■meren, verklaarde voor 't ontwerp zullen stemmen. De overige spre- ers hielden hun bedenkingen of ver dediging vol- Na repliek des Ministers werd dit ontwerp met 52 tegen 11 st. aangenomen. Eveneens, zonder debat of slem- mlng, werd aangenomen het ont werp voor de onteigening voor den aanleg van de Staatsmijn „Hendrik" en een mljnspoorweg in verbinding met de mijn „Emma". Vervolgens werd de aanvraag be handeld van"ƒ110,000 (verhooging van Hnofdst. X der Staatsbegrooting van 1912) als subsidie voor het „Rian 1913". Het zou bij dit subsidie blijven, Bei Minister Talma, voor lokale ten toonstellingen moest men plaatselijk de kosten dragen. De aard der Com missie voor liet „plan 1913" gaf dc Re geering geen gelegenheid bepalingen over Zondagsrust te maken. Op an dere beschouwingen ging de Min-ster niet in. Deze waren anders wel interessant. De heer De Stuers bepleitte de oplos sing van de Amsterdaiosche Stadhuis- quaestie, om den laatste» smet weg te nomen die op ons rust als ecnig over blijfsel van den tijd der overhecr- SChing: het bewonen door onze Ko ningin van "t kapitool der hoofdstad. En de heer Schaper verklaarde dat de socialisten voor 't ontwerp zullen stemmen als een mercantiel middel \an reclame, om vreemdelingen te lokken. Zij zouden echter niet deelne men aan de feestvieringen, want de ï'T&nscbe overheerschiug had ook voor ons veel goeds gehad En in elk geval zoolang de arbeiders geen kiesrecht hebben, dat zij onder Fran- sclie overhccrschïng wèl zouden bezit ten, was er geen reden tot feestvie ren. Tegen dit anti-nationaal zich af scheiden van de natie door de socia listen, kwam de heer Van Karne- beck op. Maar de heer Schaper voeg de hem toe dat de socialisten inter nationaal zijn en niet meedoen aan van boven opgedrongen feesten. De oud-liberale», die de arbeiders steeds kun recht onthouden, moesten zwij gen als er sprake was van een vrij- heidsfeest llc-t wetsontwerp werd zonder stem ming aangenomen. Eindelijk werd gisteren nog liet al gemeen debat gehouden cn ten einde gebracht over de Auteurswet. De heeren Van Doorn, Van Nispen (Nijmegen) en Drucker bestreden 't ontwerp, dat te ver ging en veeleer voor vreemdelingen dan voor Neder landers van nut was. Zij verlangden dun ook verschillende wijzigingen, vooral om door de wet niet enkel grond van bet tractaal van Berlijn en de Berner Conventie de rechten in ons land op dit gebied geldende, vast te stellen. Er moest rechtszeker heid zijn. En die volgde h. i. niet uit e .1 tractaat. Op dat standpunt plaatste zich ook de heer Loeff. De heer Van den Berch van Heemstede nam 't ontwerp als een fataliteit, maar als onvermijdelijk geworden, aan, mits op eenige punten gewijzigd. Minister Regout (Min. van Justitie) e de Regeeringscorrunissaris, de heer Mr. E. A. Bles, die hem ter zijde stond, verdedigden, met den heer Van Asch van Wijck, <Ke alleen verlangde dat de Reg, zou zorgen dat de Kon. Bibliotheek als tot nu toe van alle werken een exemplaar verkrijgt, de stelling dat naast het voor verschil lende landen geldend recht bij tractaat vastgesteld, bij nationale wet moest worden bepaald wat in aansluiting daarmee voor ons land recht zou zijn. Maar zij hielden de verbindbaarheid, ook voor individuen, van tractate», vol. De Min. van Just, kondigde wij zigingen aan om zoo mogeijlk aan de bezwaren te gemoet te komen. Daar over zal heden nader worden beraad slaagd. De Kamer heeft op voorstel van den voorzitter besloten morgenmiddag de zigiugen aan om zoo mogelijk aan de te behandelen. De heer Schaper vond daartoe geen reden, omdat Dr. Kuy- per 't verlangt ten einde Zaterdag op reis te kunnen gaan, rnaar de heer Nolens en de voorzitter meenden dat men met den wensch des eersten voorsteiers we rekeniug kon houden. Overigens is bepaald, dat heden avond kleine