HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, DE MILLIONAIRS MAANDAG 15 JDLI1912 Buitenlandsch Overzicht Ds politieke toestand In Turkije De toestand is door het aftreden van Mahmoed Schefkebpasja, als mi nister vau oorlog, niets verbeterd, in- tegondiel ulgemeen verwacht inen, dat het geheele kabinet tot aftreden zul genoodzaakt worden, ook al wordt dit officiéél tegengesproken. Zondag hebben de ministers uog langen tijd vergaderd, maar tot een besluit is 't nog niet gekomen. Er Zijn ook verschillende moeilijkheden. Er is geen vervaugor voor Mah moed Schefket te vinden, daar geen der generaals geneigd is, het ambt te aan vaarden. De meeuing begint in 't land door te dringen, dat de beslissing over dc toe komst der politiek in Turkije in han den van liet leger zal liggen. Vele hoogere officieren, en vooral die van do Roemclische korpsen, zijn vijandig gestemd tegen bet Jong-Turksche co mité, de jongere officieren zijn Jong- Turksch. in comitékringen hecrscht ontstel tenis. De Jong-Turksche Icjders waren met de ontevredenheid in het leger zeer goed bekend, maar zij hadden niet gedacht, dat de officieren vóór het einde van den oorlog tegen de regee- ring zouden optreden. De ontevredenheid van het officiers corps wordt uit verschillende oorza ken verklaard: teleurstelling over de resultaten van het comité-bewind, ver bittering wegens nepotisme, religieu ze overwegingen en vooral de haat te gen de niet-Mohamemdanen in t co mité. De leiders der liberale oppositie, vooral kolonel Sadik-bey, hebben ge poogd, den tegenstand tegen het co mité in iegerkringen behoorlijk te or- gauiseeren. En het is voornamelijk dien tegenstand dien de Jong-Tur- ken meenden door de verkiezingen in liet voorjaar tot zwijgen te hebben ge bracht die hen thans verbittert. De Tan i 11 geeft aan die stemming uiting door een artikel, waarin het biad poogt, het Comité schoon te was- Echeu. Het blad noemt het aftreden van Mahmoed Schefket, als 'n triomf voor de vijanden van Turkije. liet le ger heeft in Tripolis zijn piicht ge daan, en toch moet Turkije voor het oordeel der geschiedenis zich scha men, wijl het in eigen land het egois- aie niet wist te overwinnen. Overal neerschen haat, nijd, onecnigheid, oarzeling. Zoo niet spoedig beterschap wordt besperd, za) Turkije aan de wereld het tragische schouwspel bie sden van een ondergang, die gerucht zul maken. liet kabinet is zwak, wijl het niet eensgezind is. Het comité beeft de fout begaan, niet op een*re- geering aan te dringen, die eenstem mig is met de geheele partij. Én bet artikel besluit met de woor den: „iedere poging de eenheid van het leger in gevaar te brengen, is een laf verraad. De oumiddellijke aanleiding tot af treden van den minister van oorlog schijnt to zijn, het ontvangen van berichten over de houding van het oflicierskorps in Damascus en Smyr na. en een ultimatum aan de presi denten van Kamer en Senaat door de ofl'iceren in de Europeesche vilayets, waarin gecischt werd, dat de minis ter van oorlog binnen 21 uren zijn ontslag moest nemen, met bedreiging van daden van geweld zoo dit niet geschiedde. Hierdoor was de regee ring niet in staat eerst een opvolger voor Mahrnoed Schefket te zoeken. Zij stond voor een pronunciamiento, en liet ontslag van Mahmoed Schef ket was het eenige middeJ om dit te voorkomen. De officiersliga is voornemens ook de andere comitéleden uit de regee- ring te dringen, maar om buitenland- eclie onlusten te voorkomen, wordt hun een tijd toegestaan, waarin zij kunnen pogen, hun altreden voor te bereiden. Vooral de houding der regeering in da Albaneesche quaestie is den offi cierskringen zeer onsympathiek. De officiereu in Macedonië, die de toe standen heel precies