gemeen, ook In raadakriiwron, wend gefluisterd. Algemeen erkende de Raad, dat de enquête in elk geval dit resultaat lind opgeleverd, dat vrijwel de meening was gevestigd, dat het vraagstuk der waterwinning ondor de oogeu behoor de te worden gezien. Er ligt nog altijd oen rapport- Delprat over dit vraagstuk, dateeren- de uit den tijd, waarin de hoer Del prut wethouder voor do bedrijven ■was Mede aan de hand van dit rapport zal de commissie van bijstand voor de gemeente-waterleidingen, 't vraag stuk der waterwinning en den toe stand van ons waterwinningsbedrijf nader onderzoeken. Dan zullen B. en W. met voorstellen komen, die dan in openbare zitting worden behandeld. In afzienbaren tijd mogen die voor stellen, waarbij een beslissing zal worden gevraagd omtrent de stolsels van waterw inningdiopbonng of irrigatie, worden verwacht. Eu bij de alsdan in het openbaar te houden debatten zullen, liet persoon lijk element nu geéelimineerd, terug komen alle beschouwingen, over de kwestie in do geheime zittingen ge houden. Zoodat, althans wat deze voor Am sterdam zoo belangrijke zaak betreft, binnenkort niet langer achter de ge sloten deuren van het Raadscomité- generaal zal blijven, wat reeds lang iu volle openbaarheid had moeten worden gezet. Het „Hbld." meldt nog: In de Woensdag gehouden geheime raadsvergadering is naar aanleiding van een vraag, door een der leden gedaan, door en W. toegezegd, dat zij een onderzoek zullen instellen naar de wijze, waarop voor de toe komst do watervoorziening van Am sterdam zal moeten geregeld worden. Een voorstel te dier zake zal te zij ner tijd aan den gemeenteraad wor den voorgelegd. Zooals men zich herinnert, werd reeds in 1907 door den directeur der waterleidingen het voorstel gedaan, om de drinkwatervoorziening der hoofdstad te verlveteren door be sproeiing der duinen door een Lek- waterleidina. Over dit voorstel van den heer Pcnnink is reeds oenigen tijd geleden door de gezondheidscom missie advies uitgebracht. Naar wij vernemen, luidt dit advies gunstig. Slechts één der loden van de commissie, de heer J.icobus Polak, heeft in een ufzonderliike nota uiteen gezet. dat hij uit hygiënisch oogpunt togen <le*plnnnen van den heer Pen- nink bezwaar heeft. TWEEDE KAMER. In de dagzitting van gisteren is de Auteurswet afgedaan. Wij bepalen ons tot het aanduiden van de hoofdpunten in het debat over de artikelen. Op art.. 2 stelde de hoer Drueker een amendement voor. strekkende om goheele of gedeeltelijke overdracht van het auteursrecht alleen Ie doen geschieden bij authentieke of ondor- hundsche akte Hij wilde de auteurs togen dé uitgevers beschermen door den waarborg, dat zij ter d<J60 weten wat zii overdragen. Do Minister van Justitie, de heer Rcgout, bestreed dit; het was een noodeloozo verplichting, een omslag zonder nut. Wat het amendement be oogde, kar toch geschieden, maar het ging te ver, het voor te schrijven, en vooral bii goheele overdracht had het geen doel. De heer Drueker was bereid, zijn cisch voor overdracht vr i het gohee le werk te laten vervollen, maar de lieer Lobman ontraadde dit en vond handhaving van het volledig amende ment heter. De Minister was bereid toe te ge ven aan den oisch van authentieke of o: derhandsche akte. als de over dracht schriftelijk geschiedt Doch dot ging den hoer Drueker niet ver genoeg. Zijn amendement word ten slotte met dl tegen 21 stemmen aan genomen. Een ander amendement van den heer Van Doorn om dc uitzonde ring van het auteursrecht voor be slag of inbreng als bute bij faillisse ment te schrappen, werd, omdat het eigenlijk alleen een theoretische zaak (geen eisch van practisch nut) was, door den voorsteller teruggenomen. Bij een nieuw art. 2a had de Re giering voorgesteld, te bepalen, dat de man ten aanzien van hot auteurs recht zijner vrouw zonder haar toe stemming geenérleJ handelingen mag verrichten. Dat vono de heer Drueker niet voldoende. Hij wilde de vrouw- de vrije Ixwchikking