NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. DE MILLION AIRS 30« Ja.argang, No. 8908 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 6 JULI 1912 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTÏËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 V X AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (g/ i5*l(| ^ts* voor plaatsingen a contant. üS;SdZoTdT5bIad,'vo"or Haarlem 037X Redartie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. IJsberjcti en de Titanic. SCHETSEN VAN EEN REIS NAAR AMERIKA. II. Wij naderden nu meer en meer Amerika. Zoo 's middags als het tegen twaalf uur liep, stonden er al ecnige passagiers voor de salon te praten of liepen er wat voor de rookkamer op en neer, om toch maar gauw te kun nen zien hoeveel mijl het schip geloo- pen bad. lederen middag om 12 uur werd na melijk de kaart waarop de baan, die het schip afgelegd bad, geteekend was, weggehaald om eenige oogen- blikken later weer opgehangen te worden. Dan was de weg, die 'het schip in 24 uur afgelegd had er bij geteekend. Soms was dit 290, soms 372 mijlen. Elke mijl is ongeveer 16 kilo meter, zoodat ge wel begrijpen kunt, dat het velen niet onverschillig was te zien of het schip een 130 Kilometer meer afgelegd had of niet. Ja, feitelijk was iedereen benieuwd, want hoe gezellig men hei leven aan boord ook tracht te maken, als men zo i acht dagen niet anders dan zee gezien heeft, gaat men danig naar bet eind verlangen. Zondagmiddag om 2 uur zagen wij de Scilly-eilanden, de uiterste eilan den van Engeland langzaam achter ons wegnevelen en toen het ander maal Zondag werd wisten wij dat wij dien dag zeer zeker nog geen land zouden zien. Eerst Dinsdagochtend heel vroeg zouden wij de eerste flau we omtrekken van Amerika zien op doemen aan den westelijken horizon. Wij ha-dden echter al een goed stuk achter den rug en de zwarte lijn, die op de kaart den weg aangaf, dien het schip geloopen had, naderde mec-r en meer Amerika's Oostkust. 's-Morgens vroeg was ik naar de brug gegaan en had mpt den eersten officier wat staan praten. Hij vertelde mij, wat belangrijks er verder op den dag zich wellicht zou voordoen. Hoe wij naar alle waar schijnlijkheid om een uur of tien „de Olympic"het grootste schip der NV hi- te Star Line, nu de Titanic haar niet meer naar de kroon kon steken, zou den ontmoeten, en hoe als 't mee liep wij tegen 3 uur het lichtschip „Nan tucket", dat ruim twee honderd mijlen van New-York af lag, zouden passee- ren. Dat lijken nu kleine gebeurtenissen, maar inderdaad zijn ze dat op zee niet. Gij weet niet hoe men als hakend naar verandering, zulke gebeurtenis sen medeleven wil. Nog stond ik op de brug met hem te praten, toen ik mijn kijker op een eigenaardig wit iets richtte, dat ik een eind ver van ons zag drijven. Het leek op een boei, geel geverfd, maar toch ontbrak de bekends bol vorm. Het was nog ver weg, doch het scheen mo toe, alsof ik onder de ei genaardig, geel gekleurde massa iets wils kon onderscheiden. „Dat üjkt een reddingsboei," zei ik. „Niet naar kijken," zei me de eerste officier, „of zoo dat ze beneden hei niet zien." Beneden stonden eenige passagiers, voor op 't dek. Ook zij hadden het vreemdsoortig voorwerp gezien en richtten hunne kijkers er op. Plotse ling kwam aan stuurboordszijde een zeilschip in het zicht. Met volle zeilen kwam het opzetten aan den horizon, en reeds waren de passagiers naar cle andere zijde geloopen, en trachtten door hunne kijkers, de zeilen, de mas ten te tellen. ,,'t Is er nog,' zei ik