wenscfhto do president: aangename vacantia. Woorden van waardoering voor den scheidenden president, die de presi dent zou blijven (want eens president, blijft president) sprak namens de Kamer de nestor, de heer Liefunek, namens de leden van het Kabinet Mi nister Colijn. Toen nam de Kamer vacantia. DF. NEDERLANÜSCHE DAGBLAD PERS. De Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 22 Juni 1909, tot onderzoek van het spellingvraag stuk, heeft verslag uitgebracht. Aan het rapport is ouder de bijlagen toe gevoegd oen statistiek, waarin ook een Jijstjo voorkomt van den omvang der grootste Nederlandsche dagbla den in het jaar 1908. De commissie heeft de bladzijden herleid tot blad zijden van 2000 letters. Hieronder volgt een uittreksel, ontleend aan de „Mededeelmgon van den Noderland- schen Journalistenkring", waarin ui leen bluden met een omvang van 10.000 bladzijden (van 2000 letters zijn opgenomen Nieuwe Rolt. Courant met De Telegraaf uiot Al.g. Handelsblad met Nieuwe Courant met Nieuws van den Dug met Rolterd Nieuwsblad met Het Vaderland met Utrechtsch Dagblad met De Residentiebode met Haagsch Nieuwsblad met liaagsche Couiaut met 'De Maasbode met Nieuwe Arnh. Cour. met De Tijd met Het Volk met Haarlem's Dagblad mot Utroohtsch Nieuwsblad met De Standaard met Arnhemsch Courant met Prov, üverijselsche CL met Noord-Brabanter met Limburger Koerier met De Nederlander met 57405 blz. 4S347 47297 89975 29811 27314 26753 25322 22197 22052 21816 20472 ïöybó 15757 15549 15216 13512 12979 12768 12286 11282 11242 10641 NED. MIJ. TOT BEV. DER GE- NEESKUNST. Da Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst houdt heden en volgende dagen haar 63ste algemeene vergadering in een der za len van hel Kon. Zool. Bol. Genoot schap. De Unagsclie afdeeling bood Zo :d -g- avond hoofdbestuur en afdeeli-.gen een welgeslaagd concert gevolgd door een gezellig samenzijn aan. In tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin in Zuid-Hol land, baron Sweerts de Landas Wy- iborgh, en van den burgemeester der residentie, jbr. mr. dr. Van Karne- beek, werd gisterochtend de algemee ns vergadering geopend door den voorzitter der maatschappij, <lr, K. A. 1?. Deeien te Tilburg, met een rede over riiaiasso-therapie". Vooraf heette de voorzitter de beule genoemde autoriteiten welkom. Bei den aldus de voorzitter zijn op raedisch-hygienisch terrein geen vreemdelingen. En de provincie en de stad Den Haag hebben aan de rae- öisch-hyglBniscbe belangen haar bij zondere aandacht gewijd. De provin cie op het gebied der wn terreinigingen de sta1 Den Haag met haar school artsen-instituut, haar keuringsdienst, abattoir en eerste hulpdienst bij on gelukken. Spr. verzekerde, dat de maatschappij de tegenwoordigheid vaa den commissaris en van den bur gemeester op den hoogster) prijs s'elt. (Luid applaus). Daarna hield do voorzitter zijn we tenschappelijke rede, die luide weid toegejuicht. Do Commissaris der Koningin, die de vergadering moest verlaten, dank te vooraf voor do uitnoodiging waar door hij do gelegenheid had de schoo ns studie van den vorzlfter aan te hooreii. De oud-burgemeester van den Haag weel het te waardeeren w neer van wetenschappelijke zijde ge wezen wordt op de heerlijke h^g.ug der residentie, die haar maakt tot een uitvei koren stad. Met zijn uesohekien krachten heeft spr. meegewerkt om de maatregelen door te voeren door den voorzitter straks gememoreerd. Men zegt wol oens, dat men sp«- .rxa- nier moest zijn met congressen. Maar een congres als dit is van het hoog ste gewicht omdat het veieenigt de mannen die zich wijden aan de stu dio van een der schoonste weten schappen. Spr. hoopte, dat het congres vruch ten zou drogen. (Luid applaus). De burgemeester der residentie, jhr. Van