kennen, zijn den driejarigen broederstrijd in Albanië allang moe, en zij meenen, dat die politiek volkomen mislukt is, en eer tot de afscheiding van Albanië zal lei den dan tot herstel van de goede be trekkingen. De opstand breidt zich snel uit Alle garnizoenscommandanten vragen versterkingen wegens de dreigende houding der Albaneezen. Want men vreest thans voor een algemeenen op stand en voor het bestormen van de wapendepots door de Arnauten. Uil verschillende plaatsen komen geruchten van gevechten, die even wel officiéél niet bevestigd worden. Feuilleton Naarbet Engelsch door E. Phillips Oppenhelm. 39) Ik kwam, zei ze, bij Mr. Deane geld halen om een telegram te zenden, opdat u mij geld zou zenden om naar Amerika terug te komen, ik heb het nep zij plotseling uit, terwijl haar stem zich bijna tot een zenuwachtig «tijschon verhief, ik heb het weten te krijgen Zie maar I Hier is het I Met die woorden haalde zij een pa pier uit haar japon te voorschijn en elak het haar oom toe. Zij stond i u te wankelen op haar voeten en Phi neas Duge droeg haar half met zijn önn om haar middel naar een stoel. Littleson, die de kamer uitgesneld Was, kwam terug met een glas wa ter. Alle drie mannen stonden om haar heen. Het document lag daar op naar knie, maar haar vir.gei s schenen tr zich met onnatuurlijke kracht om lesloten te hebben. Haar brandende 8en waren op haar oom gevestigd. Neem het I verzocht zij Lees het! Esn monarchisten-Inval In Portugal Uit Lissabon wordt nog geseind: Er zijn nog tien rebellen uit Cabe- ceiras de Basto gedood, terwijl 15 personen gevangen genomen werden. Een bende samenzweerders, die bij Grou gekampeerd waren, is op de na dering van een afdeeling republikein- sche ruiterij naar do Spaansche grens gevlucht. Te Coimbra werd een bom in het huis van een samenzweerder gewor pen, waardoor materieelc schade werd aangericht. Tc Ecora werd een hooggeplaatst persoon gearresteerd. Te Bellas hadden huiszoekingen plaats in do woningen van verschil lende leden der aristocratie. Ver scheidene personen werden gearres teerd. Een officieuze nota meldt, dat de samenzweerders, die zich te Valverde del Fresne bevonden, tot den aftocht gedwoiigen werden, dank zij de tus- schenkomst der Spaansche civiele garde. Afdeelingen Spaansche cavale rie kwamen te Fuentas de Onoro aan, ten einde de greti6 te bewaken. Een officieu.se nota verklaart voor abeoluut onjuist de mededeelingen, die sommige Spaansche bladen ver spreid hebben over de beweerde over eenstemming luBschon den Portugee- schen gezant te Madrid en de Spaansche autoriteiten betrekkelijk "t optreden tegen <to samenzweerders. Niet alleen, dot de Portugeesch© ge zant steeds de Spaansche regeering inlichtte over al wat gebeulde, maar hij vroeg dringend de noodige maat regelen te nemen. Gedane beloften weixleu evenwel niet gehouden. Blijkens een bijgevoegde nota stel de do Spaansche regeering aan de Portugeesclio legatie voor allo emi granten in de provincies Turuel en Cuenca binnen 8 k 10 dagen gevangen te zetten een voorslag, dien de Por- tugeescho gezant aannam. Na afloop van dien termijn had de inval, zooais die zelfs in details was voorspeld, plaats. In het slot van de nota wordt gezegd, dat de Portugee- sche regeering oogenblikkelij?-: ant woordde op liet verweer, dat het Spaansche gouvernement gegeven heeft op haar protesten en klachten. Tezelfder tijd beeft do regeering tele grafisch instructies gezonden aan de legatie te Madrid. Belangrijke stakingen. IN FRANKRIJK. De staking der ingeschreven zeelie den duurt voort. Ook de ongeregeld heden herhalen zich. Te Marseille kwam 't bij het uit eengaan eoner vergadering tot een botsing tusschen stakers en politie. Een 60-tal revolverschoten werden ge wisseld. 