soorten van het geslacht is ook The- aium pratense oen z.g half-parasiet voor een deel ontnemen zij hun voed sel aan lucht en bodem voor een ander doel onttrekken zij het aan andere le vende planten de Gorselsche exem plaren van Thesium pratense woeke ren op grassen. iDev. Dgbl.) INBRAAK TE LEIDEN. Woensdagnacht hebben dievsn zich toegang verschaft in de worung van mevrouw Boogaard, wonende aan den Zijlsingel, hoek Rijnkade, te L2iden. Zc zijn waarschijnlijk binnengekomen in de keuken door het uitsnijden van een ruit. Verrast door het geblaf van een hond, hebben ze ee i aantal zilve ren voorwerpen, gebc r den in een doek lattto liggen, doch f 60 aan contanten meegenomen, en een drietal premie- loten. EEN' VERDWENEN MONUMENT. Men schrijf! aan het „ïlbld." Na 1603 wérd in de kerk te Gorkum in plaats van den toen ontruimden grafkelder der Arkels ©en tombe opge richt, dragende de beelden van Jan van Arkel den Sterke en diens gemalin Bertha van Ochten, welke beelden voor dien den ouden kelder dekten. Toen de oude kerk in 1844 werd afge broken, werden meteen de daarin aan wezige tombes weggeruimd die Her Arkels, van de familie Paffenrode en van Je familie Van der Does. De beel den, hoewel geschonden, werden cp last van den kerkeraad in de kerk be graven. De plaats van begraving was r.iet meer bekend. De opening var het museum in het huis „Bethlehem" heeft thans den heer IL A. van Gogh te Amsterdam aanleiding gegeven de mededceling ta doen, dat in de notulen van den ker- keraad van 29 Januari 1837 aanwij zing is te vmden omtrent de plaats, waar de beelden begraven werden. Hierdoor geleid, kan men het onder zoek met goede ksijs op resultaten gaan hervatten. F.NGELSCHE PHOTOGRAFEN. Als gemeld wordt te Amsterdam thans de 27e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van „The pho tographic convention of the United li. i gdorn". liet denkbeeld om het Engelsche phutografei.genootschap tot een ver- gnderïng in ons land over te halen is b'i de Engelschen bepleit door den redacteur van het vaktijdschrift „Lux', den heer J- 11- A. Schouten, die ook al3 secretaris van het comité va:i ontvangst zich zeer verdienstelijk maakt, met groot succes bekroond.On- gcvcer 200 leden der Convention heb ben zich ter deelneming aan de jaar vergadering naar Amsterdam bege ven. Na de openingszitting op Maan dag gevolgd door een avondbijeen- koinst, waarin leden der Nederland- sclie - mateursphotografenvereeniging ce:i reeks lantaarnbeelden van ons la id vertoonden, had nog alleen Dins dagavond een vergadering plaats. De dagen n.J. worden door de Engelsche gasten, onder leiding van het comité va i outvai gst, besteed aan verschil lende uitstapjes. Zoo werd Marken en Volui dam bezocht, Dinsdag Den H&ag, gisteren als gemeld bracht men een bezoek aan Haarlem, en heden aan Alkmaar, terwijl de Za terdag besteed zal worden aan de be zichtiging van Amsterdam zelf. De Engelsche photografen blijken tol dusver ten zeerste ingenomen met het eigenaardig schoon van ons land en zeker zullen do talrijke kiekjes die de gasten mee naar huis zullen ne men een goede reclame zijn voor ons roooio land. Woensdagavond had in het „Ameri can Hotel" een feestmaaltijd plaats, waaraan o.rn. door den Burgemeester van Amsterdam het woord werd ge voerd Een Joost op do dames werd door Lady "Hertsiet, de echtgenoote van den president van „The Photo graphic Convention", beantwoord. Gisteren werden de congressisten en hun dames ten Stadhuize te Am sterdam door den burgemeester ont- vai gen. In do Raadszaal heette jhr. RoeII hen wolkom, zijn vreugde uit sprekend, dat de Engelschen Amster dam hadden uitgekozen, om hun ver- gndering te houden. Spr. hoopte, dat j elke Engelschman. wanneer hij weer in zijn land teruggekeerd was, zijn lar.dgenooten zou opwekken, om in grooten getale Holland te bezoeken. Sir Cecil Hertsiet. de president, dankte het stadsbestuur voor de ïar- tciijke ontvangst en