1 1 TWEEDE BLAD. DE MILLIONAIRS WOENSDAG 10 JULI 1912 Buitenlandse!] Overzicht I ROOSF.VLLT F.N DE PRESIDENTS- VERKIEZING. I Zooals bekend is, sclirijft de bc- I riohtgever van de „Times to Wash ington, heeft ex-presidént Roosevelt thans uffn-ieel verklaard, dat hij ai zijn krachten zal inspannen om een I nieuwe partij te vormen, liet schijnt intussehen, dat de benoeming vandr. Woodward Wilson zijn jilannen eenigszins in dc war gestuurd heeft. Na do beénxliging der conventJO to Chicago was Roosevelt van plan, zijn campagne voort te zetten onder de leus: „Het volk tegen de bosses". On middellijk na de verkiezing van de conventie Ie Baltimore van Wilson als candidaat voor het presidentschap van de democratische partij, tracht ten de ex-president en zijn aanhan gers het volk te doen golooven. dat do candidatuur van Wilson was ver kregen met, behulp van de „bosses". Hunne pogingen schijnen echter niet niet succes bekroond te zijn. Wat hier ook van rij, Roosevelt zag in, dat, om den strijd voort te zetten tegen ©en zoo progressief candidaat ah de gou verneur van New-Jersey is, hem een 3ülide basis ontbrak. Men kan thans verwachten, dat zijn nieuwe oorlogs kreet zal zijn „Noch het programma der republikeinen, noch dat der de mocraten beantwoordt aan dc econo mische en sociale cischen van het land en alleen een nieuwe partij kan voldoen aan do verlangens en eischen fan den werkman en den landbou wer." Het is nog te vroeg om zich reken schap to geven van liet gewicht dezer nieuwe beweging. Tot dusverre heeft zij de aandacht van het publiek niet getrokken, maar wanneer dit het ge val zal zijn, kan men er zeker van zijn. dut de vijanden van den ex- president niet zullen aarzelen hem nogmaals te beschuldigen dc klassen haat to veel te exploiteeren ten eigen bate. De toestand is zeer interessant. In Jen persoon van president Taft heeft het land een verklaard conservatief, in dien van dr. Wilson een normaal progressist en in ex-president Roose velt een geavanceerd radicaal. Eén ding is zeker, als Roosevelt den strijd voort wil zetten, moet hij meer dan ooit rekenen op den steun van het volk. De politici, die zijn candidatuur op do republikeinsche conventie voor stonden, verlaten hem de ©en na den ander. Van den anderen kant scharen zich do democraten onder het vaan del van dr. Wilson, die zijn populair© campagne tegen het douanetarief en do duurte van het leven voorbereidt. DE STAKING IN ENGELAND. Do stakers hebben nog eens een manifestatie gehouden in Hydepark, waarbij de leiders Gosling en Ren Tillett redevoeringen hebben gehou den. Doze laatste zeide o. m. het vol gende ,,fk wil geen bedreigingen uiten, maar als wij de overwinning niet kunnen behalen door vredelievende middelen, als de kapitalisten en de regeering zeggen, dat wij geen recht hebben op het leven," zullen wij, de macht in handen nemendan zullen wij gebruik moeten maken van ande re middel »n en ik verklaar hier open lijk. dat de eenige andere middelen, die ons ter dienste staan, die zijn van geweld en aanwending van al onze lichamelijke kracht, die wij lx»zitt.en. Op deze wijze zullen wij er in slagen aan de ergerlijke coalitie der kapita listen te doen begrijpen, dat Onze vrouwen en kinderen ons even dier baar zijn als hun vrouwen en kinde ren hun." Dat zijn geen woorden, die op een verbetering van den toestand wijzen. De Koning heeft ook afgezien van het plan, om den arbeid voor do nieuw© havens te gaan inwijden. Dat teekent 1 DE SAMENZWERING TEGEN DE PORTUGEESCHE REGEER ING. De berichtgever van het „Journal' meldt uit Tuy over den mislukten aanslag op Valenea, door een der co lonnes, die voor den inval in Portu gal bestemd waren Aan