aan den eersten officier, die nu mede zijn kijker op het vreemde voorwerp richtte. „Ik had 't al lang gezien, u begrijpt zeker als dokter wel wat het is." Toen, en ik moet u eerlijk zeggen voor 't eerst, kwam de gedachte bij mij op, dat datgene wat ik zooeven gezien had en in gedachte vergeleken had met een man in een reddingsboei, inderdaad een redd-ngsboei kon zijn, die één der ongelukkigen omsnoerde, dio nu voor ruiin een maand, eenige honderden mijlen ro^rdelukea: met de Titanic vergaan was. Ik moest uug eens zien en zag nu duidelijk, hoe daar eenige mijlen \an ons af oen lijk dreef in een reddings boei. Met volle zeilen naderde het zeil schip ras. Reeds daalde op den ach tersteven de vlag ter groetenis, eu werden aan de mast voor de brug, du signaalvlaggen geheschen als ant woord op zijn vragen. De blauwe vlag met de wute drie hoek met den top naar beneden werd nu niet geheschen. Immers zij beduid de „geen ijs" en dien nacht om 2 uur had de „Steward", welke dien nacht de wacht had, me geroepen, omdat er .,ice" in liet zicht was. Haasiig had ik me aangekleed en duidelijk had ik het in de verte reeds gezien, dat witte schuim, dat de gol ven opsloegen tegen den naderenden ijsberg. Elk kwartier was de tempe ratuur van het water opgenomen, het was kouder geworden, men was op zijn hoede, want had niet daarenbo ven de Olympic ons in den vooravond geseind ,,ice, pas op ijsbergen in uw richting". De uitkijk was verdubbeld. Om 12 uur had ik nog de uitkijk, daar boven in de mastkorf, zijn eentonig „Alles wel alles wel" hooren roepen en reeds meende ik dat het vrij overbodig was, den steward te verzoeken mij te roepen als er soms „ijs" mocht ko men en eenige uren later zag ik aan den noordelijken horizon duide lijk het witte 6Chuim, dat een nade renden ijsberg verried. Het was een prachtige nacht. Jupi ter stond te stralen als een jonge maan, en duidelijk zag men de weer spiegeling en zijn helder schijnsel in de nu zoo uiterst kalme zee. Ver weg van ons bewoog zich het dreigende monster, naar mijn gissing een klein, klein ijsbergje, eenige voeten boven de oppervlakte der zee. Op de brug zag men telkens de offi cieren het kaartenhuis in- en uit gaan én 's morgens vroeg vernam ik van den eersten officier dat de ijsberg dien wij gezien hadden, de meest zui delijke was die in een tal van jaren gezien was. De „Vereenigdo Staten" hadden aan alle schepen geseind dat op te gaan en eindelijk op de Leidscho Vaart bij 't viaduct uit te komen. Korter zou de weg gowis zijn als even voorbij Huarlemmerliede de baan zich omboog, acliter liet Slachthuis verliep over het Spatume, door den Hout, naar het viadukl op de Leidscho Vaart Welnu, de Titanic wist, dat daar, waar het slachthuis in ons voorbeeld staat, het ijsgebied was, dat er ijsber gen en zelfs vele waren. Ze was ge waarschuwd, maar, de verleiding scheen te groot, ze sneed de bocht al enbuiuin ue baan, cue ae uansat iautisciie sioomcre te volgen üadueu, seiieurde ze gaitscn haai mei open eu.... dv.otig de te hulp ijlende eciie- pen, een langeren w eg af te leggen om naar te beramen. Immers deze schepen hadden den omweg gemaakt, waren zuidelijker en noordelijker lag de litanie, om hulp roepend. s Morgens eau net ontbijt sprak men wel over het zeilscuip maar noch van den ijsberg, noch van het andere sprak iemand W as 't niet be speurd, of werden beide gebeurtenis sen streng geheim gehouden door hen, die 't wisten G. A. OOTMAR. BEDRS-QVERZICBT van de Firma E. SASSEN en CO. Parklaan 14B. Teleph. 2061. 