zeide, dat allen de meest aangename uenuneruigaan dit congres zullen behouden. Daarop werden Ue cougressisten door eenige zalen en vertrekken van het Stadhuis rondgeleid, waar de ver schillende schilderijen en wapenbor den door hen bezichtigd werdeu. Vervolgens begaven de congressis ten zich, onder leiding van de neeren Bispinck en Schouten, voorzitter en secretaris van de „Ned. Amateurpho- (rgrafer.vereenigmg", per tram naar Haaricto, om het door ons reeds mee gedeelde tochtje te maken. IN DRONKENSCHAP. Een treurige geschiedenis is Dins dagavond te Groningen afgespeeld. Een dronken man, naar men ver moedt ccn straatmaker, heeft bij de eieclruclie centrale water gevraagd om te drinken. Het werd den beschon- fccae, die dit op alles behalve fat soenlijken toon vroeg, geweigerd. De man verwijderde zich en zag op den hoek van dc electrische centrale ccn bak met een vloeistof staan, d!e hij vo r water aankeek, 't Was echter een bak met zwavelzuur. Men zou zeggen, dut Uit voor zoo'n vloeistof n vreemde plaats is en zoo is het ook. Maar dit is te verklaren, al is het niet te verdedigen. Werklieden van de accumulatoren- fabriek te Amsterdam zijn namelijk bcz.g de n de electrische centrale af gebroken uceumulatoreubatterij af te breken en te verzenden. Zij hebben in opdracht, dadelijk alles van het terrein te rwijdcren. Blijkbaar heb ben zij met in elk opzicht aan dit .voorschrift gevolg gegeven. Doch. hoe het ook zij, de hier bo venbedoelde dronkaard heeft, on danks de waarschuwing, van het zwa velzuur gedronken. Met welk gevolg is niet bekend. Maar zoo juist bereikt ons uit Hoog kerk liet bericht, dat bij Slapersul, in de gracht van den heer Westerhof f, i hiA ibk Ecvonden is van den bejaard den straatmaker P. uit Groningen. Nu is het bekend, dat deze P. een dronkaard is. En zoo ontstaat het ver moeden, dat de man, die Dinsdag avond zwavelzuur gedronken heeft en de bij Slaperstil gevondene een on de zelfde zijn. (Prov. Gron. Ct.) HEVIGE BRAND TE ROTTERDAM. Gisterenmorgen te 4 uur brak te Rotterdam een hevige brand uit in het kantoor- en magazijngebouw der firma Ackema Jr. en Co. aan den Goudschen Singel ZZ no. 10, welke firma de agenturen heeft van bui ter landsche huizen in machinerieén voor metaalbewerking, allerlei mo derne machinerieën, gereedschappen macninebehoellen, liuoleums, wrijf- was, diverse soorten vernissen, enz. De brand brak uit op de 2e étage en werd door een agent van politie, die passeerde, ontdekt. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse en stelde drie stoomspuiten en S sectiespuiten in werking met 20 stralen. De beide bovenverdiepingen vertoonden weldra een geweldige vuurzee, voornamelijk door de ver nissen en linoleums. Het vuur deelde zich al spoedig ook aan het dak mede van het groote meubelmagazijn van den heer Joh. H. Vcrbrugge, zoodat het aanzien van den brand steeds er ger werd. Met kracht trad de brandweer op en slaagde er in den brand in het meubelmagazijn te bepalen tot het dak. Reeds spoedig stortte aan de achterzijde een stuk van den gevel van het pand der firma Ackema in en viel door het dak van een pakhuis der firma Vroom en Dreesmann aan het Achterklooster. Tegen 5 uur toon de de topgevel sporen van overhellen, doordat het dak weggebrand was. De groote mechanische ladder was reeds uit voorzorg naar het midden van de straat gebracht. Eensklaps stortte de zware topge vel oruiaag en werd een l^jarig jongmensch, W. H. Schaad, werk zaam bij een der sectiespuiten, door de zware brokken puin getroffen, ter wijl een gewone brandladder ver nield werd. Het zwaar-getroffen jongmensch, een aspirant brandweerman, werd door de brandweerlieden opgenomen. Dr. Kèenpmk, die de eerste hulp ver leende, constateerde schedelbreuk. Per raderbrancard uaar het zieken huis vervoerd, bleek hij bij aankomst reeds overleden. Drie andere brand weerlieden werden tijdens den brand nog iient gekwetst. Om 7 uur was het gevaar