12 agenten en 20 stakers wer den gewond, terwij) 60 arrestaties plaats hadden, maar daarvan wer den er slechts 8 gehandhaafd. Onder de gewonde agenten zijn er twee zeer ernstig. IN' ZWITSERLAND. To Züriüh is in den nacht de alge meen© werkstaking geproclameerd voor oen tijd van 24 uur. Vrijdagmor gen zouden allo arbeiders hel werk neerleggen, als protest tegen het par tijdig optreden dor gemeente-autori teiten en tegen het in dienst nemen van „beroeps-staki ngbrekers Vrijdagochtend is dan ook de sta king begonnen, die vooral daardoor merkbaar was, dat het geheele tram verkeer stilstond. Reeds in den vroe gen ochtend verhinderden de stakers het uitrijden der wagens. Van de groentewageus, die des morgeus de stad binnenkwamen, werderf de paar den uitgespannen. Op do dagolad- drukkerijen wordt het werk •geregeld voortgezet, zoodal de couranten op tijd kunnen verschijnen. Cuk tal van andere werklieden nemen met aan de staking deel, zoodat van een beslist algemeen© werkstaking geen sprake In sommige wijken der stad w erden de winkeliers godwongen hun win kels te sluiten. Do leiders der staking hebben het personeel van liet i>ost-, telegraaf- en telefoonkantoor vrijgesteld van deel neming aan de staking, evenals het sporwegpersoneel. do ziekenverplegers en onderwijzers. Do Christelijke arbeidersorganisa ties hebben geweigird aan de staking deel te nemen. Vrijdagmiddag hebben de stakers een meeting gehouden, waarop ver schillende redevoeringen gehouden werden. Ongeregeldheden hebben, voor zoo ver bekend, niet plaats gehad. Aan de demonstratie-optocht namen eenige duizenden stakers deel. De be tooging had een kalm verloop, maar in andere stadsgedeelten werden ee nige winkels aangevallen en van een drukkerij zijn de ruiten stukgeslagen. Ook in de stedelijke gasfabriek kwam het tot ongeregeldheden. De stakers mishandelden een machinist en dreigden den arbeiders den toevoer- van levensmiddelen af te snijden. Als antwoordop de olgemeene staking hebben de fabrikanten en de patroons in de bouwvakken besloten de arbei ders voor twee dagen uit te sluiten. Het stadsbestuur heeft drie bataljons infanterie en een secadron cavalerie aangevraagd. Men vreest nu nog ernstige ongere geldheden. In de Rijnhuveu te Bazel hebben alle arbeiders het werk gestaakt. Allerlei. UIT DE ENGELSCHE POLITIEK. Bij de tusschen tij dsche verkiezing tc Hanley werd Outhwntc (liberaal) gekozen met 6617 stemmen. Rittern (Unionist) kreeg 5995 en Tinney van de arbeiderspartij 1694 stemmen. De liberalen wonnen den zetel van de ar beiderspartij. Het rapport betreffende den aanleg van een spoorweg van Tangcr naar Fez is door de Fransch-Spaansche commissie in tegenwoordigheid van den minister vau Buitenlandsche Za ken onderteekend aldus wordt uit Madrid geseind. De onderhandelingen vorderen dus, al is 't niet heel snel. Officieel wordt uit Russische bron medegedeeld, dat bij Chotan (Chi- neesch Turkestan) Chmeeschc solda- daten en inwoners der stad het huis van den Russischeu onderdaan, ge naamd Said Eiiendi, beschoten en ui brand staken, in bet huis bevonden zien ongeveer honderd Russen, van wie velen gedood werden. De Russische regeering beval den Rusaischen gezant te Peking krachtig bij de Chiueesche regeering te prote steeren. üinnentend WERKLIEDEN-REGLEMENT. In de ie Utrecht Zaterdag gehouden Gemeenteraadszitting werd de behan deling van het ontworp-werkliedom'e- glement voortgezet. Ais minimum-loon voor de werklieden (uitgezonderd jeugdige werklieden en vrouwen) werd voorloopig vastgesteld een bediag van ten minste f 10.80 per weck voor zoo ver het vaste, en van f 10.20 per week voor zoover het tijdelijke werklieden betreft. In de avondzitting van Zaterdag werd de