wetsontwerpen sollen worden behandeld. Ook de huishoude lijke raming is aan de orde gesteld, vermoedelijk tegen Vrijdag, voor 't recès. AUTEURSRECHT. Door de Regeering zijn eenige wij zigingen aangebracht, naar aanlei ding van cene bespreking met de Commissie van Rapporteurs en in verband met de ingediende nmende- ton, in liet wetsontwerp betreffende cene nieuwe regeling van het au teursrecht. Opgenomen is de bepuling, dat de man zonder medewerking zijner vrouw geene handelingen zal mogen verrichten betreffende het auteurs recht op haar werk cn dat van die bepaling ook bij huwelijksche voor waarden niet kan worden afgeweken. Voorts is een nieuw artikel opge nomen van den volgenden inhoud: „Is een portret vervaardigd zonder daartoe strekkende opdracht, den maker door of vanwege den gepor tretteerde, of ten diens behoeve gege ven, dan is openbaarmaking daarvan door dengene, wien het auteursrecht daarop toekomt, niet geoorloofd, voor zoover een redelijk belang van den ge portretteerde of, na zijn overlijden, van een zijner bloedverwanten of aan gehuwde» in den tweeden graad, zoo i:i do rechte linie als in de zijlinie, of van zijne echtgenoot zich tegen de openbaarmaking verzet" Eindelijk is nog als nieuwe bepa ling ingevoegd, dat niettegenstaande de geheale of gedeeltelijke overdracht van zijn auteursrecht de maker be voegd blijft eene rechtsvordering ter bekoining van schadevergoeding in te stollen tegen dengene, die inbreuk oji het auteursrecht heeft gemaakt. Dc overige wijzigingen betreffen de reeds voorgestelde bepalingen. Yalscle monters gnarmissrn. Dc politie te Amsterdam is er gis terenmiddag in geslaagd de hand te leggen op drie personen, die verdacht worden van hei vervaardigen en uit geven van valsche rijksdaalders. Om trent de omstandigheden, waaronder deze arrestatios plaats hadden, kan 't Hbld. het volgende medcdeclen: In den laatste» tijd werden zoowel tc Amsterdam als elders met name te Haarlemmermeer cn Zaandam valsche rijksdaalders uitgegeven. Het sureekt van zelf, dat dc recherche op haar qui-vive was, en gisteren zag z;j haar moeite beloond. Zij arresteer de op straat twee personen, een uit drager en een meubelmaker, die ver dacht werden de valsche rijksdaalders ta nebben uitgegeven. Bovendien mocht het haar gelukken den ver vaardiger van de valsche rijksdaal ders in hechtenis te nemen. Dit bleek eveneens een meubelmaker te zijn, die bij zijn zwager, den gearresteerden uitdrager, inwoonde in perceel Wage- naarstraat 1Ü5, te Amsterdam De vervaardiger, iemand van om streeks 50-jarigen leeftijd, heeft ^eeds vele jgren gevangenisstraf ondergaan wegens het misdrijf van valsche munt Hij werd in de woning door de re cherche gearresteerd. In het privaat werden bij een huiszoeking een acht tal valsche rijksdaalders gevonden en in beslag genomen. Vermoedelijk had de man ze er even voor zijn arresta tie in geworpen. Een matrijs en eenig gereedschap werden eveneens door de recherche meegenomen. Mede stelde de politie een onder zoek in in de meubclmakerswerk- plaats in de Geelvincksieeg, waar de „fabriek" van de valse tie rijksdaal ders moet gevestigd geweest zijn. uok hier werd eeuig materieel in beslag genomen. HOFBERICHTEN. II. M. de Koningin wordt tegen het einde van deze rnaand op Soestdyk verwacht, ten einde eenige dagen bij 11. M. de Koningin-Moe ier duor te brengen. