S Kif^L TWEEDE BLAD. ZATERDAG 6 JULI 1913 Kaarïemscne Hande8svereen5gini« (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 12 Nov. 1899,. De Haarlemsche Handelsvereeni- »ing hier Ier stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. Ia zeer vele gevallen, zaken vuu ver- Bchillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groet succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit ie waardeeren, door als lid der Vereeui- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 ledeD, maar dat is niet vol doende- Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ge voelen. dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche llaudels- vereeniging steeds opneemt, als doen de, wat hare hand vindt om te doen. De vooideelen. die de Vereemging fauiteu hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van ƒ3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- girig bemoeit zich in de eerste plaats ei mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en informatien voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeuiging te vragen die ook in procedureu en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel cu het bedtijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aati- feuoinen, doch slechts het 2e halfjaar tan 1 November tot en met 3ü April) ad 1.75 de halve contributie. Beetitsgeieerde adviseurs der Ver eeuiging ztju de beereu Mrs. Th. de 11 auu liugeuholtz eu A. H. J. Merens, Spaurue 94, alhier, die voor de ledeu elkeu werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureuu der Vereeuiging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso s door bemiddeling dei Veieemgiiig wordt een vast recht vuu 5 pCt. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocuteu te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedrugeu 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vei goeun g Informa tion naur binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiëu op buiten de stad wo nende persoueu worden met behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 information en rechts geleerde udviezen werden in het af- geloopen Jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, ziju thans coupons a 10 cent verkrijgbaar waarop mcu bij het Bureau vau den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtiugen kan bekomen over bet adies van bier op liet bevoikiugsregis- tei ingeschreven peisouen. In Maait en April 1912 zijn 4-4 vor deringen tut een beurag van ƒ1115.95 betaald 13 vorderingen worden aibe- taaid18 vorderuigeu ziju- uitgesteld. Volgeus art 7 dieut het geheim der lijsten vau wunbetalers cugeschou- den te blijven. In verband met de wijziging van aitiL.'! II van het buishoucelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en Scliuldinvoidering-bureauri en Hsn- delsvereenigiijgeij, gevestigd te Haar lem, moet in bet vervolg voor elke informatie, die op vertoon van lcg.li- matïekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, mo8ten worden geadres seerd aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur, en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men sc ras meent, dat men, boewei geen lid der H. II. V., toch van haar infor- rnatiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereenigïng informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatien op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. Eendaagsche Uitstapjes. 's Morgens, ongeveer bij negenen, reden wij onze fietsen bet bagagebu- reau binnen, gaven ze daar aan .11 betaalden, na vertoon van onze kaart jes, 20 ets. per fiets. Ons plaatsbewijs, HaarlemHilversum, kostte ons ƒ2,40, 2de klasse 1.60, 3de klasse) en 9.09 reden wij het station IIaarl=m uit. 