Waterpolo. 't Polo vormt altijd de hoofdschotel op een U. V. G. B.-feest. En 't was ooK ditmaal goed verzorgd, want twee ont- iiiueiingeu hadden plaats. L>e eerste voor het H. V. G. B.-con cours. Daarin spelen de zeventallen Doiiiju, Y 111 en A. Z. II een halve competitie. De eerste der drie ontmoe tingen neelt Zondag plaats gehad. Y in—A. Z. II 1-0. 't Was wel u cent wedstrijdje van beginnende polo'ers. 'locn waren er \sei veel aardige momenten m, en het publiek amuseerde zich vooral met ileu -middenvoor, den kleinen dik ken liouianuei, die imuaieiia evenveel sciireeuwde als hij speelde. Vóór rust was net 1 sterker, maar laaiue voortdurend met schieten. Daarna namen „de eieren" tot hun groot genoegen eindelijk de leiding, toen de A. Z.-keeper een hal achter de doellijn stopte. En het Y won met 1—0. Beter, wat de spelqualiteit betreft, was de vriendschappelijke wedstrijd H. V. G. B.—D e M a a s 4—1. De Rotterdamsche eersteklassers kwamen uit inet een combinatie van le en 2e zeven toilers. H. V. U. B. had het volledige team, dat verleden jaar liet 2e klasse kampioenschap won. De zeventallen waren 11. V. G. B. V. d. Most van Spijk, R. Peereboom, L. Robert, Reinmelts (capt.), Peltenburg, A. Verwey. C. J. Merens, De Maas: Overstrijd. Kratz, Poth, Staan, Van Beest, Logeman, Franken. Do Haarlemmers waren al in 't be gin de sterksleu, en heel spoedig scoorde Reinmelts met een bard „backhand-shot", waar de Rotterdam- scbe keeper gaen kans op had. Daarna maakte Verwey heel spoedig nr. 2. De Rotterdammers hadden succes bij een goeden uitval, en passeerden den reusachtigen Haarlemschen doelman met een schot van heel korlen afstand (2-1). Met dien stand kwam de rust, na dat beide keepers een paar maar goed waren opgetreden. Na halftime was het spel verdeeld. H. V. G. B. vergrootte evenwel vlug haar leiding door Verwey, na een fout van den Maas-keeper, en Peltenburg; maakte nr. 4. Eenige malen reg kwam het Rotterdamsche dool in gevaar, een aar corners werden genomen, maar ook Van der Mort v. Spijk kreeg eeni ge harde schoten ie stoppen, en deed d it bijzonder goed. Tijd kwam met een 4—1-overwin- ning voor II. V. G B., dat bewees, al lerminst zwakker te zijn dan verloden jaar, en dan ook volkomen in de com petitie thuis te hooren, waar de vcr- ceuiglng zonder reden buiten is geble ven 't ls jammer, want het is nu riet waarschijnlijk, dat de H. V, G. B.'ers dit seizoen veel zullen uitkomen. Wat dezen laatsten wedstrijd aan gaat, dienen Remmelts en keeper V. d. Most v. Spijk als de beste spelers bij 11. V. G. B. genoemd te worden. Oudergedoonte weid het zwemfeest toesloten met een pantomime, die dit maal „Zwembazen gevraagd" heette en den ondertitel „Spel der nonsens en van het water" ten volle verdiende. Het H. V. G. B.-bestuur „had alle moeite cm kosten gespaard om de So- ciéló Parisienne des Pantomimes Ri dicules voor één enkel optreden te eu- gageeren" Het spel was dan ook ver wonderlijk schoon. Van de vergunning aan de toeschou wers, orn eve'i-'r-'l? tranen (tot een be perkte hoeveelheid) in het bassin te laten vallen, werd weinig gebruik ge maakt. Alleen de acht acteurs vielen erin. D r. W. E. Merens, de H. V. G. I).-voorzitter, hield na afloop de prijs- uildeeling. gaf veel en zei niet minder vriendelijke woorden. En 't gebruike lijke .muziek-" Rnnzemolen in fnufare3 los. 