voor uit-, breiding geweken en kon een deel van het bluschmateriaal inrukken. De eerste verdieping, waar de kan toren gevestigd zijn, bleef voor den brand gespaard, doch de waterscha de is enorm, liet benedengedeelte, waar de machinerieén zich bevinden, heelt ook niet gebrand, doch daar werd door het vallend puin veel scha de aangericht. Groote waterschade leden voorts het tabakpakhuis der firma M. Hoorenick Co en het koloniale waren-pakhuis van den heer J. W. Wedeman. Nog geruimen tijd bleef de brandweer in actie met twee stoomspui Ion en slan gen op de waterleiding. Gisterenmor gen om 9 uur werd nog een gevaar lijk staande muur rnet een slang van een der stoomspuiten orngespoten. Vele autoriteiten waren tor plaat se. Ook een officier der Hamburg- sche brandweer in uniform, woonde het blusschingswerk bij. GLAZENWASSCIIERSSTAKING. In een gisterenmiddag gehouden vergadering van de glazenwasschcrs- vereeniging „Nieuw Leven" te Anir sterdam, is besloten lot opheffing van de staking. Woensdag werd nog met een vrij aanzienlijke meerderheid het besluit tot voortzetting; van do staking genomen. WINKELSLUITING. De afdeeling 's-Grav enhage van het comité van verweer tegen gedwongen; winkelsluiting heeft een adres gericht tot B. en W. dezer gemeente, waar van de strekking is: le. dat een eventueeie gemeentelij ke verordening, regelende de tijdstip pen van opening en sluiting van de winkels, algemeen zal behooren te zijn, geen bevoorrechting van een of ander winkelbedrijf met zich zal mogen brengen; 2e. dat zoodanige verordening de be- drijfsvrijheid van den patroon niet mag aantasten. Adressante beroept zich op het ver ordeningsrecht van de gemeentebe sturen, op de strekking van do Zon dagswet, op art. 144 van de Grond wet en op art. 1637 en volgende van het Burgerlijk Wetboek. ARGENTUNSCH VLEESCH. Dr. LI. van der Sluis, rijksveearts eu plaatsvervangend directeur van abattoir en veemarkt, te Amsterdam, deelde aan een verslaggever van het Nieuwsblad het volgende mede over het bevroren vleesch. Er ziju hier aangevoerd 155 „voelen" of vie- rendeelen bevroren Argentijnsch vleesch, dat zijn dus ongeveer 35 a 40 runderen, met bijvoeging der inge wanden, zooals u weet. Het is voor- loöpig opgeslagen in het Vriesse- veam. Wil men het in Amsterdam ver knopen, daa is men verplicht, het op hei abattoir te laten keuren Wil men het buiten Amsterdam verkoopen, dan behoort men ons te melden, dat en waarheen men het vleesch verzendt. Van deze partij zijn er bijvoorbeeld eerst 2, later nog weer 6 stuks naar Den Haag gegaan. Ik laat dan toezien ol het vleesch inderdaad de gemelde plaats van bestemming bereikt en het abattoir in Den Haag doe ik weten, dat er wat op komst is, zoodat men daar ook maatregelen kan nemen. Van bedoelde partij is er thans 2- j maal in het abattoir vleesch ter keu ring geweest. Den eersten keer waren hei drie runderen, die eerst werden opgehangen in het koelhuis. Hier is de temperatuur 2 a 4 graden. Later is het verhangen naar het voorkoelhuïs, waar men een temperatuut hoeft van 5 a 6 graden. Zooals men ziet, is het de bedoeling, het vleesch, langzaam, geleidelijk, te ontdooien, iets wat on derzoek en qualitcit ten goede komt. Het vleesch heeft er twee dagen ge hangen en is door mij gekeurd, in hij zijn van den Argentijnsciicn consul, een veearts der Argentijnsche regee- ring en een commissie van het Vries- seveem. liet waren drie ossen, waarvan ik er één lijdende vond aan tuberculose. De ziekte droeg een locaal karakter en betrof, zoo was 't resultaat van mijn onderzoek, do longklieren. Nu moet u weten, dat do longklieren dienst doen als filters voor de lon gen. In de longen bet altijd moei lijker tuberkels tc ontdekken, te meer in dit geval, waar het vleesch was bevroren, gekrompen, niet m norma len toestand. Echter kan men wol aan nemen, dat, als men de klieren vindt aangedaan, de longen ook tuberculeus zijn. De ziekte was locaal