Weerbericht MF.DEDEEL1NGKN VAN HET KONINKL. KEI). MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 17 Juli 1912. Hoogste barometerstand 770.9 rn.M. te Stornoway laagste 758.9 m.M. te Clermont Verwachting tot den avond van 18 Jul' Wind Zwakke tot matigen Noord- Oostelijken tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking, droog weer, be- ihoudens kans op onweer. Temperatuurdaling. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Uur 7C6 m M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT -Opticien 86 ZIJLSTRAAT - HAARLEM. Thermometerstand 17 Juli Hoogste gisteren F. 82® Laagste heden nacht. F. 65 Hedenmiddag 12 uur F. 81 HOOG- an LA AQ WATER STA NOEN IS Juli. Hoog water. IJmuldenv.m. 5u.48m.;n.m. 6u. 13m Katwijk v.m. 5u. 83w.;n.m. 5u. 48 m Petten v.m. 6u. 8m.;n.m. 6u. 33 m Laag water. lJmuideun.m. lu.48m.;v.m. 1 u. i3m Katwijk n.m. lu. Sb m.; v.m. 1 u. 63m Petten n.m. Ju. 18 m., v.m. 3 u. 4em Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 8 u. 45 m. geschieden. 6lcchls vijftien centen was van het bedrag nog in zijn bezit. Proces-ver baal is opgemaakt en natuurlijk is do jongen zijn betrekking kwijt. Aangekomen vreemdelingen: Hr Cüctïïn, Hioschborg, Hotel d'O- range. C. Wegmann, Soest, idem. C. A. Valllant, Amsterdam, idem, VV. Pataky, Den liaag, idem, 2 pers. 11. Faber, Weenen, idem. M. Haagen, Aken, Hotel Belvédère, 2 personen. A. Schall, Amsterdam, idem. G. Kraizberg, Frankfort a. M., id., S personen. G. A. Zwet, Rotterdam, Hotel de l'O- céan. J. van Voorthuizen, idem, idem. N. Tinbergen, Hilversum, idem, 2 personen. J. D. Honzagens, idem, idem, 5 pers. D. v. d Zee, Bussum, idem, 7 pers. Elexander, Berlijn, idem, 4 pers. Gompertz, Amsterdam, Groot Bad huis. li. G. v. Sanden, Dieren, idem. Mevr. de wed. Laan-Hieber, Bloe- mendaal. idem, 3 p. v. Wessen, Amsterdam, idem. P. Overlack, Crefeld, idem. Hieronymos, idem, idem, 2 pers. Mevr. Moselink, Keulen, idem. G. Wegener en fam., Hilversum, idem, 4 personen. L. van Ouen, Amsterdam, idem, 2 p. Cremer, Kevelaar, idem. A. Braun, Mülheim a. d. Ruhr, id. Dr. VV. Brandt, idem, idem. Knijpers, Amsterdam, idem. Nuerstranz, idem. idem. R G. Sacking, Maenhead, idem, 2 p. J Kusterman, Keulen, Idem, 3 pers. Dr. A. Huysman, Utrecht, idem, 3 personen. Ben 110 Gola Mak, Parijs, Grand Ho tel. Mr. A. J. Junner, Amsterdam, idem, 2 personen. II. Koch, Weenen, idem, 2 pers. Dr. E. Neumann, YVillemersdorp, id. 2 personen. Hulfrom, Berlijn, idem. Höhne, Frankfort, idem. HersdOrfer, Arnhem, idem, 2 per3. Mr. Goedhart. Amsterdam, idem. Van der Lek de Clercq, Zierikzee, idem. J. J. Lonekens, Groningen, Zeestr. 20-22, 5 pers. Maurer, Berlijn, Pakveldstraat 34. G. Ebbers, Utrecht, Kerkstraat 22, 2 personen. Mevr. Nanning, Groningen, idem, 2 •■"-onen. Me\r- Lackers, Amsterdam, idem. Mevr. Camphuis, Nieuwe Pekela, idem, 5 personen. Suzelaar, Amsterdam, idem. Mevr. san Nes. Utrecht, id, 2 pers. L. Labilaire, Amsterdam, idem, 3 personen. Mevr. Meijer, idem, idem, 4 pers. L. J. Smit, idem, v. Spijkstraat 4, 3 personen. Ozinga, idem, v. Ostadestraat 4, 7 personen. Huizer, idem, Brugstraat 12, 4 p. llugodoorn, Bussum, Hoogeweg 56, Scnnitzler, Amsterdam, Haarlem merstraat 62. C personen. Dc Jong, idem, Oosterstraat 18, 9 personen. Lopes Pardozo, idem, Hoogeweg 39, 8 personen. Goh. idem. Oosterstraat 11, 6 pers. Voogt, idem, Jan Steenstraat 4, 4 personen. HEEMSTEDE. BalangrUks aanhouding. Dinsdag meldden we al, dat door den inspecteur Kemper was aangehou den den