29 Juni—5 Juli 1912. Moesten wij in den laatstcn tijd steeds melding maken van een bijna absolute» stilstand van zaken, ook in de afgeloopen week kon in dezen toe stand geen verandering intreden. De door velen gekoesterde hoop dat na de definitieve candidaatstelling de Amerik. Markt zich van de vrees voor politieke verwikkelingen zou gaan onttrokken, bleek na de benoe ming van Wilson tot democratisch caudidaat niet verwezenlijkt te wor den. De markt bleef integendeel haar lusteloos voorkomen behouden, waar schijnlijk onder den indruk der be sprekingen der eaiididatuur-Wilson. Het schijnt dat deze voor Wallstreei niet de gewenschte candidaat is, daar verschillende bladen reeds thans een eventuecle verkiezing van Wilson als het begin van een nieuwen, zoo moge lijk nog telleren, strijd tegen de groo te maatschappijen beschouwen. Dat de koersen onder deze candidaatstel ling nog een betrekkelijk vaste hou ding konden bewaren, zal wel, behal ve aan de weinige kansen welke men aan Wilson toekent, te danken zijn aan de gunstige oogstberichten en den steeds beter wordenden handelstoe stand. Toch blijft men met het oog op de jiopulariteil, welke Wilson met zijn radicaal programma genist, met aan dacht de ontwikkeling der verkiezings campagne volgen en vóórdat omtrent den ven noedel ij ken loop der verkie zingen niet wat meerder* zekerheid is te verkrijgen, zal men, dooi een go- prononceerde rijzing, aan het verlan gen om van de politieke bemoeiingen ontslagen te wprden, wel geen uit drukking durven geven Wal is men algemeen van gevoelen, dat President Taft na diens herkiezing wat minder streng tegen handel en industrie zal optreden ,te meer daar men het onder zoek naar de z.g. geliitrust, waar schijnlijk bij gebrek aan gegevens, heeft moeten staken, al moet worden erkend, dat ook hij aan de zuent tot verlaging der invoerrechten wel geen weerstand zal kunnen bieden, lntus- schen begint men in handelskringen hartelijk naar het einde van de be staande onzekerli -id te verlangen. De handel wacht slechts, naar uit alle ge gevens blijkt, op de noodige rust in de politiek, om op de werkelijk gezonde fundarnenteele toestanden langs nor malen weg zijn natuurlijke ontwikke ling te volgen. Dat in den luatsten tijd de handel levendiger wordt, kan, be halve uit de stalistVkcn, nog blijken uit de toenemende omzetten der ban ken. De Bank-clearings toonen over de maand Mei een vermeerdering aan van 1349 mill, dollar vergeleken bij vorig jaar en van 6429 millioen dol lar over het tijdperk van 1 Jan. tot uit. Mei. Deze vermeerdering moet uit sluitend te dankeu zijn aan toenemen de handelsomzetten, daar de handel in effecten eerder een vermindering iiceft ondergaan. Wel is \v3at zijn do winsten nog nl»>t in verhouding lot den zaken- omvang, doch men heeft goede hoop, dat bij de gunstige oogst-vooruitzich- teu prijsverhoogingen niet zullen uit blijven. Hiorinede ging dan ook de Steel Corp. met oen flinke verhooging vooraan en naar het gevoelen van goed-ingelichte kringen zullen ver dere prijsstijgingen spoedig volgen. Op ongunstige beslissingen der In tel state Commerce Commission wordt geen acht meer geslagen, eensdeels omdat zich ook in regeeringskringen een mildere stemming ten opzichte der sporen baanbreeki en anderzijds wijl men reden meent te hebben te gelooven, dat eene verandering in de opvattingen oer Interstate Commerce commission binnenkort merkbaar zal ZÜQ. icr beurze van Amsterdam kromp ue handel zoo mogelijk nog verder in. De koersverschillen in Amerikaan scne spoorwegsliuies