laten over de in komsten uit haar auteursrecht, met de bevoegdheid om dat voor het gezin te besteden. De heer Van Doorn en de Minister kwamen togen dit amendement in verzet aJs een bij deze gelegenheid niet te pas komende inbreuk op een wijziging van ons huwelijksgoederen- recht De vrouw moet weten wat ze doet als zii in het huwelijk treedt en eigen inkomsten heeftdan moet zij maar huwelijksvoorwaarden maken. Bovendien, als zij het geld anders dan voor hel gezin, voor reizen b.v., besteedt, wat dan Indien men deze wijziging maakte, zou de man, die bij het huwelijk op do inkomsten voor liet gezin had gerekend, dc dupe worden. In elk geval achtte dp. heer Van Doorn een overgangsbepaling uoodig voor huwelijken, gesloten vcor bet in working treden dezer wet. Daarover zou de Minister zich nader beraden. Maar het amendement wees hij op grond van ons bestaand recht, als onaannemelijk af. Tegenover het gebruik van dit „grof geschut", trok de beer Drueker zijn amendement in. Art. 6 geeft het auteursrecht van (een werk aan hem, die het in zijn dienst heeft laten vervaardigen tonzii anders is bepaald. De heer Van Doorn ging ook hier verder en wilde hem die eon werk „te en betaling" had doen vervaardigen, auteursrecht ook geven. De lieer Drueker wilde de uitzondering ma ken voor werken, waarop de naam van den maker is vermeld. Hij doelde daarbij o.a. op geteekende krantenar tikelen van een redacteur, wiens werk anders als 't eigendom van den uit gever zou gelden. Dit bestreed de Mi nister evenwel, terwijl hij 't amcnd.-v. Doorn onaannemelijk verklaarde, met het oog op kunstwerken in fabrieken als die van Thooft en Labouchèro to Delft vervaardigd. Zulk een fabriek moet de eigendom van haar modellen hebben. Bij andere werken is van ver vaardiging „in dienst" of „tegen beta ling" van anderen in den zin van be stelling, geen sprake. Het amend werd met 47 tegen 10 st. verworpen. Bij art. 14 (overneming van artike len uit tijdschriften en bladen) vroeg de heer Drueker een uitzondering te maken voor politieke artikelen van tijdschriften. Volgens den Minister vielen deze, als rakende het algemeen belang, evenals bij de Berner Con ventie, buiten de wet. Daarom nam de heer Drueker zijn voorgesteld amendement terug. Op een vraag van den heer Arts verklaarde de Minister dat bij overneming uit kranten duide lijk niet met een enkele of twijfel achtige letter do bron moest wor den vermeld. Een amend.-v. Doorn op art. 15, om wat meer vrijheid te laten voor het samenstellen van bloemlezingen een artikel dat de Min volgens den regeeringscommissaris Mr .Bics op verzoek der Kamer opnam werd door den Minister overgenomen. Art, 18 lokte eenig debat uit over de photographische reproducties na den dood van den photograaf. Als er zichtbaar verschil in grootte en be werking is, meende Mr. Bles, was de reproductie vrijgelaten. Maar de heer Van Doorn wilde 't namaken van beeltenissen van nabestaanden steeds veroorloven en stelde daartoe een amend, voor, dat met 3G tegen 22 st werd aangenomen. Het toelaten van foto's van schilde rijen in catalogi van schilderijcn- verkoopingen, stelde de heer Drueker bij art. 19 voor. De Minister wilde don eisch van toeslemming des schil ders stellen, maar liet de beslissing aan do Kamer, die "t amend, met 18 tegen 11 st. aannam. De overige artikelen werd an onge wijzigd goedgekeurd, maar over een paar kleine amendementen moet heden nog wordon gestemd- Van middag eindstemming. In do avondvergadering waren gisteren niet minder dan 22 wetsontwerpen aan de orde, nl. die tot: 1. Verhooging \an hot IVde hoofdst. der Staatsheer, voor 1911 (subsidies in- gevolgo dc Kinderwetten). 2. Naturalisatie van P. Schlangcn en 13 anderen. 3. Nadere verhooging van hoofdst. VI der Staatsbegr. voor 1912 (aanbouw loodsschoener). 