pseudo-inspecteur K. van het pseudo-ziekenfonds ..Helpt Elkander". Nader vernemen we nog eenige bij zonderheden K. is de ?oon van een brievenbestel ler, en gaf in zijn gedragingen nooit aanleiding tot eenige verdenking of ergernis. Hij ging door voer een fat soenlijken jongen. Inmiddels blijkt nu, dat hij zijn ge fingeerde onderneming niet zonder zekere listigheid bijna een jaar lang heeft gedreven. In Octber 1911 moet K. reeds met zijn manipulaties begonnen zijn. Hij liet een collectie drukwerk ma ken. reglementen en zieken briefjes van het fonds „Helpt Elkander' z.g. gevestigd te Bergen (N.-H.) en volgens hem staande order directie van W. Prius- Toen ging hij Icuen werven, en vond die in Haarlem. Schoten en Zuiidvoort waar „inspecteur van het fonds" agen ten aanstelde, menschen die te goeder trouw hun functie vervulden en ook geen argwaan hadden. Langzamer hand was iiet aantal leden :.C Zuiid voort alleen al op 89 gebracht; in Haarlem c.i Schoten waren er onge veer een 100. Als ze zich voor f 6 verzekeren wil den, betaalden de menschen 10 ct. per week, en wilden ze het voor f 12 doen, dan het dubbele. 't Publiek werd misicid door de rc- glemeuteu enz., die als uprictitngsjuar van-het fonds 1892 vermeldden, en waarop zelfs te lezen stond: Konink lijk goedgekeurd ^ds datum ontbrak/. Een enkele maal kwam het wel eens voor, dat een der leden naar Bergen schreef om inlichtingen, en natuurlijk z'n brief als onbestelbaar terugkreeg. Ja, legde K hem uit, dat komt doordat er juist een verandering in de directie gaande is! En van dat tijd stip af werd d* denkbeeldige direc teur W. Prins door een dito anderen vervangen. Tenslotte schijnt toch K., al heeft hij dan z'n onderne-minkje slim opge zet er weinig voordeel bij gehad te thebben. Want er zijn vele menschen, aan wie ziektegeld is uitgekeerd soms zelfs tot vrij flinke bedragen. K. zélf beweert, dat z'n uitkeenngen ziju ontvangsten overtroffen hebben, maar het onderzoek zal nog moeten uitmaken, of aan deze bewering ge loof is te hechten. De ontmaskering van den zieken fonds-inspecteur is ten slotte veroor zaakt door de ontdekking dat z'n drukwerk niet (zooals hij beweerde) uit Bergen, maar te Heemstede werd geleverd. Een verder onderzoek werd toen ingesteld, en het resultaat is dat de man nu in het Haarlemsche Huis van Bewaring zit. K., die eerst 25 jaar oud is, is on gehuwd. Binnenland DEFILé GENIE 1 ROEPEN. De genietroepen uit hel kamp van Zeist delileerden Dinsdagmorgen, on der bevel van kolonel J. P. Koolemans Beijnen, voor de Koningin-Moeder te Soestdijk. Hare Majesteit, die zich op het bordes bevond, sloeg het defile met veel belangstelling gade en on derhield zich eenige oogenblikken niet den commandeerenden officier. INBRAAK. Gisterennacht is ingebroken bij den landbouwer Van der Minne aah de Spie onder Hoeven (N.-B.). Ontvreemd werd een bedrag van ƒ400. De dader is onbekend. INBRAAK IN EEN IIULPPOST- KANTOORl In den nacht van Zaterdag op Zon dag verschaften dieven zich toegang tot het hulppostkantoor te lleijen, ge legen aan den Rijksweg Vcnlo Nij megen. Na het bureau nagesnuffeld te hebben, wat zooals uit alles blijkt, met grootte kalmte geschiedde, ver lieten zij het kantoor door de voor deur. Daar de brievengaarder het geld en de geldswaarden 's nachts in zijn wo ning bewaart, vonden de dieven niets. VREEMDE MOGENDHEDEN OVER NEDERLAND ALS KOLONIALE MOGENDHEID. Men meldt uit Deventer aan de Tel.: De aanwezigheid der meeste bui- tenlandsche conlerenciers