TWEEDE BLAD, VRIJDAG 12 JULI 1912 Brieven Tan de Moezel. ïu. Voor aleer tot onze beschouwingen over Oe Moezel zelf over te gaan, wil ik uw lezers nog eerst een paar wan delingen aanwijzen aan de zijde van Brodenbach. Tot de ..points d'attractions" be hoort do wandeling naar het „tein- polche", een rustplaatsje of koepel tegen den Jahrs-borge. Van daar heeft men een prachtig uitzicht over do Moezel stroomafwaarts. Men klimt er hoogor op naar den 296 M. hoogen J&hrs-berg. Langs Jahrbergers hófe on Jagdhüttö kan men of naar bene den naar den weg van MÖrs komen, of men gaat Moezelwaarts en volgo den rijweg, die tegenover Hatzenport op do Rhein-Mosel-st'rasse uitkomt, Doch boven op den Jahrsberg is het oppassen, war.t daar raakt men licht van het goede pad af. Er zijn vele wegen, die echter in het bosrh doo-I- locpen en de werkmanspaadjes zijn niet altijd even gemakkelijk, niet al leen om te beklimmen, maar ook om af te dalen. Een lieve wandeling biedt ook het dal van de Rey-bach, die bij het dorp Burgen in de Moezel uitloop!. Om tijd te besparen ga men met den trein van Loef (tegenover Brodenbach) aaar do halte Burgen. Even voorbij het station Hatzenport, vare men met ie veerpont over wandele dan door liet schilderachtige dorp naar 't dal. Een goede weg volgt de Rey-bach tus- schen den zwaar beboschten Stolen- hauberg en Reïerberg Kavelock- berg. Wie goede marschen kan ma ken kan naar Morshousen gaan en zoo naar Brodenbach terug. Tegenover Burgen ligt het dorpje Lasserg, boven op de vlakte. Een woest, schilderachtig voetpad langs de ruïne Bisschofstein brengt u er heen. En nu een tochtjo langs de Moezel zet' Men had mij veel verteld van het schoone, dat het dorp Alf aanbiedt; daar d 5 vaart per boot stroom Op waarts zeer veel tijdvereiscm, besloot ik per trein naar Pünderich, een .U lion order dan Alf, te gaan. Nu is Alf feitelijk ook geen station, want het Egt niet aan de goede zijde. Bullay is hel eigenlijke station, van daar kan men of per pont, of met een kleinen omweg over de spoorbrug naar Alf komen. Het mooiste punt van de omgeving moest zijn Waldfrieden en de Ma- riènberj. Daar wij direct doorspoorden naar Pünderich, hadden wij niet dadelijk den kijk op Alf, maar dit was als ver rassing i?) voor later bewaard. Van Pünderich volgden w ij op aan wijzing van den stationschef een voet pad dwars door de wijnbergen naar boven. Na een moeilijken, warmen tocht kwamen wij boven en genoten dadelijk van de heerlijke vergezich ten. De wandeling over den hoogen bergrug, over Walfrieden (een Luft- kuhrort) naar Mariènburg, was zeer loonend en t vergezicht, dat men van Marl'énhurg over de Moezel heeft is Werkeluk verrassend. Walfrieden en Mariënburg liggen op een soort schiereiland ,door de Moezel aldaar gevolgd. Met den trein van Bullay naar Pünderich gaat men er dwars door heen. Mariënburg is een ruïne van een oude gothische kapel, thans inge richt tot restaurant, dat in den va- cantietijd druk bezocht werd, blij kens de geheele inrichting en de tal rijke banken, tafels en stoelen. Alles dun.lt hier op een centraalpunt voor bezoek. Het vergezicht over den omtrek is dan ook werkelijk verrassend schoon en naar mijn ondervinding is de om geving blijkbaar ook het eenige aan trekkelijke waar alles komt. Naar Alf afdalende kwamen wij in 't volle leven van een drukke zomer- budplaats en alle illusie van 't bui tenleven was weer weg. Groote Ho tels met deftige kellners in 't zwart, lu één woord 't groote stadsgedoe op een betrekkelijk kleine plaats. Het zware gezoem van 't drukke verkeer met auto's auto-omnibussen, hotel portiers van de badplaats Rietrich, aan de boot en spoor deden weder denken aan Coblenz en Cöln en ook (te prijzen waren dien overeenkom stig. Do stoomboot vergoedde ecliter weer alles wat wij te Alf niet vonden en de heerlijke vaart