't Was prachtig weer, en dus geen wonder, dat een menigte fietsende Am sterdammers hun stoffige stad hadden verlaten, om in Haarlem's frissehe dreven en mooie omstreken, van bosch duin en strand te genieten. Ook de wagens der E. S. \I. rolden overladen ons voorbij. Wij, Haarlemmers, gewend aan al dal moois, waren niet tevreden, ori zochten andere natuurplekjes op. Ons doel was het Gooi. 9.28 gled m wij hel Centraal-statica te Amsterdam bin nen. stapten uit, toonden onze kaart jes en zonder overhaasting liepen wij naar den ons wachtenden trein, die ons zonder oponthoud naar Hilversum zou brengen. De trein vertrok 9.40, ons restte nog 12 miruten, die wij benut ten, om te zien, of onze fietsen behoor lijk werden overgebracht. Wij krecen hier goud het idéé, dat de Amsterdam mer, behalve Haarlem, Zandvoort, toch ook Weesp, Bussum, en heel het Gooi 's Zondags eenvoudig over stroomt. 't Wus een enorme drukte. Op het nippertje komende heeren en dames, het symbool hunner sport de fietspomp, stevig in de hand geklemd, stormden de trappen op, schoten dan als haaien op het portier van je com partiment af, rukten, of liever tracht ten het open te rukken, draaiden in de haast de grepen verkeerd om. trap pelden van ongeduld, tot een conduc teur kalm de deur ontsloot. Eindelijk scheen alles opgenomen en vertrokken wij. De trein rende met steeds meerdere vaart voorbij de wer ven, de laatste huizen der hoofdstad, nog wat huizen met tuintjes .om ein delijk tusschon onafzienbare weilan den zijn weg te vervolgen. Hier en au ar ontmoetten wij groo te watervlakten, moerassen, waarin veel hoog opgeschoten riet staat. Na Bussum te ziju voorbij gesneld begon de streek zich merkbaar te verande ren. Nu en dan boschplckken, zand grond soms, duinen in 't verschiet, ui- les duidde er op, dat de trein de vlakke landen verlaten en de heuvelachtige Gooistreek was ingestoomd. Daarna gaf de locomotief door fluiten het sein, dat wij Hilversum haaden bereikt en het onmiddellijk daarop volgend ge rommel onder den waggon bewo-?s, dat de trein door het hevig aanslaan der remmen, in zijn razende vaart werd gestremd. Met een ruk stonden wij voor het perron Hilversum. Na m ruil voor het regu de fietsen in ont vangst te hebben genomen, stapten wij voor het station op, reden recht tegenover ons de straat door en zwenk ten Jinks den dour ons te volgen weg in. Een aan weerszijden met hoornen beplante laan, een uiitteker.de bestra ting, alles werkte mee tot een vroolijk l'Cgin en langs den Wilhelminaboom, een menigte villa's met prachtige tui nen, karden wij naar Buarn. Hoe ver der svij kwamen, hoe meer wij den in druk kregen, van ons in het „Schwarz-1 woid" te bevinden. De breede weg .am wel eenigszins het idéé weg, maar als wij onze blikken naar de kanten sloj- gen, waar al maar pijnbcoinen zich ten l'ieinel verhieven, zou het ons niet hebben verbaasd, als plots een herte kopje door het geboomte ons had aan gegluurd. Geen wonder, dat wij ook hier een ingang vonden, dienstbaar voor den Koninklijken jachtstoet, hetgeen op 060 bord stond aangegeven, maar uil den aard der zaak voor hei publiek geen toegang verleende. Uier en daar lagen kleine cafè'tjes in hét bosch verscholen, merkbaar door een menigte tafeltjes er. stoeien, losweg onder de boomen geplaatst. Zoo bereikten wij door de Generaal van Heutzlaan Baarn, sloegen hnlts om tn aanschouwden tegenover het station het Amaliapark met het prach tig aangelegde plantsoen, dat zich voor een groot hotel uitstrekte. Na cenig gevraag, hetgeen hier zeer 100- dig bleek, aangezien de aanduidingen simpel waren, fietsten wij verder, lie ten de over het spoor gesl ïgen loop brug links liggen en reden rechts op Eomnes-binnen, en later dooi Eemnas- buitcn. De weg liep du langs een aan de rechterzijde gelegen dijk, waar schijnlijk dienend, om het eventueel overtollige water uit den polder te keeren. t leek ons niet veel voor te val len, evenwel de gelegenheid tot plaat sen van schutplankeri, deed vermoe den, dat de bevolking hmr