't Was weer schoon geweest. Werkelijk, ook het vijftiende H. V. G. B -zwemfeest was een succes. Al heeft de clubkas er niet voordeelig lnj gevaren ROBERT P. Ten slotte geef ik nog enkele namen en tijden op van de nummers-snel- Ztvenimen. W M. Juniores (25 M. borst e n 25 M. r u g). lo pfijs C. A. van Dijk, in 40 2/5 sec.; 2e prijs Nes Kervel in 43 2/5 sec.; 3e prijs J. Rogge in 47 3/5 sec. en 4e pr. W. Caderius van Veen in 50 3/5 cec. 40 M. Seniores, lo A. Verwey, in 29 2/5 sec. 2e prijs I.. Pootjes (Het Y") in 31 3/5 sec.; S? prijs F. Visser (Het Y) in 32 2/5 sec. Snelzwemmen in scliool- ploegen (4 maal 25 M.). le prijs de Handelsschool (F. Pelten burg, P. W. Peereboom, T. Iï. Oei en ,7. B Scholte) in 1 min. 24 2/5 sec. 2e prijs II. B. S. I (J. Rogge, J. v. d. Poesl Clement, De Kervel en Nes Ker vel) in 1 min. 32 sec. Clubz wemmen, le prijs De Maas (Kratz, Staan en Path) in 1 min. le sec. 2e prijs H. V. G. B. (R. Remmelts, 11. Peereboom en A. Verwey} in 1 min. 1 4/5 sec. 3e Het Y in 1 min. 3 sec. 4e A. Z. in 1 min. G 4/5 sec. Korfbal. SWIFT—H. 0. C., 1—1. Zondag werd deze niet erg interes sante, vriendschappelijke wedstrijd gespeeld. De aanvang was eerst op 0 uur bepaald en zoo was do II. 0. C.- couibinatie reeds een tamelijken lijd op het veld, toen de scheidsrechter, do hoer Pruschen, floot voor de op stelling. Swift kon echter niet meer dan 3 dainos in het veld brengen en wilde liever nog eenigen tijd wach ten Te ruim kwart over zeven word be gonnen, hoewel er nog maar 9 leden van Swift present waren. Zoo werd dus algemeen verwacht, dat men Swift zou zien verliezen. Maar dat gebeurde niet en Swift heeft zich schitterend geweerd. Hoewel het voor de spelers warm genoeg was. is er met vuur gespeeld. Ja zoo nu en dan was dat op een critiek moment wel eens wat t e erg. In het algemeen stond het samen spel van Swift boven dat van II. O. C. Jammer was het voor ae Detere spe lers, dat er zoo na en dan vreeselijk geknoeid werd. Eenigen tijd na den aanvang wist oen der H. O. C.'ers, toen hij voor de tweede maal den bal In handen kreeg, met een sierlijken zwaai dien door de korf te gooien. Luid gejuich en ap plaus. Nadat opnieuw was uitgegooid, vloog de bal over en weer, maar geen der beide partijen had succes. Na eenigen tijd wist een der heeren van Swift een tegenpuntje te maken, eu toen rust kwam, was de stand nog 11. Jammer was, dat even vóór rust een paar leden van U. O. C. den scheidsrechter op wel wat luidruchti ge wijze te kennen gaven, dut hij een kleiue fout van Swift over het hoofd zag. Na rust werden er geen doelpunten meer gemaakt, en dit verwonderde- ons wel, daar 11. 0. C. in den aanval een speler uit het eerste twaalftal had. Wel wend soms een klein poosje door Swift of H. O. C. mooi samenge speeld, maar over het algeröeen was het spel niet boeiend. Het zal waarschijnlijk nu wel eeni gen tijd duren, eer een volgende wed strijd gespeeld wordt, want de warm te is nu juist, niet geschikt om het spel te verbeteren. In September hopen wij Swift en II. 0. C. beter te zien opkomen, en dan zullen we kunnen zien, waar de beste vorderingen gemaakt zijn. Stadsnieuws JUBILé Da. R. MULDER Dezer dagen'viert Ds. Mulder, se dert ruim 31 Jaar predikant bij de Gereformeerde kerk A (Ged. Oude Gracht) zijn 40-jange ambtsbediening. Reeds heeft de jubilaris van ver- sohillende zijden vele blijken van be langstelling en sympathie- mogen ont vangen, als een bewijs, hoe zijn ar beid gewuardeerd wordt. Zondag is 't jubilé kerkelijtk her dacht. s Morgens werd door Ds. A. Mul der uil Sirijen, hnx-der van den Ju bilaris, een predikaiie gehouden naar aanleiding van enkele gedeelten van Psalm 84 vers 12 „De Heers zal gena de en eere geven, die iu oprechtheid wandelen." Aan deze tekstv.o r. en wijdde hij een leerrede over de betee- keuis van het predikantsambt en vond daarbij gelegenheid vriendelijke woor den tol zijn broeder to richten over de wijze waarop deze uu 40 jaren het Woord Gods bediend heeft. Bij 't einde van den dienst zong de meente, die het kerkgebouw geheel vulde, eenige venten van Psalm71 o.a. 12 en 13, luidend: Gij hebt mij van mijn Irindsche dagen Geleid en onderricht; Nog blijf ik naar mijn plicht Van uwe wondTen blij gewagen. 