langs de rivier verzoende mij weer met den tijd aan den tocht gewijd. Maak ik een ver gelijking met dezen riviertocht en die op den Rijn dan vind ik de Moezel mooier, intiemer. Wat men op den Rijn vindt, vindt men op de Moezel ook, doch door dat deze rivier smaller, de bochten om de bergen kleiner zijn, is alle» meer be reikbaar voor 't oog. Evenals aan den Rijn heeft men schilderachtige dorpen, langs de oevers, ruines op de bergtoppen en wijnhagen op de hel lingen, doch meer bnsschen en veel minder fabrieken. Ik ken den Rijn van Bonn tot Mdinz maar stel de Moezel, voorzoover ik dezo van Co blenz naar Pünderich ken. er ver boven. Een plaats, dio wat verkeer betreft rnet Alf concurreeren kan is, Cochem, waar ook, voor zoover ik oordeelen kan van de boot, en afgaande op do rcjks van groote hotels, langs de Moezel, een der centra van verkeer van de Moezel is. Het gerestaureerde kasteel van Co chem ligt zeer mooi en Imponeert bij 't naderen aan de zijde van Alh Het beheerseht, geheel dit deel dor rivier. I kvoor mij was blijde op 't meer lan delijke Brodenbach te zijn aangeland, waar men rustig en stil genieten kan, waar alles nog eenvoudig lan delijk is. Waar druk verkeer, waar geen boofsche stijfheid heerscht. Teder is zoo vrij als een vogel en maakt het zich zoo gemakkelijk mo gelijk. Men heeft geen groot toilet te maken Tegenover Brodenbach zijn nog eenige dalen, die werkelijk het bezoek waard zijn. Zoo loont het zeer over te varen naar Hatzenport en daar het heerlijke Schroberdal in te gaan. Langs do beek zijn lal van water molens en heerlijke landelijke par tijen van weiland, bossohen, water, omsloten door de dichtbegroeide ber gen. Ik vond hier een der prachtigste wandelingen. Even voorbij de Loh mühlë gaat liet links het Schrumpf- dal in tot Metternich, een weinig schilderachtig nest, met goede wijn en goed bier en gelegenheid tot rus ton, of den wagen af te wachten, die daar «en paar molen daags van Munster-Manfèld passeert om rei zigers van. of naar Hotzorport te brengen. Van Metternich volgt men den grooten weg, eerst door bouwland en dan sterk dalend door.'t bosch naar de Moezel. Een andere mooie wandeling is van Loef door don lieven dalweg, die naar 't Peterskreuz in do buurt van Moselsürsch voert, liet is daar vol schilderachtige partijen, met kleine bidkapelletjes langs den weg. Die kapelletjes bevatten elk oen gebeeld houwde voorstelling van 't lijden van Christus, den kruisgang van de ver oordeeling door Pilatus af tot de gi aflegging. Voorbij de 14c kapel kruist de karreweg den rijweg en deze voert den wandelaar door Kat- teneser Mühlenthal naar Kuttenes, waar men dén trein kan afwachten, of overvaren naar Alken of door wandelen langs de Moezel naar Loef, en hier overvaren naar Brodenbach. liet is beter de wandeling van Loef af te beginnen dan van Kattenes, zoo als mccstgl aangeraden wordt, want, de neinnjf, van den weg is in Katte-, nes vermoeiend. Er zijn nog tal van wandelingen te beschrijven, doch 't best is, dat men er heen gaat. Voor goéde wande laars een heerlijk oord en men kan hier zien, dat de wandelsport in Duitschland heel wat rricer beoefend wordt dan in Nederland: Van alle kanten bomt men voetrei zigers tegen met de Rucksack, zoo- we! oud als jong van beiderlei bun nen. NVic zich geoefend heeft in 't loo- pen gen iet dubbel en zeker meer, dan dat men per fiets over de ge makkelijke wegen vliegt. Ik zie hier dagelijks lallouze auto's den grooten weg van Coblenz naar Trier afvlie gen. Wat zien die lieden toch weinig van 't fraaiste wat in 't Moezelland to zien is. De mooiste landschappen liggen tussehen de bergen en niet aan den weg. LEON. A. SPRINGER. Ouitenlandsch Overzicht In het Britsche Lagerhuis heeft Sir Edward Grey over DE MIDDELLANDSCHE ZEE KWESTIE NOG HET VOL GENDE VERKLAARD Op dit oogenblik dreigt, ons