veel degelijk op iets dergelijks is voorbereid. Steeds verder gaande, bereikten v ij Laren. Hier werden wij verrast doar hel luiusciiouwen eeutr kermis, ten minste, een walmei.de jnifferkraaiii ecu miniatuur circus, dit alle9 trok de onverdeelde aandacht der jeugdige dorpelingen. Wij reden zonder oponthoud door't aardig aangelegde dorp, bekeken de hJauwsteenen „Van Wulvenbank'' trapten langs gr'ote en kleine villa s, krotjes en winkeltjes naar lliaricuin. Wij bevonden ons nu in de duinstreek. Hier met helm beplante heuvels, ver der donkergroene boschgroepen en rechts van den weg, eindelooze koren volden, wuivende geellichte aren, be zaaid met korenbloempjes. Voor, in on na Blaricum bleven teriein, bouw en aanleg vrijwel gelijk aan het zoo juist gepasseerde Lareu, maar, ver der ,naar Huizen, kreeg het typische van bevolking en kleederdracht toch eenigazms Oc oven.Liiu. mannen tn vrouwen, aiies m typiscne dracht. De matiucii stijf zwarte pakhtn, om zoomd met band, bet naai, goed nat, met grove karn naar acuter gestreken, platte petjes op. De vrouwen, wij'ie rokken, sombere lijijes aan witte su.y waaiouuei Lmiaati c-ciit geschtnieo haar. Sommige viou /en met zwaar gouden kettingen, oude lainiJiestuk- ken. /.eifs de kinderen zijn iceds zco gekieeo, mcu onaerscneuii ze i-ls 't ware door de grootte van de ouderen, de diaunt js volkomen hetzelfde, het geen aan de meesten een le-vrjeg-oud uiterlijk geeft. Na onder vervaarlijk gebul, daar de menscnen soms acnt: aan acht over den weg sloffen, eu van wijken nauwelijks wdden weten, Hui zen te zijn door gereden, wierpen wij hoopvolle blikken op liet torentje van I het 111 het verschiet liggende Naarden. ij passeerden bier een zeer vlakke1 duinstreek, alleen de weg liep op som mige punten tamelijk op en af. Onvermoeid namen wij bocht 11a bocht, telkens verlangend het ge- wenschte vestingstadje voor ons te zien liggen. Eindelijk ontdekten wij de grachten, de wallen, magazijnen en andere oorlogst erschrikkii gen, waaruit Naarden is samengesteld. Op sommige plaatsen loerden de vuur monden der stukken geschut over of door do wallen heen, schijnbaar klaar, om dood en verderf onder ons kalme fietsertjes te brengen, evenwel, eenige rustig hengelende kanonniers namen spoedig, al was het dan ook onwetend, allo vrees weg en hol klon ken onze stemmen door de poort, dio tot het stadje toegang verleent. Een oogenblik dachten wij aan voormalige ridders, die op hun vurige rossen door deze gewelven waren gedraafd, maar het hotsen en stooten dat onze fietsen op de nogal ongelijke bestra ting deden, hielp ons gauw uit den vooroudelijken droom en spitste onze zinnen tot het verkrijgen van rust en het noodige, om onze knorrende ma gen het zwijgen op te leggen. Nu, tot onze spijt, maar wij moeten bekennen, dat Naarden wat dergelijke verblijf plaatsen betreft, totaal niet voor een en ander berekend is. Dit verslapte geweldig de animo, wij namen dus snel een kijkje, hielden daarbij zoo veel mogelijk links en na over den dijk geloopen te zijn sloegen wij de richting Bussum in. Wij vonden daar meer dan één gelegenheid om koffie te drinken, trouwens, langs den ge- heelen weg bevinden zich koffiehui zen, waar, voor na believen uit te ge ven prijs, iets is te gebruiken. Voorbij Naarden. eerst de tramrichting vol gend, sloegen wij in Bussum zelf rechts de Brediuslaan in. Aardige vil laatjes met keur van bloemen en planten getuigen, dal het hier voor menigen Amstcrdamsohen zakenman een waar rustoord is, tevens een mooie omgeving om in te wonen. De meeste van hen schijnen „Buiten Zorg", zooals met gouden letters op de tuinhekjes staat, anderen, dio dit niet zoo bout durven te beweren, ma ken daarop hun bede „Zorgvliet" be kend. Na de Generaal de la Reylaan te zijn afgereden, ging het links voor bij Hotel „Nieuw Bussum' naar 's- Graveland. Dit dorp is een aaneen schakeling