4. Goedkeuring eener overeenkomst met de gemeente Delft in zake ruiling van terreinen en aanleg van straten met rioleeringen, enz 5. Verhooging en wijziging van hoodstuk V. der Sloatsbeg. voor 1912 (Personeel laboratorium Volksge zondheid; salarissen en kosten Armen wet); 6. Toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoove van do inrichting van het baanvak Sneek—Bolsward van het spoorwegnet der Ned. Tramweg- Maatsch. voor het doorvoeren van wagens der hoofdspoorwegen. 7. Als voren voor den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Roermond naar de Belgische grens in de richting van Kessenieh. 8. ld. voor den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorweg van Suameer naar Leeuwarden. 9. ld. ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoorvveg van Assen over Schoonoord naar Coevorden. 10. ld. voor den aanleg en het in exploitatie brengen van spoonveglij- nen van Maastricht naar Vaals en van Gulpen naar het station Wijlró Gulpen van den Staatsspoorweg Maastricht—Aken. 11. Id. ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorwegen van Hontenisse naar de Belgische grens in do richting van Moerbeke, van IJzcudijke over Sas van Gent naar Drie Schouwep, enz. 12. Verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van een los- en laadplaats met bijkomende werken op het station Vleuten van den Staatsspoorweg Rotterdam Utrecht. Bekrachtiging van nadere overeen komsten met de Maalscb. tot Expl, v. Staatssp. en met de Moll. IJzeren Spoorvveg-Maatscü., betreffende de pensioenregeling voor haar personeel. 14. Regeling der bestemming van de voordeelige sloten der ulgemeene reke ningen van de Staalsontvuiigsten en -uitgaven over- 1894, enz. en tot voor ziening in de dekking van de uadee- lige sloten van eomge andere jaren. 15. Wijziging der wet van 4 April 1870 (St.b. no. 02), gewijzigd bij de wet van 81 Dec. 1S97 (Stbi. no. 281), hou dende bepalingen omtrent de uitgaf Ie van schatkistbiljetten. 1G. Bekrachtiging van eene ruiling van tot het Kroondomein behoorenden grond onder Geertruidenberg tegen grond aldaar van J. 11. C. M. Allard. 17. Verhoogiug van het 11de hoofd stuk der Siaatsbcgr. voor 1911 (Aan koop en herstelling van decoratien). 18. Wederopenstelling van de gele genheid tot inwisseling van muntbil jetten. 19. Wijzig:ng en aanvulling van de Muntwet 1901. 20. Nadere regeling van liet Ned. Indische muntwezen. 21. Aanwijziging van de artillerie- inrichtingen als Staatsbedrijf, en 2. Aanwijzing van 's Rijks Munt als Staatsbedrijf. De wetsontwerpen sub lo. tot 12 werden zonder of na eenig onbclco- kenend debat zonder stemming aan genomen. Bij het ontwerp sub 13o (de penst- oeuregeling voor het spoorwegperso neel) ontwikkelde de heer Troelstra, overigens de verbeteringen In de pen sioenregeling erkennende, eenige be zwaren tegen de opheffing van de Commissie van beheer van het Pen sioenfonds der S.S. waar de waar borg voor uitkeering der pensioenen ligt in het Pensioenfonds zelf, mag men het personeel geen medezegging- schap ontzeggen. Het ontnemen van het beheer aan het personeel bleef de spreker af keuren omdat de Min. daarbij mis bruik heeft gemaakt van zijn macht om op déloyale wijze aan het perso neel rechten te ontnemen. Overigens erkennende dat het ont werp veel materieel» voordeelen geeft aan het personeel, bet: eurde ook de beer Janssen Maastricht) de op heffing van de Commissie van belteer. Een woord van warme buide werd den Minister gebracht door don heer Van Doorn die de opheffing der com missie verdedigde omdat thans de pensioenaanspraken van het perso neel door don Staat gewaarborgd zijn. Maar de heer Treub achtte dit argu ment niet sterk omdat do waarborg eerst intreedt bij naasting. Hij noem de he<t voorts bedenkelijk dat bij dit ontwerp de weg van subsidieering door den Staat aan de spoorweg maatschappijen wordt ingeslagen. De Minister van Waterstaat verde digde het ontwerp, dat een financieel compromis bevat waarbij de maat schappijen belangrijke geldelijke of fers brengen en de belangen van het personeel afdoende zijn verzekerd. Waar het personeel