geen gevaar, maar ais we do Middelland- echo Zee gaan prijsgeven en ons in een toestand brongen, dut wij onze belangen in de Middellandsche Zee niet kunnen beschermen, dat stem ik volkomen toe, dan zouden wij onze positie daar niet sterk kunnen maken door een handige diplomatie. Aan den anderen kant is het niet noodzakelijk, om er in de Middelland sche Zee een vloot op na te houden, in staat te allen tijde aan allo andere vlooben het hoofd te bieden. Op dit oogenblik is er geen vooruit zicht op oncenighoiil met eenige mo gendheid 111 do Middellandsche Zee. Ik geloof niet. dat er een mogendheid is, die tegen ons oorlogszuchtige plannen voedt, maar als wij de Mid dellandse ho Zee prijsgaven, zou er een neiging ontstaan, niet ons geen rekening meer te houden en de diplo matieke toestand zou tot ons nadeel veranderen. Ik stem toe, dat wij in de Middellandsche Zoo een voldoende vloot moeten onderhouden, zoodat men met ons als een van do zee mogendheden van do Middellandsche Zee rekening moet houdon. Wij moe- ton daarom oon eerbiedwaardige vloot in de Middellandsche Zee te onzer beschikking hebben. Wij zijn ten volle overtuigd, dat Frankrijk en Rusland ton, opzichte van ons niet minder vriendschappelijk gestemd zijn dan wij ton opzichte van hen en dat geen gebeurtenissen zooals de ontmoeting van den Tsaar en Keizer Wilhelm dezer dagen nadoelig voor ons zijn of oen ongnnstigon invloed hebben op onzo verhouding tot Duitschland. Grey las daarop de officieele medo- dceling voor, dio na do ontmoeting te Baltisiki Port openbaar gemaakt ie, en zeïde. dat hij dezo ten volle onder schreef. Onzo verhouding tot de Duït- sche regeoiing is. vervolgde Grey, op het oogenblik uitstekend. Wij zijn volkomen openhartig met elkander omtrent alle vraagstukken, die onze wederzijdsche belangen raken, en ik geloof dat, zoo er zich punten van geschil mochten opdoen, beide regee ringen overtuigd zijn, dat de weder- zfjdsche belangen gemakkelijk met elkaar in overeenstemming gebracht kunnen worden. Ik geloof dat wij, als wij bij de uiteenzotting onzer ge zichtspunten volkomen openhartig heid in acht hemen, zullen bevinden, dat er geen werkelijke verschilpunten tfasschen de belangen van béide na ties bestaan. De unionistische pers is algemeen ingenomen met de verklaring, die Sir Edward Grey in het Lagerhuis heeft afgelegd, in het bijzonder met de ver zekering, dat de Engelsche vloot in de Middellandsche Zeo op dezelfde sterkte gehandhaafd zal worden als die van eenige andere zeemogendheid daar. Men vat dit zoo op, dat de En gelsche vloot in die zee even sterk zal blijven als de Italiaanschc of als de Oostenrijksche. maar niet als die twee vloten te zamen. De liberale pers is er minder over tevreden De ..Daily News' voorziet, dat de Engelsche vloot.in de Noord zee verzwakt zal worden, ten einde do Middellandsche Zee-vloot weer op te voeren, wat den aanbouw van nog meer oorlogsschepen teu gevolge zal hebben, om de verzwakte Noordzoe- Vloot weer op sterkte te brengen. De kostbare bouw van oorlogsschepen zal nu voortduren: Men kent dat spelletje-wit den tijd van de paniek oier Japan s machtsuitbreiding in de Stille Zee. Zoodra de Middellandsche Zee-paniek voorbij is, zal men komen in een paniek over de machtsuitbrei ding van Amerika in den Atlaritischén Oceaap. Op die manier zal het En gelsche volk voortgaan op, den weg naar zijn ondergang, in plaats van het eenige verstandige beleid na té streven, namelijk do verzekering van het overwicht van de Engelsche vloot in Engelsche wateren en nergens an ders. a De kloof tussehen DE ENGELSCHE REGEER ING EN DE ARBEIDERSPARTIJ wordt steeds gr00ter. Ramsay Macdonald, do leider van de arbeiderspartij in het parlement, heeft een brief geschreven aan de stemrechtvrouw Holiday, waarin hij verklaart, dut de arbeiderspartij voor de opneming