de „New-.York Herald" werd >n een bericht, van Zondag j.l. uit Lissa bon gemeld, dat de royalisten over omstreeks 2500 man konden beschik ken, d.ie over verschillende punten aan de Porlugeesche grens verdeeld wa ren en slechts wachtten op een teeken van de samenzweerders in Portugal ♦elf, om het land binnen te rukken. De Portugeesche eersle minister verklaarde, dat de regeering geheel op de hoogte was van de plannen der samenzweerders en maatregelen ge troffen had, waardoor zij in hel noorden des lands over 8000 man kan beschikken. Zoo staan, volgens den Frnnschen berichtgever, 4 bataljons infanterie en een ©scadron cavalerie te Guima- raez, waar, volgens de eerste offi- cieele berichten, de troepen, die van Porto kwamen, bevel zouden hebben ontvangen, niet verder te gaan, wijl de monarchistische beweging reeds was onderdrukt. Nu is het toevallig, dat Guimaraes zelf een der plaatsen was. waar de bcweg-.ng tot eene uit barsting kwam. liet bevel om daar te blijven w:erd dus wellicht om eene andere reden gegeven, dan de offi cieel aangevoerde. Do regeering vertrouwt de troepen in het noorden niet en zond daarom reeds ecnig© Oorlogsschepen naar Porto, terwijl andero zullen volgen, blijkbaar om, zoo noodig, dc lan dingsdivisies aan het werk te zotten. Dn „Daily Telegraph" bericht, dat de ex-koning Manuel en de preten dent Dom Miguel gemecno zank ma ken en dat de royalistische beweging in Portugal steun vindt bij do carlis- tische partij in Spanje. De „Daily Graphic" maakt melding van EEN NIEUW VERDRAG, beti effende den status quo in de Middellandsche Zee. Dit verdrag, oor sprenkel i ik uitgegaan van Paiijs, zou, volgens het blad, reeds voor den terugkeer van den Engelschcn pre mier en den minister van Marine van hun reis naar de Middellandsche Zee, besproken zijn, terwijl dc bepa lingen van genoemd verdrag door sir Edward Grey en den Franschen ge zant, Cambon, den aden Juni in prin cipe zouden zijn vastgesteld. Daarop zou het nieuwe verdrag het onder werp eener bespreking van het En- gelsch kabinet hebben uitgemaakt, en nadat te Londen het oordeel gunstig uitgevallen zou zijn, zou de Engelsche gezant de opdracht hebben, biervan mcdedeeling te doen aan de Italiaan- sclie regeering. Volgens de „Daily Graphic" erkent genoemd verdrag de inlijving van Tripolis door Italië, ter wijl andere wijzigingen van den sta tus quo, als de losmaking der eilan den in de Aegeïscho Zee, van Turkije uitgesloten zijn. De nieuwe overeen komst kan echter slechts eerst dan in werking treden, wanneer Italië door de toestemming van Turkije wettelij ke aanspraken op Tripolis kan lajten gelden. De aanleiding tot deze nieuwe overeenkomst zou de vrees zijn, dat Italië, wanneer de voornaamste Mid dellandsche Zee-mogendheden niet met de Italiaansche regeering tot overeenstemming kwamen, zich ge noodzaakt zou zien, elders steun te zeeken. En hierdoor zouden nieuwe en ongewenschte elementen bij het vraagstuk der Middellandsche Zee betrokken worden. Het blad meent, dat het eenige, wat. de nieuwe over eenkomst bereikt, is, dat de Driebond voorloopig nog uit de Middellandsche Zee verwijderd gebonden wordt! Het valt echter moeilijk, mot het oog op de overeenkomsten, welke reeds vroe ger in 1887 en 1907 gesloten en beide onvoldoende gebleken zijn, deze over eenkomst al te ernstig op te nemeh. Op Frankrijk kan men zich wel ver laten, daar ei- geen grottd bestaat, om aan den goeden wil van dit land te twijfelen. Anders is het echter met Italië ge steld, dat volgens dc „Daily Graphic" niet gewoon is, zijn verplichtingen als bondgenoot al te streng op te vatten, maar steeds naar den meestbiedende ziet. Weet men het vandaag door Tripolis