en dus niet van dien aard. dat ik er het geheeld dier om behoefde af te keuren. Ver der vond ik geen ziektesporen. Gister wilde mei^ weer 4 ossen In het koelhuis latèn hangen. Ik heb het moeten weigeren. Mijn koelhuis is geen verwarmingsbuis; ik zou het niet kunnen toestaan als regel, want het ontdooien van zulk bevroren vleesch bederft de atmosfeer, die veel te vochtig en bezwangerd wordt. Men heeft de ossen toen. hoe weet ik niet, zelf ontdooid. Ik kreeg ze ten minste in ontdooiden toestand en kon ze allo goedkeuren. Voor de organen echter wil ik geen toestemming goven, die moesten weg. Nu, daar had men niets op tegen. Wat betreft, uw oorspronkelijke vraag, de eerste partij gekeurd vleesch de drie ossen, waren spoedig uitver kocht. De tweede vond minder aftrek. V'an do vier raakte rneu er twee kwijt. Men vroeg, de andere iu het koelhuis te mogen huugeu, wat ik weer moest weigeren. Ontdooid v leesch wil ik er nog minder in hebben dan bevroren De twee gekeurde, maar niet ver kochte ossen zijn toen voorloopig naar het Vriesseveein terug vervoerd. Men zal ze daar wed weer een beetje laten bevriezen. Maar u voelt zelf, eerst be vriezen, dan ontdooien en plotse ling! daarna weer bevriezen daar wordt het vleesch niet lekkerder en beter van. Waarom ik er zoo fel op tegen was. het ontdooide vleesch in het koelhuis te lateu hangen? Nu komt het caixli- nalo punt: omdat bevroren vleesch na ontdooiing spoedig, zeer spoedig be derft, verrot. En dit is het ontzettend groote, naar mij toeschijnt onoverko melijke bezwaar. De meeste slagers die zulk vleesch koopen, zullen des avonds het onverkochte vleesch moe ten weggooien, wanneer zij niet een allerpuikste inrichting, wat ijskast, enz. betreft, bezitten. Is dit wel het geval, dan is het vleesch den volgen den hiorgen misschien nog wel goed. Weet u, wat ik ook een nadeel vindt bij de ontdooiing? Er druipen zooveel stoffen uit het vleesch. Daar zullen waarschijnlijk ook wel eiwit en zouten onder zijn. Nog een tweede zeer gewichtig en tevens bedenkelijk punt. Het ontdooi de vleesch is verkocht aan de sla gers voor 27 h 28 ceuts per pond. Het kan zuo toch nooit een volksvoedsel worden I En daarom, zoo zegt men, is het toch te doen. Gewoon vleesch van die kwaliteit gaat weg voor 38 h 40 cents. De slagers doen bovendien het Argentijnsch vleesch onder het gewone vleesch door en verkoopen het voor den gewonen prijs, zoo iets van 50 cents. Op die wijze zijn we nog niet verder. Op het moment beu lk wel geneigd tot de conclusie, dat het Argentijnsch vleesch bij ons geen griffe aluame zal vinden. Echter wen&cb ik er sterk don na druk op te leggen, dat mijn ervaring in deze zaak thaus nog zeer weinig beteekent. Natuurlijk is het niet on mogelijk, dat ik er nog eens anders over ga denken. Nu zult u zeggen: „Waarom gaat het voor Londen wel op?" Ja, maar Londen is Amsterdam niet. In Smithfield in Londen is een reus achtige hall, waar steeds eeu enorme hoeveelheid ligt opgeslagen. Die hall is tevens als 't ware een aparte keur- inrichting en daar vindt ook de ont dooiing plaats. Het publiek is er aan gewend, zelf er heen te gaan en te koopen. Dat is een grootsche onder neming! Maar er komt nog wat bij: Londen heeft vleesch noodig van el ders, maar Amsterdam heeft aan Hollandsch vee genoeg. Als het Ar gentijnsch vleesch op den duur wel goedkooper zal worden verkocht, zul len de prijzen van het Uollandsch vee ook dalen en dan zal het publiek toch weer liever het laatste koopen. Daar schiet me iets te binnen. Straks heb ik van dien tubeicuieuzen os verteld. In ons land treffen we maar heel weinig tuberculose aan bij ossen. Nog wat- Dat vleesch was in Argentinië ook gekeurd. De keuring schijnt daar dus wel eeus wat te wen- schen over te lateu en geschiedt veel al, zoo vertelde mijn Argentijnsche collega, op 't gezichL Maar, voegde hij er aan toe, dat personeel is ge routineerd. Ik keur nu 25 jaar, maar kau misschien