op de Kolo niale Landbouwtentoonstelling gaf aanleiding, dat bij het comité het voornemen ontstond, hen ail.en aan een disch te noodigen, ten einde hen in de gelegenheid le stellen, meer bepaald met hun Nederlandsche col lega's kennis te maken. De aanwezigheid van zooveel ko loniale specialiteiten uit binnen- en buitenland, die elkaar weliswaar uit hun werken kenden, doch tot nu toe slechts bij uitzondering persoonlijk, gaf aanleiding tot verschillende uit- tingen, die dit diner maakten tot een belangrijke gebeurtenis op koloniaal gebied Door den voorzitter, den heer P. H. van Groningen, werden de aanwezi gen in de vier hoofdtalen welkom ge^ heeten. Hierna werd het woord gevoerd door dr. H. Schulte im Hofe, uit Ber lijn, als vertegenwoordiger van de Deutsche Kolonialgesellschaft Spr. wees op de groote beteekenis van Ne derland als koloniale mogendhed, dat steeds vooraan ging, waar het de practische beoefening der koloni ale wetenschappen gold, en op dit ge bied resultaten bereikt heeft, die den anderen naties ten voorbeeld gelden. Hierna sprak prof. dr. T. A. Henry, uit Londen, die de groote gastvrij heid van het Nederlandsche volk me moreerde en wees op de belangrijke wetenschappelijke onderzoekingen, door Nederlanders op het gebied van den kolonialen landbouw verricht. Prof. E. Perrot, uit Parijs, stelde in een rede, tintelend van vernuft, Ne derland ten voorbeeld aan andere na ties als koloniale mogendheid, en dr. E. de Wildeman uit Brussel, wees op de resultaten, door Nederlandsche energie in onze koloniën bereikt. Prof. Hartwich uit Ziirich herdacht in ernstige bewoordingen zijn tegen woordige en vroegere Hollaodsche vrienden. Met name noemde spr. den ontslapen geleerde. Van Eeden, stich ter van het Koloniaal Museum, te Haarlem, en diens opvolger, dr. Gres- hoff. Prof. Wurtburg uit Berlijn, mede lid van de Deutsche Kolonialgesell schaft, dronk op den ernstigen plicht der koloniale mogendheden, 0111 niet alleen te zorgen voor eigen belangen, maar ook om dc volkeren, waarover z;; hecrschen, op te voeren tot een hooger peil van beschaving. Spr. noemde zich een dankbaar leerli g van prof. Trcub en hoopte. dat Duitschland nog eens hetzelfde standpunt als Nederland zal innemen ten aanzien van koloniale wetgeving en jiolitck Hierna wees dr A 11. Derkhuus uit Wapeningen in een geestige rede op hetgeen het comité der Koloniale Landbouwtentoonstelling te Deventer heeft tot stand gebracht. Nog hield prof De Wildeman uit Biusaci oescuouwiiigen over ue Dc.gi- SOIie kolonisatie 111 oen O011&0 en Kei uitkomen hoeveel Hcigie te tlankuu tl eelt aan zijn vongeii Koning, uie .p bijna eik geoied een veeloeieekencnu man was. liet viel aigeuiecn op, «lat de ge leerde vertegenwoordigers van zoo veel koloniale uiogeiiUucden zoo een stemmig waren 111 huu lol over bet- geen Nederland 111 zijn kolomen ver richt heelt, over de waarde der nier te slichten school voor den koiouialcu landbouw Tevens bleek huu ineeni' g dat hel de plicht is der koloniseert"- de volkeren, om de inlanders onder hun bewind op le voeren lol booget beschavingspeil, zoodat hun taak er een is, die de geiieele inciischhcid cm vat. DOODELHK SCHOT. In het grenspiaateje Holtwick bij Winterswijk, ondervond de wethouder do heer O. herhaaldelijk last van jon gelui, die moedwillig het gowas op zijn landerijen vernielden. De vele waarschuwinken h.eipen niet, zoodat de heer O., om schrik aan te jagen, een scliot hagel losite. Een 19-jange jongeling werd onge lukkiger wijze doOdelijK getroffen. BEHOUD VAN NATUURMONU MENTEN. De Ver. tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland vergaderde to Amsterdam onder voorJ.lt.schap van den heer dr. J. Ih Oudemans. Aan het jaarverslag zij ontleend, dat in vergelijking mei het jaar 1910, toen de vereeniging door een gewel dige krachtsinspanning groole teirei- nen verwierf op de Vcluvvc, het jaar 1911 een tijdperk te noemen is van betrekkelijke rust en bezinking. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren prof. dr. G. A. F Molen graaf, rar. C. II. E. A. Corbelijn Bat- taerd, en dr. J. Büttekofer, terwijl als nieuw lid gekozen werd do heer W. H. do Beaufort te Hoorn. I-IET TARIEF. Onze Haagscho redacteur meldt ons, dat de Commissie van Voorbereiding voor de Tariefsherziening met liare werkzaamheden is gereed gekomen.en dat haar eindverslag tegen hot einde van deze week zal worden gepubli ceerd overcenivounRig de onlangs op voorstel van de H.H. Kuyper, Lobman en Loeff in het Ilegl. van Orde der Tweede Kamer aangebrachte wijzi-' ging. (De Tijd). NATIONALE MEETING VOOR DEN ACHT-UREN DAG. Men meldt ons uu Amsterdam Het Nationaal Comité voor den aclit- urigeii urbeidsdag belegt Zondag 5 September u.s. op hel landgoed „De Brinkhorst", te 's-Gravenliuge, een groote nationale meeting. Een drietal sprekers, wellicht vier, zulien het streven bespreken De achturige arbeidsdag en de huis industrie. Do achturige arbeidsdag een oude internationale eisch. De achturige arbeidsdag en het socialisme. VERDRONKEN. Maaudagnamiddag is te Kampen in den IJssel, verdronken do 19-jai tge II. F., afkomstig uit Zwolle. PROF. Dr. J. W. PONT. .Men meldt ons uit Amsterdam Heden is het een kwarteeuw gele den, dat Prof. Dr. Pont de evangelie bediening aanvaardde in de Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente te Enkhuizen. Daarna was hij werkzaam te Tiel, Scliiedam en Utrecht, en sedert 1902 te Amsterdam. Voorts is Prof. Pont als kerkelijk hoogleeraar verbonden aan onze Uni versiteit. Overeenkomstig den wensch van den jubilaris bleef alle hulde betoon achterwege. MAROKKAANSCIIE TROEBELEN. Men meldt ons uit Amsterdam: Omstreeks elf uur gisterenavond dreigde in de YVitte Stad in het Paieis voor Volksvlijt een Marokkaansche burgeroorlog uit te barsten. Het laatste nummer van het programma vermeldde een worstelpartij tus- schen een Amerikaan en een Ham burger Na een korten strijd trad de Amerikaan als overwinnaar uit het strijdperk, echter zeer ten spijt van liet talrijke publiek, dat van mecning was dat de Amerikaan h van on wettige strijdmiddelen had bediend. In stede van te worden toegejuicht, steeg een oorverdoovend gefluit op en nam het publiek een dreigende hou ding tegen hem aan. Beschermd door Marokkaansche soldaten en omringd door de ontstemde menigte, verliet de overwinnaar het oorlogsterrein, waarna hij zich door in een Atax te stappen, aan het strijdgewoel ont trok. DE VROUW 1513—1913. Aan de tentoonstelling ^Do vrouw 1813—1913" zal een afdeeilng Beel dende Kunsten zijn verbonden. Daar toe heeft zich een sub-commissio ge vormd, bestaande uit de dames: Th 6- rèse van DuylSchwartze, presiden te, J. A. Sc hr erveYzerman vice-presi- dente. H. W. J. Schaap—Van der Pek, secretaresse, Villa Nova", 's-Grave- land, Agnieta Gyswyt, pcnnlngmecs- tcresso, Lissy Ansingh, Suze Bis schopRobertson, N. Bodenheim, jonkvrouwe J. van Heemskerk van Beest, G. Mesdag van Calcar, Geo Schwartze, M. YVandscheer. Deze commissie slelt zich voor