aan zich te verbinden, dan geeft dat nog geen zekerheid, dat het morgen niet naar den Driebond over- loopen zal, wanneer dezo met eenige voordeelen op den Balkan lokken gaat. Bovendien is het cynisme, waar mede Italië in de Tripolitaansche kwestie verschillende verdragen met de voeten getreden heeft, voor deze nieuwe overeenkomst al zeer weinig bemoedigend. Omtrent het MIJNONGELUK IN ENGELAND wordt nog gemold, dat later nog vier ontploffingen plaats hadden in de Cadeby-mijn, waardoor het mijngas toestroomde, en verschillende gewel ven instortten. Naar gemeld wordt is een reddingsbrigade verpletterd. Er zijn zeker 56 slachtoffers, waar onder drie gouverncments-mijnm- specteurs, die deel uitmaakten van de omgekomen reddingsbrigade. Aan sommige manschappen van de reddingsbrigade is de terugweg afge sneden door het instorten van gewel ven Gisteravond te 10 uur kon het aan tal dooden op 74 worden vastgesteld 69 lijken zijn reeds gevonden. Ondanks de ramp in de Cadeby- mijn is KONING GF.ORGE gistermiddag toch afgedaald in de Elsecar-mijn. in hetzelfde district van de Cadeby. Do koning daalde tot een diepte van duizend voet, en zag daar het in ij iihed rijf in volle werking. De Koning en de Koningin hebben des avonds het terrein van de Cade by-mijn bezocht, om persoonlijk van hun deelneming blijk te geven. Zij werden eerbiedig gegroet door de van smart verslagen menigte, die aan den ingang van de mijnschacht was samengestroomd om het laatste nieuws to vernemen. DE INVAL IN PORTUGAL. In bet gevecht bij Chavez zouden de invallers onder Couceiro dertig dooden en een honderdtal gewonden hebben verloren, meldt een telegram. Do troepenafdceling van Lima zou 153 gesneuvelden en gewonden tellen. Een telegram uit Villareal meldt, dat de republikeinsche troepen bij de vervolging van de rebpllen, die Cha vez 'aanvielen, hun een stuk geschut afhandig maakten nabij Outeiro Secco. De toestand in Chavez is weer nor maal geworden. Men verzekert, dat de monarchis ten een inval poogden te doen bij Gerez, maar onmiddellijk werden te ruggedreven. De troebelen en aanslagen tegen personen en eigendommen duren voort te Caberras de Baste. Troepen kozen stelling om het dorp te bom- bardeeran. Telegrammen uit Portugeesche bron verzekeren, dat een inval gedaan zal worden uit do richting van Ciudad Rodrigo, een Spannsche grensstad. De monarchisten zouden op marsch zijn naar Almeida. DE RUSSISCHE VLOOT. In een keizerlijk schrijven aan den Russischen minister van marine wordt de nadruk gelegd op het be stemmen van 500 millioen roebel tot het herstel van de vloot. Het moet ons voortdurend streven •zijn, zoo luidt het schrijven, om de zware wonden, die gedurende den laatsten oorlog aan de marine zijn toegebracht in nederlagen, welke ons tot dusverre onbekend waren, to hee- len. Ten slotte wordt een beroep gedaan op het plichtsliesef van alle vertegen woordigers der marine en de wensch uitgesproken, dat alle verwijten, die herhaaldelijk door de handelingen van het departement werden uitge lokt, van nu af tot het verleden mo gen behooron. Binnenland VERGADERING MIDDENSTANDS BOND TE DEVENTER. Hedenmorgen werd to Deventer de algemeen© vergadering en 't congres van den Middenstandsbond geopend!. Do voorzitter, de heer J. S. Meilw- sen sprak do openingsrede uit.. Spr. begon met een' terugblik op het be reikte in de tien jaar dat de Bond be-, staat, hoe langzamerhand de spot van velen in den beginne nu geworden was achting, hoe ook hot buitenland het streven van den bond had leeren waardeeren. liet groote doel bij den aanvang gesteld was ten grooten dee- le al bereikt. De vraag of het gelukt was de bedreigde poeiiie der Midden standers