezelfden tot verso.ip van grond aan de Firma Drjste en Co 5e. een voorstel van dezelfden tot dcf.oitieve benoeming van den Di recteur der Burgeravondschool. 6e. een voorstel van dezelfden tot benoeming van onderwijzend perso- »c°l van de Burgeravondschool en aan den vervolgcursus dier school; 7e. eer. nader voorstel van dc Com- missio tot het ontwerpen en herzien van de verordeningen tegen welken overtreding straf is bedreigd, tot vast stelling van een verordening omtreut 't in voorraad hebben, de bewaring en het vervoer van petroleum, benzine of naphtha; 8o. een schrijven van den gemeente ontvanger. houdende verzoek hem veriof lo verleenen van 22 Juli tot en met 20 Augustus a.s.. (B. en W. stellen voor dit verlof toe te staan.) 9e. Een schrijven van E. A. de Raay en Zoon, betreffende den verkoop in het openbaar van lompen enz. der ge meente-reiniging. (Als gesteld op ongezegeld papier, terzijde te leggen.) lbo. Een adres van de afd. Haar lem der Sociaal-Democratische Arbei derspartij, houdende de herinnering aan haar verzoekschrift tot wijziging der belastingverordening: lie. een adres van de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Ge meente-werklieden, houdende herin nering aan haar verzoekschrift be treffende du besluiten naar aanlei ding var. hot Werkliedenreglement; 12e. eer. verzoekschrift van de Ver eeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten tot bevor dering van het Vreemdelingenver keer, betreffende de fontein aan het en. da van de Dreef. (B. en W. stellen voor dit verzoek schrift ia hunne handen te stellen om advies.) C. dat op 24 Juni j.l. zijn opgeno men de boeken en kas van het Pen sioenfonds voor weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren en van hot fonds voor de eigen peusipenen dier ambtenaren; D. dat Dr. L. C. Kersbergen heeft bericht dat hij de benoeming tot lid der Gezondheidscommissie aan neemt; E. dat zijn ingekomen: le. een schrijven van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeurde raads besluit van 15 Mei j.l. no. 7, tot vast stelling van een staat tot beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven dienst 1911"; 2e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 15 Mei j.l. no. 9, betreffende de verhuring van grond en water; 3e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 5 Juni j.l. no. 5 tot vaststelling van eene 4e suppl. begrooting en van een staat van af- eu overschrijving dienst 1911; 4e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door ben goedgekeur de raadsbesluit van 5 Juli j.l. no. 11 tot aankoop van perceelen; 5e. een schrijven van dezelfden, ten I gcfeide van het door ben goedgekeur de raadsbesluit van 5 Juni j.l. uo. 15, tot aanvaarding van een geschenk; 6e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 5 Juni jd. no. 17, tot verkoop van grond; 7e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 5 Juni j.l. no. 18, tot verkoop van grond; 8e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 5 Juni j.l. no. 19 tot ïngebruikgeving van lokalen. Bij de kasopneming was in kas f 928.830.21. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Mej. A. H. Krieger, onderwijzeres aan de School voor M. U. L. 0. No. 1, verzoekt met ingang van 1 September a s., wegens huwelijk, eervol ontslag. Het eervol ontslag wordt verleend. Mej. M. C. van der Voort, hoofd onderwijzeres aan School no. 7, ver zoekt met 1 Augustus, wegens huwe lijk, eervol ontslag. Het eervol ontslag wordt verleend met 1 September. De heer S. R. W. ten Cate vraagt met 1 September eervol ontslag als ouderwijzer aan school 5. Het eervol ontslag wordt verleend. PUNT 2. Vergadering met gesloten deuren. PUNT 3. B. en W. stellen voor, de fontein bij de muziektent in den Hout weg te rui men. Daar de Vereeniging voor Verfraai ing 150U beschikbaar stelt, als de fou- teüi in den Hout behouden blijft, stelt de VOORZITTER voor, punt 3 der agenda aan te houden. Aldus wordt besloten. PUNT 4. B. en W. vragen machtiging om met de besturen der omliggende ge meenten 'n overeenkomst aan te gaan in zake de keuring van levensmidde len. Wordt goedgekeurd. De VOORZITTER betuigt zijn eer biedigen dank voor de aanneming van dit voorstel, dat met algemeene stenunen geschiedde. Het is de eerste proeve van samenwerking met do om liggende gemeenten. (Applaus). PUNT 5. B. en W. hebben aan den Raad be stek en leekeningen voor de nieuwe II. U. S.