0 Godl wil mij bewaren. Bij 't klimmen mijner jaren. Blijf mij in mijn gi ijs-heid sterken; Verkwik mijn ouderdom; Bewaak mij van rondom; Zoo meld ik dit geslacht uw werken; Zoo zal 'k Uw grootheid zingen Voor hun nakomelingen. 's Avonds werd door den jubilaris een gedachtenisrede uitgesproken. Tot tekst had hij gekozen II Koriulhe 5 't laatste deel van 't 18de vers: „en ons de bediening der verzoening gegeven heeft." Eerst hield Ds. Mulder een leerre de over de bediening van 't Woord Gods door Paulus en de andere apos telen, daarbij in het licht stellend de taak van de tegenwoordige herders en leeraars der gemeente, wier voor naamste werk het is, bet volk bekend te inakeu met 't groote verzoenings werk van God. Ten slotte wijdde spre.-.er ook eenige woorden aan zijn Jubilé. Hij gaf een korte schets van zijn leven, om mee te deelen hoe God hein tot bot predi kantsambt geroepen hud. Steeds heeft hij daarin bevrediging gevonden en, al waren er soms ook sombere dogen, God heeft alles wel gemaakt. Het le dental der gemeente is in de 31 jaren ruim verdriedubbelt; liet kerkgebouw is uitgebreid, enz. Ook al is de de ar beid dan ook verzwaard, spreker hoopte, dat hem de kracht en opge wektheid gegeven moge wonden, osn nog eenigen tijd de gemeente en zijn grooteD Zender te dienen. Hierna voerden nog enkele sprekers het woord. Het eerst sprak de heer J. Vrisau namens den Kerkeraad en bet comité uit en naast den Kerkeraad, gevormd om gelden bijeen te zamelen voor een huldeblijk aan den jubilaris. Spre ker bood de hartelijke gelukwen- sciien van kerkeraad en gemeente aan daarbij herdenkend hoeveel Ds. Mul der gearbeid heeft voor den bloei der gemeente. Dat dit werken gewaar deerd wordt, blijkt uit de sympathie en medewerking die het comité gevon den heeft. Het huldeblijk (een couvert) was reeds Zaterdagavond door het comité aan den jubilaris overhandigd. Spreker eindigde met den wensch, dat do jubilaris nog vele jaren zijn ambtsbediening aal kunnen voortzet ten. Namens den kerkeraad van kerk B sprak de heer M. de Braai, die de hartelijke gelukwenschoir overbracht en den jubilaris toehidde Psakn 71 vers 12 an 13. De heer D. Boelhouwer bracht de gelukwenschen over van kerk C. Ds. Mulder dankte voor de harte lijke woorden, en de gemeente voor haar blijk van sympathie. De deputa tie van de zusterkerken hadden hem verheugd, want alles wat de kerken nauwer te ramen brengt heeft zijn sympathie- Ten alotte zongen de aanwezigen Da. Mulder toe: Psalm 131 3. „Dal '8 Heeren zegen op U daal'. Hiermede was de plechtigheid ufge- loopen. Ook van versohllende andere zijden mooht Ds. Mulder vele blijken van belangstelling ontvangen. DE OPENBARE HANDELS SCHOOL Nu Woensdag 3 Juli de Raad beslo ten heeft 245.000 toe te slaan voor den bouw dezer school, zal men wel iets naders uit de geschiedenis er van vernemen. Ingevolge de wet op "t Middelbaar Onderwijs (1885) be hoorde ook Haarlem een 11. R. S. voor jongens op te richten, later volgde de Burgeravondschool. Hier zien we al T begin van onderwijs tn Handelswe tenschappen, want 23 Maart 1864 was aan de H. B. S. benoemd tot leeraar Mr. II. E. Moltzer, o.a. voor Ge meentelijke Provinciale en Staatsin richting van Nederland, Staathuis-» houdkuudc, onder gehoudenheid om, na daartoe verkregen bevoegdlicit:, ook onderwijs te geven in de Handels- wetenschappen. De 5-jar. II. B. S. be gon 1 Juli 1861. De Woogere Burgerschool met 3-ja rigen cursus werd September tö/4 ge opend in 't vroegere Oude Mannen huis in de Groote Houtstraat. Direc teur was toen de lieer W. van Eek, leeraar in Reken-, Stel- en Meetkun de aan de IL R. S. 5-j. cursus. B:j zijn overlijden nam de heer Dr. Bron- gersma, directeur van den H B S. 5-jarigen