geenerlei risico draagt, moest de opheffing van de commiss'e van beheer volgen. Voor 't voormalige Rhijnspoorpersoneel hoop te de Min. spoedig met een regeling te komen. Dit en alle vorige ontwerpen waren hiermede goedgekeurd. Hel beginsel van ontwerp sub 19o., nl. aanmunting van rijksdaalders, guldens en halve guldens uit baar zilver, werd door den heer Van De- dem bestreden. De Minister van Financiën verde digde het ontwerp als noodzakelijk. Aanmaak van guldens en halve gul dens uit baren is noodzakelijk omdat niet voortgegaan kan worden met versmelting van rijksdaalders, waar van de circulatie al -te zeer zou ver minderen. Wijziging in onze muntpoütiek ligt allerminst in de bedoeling der Regee ring. De heer De Meester verdedigde een amendement om de verlie/en die even tueel zullen geleden worden op aan munting of vermunt!ng van rijksdaal ders, guldens of halve guldens geheel te brengen ten laste van het Moe derland, en niet avn Tndië. De Ministers van Financiën en van Koloniën bestreden het amendement, waarover heden zal worden gestemd. Daarna verdedigde de heer Van De- dem een amendement om den nikke-, len stuiver te laten vervallen. De hee- ren Schaper en Kooien bestreden dit. Laatstgenoemde stelde een amende ment voor om geen vierkauten stuiver in te voeren, 'doch den bestaanden stuiver te handhaven. De Minister van Financiën was ook voor behoud van den stuiver. Ons volk rekent met stuhers. De vierkan te stuiver is zeer bruikbaar. De stemming over deze amendementen en over een van. den heer Heemskerk om de oude gouden vijf- en tien gul denstukken weer in circulatie te bren gen werd ook aangehouden. Heden voortzetting. ONVOORZICHTIG. Te Hom inerts (Fr.) werd de dienst bode van den bakker P., doordat een buks afging, die de knecht, meenen- de dat ze niet geladen was, spelender wijze op haar gericht hield, door een schot ernstig aan den hals getroffen. De dader, Willem de Groot, uit Sneek, is ter beschikking van de justi tie te Leeuwarden gesteld. GEVALLEN. De 23-jarige schildersknecht Spelt- huis, te Hengelo (O.), werkzaam zijn de bij de machinefabriek van Gebr. Stork en Co., aldaar, had het onge luk van een ladder te vallen. Hij werd in bewusteloozen toestand opgeno men en naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij overleden ia ARBEIDSONGEVAL. De 41-jarige winsman A. A. is aan boord van het in de Rijnhoven te Rot terdam liggende stoomschip Inkula, door een losgelaten staaldraad getrof fen .De man werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht; bij aankomst aldaar was htj reeds aan de bekomen kwetsuren overleden. VERDRONKEN. Te Stompwijk is het 7-jarig zoontje van den molenaar Van der Pijl spe lende te water geraakt en eenige oogenblikken later levenloos opge haald. OVERREDEN. Donderdagnamiddag is op de Rozen gracht te Amsterdam een ongeveer 8-jarig meisje door een tramwagen van lijn 14 overreden en gedood. DE VALSCHE MUNTERS. Donderdagnamiddag zijn de te Am sterdam aangehouden personen, ver dacht valsche munters te zijn, gecon fronteerd met de winkeiieis te Zaan dam ,die valsch geld hadden ontvan gen. Zij werden herkend als de uitge vers daarvan. TENTOONSTELLING IN ZEELAND. De Vereeniging tot bevordering van 't Vreemdelingenverkeer „Walcheren" te Middelburg, heelt, in overleg met het hoofdcomité voor het Plan 1913, hel initiatief genomen om te Middel burg een tentoonstelling te organisee- ren Dc bedoeling is: te geven een overzicht van Zeeuwsche kleeder-- drachten, woningen, meubelen en' volkskunst, zoowel van den tegen woordige!) tijd als van hetgeen uit vorige eeuwen is overgebleven, en van gebruiken welke nog in zwang zijn. DE DIRECTEUR I)ER GEMEENTE- WATERLEIDINGEN TE AMSTERDAM. Aan den directeur der gemeeue- vvnterleidingen, der. heer J, M K. Pcn nink. is, reeds ongeveer veertien da gen geleden, door B. en \V. om ge zondheidsredenen een verlof verisend voor den duur van twee maanden. GESCHENK VOOR HET NIEUWE