in de Maatschappij te ver sterken, meende spr. te mogen beves tigen. Een der eerst© onderwerpen waar voor de aandacht gevraagd werd van de organisatie, was de vakopleiding voor den üandeldrijvendeii en den industrieelen Middenstand. Ook wees spr. op het feit, dat de wetenschap \oor cominercieelo zaken een behoefto was geworden. Reeds op het tweede congres had Mr. Kort hals Altes op de groote noodzakelijk heid hiervan gewezen. Spr. noemde het Middenstands- vraagstuk een vraagstuk van opvoe ding. Met groot genoegen memoreer de spr. do instellingen, waar onder wijs wordt gegeven in vakkennis, de stichting van het Rijksbureau tot on derzoek van handelswaren te Leiden. Maar nog een overwinning was be haald. Waar vroeger een Midden stander zich schaamde voor het vak dat hij beoefende en alles in het werk stelde om te voorkomen, dat zijn kin deren hem zouden opvolgen, daar ziet men heden do Middenstanders met rechtmaligen trots er op beroepen, dat zij lid van de organisatie zijn. Ook in andere kringen wordt echter rnet sympathie het werken van den Mid denstandsbond gevolgd. Na deze blik in het verleden wilde spr. een blik in de toekomst werpen. Krachtig moet gezorgd worden voor <le vakopleiding en dient het leerwe zen wettig geregeld te worden. Ook 't belangrijke vraagstuk der Midden- standscoöperatie dient grondig be studeerd te worde nen zal met meer kracht dan geschiedt is bij de Regee ring moeten worden aangedrongen op een wetgeving waarbij de eerlijke han del beschermd wordt. Zoo is ons program van actie, zei- do spr. Medegedeeld werd het jaarverslag over 1911—1912. Ook dit begint met een.terugblik over de afgeloopen tien jaar. Vorder bevatte dit weinig be langrijks. Het rapport van den penningmees ter bracht een batig saldo voor het jaar 1911 van ruim f 58, de begrooting voor 1912 bedraagt een kleine drie mille. Vanmiddag om twee uur wordt bet congres voortgezet. STATEN VAN FRIESLAND. Gekozen is tot lid van Ged. Staten van Friesland de heer R. S. A. Vis ser. KLAGERS. Met algemeene stemmen werd dc volgende motie aangenomen De Anti-revolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" te Am sterdam, bijeen in buitengewone le denvergadering op 8 Juli 1912, betreurende den minder voorspoedi ge!! gang van zaken ten opzichte van de sociale wetgeving, onder moer blij kende uit de verwerping van liet ont- werp-Bukkerswet, met betrekking, waai toe zij hoopt, dat alsnog een be vredigende wettelijke oplossing zal kunnen worden gevonden, sjireekt de hoop uit, dat aan ver schillende rechtmatige verwachtingen in zake dc sociale wetgeving meer zal worden tegemoet gekomen. VEREENIGING VAN GASFABR IK ANTEN. De Vereeniging van Gxsfabrikanten in Nederland, die gisteren en neden haar 40e vergadering te Ar.ihem hield, werd Maandag t;n Stad huize ontvangen. Bij aJwez.igheid van den burgemjes ter sprak de oudste wethouder, mr. I. Everts B.IIzn., een redo uit, waarin hij te Arnhem welkom heette den kring wetenschappelijk gevormde mannen, die in natuurlijken en in overdrachtelijke!! zin verlichting na streven. De gasmdustrij noemde dc wethouder de schoonste industrie in ons vaderland wat zou een gemeen te zijn zonder gasfabriek, wat z.mi er in Arnhem van de gemeenle-financiën terecht komen, wanneer er geen gas fabriek was Heripnerende aan de 23e algemeene vergadering der Vereeniging, welke 17 jaar geleden ook in Arnhem plaats vond ,wees spr. er op, hoe toen aan de orde waren gesteld vraagpunten be treffende de toepassing van gasgloei licht op de straatverlichting en aan gaande bet in practijk brengen van muntgasmeters. De toenmalige direc teur der Arnheinsche gasfabriek kon in die vergadering ais een groote