cursus de leiding op zich, tot in Maart 1880 de heer W. Middel- veld Viersen werd aangesteld. Toen- werd de 3-jarige IL B, S. gereorga niseerd tot een „School voor Handel en Nijverheid eveneens met 3 jari gen cursus: Op den Islen September werd ze geopend in de bovenlokalen van de Stads TeekenschooJ aan de Gedempte Kraaienhorstergracht (Nas- saulaan). De lieer Middclveld Viersen mocht niet lang aan 't hoofd slaan. Hij ontving op verzoek eervol ontslag, ij Augustus 1881 wegens benoeming tot Directeur eener Bijzondere H. B. S. te Amsterdam De heer J. H Pruim werd tijdelijk met 't leiderschap be last, tot hij 't behalen eeuer akte Aardrijkskunde AL vaste aanstel ling volgde. Na eenige jaren raakte de scliool door allerlei oorzaken, o.a. het school geld dat lager was dan dat van de H. B. S. met 5-j cursus, waardoor men haar in de oogen van 't publiek tot een school van geringer betoekcnis dan deze stempelde, aan 't kwijnen en eindelijk bleef er niets van over dan een derde klasse II. B. S.. waar men eindonderwijs ontving. De Raad besloot in een ongelukkig oogonblik, deze klasse op te heffen, maar daar toe is liet gelukkig nooit gekomen, integendeel, het gemeentebestuur zog in. dat het onderwijs aan de 11 B. S. met 5-j c. zeer velen niet paste, sticht te een II. B. S. met 3-j. c. en voegde daar, om te voorzien in de behoefte aan handelsonderwijs, een handels school met 2-j. c., eveneens onder di rectie van Dr. Borgman, aan toe. Een plan om voor deze twee scholen een nieuw gebouw te stichten, werd na vrij wat tegenspoed dan eindelijk Woensdag 3 dezer vastgesteld. Zoo dra dit gereed is, zal bet handelson derwijs pas goed zijn vleugelen kun nen uitslaan, wat in de gebrekkige lokalen van de oude H. B. S. aan do Jacobijnestraat niet mogelijk is. Dr. Borgman geeft zich daartoe zeer veel moeite en zonder te kort te doen aan de uitstekende eigenschappen van verschillende leeraren vaan de Handelsschool, wenschen wij in 't bijzonder even te gewagen van de groote waardeering, die het onderwijs geniet van den leeraar üi boekhou den en handelsrekenen, den heer G. Smits, wiens vakkeu uit den aard dei- zaak een groot deel vormen van den basis, waarop het onderwijs aan deze school berust. Hij stelt terecht hooge eischen, maar spant zich daartegen over ook bijzonder in om door zijn onderwijs de leerlingen daaraan te doen beantwoorden en werkt met do taalleeraren zeer verdienstelijk sa men, opdat de scholieren in vier talen de juiste handelsvormen en termen lteren. Het mag hier gezegd, dat de heer Smits aan deze school een leerkracht is van groote beteekenis. GEH EEL-ON T1 iO DBRS-CA Fé. In de Lange Hoe-ren stro at is Zater dagavond officieel ren -gehecl-oiithou- derscafé geopend, dat reeds eenige dagen geleden voor het publiek was opengesteld Wij wenschen geen ver slag van deze opening te geven, om dat een journalist, lid der Huarlem- sche Pers, die zich kort geleden voor inlichtingen Ier plaatse vervoegde, niet behandeld is met die beleefdheid, waarop hij alle recht had. AFSCHAFFING. Wij ontvingen de agenda van (lo aigemeene vergadering der Ncdcri. Vereen, tot afschaffing van alcoholh. dranken op Maandag 29 dezer in het Brongebouw aihier. Het Hoofdbestuur zelf steit o.a. voor het te machtigen tot het zenden van een adres aau verschillende met na me genoemde openbare colleges, met verzoek, om in de bestekken van alle door die colleges te houden aanbeste dingen verbodsbepalingen op to no men, omtrent hel op die werken ge bruiken van alcoholhoudende dran ken; voorts verzoekt het hoofdbestuur machtiging om, indien het onderzoek hij de zusterverenigingen betreffen de het ondernemen van een volkspo- titionnement voor local option gunstig mocht uitvallen, met haar do noodige stappen voor het voorberei