-Handelsschool overgelegd. De kosten zijn ten hoogste f 245.CK0. Zij vragen goedkeuring der plan nen. Aldus wordt besloten. PUNT 6. B. en W stellen voor het oude II. B. S.-Handelsschoolgebouw i.pn euw le laten venen, daar Jit gebouw u g geruunen tijd moet d.eusi dom. Uit het bestek voor het nieuwe gebouw blijkt, dat dit )p 1 Februari 1914 .nou opgeleverd worim. Rei.) De kosten v-n liet schildeaa Icdiu- gen f 600. De heer THIJSSEN heeft als lid der schoolcommissie een bezoek aan het I gebouw gebracht. Dn ar zijn nu al se dert een jaar tijdelijk klassen van een lagere school ondergebracht. De toe stand dezer lokalen is slecht. Spr. vraagt om de klassen zoo spoedig mo gelijk buiten dit gebouw te brengen. De heer DE BRAAL herinnert aan de plannen voor de Overdekte Zwem en Badinrichting. In verhoud daar mee is het niet wenschelljk veel aan dit oude gebouw te doen. De heer LOOSJES merkt op, dat het nog wel twee jaren duren zal eer de H. B. S.-Handelsschool verplaatst zal worden. Bovendien zijn er nog ver scheidene doeleinden, waaraan dit gebouw tijdelijk kan dienstbaar ge maakt worden, vóórdat men aan het gebouw in de Jacobijnestroat een defi nitieve beslissing zal geven. Het punt wordt aangenomen. PUNT 7. 13. en W. stellen voor de reke ning en verantwoording van de be waarschool, gevestigd ui het vroege- da Barbara-gasthuis, goed te keuren tot een L^drag van f 3347.07 en het subsidie uit de gemeentekas vast ie stellen op f 1669.56 1/2. Aldus wordt besloten. PUNT 8. Do rekening van 't Stads-Armen- &n Ziekenhuis over 1911 sluit met een bedrag van ƒ47,399.24, waaronder een gemeente-subsidie van 33.984.91 1/2. De rekening wordt goedgekeurd. PUNT 9. en W. dienen de begrooting voor 1913 in van 't Stads Armen- en Ziekenhuis, met een eindcijfer van 145,821, waaronder een subsidie uit de gemeentekas van J 37,179,38. De Begrooting wordt goedgekeurd. PUNT 10. B. en W. stellen voor, aan den open baren dienst te onttrekken het perceel kad. sectie K. no. 610 en voorzooveei noodig Let -perceel sectie K. no. 611 aan de Kamperlaan en deze perceelen aan mej. C. A. \V esselmann, Overste der Eerw. Zusters Franciscanessen der Miria-Stichting aan de Kamper- iaan te verhuren tot 31 December 1915, groot 160 vitrk. M., tegen een jaarlijk- schen huurprijs van 0.20 per vierk. M,. dus voor f 32 per jaar. Do heer RINKEMA herinnert er aan, dat het bestuur van de Maria- Stichting plannen heeft, om den grond te bebouwen. Spreker dringt er op aan, spoedig de uitbreidingsplannen to doen behandelen, opdat het be stuur voortgang kan maken met die plannen. Do heer DE BREUK wil de spoedi ge behandeling in de hand werken. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 11. Naar aanleiding van het voorstel Lasscbuit c.s. om in de Smedestraat een proef te nemen met de bestrating van klinkers in rivierzand op een ge walste onderlaag van klinkerpuin op een slaklaag van 18 tot 20 c.M., bren gen B. en VV. praeadvies uit. B. en W. stellen voor, die proef niet te nemen met de Smedestraat, doch met de Raaks, omdat anders de tram- aanleg twee tot drie maanden zal vertraagd worden. Do kosten zijn f 6500. De lieer LASSCHU1T is dankbaar voor hot voorstel om een proef te ne men, maar spr. acht de Smedestraat meer geschik voor de proef, dan de Raaks, Jaar men in de Smedestraat beter een vergelijking zal kunnen ma ken met de asfaltbcstratiog in de Barteljorisstraat. Spr. golooft niet, dat <te trainwer- ken in do Smedestraat zullen ver traagd worden. Eerst moet men toch de Houtstraat en de Markt in orde maken. Bovendien begrijpt spreker