nieuwigheid meedeelen, dat in Arn hem een straat te zien was, waarin gasgloeilicht werd toegepast, terwijl muntgasmeters zoo goed ais niet ge- I ruikt werden. Terwijl dc toepassing van gasgloeilicht sedert algemeen werd, zijn er thans in Nederland 190.000 muntmeters geplaatst, heeft Amsterdam er 64,000, Arnhem naar evenredigheid der bevolking het groot ste van alle steden, nl. 125 per 1000 in woners. De machtige resultaten, welke Ver kregen werden op iiet terrein der gas- indusu ie, zijn ook te danken aan het werken der Vereeniging van Gasfa- brikanten. En waar de concurrentie van het eleclrisch licht deed vermoeden, dat het gas 't toppunt van bloei zou hebbeh bereikt, daar ziet mei in Arn hem gusfabriek en electrische centra le zusterlijk bijeen, samenwerkend in edelen wedstrijd, strevend naar het schoonste resultaat, terwijl de ge meente van be:de instellingen de voor deelen geniet. De wethouder bssloot met den wensch, dat de Vereeniging nog lang werkzaam zou mogen zijn en de gas- fabricagc zoo mogelijk nog tot tioo- ger punt van ontwikkeling zou bren- Dc voorzitter d:r Vereeniging, de heer O. S. Knottnerus uit Rotterdam, dankte in zijn antwoord voor dc groo te waardeering, welke in dc rede van den wethouder doorstraalde voor de moeitevolle werkzaamheden der Ver eeniging en wees er op. hoe dc ver wachtingen over de ontwikkeling rler gastcchniek zijn overtroffen, zoo zelfs dat ieder licht, door electriciteit voort gebracht, kan worden overtroffen, waar lampen worden pcconsf rueerJ, welke een lichtsterkte van 4000 kaar sen kunnen ontwikkolen. Met de ontwikkeling der techniek ging gepaard een greote vooruitgang in de wijze der gasproductie. Spr. bracht een saluut aan hetgeen de op volgende directeuren der gasfabriek te Arnhem op dit gebied tot stabel brachten, speciaal wijzend op de nieuwste technische verbetering hier tot stand gekomen de verticale ovens. Spr. besloot met het voorstellen van ©en dronk op het gemeentebestuur van Arnhem. TERMIJNMARKT IN GRANEN. Gister is te Rotterdam do termijn- markt in granen geopend in tegen woordigheid van den heer Jos. Jacob- son, president der commissie van or de der Groote Beurs van Koophandel, en het bestuur van het Comité van den Graanhandel. BOND VAN HANDELSREIZIGERS. Gisterenmorgen werd de vergade ring voortgezet. De voorzitter van den bond heette den heer Ka Iff wel kom, die als voorzitter van de Zwol- sche Kamer van Koophandel en Fa brieken, van zijn belangstelling in het streven van den Bond deed blij ken. Dit bewijs van sympathie stelt de Bond op hoogen prijs. De commissie tot nazien der reke ning en verantwoording van den pen ningmeester had alles accoord bevon den, zoodat zij adviseerde hém te dë- chargeeren van het gehouden beheer. Door de Zwolsche Handelsreizi- gersvereeniging waren een drietal voorstellen op de agenda gebracht, die nu aan de orde werden gesteld. Na toelichting door den afgevaar digde van Zwolle en na breedvoerige bespreking, werd het hoofdbestuur opgedragen pogingen aan te wenden om vereenigingen op te richten in plaatsen, waar deze nog niet bestaan en waar een voldoend aantal reizigers woont. Het tweede voorstel, om een weer- standskas te stichten tot bestrijding van eventueele kosten van door den Bond goed te keuren procedures zij ner leden tegenover hun werkgevers enz„ werd als onuitvoerbaar, met het oog op de kosten, teruggewezen. Het derde voorstel, dat beoogde steun te verleenen aan leden lijdende aan tuberculose, werd in dien zin aangenomen, dat getracht zul worden meer invloed te verkrijgen in do ver eeniging „Verpleging en Rust" te Amsterdam, waarvan de Bond thans reeds donateur is. Men zal de aange sloten