nog wel met gerouti neerd zijn!... Veel en veel goedkooper is het ge zouten vleesch. Dat komt ook uit Ar gentinië, wordt in Londen ontdooid en gezouten en vervolgens hierheen vervoerd. Als het verduurzaamd door- zouten is, behoeft hot hier niet te worden gekeurd. Maar als men het even kan lappen, zout men t dikwijls slechts aan de oppervlakte en laat 't andere gewoon, uüldat gebleken is, dat de menschen niet eiken dag ge zouten vleesch willen eten. Dan gaat het tegenstaan. Komt er nu slechts zoogenaamd doorzouteu vleesch aan, dan ben ik nog wel eens zoo goed om 't hier zelf te laten doorzuuten, daar anders de schade zoo groot is. Wat wo aan gezouten vleesch krijgen, be draagt duizenden kilo's. Ook hier zul len we moeten afwachten, of het kan aauhouden. CONGRES VAN DEN MIDDEN STANDSBOND. In de voortgezette ergadering werd da vraag behandeld.uf de belangen der crediteuren bij faillissement vol doende bij de wet zijn gewaarborgd. Mr. Schürman stelde in overleg inet mr Hesse de volgende motie voor „Het congres, overwegende dat bij de huidige wetgeving in het alge- meea de belangen van de crediteuren bij de afwikkeling van faillissemen ten voldoende zijn gewaarborgd, spreekt do vvenscheüjkheid uit, dat moeoli'k gemaakt wordt eeu wettelijk geregeld ondenhandsch accoord bui- teu faillissement en verder, dat de vak vereerd gingen zooveel mogelijk zelf personen uit haar midden benoe men, oni de belangen harer leden bij de afwikkeling van het faillissement tc vertegenwoordigen." Mr. Schürman voegde aan de door hem voorgestelde motie toe, dat het wensohelijk is, dat in de praktijk zoo- voel mogelijk overleg tnsschen credi teuren. curator en rechter-conunissa- ris wordt gepleegd. Do aldus gewijzigde motie wordt aangenomen. Hierna wordt wederom aan de orde gesteld liet vraagstuk der Midden- standsverfegenwoordiging. Gesteld werden de volgende vra gen a. Is publiekrechtelijke vertegen woordiging van den middenstand ge wen scht b. Zoo ja, meet. die vertegenwoordi ging dan zijn met bestuursbevoegdhe den of wel zuiver adviseerend. De heer Barendse, uit Arnhem, stel de doze motiü „De vergadering, gehoord de be sprekingen; van oordeel, dat het on derwerp nog niet rijp is en door den Middenstand niet voldoende is be studeerd om een beslissing te nemen, verzoekt het Bondsbestuur om de zaak commissoriaal te maken en later opnieuw aan de orde te stellen." De lieer Barendse doet dit voorstel ter voorkoming, dat later teruggeko men moet worden op een eenmaal ge nomen besluit. De voorzitter, de heer J. S. Meuw- sen, doet uitkomen, dat liet stellen der vraag voortspruit uit het rapport der Staatscommissie. In het over gangstijdperk, waarin wij leven, zijn verschillende sociale wetten noodza kelijk geworden, doch het is een feit, dat die maatregelen voornamelijk ko men ten laste van den middenstand. Het doel waarmede het hoofdbestuur de vraag stelde, was alleen de belang stelling der middenstandera op te wekken. Het is nu, gaat spreker voort, uit de debatten gebleken, dat men alge meen die Middenstands-vertegen woordiging noodig acht. De tweede vraag: Bestuursvertegen- woordlging van den Middenstand niet al of niet bestuursbevoegdheid, gaf aanleiding tot verwarring, omdat het Bondsbestuur en de Middenstand deze vraag nog niet voldoende had den bestudeerd. Daarom waarschuwt spreker tegen een ondoordachte uit spraak. Mr. F. de Vries stelde daarop, in overleg met zijn mede-prae-adviseur J. Dus Dzn., uit Utrecht, de volgende conclusie voor „De eerste vraag wordt bevestigend beantwoord, waarbij liet congres als zijn meerling uitspreekt, dat een voor waarde voor zoodanige vertegenwoor diging is een krachtiger, vrijwillige organisatie eu dat deze dus bij voort during moet worden bevorderd. De tweede vraag wordt beantwoord in dien zin, dat de vertegenwoordiging uitgebreider bevoegdheid zal moeten hebben, dun de tegenwoordige Ka mers van Koophandel en Kamers van Arbeid