NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang. No. 8915 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestoagen. MAANDAG 15 JULI 1912 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlemƒ1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummers0.02)4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem03714 „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PETREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten hc-t Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eö der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Bnitenspaame 12. Telefoononmmer 122. DIT NUMÏ1 lift BESTAAT UIT ACHi BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 16 JULI. Groote Kerk. Orgelbespeling van 1—2 uur. Prov. Sinten 10 1/2 uur. Zandryoort. Raadsvergadering 7 1/2 xur. Schetsen van eon reis naar Amerika. in. Juist zooals do eerste officier voor speld had, passeerde wij dien mdd- da? hot lichtschip „Nantucket". Deed gewoonlijk iedere middag om 12 uur precies de stoomfluit twee lange flui ten booron als sein voor de passagiers dat het „middag" was, nu salueerde ons schip uiet één lang fluiten, dat i door het lichtschip beantwoord werd. Het gaf een gevoel van veiligheid ach nu to weten tussclien het land en die trouwe wachter daar op zee. En zoo onwillekeurig dachten wij aan het bestaan dier inenschen daar, die ieder voor een maand lang het schip I hewoondeu, ook des winters als de 1 sneeuwstormen woedden en de nu zoo kalme zee met haar golven beukte op 't schip. Zoo'n zeereis geeft zoo geheel an dere gedachten, men denkt over din gen waarover men zich vroeger geen voorstelling maakte. Maar ons schip vaart verder en wij staren over de verschansing naar de beide walvis- schen door, die zoo straks de heide de zoo welbekende stralen water op spoten en over het lot van den zee man denken we niet. Wij hebben slechts ééno gedachte: oveir zooveel uur zullen we Amerika zien. Op het litsscbendek zijn nu onze derde klasse passagiers neergehurkt eu als welkomstgroet, aan het door hen zoo lang verbeide land klinkt; zacht en melodieus hun zingen. De vrouwen bobben hunne kleurige jak ken aan, keurig afgezet op de naden met sieriijk borduurwerk. Ik dacht aan do teutooi.stelling „smaokmislei- ding', die wij voor eenigo jaren in Amsterdam hebben gehad en waar een zoogenaamd „chique" japon stond naast het kleed van een llon- gaarscne vrouw, dat ze zelf versierde, I doelmatig en mooi. Wat vaak heb ik naar die tus- I schendeks-passagiers gekeken, de mannen uiol hun zeemleeren broeken, j geheel anders gemaakt dan onze, en de vrouwen en kinderen in hunne schilders clitigc klcediug. Nu zaten ze allen neergehurkt in een kring eji zongen, terwijl hunne anders zoo domino gezichten, nu zoo innig devoot voor zich uitstaarden, dat mijn neven passagier er mede door getroffen scheen en met een „wat de godsdienst toch niet vermag" uitdruk king gaf aan wat er mede omging in hem. Eens op een ochtend heb ik een I dienst meegemaakt van „Russische I Joden". Een Franscho Robijn ging ben voor en deelde mij later mede, dat deze eenvoudige menschep nog de al- oude gebruiken en gewoonten en kleeding bij den dienst volgden. Ik zie hein nog voor mij, die bruin- getiuten energieken kop van dien Jood die daar stond, telkens buigend meer dan een uur lang, terwijl uit zijn oo- gen al kracht en energie straalde. En toen ik oen uur later zag hoe hij het onrechtvan.rdig afsnauwen door een steward geduldig verdroeg, kon ik me nauwelijks begrijpen dat dit de „leeuw" van zooeven was. Dien avond was er „soerée" aan boord, er werd gedanst, de afschuwe lijke Amerikaansohe dansen, die meer een-loopen vormen. 