een tentoonstelling van kunstwerken voor lo bereiden en te regelen, te houden vun 1 Mei tot 15 September 1913 op .Meerhuizen', Amsteldijk te Amster dam, in daartoe gebouwde en inge richte lokalen. Men ive..scht een over zicht te geven vun hetgeen de Neder landsche Vrouw op het gebied der beeldende kunst in deze tijd prestert, zoodat de 1.1zending voor alle Neder landsche ..u .enaressen open staat volgens ee.i pi ograinmu, oat later zal wordeu verspieid en verkrijgbaar ge steld. LICHTE KLEEDING. Men meldt ons uit Amsterdam: Verschillende brievenbestellers zijn heden van zomerkleeding voorzien, Ol-taande uil donkergrijze uniform jas en block van ünnenstuf. liet model en de moiueeriug is go- heel overeenkomstig de wollen klee- ding. Tiet ligt iu de bedoeling binnenkort alle bestellers gedurende de warme dagen een zomerpakje ie verschaffen. HET 300—JARIG BESTAAN VAN DEN BEERSTER. Door de feestcommissie in den Ueeuister is het volgende programma vastgesteld. Woensdag 28 Augustus 10 uur: ko- rualmuziek van den toren door liet fuufarecorps „Koningin Wdhelmina", Opening der Land- en Tuinbouwten toonstelling. 10—2 uur: Kinderfeesten. Daarna: Rijtoer naar de verschillende versie ringen. Donderdag 2'J Augustus: Histarische- en Allegorische optocht. Het historische gedeelte stelt voor bezoek van Prins Maurits en Frednik Hendrik aan den drnoegemn akten pol der (4 Juli 1612). 11 uur: Brrekloopen. 1 uur: iluiuioopen met limdernissm. 57 uur: Aiuzick op verschillende punten vuil „de Buurt". 8 uur: Ommegang op het feestterrein. 9 uur: Biosctopvoorsieliing. Vrijdag Jo Augustus, veetentoon stelling, beginnende te 10 uur. 10 1/2 uur: Fietsrijdeu met hinder nissen. 1 uur: Harddraverij en TobbespeL 57 uur: Muziek op verschillende punten van „de Buurt". 8 uur: Ommegang. 9 uur: Balchainpétrc en Bioscoop. DE WINKELSLUITING TE MAASTRICHT. In de gemeenteraadszitting werd verder in behandeling genomen de verordening op de winkelsluiting. Daar in de vorige zitting bij stemming over het voorstel Nafzger, 0111 's Zon dagsmorgens niet vóór 6 1/2 uur te openen, de stemmen staakten, werd nu overgestemd en dit voorstel aan genomen met 14 tegen 10 stemmen. Alvorens tot de eindstemming van de lieele verordening over te gaan, wensch te de voorzitter terug te komen op een in de vorige zitting genomen besluit, waarbij ook de winkels op de voor -en najaarskermis om 9 uur moesten sluiten, waardoor de kennis een doodsch aanzien zou henben. Daar het slechts een proef van ander half janr geldt, wilde hij deze winkels uitsluiten. De leden van den Raad gin gen daarin niet mee. zoodat nu B. en W. wel van hunne bevoegdheid zullen gebruik maken cmgedurende die da gen ook aan de winkels in de stad langer verwinning te verloenen, zoo meldt 't Hbld. Gemengd Nieuws GUSTAVE HERVó IN VRIJ HEID GESTELD. Uit Parijs wordt aan 't „Hbld." ge seind: Gustave Hervé, die nog meer dan 4 jaren gevangenisstraf te goed had had voor anti-militaristische vergrij pen, is, met nog een aantal andere politieke gevangenen, ter gelegenheid van het feest van den 14en Juli in vrijheid gesteld. Ifervó zat sinds Maart 1911 in de gevangenis. APACHEN. Sedert ecnigen tijd maakt een ban dietenbende, wier bedrijf aan dat van de Parijscho apachen herinnert, het kanton Eseh onveilig. In den nacht van Zaterdag op Zondag overvielen de roovers den commissaris van poli tie van de stad Esch-Alzotte in een bosch bij de stad en iieten hem, door kogels zwaar gewond, liggen. En Maandag hebben leden