den van dit volkspelitïonnèment to doen; eindelijk oin onder verantwoor delijkheid van het hoofdbestuur een populair wetenschappelijk maandblad uit te geven, tegen een abonnements prijs van ten hoogste 1.25 per jaar. Onder de voorstellen der afdeelin- gen, treffen wij er aan aangaande do wenschelijkheid van algemeen kies recht ter bestrijding van drankge bruik. De afd. Meerenberg wenscht wette lijk verbod te verkrijgen, om in in richting ter verpleging van krankzin nigen en zenuwzieken, alcohol als ge notmiddel, in welken vorm ook, aan patiënten toe te dieneD. Het hoofdbestuur is hiertegen, daar aan de medische leiding de beslissing moot worden overgelaten. De rekening over 1911 sluit met een nadeclig suldo van 11.521/2, de be groeting voor 1913 loopt over een som van 24.156.52 1/2. Een ongeluk. Zaterdag had de metselaar J. Ver- zijlborg, wonende Roosveldstraat, het ongeluk bij het maken van een put bij een villa op Bloemendaal, danrin te vullen, met het gevolg, dat hij twee ribben brak. Hij Ls naar het Gasthuis alhier overgebracht Warinte-versóövjaselsn. t ls hier w.'uiji, maar m andere landen ou woreldxkeloa niet minder, la't buitenland. Uit allo ladnen komen zoo meldt het Handelsblad nog berichten ten van groote warmte. Door heel Duitschiund is het zonnig en gloeiend heet. Slechts sporadisch deden zich daar onweders voor. Ook in Zweden en Noorwegen is het warm weer. In Denemarken is de hemel vlekkeloos blauw; daar is de warmte meer aan genaam. In Frankrijk is de zonneschijn licht getemperd, de onweersneiging werd sterker, de thermometer liep op, al leen in de nabijheid san de kust, waar een matige Noord-Wester waait, werd het veel koeler. in Engeland en Schotland is het meest druilerig. Soms is de zonne schijn slechts getemperd. Het is er oi.weórsactnig. iiier en daar barstten zware onweders los. Het is er druk kend, maar een Uicrmometrische da ling is waarschijnlijk. in Italic is het zonnig en warm. In Oostenrijk-Haugartje heeft ook de zonneschijn de overhand; daar is het zeer warm, er valt een omveersvor- ïniug te constateeren. In Rusland is het bijna ondragelijk heet. De lucht is er onbewolkt, en sto ringen komen nagenoeg niet voor. Ock in Italië brandt de zon. Uit Londen wordt aan de Tel. ge meld: Ofschoon het meteceologisch insti tuut te Londen constateert, dat het volstrekt zoo warm niet is als verle den jaar, in dezelfde maand en dat gedurende 24 uren van Donderdag op Vrijdag de thermometer niet hocger aanwees aan 78 graden Fahrenheit li; de schaduw en de zon slechts ge durende 4 uren onafgebroken scheen, heeft de Londenuar het erg warm. De kantoorklerken in de City waar geen tochtje doordringt zitten in hun over hemdsmouwen voor de geopende ven sters en slaken de verzuchting, dat hot is, „om te stik-ken". Het ergste is 't in Amerika. Uit de Vereenigdo Staten komen be richten over de ondragelijke hitte, die van de Rocky Mountains tot aan den Atlantischen Oceaan heerscht en in de groote steden reeds tal van slacht offers gemaakt heeft. De oorzaak der noodlottige gevolgen is minder de absolute hoogte der temperatuur dan wel haar gelijkmatigheid, bij dag en naolit en de gelijktijdig heerscltehde hooge vochtigheid der lucht. De hitte troedt gewoonlijk het eerst op, in de uoordelijke en middelste deelen van het Mississippidal en breidt zich van daar uit naar de Oceaankust. Tal van personen te Chicago, waar de thermometer reeds tot 39 graden Celsius gestegen is, te Philadelphia, Boston en New-York, zijn door een zonnesteek getroffen. Ruim 75 der geconstateerde geval len hadden een doedel ij ken afloop. Toch is het aantal slachtoffers lang niet zoo groot als iu 1896. De hitte die toen 3 weken, van 1 tot 22 Augustus heerschte maakte niet minder dan 2536 slachtoffers. Te