1 Is een allerzonderlingst gezicht, ze nemen I een aanloopje, schuifelen don gauw naar 't einde van het dek om dan weer even snel terug te schuifelen. En dan de Cake-Walk. Die kon ik u niet beschrijven, da's onmogelijk dit ge spring en gezwaai met de beenen. Heel leuk klonk bij het eindigen van bet bal de vraag van den administra teur van het 6chip: „Rijtuig, mijnhee- ren". Menigeen keek even op bij het hooren van die „welbekende" vraag, die zoo past bij het eindhran van een baL 's Morgens vroeg waren er al veel passagiers op toen ik op 't dek kwam. Velen wilden het eerste „land" zien, en wij werden beloond. Heel flauw aan den Westelijken horizon zagen wij de eerste omtrekken van het land, en een half uur later zagen wij al duidelijk de huizen, de forten. Nog eenigo oogenbliklcen later za gen wij liet reusachtige „vrijheids beeld" en in de verte doemde New- York reeds op, met zijn tal van wol kenkrabbers. I-Ioog boven allen uit stak de „Sin ger's" maar er neven roes er één in aanbouw, hooger reeds dan de hoog ste. En het gaf een desillusie. Was dit New-York? Was dit het vrijheids beeld, die klomp brons met die steek- seis om het hoofd en die zonderlinge flambouw in de hand? Practisch o ja, want 's nachtsals het beeld onzichtbaar is, straalt uit die fakkel een licht van zooveel dui zend kaarsen den zeeman te gemoet. Maar het wil er niet bij ons in dat praetische. Verbeeldt u de knoop op het kalotje van Laurens Jansz. Coster op de Groote Markt, „een gloeilamp je", de knoopen van zijn toga even eens, verlichtend op die wijze onze Groote Markt, De punt van het pen seel van Frans Hals „lichtende" over het Florapark. En de wolkenkrabbersZe maken New-York kleiner. De Hudson, de breede rivier wordt kleiner in ons oog nu ze omboord wordt door bijna Hec tometers hooge huizen. Het trotsche, het grootsche dat een wijde water vlakte u biedt is verloren. Verbeeldt u de Wester-Schelde met aan den oe ver wolkenkrabbers zich aanéén rij end. 't Werd een kanaal. Is dat nu New-York, zoo vroegen wij ons af. Was 't daarom dat we niet zóó verlangend waren om hei vaste land te betreden, als we wel ge dacht hadden? Was 't daarom dat wij langer toefden met van boord gaan dan wij gedacht zouden hebben dat het geval zou zijn, in die dagen te voren op zee? „Gaat u mee naar Ellis-eila.nd vroeg de eerste officier mij, „de land verhuizers gaan er naar toe en dan kunt u de groote ziekenhuizen daar zien Wij namen het aan en spoedig daarop voeren wij met oen kleinere boot met onze ruim achttienhonderd landverhuizers naar Eilis-éilaud, het eiland waarop de groote inrichtingen zijn, waar de landverhuizers gekeurd worden en, zoo noodig, oenigeiï tijd in observatie worden gehouden. Wat was daar ailes grootsch 1 Onze gasthuizen mogen voortreffelijk zijn ingericht in Amerika zijn zij het met minder. Zalen zoo hygiënisch in gericht als" maar mogelijk was. Op de kinder-afdeeiing was elk bed als het ware in een apart glazen huisje, zoodat van besmetting der kinderen onderling bij hoesten of andere aan doening geen sprake was. Lang toefden wij daar, tot bet tijd werd om met één der laatste ferry booten over te varen naar de stad, wai t de zieken-Lnrichtirigeu liggen op eilandjes tegenover New-York. Een oogenblik vond ik er iets ang stigs in, zonder den weg te weten, zoo opééns geplaatst te worden mid den in de nu bijna zeven millioen menschen bevattende stad. 't Was of we iets bekends verlieten, toen wij de kleine ferry-boot afgingen en te mid den van een onafzienbare menschen- massa stonden aan hot Zuidelijkste deel van New-York. Rechts van ons spande de Brooklyn- brug haar reusachtigen boog, links stonden de wolkenkrabbers. En een eind voor ons uit ging de „elevated", een eleclnsuke tram, die evenals de treinen in Rotterdam, o,p een viaduct rijden. Doch het viaduct is geheel open en ligt vlak tegen de huizen aan, zoodat men „treinend" meer van de stad ziet, dan in Rotterdam hot ge val is. Verdwalen kan men haast niet in New-York, 't Is of een reus aan het hurken geweest is. Eerst een flinke streek van Noord