dus niet slechts zuiver advi seerend zal moeten zijn. Het Congres draagt aan het Bondsbestuur op, de juiste aanduiding dier bevoegdheden nader In studie te nemen." De andere prae-adviseur, mr. E. J. Korthals Altes, stelde, in overleg met mr J. G. Schürman, de volgende con clusie „Het Congrés, overwegende, dat voor den Middenstand noodig is oen vrijwillig ingesteld permanent colle go, hetwelk bij het ontwerpen van wetten en algemeene maatregelen van bestuur, die de belangen van den Middenstand raken, zijn medewer king verleent, zoowel adviseerend als uitvoerend, draagt liet bestuur van der. Bond op te onderzoeken, waar door dit doel zal kunnen worden be reikt." Mr. Schürman vult de motie van mr. E. J. Korthals Altes aldus aan, dat gelezen wordt: „een wettelijk in gesteld, uit en door den Middenstand gekozen, permanent college", enz. Hierna wordt overgegaan tot stem ming. Het voorstel van den heer Barend se, uit Arnhem, dat de prioriteit heeft, wordt verworpen met 132 stem men tegen 115, ten gunste van het voorstel uitgebracht. Vervolgens wordt hoofdelijk ge- steiiid over de conclusie van de prae- adviseurs mr. De Vries en Das. Dit voorstel wordt goedgekeurd met 181 stemmen tegen 55. DF. DUITSCHE TORPEDOBOO TEN OP DEN RIJN. Gisterenmiddag tegen 6 uur zijn de torpedobooten van Dusseldorp in Keu len gekomen, door een ontelbare ms- n'gte menschen met geestdrift be groet. Men had bevolen, dat de tor- pedobooten van Dusseldorp af tot Keulen niet meer onder Nederland- sehe, maar onder Duitsche stuurlie den zouden staan. De Frankfurter Zeitung verklaart den maatregel, dat de torpedoboolen op hun tocht door Nederland onder Nederlandsche stuur lui stonden, hiermede, dat daardoor zou worden voorkomen, dat het ge rucht over spiönnage, dat sedert den tocht van het luchtschip „Viktorla Luise" in Nederland zou loopeu, ver der voedsel zou krijgen. KAMERVERKIEZINGEN IN 1913. De afd. Amsterdam 11 van de S. D. A P. heeft, zoo meldt „Het Volk" Woensdagavond mr. Mendels met 50 van de 74 uitgebrachte stemmen can- didaut gesield in het district Amster dam II. B E VA AR B A A15MAKING VAN DE MAAS IN LIMBURG. De Nieuwe Limb. Koerier verneemt, dat er op de Staatshegrooting voor 1913 een post zal worden uitgetrok ken voor normaliseering van de Maas in Limburg tot Maastricht. Het schijnt, zoo zegt het blad, dat er voor normaliseering van net Zui delijk van Maasbracht loopende ge deelte weinig kans bestaat, wegens de moeilijkheden, waarop de norma- lisatieplaiinen stuiten bij onze Belgi sche buren. NEDERLANDSCHE HEIDE-MAAT- SCHAPPIJ. In Hotel Zeiler te Baarn werd 9 Jun* 1.1. de Zomërvergadering van den Raad van Commissarissen der Nederlandsche Heidemaatschappij ge houden. Deze vergadering werd bij gewoond door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, ais Eere-voorzitter. Be sloten werd dit jaar de Algemeens vergadering te houden >n Apeldoorn op 11 September a.s. Den 12den Sep tember zal een excursie worden ge maakt naar de ontginning van den Oranjebond van Orde „Het v. d. Huistbosch" en het landgoed „Spel- derholt" van den heer Jhr. L. F. Tei- xeira de Mattos. Beide bezittingen zijn gelegen onder Beekbergen. De Balans en Verlies- en Winstre kening per 31 December 1911 werden goedgekeurd, terwijl voorts goedkeu ring werd gehecht aan het besluit van de lloofdafdeeling „Zoetwatervissche- rijtot oprichting van een Spaar- en Voorschotbank voor de Binnen via- scherij. Na den lunch te hebben gebruikt maaiuu het gezelschap eeu rijtoer over üoestdijk naar het landgoed „Pij nenburg eu ae ontginning eu boer derij van het GeueeshunUig Gesticht voor Kx'aimziunigen „Willem Arntsz Hoeve' aan den uoldersche weg. Ooit Uit uitstapje werd ineaegemaaKt door Zijne Koninklijke lloogneid. SKUxüau KOi'i'iKiiurAKN OP OUDEJAARSAVOND. Iu hun prae-auvies op een adres van geemployeerden bij het koffie huis-, hotelhouders- en kokshedrijf, om op 31 December alle koffiehuizen ea