van 't vrouweuk.esrecht ia de kieswet zal stemmen. De partij kon zich niet om een mogelijk hiervan afwijkende opvatting van de regee ring bekommeren. Hij zou zijn belofte gestand doen, en het kabinet zoo noodig o.p het stuk van het vrouwen kiesrecht ten val brengen. Gisteravond seinde men; uit Lon den, dat er eenige ONGERUSTHEID naar aanleiding van den toestand aan de haven heerscht. De stakers plegen daden van ge weld tegen de werkwilligen. De laat- sten hebben zich met revolvers gewa pend. Gisterochtend is bij Surrey weer een kloppartij geleverd. Twee werkwilligen werden gevaarlijk ge wond. Do politie joeg de vechtersba zen uiteen. Honderden politieagenten houden de wacht bij «1e toegangen tot de havens. In Hotherliithe hebben de relletjes tussehen de stakers en de werkwilli gen zich gisteren nog tweemaal her haald. Hierbij zijn ettelijke werkwilli gen gewond. Do politie, die versterkt wa«, voorkwam erger. De „Pali Mall Gazette" zegt, dat de toestand onduldbaar is geworden. Dc regeering moet de partijen dwingen een vergelijk te treffen, of soldaten naar de haven zenden. Onder do werkwilligen heerscht een paniek, zij ac-hten hun leven niet zeker. Do stakerspartij is wanhopig geworden. Naar verluidt zal het bestuur van de haven van Londen een voorstel, om een uitweg uit de moeilijkheden te vinden, openbaar maken. Het bestuur, yan de haven van Lon den heeft bekend gemaakt, dat Don derdag 17.703 bootwerkers aan 166 schei>en nan hot work waren. Het be stuur kan gemakkelijk nieuwe werk krachten krijgen, ofschoon sterke pos ten van stakers dit met geweld trach ten te beletten. Woensdagochtend om drie uur is er EEN TWEEDE ONTPLOFFING IN DE MIJN VAN C \DEBY geweest. Een menigte mensehen stroomde er dadelijk heen. Op dat oogenblik waren er ongeveer dertig man van dc reddingsploeg in de mijn. Gelukkig was dc ontploffing niet zoo ernstig als dc eerste. Een man werd echter ernstig gewond. De anderen hadden korten tijd van de inademing van de vergiftige gassen te lijden, maar herstelden zich spoedig. Zij hernamen daarop hun werk. Men verwachtte, dat men gisteren pas de lijken van den onderdirecteur en van twee andere slachtoffers zou bereiken. Zij liggen onder een hoo gen kolen-hoop van meer dan 100 ton. MOELAI IIAFID sch'int zijn plannen, om als Sultan van Marokko af te treden, inderdaad nog niét opgegeven te hebben. Naai de correspondent van de „Temps to Rabat meldt, zou de Sultan evenwel niet vóór 15 Augustus een besluit ne men en men hoopt hein vóór dien tijd nog aan het verstand te brengen, dat het neerleggen van de regeering evenmin in het belang van den Sul tan zou zijn als in dat van zijn rijk. De termijn tot 15 Augustus heeft de Sultan zelf vastgesteld in overleg met de Fransehe regeering. De berichtgever van de Temps ie Rabat merkt nog op, dat een aftre den van den Sultan volstrekt niet als een ramp beschouwd behoeft te wor den. Hnfid's broeder Moelai Joessef, die op het oogenblik te Fes vertoeft, zon, ook volgens dezen berichtgever, een uitstekend opvolger kunnen zijn. De „Agencia Stefani" meldt nog uit M1SRATA Bij;,het gevecht voor Misrata heeft de Turkschc strijdmacht over rneer dan 500(1 geweerdragenden beschikt De vlucht begon in alle richtingen, nadat in den nacht een paniek was uilgebroken. Een gedeelte der vluch telingen heeft zich sedert in de rich ting van Gheran ten Zuiden van Sli- ten kunnen vereenigen. Wat het juiste aantal verliezen be treft, een schatting daarvan is we gens de uitgebreidheid van het gc- vecht'slerroin en den langen duur van den strijd moeilijk. De Italianen hebben tot nog toe alleen voor Misra ta 300 gevallen vijanden begraven bovendien zijn iu den aanvang van liet gevecht talrijke lijken door de Turken en Arabieren zeiven wegge dragen en ter aarde besteld. Vele an dere lijken liggen nog boven den grond. Van