STADHUIS TE ROTTERDAM In de gisterenmiddag gehouden raadsvergadering heefi de Burgemecs ter wederom mededceling kunnen doen van eene aan de gemeente geda ne schenking. Het volgende schrij ven was bij hem ingekomen: „Wanneer het nieuwe Stadhuis ge reed komt, zal zich waarschijnlijk de behoefte doen gevoelen aan kunstwer ken tor versiering on waar de ge meentekas voor liet gebouw reeds zoo ernstig wordt aangesproken, kan het m. i. op den weg der ingezetenen lig gen daaraan uit eigen middelen tege moet te komen. „Zooals bekend is, zijn daarvan in het buitenland voorbeelden te over (in den laatsten tijd o a. bij de inrich ting van het Stadhuis te Hamburg „Op den voorgrond stellende dat deze ineening door U gedeeld wordt, neem ik de vrijheid U een bedrag van Tienduizend gulden, tot aankoop van een schilderij of ander kunstwerk, voor bovenstaand doel aan te bieden. „Indien dit voorstel door U wordt aanvaard, koester ik de ernstige hoop dat door eenige bekendheid aan deze zaak te geven waarbij mijn naam on vermeld blijft vela burgers zich opgewekt zullen voeleu, in grootere en kleinere bedragen, gelden te Uwer beschikking te sleden, hetzij- met een bepaalde aanwijzing, hetzij lot vor ming van een fonds ter aanschaffing san kunstwerken voor het bekende doel." Met onmiskenbare blijken van in stemming heeft do Raad van deze missive kennis genomen. En waarlijk terecht. ELECTRISCHE CENTRALE. Te Hoorn is een vergadering gehou den van de commissie van voorberei ding tot oprichting van een electri- sclic centrale voor VN est-Friesland en de burgemeesters var. de gemeenten, welke tot toetreding hebben besloten. In deze vergadering werden de statu ien behandeld Mcii hoopt de centrale over 11/2 jaar in werking te kunnen stellen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. G. Kirberger, raads heer-plaatsvervanger in dat collego, advocaat en procureur te Amster dam. Is J. F. L. Blankenb.i g, bestuurs lid ou secretaris vau <ie N ederlainl- sa ie Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid te Amsterdam, be noemd tot commandeur in de orde van Oranjo-Nassau. Is A. J. A. do Uosson, apotheker te Dordrecht, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Is aan den luitenant ter zee 2de klasse L. Brouwer, met 21-dezer op zijn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Is in zijn rang overgeplaatst bij het regunenl grenadiers en jagers de ka pitein P. H. A. de Ridder, van het 6de regiment infanterie. Is met ingang van 1 November lo. overgeplaatst bij het 9ae regi ment infanterie, de luitenant-kolonel A. J. Schotman, van liet wapen der infanterie, directeur der Normaal- scluelschool, uit welke betrekking hij in verband daarmede eervol wordt ontheven 2o. benoemd bij het wapen der in fanterie, tot directeur der Normaal- schietschool, de majoor L. Noest, van het 9de regiment. Is, met ingang van 16 deoer, de di recteur van het post- en telegraaf kantoor te Dongen, P. W. Gerbers, op zijn verzoek, eervol van het be heer van gemeld kantoor ontheven e.i benoemd tot commies der poste rijen 1ste klasse. Is bij het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ne- derlandsch-Indiè benoemd en aange steld tot officier van gezondheid 2de klasse de arts L. G. Bergen. Is aan de gemeente Amsterdam verleend een voorschot uit 's-Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 700.000, ten einde genoemde ge meente in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verleenen aan de Woningbouwvereeniging Het Westen, ten behoeve van den bouw van 48 peroeelen met 340 woningen, aldaar. DOODELIJK ONGELUK. Gisteren is op den Boulevard te Vlissingen een schildersjongen van een ladder gevallen. Hij was onmid dellijk dood. VEREENIGING VOOR ARMENZORG. De Nederlandschf: vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid kwam te Arnhem bijeen onder voorzitterschap van mr. W. II. de Beaufort te Leus den, die een beschouwing gaf over de nieuwe Armenwet. Het aantal