beperken zich tol een half a urie kwart pCt. en voor sommige courante shares was de be- laxgstculieg zoo gering, dat hel dik wijls niet tot noteoriiig kon komen. In de industilêele afiiooliug zijn de verschillen evenmin groot. Comm. siteels konden op bovengenoemde prijsverhoogingeu en een gunstig in terview met Gary van 71 11/16 tot 72 3/8 verbeteren. Amalgamateds ver loren op een teruggang van den ko- perprijs iets in koors eu noteeren 83 7 /lti tegen 8-4 3/8. Am. Can. Comp. verloren 2 pCt. Overigens waren de verschillen in deze afdeeling niet noe menswaard. Was op de Amerik. Markt de belang stelling gering, ook in de lokale af- deehngen ging niet veel om. Slechts in Petroleum waarden was bevredi genden handel te constateeren. Na van 524 1/2 tot 530 1/4 te zijn opgeloo- pen werden Koninklijke ex dlv. (19 op 518 verhandeld waarna de koei'8 verder tot 522 opliep, doch op den laatsten beursdag zakte de koers in op het bericht, dat de Standard Oil on derhandelingen met de Brit North Borneo Petr. Mij. voert, ten einde door overneming dezer Maatschappij vasten voet in Indie te verkrijgen. Zij sluiten 510 1/2 Geconsolideerde hadden een gelijk verloop en liepen van 272 5/8 tot 267 1/2 terug. De overi ge Petroleumwaardcn alle in sym pathie met het hoofdfonds lager. Al leen maakten Naphta Pctr. Mij. met een rijzing van 232 tot 270 1/2 hierop een uitzondering. Tabaksaandeelen konden op de gunstige resultaten bij de voorjaars inschrijvingen behaald en waarvan nu de winsten zijn te herekenen voor de meeste soorten verder verbeteren. Deli-Batavia monteerden van 513 1/2 tot 520, Deli Mij. van 539 tot 565 Se- nembah van 544 tot 561. Deli Cultuur van 114 3/4 tot 119. Feuilleton Naarhet Engelse li door E. Phillips Oppenheim. 32) HOOFDSTUK XIII. Z i j n Tante. Hij hielp Virginia uit de autof en bracht haar den stoep op van het groote hiiis ui Grosvenor Square. Jo bent toch niet bang, lieveling? .vroeg tuj Ik ben doodelijk beangst, ant woordde zij oprecht. Hij greep geruststellend haar hand. Dwaas kindje 1 zei hij. Ik weet zeker dat je wel van mijn tante zult houden 1 Do deur vloog voor hen open. Een lak si ging ter zijde staan om hen te laten passeeren. Een oude dienaar in eenvoudige zwarte kleeren kwam uit een kleit: kantoortje toegeschoten. Uwe Hoogheid geniet toch een uitstekende gezondheid, hoop ik, zei hij. -- Heel goed, inderdaad, dank je wel, Jameson, zei Mildmay. Is mijn tante thuis? Mylady, is in do ontbijtkamer, Hoogheid, antwoordde de man, met een bijiza opmerkbaren blik op Virgi- Zal ik u aankondigen? Is zij alleen? vroeg Mildmay. Voor het oogenblik, ja Hoogheid, antwoordde de man. Guy bracht Virginia de hal door, tikic aan een deur en trad binnen. Een lange, grijsharige dame zat op een sufs met een theeblad naast zich. Zij zag er heel goed uit en leek bij zonder veel op Mildmay, dien zij haar rechter hand toestak. Guy bukte zich en bracht haar aan zijn lippen. Lieve tante, zei hij, zal u niet schrikken. Dat hangt er van af, antwoordde zij met een blik op Virginia. Mijn ze nuwen zijn niet meer wat zij waren, zooais je weet. Maar, ga voort. Ik stel u wel zwaar op de proef, dat weet ik, zei hij, maar er zijn re denen voor, die ik u later kan verkla ren. Ik heb een jonge dame meege- biaoht om met u kennis te maken, Mis6 Virginia Longworth. Ik hoop dat u heel veel van haar zult gaan hou den, omdat zij beloofd heeft mijn vrouw te zullen worden. Lady Mcdlincourt stak een lange. er een ijsberg „los" was en het bleek nu dat wij deze ontmoet hadden. Wij