van dezelfde bende den commissaris van politie van Differdingeu doodgeschoten, toen hij hon in hechtenis wilde nemen. De vervolging loverde niets op. De bandieten hebben waarschijnlijk een schuilplaats gevonden in 't bosch van Limp ach, dat de gendarmes nu omsingeld hebben. EEN LEVENDE DOODE. Te Courbevoeia leeft een smidsleer ling, Henri Arriaus, die dood is. Vrijdagavond sprong een jonge man in de Seine; zijn lijk werd 's morgens gevonden en herkend door een klein meisje als dat van haar broer. Ook de inmiddels geroepen moeder con stateerde, dat de verdronkene haar kind was; zij somde eenige bijzondere kenteekenen op, welke het lijk inder daad vertoonde. De akte van overlijden werd opge maakt en verlof tot begraven gege ven. Op het oogenblik, dat tot deze plech tigheid zou worden overgegaan kwam Henri Arriaus rustig Ue trap op, tot grooten schrik van do aanwezigen veertien dagen geleden was hij, na een berisping, het ouderlijk huis ont- looper. eu thans keerde hij als een boetvaardig zondaar terug, niet we tende, dat hij intusschon overledeu was. Volgens de boeken van den burger lijken stand echter is" Arriaus dood on geldt hij als zoodanig een rech terlijk vonnis zal noodig zijn om hem weder wettelijk levend te maken, lu afwachting bestaat hij intusschen voor de maatschappij niet! EEN DORPSBRAND. Het in Hannover gelegen dorp Deb- stedt is Zaterdagmiddag een prooi der vlammen geworden. Niet minder dan zeven-en-twintig boerenhoeven eu dertig hooibergen werden door het vuur vernield. Ook de dorpskerk, die als historisch monument groote waalde OezaL, biarlüue af. Wegens genreh aan water was de brandweer machteloos. HET GELD TERECHT. De kaslooper Uaase, die er met f 60.009 van de American Express Company van door was gegaan en zich onlangs bij de politie l.eeft aange meld, naar hij zeide, omdat hij van bei gestolen gold geen cent meer over had, heeft "verteld waar de I 57.000 gebleven waren, die be.u zoo genaamd ontstolen waren. Ze waren op het Tempelholerveld begraven. In derdaad heeft men ze op de do or hem aangeduide plaats gevonden. Koloniën JAPANSv.Ha SPIONNEN. Het „Bat. Nbl." van 17 Juni meldt Het in het einde der vorige week aajjgevangen onderzoek in de zaak der drie Japanners, die in den verbo den kring van net fort Anjol werden aangetroffen, duurt nog steeds voort. Als tolk fungeert de ambtenaar voor Chineesche zaken, de heer Van Wettum, dre langen tijd in Japan heelt doorgebracht eu daarom ook waarnemend adviseur voor Japan- sche Zaken is geworden. Het onder zoek wordt door den officier van jus titie persoonlijk geleid. Hedenmorgen bevo.,den de verdach te Japanners zich weer voor genoem den ambtenaar. Zij staan nog steeds onder politietoezicht en mogen, zoo lang het verhoor duurt, het schouts- etablissemeut niet uit. DIEFSTAL VAN 's LANDS KAS TE BANDOENG. Den 17den Juni 'smorgens, toen de algemeen© ontvanger, de lieer Diepen- heim, zijn kantoor binnentrad, zag hij in de brandkast een gat uitge zaagd. Onmiddellijk werden de poli tie en de resident gewaarschuwd, waarna kasopueming geschiedde. Hieruit bleek, dat ruim 10.000 ont vreemd was. De nummers der bank biljetten tot een bedrug van 9 mille zijn onbekend. De dieven hebben zich toegang ver schaft tot het lokaal, gebezigd door den controleur van politie en gren zende aan het bureau van den ont vanger. Van daar zijn zij langs een electrische geleiding naar boven ge klommen eu door een gat in het pla fond op den zolder gekomen. Door een tweede gat in