Itarnebeek, stolde or prijs op te ver-zekeren, dat do bijeenkomst van de maatschappij ln Den Haag door 't gemeentebestuur zeer wordt gewaar deerd. Dat is geen bloote plichtple ging. Immers, Den Haag slaat gaar ne vooraan in de bevordering van de medisch-hygiönische belangen en het gemeentebestuur is rich bewust van Ie voorname rol die de medicus ver uil in de samenleving en de maat schappij. Er beslaat zoo Is eens gezegd een organisch verband tusscben ge zondheid en geluk. Daarom beseft het hoofd eener groote gemeente wat het is, dat de medicus door zijn studie zooveel mogelijk in de gemeenschap brengt, hel hoogste gel uk-gezondheid. Onder dankzegging aan den voorzit ter voor den lof aan de gemeente en haar- bestuur gebracht, sprak de bur gemeester den weusch uit, dat de vergadering zou slagon en mocht la/- ter opnieuw voor het houden der ver gadering de keuze op deze gemeente vallen, dan hoopte hij, dat hem het voorrecht zou te )>eurt vallen haar opnieuw enkele oogenblikkeu toe te spreken. (Luide leekenen van instem ming). Onder applaus werd daarna beslo ten een telegram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Blijkens het jaarverslag uitgebracht door den hoofdbestuurder-secretaris dr. C. F. Schreve, onderging het getal afdeelingen ook in bet ofgeloopen jaar geen wijziging. Het bleet 59 be dragen. Het getal loden steeg van 2601 tot 2691. Het verslag bevat voorts een breed voerig overzicht van allo werkzaam heden in het afgeloopon jaar door het hoofdbestuur verricht, o.a. ter uitvoe ring van de besluiten van de vorige algemeene vergadering. Het verslag eindigt aldus: „Veel is er gevorderd van de werk kracht van het hoofd lies tuur en van zijn 'adviseur en de commissies, toen in het begin van dit jaar de behande ling van het ontwerp Ziektewet door de Tweede Kurner der Staten-Gene- raal zoo goed als zeker werd geacht en later bleek dat met de voornaam ste wenschen der Nederlandsche ge- neeslieeren ten opzichte van de wet telijke regeling der ziekteverzekering, neergelegd in het adres der maat schappij van 1911 aan de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal, in het thans voor ons liggende gewijzigde ont werp, zelfs door de commissie van voorbereiding, zoo goed als geen re kening is gehouden. Ligt er te dien opzichte niet bittere ironie in de woorden door den groo- ten Gerit Jan Mulder bij de opening der tweede algemeene vergadering onzer maatschappij gesproken. „De deskundigen bebooren den Staat te besturen. Gij, Mijne Hoeren, zijt hierin de ueskuudigeu; uw oor deel, eerlijk en met nauwgezetheid opgemaakt, na een grondig en uitvoe rig onderzoek, moet tot wet verheven worden en de Staten-Generaal mo gen niet anders, omdat zij desonisun- digeu in de 'geneeskunde zijn, dan uw oordeel volgen; zij zijn er voor het verband, voor de eenheid, met voor het uitspreken van een oordeel over dingen, waarvan zij geen kennis heli- ben. Zij zijn de Staten-Generaal; gij zijt de Staten-Speciaal'. Die bittere irome wordt thans maar al te zeer door de Nederlandsche ge- neesheeren gevoeld. Dat de leden der Staten-Speciaal toonen dat het hun ernst is met hun uitspraken ten op zichte van de eiscben, die de wetgever dient te stellen ten opzichte van goed ingerichte ziekenfondsen, ter wille van den geneeskundigen stand! Dat zij nu toonen de historische daad \an het hoofdbestuur op prijs Ie stellen door geen duimbreed af te wijken van de hoofdvoorwaarden, neergelegd in bet door het hoofdbestuur voorgestel de algemeen bindend besluit, waar aan goed ingerichte ziekenfondsen behooren te voldoen! Laten wij te dien opzichte eensgezind naar de 63ste al gemeene vergadering optrekken en daarbij gedenken do woorden van Jan Pietersz. Koen: „Ende desesperoert niet." Al