ontvloden hem niet, want op de brug werd de grootte zoo goed mo gelijk bepaald, de afstand gemeten en voortdurend hoorde ik het knette ren van de vonken van de draadloo ze telegraaf, die andere schepen waarschuwen moest. „Nu is het wel niet meer noodig," zei de eerste officier mij dien och tend, „het ding neemt snel af. Om 12 uur gisterenmiddag seinde de „Olym pic" de grootte en van nacht, na 14 uur is deze zoo enorm verminderd, dat ze nu denkelijk wel geheel ge smolten is" „En weet ge nu zeker dat 't dezelfde ijsberg is," vroeg ik hem. „Wel ja, ga maar mee," en wij gingen naar het kaartenhuis. En daar lag de kaart die elke maand door het bureau van scheep vaart der „Vereenigde Staten" uitge geven wordt eu waarop nauwkeurig de laatste bekende stand der ijsbergen wordt opgegeven, benevens de wind richting, de plaatsen waar mist was, dc plaatsen waar wrakken ronddool den, enz. De Vereenigde Staten, zooals kort heidshalve dit bureau wordt genoemd, hadden nu bericht gekregen van den ecnen, zoo ver buiten zijn koers ge raakte ijsberg en aan alle schepen had ze waarschuwingen gezonden en elk schip dat maar eenige snelle da ling van temperatuur in lucht of wa ter bad bespeurd, had dit geseind en zoo was men nauwkeurig op de hoog te van den gang van dat nu dubbel, neen tiendubbel gevreesde gevaarte. Toen wij uit de kaartenkamer kwa men, ging juist de blauwe vlag met den witten driehoek, mat den top naar boven in de mast, „Pas opsbergen in dc buurt", beteekent dit. Vroeger was dezelfde vlag als wij schepen pas seerden, die geen drandlooze telegra- phie aan boord badde r altijd gehee- schen met de punt van den witten driehoek naar beneden ten teeken, dat geen ijs te wachten was. Het zeilschip heesch dezelfde vlag, i-i dezelfde houding als wilde het vra gen of ze het sein goed had waargc noinou door de mei sterke verrekijkers gewapende wacht op ziju brug. De blauwe vlag daalde op ons scnip, maar vloog weer dadelijk daar op in dezelfde houding naar boven, ten teeken, dat nagegaan was uau boord van ons schip, welk signaal we gegeven hadden. Y\ eer daalde de vlag, weer werden andere geheescheu, tot op 't laatst geen seinen meer gewisseld werden. De „zeiler" ontvlood ons snel. Prach tig met zijn bol staand tuig, wendde het den steven en &er.ïge minuten latir was het aan 't oog onttrokken. Maar langzaam dreef daar nu ver weg van ons iets gee-lachtigs-wit omsnoerd door een witten gordel. Nog eenmaal richtten wij onze kijkers er op. En dan te weten", zeide de eerste officier, „dat de kapitein gewaarschuwd was, dat hij wist, dat er ijsbergen waren. O, 't is maar ge lukkig, dat hij omgekomen is, want t was roekeloos zoo te varen. W eer trokken wij het kaaiienhutsje binnen. Duidelijk zagen wij ueu weg, aieu de stoomschepen, uls ouderling ingesproken nemen moeien. Geen ïecute iijn van Engeland naar New- York, maar één, die een sterke Knik vertoont dicht bij Amerika. Gij kunt t u niet beier voorstellen dan dat ge u den weg van de Eiectrisehe traiu voorstelt van Amsterdam naar Zand- vuort. lot de Amsterdamse!