van werkelijk mooie hui zen, onderbroken door tamelijke win kelzaken. Het dorp voorbijgaande re den wij door een zeer hreede laan, langs groote buitenplaatsen weer op Hilversum aan. De entree daar is heel mooi, maar 't is een waar dool hof om het station te bereiken. Men rijdt door straten, breede la nen, over pleinen vraagt, doch is steeds verkeerd. Eindelijk, nadat tal- looze dorpelingen U advies hebben verleend, duikt het station plotseling op, ter plaatse, waar men het nooit zou verwachten. Wij verbeidden nu de trein van 3.55, die ons 4.38 in Am sterdam zou doen uitstappen, daar reed de trein 4.46 de overkapping uit en om 5.06 stonden wij weer op het stationsplein te Haarlem. Als bemerking kunnen wij hier nog aan toevoegen, dat het tochtje nog wel tijd laat, van Baarn uit Soes td ijk te bezoeken. Ook bevindt zich te Naar den een punt, waar men een mooi uit zicht op de zee heeft. Verder dient ge zegd, dat zich op de door ons gemaak te route veel tollen bevonden, fietsen evenwel hebben vrijen doorgang en kunnen ongestoord doorgaan. Ook dio genen, die s morgens vóór Hilversum wenschen uit te stappen, wijzen wij er op, dat de trein 9.28 int Amsterdam slechts Hilversum en Utrecht aan doet, de trein vandaar uit terug stopt vervolgens te Naarden-Russum, Weesp en station Muiderpoort. Natuurlijk is voor dit uitstapje mooi weer de hoofdverdachte en ten slotte kunnen wij hen, die zich niet door fietsen willen vermoeien, ten zeerste aanraden, den geheelen dag in Bus sum, Hilversum of Baarn to vertoe ven, ook deze dorpen alleen bieden den bezoeker in ruime mate natuur schoon en verpoozing aan. JOU. P. C. v. G. Van de Residentie en baar bewoners. CLXX. Do maatschappij Zeebad heeft ein delijk een lang nagejaagd doel wer kelijkheid zien worden. Van hooger- hand is haar verlof verleend een ge deelte van het strand to mogen af sluiten. In een fraai gesteld stuk heeft ze daar moedeeling lan gedaan en op den voorgrond gesteld, dat het afge sloten gedeelte bestemd zou zijn voor zwakken en herstellenden, die naar Scheveningen kwamen om nieuwe krachten op te doen. Voor deze pa- tienten was in de allereerste plaats rust noodig en op het drukke strand- gedeelte was deze niet te vinden. Nu is er zeker veel waars in dit ar gument en er zouden geen bedenkin gen opkomen ais een tweede stuk van het communiqué niet in eenigszins zonderlinge aansluiting geweest was met het eerste. Vrije toegang op het afgesloten ge deelte van hei strand hebben alle abonné's van het Kurhaus en de gas ten van de bij Zeebad aangesloten ho tels; in het drukke seizoen dus zeker een 3 of 40CK) menschen. Waar nu het omrasterde stukje een 50 meter breed en een eenige tientullen meters rnaar lang is, kan niet ontkend worden dat het er èenigszins vol zal zijn al ma ken slechts de helft van het getul gra- tis-komers er gebruik van. Bedenken we daarbij, dat het' ge wone publiek toegang heeft tegen be taling van een dubbeltje, dan is de veronderstelling nitt heel gewaagd, dat er van „rust" in liet afgesloten gedeelte niet veel te merken zal zijn, als er eenigszins druk heengegaan wordt Waar iedereen er komen kan, komt onwillekeurig het vermoeden op, dat het Zeebad meer om een eerste stap, dan om een ruststrand te doen ge- weest is. Het moet dan ook niet te veel ver- wondemig baren, als een volgend sei zoen een nieuw stuk struud er bij ge trokken wordt, omdat het thans om paalde te klein bleek voor da hortte. Zoo heel verschrikkelijk zou ik het afsluiten van het strand vóór het Kurhaus niet vinden, al was het maar alleen, omdat dau do straatjeugd er geweerd ken worden- Willen die vau zee en strand genieten, clan vinden ze daar overal elders meer gelegenheid toe, dan juist op dit stuk en liet argu ment, dat voor den armen man het genot van Scheveningen bedorven wordt, kan niet opgaan. Hem blijrt plaats genoeg over en op het drufiKe