naar Zuid, dat zijn alle de lange straten, dan weer alle evenwijdig aan elkaar do korte stra len, die de lange rechthoekig kruisen, alsof de hark nu van Oost naar West getrokken was. In de 83ste straat wachtte een colle ga mij, maar er heen te wandel m had me uren gekost. Tot de lOvle straat had ik het gebracht en reeds was ik een uur onderweg. En dan „de hitte" 't Is waar t avoudde en 't werd koe ler. inaar 't moest nog heel wat af koelen wilde het zoo warm worden ais 't heden, nu ik dit schrijf, is. Dus klommen wij de elevated op. Bij elke kruising van de twee lijntjes van de hark van de straten dus. vindt ge een station. Uit een automaat trekt ge een kaartje, ter wijl een neger dood op zijn gemak in een stoel wat achterover liggend, u be duidt, dat ge uw kaartje in de voor hem staande bus moet werpen. En weer kwam hij ons op do vraag „Is dat New-York is dat Ameri ka Kan daar iemand lui in een stoel liggen, terwijl hij zijn werk doet?: 't Zouden immers allemaal „zaken- menschen" zijn, die werkten, werkten, ongeëvenaard." Maar niets van dat alles. Geen haast, geen hurri, geen gespring op! trein, geen gelees nauwelijks neerge zeten in den wagen, maar in stede daarvan een rustig uitkijken. Was dit Amerika I Het land van den dollar 1 G. A. OOTMAR. Stadsnieuws De warmte. Door de hevige warmte bevangen, geraakte gisterenmiddag omsrteeks 4 uur de werkman V., werkzaam aan de electrische timmerfabriek van den heer Lassing te Bloemendaal, bewus teloos. Nadat zijn medevvorklioden hem flink nat gemankt hadden met ijskoud water, kon hij na een paar uren weer zijn werk hervatten, doch klaagde nGg over pijn in het hoofd. BENOEMD. •De amanuensis aan de H. B S. 3-ja- gen cursus en Handelsschool alhier, de heer Johan Bongertman, is met ingang van 1 September a s benoemd tot leeraar Gymnastiek M. O. aan de Rïïks Hoogere Burgerschool en Nor maalschool te Zierikzee. SEMPRE CRESCENDO. In ecu vergadering van de ge mengde Zangvereeniging „Sempre Crescendo", is tot voorzitter gekozen de heer C. Meijer, in de plaats van den heer C. F. Blei, die als zoodanig had bedankt. Verder werden tol be stuursleden gekozen den heer U. Pig- ge en mej. H. Buurma. ZOMER IDYLLE. Aangelokt door liet mooie zomer weder waren vele Haarlemmers Zon dagavond aan liet roeien gegaan, zoo dat de wateren waren bezaaid met roeibootjes, waarvan de meesten voorzien waren van een muzikant, meest in den vorm van oen harmoni- ka-speler, hier en daar afgewisseld door gezang. Het was wei een aardig gezicht en de muziek klonk ook wel eens aardig, al was ze dan niet geheel onberispe lijk. Op de Heerenvest speelde ecu bewo ner op de harmonika, terwijl de meest jeugdige omwonenden, do straat als dansvloer beschouwden en een lustig walsje maakten. Op den Heerensingel had eon der bewoners zijn gra mop hoon op een ta feltje voor de deur zijner woning ge plaatst. De omwonenden luidden zich ia grooten getale in een breeden kring daaromheen geplaatst, gezeten op stoelen of banken, eu genoten zoo èn van den schoonen avond éu van de muziek. „DE KORENBLOEM". Tot directeur van het kort geleden opgerichte Geheel-Onthouders Zang koor „De Korenbloem", is henoemd de heer K. H. Kerwhoff. Naar wij vernemen heeft de heer Kcrkhoff de benoeming aanvaard en zal a.s. Vrijdag de eerste repetitie plaats hebben. LEELIJKE VAL. Zondagmorgen had de heer Metten, wonende aan de Bakenessergracht, 't ongeluk van een stoel te vallen, toen hij het zonnescherm auu zijn raam wilde bevestigen. Hij brak daarbij een arm, welke in liet gasthuis werd ge zet. VOLKSWEERB A ARHEID. Bij de op Zaterdagavond j.l. ge houden velddienstoefening werd dooi de afdeling Zandvoort een veldwacht betrokken aan den Doodweg nabij de electrische tram, terwijl Haarlem en Bloemendaal (tegenpartij) met enkele patrouilles moesten trachten de op stelling van posten en patrouilles na te gaan. Van 