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE VEENKOLONleN. Hot bezoek, dat II. M. de Koningin Vrijdag a.s. aan de Veenkoloniën brengen zal, draagt geheel een offici eus karakter en geldt voornamelijk de nieuwe Veenkoloniën. De tocht gaat per autos naar Vledderveen- Alteveer-Pekela, verder naar Sappe- meer. Te Vledderveen wordt de aara- apjvelmeelfabriek bezocht; te Suppe- meer de carion- on papierfabriek, voorheen W. A. Scholten. Vau Sappe- meer gaat men naar Vecndam, waar H. M. eenigen tijd vertoeven zal. Van Veendam keert II. M. over Wilder- vank naar Stadskanaal terug, van- vvaur zij precies half 4 weer naar Het Loo vertrekt. VREDESPALEIS. Dezer dagen is in Den Haag het geschenk aangekomen, dat de Keizer aller Russ;n voor de versiering van het Vredespaleis heeft bestemd; het bestaal uit een booge vaas van Ma- lakietsteen, ter waarde van 40.000 roebel. DE WATERLEIDING-ENQUêTE TE AMSTERDAM. 't Ilbld. meldt; In de gisterenmiddag gehouden ge heime Raadszitting werden de be raadslagingen over het rapport der enquête-commissie uit den Raad in zake net buitengewone waterverbruik in 1910 voortgezet. Ofschoon reeds vroeger aan de Raadsleden ten aan zien van deze quaestie uitdrukkelijk geheimhouding was ojigelegd, werd die gisterenmiddag nog eens gedaan, en wel in verband met do publicatie van een relaas der vorige geheime zitting in een der bladen. Verschillende Raadsleden gaven in de geheime zit ting van gisterenmiddag hun scherpe afkeuring te kennen over het feit, dat dit relaas gejiubliceerd was. Dé be raadslagingen- over het rapport wer den in de gistoren gehouden zitting beëindigd; o.a. voerde thans ook de wethouder voor de bedrijven, de heer Serrurier, het woord. Zijn wij goed in gelicht dan heeft de Gemeenteraad zich vereenigd met de conclusie van het rapport der commissie, dat den directeur der Gemeentewaterleidin- gen geen blaam kan treffen. Intus- sclum zal deze zaak, doch dan ont daan van het jiersoonlijk element, dat er in lag, waarschijnlijk weder in den Gemeenteraad aan do orde komen, ditmaal echter in openbare zitting. Door B. en W. moet namelijk een on derzoek zijn toegezegd naar de quaes tie van het verhoogde waterverbruik in 1910, dat tot de beschuldiging aan liet adres van don directeur der wa ter-leidingen aanleiding gaf. NED. VEREEN 1GING VOOR PSY CHIATRIE EN NEUROJ CT"E In d'e te Utrecht gehouden verga dering (wetenschappelijk gedeelte) van de Nederlandsen© Vereeniging voor Psychiatrie en Nourol.-gie heeft prof. dr. L. Bouman een voordracht gehouden over <ïe Psychoanalyse vau Freud. 't Ledental bedraagt thans 185. In de plaats van prof. Bouman die niet herkiesbaar was werd gekozen de heer Van Erp Taalman Kip le Arnhem, terwijl tot nieuw bestuurslid gekozen is prof. Werthcim Salomou- son te Amsterdam. Dr. Van der Scheer te Meerenberg is benoemd tot lid der redactie van Psychiatrische en Neurologische bla den. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is benoemd tot no taris biunen het arrondissement Bot terdam, ter standplaats Rotterdam, .1. A. Molenaar, cand.-notaris ..Idaar is met ingang van 1G September be noemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Gelderinalsen J. A van Dam, thans commies der telegra fie le kl. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. J. L Hoorwe- ge, Jceraar aan de Rijks IL B. S. tc Utrecht tot ridder in de Orde -an Oranje- Nassau A. Den Hoed. voorzitter vin de Nederl. Mij. tot bevordering van de vlasindustrie, tc Rotterdam zijn benoemd lot leeraren aan dc Rijks II. B. S. te eend.nu, met in gang van 1 Sopt. E. G. Hartlief cn J. C. Appeldoorn, thans tijdelijk leeraren aan die schooi met ingang van '1 Sept. benoemd let leeraar aan de Rijks H. B. S. te Alk maar, L. A. Wouters, thans leeraar aan dc H. B. S. te Zallbonunei is benoemd tot leeruor aan de Rijks H. B S. te Utrecht dr. D. .1. Janssen, tijdelijk leeraar aan die school is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Zierik/.ee A. Vrr- hage, tijdelijk leeraar aan die school; idem aan de Rijks H. B. S. te Mid delburg dr. 11. A. VI. v. u. Vecht, lij delijk leeraar aan die school idem aan de Rijks H. B. S. te Mid delburg M. v. Breen, tijdelijk leeraar aan die school. Bij kon. besluit is mst ingang van 16 Aug. lo. de luit. t. z. le kl. H. E. ba ron v. Asbeck eervol ontheven van zijn Intrekking als Hr. Ms. tijd. adju dant2o. de kajrt.