gedeelte komt de straatjongen alleen om lastig te zijn. De huurders van tentjes langs den sirandmuur kunnen Lcrthueelen verhaien over den last, dien de jongens hun aandoen. Alles wat los is en zonder toezicht blijft, verdwijnt; snapt iemand den dief en geeft hij dien een pak slaag, dan wordt dagenlang het betreffend tentje gebombardeerd niet steenon, straatvuil, zandrolt van den strandbeerm een stuk hout op het dak, in één woord, wreekt de straat jeugd zich op den onverlaat, die van zich afsloeg, toen'hij begapt werd. Tegen du euvol staan de politie en Zeebad machteloos, zoolang niet hef strand afgesloten is. Er schijnt ernstig sprake van ge weest te zijn, dat de gemeente den gioud aun liet We6toinde, waarop tuans de Reuswoude-sticliting staat, zou koopeu voor een nieuw s Ui dim is. Geheel onmogelijk is dit zeker niet, maar het bew ijst alweer eens, hoe ho peloos onvast soms de leiding van de gemcoulezuken is. Het stadhuis zou komen aan do Turfmarkt en het voorstel daartoe te gelijk behundeld worden niet dat van de nieuwe verkeerswegen, omdatben de wethouder Lely heeft het na drukkelijk verklaard één gobeel uitmaakten. Toen kwamen de verkeerswegen In behandeling zonder dat van het nieu we stadhuis gesproken werd. maar de gemeente guig voort met huizen aan de Turfmarkt aan te koopen, die later anders onteigend zouden moeten wor den. Plotseling komt het Zorgvlietplan en dut blijkt zoo aantrekkelijk, dut B. en W. alles laten loopen in de hoop mocht de Koningin naar Zorgvliet gaun liet stadhuis aun het Koordeinde te krijgen. Alles prachtig, maar nu blijkt dat al vóór dat van het Woordeinde sprake was, hut plan-Turfmarkt alweer verlaten was voor den bouw aan het Wes bi ri de Is liet wonder, dat bij het grootcr publiek weinig belangstelling beslaat voor het werken van het gemeente bestuur? Een weinig meer stuur in dei. gang van zaken, zou zeker niet ten kwade komen aan de snelheid waarmee verschillende „vraagstuk ken" op oplossing wachten. Binnenland BEGRA1- ENIS ALMA TA DEM A De Londensche Hb'd. berichtgever seint: Een zeer indrukwekkende plechtig heid had Vrijdagmiddag plaats in St.- Pauls kathedraal, de begrafenis van Sir Laurence Alma Tadema. Onder de aanwezigen bevonden zich vjrtegen- wooixiigers van den Koning en de Koningin, verder Je hertog van Ar gyll, met zijn gemalin, de N'ederland- sche gezant en de consul-generaal, de heer Maas, delegaties van Ilollund- sche kerk en de Hollandsche Club, het Koning Willems-fonds. De Lord Mayor van Londen verscheen met de stedelijke overheidspersonen in vol ornaat. Slippendragtrs waren /3c pre sident en de oudste leden der Acad .- mie. Alle genoemde Nederlandsche de putaties brachten kransen, ook de Nederlandsche Kamer uu Koophan del had zich laten vertegenwooidlgen. Na de kerkelijke plecniigheid weid het lijk in de groeve neergelaten eu do dienst besloten met een lijkuiarsch* HET MIDDENSTANDS- CONGRES. Men (meldt ons uit Amsterdam Nopens het onderworp „Publiek* rechtelijke vertegenwoordiging van den Middenstand", dat op het volgen de week te Deventer te houden Mid- densUuidscongres zal behandeld wor den, zijn de prae-adviezen versche nen van Mrs. F. de Vries en Mr. E. J. Korthals Alles, ilr. De Vries komt tot de conclusie, dat een publiekrechte lijke vertegenwoordiging van ilea Middenstand met bestuursbevoegdhe den wenschelijk is. Ecu voorwaarde moet echter vervuld zijn en wel deze, dat de Middenstand door een krach tig en bloeiond vereen igings! even zich rijp toone voor deze taak. Mr. Korthals Alles belichaamt zijo meening in de volgende stellingen A. Publiekrechtelijke vertegenwoor diging van den Middenstand al- haarlemmer Halletjes ZATEltDAGAVONDPRAATJE. Ben ik goed ingelicht, dan zal over eenige weken, zoodra bet graven in den grond van onze goede stad is af- geloopen, een groot openlucht feest worden gegeven, tot viering van