HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. WOENSDAG 17 JULI 1912 OM ONS BEEN No. 1564 Op Duin 6D Daal. Op, de tloffe stad ontgaan, Alles trekt ons buiten aan Maar als we tien minuten -vóór achten op het Stationsplein Dp de 'elektrische tram naar Bloeméndaal etaan tc wachten, is het niet bijzonder druk. Be aantrekking van buiten schijnt dus niet algemeen te zijn. Hoewel de open wagen als 't w bestormd wordt, blijkt er toch nog plaats genoeg in te wezen, wanneer we wegrijden, den hoek van het Sta tionsplein omgieren en met een vaoitjo wegduiken onder het duffe viaduct Maar eenmaal in het Kleverpark, doet het zachte avondwindje, dat dcor den wagen heenstrijkt, ons goed, en het is bijna met spijt, dat we nan 't eindpunt uitstappen in de don kere allee van de Korte Kléverlaan. Want hier is de atmosfeer nog dik van dagwarmte en de eigenaardige geur van do stofwerende olie doet in de stil neerhangende hitte niet aange naam aan. Ziedaar nog een uitvin ding te doen de reuklooze wegolie. En in de Mollaan, tusschen het zwa- r? geboomte, is het nauwelijks fris- scher. Maar we stappen met ccnige andere tramreizigers hoopvol door, op Duin en Daal af. Daar. aan den vijver, zal een frissché avondwind de klamme hitte verdrijven. Van verre lokken de tonen van de snaar-instrumenten. In den bokenden heek van de veranda steken de zwar- to jassen van de drie musici fel af bij de helle zomerjapon der pianiste, die zacht wiegend zich over haar instru ment buigt. Juist klinken de laatste accoorden en waait de cellist zich met een waaier wat koelte toe, die niet gemakkelijk te krijgen moet zijn in dit hoekje van de veranda. Maar wij zoeken een plaatsje op het van droogte en den druk van vele voeten vergeeld gras, zoo dicht mo gelijk bij den vijver. Het prachtige kiikjo over het weiland, met den ■don kergroenen achtergrond van zwaar geboomte, is landelijker dan ooit, want het hooi is er pas gemaaid en do hoopen staan te wachten om bin nengehaald te worden. De maaiers hebben, naar 't schijnt, liuln gehad van jeugdige vrijwilligers, want klei ne figuren' bewegen zich In de verte in'lichte jongensblouses. En meteen zetten de vier musici een nieuw nummer in, een droomerige, slepende wals. Week klinken de to nen van de viool door den stillen avond, met den ondergrond van de donkere cello, waarboven uit soms de helle klonk van de piano opklatert. Vóór ons, in den vijver, die aan de kanten langzamerhand overmeesterd sch'int te worden door wild woeke rende waterplanten, drijven als witte vegen do eenden in troep of rij. liet is of zo er op afgericht zijn om eer bied te (nonen voor de muziek, want zoedra die klinkt zwijgen ze, maar nuuweliiks is een nummer afgeloo- pen, of een van de grootste eenden laat met nadruk zijn „gak gak" hoo- ren. En met belangstelling turen we naar deze eenden-idylle. Wat gaat er om in deze eendenhoofden, wanneer ze, ziclr achter een aanvoerder scha rende, zedzwemnien achter hem aan, me: een vaart, die denken doet aan he: streven naar een bepaald doel, maar op niets uitloopt, want opeens h udt l>ot heele gezelschap halt aan den waterkant en laat het daarbij blijven. Met dezelfde ijverige drukte komt om den bocht van den vijver heen een nieuwe troep aangezwom men, die tot in het midden van bet water doorzet, maar daar op eenmaal door aarzeling schijnt te worden aan gegrepen en doelloos wat ronddraaien gaat. Maar onder hen is er een van groo- ter energie, die onder de menschen «on oxplorateur heeten zou. Met groo- to haast zwemt hij op den oever aan, in het water een lijnrecht, duidelijk zichtbaar spoor achterlatende. Dau klimt hij op liet grasveld en komt, onder zacht gepiep, naar ons toe, of hij wonderwat van zins is, maar be denkt zich opeens en waggelt u naar den waterkant heen, om een oogenblik later, statig drijvend, zich op te lossen in den grooton hoop. Achter ons klinken do zangerige