1012 uur was het in de omge ving Doodweg—Bentveld weg dan ook niet pluis, wat herhaaldelijk bleek uit hei knallen van geweerschoten. Tegen 12 uur maakte het signaal „verzamelen" een einde aan de wel geslaagde oefening. Na een korte be spreking werd de terugmarsch onder nemen. De lieer Van IJssendijk, die In de laatst gehouden algemeene vergade ring was gekozen tot bestuurslid der afdeeling Haarlem, heeft medege deeld, wegens drukke bozigheden die functie niet te kunnen aanvaarden. Bij de afdeeling Haarlem van Volks weerbaarheid wordt deze week over gegaan tot de vorming van een nieuw onderdeel, namelijk een voetbalvoree- niging. Reeds traden vele leden toe en sloten zich nieuwe leden tot dit doel bij dc vcrceniging aan. Het plan is, reeds in het eerstvolgend seinen mede te sue Ion. Staalwaterbron. De Drinkhal dor Staalwaterbron ls Zaterdag door 88 en Zondag door 50 personen bezocht. 45-j arige Herlnnerings dag.1 Den 25en dezer maand hoopt de heer F. B. A. van Steonhaidt Carré, gepensoneerd kolonel van het 21sto landweerdistrict alliier, den dag te her denken dat hij vóór 45 jaar werd aan gesteld tot 2on luitenant der infante rie. Op dien zelfden datum is het even eens 45 jaar geleden dat do heer A. J. H. Baron van Lynden, gepensioneerd kolonel der Artillerie, tot 2en luite nant bij dit wapen werd aangesteld. As gebroken. Gisterenmiddag omstreeks één uur brak ter hoogte van de lialte Bent veld een as van een van Haarlem komenden E. S. M -wagen. De dienst werd onderhouden door tusschen den Doodweg en den wissel, even voorbij Bentveld, over enkel spoor te rijden, zoodat geen noemenswaardige ver traging ontstond. AFSCHEID BURGEMEESTER. Tot de corporaties, die rijuagna- middag van den burgemeester af- scntid kwamen nemen, maar niet op de lijst voorkomen, behoorden de ver- eenignig J. J. Cremer, vertegenwoor digd door de heeren P. van Ooij, K. van Deuteron en C. W. ilarbord en de eerste hulp-vereenigiug Snelver- band, vertegenwoordigd door de hee ren D. Couwenhoven en W. Waale wijn. 'N DELINQUENT! Een schrikkelijk misdrijf is ge schied. En dat nog wei bij recidive drie maal achtereen! 'n Groentekoopman is zóó snel langs "t voertuig van een melkverkooper gereden, dat dit bijna (let wel: b ij- n a 1) geraakt werd. En bovendien zwaaide de groentekoopman zoo lus tig met z'n weep, dat de melkver kooper geraakt werd. Driemaal is dat geschied. En nu heeft de bedreigde melkver kooper aangifte gedaan, en staat het feit in het politierapport geboek staafd! Zwervende b ij e n. De bijenzwerm, die zich herhaalde lijk in de stad heeft vertoond, had zich Zaterdag in het Schoterkwartier gevestigd en wel in een voorkamer van een bewoner in de Tugelastraat, zekeren v. d. P., in hoofdzaak op de gordijnen. Door slaan met doeken wist men ze te verjagen. Daarna zet ten zij zich neer bij een anderen be woner op de daklijst. Llicr zouden de jongens ze wel even verjagen, wat niet zoo gemakkelijk ging. Met stok ken gewapend ging men er op los. Vele bijen werden gedood, andere vluchtten, doch niet voordat zo aan vele jongens een gevoeligen prik met hon angel gegeven hadden, zoodat verschillende jongens en meisjes nu hun onvoorzichtige daad met een pijnlijk gezicht of gevoelige hand moesten betalen. PAARD OP HOL. Zondagmiddag omstreeks vier uur, sloeg in den Hout, doordat het lemoen brak, het paard op hol van een rij tuig. Het paard rende in volle vaart eerst het ruiterpad op, toen liet bosch hij de Spangaardslaan door, daarna den Wagenweg op, waar het echter spoedig gegrepen werd door een wan delaar. De koetsier en de twee in-zittende dames kwamen met den schrik vrij. OUD-KATIIOLIEKE KERK. De heer F. Keminck, president van het seminarie te Amersfoort, op 2 Juli j L tot bisschop van Haarlem verko zen, heeft om de belangen van het se minarie. de keuze niet aangenomen. Tot een nieuwe verkiezing zullen