daarmede gelijkstaande inrichtin gen des avonds te lü uur- eventueel 12 uur to sluiten en zeggen B. eu W. van Rotterdam, dat bij hen in overweging is een regeling van het sluitingsuur vau winkels, zoolang daaromtrent geen uitspraak is gedaan, kan ten aanzien vun een enkel bedrijf geen incidonteele beslissing genomen wor den. Stadsnieuws Dronkenschap, verzet en mishandeling. Donderdagmiddag cmstreeks half één werd G. IL, 29 jaar, koopman in alles, op 't bur. van politie gebracht in staat van dronkenschap. Tevens werd tegen hem proces-verbeal opgemaakt, wegens belemmering en mishandelLag der politie. Gevallen. Gisterenmiddag viel van een hoogte van 11 M. van het dak van een perceel aan het Plein de huisschilders knecht W. F. d. W., 24 jaar, wonende in de Kleine Houtstraat. Bezig zijnde de lijst van de dakgoot schoon te maken verloor hij zijn evenwicht. De man is met een politic-brancard naar het Eli sabeth's Gasthuis overgebracht, waar geconstateerd werd, dat hij zijn rech ter arm en -been gebreken had eu in wendig gekneusd was. GENERALE REPETITIE. Men schrijft ons Gisterenavond te half negen bega ven de léden van de muziekvereeni- ging „Crescendo" zich naar het cava- lerieterreiii aan den Schoterweg, om den marsch, dien zij voor den a. s. wedstrijd hebben ii gestudeerd, loo pend te repeteeren. Hiervoor is in het gewone oefenlukaal ratuurlijk geen gelegenheid. Uit alle straten stroom den spoedig de belangstellenden toe en het duurde niet lang, of de gewone pa- radedrukte was bereikt. Alleen van toiletten en costuums was minder werk gemaakt. Art. 461 W. v. S., dat aan de poort is geplaatst, werd schro melijk overtreden, althans spoedig iiep het terrein vol, de jongelui plaatsten zich achter de muzikanten en hei werd een formeele ommegang. De huzaren hadden ook riet weinig plezier in deze ongekende drukte. Af en toe deden wel enkeien een poging, om het terrein te doen ontruimen, maar dat liep op niets uit, tot groot ge noegen vau de buiten het hek staan- den. Wat „Crescendobetreft, de marsch zat er uitstekend in, en wij geloovcn zeker, dat zij in den wedstrijd geen slecht figuur zul maken. Om half tien was de pret afgeloopen, en keerde de rust in het Schoterkwartier terug. Weer terug. Dinsdag vermeldden wij, dat opspo ring werd verzocht van liet 19-jarige meisje E. H-, dat Zondagavond de ouderlijke woning had verlaten en sinds dien niet was teruggekeerd. Gisterenavond nu ontmoette haar vader haar met haar vriend, en nam haar mee. Dicht hij huis gekomen werd de man zóo driftig, dat hij zijn dochter een flinke rammeling gaf. Het jonge mensch kwam hier natuur lijk legen op. waardoor de omstan ders zich er mee bemoeiden en hij ten slotte het hazenpad koos. Het meisje was ondertusschen bij de buren inge vlucht Een en ander gebeurde onder een een grooten oploop volks. Uit de Rechtszaal RECHTBANK. Vervolg op de zaak van mishand© ling tegen V. (behandeld met geslo ten deuren). De Off. van Justitie eisclile tegen V, een week. Mr. Feits vroeg in zijn pleidooi ont- slag van rechtsvervolging of indien de rechtbank hier niet op kon ingaan, oplegging van een lichte geldboete, daar do jongen zeer oppassend ie, het geen wel blijkt uit het weekloon dut hij verdient als voeger en tusschen de vijftien en twintig gulden be draagt. Ook vestigde verdediger er uo aandacht op dat het misdrijf was ge pleegd door nekl. toen Jiij zijn vauer zag mishandelen, hetgeen verdediger een verzachtende omstandigheid achtte. ONTSLAG. Bij Kon. Bc-sl. van 8 Juli 1912 no. 47, is aan J "oelzang, te Haarlem, cp ziju verzoek, «ervw outsia^ .e,»e-;i:d als bureeJamhienaar van de;i Rijks waterstaat der 3e klasse, welk ontslag zal gerekend worden te zijn ingegaan op 1 Juli 1912. TENTOONSTELLING HAARLEM- SCIIE SCUOOLVEREENLGING. Gisterennuddug bezichtigden wij de tentoonstelling van voorwerpen door leerlingen van do school der Hnar- lemsche Schoolvereeniging in do les uren ioor handwerken