-luit. t. z. jhr. C. Hoeft Graafland eervol ontheven var. zijn betrekking als adjudant van Z. K. II. den Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg en benoemd t-1 Hr. Ms. adjudant in gewonen dienst 3o de betrekking van adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, tijdelijk óp- gedragen aan den luit. ter zee le kl. W. C. Bijl de Vroe. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE RENKUM. In zake de vergiftigingszaak te Renkuiu, kau het volgende worden medegedeeld Do tegen den verdachte. Jan Teu- nissen, den 19-jarigen zoon van den tengevolge van arsenicum-vergifti- ging overleden koperslager, aange voerde bewijzen waren van dien aard, dat hij zijn ontken te nis niot ko» volhouden cn tenslotte toegaf, arsenicum te hebben gedaan in do koffie, welke zijn vader zou gebrui ken. Hij had een week te voren ratte- kruid gekocht, dit in water geweekt en een deel van het aftreksel gegoten in do koffie, welke voor zijn vader was gereed ge-zet. Het overblijvende rattekruid begroef hij in den tuin, waar verschillende personen hem bozig zagen en do politie het lator opgroef. Toen de koperslager van de koffie dronk, maakte hij tegen zijn vrouw de opmerking„Wat smaakt do kof fie vreemd I" Do vrouw heeft toen van de koffie geproefd, is onpasselijk ge worden, doch ondervond verder geen nadeelige gevolgen. De toestand van Teunissen werd ernstiger en dr. Kersten werd geroe pen. maar deze constateerde geen vergif tigingsversch ij nselenhoewel de patient zeide „ik geloof, dat zij mij vergeven hebben". Eerst 's avonds na hot overlijden werd vergiftiging geconstateerd. Do verdachte hoeft getracht, de schuld van de afschuwelijke daad op zijn zuster te worpen, maar aange toond is. dat doze absoluut geen aan deel hoeft in de vergiftiging. Hoe ue verdachte tot zijn daad is gc-Kouieu, is met geheel duidelijk ge worden. Wellicht is zij toe te senry- veu aan het hardvochtig optreden vau den vader tegenover vrouw en kinde ren do versla-gene was bij goen van zijn kinderen geliefd. In hoever or van eigen belang' van den zoon, die zijn vader in do kojx>r- slagerij zou opvolgen, sprake kan zijn, is niet te zeggen. Het onderzoek der justitie is nog niet geëindigd. Ook is het onderzook van den maaginhoud van den versla- gene nog niet afgeloopen. VOLKSHUISVESTING. Bij Koninklijk besluit wordt aan de gemeente Enschedé verleend eon voorschot uit 's Rijks kas van ten hoogste 600.000 voor den bouw van 250 arbeiderswoningen door de Ver eeniging „De Volkswoning". EEN VERDACHT VREEMDELING. Dc politie te Leiden heeft dc hand gelegd op een Belg, die als lieer ge kleed, een rijwiel wist te huron, dat hij bij oen anderen rijwielhandelaar weer verkocht, zooals hij zei met het doel om voor hel geld naar Antwer pen te reizen. Aangezien hij een aantul portretten bij zich had'van verdachte personen, die hij zijn vrienden noemde en daar bij gerninien tijd le Rottoidaiu heeft vortoof-.i, besloot de politie liem ter beschikking te stellen van den com missaris van politie te Rotterdam. Zelf gaf de man op varensgezel to zijn, maar zijn Meeding wees dit niet uit. BOND VAN NED. GEMEEN TE- WERKLIEDEN. (Tweede dag). In do avondzitting werd de beer Van llinte als redacteur herkozen. Bij do bestuursverkiezingen stelde Den Haag voor het hoofdbestuur met tweö leden uit te breiden en te bren gen op elf, omdat thans de vijf dage- üjkscho bestuurders de overige be stuurders kunnen overstemmen. Do secretaris, Van Hinte, waar schuwde tegen het rauwelijks in de vergadering brengen van een zoo Iks langrijk onderwerp. Neemt het con gres zulk een belangrijk voorstel aan, dat niet op den beschrijvingsbrief staat, dan schept