de aanzienlijke ingezetenen zijn er eenige naar Misrata terugge keerd. Tot de bevolking is een bekend making gericht. Het verkeer in Misrata, dat een be langrijk steunpunt is voor de handels politiek, zoo vervolgt het bericht, be gint weer op te leven. De gezond heidstoestand der troepen is zeer goed. De vermeestering van Misrata moet volgens een bericht, dat de Echo de Paris ontving, voor.de Italia nen van zeer groot belang worden geacht. Misrata, een plaats van 8Q0Q inwo ners op omstreeks 200 kilometer ten oosten van Tripolis gelegen, was niet alleen het eenige punt aan de kust, dat nog in Turksche handen was, maar was ook door de Turken zeiven onneembaar verklaard. Do oproerlingen van CABECEIRAS schijnen voornemens om, wat er van do benden is overgebleven, te gaan versterken. Paiva Couceiro is her steld. Hij heeft 800 man van wapenen voorzien on zich aan het hoofd go- plaatst. De koning van Spanje heeft twee besluiten onderteekend, waarbij on derscheidenlijk de gouverneur van Orense wordt teruggeroepen en do gouverneur van Pontcvedra naar Avila wordt overgeplaatst. Dezo maat raden houden verband met de ge beurtenissen in Portugal. De Portugeesche Senaat heeft bet contract met een Engelsche maat schappij voor den aanleg van een spoorweg dwars door Niassaland on liet district van de Zambesi, IN AFRIKA, goedgekeurd. De Senaat hoeft voorts do Brusselscho conventies goedge keurd nopens hulpverleening bij aan varingen. Graaf Posadowsky breekt in een ingezonden stuk, door verscheidene Dnitscho bladen opgenomen, een lans voor de nationale inzameling voor MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Men h.id beweerd, dat do vliegtuigen meer in het bijzouder uit een oogpunt van sport be teekenis hadden, maar niet voor het algemeen belang. Het had weinig zin. een nationale inza meling te houden voor een zaak, voornamelijk van sportief belang. Wel is waar konden vliegers gewich tige militaire diensten verrlchleu als verkenners, maar voor de ontwikke ling van de vliegers in die richting moest liet legerbestuur maar zorgen. Posadowsky nu wijst er op. hoe ook meermalen andere uitvindingen, bijv. do fiets, aanvankelijk uitsluitend van sportief belang, in korten tijd een buitengewone beteekenis voor het maatschappelijk leven als verkeers middel hebben gekregen, en niet het oog op de snelle ontwikkeling van de vliegtuigen (eenige jaren geheten noemden nog geleerden van naam het vliegprobleem volstrekt onoplos baar) is van dezen hetzelfde te ver wachten. Dan legt de schrijver den nadruk op dc groote militaire beteekenis van de verkenningsdiensten. Een ges laag-1 do verkenning door een vlieger kan een slag beslissen. Op dil oogenblik wordt het nog als een barbaarsche wijze van oorlog voeren beschouwd van vliegtuigen uit bommen te werpen. Ofschoon het. volgers schrijver, niet duidelijk is. waarom bet barhaarscher zou zijn, om bommen van boven te laten vallen dan zo in horizontale richting to schieten en of men met een torpedo onder water of met een bom van de lucht uit werkt, toch acht hij een in ternationale reccling op dit punt van belang. Hij brengt hierbij het beken de voorval in herinnering, dut Fulton der Fransehe regeering ten tijde van het consulaat aanbood ouderzeesche booten to vervaardigen, óm de Engel sche vjoot to vernietigen en verras- sendo prooven met zoo'n boot deed, maar deze het aanbod van de hand wees, omdat do eerste consul een der gelijke manier, om onder water ooi- log to voeren, een beschaafde natie onwaardig vond. Binnenland HOFBERICHTEN. De Prins komt heden-, Vrijdag avond. te 11 uur 46 min. per Staats spoor in Den Haag. Hij is voornemens Zaterdagmiddag een bezoek le bren gen aan het concours hippique aldaar. Zaterdagnamiddag te 4 uur 28 ruin. vertrekt de Prins weer raar het Loo. VORSTEN BEZOEK. De hertog-regent van