en sljod ver vaardigd. In een der bovenzalen was alles op keurig getooide tafels uitgestald, rij- keiijk versierd niet bloemen. In allerlei vormen was 't riet- en vlechtwerk, mandjes, hoedjes, wieg jes. In een mooi prieel - dat menigeen in grootere editie gaarne in zijn tuin zou zien, zaten een paar groote pop pen, wakende over klein grut, door de leerlingen zelf aangekleed. Rechts daarvan hel cartonnagewerk der ou dere leerlingen, of de portretten der hoogst elegante Parisienues pacdago- gisch werken, geloof ik niet. Op de groote middentafel was "t nieisjeshandwerk tentoongesteld. Tea cosy's en kleedjes, boekomslagen, „om tc stelen", noemde een moedertje het. Leuk was de blijdschap waarmee de kinderen hun moeders voorttroon- den naar eigen werk. Ilaarlemsche o n d e r w ij. zers. Ouzo gewezen stadgen<.ot, de lieer J. Th. Westendorp, vroeger onderwijzer aande Burgerschool aan de Nass.iu- laan, is met ingang ven 1 Juni over geplaatst van de militaire pupillen school te Gombong naar de Europ :e- sche le lag. school te Meester Cornells, voorstad van Batavia. De heer Prins, onderwijzer aan do school aan 't Molenpad, staat op tw> e voordrachten bij liet openbaar lager onderwijs te 's-Gravenhoge eu wel op een dezer no. 1. Nog meerdere Höarlenische ouder wijzers zijn op de ranglijst te 's-Gra. venhage geplaatst. Rubriek voor Vragen Geabonnooi'düii hebbou het voorrecht, vragen op voreohillond gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zonden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Üroolo Houtstraat 58. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegoven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragon, dio niet volledig naam ea woonplaats van don inzender vermelden wordt geen aond.ioht geschonken. VRAAG. Iemand, die voor 9.12 in d© Inkomstenbelasting aangeslagin is, is die personeele- of andere belas tingen schuldig ANTWOORD. Deze vraag is zoo niet te beantwoorden. Personeele belasting wordt niet gerekend naar inkomsten, maar naar meubels, aantal stook plaatsen .fietsen, enz. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Door de gemeente zijn aangeschaft eeu sproeimacliine en een v&egmachi- ne. Hierdoor is ra een lang gevoelde behoefte voorzien. koloniën ARMOEDE OP BONAIRE. Op het eiland Bei aire, dat tot n© Gouvernement van Curayao behoort, lieerscht groote armoede door een to tale mislukking van den oogst. Gebrek aan drinkwater en aan goed voedsel is bovendien de oorzaak van veel ziek ten. Het Hbld. verneemt, dat de Koning in een bedrag van 1UQ0 heeft doen toezenden aan den Gouverneur an Curasao tot leniging van den nood on der de arme bevolking van Bonaire. TWEE KOELIES DOOD GESCHOTEN. Men meldt uit Probolinggo aan het „S.-II." Op de suikerfabriek Wono-Aseh zijn twee Europeesche geëmployeer den aangevallen door het molenvolk. Een dier \oe «ipl oy eer dende 2de machinist Z., was in het bezit iaü een revolver, doch aarzelde te schie ten, waarop de molenwachtdoener W., die reeds met een arit een steek in den arm had ontvangen, hem het wapen ontrukte en h bout portant eenige schoten op de opdringende bende loste. De beide eersle schoten ketsten, doch de twee volgende trof fen twee koelies in liet hoofd, beiden waren direct dood. Het volk vluchtte uit do fabriek, doch keerde later te rug ©n hervatte het werk. De beide betrokken geëmployeerden doen voor loopig getn dienst. DE WREEDHEDEN IN MIDDEN- SOEMBA. Het „Bat. Nwbl." schrijft het vol-.' gende over de voorvallen in Midden*' Seemba Onze mededeelingen, over de op Flores door de sergeanten Deijsen* roth en lding gepleegde wreedheden gaven thans een met verlof in Neder land vertoevend officier, die op FloreS gediend heeft, aanleiding, ons eenige bijzonderheden te zenden uit het vroe ger leven der beklaagden. Niet om jlien van schuld vrij te ploiten, maar wel om te doen zien, dat, ware bij*

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6