men een gevaarlijk precedent. Ten slotte werd het voorstel van Den Haag niet ondersteund en daar mee verworpen. Alsuu werden tot dagelijksche be stuurders gekozen N. van Hinte, voor zitter-redacteur, G. van de Tempel, secretaris, F. Lindemans, penning meester, W. Prinsen en J. F. Trui man, allen te Amsterdam. ONZE MINISTERS. De Minister van Buitenlandsche Zaken zal Zaterdag niet eenige weken verlof do residentie verlaten. Van de andere departomentslioof- den zullen de meest en in de maand Augustus met vacantia gaan, o.a ook ds Minister van Oorlog. ZANGERSFEEST. De Koningin-Moeder heeft een ge deelte vim f'1 bosschen van het do mein Soestdijk beschikbaar gesteld voor den Bond van Christelijke Zang verenigingen in Nederland voor liet op 24 Juli te geven zangersfeest. GRAAF VAN BYLANDT. Naar wii vernemen, staat het thans vast, dat de Vooraltrr der Tweede Kamer, inr. W. K. F. P graaf \.,n Rvlandt. geen herbenoeming als V© -r- zitter der Kamer meer zal aanvaar den. De heer Van IJylandl heeft zijn besluit genomen cp medisch advies cn moet besloten zijn op zijn besluit "iet terug te komen. (Va-i.) JHR. MR. O. NISPEN TOT SEVE- NAER VOOR ZIJN KIEZERS. In de te Arnhem gehouden lodenver gadering van dc R. K. Kiesvereeni- gipg „Recht voor allen", interpelleer de bij de rondvraag, volgens dc Aran Crt.oen der leden den voorzitter, jhr. mr. O. v. Nispen lot Seveuaer, "\rr zijn houding in zake de Bakkerswet. De voorzitter antwoordde, uat mj vol gaarne bereid was, wanneer de leden uit verlangden, ter gelogenc-r tijd in een politieke rede zijn standpunt u deze naaer uiteen te zetten, '.'och kan spr., hoewel thans geheel onvoorbe reid, wel verklaren, dat n.j zich met het bewuste wetsontwerp, zooals net., in stemming kwam, nisi kon vereeni gen, omdat daarin o. m. iic-t ve-bod was opgenomen, dat tok kleine bakkerspatroons, werkende zonder knechts, nachtarbeid mogen verrich ten. Dit achtte spr., en met liem meer dere leden der rechterzijde, een in breuk op de individueele vrijheid Het was echter geenszins gebrek aan moed, dat hem terug hield zijn stem noch vóór noch tegen het ontwerp, dat in hoofdzaak zijn volle sympathie l:ad, uit te brengen, maar jvij deed dit om minister Talma in zijn striven tot ver krijging eener goede sociale wetgeving r.iet te entmoedigen. Spr. gaf echter dc verzekering, dat spoedig door eeni ge Kamerleden een nieuw ontwerp- Bakkerswet, in hoofdlijnen overeen stemmend met het ontwerp-Tahn3, zal worden ingediend, dat alle kans heeft te worden aangenem De interpellant ging met deze ver klaring geheel accoord en sprak vu-, der applaus der vergadering, de h -op uit, dat ïur. Van Nispen als afgevaar digde steeds liet vertrouw:n zijiu-r kie zers mag blijven behouden. DOOR EEN TREIN GEDOOD. Gisteren is ucmr trein 619 in de on middellijk© nabijheid van liet station Franeker een 80-jarige nuui overre den on gedood. De ongelukkige man werd nog een eind door de machine meegesleurd. liet machinepersoneel j draagt niet de minste schuld. HEIDE-MAATSCHAPP1J. De Directie der Nederlandsche Hei demaatschappij verzoekt ons ter ken- nisso to brengen van onze lezers, dat aan gezelschappen of vereenigingon, die belang mochten stellen in de ont ginningen, welke onder leiding van die Maatschappij tot stand werden of worden gebracht, gaarne de gelegen heid wordt geopend deze te bezichti gen. Voor deskundige voorlichting tijdens dergelijke excursies zal door de directie worden gezorgd. Desbetreffende aanvragen kunnen aan het adres der Maatschappij, Nieuwe Gracht 94, Utrecht, worden gedaan. WATERSTAATSBEAMBTEN. Do Vereeniging van personeel in dienst bij den Rijks Waterstaat „Een dracht maakt Macht", heeft 1e Utrecht haar vergadering voortgezet. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental op 1 April j.l. 766 bedroeg, tegen 8G9 op 1 April 1911. Het aantal eereledcn bedraagt 4, dat van de bui tengewone leden 11, dat van de be gunstigers 10. Het uitkeeringsfonds bij overlijden telt 157 mannelijke en 65 vrouwelijke leden. De verslagen werden goedgekeurd. Inzake het beheer van het uitkee ringsfonds werd besloten een geheel nieuw bestuur te benoemen, het fonds in zijn bestaanden toestand te hand haven en onder contröle van het hoofdbestuur te laten. Vervolgens werd overgegaan tot herziening van het huishoudelijk re glement; besloten werd o.m., dat de zetel van de vereeniging to Utrecht jzal gevestigd zijn, waar tevens de ver gaderingen zullen gehouden worden. VERDRONKEN. Te Amersfoort is in den Buitensin gel verdronken dc werkman II. A. Te Achlum is liet driejarig kind van den schipper Van dor Werk ver dronken. GEVALLEN. De rechercheur van politie D., te Rotterdam, is op den Nieuwen Bin nenweg toen hij met een fiets achter een tram uitreed, overreden eu ge dood. DE „VOLKSSCHOOL" EN DE WET HOUDER VAN AMSTERDAM. De quaestie van dc „Volksschool" en den wethouder heeft nogal gevol gen gehad. De redactie van het blad is afgetreden en ook het afdeelings- bestuur van den Boud heeft zijn mandaat ter beschikking der leden gesteld. BRANDEN. Gisteravond brak brand uit in het pension van mevrouw Van Arnhem, Kruisstraat 7, Rotterdam. Er was niemand thuis, zoodat de brandweer alle deuren moest openhakken. De brand bleef beperkt tot drie vertrek ken op de derde verdieping. De wa terschade is zeer aanzienlijk. OEFENINGEN ROODE KRUIS. Gisterochtend vingen in het arse naal van de oude veste Naarden, de oefeningen aan, uitgeschreven door 't comité van het Nederlandsche Roode Kruis voor Bnssum en omgeving, In samenwerking met een gedeelte van het garnizoen van Naarden, in tegen woordigheid van den Prins der Neder landen. Verschillende militaire autoriteiten woonden do oefeningen, die heel goed slaagden, bij. Nog zij vermeld, dat door de Maat schappij voor Wetenschappelijke Ci nematographic to Haarlem, v.«rschil- lende films gemankt werden, v.aar- 1 door de oefening aan de verg lolheid ontrukt is. TENTOONSTELLING OP SCHEEP VAARTGEBIED TE AMSTERDAM. De Ministers vau Oorlog (,ad inte rim Marine) H. Colijn en van Kolo niën, J. li de Waal Malefjjt, tic Uoin- missaris der Koningin in Noord-Hol land, mr. dr. W. F. van Leeuwen, en de Burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. dr. A. Roell, nebben nei cere-voor- zitterschap aanvaard van het Eere- Comité der tentoonstelling op Schoep- vaarlgebicd, welke in 1913 op de ter reinen aan de overzijde van het IJ zal gehouden worden. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Do lieer B. P. Gom- perts, die promoveerde tot doctor in de rechten, verwierf daarbij het praedicaat cum laude. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift „Bijdra ge tot de kennis van Lijuenspecira", de heer T. van Lohuizen, gen. te Har derwijk; tot doctor in de pharmacie op proefschrift „Onderzoekingen over de Jiaiogeeiidinitropseduocumolen en hun reactieproducten met salpeter zuur-zwavelzuur", de heer A. Huen- der, apotheker, geboren te Amster dam; tol doctor in de geneeskunde op proefsenrift „Bijdragen tot de kenni3 der kalkstofwisselingde heer N. Voorhoeve, geboren te 's-oraventiage. Met goed gevolg afgelegd tiet eerste natuurkundig examen door de heeren M. v. d. Sluys, J. Lindenherg cn E. C. Otto; liet tweede natuurkundig examen door de heeren L. j. do Groen en D. Verhagen; hot theorethisch ge neeskundig examen door den lieer H. Heringa; liet doctoraal examen in de geneeskunde door den heer C. P. J. Hoek. Amsterdam. (Vrije Universiteit.) Ge-1 slaagd voor het prop. examen godge-| leerdheid de heer D. H. T. Vollenho- ven. LeidcD. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer L. Carsten, geboren te Leeuwar den. Geslaagd voor het candidaats- examen taal- en letterkunde van den Oost-Ind. Archipel de heer B. J. O. Schricke, cum laude Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, hoideu op stellin gen, de heeren N. H. van Voorst van Beest, geh. te Maarsscn, en H. Albar- da, geb. te Huizum. Lemen. Geslaagd voor het docto raal examen rechten de heer L. A. Gastman. Utrecht. Geslaagd candidaats-exa- ineu rechtswetenschap de heeren G. E. J. den Hertog, W. A. M. Cremers. Doet. examen rechtswetenschap mej E. Simons. Jonkvr. M. van Riemsdijk is voor het studiejaar 1912/1913 benoemd tot adjunct-adsistente bij het onderwijs van deri hoogleeraar dr. R. H. Saltet, aan het Hygiënisch laboratorium aan de Universiteit te Amsterdam. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. Professor M. Noordtzij heeft ©en verzoek ingediend om eervol ontslag «Is hoogleeraar. Hel curatorium zal dit verzoek ter synode brengen en steunen. Hot lectoraat van dr. A. Noordtzij wordt bij diens vertrek niet hersteld. In plaats daarvan zal der synode voorgesteld worden, een nieuwen hoogleeraar te benoemen. Het curatorium zal den 15den Juli vergaderen in Den Haag om tot het formeeren van een voordracht voor de twee leerstoelen te komen. PROFESSOR J. H. SCHOLTE. Professor J. H. Scholte, in dc gehou den raadszitting tot gewoon hoogleer- aar in de Duitsche taal- en leRerkun- !de aan de Gemeente-Universiteit te Arasterdam benoemd, was tot dusver leeraar aan de le II. B. S. met 5-ja- rigen cursus aldaar. Den len September 1909 werd prof. Scholte, die in 1874 geboren is, tot leeraar bij het Middelbaar Onderwijs aldaar benoemd. Sedert eenige jaren was de heer Scholte lid der examen commissie voor liet Duitsch M. O. Ais schrijver heeft hij naam gemaakt door zijn „Probleme der Grimmelhausen- forschung waarvan onlangs het eer ste deel verschenen is. PROF. DR. H. D. J. BODENSTEIN. De nieuwbenoemde hoogleeraar te Amsterdam in het Hedenclaagsch Ro- meriisch-Hollandsche recht, prof. dr. ii. D. J. Bodenstein, is een jeugdig Afrikaner, die te Leiden in 1907 curn laude promoveerde op een dissertatie over „Huur van huizen en land vol gens het Hedendaagscb Romeïsch-Hol landsch recht Na zijn promotie be studeerde hij te Londen het Engelsche recht en vestigde zich in 1908 in Zuid- Afrika, eerst als procureur vervolgens trad hij in Engelschon staatsdienst en was als zoodanig in Transvaal belast met de vervolgingen ten behoeve der Kroon. Daarna was hij secretaris van den rechter-president De Villiers te Pretoria en laatstelijk werkzaam bij den procureur-generaal te Bloemfon tein in een functie, overeenkomend tnet die van substituut-officier van Justitie in ons land. Letteren en Kunst SCHOUWBURG TE DEN HAAG. Men meldt aan de Tel.: Men verwacht, dat de stukken en plannen van do schouwburgeommis- sb te 's-Gravenhagè nog in de eerste helft van deze maa.nd openbaar ge maakt zullen worden. N. V. HET TOONEEL. Mej. Guusje van Gelder, die de Tooneelschool dit jaar met diploma verliet, is voor het' volgend sc'zoen verbonden aan de N. V. Het Too nee!, directie illein Itoyaards ALMA TADEMA. De begrafenis van Alma Tadema ln St. Pauls Cathedral te Londen zal Vrijdagmiddag plaats hebben. Keciitszaken VERDUISTERING. Wegens verduistering van onge- vees ƒ860 door valsobe boeking er- oord eel de de rechtbank te Zulphcn tot 'rio maanden gevangenisstraf, mat aftrek der voorloopigc hechtenis, den postcommies te Deventer. De eisch was één jaar en drie maanden. Stadsnieuws BOAZ. (Vervolg). De kascommissie beeft nog Ik:richt gezonden, dal de hoeken en beschei den van den penningmeester in orda zijn bevonden. De afgevaardigde van Dordrecht licht na de pauze een voorstel loc: a. dc alg. verg. benoemt een commissie van 5 leden uit verschi'ler.de afdee- ürigen, welke een volledig