de zoldering te ma ken, hebben de inbrekers zich in het kantoor van den ontvanger kunnen laten zakken. Hier hebben zij 3 galen in de ijzeren oanwanding van de brandkast gemaakt en er daarna een stuk uitgezaagd. Vermoedelijk zijn met deze werkzaamheden twee dagen gemoeid geweest. De dieven hebben dus een nuttig gebruik van den Zon dag gemaakt. Op de tafel van den controleur van politie zijn afdrukken gevonden van met pantoffels geschoeide voeten. Dit is het eemge spoor, dat van de die ven ontdekt 13. De politie tast vrijwel in het duister. Alle betalingen zijn voorloopig gestaakt. AANVAL OP EEN ASSISTENT. Op 17 J uni heelt op de ondei erning Kwala-Namoe in Serdang opnieuw een aanval op een assistent plaats ge had, welke betrekkelijk goed is afge- ioopen. Bij informatie vernamen we <lat het gebeurde zich als volgt heeft toegedragen. De heer A. Grubert was 's morgens om 8 uur aan het tabak wegen in de fermenteerschuur, toen een .lavaansohe contractkoelie, die op het gebouw bezig was met atap- dekken, een in de schuur werkzame mandoeresse uitschold. De assistent liet den koelie beneden komen en riep hem ter verantwoording; over zijn gedrag. Terwijl hij den koelie toe sprak, zonder eenige handtastelijk heid, viel deze hem met zijn parang aan eu verwondde hem aan den lin kerarm. Tot verdere gewelddadighe den kwam het niet, daar de assistent den koelie wist te overmeesteren. De dader is naar den controleur opge zonden. De assistent vertoeft nog in het hospitaal. (Sum. Post.) Letteren en Kunst HET GRAND IHéATRE. De Tel. meldt: ZooHs men zich herinnert, werd het vorig seizoen op het jubileum van de heeren Van Lier meegedeeld, dat er f 80.000 bijeen was gebracht ter stich ting van een Naamlooze Vennoot schap, die voor de gebroeders A. van Lier het Grand-Théatre terug zou koo- pen van den heer Mullens der firma Alberts fréres. Thans is de tijd van aankoop ver streken. Doch aan het bedrag ontbre ken nog pl.m. I 50.000. De heeren Van Lier hebben daarom uitstel gevraagd en verkregen, onder conditie, dat in afwachting van een eventueelen aan koop van het Grand Theatre door de heeren Van Lier, de schouwburg be speeld zou worden door den heer Al berts. Op 1 September a s. kan men daarom in het Grand-Théatre de ope ningsvoorstelling van den heer Al berts tegemoet zien. Burgerlijke Stand 1. HAARLEM. ONDERTROUWD: 17 Juli: C. M. J. v. d. Horst en G. d« z Coclt; D. J. Fabel en B. H. Dalebout; 1 J. A. Poelgeest en C. Veldmeijer; W. i C. Neugebauer en V. J. Moseman; C. Bronkhorst en C. Th. Meijer; F. Stol. voort en C. v. Baeke); IL G. v. 4 Bosch en J. M. v. Veen. GETROUWD: 17 Juli: E. Oomen en NL H. v. Schal 1 lenburg; C. Smit en J. Smit; J. F. <u J Zwart en C. A. Uittenbogaard; J. r. d. Haak en NL E Lasschuit; L. M. Ja. cobs en M. J. E. Mudde, J. v. Woo. ning en C. A. Vlugl; H.C.Smit en NL 1 Krijgsman; W. P. J. Dieramnse en H. v. d. Wal; J. S. Blaas en J. E. Lu- 1 cas; H. A. v. Hees en W. M. L. Beij- nes BEVALLEN: 17 Juli: A. K. Waübrink—Molenaar z. 15 W. H. Schultz—Broekhuizen z. 16 J. G. de Blaazer—Tjaden d. 15 C. E. Bogaard—v. d. Erf z. OVERLEDEN: 15 Juli: J. M. de KoningSchouten, 79 j., Linschotenstr. 16 J. A. Louwe- rens, 50 j., J. N ieuw en hui jzenstr. 17 J. C. SernéNegrijn, 31 j., Gasthuisvest. Amsterdamsche Btors. Openingskoersen van 17 Juli 1912. LABOUCHERE OlEN1* A Co's BANK, TABAKSAANDEELEN. In reactie. Bindjey 94, Deli Maatschappij 590, Medan 247, Rotterdam Deli 498, Se nembah 573, Un. Langkat 507. RUBBER-AANDEELEN. A rust. Rnbbor 208. PETROLEUM-AANDEELEN. Vast. Koninklijke Polr. 502504, Dordt»' sche Olie 167 1/4169, Geconsolideer de 26566, Sumatra Paletnbang 186 1/2—187. Orion 116. MIJN AANDEELEN. Cultuur Vorstenlanden 164 3/4, Winstbew. 