New-York, waar de temperatuur reeds tot 35 gr. C. gestegen was, heeft Donderdagmiddag een flinke regen bui heel wat verlrissching gebracht. Het hemelwater koelde de door de zon geblakerde straten aanmerkelijk af. In onsland. Naar vanwege de filiaal-inrichting fe Rotterdam van bet Meteorologisch Instituut wordt meegedeeld, is Zater dagavond daar er stede een tempera tuur geresgistreerd van 30.8 gr. C. Een avondtemperatuur boven de 30 gr. was daar nog nooit waargenomen. To rvergelijking diene, dat het ver leden jaar, toen op 10 Augustus in den middag de record tempera fcu ur voor Rotterdam 34.2 gr. C. vast gesteld was, 's avonds om 7 uur niet warmer was dan ongeveer 25 gr. C. De opengedraaide -spoorwegbrug over de Wijnhaven te Rotterdam aon, naar de N. R. Ct. meedeelt, Zaterdag namiddag, door de uitzetting van de rails, niet geheel dichtgedraaid wor den. Hierdoor is van omstreeks kwar tier over twaalf tot bijna kwart voor twee geen enkele trein over de brug gegaan. De exp rest rein BrusselAm sterdam is een uur te laat van het Beursstation vertrokken. De Vaaltbruig te Utrecht kon Zater dagmiddag niet opengedraaid wor den. Het bleek dat het over do brug liggende tramspoor door de hitte dus danig was uitgezet, dat de brug klem de. Met vereende krachten 19 ten slot te, na langdurige vruchtelooze pogin gen om de gedeeltelijk geopende brug heen of weer te krijgen, de brug weer gesloten kunnen worden. Het scheep vaartverkeer geraakte dientengevolge gestremd. Op enkele plaatsen ontstonden bran den. O.a. heeft in de Peed bij de halte Zeeland een felle heihrand gewoed. Door de hitte is er veel gezwommen. Hier en daar veroorzaakte dB onge lukken. Aan het strand onder 's-Graven- zande is de 26-jarige brooobakker J. Munster bij het zwemmen verdron ken. in de Pleumpot te St. Maartensdijk (Zeelis de 17-jarige M. B. bij bet ba den verdronken. Onder Veur is do 27-jarige landbou wer W. in uen Vliet veuüx>ÓJte& Een treurig ongeluk heeft Zater dagavond plaats gehad te Schevemn- geu. Een 14-jurige jongen, A. van P., wonende aau ae Rochu.v-cusliaut, iiad zich bij het baden in zee ter hoog te van do uitmonding van het Ver- verschingakanaal te ver in zee gc- waugd. Een 20-jarige militair, M., bij de artillerie te 's-Gravenhage in gar nizoen, dit bemerkende, trachtte den jongen te redden. Maar met alleen mocht hij daarin niet slagen ook hij zelf verdween in de diepte, even als de 14-jarige jóngen. In dezo boete zomerdagen hebben de tramconducteurs hot In hun warme jassen wel wat benauwd. Te Amster dam is in overweging het denkbeeld, hun van linnen jassen te voorzien. De ze worden thans bij wijze van proef door eenige conducteurs gedragen. Te We esp is de boerenarbeider K., vader van 'n talrijk gezin, cp den 's- Gravöiilaudschev.eg door een zonne steek getroffen, waarna hij spoedig overleed. Uit de Omstreken VELSEN. De burgemeester alléén stelt voor, met de gemeente Haarlem de beken de overeenkomst aan le gaan omtrent eeu keuringsdienst door de gemeente Haarlem; de twee wethouders hebben namelijk ernstige bezwaren tegen de ze overeenkomst en kunnen deze niet aanraden. Zij achleu zeer zwakke punten ln de voorgestelde regeling: de verplich ting voor de gemeente om de bestaan de verordeningen in overeenstem ming te brengen met de bestaande re geling. de bevoegdheid toegekend aan den Haarlemschen keuringsdienst en de beperkte lijst van voedingsmidde len, die onder dezen dienst valt. De toelichting tot die bezwaren zal iu de Raadsvergadering wel volgen. [Voorloopig schijnen ze ons van gerin ge beteekenis. Wijziging der bestaan de verordeningen is zeker geen on overkomelijk werk, de bevoegdheid van den liaarlemschen keuringsdienst is van zelf sprekend, de iijst der voe dingsmiddelen achten wij integendeel