behandeling voortgezet. BLOEDVERGIFTIGING. De 14-jarige dochter van K. Cleve- ringa te Spijk is, na in een roestigen spijker te hebben getrapt, aa bloed vergiftiging overleden. EEN SPOOR WEGONGEVAL. Van de Frankfurter trein, die te 2.08 aan bet station te Arnhem aankomt zijn Zaterdag bij het binnenloopen door onbekend gebleven ooizaak de vier laatste rijtuigen uil de rads g»> wi.pt, doch onmiddellijk weer in liet apoor terechtgekomen. Het gevolg was, dat de buffers dier rijtuigen over elkander kwamen te liggen, ter wijl eenige buffers omhogen of af braken. Een dei- reizigeis in een der laatste rijtuigen kreeg door het bre ken van de glasruit in een portier raam een kleine verwonding aan de hand. Het ongeval veroorzaakte eenige vertiaging in den dienst. BRANDEN. Door bet omvallen van een thee lichtje is de woning van J. He6kaxup te Boyl (Fr.) geheel afgebrand. Van den inboedel kon zoo goed ais niets gered worden. ARBEIDERSWONINGEN. Di do laatste vergadering van den gemeenteraad van Venlo is behandeld een aanvraag van de Vemlosohe Bouw vereeriiging om een voorsahot van f 66.000 tot het bouwen van 46 arbei derswoningen. In verband met enkele nader vastgestelde voorwaarden wenl besloten een voorscliot van f 68.000 te verleenen. STEENZETTERSSTAKING. De steenzettersstaking te Amster dam is opgeheven. De stakers hebben hun eischen gedeeltelijk ingewilligd gekregen. Maandag a.s. wordt de ar beid hervat. HET AMBTSGEHEIM VAN DEN GENEESHEER. Naar het „Geutrum" verneemt, zou op last van den Minister de officier van justitie ln beroep zijn gegaan gen de uitspraak van het Gerechtshof te 's-Bosch, Inzake het ambtsgeheim van den geneesheer (quaestie dr. Diepen te Eindhoven). IIET ONGELUK IE RENKUM. Op het terrein der in aanbouw zijn de papier-fabriek der firma Van del- der en Zonen te Renkum zijn bij het plaatsen van de laatste ijzeren muur- gebinten voor het kctoDhuis bij de eleotrisahe centrale, door het breken van een kabel, allo gebinten ineenge stort. Vier arbeiders, diie er boven aan het work waren, kregen, bij de instorting min of meer kwetsuren. On der deze was de 18-jarige H. Vos, uit Wageiuibgen, wiens toestand zich aanvankelijk zoo ernstig liet aanzaen,, diat hem de H.II. sacramenten werden toegediend. Zijn toestand is later ver beterd en naar het zich laat aanzien zonder gevaar. De materieel© schade is zeer groot DE QUAESTIE DER SPOORWEG VERBINDINGEN. Naar „De Tel." verneemt, heeft de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, in antwoord op het door den Minister van Water staat gevraagd advies in zake de door den Minister ontworpen voorloopige spoorwegverbindingen te Amsterdam, geantwoord, dat zij in principe, voor zoover deze plannen haar maatschap pij aangaan, daarmee accoord gaat. Voor de Hollandsche Spoor be staan deze plannen o.a. in een uit- kreidmg van het Centraal Station w ScMttelndfeier. directeur een nieuw viaduct bij de Haarlemmer h ..utrechtsen Dagblad den UITGEVERS VAN DAGBLADEN. Woensdag hield de „Vereeniging v. Uitgevers van Dagbladen: „De Neder- landsche Dagbladpers" haar jaarlijk- sche algemeene vergadering in het „American Hotel" te Amsterdam. Vijf- en-twiutig leden waren aanwezig. De jaarverslagen van den secreta- b en den penningmeester werden goedgekeurd en in de plaats van den vau het „Utrechtsch Dagblad lumen, waaruour net genu I penningmeester, auU dc Weshtudo vermeerderd 'koren de wordt. SIGARENMAKERS-ACTIE. Op 10 Juli j.l. had te Utrecht eene conferentie plaats tusschen het dage lijkse h bestuur van liet Verbond van vëreeingingen van Sigarenfabrikan ten te Utrecht en de afgevaardiguen van do vier hoofdbesturen der werk lieden-organisaties. Door laatstgenoemden werd aan het dagelijksch bestuur