melodie» van een opera, in verdien stelijken samenklank. En turend in de verte over dit idyllisch plokje raak je aan 't peinzen over andere dingen dan het droge dagwerk, totdat de be scheiden stem van den kellner aan je elleboog, vraagt of hij afrekenen mag. Vast is hem menigo klant, met of zonder opzet, maar die toch vergat to betalen, langs het voetpad aan den vijverrand ontgaan En nu komt er buitengewone bewe ging in den eendentroep. Onder luid gekwaak zwemmen zo achter elkaar aan, nu en dan met den kop nijdige duwen uitdcelonde, naar land en klauteren omhoog, tot grool plezier van een aardig klein meisje in een rood jurlcje, dat zo slond te roepen. Het heele gezelschap waggelt met de pedante beweging van het nuffig draaiende achterlijf naar ons toe en stapt al kwakend en piepend tusschen de stoelen door. De gele bekken gaan als 't ware werktuigelijk open en dicht, en daarboven doen do strakke oogjes, die ingczc-t'te. roode kralen lijken, vreemd aan. 't Is of ze vragen om een lekker beetje, maai- het kan ook wezen, dat ze hun afscheidsbezoek brengen, want opeens klinkt er uit den snavel van een deftigen eend een nadrukkelijk gak gok, als een ern stig bevc-l. hier en daar in den troep op dezelfde besliste manier beant woord. Dan steekt de heele bende in zijn lach wekkend en waggelgang het voetpad weer over, daalt naar den vijver af en zwemt naar den over kant, waar de beesten zich in rij en gelid scliaron en onbeweeglijk wor den. De eendennacht gaat in. Alle geluiden zijn verstomd. Alleen duwt er af en toe nog een zijn buurman. Om den hoek komen er nog een paar aangezwommen, die ook op het land klimmen, als kleine, witte vlokken in den donkerenden avond. En welhaast geeft de heele rij geeii teeken van leven meer. Maar nu is de avond ook volzwart gewor den. Hel schijnen stille lantarens in do verte, uit het bovenraam van een villa glanst con gedempt licht. En de verre sterren tcokenen. opeens tegen den fluweeldonkeren hemel af. En de musici zenden hun melodién naar dit prachtig natuurtooneeltje uit. Nu wordt het tijd van heengaan, al zouden we graag nog een paar uur willen blijven in den afkoelenden nacht. Zelfs onder de boomen is t nu fiisscher, en de snelle tram jaagt in hot Klever park ons zoo'u heerlijke koelte om liet gezicht heen, dat een ovorbczorgdo medereiziger het gor dijntje laat zakken, omdat 't „tocht". Moge hij daar berouw van krijgen, want in do stad hangt nog altijd de zelfde dikko warmte, die in de straten niet wegkomen kan. Als we met de paardentram naar huis terügkeeren, ontmoeten we lionderdc en nog eens honderde menschen, die terügkeeren van de muziek in den Hout. Mogen ze tusschen de boomen verkwikking ge vonden hebben Zoo heerlijk koel als aan Duin en Daals vijver hc-bben zij het zeker niet gehad _J. C. P. gunstig zouden zijn. Vooral dient er voor gewaakt, aan die onlusten groo- ter bcteckcnis te geven dan zij ver dienen, en dc plaatselijke onlusten door lssa Bolletinatz en Riza-bey in verband te brengen met het pronun- ciamiento van Tajar-bey en zijn vrien den. De eerste herhalen zich sedert ge- ruiinen tijd bijna ieder jaar, zonder dat de Porte waarschijnlijk met het oog op de eigenaardige toestan den in Albanië en vooral de Bessa (.bloedwraak) maatregelen kan rie men tot afdoende bestrijding van die kwaal. Dit jaar vooral schijnt lssa Bolletinatz door de ontevredenheid van een deel der Albaneesche bevol king een grooteren aanhang om zich te kunnen verzamelen. De vlucht van kapitein Tajar-bey met zijn aanhangers naar het geberg te moet op geheel andere gronden worden verklaard. Tajar-bey is een gloeiend patriot, een der medestich ters van de Turkse he constitutie-, door ecnige daden van de thans aan het bewind zijnde ministers schijnt hij gekwetst tc zijn. Daarbij kómt dat in het Turksche leger een bedenkelijke nervositeit heerscht, wijl naar de mee ning van vele officieren