vereenigingen opwekken dona trice te worden en trachten een be stuurszetel van „Verpleging en Rust" voor den Bond te verkrijgen. EEN OPDRACHT. Naar 't Hbld. verneemt, zal, indien de gemeente Amsterdam een haar gedaan aanbod aanvaardt, liëndrick [de Keyser in den gevel van het Ste delijk Museum niet lang alleen staan. Aan dc gemeente toch is door het be stuur der Rijks-Academie van beel dende kunsten aangeboden aan den Prix-de Rome-winner Ingen IIousz op te dragen het maken van een beeld dat in een der nissen van het mu seum zou worden geplaatst. Op deze wijze zou de heer Ingen Housz in zijn vierde subsidie-jaar, in plaats van ojmieuw in het buitenland te gaan studeeren, een opdracht van belang te vervullen krijgen, en de stad zou een beeld ontvangen, dat zij vermoe delijk tegen geld vooreerst niet zou koopen. Op deze wijze wordt weer een Prix de Rome-winner, evenals verleden jaar Bottema, die toen een paar pa- ncelen schilderde voor de Koninklijke Bibliotheek, de gelegenheid gegeven in zijn vak werk te doen ten algemee- nen nutte. Over de figuur, die gekozen zou worden, wordt overlegd, in de eerste plaats met den architect van het ge bouw, den heer Weissman. Er is spra ke van den Amstcrdamschen schilder Jacob Cornelisz van Oostsaan (vóór 1170—vóór 1533). Onze Lachiioek OVERBODIG. Mama. Arthur, uit wat je daar geschreven hobt, kan een verstandig in#nsch niet wijs worden. Zoontje. Maar mama, dat be hoeft ook niet; waarom zou een ver staixlig mensch nog wijs moeten vonden? GEVAT. Iemand die een ouder de les had jolozen, eindigde met de woorden- houd mo ten goode, dat ik u ongezou ten de waarheid zeg. Al te bescheiden, om zelf uwe opmerkingen flauw te noemen, was 't antwoord. DAT IS WAT ANDERS! Grootmoe, ik bon gisteravond gevallen en ik bleef 8 uur bewuste loos. Zoo, Piet! Ik schrik er van. Waar viel je dan? Ik viel in slaap. Grootmoe. ARBITRAGE. Pa, wat beleekent arbitrage io het oorlogvoeren eigenlijk? —Dat beteekent als twee landen, die even sterk zijn, afspreken een derde, dat niet zoo sterk is, samen te doelen. EERSTE KAMER. Gisterenmiddag was de Kanier voof eenige oogenblikken vergaderd, voornamelijk om de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerpen in ontvangst te nemen. Doze zijn naar do ufdeelingen ver zonden die dadelijk vergaderden. Donderdag 11 uur zullen de nog van de vorige bijeenkomst overgebleven en do spoedeischende nieuwe ontwerpen, in openbare vergadering worden b© handekl. Later, denkelijk nog wel in deze maand, komt de Kamer dan voor de overige, meer belangrijke zaken, die men nog wil afdoen in dit zittingjaar, terug. Het nieuwbenoemde lid, de heer Cre- mer, tot wiens toelating is besloten, lam na eedsaflegging zitting. TWEEDE KAMER. Tegelijk met de Eerste Kamer kwam, noodgedrongen ook de Tweede Kamer gisterenmiddag nog eens samen. Het was een tegenvaller en men had groote vreeze dat hel vereischte leden- lal niet aanwezig zou zijn. Dat was evenwel niet het geval en de zaken konden hun loop hebben. De Kamer had alleen nog over de moties-Ter Laan, ter zake van de her ziening der onderofficiers-pensioenen te beslissen d. i. nader te stemmen. in de militaire peri9ioen- en bevor- deringswetten verder af te doen. Dit is betrekkelijk spoedig gelukt. I'e voren echter had de heer Duy- niaer van Twist, het woord voerend voor een persoonlijk feit, in heftige be woordingen er aanmerking op ge maakt, dat de boer Duys in het ste nogram dat op het incident van jl. Vrijdag sloeg grove wijzigingen had gemaakt. Voor dezo zaak verwees de Voorzitter den klager naar de com missie voor de stenografie, terwijl de heer Vliegen er protest tegen aantee- kende, dat de lieer Van Twist een