dit heuglijke feit. Het hoofdmoment moet een optocht zijn: voorop gaat de di recteur van publieke werken in een k la dauniont bespannen rijtuig, een rok en een onverschrokken gezicht, daarop volgen in diverse triomfwa gens pijpen, buizen en kabels, respec tievelijk voorstellende Waterleiding, Rioleering, Lichtfabrieken en Tele- phoon, afgewisseld door zure gezich ten in soorten, die in de laatste maan den over deze opbreking getrokken zijn; Vervolgens een rijtuig van de nieuwe electrische tram en heel aan 't eind, als hekkesluiter, een wagen van de Haarlemsche paardentram, in den rouw. Het geheel zal omstuwd zijn door Raadsleden, opzichters, werklieden, kortom door iedereen die met de graverij icis te maken gehad heeft Ik juich dat denkbeeld toe. We hebben in Haarlem niet te veel open bare feesten en zoo'n optocht kan dus geen kwaad. Maar wat zal er gebeu ren, als die afgeloopen is? Gaan we dan als uilen naar huis? Mijnerzijds wil ik een denkbeeld aan de hand doen om het feest dan voort te zet ten en wel met een cantate, getiteld ONZE GEBOORTEGROND. Daar de tijd te kort is om aan een Haarlemsch componist te verzoeken er muziek bij te schrijven, heb ik den tekst naar bekende melodieën inge richt, waardoor do cantate ook voor buis-, tuin- en straatgebruik geschikt geworden is. Om niet bij soortgelijke cantaten achter te blijven, heb ik voor de noo- dige afwisseling gezorgd, door hot dichten van soli en koren. Als iedere rechtgeaarde cantate begint ook deze met een koor van meisjes in 't wit, voorstellende Haarlem's jeugd, die op de wijze van „Wien Neerlandsch Bloed" het volgende couplet zullen zingen: Hoera, hoera, dc grond is dicht En Haarlem is weer heel. Dat graven was een naar gezicht En rommel was ons deel. Het geurde ook zoo heerlijk niet Naar bloemen uit het bosch. Maar nu vergeten we 't verdriet En komt de tong weer los. Nadat het uppkius, dat ik stellig verwacht, weggestorven is, komt als eerste solist de directeur van publie ke werken op, die wegens zijn hooge functie natuurlijk geen andere, dan hooge stem kan hebben en dus met een fraai tenorgeluid bet uavol- gende voordraagt, op de wijze van het bekende lied uit dis Polnf- s c h e Wirtschaft: Dat ik de voorkeur wel geef aan de (kei,,. Weet iedereen, weet iedereen, Maar nu de Raad: „neem maar (asphalt", zei, Ben ik ook daarmee tevreên. Al heet ik twintigmaal directeur, 'k Sla niet alleen, neen niet alleen, Want zoo de Raad niet mijn plan goedkeur Zegt hij eenvoudig: neen. Keien, lieve, harde keien, O, wat draag 'k u in mijn hart, Dat ik U niet neer mag vlijen. Is m' een overgroote smart. Asphalt zou ik weelde achten, Maar de Raad heeft 't zoo gezeid, Zoo versmoor ik mijn gedachten, En ben tot zijn dienst bereid. De kei is zoo hard en het asphalt zacht. Tra, ra, tra ra, tra ra. Maar 1 beste lacht hij, die het laat ste lacht. Tra ra, tra ra, tra ra, tra ra. Als over een eeuw 't zesde asphalt leit Tra, ra, tra ra, tra ra. Dan heb ik het toch altijd wel gezeid, Tra ra, tra ra, tra ra. Hij is op het punt van het tooneel te verdwijnen, wanneer de Haarlem sche Stedpmaagd (sopraan) het po dium betreedt. Zij draagt een wit en roodo japon, een speer in de hand, waarvan ze volstrekt niet weet wat ze er mee doen moet, en een kroon van asphalt op het hoofd, die zij nu on dan wegens de zwaarte en de Juli- hitte afzetten moot. Daar het niet mot do deftigheid van een Stedemaagd overeenkomt om te zingen, decla meert zij en dat wel in zeer deftige regelen Ei toef, mijnheer Dumont, wil mij nog niot verlaten, Ik ging in Haarlem rond en vond daar vele straten, Van keurig uitzien, die daar prijzen Uw talent, De Singels en de Baan, meer and'ren, U bekend. Ik breng U lof daarvoor, maar och, wil niet vergeten, Dat men niet elke straat met zelfde maat moet meten, En dat waar stille wijk om kei of klin ker vraagt, De drukke winkelstraat het