niet, waarom men zijn voorstel vier maanden heeft laten liggen, wanneer men nu met hot argument van do tram vertraging aankomt Voorts bestrijdt spr. het rapport van den Directeur van Openb. W er ken. Met een beetje goeden wil kan men veel doen. De heer VAN DE KAMP interrum peert: Ja, die is er niet. De heer LASSC11UIT handhaaft zijn voorstel om de proef le nemen met de Smedestraat en niet met de Raaks. De heer VAN ROSSUM onderteekent mee dit voorstel. De hoer VAN DE KAMP is van mee ning, dat de goede wil hier bij B. en W. heeft ontbroken. Dit voorstel ligt hier nu vier maanden. Men had dit werk allang gereed kunnen hebben. De heer VAN ROSSUM vraagt, wan neer de tramlijnen in exploitatie zul len genomen worden. Spr. heeft ge hoord, dat men bij het maken van de Begrooting aanneemt, dat de ex ploitatie niet voor Mei 1913 zal ge schieden. Wanneer dit juist is, dan gaat het argument van de vertraging der tramwerken niet op. Spr. keurt dan ook af, dat men met dit argu ment in den Raad komt. De heer RINKEMA meent ook dat de Smedeatroai oeier geschikt is voor de proef. De burgerij zal hier kunnen zien, wat beier is, deze bestraling of as phalt. Bovendien, de bestraling zul geen twee ïi drie ïnaanuen duren. De lieer 11HJSSEN is het uaarmee eens. Up de gronden van het Fonds- De Haas ziju dergelijke bestratingen dok aangeivgd, zij t zonder puinbed, en wel in veel korter tijd, dan eenige maanden. Wanneer de Smedestraat niet ge schikt is, laat men dan b.v. deu Zijl- weg namen. Er moet iets degelijks geuaaoi worden, waaruit men con- ciustes kan trekken. De heer MuDuu is zeer teleurge steld door het lang ophouden van net voorslel-Lassctnul c.s. Wanneer net argument van B. en VV. juist is, had den zij het eerder moeten bedenken, dat de tramwerken vertraagd zouden woixlan, als zij dit voorstel zoo lajig aanhielden. Dit argument kan echter niet juist ziju. 13. en W. willen de rails uit de Smedestraat aansluiten met de Koningstraat, om de Bartel jorisstraat vrij te krijgen, om er de asphalteernig te kunnen doen ge schieden Maar dit kan toch, wan neet men nu dadelijk de Smede straat in oixfc laat maken. Zoolang kan liet verkeer geleid worden door Koningstraat on Barteljorisstraat. Als de Groote Houtstraat klaar is, zil men ook met de tramlegging in de Smedestraat kunnen beginnen. De heer DE BREUK merkt op, dat de tramwerken in de beide Houtstra ten gereed zullen zijn binnen veer tien dagen, daar de ondergrondse he werken er al klaar zijn. De werken ln de Smedestraat zullen twee 4 drio maanden vorderen. Behalve de on- dergrondsclie werken heeft men in de Smedestraat ook te maken met de telefoonkabels bij het telefoonkan toor. B. en \V. hebben geen bezwaar te gen den Zijlweg, maar de Holland- sclie Spoor vroeg om de Raaks als proefterrein te nemen Spreker ontkent, dat B. en W. niet van goeden wille waren. Het voorstel van den heer Lasschuit is 7 Mei van Openbare Werken teruggekomen. De directeur heeft zooveel le doen, dat hij niet telkens rapporten kan uit brengen over tusschentijdsche plan nen. Wat den aanvang van exploitatie der tram betreft, die moet geschieden achttien maanden na de goedkeuring der laatste teekeningen, dat is Sep tember 1913. (Beweging). Ook de Scboterweg en de Remise te Schoten zullen niet zoo spoedig go- reed zijn. De heer RINKEMA is niet erg warm voor het nemen van de proef, omdat klinkerbestrating in hoofdstruten vui le wogen geeft. Maar spreker waar schuwt er togen, dat men de onder- grondsche werken weer zoo sterk op den voorgrond zal schuiven. Dat deed men ook bij de asphoJt-debatten. En nu heeft spreker tot zijn genoegen gohoord, dat die ondergrond- sche werken misschien nog niet do helft der ge raamde kosten zullen vor deren. De lieer Rinkema meent met den heer Lasschuit. dat het niet noodig is, een dikke zandlaag aan te bren gen. Den Zijlweg acht spreker niet ge schikt voor de proef, 't Is daar zeer moerassig en men moot er (lus dieper uitgraven dan in de Smedestraat. Dc Raaks zal een