vorens het jaarverslag in be spreking kwam, bracht de voorzitter terwijl de afgevaardigden van hun ze tels waren opgestaan, hulde aan de nagedachtenis van do professoren Gunning en Place en dr. Blooker. Voorts word meegedeeld dat verte genwoordigd waren 52 afdeelingen met 139 stommen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. De Qevolgcn van slechte spijsvertering. Het bloed wordt gevormd door het voedsel, dat wij tot ons nemen, en indien do maag. gal en ingewanden behoorlijk werken, wordt het voedsel omgezet in rijk, leven-gevend bloed. Gezond en krachtig bloed geeft een gezond en krachtig lichaam. Dooh wanneer het voedsel niet be hoorlijk verteerd wordt, gaat het gis ten en er vormen zich schadelijke stoffen, die in het bloed worden opge nomen en zoodoende tal van kwalen met zich brengen. Gij gevoelt u ge drukt en krijgt last van hoofdpijn. Uw tong wordt beslagen, gij krijgt een onaangenamen smaak ln den mond, en last van brakingon en hart- j water. Uw eetlust wordt gering, om- dat uw voedsel u hindert en maagpijn j bezorgt. Uw huid wordt geel. uw lever werkt niet meer behoorlijk en gij hebt hinder van de gal en gij ge voelt u ten slotte ellendig. Door een kuur met Foster's Maag- pillen worden *3116 spijsverterings organen versterkt en gereinigd. Hun werking is zacht en weldadig en zij zijn de best-bekende medicijn voor al le ongesteldheden der maag, lever en ingewanden. Zij bezorgen u een ge zonden eetlust en regelen do vloeiing der gal, die uw voedsel verteert en gezond en krachtig bloed maakt Foster's Maagpillen (let op de juis te spelling van den naam) zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. .1. Göp- pinger. Gr. Iloutstr. 147a f 0.65 per flacon, of f 3.60 per zes flacons. Stadsnieuws PROMOTIE. In het ,.Hbl." vinden wij een waar- deerende beschrijving van het proef schrift, waarop de heer J. Krabbe, ge boren te Haarlem gister, als gemeld te Leiden, promoveerde. Het rechtsge leerd proefschrift handelt over de toelating en uitzetting van vreemde lingen. Zooals voor de hand lag han delt hij in zijn „boekje" eerst over het Grondwetsartikel, dat de regeling van die toelating en uitzetting aan de wet opdraagt, Vervolgens over deze wet. Hij komt daarna te spreken over de verhouding tusschen den Staat en de vreemdelingen in vroeger tijd, het geen hem brengt op het internationa le recht, waaruit keert men de op vatting volgens welke de wering en uitzetting van vreemdelingen uitslui tend de zaak van iederen Staat zou wezen den rug toe de bevoegdheid der Staten om dit onderwerp te re gelen moet geacht worden voort te spruiten. Met enkele woorden over het internationaal vesögingsverdrag wordt dan het daarop volgend hoofd stuk IV ingeleid over 't Nederlandseh- Duitsch vestigingsverdrag: „een mijl paal op dit gebied van hot volken recht". In hoofdstuk V ten slotte wor den bijzondere regelingen in beschou wing genomen als daar zijn: de ko loniale regelingen aangaande de kwestie; de macht tot uitzetting door onze consuls in exterritoriale landen uitgeoefend en de bevoegdheid, hun bij verdrag toegekend, om gedescr- teerden van schepen onzer natie aan te houden en terug te zenden naar h-n schip of naar het vaderland; de hoofdregelen, die voor het vreemde lingenverkeer gelden in Duitschland, België, Frankrijk en Engeland en eindelijk het oorlogsrecht, dat de in terneert ng en de uitzetting in massa nog steeds mogelijk maakt De Redactie vestigt thans nog in liet bijzonder de aandacht op par. 8 van het tweodo hoofdstuk, waarin eenige gevallen van uitzetting worden ver meld, waaruit duidelijk blijkt hoe weinig de wet aan vreemdelingen de bescherming van hun persoon ver leent, waarop do Grondwet hun in beginsel een zeer ruime aanspraak geeft. Is