de kiesgerechtigde geesteR'ken van het bisdom van Haarlem bijeenkomen op Dinsdag 30 Juli e k. in de kerk der Oud-Kath. gemeente te Haarlem. EEN VERDWAALDE POSTDUIF. Het personeel van Van Dijk's Be schuitfabriek ontdekte toevallig dat een postduif in den grooten fabrieks schoorsteen was gevlogen. Het diertje bleek, merkwaardig genoeg, nog te leven toen 't er uit gehaald werd. Aan een der pootjes droeg 't een merk, waarop het getal 12, en daar onder D 5 N. H. MUUR GESCHEURD. Zaterdagmiddag bemerkie men dat rondom een steundraden-rozet van de electrische tram. bevestigd aan 't per ceel Turfmarkt 3i, de muur was ge scheurd. Dadelijk werden veiligheids maatregelen genomen, en om half elf 's avonds was alles weer in orde. Muziekconcours. Bij het nationaal muziekconcours te Zaandam behaalde „Crescendo" van Haarlem, directeur de heer II. W. Hofmeester, een tweeden prijs in den marschwedstrijd, en ook een tweeden prijs in de 4de afdeeling van het concours (de eerste prijs werd niet toegekend). In de eerste afdeeling behaalde Laurens Jansz. Coster von Haarlem, directeur de heer K. H. Kerkhoff, den tweedon prijs en een extra prijs, be staande uit een groote bronzen me daille van H. M, de Koningin-Moeder. BIJTIJDS OPGEVISCHT. De achtjarige jongen J. W. D. viel Zaterdagmiddag in het Zuider Bui- tenspaarne, maar werd bijtijds ge red door een voorbijganger, die op den wal ging leggen en den jongen een hand toestak. UITEEN GEJAAGD. Een troepje, dat 'savonds op do Oostvest lustig liep te zingen en zich aan geen sommaties stoorde, werd door de politie uiteengejaagd. AANGIFTE werd gedaan door J. li., in de Ooster- slraat, dat hij aan een zandschipper G. AL, kruiwagens had verhuurd, die door gemeiden zandschipper aan 'n anderen, J. K., verkocht waren. ONGEKLEED ZWEMMEN. De politie verbaliseerde Zondag weer heel wat zwemmers, die geheel ongekleed to water waren gegaan. 'N RUIT INGEGOOID. A. E. op de Brouwersvaart, heeft z'n buurman S., die een banier door een ruit van z'n woning had gegooid, een pak slaag toegediend on boven dien 't geval bij de politie aangege ven. Mr. 's JACOB. Ons bericht in liet vorig nummer, dat het burgemeestersambt was aan geboden aan Mr. 's Jacob, burgemees ter van Bussuin, kwam uit goede bron; ontvingen we een andere me- dedeeling uit dezelfde Lron, dan plaatsten we die weer. Toch is het bericht niet juist. Naar wij van Mr. 's Jacob zelf vernemen, is hem het ambt van burgemeester van Haarlem niet aangeboden, 's BURGEMEESTERS HEENGAAN. Aan ons bericht over het heengaan van Jhr. Boreei Zaterdag 12 uur uit het Stadhuis kan nog toegevoegd worden, dat do ambtenaren in een halven kring boven en beneden ge schaard. stonden, toen de scheidende burgemeester, gevolgd door de wet houders en den secretaris, uit zijn ka mer kwam. Het kostte hem moeite, de ambte naren verstaanbaar goeden dag te zeggen. Op de Groote Markt werden o.a. mevrouw Boreei eu mevrouw Van Tuyll opgemerkt. In twee ataxen zijn toon, naar onze lezers reeds weten, do vijf heeren naar Duin en Daal gereden om het noenmaal te gebruiken, een laatste pasde conduite aan den schei denden burgemeester. Te 3 uur ver trok Jhr. Boreei naar zijn buitengoed Waterland. Wethouders Hulswit, Vrijdag a.s. komt wethouder Huls- wit uit Zuid-Amerika terug. Hedenmorgen vertr ók- ken eenige groepen kindereu van ver schillende scholen van hier naar Zandvoort per E. S. M. ter herstel van gezondheid naar het kinderhuis aldaar. Ook kwamen eemge groepen kinderen terug na een verblijf aldaar van vier weken. ANTI-REV. KIESVEREENIGING. De „Ned." meldt: Op de Vrijdagavond gehouden le denvergadering der auti-rev. kiesver- eeniging „Nederland en Oranje", wijdde de voorzitter een waardeorend woord aan de nagedachtenis van het overleden raadslid den lieer C. G. Loomeyer Jr. Op zijn voorstel is verder besloten, aan den afgetreden burgemeester, Jhr. Mr. Boreei van Hogelanden te zenden een schrijven, om hem dank te betuigen voor hetgeen door hem zoo vele jaren in het belang der ge meente is gedaan - Wat aangaat de raadsvacature, ontstaan door het bedanken van den lieer Middeikoop, besloot de vergade ring te ondersteunen de candidatuur van den heer dr. Do Jong, gesteld door de afdeeling der Christ.