af wezige aanviel (de hoer Duys was er niet). Na de sluiting van het incident werdeu de beide moties Ter Laan ver worpen met 63 tegen 4 en 63 tegen 2 stemmen. Een gelijk lot trof met 32 tegen 31 stemmen het amendement- Thomson om do terugkw erkende kracht der militaire pensioenwetten te boperken tot 24 Nov. 1911. En toen kwam het afscheid van den Voorzitter, die mededeelde op medisch advies zijn taak te moeten nederleg- gen. Van harte ging dat niet, zeide de heer Van Bylandt. Maar nu het waarschijnlijk de laatste maal was dat hij presideerde, bracht hij, in be wogen stemming, hulde en dank aan allen die hem welwillendheid en steun bewezen. Dank aan den grif fier, de commiezen-griffier en allo ambtenaren der Kamer, tot aan het vrouwelijk personeel toe. En1 daarna Feuilleton Naarhet Engelsch door E. Phillips Oppenhei m. U liegtzei Phineas Duge be daard. Maar dat zal ik laten pnssee- ren. Het komt natuurlijk zoo in uw Kraam te nus. Ik a oio uier, om u de gelegenheid te geven eenige. vragen te Icuntwoorden. Ik kon moeilijk ver wachten, dat zoon reclitstreoksche manier van doen bij u bijval zou vinden. Uw manier van doen, zei Vine, is iri elk geval zoo, dat ik die in mijn eigen kamers niet kan toelaten. Phineas Duge stak zijn hand uit. Eén cogcnblik, Mr. Vine, zei hij. Vine bief staan. Welnu vroeg hij. Ik kom weei op de quaestie van mijn nicht terug, zei Phineas Duge. Wat die andere zaken betreffen, als u ze niet me' mii wenscht te bespreken, laat het dan. Zelfs in dit land zal n merken, dat ik niet machteloos ben. Maar wat mijn nicht betreft, dring ik cp een nadere verklaring aan. Een verklaring, waarvan vroeg Vine. Toen zij een paar maanden gele den New York verliet, ging Pliine.as Duge Voort, waren u en zij vreemde lingen. Toegegeven, dat zij hier kwam met een dwnze zer.diig. dan was dit nog niet heelemaal haar eigen schuld, ©n zij was maar een onnoozel kind waaraan heelemaal geen verlof had mogen worden gegeven om Amerika te verlate In dat opzicht zijn wij bet volko men eens, Mr. Duge, zei Vino op dro gen toon. Zij.maakte op een of andere na- nier kennis met u, ging Phineas Duge voort, en u werd in verschillende res taurants in haar gezelschap gezien eens, geloof ik zelfs op een plaats van \ermaak. Zij verliet iiaar pension en nam kamers hier in dit gebouw. Haar kamer, hoorde ik was aan den ando ren kant van de gang, maar een paar voeten van de uwe af. Wat bestaat ?r tusschen u en mijn nicht, Norris Vine Vine leunde tegen de tafel, en een flauwe glimlach verlichtte ziju ge laat. Werkelijk, Mr. Duge. zei hij, U moet mij vergeven, dat dit geval mij amuseert, liet idéo dat zooiets tri viaals als het welzijn van een nicht u cok maar in het minst zou interessoe- ren, kwam mij bijna als iets para doxaals voor. Phineas Duge zweeg eenige oogen blikken, zijn scherpe cogen op het ge laat van Vine gevestigd. Vermaak u zcoveel u wil, Mr. Vine, zei hij, maar beantwoord mijn vragen. Uw nicht, zei Norris Vine, kwam hierheen, om mij te bestelen, op wiens aansporen kan ik allten rr.aar vermoe den. Mijn eerste ontmoeting met haar bad plaats bier in deze kamer, waar zij binnen kwam als een dief. Welke consideratie heeft u ooit gebruiki, zelfs tegenover de onschuldiger., die uw pad kruisten Het gelaat van Duge onderging nog altijd geen verandering, maar bij haalde scherp adein en als 't ware en- gemerkt kwam hij wat dichter bij den man tegenover hem staan. Waar is zij nu, Norris Vine vroeg hij. Als zij niet in haar kamers is, antwoordde Vine, dan weet ik het riet. Zij heeft haar kamers opgezjgd, liaar bagage meegenomen, en is heen gegaan, zei Duge. Misschien heoft u haar wel van hier weggejaagd. Ik wist daar