*® Poort gaat die in éen rechte lijn, om zich dan scherp krommend, de llcerenvest slanke fijngevormde hand uit en maakte r aast zich op de sofa ruim te voor Virginia. Wie is u, lief kind? zei zc vol komen bedaard. Wil u een kop thee hebben? Ze is niet lekker, want zo heer al uren staan trekken, maar Guy kan even om versche bellen. Dus u gaat werkelijk met mijn neef trou wen? Virginia sloeg haar oogen op en keek een oogenblik in het gelaat van de vrouw die naast haar zat. Ja, lady Mcdlincourt, antwoord de zij. Ik hoop, dat u er niet boos om zal zijn. Boosl Maar Hef kind, ik ben nooit boos, verklaarde lady Mcdlin court. Ik ben in die levensjaren ge komen, waarin men zich de weelde niet meer kan permitteeren aan zijn aandoeningen toe te geven. Je zult er zeker wel niets tegen hebben, dat ik je belden eenige vragen doe. Om te beginnen, hoe is uw naam? Wie is u? Guy leunde eeri beetje voorover. Zij zal over heel korten tijd Her togin von Mowbray zijn, tante, zeide hij. Vergeet dat alstublieft niet. Lady Mcdlincourt hief haar wenk brauwen op. Zoo'n jongen 1 riep zij uit. Alsof ik >kans had dat te vergetenIk voel het immers voortdurend trillen in mijn hart. Ga hier allebei een oogen blik zitten. Ik ga zelf Jameson even order cevcn de eerste minuten nie mand bij mij toe te laten. Zij liep de kamer door en de twee jongelieden waren een oogenblik al leen. Zij wisselden snel een blik, en Guy lachte om den schrik op het ge laat van Virginia. Maak je niet ongerust, vrouwtje, zei hij. Je zult het met mijn tante wel kunnen vinden, dat weet ik zeker. Zij is een beetje vreemd als men haar voor het eerst ontmoet en zij heeft er een hekel aan haar gevoel te toonen, maar zij heeft een bijzonder goed hart Zij schijnt een beetje absent te zijn, niet? vroeg Virginia, precies alsof zij vooruit al van mijn bezoek op de hoogte was? Maak je daarover niet ongerust, lieve, antwoordde hij glimlachend. Dat is zoo haar manier van doen. Drink nu je thee maar op, dan zul jij je veel beter voelen. Virginia schudde het boofd. Ik kan niet, Guy, verklaarde zij. Ze is al te bitter. Dan zal ik bellen om andere, zei hij, naar de bel toegaande. Doe het alsjeblieft niet, verzocht zij. Ik houd niet van thee. Het spijt je toch niet, Guy, is 't wel? Hij nam haar hand en lachte ge ruststellend. Dwaas meisje, zei hij. Mag ik je een kus geven? O, zei Virginia, ik heb een ge voel alsof het mij gerust zou stellen als je mij een kus gaf. Weet je wel heel, heel zeker, dat je hiervan nooit berouw zult hebben, wat je tante ook mag zeggen? Volkomen zeker! verklaarde hij. En jij? O, dat is niet hetzelfde, verklaar- de Virginia, haar hoofd schuddend.1 Ik weet wat ik doe. Maar ik ook, zei hij, zijn hand een oogenblik op haar schouder la tende rusten. Lady Medlincourt verscheen weer. Zij ging weer zitten en bewoog Guy tegenover haar plaats te nemen. Nu zullen wij tenminste een kwartier lang niet gestoord worden, zei ze, en nu wil tk er graag alles van weten. Je bent heel mooi, dat verheugt mij. lieve, zei ze, terwijl ze Virginia aandachtig bekeek. Ik houd niet van leélijke meisjes. Hoe zei je dat je naam was? Virginia Longworth l antwoordde Virginia blozend. Wat een bekoorlijke naam! zei lady Medlincourt, haar lorgnet dicht knijpend. Vertel mij alles van haar, Guy. Lieve tante, antwoordde hij la chend, we kennen elkaar nog zoo kort. Lady Medlincourt knikte Ol zei ze. Ongetwijfeld zul je later elkaar nog veel moeten verge ven. Laat mij dan mijn vraag op een andere manier stellen. Vertel mij wat ik weten moet omtrent de Hertogin Rubbcraundeelen konden, nu blijkt dat de met zooveel ophef aangekon digde vervaardiging van kunstmatige rubber, wederom op niets zal uitloo- pen, krachtig verbeteren. Amsterdam Rubber konden, geholpen door een mooie productie-opgave van 204 tot 215 verbeteren. Oost Java Rubber re zen 2 Bandar 3 1/2%, Kali Tel© pak 5 Van Mijnwanrden waren KetahocnB voor beide soorten eenige procenten lager. Daarentegen waren Oost-Bor- neo's voor alle