zeer uitgebreid en zelfs, indien het noodig mocht blijken hieraan iets toe te voegen, kan dit successievelijk bij onderlinge regeling zeker wel geschie den. Men moet dan beginnen met toe te treden. De vraag rijst, wat de Velsensche wethouders doen willen? Niets doen? Of zelf een keuringsdienst instellen? Terecht avht de burgemeester daar voor de kosten te hoog. Bij de voorge stelde overeenkomst zouden die voor Velsen in het eerste jaar 670 bedra gen, met inbegrip van 200 analysen. -- B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van J. N. Klein, te Driehuis, tot het bouwen van een smederij; een verzoek van G. Bleeker, kantoorhouder hulptelegraaf- hulptelefooukantoor te Veiseroord, om verhooging van jaarwedde te stellen in hunne handen om praeadvies, een wijziging te brengen in het uitbrei dingsplan IJmuiden-Velseroord; B. en W. op te dragen een voorstel bij den Raad in te dienen om van bouw- en woningtoezicht en openbare werken een afzonderlijk gemeentebeciriji te maken, en voor dit bedrijf een veror dening te ontwerpen, zoodat de nieu- |we regeling uog met 1 Januari 1913 zal kunnen ingaan. DE RAADSVERKIEZING. Voor de vertioziug van een lid van den tieineeuteraad (vacature uoor het overlijden van den heer M. J. Schui- 1 temaker) werden caudidaa; gesierd <ie heeren JP. Haudgraui door de A.-R- en R.-K. K. L. G. Molievanger door de S. D. A. P. en dr. H. Heslinga door de V.-D. en de Burgerkiesveree- niging. KEURING VAN LEVENS MIDDELEN. B. en W. stellen den Raad voor, met de gemeentebesturen van aan- gienzeuoe gemeenten een overeen komst aan te gaan omtrent het keu ren van levensmiddelen bij den ge meentelijken keuringsdienst te Haar lem en in de meerdere kosten voor personeel enz. 8/49 bij te dragen. HEEMSTEDE. Gemeeuterekening. De door den gemeenteontvanger aaugcbudeu rekening der gemeente, dienst 1911, sluit met een batig saldo van ruim ƒ12000. Koloniën ALWEER TANTE POST. Ons kwamen de twee volgende post zonden ter oore, 6chrijft de „Ex press": Iemand to Bandoeng verzond por telegrafischen jjostwissel 85 aan zijn echtgenootü te Poerworedjo. Er was zeer veel haast bij eu ei- hing veel van af, dut mevrouw 't geld di rect iiud. Wio schetst meneer's ver wondering en verontwaardiging, toen hij drie dagen luier een brief van zijn gedupeerde vrouw kreeg, waar- iu zo dringend om 't geld vroeg. En fin ,de zaak is luter m orde geko men. Welk een scène uau een der lo ketten van ons postkantoor is voor gevallen, zullen we maar met ver melden. Wij volstaan slechts met de mededeeling, dut meneer bijna Bi een beroerte is gestikt. Een andere meneer zond zijn vrouw te Koetoardjo van Djocja uit een te legram, meldende, dat hij in den loop van den dag thuis zou komen. Hij kwam 's middags thuis, doch vend zijn echtgenoote tot ziju groote verbazing niet thuis. Zooveel onver schilligheid had hij nooit verwacht; toen zo er eindelijk was, speelde hij nuchtig op. Kasian, se was niet eens schuld 7. Die oolijke „tante pos' had t telegram uren lang laten liggen te Djocja En waarachtig, toen oes avonds aan l3fei zaten bracht ecu bostelier hel... bewuste telegram. .Man cn vrouw vielen elkaar ver heugd om den hals. De vrede was m huis teruggekeerd. ucmengü nieuws VLAMINGEN EN WALEN. Ter gelegeniieid van de viering au uen oouaen Sporenslag is hut te Brua- sel tusschen Flammgen en YY uien tol botsingen gekomen. Ei werd gevoch ten en er zijn meuscheu gekwetst. SCH1ETONGELUK BIJ BERLIJN. Op tiet sc.liietterrein van Rummers- dort, bij Boruju, hau Zaterdag een betreurenswaardig ongeluk plaats, \s aamoor een der mansuuappeu van de pmefbatterij der commissie tot onderzoek der artillerie gedood werd, terwijl 5 anderen worden ge wond, waarvan 2 zwaar. Bij het afzoeken van het terrein naar de fragmenten