verzocht, om,, waar door de ledenvergaderingen der in het zuiden gevestigde fabrikanten verenigingen bereids is besloten, mede te willen werken tot een her ziening der loon- en arbeidsvoor waarden in de richting van het Ge meenschappelijk Program der werk lieden, terwijl betreffende de bij het Verbond te Utrecht aangesloten ver- eenigJngeu van fabrikanten nog slechts de bekende verklaring van het dagelijksch bestuur bestaai, spoedig eene vergadering van het Verbouds- besiuuu te heieggen, ten einde nader over de wenschen der werklieden te beslissen. Na eenige bespreking verklaarde het dagelijks oh bestuur zioh bereid, deze bondsbostuurs-v.ergaderiüS op kort'eh' termijn té houden. DOODSLAG AAN BOORD. Door de directie van de Rotterdam- scho Lloyd is uit Batavia bericht ont- vungen, dut aan boord vau T vrachl- Btocmschip. „Besoeki" een 21-jarige matroos uit Rotterdam op de kustreis tussclieu Pudpng en Batavia door een anderen matroos, die uit passagieren was geweest, in dronkenschap met eer mes ia overhoop gestoken. De dader is aan de justitie te Ba tavia overgeleverd. Het lijk van het slachtoffer is overboord gezet. („Tel."). BRANDSTICHTING IN EEN BOERDERIJ. Zaterdag werd te Assen binnenge bracht en in het Huis van Bewaring opgenomen G. S., arbeider te Ubbena, verdacht van brandstichting in de onbewoond© boerderij van den heer Hofkamp, te Ubbena. De verdachte heelt rex.ls bekend. BÜOTWERKERSLOON TE ROTTERDAM. In verband met besprekingen tus schen het bestuur der Christelijke Boolwerkersvereeniging „Toenade ringen het bestuur der Scheepvaart* verceniging te Rotterdam, verneemt het „libld.dat laatstgenoemd be stuur bereid is aan hare leden en niet aangesloten werkgevers, zoomede aan de andere bootwerkersvereenigingen voor te stellen, met 1 October a.s. het uurloon zoowel voor dag- ais nacht- werk met 21/2 cent te verhoogen. MINISTER COLLIN MET VERLOF. De minister van Oorlog en van Ma rine a.i. vertrekt van 1 tol 27 Augus tus met buitenlandsch verlof. Zeg mij, dat het in orde is. Zeg mij, dat ge uw belofte zult houden. Hij nam het zachtjes weg. Een enke le blik op het vel papier was vol doende. Je bent een buitengewoon kind, Virginia, zei hij kalm, Het is zooals je zegt. Dit is het papier, dat Stella heeft gestolen. Ik verweet je het ver lies daarvan al tc zeer, maar je zult er nooit spijt van hebben ,dat je er in slaagde het terug te krijgen. Zij liet een zucht van verlichting hooren, en leunde achterover in haar stoel. Zij was nog doodsbleek, maar de hevige spanning was van haar ge laat verdwenen. Ik wist het te pakken, fluisterde zij, en rende weg. Ik weet zeker, dat zij mij zullen volgen. En Vine ik denk, dat die man Vine zal vermoor den. Zijn honden trachtten hem tc worgen, toen ik heenging. Je hebt het zeker van de kamers van Norris Vine meegebracht, vroeg Phineas Duge bedaard Zij had den tijd niet te antwoorden, de deur werd geopend. Norris Vine stond daar op den drempel. Hij keek naar het kleine gezelschap en haalde de schouders op. Dan beu ik te laat, zei hij lang zaam. Phineas Duge stak zijn hand in de vlammen en hield het document daar in. Een oogenblik scheen Norris Vine er op toe te willen springen, maar Littleson en Deane zelf hielden hem tegen. Het zal branden 1 r ep Duge uit. Als ge werkelijk de altruist zijt, dien ge beweert te zijn. Mr. Vine, behoeft u voor deze vernietiging niet bang le zijn. Wij veranderen onze tactiek. Als het ontwerp wet wordt, zullen wij al len de gevolgen onder de oogen zien, welke die ook mogen zijn. Er zal nie mand worden omgekocht. Er zal niet geïntrigeerd worden. Als ie bevolking van Amerika ons aar valt, dan zullen wij onzen eigen strijd voeren. Norris Vine zuchtte. Een half uur later, zei hij, en