de verdedi gingsmaatregelen in de Afrïkaansche provincies zoo volkomen onvoldoende zijn ministerraad bestaat geen eenstemmigheid over de wijze, om aan dit pionunciamiento een einde te maken; want al is Tajar-bey een der medestichters van de Turksche constitutie zijn optreden is in strijd met elk denkbeeld van disci pline, al is het uit nog zulke edele en vaderlandslievende beginselen voort gekomen. Het is ook mogelijk dat men in Konstantïnopel geen zuiver geweien heeft, wat de verkiezingen betreft. Maar dit is zeker, dat Tajars stajj in het Turksche officierscorps geen navolging vond. grooter belang voor de Ook rubber-inzamelaars, dio uit Bar bados afkomstig waren, kregen van de martelingen hun deel. Het was b.v. mogelijk, dat een man met riemen aan zijn armen werd opgehangen en 50 slagen met de zweep kreeg. Een ander werd aan den nek opge hangen, met sabels gemarteld, en ten slotte rnet de beenen in het blok ge sloten. De openingen in zoo'n blok, waarin de enkels passen, zijn zoo klein, dat de twee helften van het blok niet aansluiten, voor een paar mannen met hun volle gewicht op het Juilblok waren gaan drukken. Dat geeft wonden, die dikwijls nog jaren later aan de misvormingen van enkels zijn waar te nemen. Een slachtoffer, in zoo'n blok gesloten, ligt op den rug, soms ook op het geluat Dikwijls moet hij dagen, of zelfs we ken en maanden in zoo'n toestand blij ven- De Indianen die geen, of net ge noeg rubber brachten, kregen inet de voop. soms werden zij doodgcran- ld. Onder de aldus „gestraften" wa- ii vrouwen, ook veelal kinderen; po gingen tot ontvluchting werden be schouwd als een halsmisdaad, en dan ook vaak met den dood gestraft. IJe moorden op weerloozen en on- riiuldigen bedreven, loopen in do honderden. Een gemakkelijke en ra dicale manier om de Indianén te doo- was, hen met petroleum tc be gieten en in brand te steken. Kinde ren maakte men af door hen het >f«l tegen boomen te verbrijzelen. Sommige ongelukikgen kapte men ar men Pu beenen af en liet hen dan lig gen om tc sterven. Het afsnijden van ooreu behoorde tot de milde vormen bestraffing. Waren dc slacht offers met wonden overdekt die be gonnen te etteren, dan werden zij af maakt. Niet zelden werden men- hen afgemaakt Niet zelden werdc-n menschen opgehangen tot zij bijna d waren en dan pas losgesneden. Ook de terdoodbrenging door uithon gering werd toegepast. De kind< niet kon mededeelen. De leider der arbeiders Ben Tillett heeft bovendien verklaard, dat hij niet kon meewer ken aan een bijlegging van het ge schil waardoor de arbeiders na hun heldbaftigen strijd van acht weken, zouden worden vernederd. Veel kans op opheffing van den strijd is er dus blijkbaar nog niet. De havenarbeiders to Liverpool be sloten heden het werk te hervatten. IN FRANKRIJK. Alle stakende ingeschreven zeelui te Bordeaux hebben gevraagd om weer weer aan boord te mogen gaan. Er blijven nog slechts enkelen over. die staken, omdat zij daartoe gedwon gen zijn. Tal van bootwerkers te Marseille hebben zich weer oin werk aange meld. Bij kebrek aan werk zijn er maar 5000 aangenomen. TE ZüRICH. Naar uit Zürich wordt gemeld, wer den ir; dc machine-industrie 3000 en in de bouwvakken 4000 arbeiders uib gesloten. Hei aantal uitgosloterien in de houtindustrie bedraagt 50 in de textielindustrie 6 Alitrül. HET RUSSlSCII-CIlINKESCHE INCIDENT. Uit Pekng seint men: Dc Russische gezant heeft voor het dooden der 100 Mohammedaansche Russische onder danen door Chineesclic troepen in de buurt van Choian, een schadevergoe ding en een bestraffing der schuldi gen geëischt. De Cbineesche minister va* buitenland*chc zaken antwoord de daarop, dat lib van het voorgeval lene geen kennis droeg en onmiddel lijk telegrafisch een onderzoek zou ge lasten, Alen verwacht, dat Rusland thans op zal treden in ovcreenstcm- vachtingen der vrienden van den gering werd toegepast. De itinckron ming met