reorganisa tieplan uitwerkt, en dit met volledige toelichting ann allo leden en afdee lingen verzendt, waarna het hoofdbe stuur eeu algenieeno vergadering op roept ter behandeling der reorganisa tie-voorstellen. De afdeeling stelt geen reorganisa tie voor, maar verzoekt alleen die te overwegen. Spr. wijst verder op de voorgekomen langzaam'te-'d in de ad ministratie. Do VOORZITTER deelt mede, -'ai hierin maatregelen ter verbetering zijn getroffen, en stelt vcor tot leden der commissie, die in de volgende al- gemeene vergadering rapport za! uit- brengen, te benoemen de heèren Ma- ladè uit Dordt, Blankert uil U.recht, Blok uit Sneek, Lindeboom uil Zwolle en De Vries uit Haarlem. Deze hoeren aanvaarden de benoe ming. De afd. Utrecht stelt aansluiting voor bij den Bond van Vereenigingon van den Handeldriivcdcn en Indus 1 rieelen Middenstand. De VOORZITTER', wüst op do kost baarheid van dien maatregel, en ach! de patroonsvereeniging geen middon- standsvereeniging. Het Hoofdbestuur prefereert federatieve samenwerking. Do heer Mr. DE WILDE wijst er op, dat vele patroons In Boaz niet be- hooren tot den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, zoodat dc aansluiting hen zou nopen, zich terug te trekken. Verschillende vcreenigin- gen vinden hun culminatiepunt in den Middenstandsbond, zijn daaraan gesubordineerd. Wij zijn. daaraan evenwel gecoördineerd, en moeten ens dus niet in een naast ons staande ver- 1 eeniging gaan incorporeeren. De heer DAS deelt thans mede, dat Utrecht haar voorstel intrekt. (Ap plaus). Nu is aan de orde de behandeling van do conclusiën in het rapport der Tariefcommissie. ingeleid door den heer Mr. J. DE WILDE, uit Den Haag. Na de rede des heeren de Wilde vindt een zeer korte gedachtenwlsse- ling plaats. O.a. wijst do heer DAS (Utrecht) op de groot© schade die de koekbakkers zouden ondervinden, en die wellicht geknoei in het product tengevolge zou hebben. In opdracht van don Molenaars- bond stelt spr. de vraag, waarom vee voeder absoluut vrijgelaten is. Waar om wordt de boerenstand op die ma nier bevoorrecht boven de molenaars? Spr. is voorstander van een belnsling zoowel van deze artikelen als van rijstebloem, met een matig recht van 40 ct. per 100 K.G. De heer DE WILDE constateert, nadat nog enkele kleine opmerkingen uit do vergadering zijn gemaakt, dat j geen enkele stem is opgegaan om principieel het streven van minister Kolkman te bestrijden. (Applaus). Om practische redenen wordt beslo ten, niet verder in te gaan op eon j verhooging van d'e rechten op vee voeder, hoewel de commissie in prin cipe het eens is met de ideecn. de? heeren Das. Verder wordt besloten, de publica- I tie van het rapport met conclusiën 1 (dat bij acclamatie wordt aangeno- j men) uil. te stellen tot na do le ver- wachten wijzigingen van Minister I Kolkman. Om eventueel iets toe te voc-geu en te wijzigen, heeft hel he- I stuur e:n vrij mandaat. Üiq vijf uur ruim wordt de verga dering op de gebruikelijke wijze sloten. Aanhouding. Tegen den 16-jarigen H. alhier, is door I de Rechtbank een bevel tot gevangen- j neming uitgevaardigd ter zake vau door hem gepleegde handelingen met I eeu 7-jarig meisje in liet Bloemen» j ■daalsche bosch. Marsch. Zondag 7 Juli zal door de afdeeling van a.s. lotelingén voor verkorte oefeningen wederom een marsch I worden gehouden van 30 K.M. De anarsch vangt aan om 7 uir v.m. op do Groote Markt en gaat langs den Zijlweg over Overvcen, Bloemendaal, Santpoort. Vel sen, Rooswijk, Brees- aap, IJtnuiden, Driehuizen, Sant- j poort. Schoten tot Haarlem. Terug- I komst ongeveer 2 uur n.m. Aanslaande Iotelingen, die dec marsch wonschen mede te maken, I kunnen zich daarvoor aanmelden a s Vrijdagavond van 810 uur in liet lokaal de Doelen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6