te gunstig resul taat geven tegenover de Barteljoris straat. Het is daar meer open. De be doeling is, dat men hier een proef wil nemen met deze wijze van bestra ting tegenover asphalt. De heer LASSuilUlT zegt, dat hij nog geen antwoord heeft gekregen op zijn vraag, hoe diep meo de Sinedo- stiaat zou moeten ontgraven. De lieer DE BREUK zegt, dat de ondergrondsche werken voor de tram in de Smedestraat klaar zijn, maar het kan ziju, dat men voor deze be strating nog andere werken zal moe ten maken. Het aincMideinent-Lasschuit (om de Smedestraat als proefstraal te ne men) wordt aangenomen met 29 tegen 2 stemmen, die van de hee ren Loosjes en De Breuk. PUNT 12. ln verband met den bouw van een brug over de Zijlsingelgracht door de Noord-Zuid Hollandsche Tramweg- Maatschappij moet 'oor deze een ge deelte van deu westelijken oever van genoemd water worden afgegraven en met een basaltmuur worden bekleed. Deze verlegging van het vaarwater maakt het wenschelijk, ook deu oos telijken oever gedeeltelijk te verplaat- m. Hoewel deze normaliseering van den oostelijken oever op zichzelf genomen zou kunnen worden uitgesteld totdat vernieuwing van de ter plaatse aan wezige walbekleeding. eene houten beschoeiing, noodig blijkt, zijn ver schillende redenen aan te voeren om reeds nu tot uitvoering van beide maatregelen over te gaan. In verband met de nieuwe brug en eene in de nabijheid daarvan komen de kruising van de sporen der N. Z„ H. r.-M. met die der E. N. E. T. moe ten nl. de rails van laatstgenoemde maatschappij op de Zijlvest tusschen Zijlbrug en Raaks naar de waterzijde worden verlegd. Nu is ook zonder verplaatsing van de oostelijke walbekleeding en ver- breediug van den weg naar de water zijde bedoelde omlegging van sporen uit te voeren. Wordt echter de boven aangeduide normaliseering van den oostelijken oever tot stand gebracht, dan blijft naast de verlegde sporen aan de waterzijde een rijweg ter breedte van ongeveer 3 M. beschik baar, waarnaast een trottoir van 2 M. breedte kan worden aangebracht, terwijl dan nog een talud, breed onge veer 2.80 M., wordt gevormd, dot voor plantsoen-aanleg kan worden be stemd. Wanneer dan de oevorbekleeding te genover den door de tramconoessio- narisse te maken basaltmuur ook uit basalt bestaat, wordt door de ge schetste werken te zamon een aanzien lijke verbetering van den walstand verkregen. Op grond van het vorenstaande geven B en W. in overwegmg f 6800 ten be hoeve van de uitvoering der aangege ven werken te hunner beschikking te stellen. Do heer KRELAGE, lid van de CiMumisaie voor don Hout en de Plantsoenen, merkt op, dat een groot deel van deze kosten noodig zijn, om den cenen mooien boom te spa ren Maar nu blijkt, dat die boom zal komen te staan tusschen de twee trambanen. Dan moot de boom toch zóó gesnoeid worden, dat zijn schoon heid verloren gaat. Spreker wil de zaak nu nog eens onder de oogen zien. Daarom stelt hij aanhouding voor. De VOORZITTER zegt, dat de con sequentie van dee heeren K pelage's redeneering is, dat do boom moet verdwijnen. Do heer MODOO is het daarmede eens. Als men den boom opoffert, ver mijdt men de kosten. Daar nu de wij ziging van den toestand zeer belang rijk is, is spreker er voor, den boom te laten omhakken. Voor aanhouding is geen reden. Er wordt hier reeds te veel aangehouden. Do lieer DE BREUK geeft toe, dat do omhakking van den boom bespa ring van kosten geeft, maar de groot ste uitgave, voor den walm uur, moot toch gedaan worden. Do VOORZITTER is niet voor aan houding. Het doel is steeds geweest, den mooion boom te behouden. Wordt de boom opgeruimd, dan krijgt men wel een ietwat beteren toestand. Stemmen: Een veel beteren toestand 1 De VOORZITTERDaarover zott men kunnen twisten. De lieer KRELAGE blijft voorstel len, de zaak aan te houden. Wordt de boom geveld, dan worden de tramlijnen anders gelegd, en bet kan zijn, dat qpk de oeverlijn minder ge»- wijzigd behoeft te worden. Het voorstel-Krelago wordt aan genomen. PUNT 13. B. en