mijn telegram zou verzonden zijn. Morgen zou New-York' werkelijk de stad van onrust zijn gc-wetst. Phineas Duge keerde zich met een koude uitdrukking op het gelaat naar hem om. U, zei hij, is een van die onprac- tische menscheu, die de zaken vau een zuiver utiliteitstijdperk in de war wilt brengen door de flauwe bezwaren van den dilettant en romancier. U kan de verdeeling van het kapitaal even min regelen als ge een rivier kunt dempen met los zand. Weet ge niet, dat het lot, hetzij het door audire machten gedreven werd of niet, nooit gevormd werd door da toeschouwers Norris Vine haalde de schouders op en wendde rich naar de deur. Och, zei hij, ik wil nic-t met u re detwisten. Misschien is dat document beter, waar het nu is. U heeft een les je gehad. U, mijnheer, voegde hij er bij. zich tot Littleson wendend, en die andere vrienden van u hebben in elk geval het spook van een Amerikaan- sche gevangenis voor u zien oprijzin. HOOFDSTUK XXII, Een verrassing. Norris Vine trok zijn jas aan, stak een sigaret op en keek de kamer rond met de voldoening van een man, die met succes een moeilijke taak vervuld heeft. Voor hem stonden twee groote koffers, een hoedendoos, een foudrual met geweren, golfstokken en eenige kleinere pakken, alle gesloten en ge adresseerd „Vine, New-York". Hij ging naar de bel met het plan een por tier te waarschuwen, maar werd daarin verhinderd door ten tikken aan de deur. Kom binnen I riep hij uit, en Vir ginia trad binnen. Hli keek haar vol koeie verbazing aan. Natuurlijk her kende hij haar, maar ook zag hij, dat deze jonge dame niets gemeen had met het bleeke, wanhopige kind, welks bezoeken hen. vroeger altijd «enigszins meelijwekkend hadden toe geschenen. Hij had een goed oog voqr dergelijke dingen, en waardeerde di- werd gekozen de heer W. Gaade, dir. der „Delftsche Crt.". De heeren A. G. Boissevuin („Alg- Handelsblad") en F. J. A. M. Wierdels (..'lijd"), die ook pe riodiek aftraden, doch als de voorzit ter en de secretaris, herkiesbaar wa ren, werden met algemeene stammen op één na, herkozen. liet onderwerp: „De Advertentie bureaus", werd ingeleid duor den heer 1. Oppenheim, directeur van het „Groninger Dagblad waarna een levendige discussie zich ontspon. Be sloten werd, dat een zestal conclusion van den heer Oppenheim in een vol gende vergadering zullen woiden be handeld en dat inmiddels het bestuur der vereeniging een conferentie zal beleggen met eenige der best bekend slaande advertentiebureaus. Vervolgens werden de couclusiën betreffende advertentièu en „reclame- berichten", aangenomen in de alge meene vergadering van 2 Juni 1910, aan een nauwgezette herziening on derworpen. Na verwerjiing van éón en toevoeging van een andere, wer den zij na wijziging, als volgt op nieuw aangenomen: I. De vergadering besluit, dat de of- ficièele publicatie vau gemeentelijke en provinciale berichte:; in het alge meen tot de rubriek dor advertentën behoort, doch mueiit, dat deze quaes tie er een ls van localen aard en dat alleen door locale samenwerking, desgewenscht onder leiding van het bestuur van „De Nederlandsclie Dag bladpers" naar een oplossing ervan gestreefd kan worden. II. De vergadering neemt als re gel aan, ook andere aankondigingen van Rijks-administraties, Besturen van Provinciën en Gemeenten, andere openbare Lichamen en Spoorweg maatschappijen, die het karakter van advertenticn dragen, niet gratis op to nemen. III. De vergadering besluit, aan kondigingen en mededeelingen, waar bij niet rechtstreeks een .algemeen belang betrokken is, docli 'geheel of voornamelijk het persoonlijk belang van den inzender wordt beoogd, niet als bericht op te nemen in het redac- tioneele gedeelte der couranten. IV. De vergadering