leden, vrienden en be gunstigers steeg van 922 tot 1017. Aan het slot van het jaarverslag wordt gezegd: Nu de Armenwet is aan genomen en binnenkort in werking zal treden, zal voor onze Vereeiiiging veel en nuttig werk te doen komen. Bij do voorbereiding en het in het leven tre den van de nieuwe toestanden, die daarvan het gevolg zullen zijn, kan do onderlinge raadpleging en gedacht in wisseling in ons midden V3n veel in vloed zijn en daarom past ons in dit jaarverslag, nevens een woord van dankbaarheid voor dc reeds verkregen resultaten, niet minder een opwekking tot verderen kraelitigen en opgewek- ten arbeid in het belang der armen zorg, in wier dienst wij allen staan. Daarna was aan de orde de verkie-i zinc van zeven leden van het bestuur. Gekozen werden: in do vacature-Lie- taert Pcerbolte mr. E. G. C. tch:idi.is te Arnhem; in de vacnture-Smissaert de heer J. M. Wolff tc Arnhem; m <lo vacature-Kooperberg rr>r. F. Cpuvee to Breda; in de vaca t ure-Sa lomons jkvr. C. A Besse van der Feltz te Assen; in de vacature-Van Wijk jkvr. C. M. baronesse Van Harinxmu thne Slooteu tc Leeuwarden; in de vacature-Blan kenberg de lieer W. T. C. Momma te Amsterdam, in de vacature-Cooi jhr. nu. A. M. A. J. Roell ie 's-Graven- hage. Mr E. G. G. Scheidius, voorzitter van de diaconie der Ned. llerv. Ge meente te Arnhem en van do vereeni ging Armenzorg, .deed eeuigo inede- deeliugoii omtrent do te Arnhem he staande samenwerking tusscheu do verschillende armbesturen. Door de 1)00ren G. li. llintzen, uit Rotterdam, en Mr. A. J. L. van Beeck Galkocn, te 's-Gravenhabu, j word een bespreking ingeleid over samenwerking van armbesturen. Minister Heemskerk en de Commis saris der Koningin in de provincie Gelderland, Jhr. Van Citters, woon den de vergadering gedeeltelijk bij. Letteren en Kunst MINISTER HEEMSKERK OVER T MUZIEKFEEST TE AMSTERDAM De heer Ch. E. H. Boisscvain, voor zitter der Maatsch. tot bevordering der Toonkunst, gaf een feestmaaltijd ten besluite vau 't Muziekfeest. Door mevr. Heemskerk- Von Za- remba werd voorlezing gedaan san liet volgend telegram van den Minis ter van binnenlandsche zaken, mr. Th. Heemskerk: „Ik betreur liet levendig, dat ambts plicht het mij onmogelijk maakte aan de uitnoodiging van den vriendelijken gastheer en gastvrouw gevolg te ge ven. Ik had, zoo ik aanwezig had kunnen zijn, hulde willen brengen aan allen, die medewerken tot den tegenwoordig en bloei van het muzika le leven in Nederland; componisten en uitvoerende kunstenaars, en zoo- \elen, die hen steunen in hun arbeid. Het pas gevierde muziekfeest legt van dien bloei schitterend getuigenis af. Somwijlen mijmerend, dan weer een3 dartel, zeer vaak roerend door het weergeven van de diepste ver zuchtingen der ziel of zich verheffend tot de aanbidding der hoogste Majes teit, heeft do Nederlandsciic Muziek ons geboeid, vertolkt op eene wijze, die meestal aan de hoogste eischen voldeed. Hier kunnen gecne namen genoemd worden, ook niet die waar aan ieder denkt, omdat andere ten onrechte zouden kunnen zijn verzwe gen. Maar om scheppende en uitvoe rende kunsteuaars aan te vuren, is 'n middelpunt noodig, waarom allen zich verzamelen; er moest een orkest zijn en koren, die „Toonkunst" er bij voegt, onder leiding van den eersten rang. Hulde dus aan Mengelberg en in hem aan alle medewerkers, de ne derigste en de grootste. Mengelberg leeft in duizend muzikale scheppin gen, bezielt zijn orkest en zijne koren en beheerscht ze, zoodat zij optreden in een eenheid, een harmonie, waar op de veldheer en de staatsman ja- loersch moeten zijn. Hij heerschtmis schien gaarne eD zeker nadrukkelijk; maar staat dienen niet hooger dan heerschen? Heerschende dient hij de kunst in de edelste van haar wezen en het vaderland, dat zich verblijdt hem onder zijne zonen te tellen. Daar om: Mengelberg heil! Het zij hem go- geven nog lang zijn stad en zijn land te verblijden door de voortzetting van zijn werk." Deze toost, waarin wat er hartigs en hartelijks aan den feestdisch werd gesproken, zijn culminatie vond, werd met buitengewone geestdrift ontvan gen, en terstond besloot men, op voor stel van den gastheer, den minister telegrafisch een woord van dank en hulde te doen toekomen. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS Groningen. Geslaagd voor cand. rechten de heer M. M. J. A. Janssen ae Limpcns eerste gedeelte artsexamen inej. J. Grashuis. Bevorderd arts de heer J. Hadders, geb. te Zweeloo. Leiden. Geslaagd practisch apothe kers-examen eerste gedeelte mej. B. Cath en de heer K. J. Lemkes candi- daatsexamen rechten de heeren J. No- len en H. C. P. Korte eerste natuur- kunstig examen mej. A. H. Ledeboer en de heeren J. F. Pieck en N. C. Moermans theoretisch geneeskund'g examen mej. A. E. van der Starp en de heeren N. \an der Walle en D. W. Wijsman. Leiden. Ex. Ind. recht, dienst mr. C. W. Hopster. Utrecht. Gesl. cand. ex. rechtsw. de heer W. P. J. Pompe. Amsterdum. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heeren M. A. M. Waszink, geboien te Maastricht, en E. A. Schoon, gebortm te Kampen; mej. M. L Peelen, gebo ren te Bandar (Sumatra). De lieer T. v. Lohuizen, die promo veerde tot doctor in de wis- en natuur kunde, verkreeg daarbij het praedi- caat cum laude. Geslaagd voor het eerste natuurkun dig ex. de heer J. Boon; voor het can- didaatsexamen in de geneeskunde de heer J. Veldhuyzen van Zanten en mejuffrouw L. vau Hoorn; voor het theoretisch tandheelkundig exaaien de heer C» v. Blovis voor het theore- thisch geneeskundig esamen de heer K. C. A. Valken voor het doc toraal examen in de geneeskunde mej. M. A. Duyvis; voor het candidaats- examen ia de wis- en natuurkunde cum laude de heer W. de Groot; voor het doctoraal examen in de rechtswe tenschap de heeren II. Misset en J. J. de Flines. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap oj» stellingen do heer A. W. L. Talma Stheemun, gebo ren te Zuidbroek. Geslaagd voor doc toraalexamen rechtswetenschap dr. P. W. .C van der Goes. Stadsnieuws VEREENIGING VOOR HOOGER ON DERWIJS OP GEREFORMEER DEN GRONDSLAG. Na in haar ochtendvergadering de huishoudelijke werkzaamheden afge daan te hebben, hield de vereeniging «les middags «yn ppenbnro komst, die druk bezocht vteor do leden met hun dames en vele an dorc belangstellenden. Men zag cr lieden uit alle dcelen van het land en van allerlei rang er stond In den loop der vergadering verlieten echter velen dc bijeenkomst. Do onderwerpen, die behandeld wer den, waren dan ook wel zwaar voor dit zeer gemengd gehoor, waaronder Marker visschers niet ontbraken Dr. A. Kuyper gaf hel eerst hei woord aan Prof. Anne Anema, die «Ie Beginselen In wetgeving en rccht- i spraak'' besprak en er op wees, dat wetgeving en rechtspraak weer ni-er om vaste beginselen roepen. Ongeveer een eeuw geleden kwam het natuurrecht op voor die beginse len. die echter m 't geheet niet Chris telijk waren. De critici als De Sa- vignac eu Slahl hadden, door hun ci-nzijdigneid, geen oog voor de goede eigenschappen van het natuurrecht en oefenden daardoor een nadeeligen in vloed uit op het rechtsleven der vori ge eeuw. Daardoor leed dat rechtsle ven aan historisme, dogmatisme en positivisme. Deze drie gebreken is men sodert 1850 gaan overwinnen. De sociale wetgeving on het nieu we verkeersrecht deden in do wetge ving de behoefte aan vaste beginse len kennen. Ook in de recht-nronk. toen de onjuiste meening, dat de rechter louter uitvoerder der wet was. onhoudbaar bleek De wetgever stelde door het gebruik van vage termen den rechter in de gelegenheid een nieuw recht voor het concrete recht t» vormen en de ondervinding leerde, dat de wetgever niet de wet toepaste, maar meer zelf recht schiep De beweging voor bewuste beginse len was er een van jfttiti-chrisleMikon aard; maar toch was deze beweging gunstig voor de christelijke rechtsbe ginselen, omdat men niet meer stomp was voor alle beginselen