echter de wet onvoldoende, hoe loakbaar zijn dan de ambtenaren, die in plaats van haar naar constitu- tioneele norm, dienstbaar te maken aan de bescherming der vreemdelin gen, haar misbruiken ten bate van ongeoorloofde uitzetting ja zelfs van uitlevering in een zeker geval, waar in de vreemdeling op grond van het bestaande verdrag nu eenmaal niet mocht worden uitgeleverd. Moge dit proelsclirut, aldus het „Hbld.", waaruit do wil spreekt om de gerechtigheid te dienen, voor den jongen rechtsgeleerdo een scaoone be lofte iuboudeol DE „COXRAD" TE ZAANDAM. Men schrijft uit Zaandam aan 't „Hbld.": De N. V. Werf Conrad te Haarlem heefi onderhandelingen aangeknoopt met het gemeentebestuur van Zaan dam ter verkrijging van grond in erf pacht. Deze firma is voornemens een gedeelte van haar bedrijf, n.L dat be treffende het maken van scheepsrom pen, het casco, naar hier over te bren- i gen. Deze onderhandelingen hebben tot gevolg gehad, dal overeenstemming is verkregen omtrent de uitgifte in erf- j pacht op de gebruikelijke voorwaar- den, van ruim '21/2 hectare van het V isschershop, tegen 10 cents per vier- kajite meter per jaar. machinefabrieken blijven- te Haarlem gevestigd. Bij informatie deelde de Directie van de „Conrad" ons mee nog nieis over deze plannen te kunnen zeggen, daar zij de ineedeeling van het Hbld. voorbarig achtte. B. en W. van Zaandam hebben w- tusschen reeds ineedeeling van dezo overeenkomst aan den Gemeenteraad gedaan. OUDE GESCHIEDENIS. Voor eenige maanden vermeld den wij, dat do drie witgepleisterd© heerenhuizen bij het Kommiezen- bosohje tusschen Brouwersvaart en „de Sierkan" waren aangekocht om daar een R. K. school to stichten, be- hooronde bij do parochie van de kerk aan do Nieuwe Groenmarkt. Die heerenhuizen zijn slechts ©eni ge tientallen jaren oud. Vroeger stond daar ter plaatse de Jagerstal, waarin de paarden, die de trekschui ten van Haarlem naai- Lemen trok ken, hun onderdak hadden. Dinsdag is begonnen met het afbreken van 't eerste huis aan de zijde der Sierkan. EINDEXAMEN GYMNASIUM. Haarlem. Na voortgezet examen is geslaagd voor B do heer K. J. J. Lotsy. Staalwaterbron. De drinkhal der Staalwaterbron is gisteren bezocht door 47 personen. De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft goedgevon den aan te wijzen als deskundigen voor het onderzoek naar het gezichts- en gehoororgaan van schippers, stuurlieden, machinisten, machinist- stokers en uitkijken: Dr. D. H. Hiensch, off. van gez. Ie kl. of den off. van gez. die hem in zijn dienst vervangt: den heer J. Waller Zeper, oor- en oogarts. De St.CL bevat de goedkeuring der akten betreffende de Naamlooze Ven nootschap: Van Waveren's Graanhan del te Haarlem, aangegaan tot den dag van 31 December 1949. Het maat schappelijk kapitaal bedraagt 800.000 verdeeld in aaodeelen van f 5000. Benevens de goedkeuring der akten betreffende de Naaml. Vennootschap „Mercator", Maatsch. tot exploitatie van onroerende goederen, te Haar lem. NEDERLANDSCH E JOURNALISTENKRING. Onder leiding van Mr. L. J. Plemp van Duiveland werd Zoi dag te Haar lem de jaarlijksche algemeene verga dering van den Nedcilandschen Jour nalistenkring gehouden welke buitan- gewoon druk was bezocht. Nadat het jaarverslag was uitge bracht door den secretaris, den heer A. Voogd en de rekening van den pen ningmeester, Jhr. A. \V. G. van Riems dijk was goedgekeurd, werden in de plaats der heeren A. G. C. van Duyl Jr. en II. Dekking, aan de beurt van aftreding, doch met herkiesbaar, tot bestuursleden gekozen de heeren C. K. Elout te 's-Gravenbe-ge en D. Kauwe- naar te Amsterdam. De vergadering besloot op voorstel van het bestuur do tot nu toe bestaan de Commissie van redactie van de Mededeel in gen af te schaffen en een éénhoofdige