Brunswijk ging gisterenochtend van Hoek van Holland, waar hij uit Engeland aan kwam, naar Het Leo en vertrok gist.' renavond van daar naar Hamburg. DK EERSTE KAMER heeft gisteren niet minder dan ruim dertig kleine ontwerpen van wet af gedaan, alvorens weer huiswaarts te keeren, en dat wel zonder noemens waardig debat. Alleen had de Minister van Binnen- landsche Zaken zijn voorstel om een paar 3-jarige H. B. Scholen om te zetten in' 5-jarige, te verdedigen te genover de heeren Vermeulen en Woltjcr, die van oordeel waren dat doze omzetting vooruitliep op eeu eventueels reorganisatie van het M. O. en nadeelig kon wezen voor het bijzonder onderwijs van dezen aard, dat bezig is zich te ontwikkelen. De Minister betoogde dat dit voorstel niet in den weg stond aan dc conversie der 11. B. Scholen en Lycea. Onze Lachhoek VAN SOUVEREINE PATIëNTEX. Bij gelegenheid van de jaarverga dering van de „Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst", dezer dagen te 's Gravenhage gehouden, is verschenen een prenten bock voor medici en patiënten de samensteller van „Rideamusis B. I. Stouri. Het „HMd." neemt het volgftide it zijn prentenboek over: Zoo deze herinneringen over de verhouding tussehen vorstelijke per sonen en hun geneesheeren. ,De artsenijkunst". zei Napoleon tot zijn lijfarts, dr. Desgenettes, ,,is de wetenschap der sluipmoorde naars". Do arts antwoordde„Sire, hoe denkt 11 over het vak van ver overaar 7" Lodewijk XIV ontmoette eens bij den dokterhatenden dichter Molière den arts Mauvillicr „Een arts ten uwent? Wat doet die hier vroeg de koning den dichter. Molière antwoordde „Een con sult. Majesteit. Hij schrijft mij medi camenten voorik neem ze niet in en ord gezond." MauviUier was namelijk een goed vriend van Molière. Hij leerdo den dichter de medische vaktermen, wel ke Molière voor zijn blijspelen noo dig had. De Kamer stelde haar huishoude lijke raming vast in comité en ging rna tot nadere bijeenroeping uit- OUD-LEIDEN. In de vergadering van directeur ?n van Gemeentewerken hield de heer C. L. Driesse.n een voordracht over „L?l- den voorheen, thans en in de toe komst". Spr. zette voorop, dat het nu vrijwel vaststaat, dat Leiden niet is het oude Lugdunum Batavorum van de RomeineD. Rcmeliischc overblijf selen fijn er in deze streek nimmer ontdekt en ook de Burcht in het cen trum der stad gelegen, dte bij velen als de oorsprong van Lelden geldt, dateert vermoedelijk eerst uit den tijd der Noormannen. Waarschijnlijk is de am Leiden afgeleid van een ouden terloop, de Lee of Leithe, thans Mare. Oorspronkelijk heette de slid dan ook Leilhen, drama Ley then en eindelijk sinds de 13e eeuw Leiden. Spreker vertelde hoe de grenzen der stad allengs werden udgezet. 'l'egen het einde der vórige eeuw, in 189'», geschiedde dit door toevoeging van groote stukken van Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwcude, waardoor het grondgebied r.agerceg wer 1 ver dubbeld. welke uitbreking de bevel- king deed toenemen van 45,000 tot 53,5o0. Thans staan wij, volgens spr., voor hetzelfde feit. Geen wonder dat sinds korten tijd nieuwe annexatie plannen in de lucht zweven met het doel om al de uitwassen achter de Uitte-, Morsch- en Zijlpoort voorgoed op te slokken en een nieuwe vorming daarvan afdoende te verhinderen. Spr. behandelde eenige gemeente bedrijven en deed uitkomen, dat gas fabriek en electrische controls van ge- eentewege beheeid, Leiden finan cieel op d-i been hcuden. In zijn slotwoord Leidens toekomst besprekend, meendz hij dat zich voor onzo stad geen grcotsch cn ruün ver schiet opent. Ten gevolge van ver schillende oorzaken hcoge betastin gen en de nabijheid van Den Haag is het aantal uit de stad vertrekkenden g rooter dan de oankomers. Vroeger de 5e stad van Nederland wat bevol kingscijfer betreft staat hel thans No. 8 op de ranglijst. NIEUWE