niets van, antwoord de Vine. Feitelijk verwachtte ik, dat zij andaag met mij zou gaan lun chen. Phineas Duge keek neer op de tafel, aarvoor hij stond. Hij scheen in zijn geest iets te overwegen en vlak tegen over hem stond Norris Vine te wach ten. Toen Duge weer opkeek scheen Vine voor het eerst op te merken, dat zijn bezoeker begon te veranderen. Norris Vine, zei hij. gij en ik zijn altijd vijanden geweest sinds den dag, waarop wij van e'kaars bestaan be wust werden. Wij vertegenwoordigen verschillende principes. Er is geen le vensqiiaestie waarbij onze belangen zoowel als onze theorieën niet met °1- kaar in botsing kon.en. Maar er zijn nog andere dingen behalve de strijd om het bestaan alleen, die mannen met ©enig gevoel voor humor kunnen bespreken, zelfs al zijn zij vijanden. Ik wensch u nog eens te vragen of u mij ecnig bericht omtrent mijn nicht kan geven Ik kan ze u niet geven, antwoord de Norris Vine. Alles wat ik u kan vertellen is, dat ik haar een bekoor lijk, eenvoudig meisje vond, vol ver driet over uw woede, en de vrees, dat u haar famili© weer tot den bedelstaf zou brengen, en door die vices geprik keld om dingen te probeoren, waar over zij in kalmer oogenblikken niet zou gedroomd of gedacht hebben. Waar zij is, wat er van haar gewor den is, ik weet het nietmaar ik zou niet graag de persoon zijn op wien de verantwoordelijkheid rust van haar tegenwoordigheid hier en van alles dat haar kan overkomen. Phineas Duge nam zijn hoed en bandschoenen op Ik dank u. Mr. Vine, zei hij Uw opinie is voor mij natuurlijk va:» heel groot belang Intusschen om op onze zaken terug te komen, heb ik gel ij K ls ik veronderstel, dat u niets tot mij heeft te zeggen, dat u zelfs een zekere zaak niet met mij wenscht te bespre ken L'w veronderstelling is juist, mijnheer, antwoordde Norris Vin». Ik zie er het nut niet van in. Wat ik wel of niet mag doen zou nooit eenigs zins geïnfluenceerd kunnen warden door hetgeen u mij mocht zeggen. "hincus Duge wendde zich naar de deur. Norris Vine volgde hem. Geen van beiden gaf evenwel ecnig teeken, dat hij van den ander afscheid wild. nemen, maar Phineas Duge deed de deur half open en stond een oogenblik met zijn hand op de knop in de kamer te kijken. Ik vrees. Mr. Vine, zei hij, dat u een beetje onder Engelschcn invloed komt. U vergeet oprecht te zijn en u heeft een beetje al te veel zelfvertrou Hij deed de deur plotseling heel ver open, maar maakte geen aanstalten cm ie vertrekken. Integendeel, twee mannen, die vlak om het hoekje van de deur moesten hebben gestaan, stap ten vlug binnen. Phineas Duge sloot de deur. HOOFDSTUK XVII. Mr. Duge slaagt niet. Norris Vine zat ongetwijfeld in den il Hij zag dat in op ligt ooseublik, dat Phineas Duge de deur sloot en den sleutel omdraaide. Die twee mannen, die binnentraden schenen absoluut geen kwaad in den zin te hebben. Zij waren heel correct, in donkere kleereu van een goeden snit gekleed Ieder hunner droeg een hoogen hoed, en zou tusschen een groep citymenschen van de geaeten Klasse goed op zijn plaats geweest zijn. Maar toch, toen de vin gers van een hunner zien oru zijn arm sloot op het moment, dat hij op de bei wilde drukken, begreep riij liejl goed; dat hij hulpeloos was. Hij het zicb zonder tegenstand door hen in de klei ne zitkamer brengen. Wat had hij aa ders kunnen doen Als hij zijn mond geopend had cm te roepen, dan zou di hand van den man, die hem bewaakte en die zijn arm door den zijne ha« gestoken, klaar geweest zijn om zijl lippen te sluiten. Zij gingen allen ii de zitkamer, en Phineas Duge sloot d« Ideur achter zich. I Het spijt uiij, zei hij, tot zulk»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5