redactie voor het Kring orgaan aan te steller. Als redacteur werd daarop benoemd de heer D. Hans en tot diens plaatsvervanger de heer A. Ed. Mendell. Na het einde der vergadering had om zes uur 's avonds een collegiale maaltijd plaats, waaraan de deelne ming eveneens zeer groot was. Rubriek voor Vragen Oeabonnccrden bobben het voorrecht, vraKfu op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in tc renden bij de Kt-daclio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gohce] kosteloos gegeven en zoo spoedig moge'ijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats ru deu inzender vermelden wordt geen aandacht ge^r-lionken. VRAAG: Iemand heeft des Zater dags de werkplaats wegens ongesteld heid, door dieust ontstaan, verlaten. Heeft de patroon bet recht om na uit- kcering van één week extra loou, de VRAAG: Ik heb voor f 500 werk on. der getuigen overgenomen. Nu heeft de lastgever dit aan een ander over gedragen, ik vermoed voor minder.' Kan ik schadevergoeding eischen' ANTWOORD: li kunt dat wel een» beproeven; maar hebt u geen an bewijs dan dio getuigen, want kunnen hier niet dienen. Hebt u i eenig schrift of eenige andere a wijzing? Uit de Omstreken AALSMEER. FEEST TE AALSMEER 31 Juli 1912 zal een gewichtige dag zijn voor Aalsmeer, liet zal dan uit zijn isolement worden verlust. Dit fit betaling te staken. Hoeveel loon kan is voor een piaats .ils Aalsmeer ik eischen en tot wien moet ik mij 'groot gewicht en de bewoners zullen wenden? jhet dan ook op genoemden datum ge- AN IWOORD: Van staking ,au be-"tc" °1> wijzo gcliccl overeen taling kan hier geen - spmke neren, f bele»(rn,kheid der gi wel van opeggen der dienslbetrek- Dour Mri0 feestcommissie is een king en als de bedoelde persoon perj voorloopig programma opgemaakt en week betaald werd, dan :s opzegging verschillende sub-commissiën houden zich thans ijverig bezig, de uitvoerii der verschillende onderdeden van dat v,r 5- m.cst luisterrij, wijze voor tc bereiden. Een belangrijk onderdeel vormt do wedstrijd met versierde en verlichte vaartuigen, uun wedstrijd waar liet bloemeudorp Aalsmeer zich bij- met een week ook voldoende. VRAAG: Mijn roster is in Amster dam in betrekking Zondag was zij voor één dag hier en moest om half elf thuis zijn. Zij kwain één uur later in Amsterdam. Mevrouw, die anders - ..i,,,- WA».» zonder eigent. Men leeft er te midden me Is op hoor ooo Ie merk» l»e!t. blue»c„ vels breodc „jW. zeide haar betrekking met 4 wéken |reiJ wemelen er des zomers \aa op. Mijn zuster zou anders 4 weken J vaartuigen. met vacantie thuiskomen en kostgeld. De commissie heeft aan den wod- Kan mevrouw hiermede volstaan? strijd met versierde vaartuigen ver ANnYOOKD: Wannwr uw zuster houdou ecu bataüle <te fleur», per drie maanden betaald werd, dan moest mevrouw met zes weken op zeggen. Werd zij per maand betaald, dan is de zaak in orde. Heeft me vrouw den wetteJijken termijn niet in acht genomen, dan is zij 6 weken ex tra loon als schadeloosstelling ver schuldigd. VRAAG: Mijn dochter werd tijdens haai- verblijf te Heemstede niet aan geslagen in do inkomstenbelasting, Nu is zij verhuisd en zendt men haar de biljetten van 1997-1912. Is zij ver plicht al deze belasting te voldoen? ANTWOORD: Dat is een vrij zon derlinge geschiedenis. Die aanslagen moeten dan toch ten deele verjaard zijn. Wij moeten u dus aanraden even den heer ontvanger te Heemste de te bezoeken en hem inlichtingen te vragen. VRAAG: Moeten zonneschermen, die langs den openbaren weg aangebracht zijn een bepaalde hoogte of breedte hebben? Zoo ja. hoe hoog en breed moeten zij dau zijn? ANTWOORD. U bedoelt zeker van die schennen, die een eind over liet trottoir heen hangeD. Informeer dat eens bij den gemeentebouwkundi- ge of een der heeren