van de verscho len ammunitie, raapte een kanonnier een niet ontplofte kardoes op, behoo- rende bij een granaat, (Lie over het iioofd was gezien, eu wierp die, tegen de voorschriften in, op den wagen, die tot opneming van de granaat scherven bestemd was. De kardoes ontplofte, waardoor het bovenver melde ongeluk plaats hazl. ERNSTIG SPOORWEG ONGELUK. Uit Chicago wordt geseind Bij een botsing tusschen twee snel- tareinen werden dertien personen ge dood en velen gewond. Stoomvaartberichtcn TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het si- Ophir vertrok 13 Juli van Rotterdam :.aar Java. liet st. Rindjani, van Rotterdam n. Java, vertrok 13 Juli van Colombo. Het sL Goentoer, van Rotterdam n. Java, pass. 13 Juli Kaap del Aruii. Het su Kawi, van Java naar Rot terdam, pass 13 Juli Periusato. Het st Grotius, vau Amsterdam n. Batavia, vertrok 12 Juli van Lissabon. liet st. Prins der Nederlanden, van Amsterdam naar Paramaribo, vertrok 12 Juli n.m. 4 uur van Madeira. Het st. Rijuiand vertrok 13 Juli v. Amsterdam naar Buenos- Ay res. Hei st. Gorredijk (Neptun-hjn), van Rotterdam naar Baltimore, arriv. 13 Juli te Newport News Het st. Besoeki, van Java naar Rob ter dam, pass. 13 Juli Perim. Het st. Amsteldijk, arriv. 13 Juli v.ui. van Rotterdam en Boston te Phi ladelphia. Het st. Rijndam vertrok 13 Juli van Rotterdam naar New-York. Het st. Billiton, van Amsterdam n. Batavia, arriv. 13 Juli te Padang. Het st. Timor, van Hamburg naar Batavia, arriv. 13 Juli te Southamp ton. Het st. Prinses Juliana, van Bata via naar Amsterdam, pass. 13 Juli GL braltar. Het st. Rembrandt, van Batavia o. Amsterdam, vertrok 13 Juli van Sin gapore. Het st. Sumatra vertrok 13 Juli van Amsterdam naar Batavia. Het st de Weert, van Rotterdam u. Eatavia, arriv. 12 Jul te Port-Said. Het st. Bandoencr. van Java naar Rotieraam, pass. 13 Juli Ouessant, en wordt hedenmorgen te Rotterdam ven wacht Het st Merauke vertrok 13 Juli van Hamburg naar Rotterdam. Het st Flores, van Amsterdam n Batavia, arriv. 13 Juli te Port-Said. Het st Pyrrhus, arriv. 13 Juli van Amsterdam te Batavia. Het st Oranje, v. Batavia naar Am sterdam, vertrok 12 Juli v. Perim. Het st. Krakatou, v. Amsterdam u. Batavia, arr. 12 Juli te Port Said. Het st. Frisia, v. Buouo6 Ay res n. Amsterdam, vertr. 11 Juli v. Rio Ja- Het st Zaanland van Amsterdam n. Buenos Ayres, passeerde 12 Julf Fernando Noronha. FAILLISSEMEN TEN. Uitgesproken: Utrecht, 10 Juli. J. van Scha ik, vroe ger eigenhouwer, te Utrecht Rechter commissaris jhr. rar. J. Schuurbcqur Boei je. W. J. Hendriks, boomwerker, te Vreeland. Rechter-commisearis: als- voren; Curalor mr. F. C. van Beu- sekom. J. YY'aagen, caféhouder, te Utrecht- Rechter-cöumtissaris en curator al£ voren. Opgeheven: B. H. Fockens, handelsagent te Oes ter haul e. Vernietigd: Wed. M. L Engelen—Habete, hor- bergiersler, te Heerlen. J. J. Gostelie, handelende onder da firma Wed. J. Gostelie en Zoon, si garenfabrikant te 's-Hertogenboooh. YV. YViegers, landbouwer te df Krnn, gemeente Gramsbergen. Vervolg |Binneniaud VERKOOP VAN DRUKWERKEN OP STRAAT. De commissie voor de strafverorde ningen te Nijmegen, stelt aan den Raad voor, om ten gerieve der vreem delingen te verbieden: op do straten, hel verspreiden, te koop of om niet aanbieden van boeken, couranten, prentbriefkaarten, ilag- of weekbladen en andere gedrukte of geschreven stukken, de lezing vau zulke stuk ken aan te hevelen of den inhoud er van bekend te maken. IN- EN DOORVOER BEVROREN EN GEKOELD VLEESCH. Tot voor eenigen tijd werd door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de meening gehuldigd, dat de in- eu doorvoer van bevroren, al thans door koude verduurzaamd, vleesch begrepen wa» onder de var»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7