soorten ongeveer 5 hocger. Van onze Nationale Schuld konden de 3 Cert, van 79 11/16 tot 80 verbe teren. De 3 1/2 soorten nagenoeg onveranderd. Integralen 3/16 lager. Geld op prolongatie iets goodkoopef op 3 3/4 a 4 1/4 na 4 1/2 a 5 Binnenland EERSTE KAMER. Voorlooyig Verslag. SUPPL. BEGKOOTING BINNENL, ZAKEN 1912. Men had tegelijk met het voorstel tot toekenning van de inaximum- wedde aan den hoogleeraar in de mi croscopische anatomie verwacht een post te zien uitgetrokken als eerste tennhn voor den bouw van liet labo ratorium met daarbij behoorenden cultuurtuin aan de Technische Hoo- geschooL Eenige leden betreurden, dat da Regeering in den laatsten tijd her haaldelijk maatregelen neemt in casu de omzetting van eenige 3-jarige H. B. Scholen in vijfjarige die de eventuecle uitvoering van de plannen der lueenscliakelingscomuiissie in hooge mate zullen bemoeilijken. Anderen juichten de voorstellen der Regeering toe, omdat zij van dc weil- scbelijkheiü van de uitbreiding der genoemde scholen overtuigd waren. AMEU1KAANSCHE KRUISBESSEN- MEELDAUW. De Minister van Landbouw zegt fn zijn antwoord op het verslag der Eer ste Kamer omtrent het wetsontwerp tot wering eu bestrijding van den Ainerikaaiische kruisbessen meel dauw. dat de kruisbesscuteelt, die m verschillende gedeelten van ons land eene belangrijke bron van inkomsten vormt, onmogelijk zou worden, eu on ze uitvoerhandel m vruchten die eene steeds grootere beteekenis verkrijgt, rechtstreeks ernstig nadeel zou onder vinden, indien hier te lande de plaag niet met kracht werd bestreden. KERMISPRET. Te Culemborg is een 12-jarigo ker« mtsjongen door zijne ouders achterge laten. Er wordt getracht dezen op te sporen. In hetzelfde stadje kregen eenige opgeschoten jongens twist met oen kermisgast, waarbij de laatste met een mes in den hals verwond werd. Aan het politiebureau went de eer ste geneeskundige hulp verleend. Te gen den gearresteerden dader is pro ces-verbaal opgemaakt, ONWEER EN BRAND. Te Stadskanaal sloeg Donderdag middag de bliksem in de behuizing van Kn welke geheel afbrandde. Donderdag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken bij den land bouwer G. te Üud-Yroenhoven (L-). 3000 K.G. hooi is verbrand. Alles was verzekerd. In den nacht is de boerderij van van Mowbray. Zoo bijv? vroeg hij bedaard. Haar familie, zei lady Medlin court. Je bent zeker een Amerikaun- sche, niet waar, kind? ging zij voort. Je accent is heel gering, maar ik ver beeld mij toch, dat ik er iets van kan hooren, en zulke oogen als jij heb, zien wij in Engeland niet Ja, Ik ben Amerikaansche, lady Medlincourt, antwoordde Virginia. Wie is je familie dan? vroeg lady Medlincourt. Waar heb je elkaar ontmoet? Wie stelde je aan elkaar voor? Kijk elkaar nu niet zoo onnoo- zcl aan. Bedenk dat, hoe alledaags mijn vragen ook mogen klinken, het dingen zijn die ik moet weten als ik jelui van eenig nut zal kunnen zijn Virginia werd een beetje bleek. Lady Medlincourt, zei ze, het spijt mij, maar ik kan uw vragen nu nog niet beantwoorden. Lady Medlincourt schoof ccn beetje achteruit op haar stoel. Zij keek hel meisje in de grootste verbazing aan. Watl riep zij uit, Guy kwam nu wat voorovergeleund zitten. Lieve tante, zei hij, denk niet dat wij beiden dwaas zijn, maar ik heb Vir ginia beloofd, dat zij den eersten tijd niet met vragen zal worden lustig geval len. Ik ontmoette haar up de boot op mijn terugreis uit Amerika en dat la alles wat wij u nu nog kunnen ver tellen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9