141, Great Cobar 82. Hide en Leather 24 3/4 AMERIKAANSCHE MARKT stil. Atehison Topeka 106, Denver 191/2, Erie 33 3/4, Kansas 243/4, Prefere te 581/2 ex Missouri 27, Ontario 3212, Rock Island 241 '8, Southern Rails 28 3/4, Union Pacific 165, C. Wabash 4 3/4, Wabash Pittsburg 23/4, Steel 68 5/16, Carren 56, C. Marine's 41/2, Preferente 161/2, Amalgamated 801/2 -3/4, C. Cigars 57. Can. 351/4. Marktnieuws Veemarkt Op dc op 17 Juli alhier gehouden Veemarkt waren aangevoerd: Nuchtere kalveren, aangev. en verk, 26 stuks, fi0 14. Biggen, aangev. 3 stuks. Paarden, aangev. 2 stuks. Sport ftn Wedsfrjtdeii De Olympische Spelen. DE PERSONEELE SABELWED STRIJD. Hierin dongen de Nederlandsche deelnemers, die reeds in de tcamvved- 'strijden waren uitgekomen, niet mee. Velen waren vermoeid, en de luiio- r ants Doorman en Do Jong boven dien gekwetst in den landen-sabel- wedstrijd. Wel kwamen kapitein II. do Jongh en de heer J. C. Kolling uit. De eerste won driemaal in zijn „pou le" en qualificeerde zich met den Hongaar ïotli voor de tweede ronde, De heer Kolling won geen enkele partij. CRICKET. JESSOP. Jessop, de bekende Engelsche cric- keter heeft zich laten inschrijven voor de Leeds Clergy School als student, teneinde voor geestelijke te worden opgeleid. CRICKET IN BELGIö. Het Belgisch cricket-elftal heeft Zondag te Brussel op het terrein van de Anglo-Belge Cricket Club met een innings en 40 runs van het Fransche elftal gewonnen. (Tel.) ZWEMMEN. 'T ZWEMMEN IN ZEE. In de Tel. beantwoordt de heer I. NL het ingezonden stuk van den heer P. Varekamp, badarts te Zanrlvoort, en wel speciaal de opmerking van laatst- genoemde, dat hij hoopt het baden ten Noorden en Zuiden van Zandvoort te zullen zien ophouden. Inzender schrijft dan: Het genoegen van aldus in de ge controleerde zone te baden wordt zeer vergald door een ouderwetsche in richting der baden, waardoor men ge noodzaakt is zich uit en aan te kleeden in een nauw, warm badkoetsje. Daar bij komt, dat het heerlijke zonnebad, dat men geniet als men buiten de ge controleerde zone zwemmen gaat, lang uitgestrekt tegen 't duin, geheel ge mist wordt, en reeds dit is voor meer dere mensrhen reden genoeg om niet van de badkoetsjes gebruik te maken, nog daargelaten de geldsbesparing. Waarom, zou ik willen vragen, wordt niet tegen het duin aan een aan- tal kleedkamertjes gebouwd met nis dak een zeildoek, dat men desverkie- zende open of dicht kan schuiven, in plaats van de badkoetsjes, waarvoor een paard door het mulle zand wordl afgebeuld? Zeker zouden de kosten minder be dragen en zouden er dus meer kleed kamers kunnen zijn, zoodat men niet een drie kwartier moet wachten in de boete zou, totdat een koetsje vrij koral en zijn beurt is gekouien. Men zal mij toe li mei tegenwerpen, dat uit een zedelijkheidsoogpunt dit niet zoude gaan, daar de baders dan in zweincostuum over het strand naar de zee zouden moeten loopenj Een gelegenheid om van een zoun» bad te profiteoren zou bij het geschet ste idee zonder noemenswaardig) kosten \erbonden kunnen zijn. W aar om kunnen wij ook niet het „Freibad* hebben, zooals hel buitenland dit reedl lang heeft? Zoolang het baden in de gecontr» leerde zone deze voordeelen mist en d)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2