PLANT. De heer H. B. lloogenraad, leeraar an de II .B. S. te Deventer, heeft in de nabijheid van Gorsel een wild groeiende plant gevonden, die tot nu toe in ons land niet aangetroffen is. De wetenschappelijke naam van de plant is Thesium pratense Etirh. de Hollandsche zou kunnen zijn weide-' bergvlas. Zij beboert tot de planten- familie van dc Pantalacccün, waar van sinds eenige jaren nog een twee de vertegenwoordiger, eveneens een Thesiumsoort, op een 3-tal plaatsen in de duinstreek (Monster. Katwijk. Sant poort) bekend is. Laatstgenoemde soort komt voor aan de kusten der Noordzee en van den Atlantisch,-n Oceaan, terwijl de bij Gorsel gevonde ne over de gebergten van Middel Eu- icpa verspreid is. Evenals alle andere Feuilleton DE MILLIÜNAIRS Naar het Engelsch door E. Phillips Oppenhei m. 37) Een oogenblik van nadenken zul u, denk ik, wel overtuigen, zei Phi- neas Duge bedaard. Uw achterhouden van d it document wil zeggen, dat u partij Kiest in den burgeroorlog, die mijn land bedreigt. Verder betcckcnt het ook - en ofschoon het mij leed doet. Mr. uuaue het te moeten zeggen, ik verzeker u. dat ik het, zonder eenige kwade bedoeling zeg een ernstige bedreiging van uw carrière'. De gezant zweeg eenige oogcnblik- ken. Mr. D-jge, zei hij, ik ben geneigd toe te stemmen, dat n tot op zekere hoogte gelijk heeft Het Is waar, dat ik bet document in quaestie voor Nor- ris Vine bewaar, en het is ook waar, dat ik daardoor misschien een beetje afwijk van de strikte macht, die mijn positie meebrengt Ik zal daarom het document aan hem teruggeven, maar u moet goed begrijpen, dat ik, hoe- zeor ook op uw vriendelijke gezind heid gesteld, Mr. Vine dien raad zal geven, die mij als particulier persoon en burger van de Vereei.igde Staten, als het rechtvaardigst voorkomt. Phineas Duge nam zijn hoed op. Wat dat betreft, zei hij, hel: ik niets anders te zeggen dan dit. Hoe de dingen-ook in de onmiddellijke toe komst mogen loopen. mijn invloed zal blijken iets te zijn, waar rekening mee moet worden gehouden. Dien invloed Mr. Deane. gebruik ik voor degenen, die zich mijn vrienden tconen. De twee mannen nanit.11 eenigszins koel afscheid van elkaar. Deane ging na een oogenblik geaarzeld te hebben naar do telephoon en belde Vine in zijn club op. Ik moet je dadelijk spreken, Vine, zei hij. Kun je dadelijk bij mij komen? Over tien miruton, luidde het ant woord. Ik zal op je wachten, antwoordde de gezant, waarna hij afbelde. (HOOFDSTUK XIX. De Crisis. In een klein, armoedig gemeubileerd kamertje boven in een groot pension, doorleefde Virginia wat haar toe scheen en ook werkelijk was een heel treurigen tijd. Op de lafel vóór haar lag haar beursje, het buitenste naar binnen gekeerd en daarnaast enkele kleine geldstukken. Het rolletje bank biljetten, dat zij noz niet gewisseld bad, eh dat het grootste deel van haar klem kapitaal vormde, was verdwe nen, hopeloos verdwenen. Het was niets minder dan een lievige romp, die zij gedwongen was onder de oogen te zien. Zij had het geld op haar kamers in Corniston Mansions laten liggen, cf anders waren er veel andere plaatsen, waar een doortrapte dief het kleine bundeltje heel gemakkelijk vandaan zou hebben kunnen halen, om ei' dat rolletje waardeloos papier voor neer !e leggen, dat zijin plaats daarvan had gevonden. Haar eerste gedachte om er dade lijk de politie van in kennis te stellen, had zij als nutteloos, weer van zich af gezet. Zij had geen idéo, wanneer rf waar de diefstal was bedreven zij wist alleen, dat zij alleen wus in een vreemde stad, en dat de enkele shil lings, die haar waren overgebleven, zelfs'niet voldoende waren om de huur van haar kamertje, die zij nu al ver schuldigd was, te betalen. Zij sleepte zich naar het venster en stond over de vuile daken der huizen te kijken. Haar oogen stonden vol tranen. Waar