hoegenaamd Prof Anema zette daarop uiteen, dal liet beginsel tot uiting moet komen in drieërlei elementen, die voorgesteld kunnen worden door het hoof), hart en do hand. Mannen van studie m ie- ten den regel afleiden uit de geschiede nis, de mannen van de pracfijk moe ten den door de geleerden gevonden repel toepassen en daa -door den regel toetsen aan de practijk. Maar het hart moet beamen wat door hoofd n hand vastgesteld werdt. Zoo wordt de regel tot beginsel. In ee geestdrif tige toespraak wekte prof. Anema de tweede generatie, op wie de ouderen nu langzamerhand hun laak gaan overdragen, dezelfde Hef de en toewij ding, als de ouderen, zou blijven lx-toonen voor liet beginsel, dat in ge reformeerd': kringen leeft. De „Vrije Universiteit" kan daarbij op zich nemen do studio, de mannen van het pracfische leven ontbrek -n niet. Spr. wees hierbij op mannen als Idenburg en Colijn. Eu de brecdc schare van het gereformeerde volk heeft hart voor dc beginselen. De rede werd met applaus begroet. Dr. Kuyper, zeide op één punt van meening met prof. Anema haast te verschillen, nl. ten opzichte van het geen prof .Anema had gezegd over de toelaatbaarheid van de bigamie -n Ir.dié, waarover spr. had gezegd, «lat men bij de toepassing van het beginsel rekening moet houden met de omstan digheden. Prof. Anema verdedigde zich met een beroep op Minister Kuyper tegen Dr. Kuyper. „Onze voorzitter", zoo zeide de lieer Anema, „die zoo wat van alles geweest is, is ook mi nister geweest en toen heeft hij de heetgebakende broeders aan hel ver stand gebracht, dat men dc Staatslo terij maar niet zoo ineens kon af schaffen. Daaruit blijkt, dal Dr. Kuy per en ik het eigenlijk eens zijn", zeide spreker. Dr. Kuyper, die uiet in dit gemeng de gezelschap, waar ook andersien- l.enden waren. Prof. Anema wilde a- volgen bij het toespreken der vergade ring met de woorden „broeders «n zusters", gébruikte daarom de woor den dames en heeren, gelijk hij ver klaarde. Prof. L. Bouman sprak thans over Forensische Psychiatrie. Herinnerend aan de Papenreclitsihe strafzaak, wees de lieer Bouman op het te hulp roepen van de psychiaters bij rechtszaken. Spreker ging de geschiedenis der psychiatrie nu, wees op het stolsel vuu Loinbroso. en stelde de vraag, hoe de psychiater tegenover den rechter behoort te staan. Hen be hoort met uit te gaan van de stelling, dat de rechter door den psychiater moet vervangen worden. Deze be hoort alleen na te gaan, of dc mis daad gepleegd is door de psychische afwijkingen van den beklaagde. Dc rechter moet dogcen zijn, die het von nis Vv ijst op de gegevens van den psy chiater, wanneer diens hulp wordt ingeroepen. Di. Kuyper maakte eenige opmer kingen tegen het betoogde, o. a. aan voerende, dat men in gedachte moest honden het Bijbelwoord, dat de mis daad der vaderen wordt bezocht aan de kinderen in het derde en vier de lid. Straf kan ook in zulke goval- len een heilzaam r neesmiddel voor de maatschappij zijn. Verder vroeg spreker het advies van Prof. Bouman over de positie van den theoloog tegenover rechter en psychiater. Fiof. Bouman, Dr. Kuyper beant woordend, zeide dat de theoloog in sommige gevallen goede adviezen aan den rechter zal kunnen geven, maar in sprekers practijk was dit m g met voorgekomen. Een der awexigen vroeg nog, of do bezetenheid, waarover in den Bij bel wordt gesproken, hetzelfde is ais ouzo krankzinnigheid. Prof. Bouman meende, dat dit nog niet geheel uitgemaakt is. Spreker meende echter, dat krankzinnigheid nio; hetzelfde is als bedoelde bezeten heid. Dr. Kuyper deelde nog mede, dat tot directeur der Vrije Universiteit ia gekozen de heer Th. H. van Eeghcn, te Amsterdam. LIQUIDATIE. De jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Bouw* grond Mij. Aerdenhout-Bentveld, heefi besloten, een nieuwe vergadering ui te schrijven, waarin dc liquidatie dei vennootschap aan de orde zal wordei gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6