aspluiJt slechts verdraagt. Weet wel dus dat.... (Directeur, haar in de rede vallende): mevrouw, gij hebt te zwijgen, Wij zouden anders licht oneenigheid gaan krijgen. Ik heb genoeg patroonsde Raad tolt drie en dertig, Mij dunkt tochdat getal is verre af van snertig, Eu B. en W. zijn vijf, da's veertig haast te zamen. Wanneer er nu nog meerdere chefs bij kwamen. Zooals uwee, mevrouw, een fantasie figuur, Al is 't ook, dat Fidelio u naar taij benen stuur. Dan wordt bet mij te kras en zal ik overwegen U door de reiniging van 1 tooneel af te doen vegen. Verordening noch wet maken van uwee melding, Verdwijn dus nu met spoed, of vrees voor mijn vergelding. De Haarlemsche Stedemaagd, die nog nooit in haar leven zoo geducht is toegesproken, valt flauw en wordt per ziekenwagen weggedragen. lp de ver te klinkt een verward gedraiseh, dan nadert gezang cc eindelijk stappen grondwerkers het podium op, in de hooge laarzen eu zingen op de wijze van den man, die de bank liet sprin gen te Monte Carlo: Wij graven, graven, graven, in het Haarlemsch ingewand, Met veel ijver en veel kracht. Want dat wordt van ons verwacht. Natuurlijk hebben w' aan ons werk volstrektlijk niet het lancl, Want we graven, graven, graven met verstand. Als we oen dooien Batavier Vinden in de kuilen hier. Of een dito Kaninefaat, Dito voor onze oogen staat. Dan verschrikken wij geen zier Want we spitten met plezier Aan heel Haarlem's ondergrondsche werken. Nauwelijks zijn deze klanken weg gestorven of een heele drom van men- schen komt op en houdt een beurt zang, waarop ik tot nrijn leedwezen nog geen melodie heb kunnen vinden, hoewel ik al zes en dertig opera's en honderd drie en veertig liederen, waar van honderd twintig buitenlandsche er voor doorgesnuffeld heb.Intusschen zal dat mij niet ontmoedigen: het zou hier toch wel een wonderlijks vvcrrld wezen, wanneer op bepaalde woorden niet een bepaalde melodie paste. De mannen van do tslephoon zin gen: Ring, ring, ring, ring, ring, Is de telephoon geen aardig ding? Praat, praat, praat praat, praat, Ieders vrijheid ligt op straat. Tik, tik, tik, ük, tik, Rust heb je geen oogenblik. Bom, moh, bom, bom, bom, Eu die komt ook nooit weerom. Dan stappen de mannen van de Lichtfabrieken naar voren, het tooneel met 250 abnormaalkaarscn verlich tend. Zij zingen: Gas en eleclriclteit Zijn in strijd. Electriciteit en gas, Komen beiden u te pas. Geeft het gas per kous u beter Licht over den natten meter, Dan vindt de electriciteit Iets waardoor ze wint den strijd, E11 zoo gaat bet om en om. Nu is Reus voor, dan weer Blom. De mannen van de waterleiding hebben zich laten excuseeren: die zijn bang, dat bun optreden in de cantate zou worden betiteld met mededeelin- gen aan derden waarop de doodstraf staat, ik bedoel ontslag. Die van de gemeentereiniging zijn wel opgeko men eu zingen het volgende lied: Wij werken in modder en vuil. Wat deert ons zoo'n enkele kuil. Ons vak is nu eenmaal miet proper en net, Maar we hebben daarop onze zinnen gezet. Toch zijn we verheugd ook en blij, Want we konden er moeilijk voorbij. De wagen die hokte, t is zoo'n zware kast En dat gaf ons veel daaglijkschen lusl Nu moet er nog een slotkoor vol gen, met al de tot dusver verschenen personen, plus eenige leden van den Raad, en de directie van de tram als genoodigden, die gezamenlijk een slot koor zullen zingen. Een van onze meest bekende componisten schrijft daar muziek voor, maar heeft mij uit drukkelijk verboden den tekst nu reeds openbaar te maken zoodat ik de nieuwsgierigheid tot mijn lecdwsztn niet bevredigen kan. Prijzen der plaatsen enzoovooriS zullen spoedig bekend worden ge maakt Bewoners van de Barteljoris- straat betalen anderhall maal de en treeprijzen, omdat zij asphalt zullen krijgen; bewoners van den Anegang. wegens teleurstelling, half geld. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5