spreekt dc wen- sehelijkheid uit, dat een einde ge maakt wordt aan hel stelsel, dat door het Rijk, Provinciën en Gemeenten wordt toegepast, om door tusscbcn- komst van Advertentie-bureaux rabat te verkrijgen op advertenticn, en be sluit, aan advertentie-bureaux voor deze advertenticn niet meer dan 10 pet. korting te geven V. De vergadering besluit, als hoog ste rabat voor wddadfgheids-adver- tenliën aan te nemen 50 pcL van den gewonen advertentieprijs VL De vergadering besluit, lijsten van verantwoording betreffende inge komen giften bij inzamelingen niet in het redactioneele gedeelte van de cou ranten op te nemen. Vil. De vergadering besluit, geen advertenticn aan te nemen van ad vertentiebureau*, die laneflijeten pu- bliceeren, welke grovelijk onwaar en misleidend zijn. VIII. De vergadering besluit, niet toe te geven aan eischen van adver teerders, die een bepaalde plaats in de courant voor een advertentie ver langen, noch zich te hinden aan een monopolie van een bepaald model of bepaalde lettersoort of versiering, tenzij tegen een extra betaling; ech ter niet toe te staan, dat een adver teerder een eigen teekening in cliché van een ander overneemt. IX. De vergadering draagt aan het bestuur op, lijsten aan te leggen van colporteurs, advertentie-bureaux en adverteerders, waarop het de namen plaatst van hen, die het meent, dat daarvoor in aanmerking komen, naar aanleiding van klachten, omtrent hen door het bestuur ontvangen van de leden. X. De vergadering besluit, dat geen verplichting zal worden aanvaard om, naar aanleiding van het plaatsen van advertentiën, reclame-berichten of recensies in het redactioneele ge deelte van couranten op te nemen. Na eenig debat over een voorstel n bij de inning van abonnements gelden de incassokosten door de gea- bonueerden der bladên te doen beta len, werd hieromtrent geen beslis sing genomen. Een voorstel van een der leden om dc vereeniging coöperatief couranten papier te doen aankoopen voor de le den, stuitte af op het groote verschil tn formaat en qualitieit van papier, dat voor de bladen gebruikt wordt. Tot het oprichten van eigen epi respondentiebureaux in binnen- en buitenland vond de vergadering voor loopig nog geen aanleiding. Het verzoek van den „Ned. Jour nalistenkring" om mede te werken tot aanstelling van een gemeenschappe- lijken „vertrouwensman", die advies zal geven omtrent vervulling van va caturen bij de redacties, werd, na uit voerige discussie, verworpen. Na eenige bespreking van de be zwaren, die bestaan tegen bet aanne men van losse advertentie-,.inlagen" de couranten, werd den leden vrij heid gelaten, mits voor dergelijke wij ze van adverteeren een hooge prijs wordt gevorderd. Als norm werd ge- rield de prijs van een geheele pagina van het blad. Besloten werd, dat de leden door 'n gelijkluidende circulaire, waarop de namen van alle aangesloten dagbla den zullen worden vermeld, aan hen, verzoeken „preclame-hencliten verkapte advertenticn, in het redactio neele gedeelte van de couranten op te nemen, de weigering zuilen bekend maken. Het verzoek om deel te nemen aan j stichting eener „Vereeniging voor Hooger Onderwijs voor Journalisten", werd door de vergadering ingewilligd. Zij verklaarde zich bereid bet bestuur te machtigen lid dier vereeniging te worden en den voorzitter als zoodanig zitting te nemen in haar bestuur, ook den leden der redactiën, die den cur sus willen volgen, zooveel mogelijk tegemoet te komen, echter onder voor waarde, dat de cursus zal kunnen worden gevolgd door alle beroeps journalisten, niet alleen door leden au den „Ned. Journalistenkring". Ten slotte werd aan het bestuur op gedragen, te trachten, door tusschen- komst van H.H. E.E. de Ministers van