opzichters. Wij kunnen hel niet precies zeggen. VRAAG: Indien een werkvrouw, die men 3 4 rnaal per week een halven dag heeft, ziek wordt of een ongeluk krijgt, is men dan verplicht let be taling van loon en onkosten door de ziekte veroorzaakt. Zij deelt mede, dat zij in een ziekenfonds is? ANTWOORD: Neen, de verplichting om te zorgen voor verpleging en ge neeskundige hulp bestaat in dit geval niet. VRAAG: Een dienstmeisje heeft haar dienst opgezegd vijf-en-een-hal- ve week voor Augustus. Heeft me vrouw recht om haar loon to verminde ren? Hoeveel kan mevrouw eischen? ANTWOORD: Als het per 3 maan den betaald werd, dan moest zij met zes weken opzeggen, de quaestie daar gelaten or zij met Augustus kon op zeggen. Iieeft zij nu den wetteüjken termijn niet in acht genomen, dan is zij zes weken loon als schadeloosstel ling verschuldigd. VRAAG: Een man is van zijn eerste vrouw gescheiden en heeft twee kin deren. Hij is weer getrouwd en heeft in zijn tweede huwelijk geen kinde ren. Hebben de kinderen dan recht op den boedel? ANTWOORD: Die kinderen uit bet eerste huwelijk hébben recht op de na latenschap zoowel van. hun vader als van hun moeder. Sterft nu de va dan komen zij op in den boedel, tus schen den vader en diens tweede vrouw bestaande. BEVERWIJK. R. K. Ondorw ij s. Benoemd is te liereiwijk mej. I._C. E. van Deeno, te Uilgeest de heer J. C. Merz en to Alkmuur de heer C. A Franken van Beverwijk. 1JMUIDEN. De minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goedgevonden aan te wijzen als deskundigen het onderzoek naar hot gehoororgaan van schippers, stuurlieden, machinis ten, machinist stokers en uitkijken: deu heer F. Bok, arts te IJmuidcn. Rechtszaken D8 KlatUrmoord te Beek. In aansluiting met het gisteren meegedeelde, volgo hier het verslag. Beklaagde staat terecht, ter zake, dat hij den l8on Februari 1912 to Beek opzettelijk Maria Frederik Hartjes van hot leven heeft beroofd door voornoemd kind opzettelijk do keel dicht tc knijpen en aldus te wur gen en verder, dat hij zich op 18 Fe bruari heeft schuldig gemaakt aan openbare schennis der eerbaarheid, ten opzichte van een ander kiud, lijk gemeld De beklaagde ontkent het eerste hem ten laste gelegde feit te hebben gepleegd. Hij heeft op den bewijs dag het meisje zelfs niet gezien. De president maakt hem er oprnerk- lam op, dat hij in den loop van de instructie op verschillende onnauw keurigheden en leugens betrapt is. Bekl. zegt vervolgens, hoe hij den lSden Februari heeft doorgebracht. Het O. M. maakt hem opmerkzaai op verschillende onnauwkeurigheden t zijn relaas. De wachtmeester G. Kelder vai brigade marechaussee te Bergb klaart op den avond van den 18den Februari met deri vader van hel meisje en anderen naar het kind to hebben gezocht Ook achter een hout mijt is met een carbidlantaarn ge zocht. Get. meent zeker te mogen zeg gen, dat "t lijkje er's avonds niet lag. 's Morgens vond hij 't daar. Op den hals waren bonte plekken. Omtrent zijn verder onderzoek klaart getuige verschillende omstan digheden. Op een vraag van den verdediger mr. Van Scha ik verklaart getuige, da', de houding van Hartjes en zijn vrouw rustig was. De verdediger vraagt vervolgens, hoe de wachtmeester de kinderen van Hartjes heeft gehoord en ook Agnei Te Winkel. De wachtmeester verklaart, dat hij volstrekt niet heeft laten uitkomen, dat de man, dien de kinderen in het bosch hadden gezien, B. wel kon zija Zij verklaarden dit uit eigen be we ging. De gemeente-veldwachter heeft ook op den laten avond van den 18den Februari meegezocht naar het meisje. Hij verklaart omtrent het vinden van het lijkje hetzelfde als de wachtmees ter. Desgevraagd zegt deze get, nog, dat het onderzoek na het vinden van het lijkje volstrekt niet in één rich