schijnlijk zag zij niets van het weinig bekoorlijk uitzicht, maar duidelijk zag zij het wrak van haar eigen, kort le ven. Zij scheen zich nu liet krankzin nig dwaze van haar reis, het hopeloo- zc van het begin tot het eind pas goed bewust te worden Geheel afgeschei den van de mislukking, kwam er nog iets krankzinnigs bij, Iets zij maar liever met moest denken, de nasmaak van die enkele uren van overgroot geluk. Zou hij ooit gepro beerd hebben haar terug te vinden, vroeg zij zich af. sinds den dag waar op zij met gloeiende wangen en klop pend hart uit haar kamers in Collis ion Mansions gevlucht was en zich midden in deze onvriendelijke stad had trachten to verbergen. In elk ge val zou zij hem nooit weerzien. Haar eenig verlangen, als men van een verlangen kon spreken, als alle le venswegen saai en zonder geluk schij nen. was om nu op een of andere manier naar Amerika terug te gaan en het slcchto nieuws zelf naar dc kleine farm in het, daJ over te bren gen. Zij keek naar het onnoozele aantal geldstukken, en het probleem om te blijven leven scheen al moeilijker en moeilijker te worden. Eigenlijk bleef er nog iets anders over voor tnen- schen dio geen prijs rneer op hun le ven stelden. Zij dacht daarover na zonder eenig toeken van weerzin, het aannemende als een zaak die wel met ernstig fatalisme overwogen mocht worden. Wat beteekende het le ven als er niets te hopen overbleef? Het was ten slotte een gemakkelijk» manier om uit de moeilijkheden te komen. Zij deed liet venster open en keek naar beneden. De zeven verdiepin gen maakten haar duizelig. Toch keek zij met een merkwaardige b* tooveriug, naar de steenen binnen plaats onmiddellijk onder het ven ster. Waarschijnlijk zou na zoo'n val de dood onmiddellijk intreden. Zij leunde een beetje verder voorover en trok zich toen plotseling haastig weer binnen het raam terug. Een plotse ling gevoel van tegenzin was over haar gekomen. Terwille van de ande ren moest zij <Lt van zich afzetten; het was een al te afschuwelijk idéé Zij liep haar klein kamertje op en neer, en toen dreef de noodzakelijk heid om toch iets te doen haar de straal weer op. Hoewel er door min stens een half dozijn delectiven en re chercheurs vergeefs naar haar ge zocht, werd, had zij geen bijzondere moeite genomen om zich te verbe-rgen behalve het feit dat zij ln een drukke en mindere buurt was gaan. wonen en zich zelden voor donker op straat had gewaagd. Zij ging nu naar het kantoor van een scheepsagent dat zij onderweg naar haar kamer al had opgemerkt, en wendde zich tot den klerk die haastig naar haar toe kwam. Ik wensch. zei ze, naar Ame rika te gaan en ik heb geen geld. Al les wat ik bezat is mij ontstolen. Kan ik een passagebiljcl krijgen en het b©^ talen als ik daar aankom? Een biljet tweede klasse natuurlijk. De klerk schudde aarzelend het hoofd. -- Heeft u geen vrienden in Lon den? vroeg hij, aan wie u wat geld ts leen kan vragen? Geen enkele. antwoordde zij. Waarom telegrafeert u niet? stel de hij voor. Telegrafisch kan u daarop geld bezorgd worden. Dat wil ik liever niet. antwoord de Virginia. De jonge man haalde zijn schou ders ot». Het eenige, zei hij, wat er dan op zit is naar de Ambassade te gaan, zij zullen u het gold wel voorschie ten. Virginia ging peinzend heen. Waar om eigenlijk niet? Mr. Deane, dat wist zij, was een vriend van haar oom. Hij zou haar misschien het geld bezorgen en zij kon het hem later te rugzenden. Zij liep naar het groote huis in het Ormande Park en vroeg Mr. Deane te spieken. De bediende die haar binnenliet, aarzelde oven Er is op 't oogenblik niemand van de heeren behalve Mr. Deane en hij heeft juist iemand bij zich. Als u in do wachtkamer wil komen, ra! ik vragen of hij u een oogenblik te woord wil staan als die mijnheer ver trokken >s. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5