Buitenlaijdsche Zaken en Waterstaai verlaging te verkrijgen van het tarief voor telegrammen van en naar het buitenland. Na de vergadering vereenigden zich dï aanwezigen aan een gemeenschap- pelijken maaltijd in het „American Hotel". DE LEERAREN AAN HET HAAG SCUE GYMNASIUM. De leeraren aan het Stedelijk Gym nasium te 's-Gravenhage hebben zicli tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek zijn aandacht te willeu wijden aan hun belangen, die zij ern stig bedreigd achten, doordat le. tij van alle gemeente-ambtenaren do eenigen zijn, wier periodieke verhoo- gingeu na 5 jaren plaats hebben; 2e. de Haagscbe salarissen ver aqhter staan, met alleen bij de tractementen in de groote, maar ouk in verschillen de kleinere steden (Haarlem, Arn hem); 3e. dat, afgezien van elke verge lijking de bezoldiging op richzelve on voldoende is om bij hun positie pas send bestaan te verzekeren; 4o. dat het door de geringe salariee- ring bijna onmogelijk is geworden, in Den Haag leeraren te krijgen, die voldoen aan de eischen, die het onder wijs aan onze groote scholen stelL Bij kon. besluit is de heer F. J. Ileeris, afgetreden directeur der le H. B. S. met 3-j. cursus te Amsterdam be noemd tot officier in de orde van Orau- jé-Nassau. reet het onberispelijke van haar mou- selinon japon en grootcu afhangenden hoed. Haar geheele gelaatsuitdruk king was ook vcrarderd. Zij zag er niet langer uit als een opgejaagd en verschrikt kind. Haar houding sprak van zelfvertrouwen, zij had nu kleui op de wangen, en ofschoon zij eerigs- zius verlegen de hond naar hem uit stak, was de glut lach om haar lippen verheugd, hoewel een beetje smee- kend. Mr. Vine, zei zo. ik vraag u oxcuus voor mijn komst. Ik had u iets heel belangrijks te zeggen, toen ik hoorde dat u naar de Vereemgde Staten terug zou gaan. U heeft zeker nog wel en kele minuten over, niet waar 'l Vine was een menscli als ieder an der en als zij zooiets op smeekenden toon vroeg, was liet moeilijk liet haar te weigeren. Ilij zette een stoel voor haar neer en bleef in luisterende hou ding staan. Lieve Jonge dame, zei hij, Ik zal gaarne luisteren naar alles, wat u mij te zeggen heeft. Maar daar er niets meer is, dat voor u van eenig belang kan zijn, om van mij te stelen, begrijp ik niet, waaraan ik dit onverwachte hij aarzeide eveü en besloot zijli vol zin met een niet onbevallige wending onverwachte genoegen te danken heb I zei hij. Zij keek hem vroolijk glimlach nd aan. Het verheugt mij zoo, Mr. Vine, ■je, dat u edelmoedig en vriendelijk tegenover mij wil zijn omdat hetgeen ik tot u te zeggen heb zoo moeilijk is, en als u boos op mij was, dan zou het nog wel moeilijker zijn. Ik vertrouw, antwoordde hij, dat ik een nederlaag kan verdragen en u had niets dan gel.ik, niet waar? —Dat had ik, stemde zij toe. Ten slotte heb ik zelf er heel weinig eun gedaan. Ik zie, dat u uw hangkast leeg heeft gemaakt. Ik kan u verzeke ren, dat het geen aangename schuil plaats was met al die kleeren van u om mij heen. Hij glimlachte. Ja, zei hij, u was heel geduldig en hield goed vel. U heeft gewonnen en ik verloren. Ik ben heelcmual niet zeker, dat het geen goed ding is, dat ik verloor. Mijn vriend Deane heeft mij dat zooeven aan het verstand wil len brengen. Maar laten wij daurov :r nu niet meer spreken. Ik weet zeker, dat u mij gaarne wil vertellen, waar voor u eigenlijk hier is gekomen. Ik ben gekomen, antwoordde zij, cm met u over Stella te spreken. Stella herhaalde hij langzaam. Virginia knikte. Ja 2ei ze. Ik heb voortdurend 't gevoel alsof ik op een of andere mib nier Stella een beleedigirg heb aan gedaan door haar plaats bij mijn oom in te nemen, en weet u, Mr. Vine, dal

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5