ting is geleid, ook de kinderen heb- ouderwctsche maatregelen te moeten overgaan, maar zooals u weet, ik du-e altijd alles volgens een methode. De eerste plaats, waar men naar gestolm goed kijkt, is ongetwijfeld het verblijf van den dief. Ik heb niet veo3 verwachting hier iets te ontdek ken. Maar ook wil ik het gevaar niet loopen tc falen doordat ik deze kamers en uw persoon niet onderzocht hel). Dat waardeer ik ten voile, zei Norris Vine, terwijl hij in den arm stoel ging zitten, waar men hem zacht jes beengeduwd had. De ©enige gunst, die ik vraag, is dat ge het zoo snel mogelijk doet, daar ik het van middag nog druk heb, en vroeg wensch te lunchen. Deze heeren. merkte Pb in cms Da ge op, zijn volkomen gewend aan der gelijke zaken. Ik denk niet, dat u bang behoeft te zijn, dat er eenig onnoodig oponthoud zul zijn. Reeds terwijl hij sprak waren de heide mannen druk bezig, Vine voelde hoe er een zijden koerd cm zijn bee- nen en borst getrokken werd. In min der dan twee minuten was hij gebon den en hein den mond gestopL Toen had hij de gelegenheid om, voor zoo ver de zitkamer betrof, een huiszoe king op wetenschappelijke gronden bij te wonen. Na twintig minuten zag het vertrek e- uit alsof er een hevige storm ge woed had. De huiszoeking was echter voorbij. De twee mannen waren be reid te garandeer en, dat er in dat ver trek nergens met mogelijkheid een pa pier verborgen kon zijn. Zij droegen hem, gebonden en wel naar de slaap kamer, en hij wachtte met belangstel ling en eenige bewondering een herha ling van het onderzoek af. Het resul taat was echter hetzelfde. Toen kwa men de beide mannen naar hem toe en hij voelde, hoe de kooiden zachtjes losgemaakt werden. Alleen de prop bleef in zijn mond, en een voor een onderzocht men zijn kleeren. De in houd van al zijn zakken werl haas tig ingekeken en weer op zijn plaats teruggebracht. Zijn onderkleeren wer den ook onderzocht, zelfs zijn schoe nen uitgetrokken en de binnenzolen inct een mes doorgesneden. Eindelijk wendden de beide mannen zich tot Phineas Duge. Hun gelaat vertoonde een stilzwijgende uitdrukking van het feit, dat de huiszoeking was afgeloo- pen. Phineas Dnge spoojde hen aan de prop weg te nemen. Zij deden het en Vine, die nu vrij was. stond op en begon zich aan te kleeden. Het spijt mij, zei Phineas Duge bedaard, u te hebben moeten lastig vallen, maar natuurlijk, iemand die gestolen goed herbergt, is altijd aan dergelijke zaken blootgesteld. U is nu volkomen vrij, om op de bel te drukken uls u dat wenscht, eu een klacht over ons in te brengen. Mijn manier van doen zal u wel een beetje melodrama tisch hebben toegeschenen, maar fei telijk is ze doodgewoon. Deze twee heeren staan in connectie met de Ame- rikaansche politie, en het zal u wel interesseeren, te weten, dat wij een hevelschrift tot inhechtenisneming bij ons hebben voor u en voor mijn doch ter, Miss Stella Duge, onder beschuldi ging van diefstal. Alles wat wij hier gedaan hebben, is volkomen wettelijk geweest, behalve dat wij vergezeld hadden moeten zijn van een der hee ren van Scotland Yard, wiens tegen woordigheid wij liever niet wenschten. Ge kunt nu uw beklag doen, en ik zal dadelijk werk maken van uw uitleve ring. In elk geval ben ik van plan dat morgen of overmorgen te doen, als ze ker document niet voor den dag komt. U ziet wel, ik geef mij geheel aan u over. U heeft den tijd zelfs nog naar New-York te telegrafeeren, vóórdat het bevelschrift kan worden uitge voerd. Norris Vine was bezig zijn das vast te maken, en wachtte even totdat hij haar tot zijn eigen tevredeulieid had omgeknoopt. Toen keerde hij zich om. Ik kan u verzekeren, zei hij, dat ik niet liet minste plan heb, om mijn beklag te doen over uw handelingen hier. Feitelijk kan ik