W. stellen v or, cm de G'f straat te sluiten voor hei rijverkeer uJl de richting van Itn Hout vaar hrl Verwulft en wel t >r het geJeeUu van de Groote H Mitslrd.it tul de Nicuv* straat. Aldus wordt besloten. De beer THIJSSEN vraagt, liet ver keer met te verbieden voor de fiet sers ln de Damstraat heeft uien een zelfde toestand en daar, i.och elders, is liet rij wiel verkeer verboden. De lieer SPOOR vraagt, of niet be doeld is le verbieden het verkeer met motorrijtuigen en motorrijwielen. Do VOORZITTER ontkent, dat dit e.'i vergissing is. In de rapporten van den commissaris van politie on den directeur van Openbare Werken wordt up de fietsen gewezen. De lieer LAShc.ll LIT is tegen het siuiteu van do Gierstraat voor rij- wieiverkeer. Handwagens, die er wol mogen rijden, zijn veel lastiger voor h-'t verkeer. De boei MERENS heeft niets ge lezen iu de rapporten van de wiel rijders. I*e hoer 1IHJSSEN handhaaft zijn meemng, dat het niet wenschelijk is, de Gierstraat voor het rij wiel ver keer te sluiten. Het rijwiel is een onont beerlijk vervoermiddel in het dage- lijksch leven. Zelfs op den drukken hoek Burteljorisstraat-Zijlstraat laat men hot rij wiel verkeer toe. De VOORZITTER, daarop door den Secretaris opmerkzaam gemaakt, deelt mede, dat als men de auto's uit sluit, ook de straat voor de rijwielen moot sluiten. Dit bepaalt do Motor en Rij wiel verordening. Spreker zegt, dat er zeer onbe dachtzame wielrijders zijn, die het verkeer gevaarlijk maken, b.v. bij het Stadhuis. De kwajongens op de fiet sen zijn erg gevaarlijk. Het amoiwiement-Thijssen (om de Gierstraat open te laten voor rijwie len) wordt verworpen mot 15 tegen 14 stemmen. Vóór stemden <ie heeren. Lasschuit, Sluigeiiberg, Schreuders, Levert, Tjee uk Willink, Krelage, Van Roe- sum. Visser, Elffers, lieerkens Thljs- seu. Spoor, Seignette, Merens en De Braai. Het voorstel vaal B. en W. wordt aan ge nomen. PUNT 14. Daar voor den volgenden cursus der H. B. S.-Handelsschool 50 leerlingen meer ingeschreven zijn, dan voor de zen cursus, stellen B. en VV. voor tot uitbreiding van het onderwijzend per soneel te besluiten, en wel metéén leeraar in de Nederlandsche-, één in de Fransche- en eén in de Duitsche taal éón in de Eugelschc taal (voor pl. min. 8 uren per week) één in Plant- en Dierkunde en één in het Boekhouden, en daartoe voor den dienst 1912 alsnog besch kbaar te stel len een bedrag van 5000. Per jaar kost deze uitbreiding f14000. De heer KRELAGE wijst er op, dat de Inspecteur van het SJiddelb. On derwas van tncening is, dat een leer aar, die 24 lesuren heeft, d. w. z. les uren van vijftig minuten, zijn (aak voldoende kan vervullen, als hij een gezond en volwassen mensch is. Daar om wil spr. niet toestaan de leeraren voor de talen, die nu worden ge vraagd. Vourloopig wil hij met Iwee nieuwe leeraren volstaan. Dc heer THIEL zegt, dat de uit drukking, dat van deze leeraren „meer dan net uiterste wordt gevor derd", wanneer zij 24 lesuren van 50 minutei geven, zeer te onpas is. Spre ker is geen leerarenbeul, maar hij wijst er op. dat de heer Campert twee malen Ironisch zegt, dat een .volwas sen en gezond mensch" 24 lesuren van 50 minuten waar kon nemen. Do Directeur wil twee-en-twintig lesuren doen geven als maximum. Maar onze verordeningen zijn nu eenmaal zoo, dat men een leeraar als normaal 24 lesuren opdraagt Wil men daarin verandering brengen, dan moet men dit mei incidenteel doen, doch voor stellen, om de verordening tc wijzi gen. Daar is over te spreken. Maar begint men eenmaal met in cidenteel le wijzigen, dan is men er nog niet, want men moet dan ook zoo handelen ten opzichte van dc andere leeraren. Het nicximum-aantal uren in ver band met het detacheerlngsstclscl is ingesteld ten bate van 't gymnasium. Op grond van de cijfers in bet rap port var. den heer Borgman toom spr. aan, dat voor twee Jceraren in do kracht van hun leven, die samen 13 lesuren hebben, een som van duizend

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9