-H'et. Unie. De voorzitter deed een krachtige opwekking hooren om alle krachten in te spannen, opdat genoemde lieer moge worden gekozen en al zoo een zetel op de vrijzinnigen moge worden veroverd. BELANGRIJKE GIFT. Naar wij vernemen heeft onze afge treden burgemeester Jhr. Mr. J. \V. G. Boreei van Hogelanden, een som van f 4000 aan der. waarnemend burge meester ter hand gesteld voor de alge meene armen. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. de Graaf, Korte Begijnestraat 26 rood, een vrouwenzak met inhoud. Bureau van pol., een kinderporte monnaie met inhoud. W. Laan, Assendelverelraat 40 a zwart, een Fransch leerboekje. Bonzet, agent v. pol., Soulnianstr. 5, een armband. A. v. d. Bosch, Kenaustraat 4. een hoedenspeld. A. Peters, Leidscheslr. 79, een ijze ren maat. Ch. Sanberg, Lot terstraat 3, Scho ten, een ceintuur. G. Watsema, v. d. Hulststraat 13, een broche. C. v. d. Linden, Sophiastr, lGrood, een lorgnet in étui. G. Zegwaard, Binnenweg 44, Heem stede, een stuk van een rijtuiglan taarn. W. de Laat. Vocru itgangstraat 25 een lorgnet in étui. J, Geske, Raamstccg 17, een zak mes. D. Wijkhuizen, Smedestraat 12, een tafelmes. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken UIT BLOEMENDAAL. Een onzer medewerkers sc-hrijft: Zondag had onder leiding van de heeren Jac. P. J. Thysse en Van der Sleen, en mejuffrouw Cool de voorge nomen excursie plaats naar BergeD aan Zee. Door de bekendo Staatsbosschen werd uit Bergen binnen eene zeer in teressante wandeling gemaakt. Ver schillende vlinders werden gevangen, allerlei duinplanten waaraan die duinen zoo rijk zijn passeerden de re vue, de broeiplaats der zilvermeeuwen werd ontdekt, en aardig was bet te zien, hoe zeor de anders zoo schuwe vogels in jeugdigen staat zich ge woon lieten opnemen, natuurlijk on der heftig protest der ouders. De wan deling langs het strand naar Bergen aan Zee geschiedde onder leiding der zelfde heeren, en gaf een aangename afwisseling, ofschoon do tocht niet gemakkelijk kon genoemd worden. In Bergen aan Zee werd bet proef- terrein der familie Van Reenen be zocht, die doet donken aan den be kenden tuin van Dr. Posthumus Meyes in den Aerdenhout. Gelukkig, dat er natuurliefhebbers gevonden worden, do er voor zorg dragen dht onze duinflora in stand blijft, hetgeen anders door de vernielzucht van het bezoekend publick in de duinen spoe dig tot een onmogelijkheid zouden be- hooren. Liefde tot onze heerlijke duin- natuur wordt zeer zeker door derge lijke excursies bij jong en oud aan gekweekt en onderhouden. Een ieder toog om 4J uur zeer dankbaar huis waarts, terwijl wij niet genoeg roe men kunnen de flinke leklmg clor hee ren Thysse en v. d. Sleon, die het een ieder zoo aangenaam en leerrijk mo gelijk maakten. Mej. Cool had het ad ministratieve deel der excursie op zich genomen, waardoor het mogelijk was dat allen op het bepaalde tijdstip we der zijne of hare huisgoden kon op zoeken. Menigeen slaakte dan ook hij het afscheid nemen den kreet: „die perzik smaakt naar meerl" Benoeming. Tot leeraar aan de II. B. S. te Dor drecht is. naar het BI. Wkbl meldt, benoemd de heer F. van Twisk, voor heen te Overveen gewoond hebbende, le-luiieDant der artillerie, thans tij delijk leeraar a&n bovengenoemde schooL Loonsverhooging. Door de firma P. Bijvoet cn Co., bloembollenhandelaars te Overveen, is. volgens het BI. Wkbl., aan het personeel een loonsverhooging ver« strekt van 80 cents de persoon.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1