naar waarheid getuigen, dat liet geheele geval hier mij zeer heeft geamuseerd. Om u de waarheid te zeggen, ging hij voort, terwijl hij de kamer doorliep, een si- garette vaa den schoorsteenmantel nam en die aanstak, toen ik hoorde, dat u in Engeland was, was ik buiten gewoon nieuwsgierig tc weten, welke methode ge nu toe zoudt passen. „Phi neas Duge de Onoverwinnelijke" heeft men u genoemd. Ik begreep, dat u hierheen kwam, omdat u een nieuw verbond met uw parlijgenooten had gesloten, en ik begreep daarom, dat ii hierheen kwam om dat document terug te krijgen. Ik stel mij voor, dat als ge het kunt krijgen, gij met hen kunt doen, wat ge wilt. Ik moet zeg gen, dat ik bijzonder nieuwsgierig ben geweest hoe ge tegenover mij zoudt optreden. Litlleson kon niets be ters bedenken, dan omkoopen en een gewone inbraak. Er is iets veel meer aantrekkelijks in de manier, waarop gij de zaak hebt aangepakt. Het komt mij voor, dat het touneeitje van zoo- even bijv. veel artistieker was. Als u niet gevonden heeft, wat u zocht, dan heeft u ten minste liet feit ontdekt, dat het hier niet is. Dat is ten minste een punt om van uit te gaan. Hoe vriendelijk van uw helpersIk zie, dat zij mijn kamer weer geheel op ruimen. Phineas Duge knikte. Hij toonde geen teleurstelling over het mislukken \an deze eerste poging, en hij keek Vine voortdurend nieuwsgierig aan. En nu uw verder plan van optre den, ging Vine voort, is weer uwer waardig. Ik geloof alles, wat u zegt. Ik geloof ,dat u de bevelschriften in uw bezit heeft en ik geloof, dat u heel gemakkelijk een bevel tol uitlevering zou kunnen krijgen. Aan den andoren kant ben ik volkomen overtuigd, dat dit maar een bedreiging is. Het is tot zoover een heel goed plan, ofschoon noch uw dochter noch ik zouden kunnen worden beschuldigd van te gen u te hebben samengespannen zon der het te voorschijn komen van wat men veronderstelt, dat wij hebben ge stolen. Maar zooals ik zei, het is een goede bedreiging en het heeft mij nieuwsgierig gemaakt Ik vraag mij af, wat u nu zal gaan doen Ik denk niet, dat u mij dat zul vertellen. Phineas Duge glimlachte. U had diplomaat moeten worden, Mr. Vine, zei bij. Als journalist is u mislukt. U zou misschien volbracht hebben wat ik beweer, dat u als fi nancier een onbeschaamdheid noemd zou hebben. O, ja zei Norris Vine, de we reld is vol menscheu, die hun roeping gemist hebben. Ik ben er mee tev reden ju de menigte op te gaan. Mag ik u iets aanbieden vóórdat ge heengaat Een whisky en soda, of een glas sherry Neen, zei Phineas Duge, ik dank u, u heeft natuurlijk lianst om uw afspraak voor den lunch te houden tn ik zie, dal niiju vrienden er in go slaagd zijn uw kamer weer zoo ong: in orde te brengen. Wij neme nu afscheid van elkaar, om aan lu tweede deel van ons klein duel te bt ginnen. Bedenk, dal ik voor züotj dit zaakje betreft u geen kwaad nar toedraag, Mr. Vine. Ito doe u zei! geen vragen met betrekking tot u' riendschnp tegenover mijn dochtet Zij is oud genoeg om te weten, w; zij wil en zij heeft mijn opinie hier over vaak genoeg vernomen maar' ben er op gesteld, dat u dit weel i bedenkt, dat ik, die het zeg, een nu ben van vele gebleken, maar met éc deugd nooit in miin leven heb 8 mijn woord gebroken. Als ik merk, dt mijn nicht door uw schuld verdvveüc is, dan zal ik de weinige levensjartü die mij nog resten, gebruiken, om den eersten keer, dat wij eikaai oii: moeten als een hond dood te bchiatï Norris Vine keek den man ernst aan, wiens woorden, zoo bedaard a gesproken, toch van een intense, dr matische kracht schenen te zijn. B vi ist zoo goed, dat de man, die ze c sprak, meende, wat hij zei eu zet zijn woord zou lieuden. Hij haal even zijn schouders op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6