zijn laatste nota, waarin .rede schijnt het, dat de Italiaansche j vun stervende ouders werden in de verklaard werd, dat, als China niet in regeering de mogelijkheid overweegt I onmiddellijke nabijheid vastgebon- S(aat, zou blijken te zijn om de Rus- an een stap, die van de zijde der den om den doorstrijd gade te sluun en op dio manier „gehoorzaamheid te leeren". Hadden kleine kinderen het goëisehte quantum rubber niet bijeen gebracht dan werd gewoonlijk de moeder maar geranseld, dan zou men voor een volgende keer wel ijveriger zijn. Afschuwelijk ook waren de prak tijkeu, waaraan de Indianen-vrouwen en -meisjes blootstonden. Al deze geweldenarijen spelen zich af in het oerwoud aan de boven Pulu- rnayo. Er leven, of leefden, daar in mogendheden een bemiddelend optr> den en van de Porte eenige tegemoet koming zou vergemakkelijken. Tot zoover, deze Turk. Er komen thans eenige telegram men uit Konstantinopel, die zijn nog al optimistische beschouwingen wat Leschaipon. Er wordt o.a. geseind: De rogeering zal een algemeene amnestie afkondigen. Er loopt een ge rucht dat aanzienlijke Albaneezen den Sultan per telegram hebben ver zocht de militairo maatregelen te staken, omdat deze den toestand nog verergeren. De revolutie neemt aanmerkelijk in omvang toe. Bloedige gevechten zijn geleverd bij Phisjtïna en elders. Een verwoed gevecht, is geleverd b;j Tetor. Er heerscht daar algemeen een paniek. Do militaire overheid heeft 12 bataljons naar de bedreigde pniiieii gezonden. Talrijke Albaneezen, samengetrok ken ui do nabijheid van Uskuo, be dreigen de stad. die evenwel een ster:; garnizoen heeft. Verscheiden fa milies vertrekken uit angst. Ook de binnenlaudsche crisis houdt aan. in Turkestan tc beschermen. Rusland de noodige maatregelen zou IIET PANAMA-KANAAL. De Senaat der Vereenigde Staten heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp be treffende het Panarna-kanaul. Een aantal sprekers protesteerden tegen de bepaling tot vrijstelling van Amerikaansche kustschepen van ka- naalgeld. Root verklaarde dat de Vercenigde een gebied van c a. 10.000 vierk. Eng. staten te goeder trouw door een der- inijl 40.000 h 50.000 inboorlingen. De gelijke vrijstelling geen inbreuk kun- agenten van de rubber-maatschappij 1)eu maken op het Hay Pauncefote- zijB daar onbeperkt heer en meester j verdrag met Gröot-Brittannié Hij over de Indianen-bevolking. Rechten meende dat de quaeslic aanhangig zijr: er niet; er is voor de ongelukki- i zou worden gemaakt bij liet Hof van gen geen nulp. De Peruaar.sehe re-1 Arbitrage te 's-Gravcnhagc, aan welks geering beweert in antwoord op de 1 oordeel de Vereenigde blaten g. bon- herhaalde betoogon der liriische re- den zouden zijn zich te onderwerpen, geer hl „dat z.j er niets aan kau' en dat de uitspraak de Vercenigde doen". Daarom heeft de regeering te j Staten waarschijnlijk zal verplichten l Londen nu de door haar ontvangen om aa *-• - rapjiorten gepubliceerd. Ce monarchistische inval In Portugal. Volgens den Madridsclien correspon dent van het Journal die vcrzc- lïberalen moet dc verheffing prins Hcdzji Etfcndi tot Sultan gen, zou de voornaamste aanleiding tot de mislukking van den jongsten J rcyaüstischen aanslag de overvloed van geld bij de monarchisten zijn. j Vele avonturiers n 1. zouden, in de Over de llaliaanschc geldmiddelen 1 °P een zoet winstje, zich hij do rondschrijven van den ^aal< der monarchie hebben aangeslo- teiön geconstateerd dat ten e" (loo.r >!un. ongeduldig dn.r LiUitenlandscli Overzicht De oorlog tusscüoD Italië en Turkije Een medewerker van den Berl. Lokal Auzeiger deelt den na houd van een gesprek uiede, dat hij voerde met een hoog 'iurksch amb tenaar, die op de doorreis te Berlijn as. De l'urkscne ambtenaar zeide: Er is reeds sedert langen tijd sprake in pogingen om vrede te stichten, a in verschillende Europeesche hoofdsteden zouden zijn ondernomen. De mógelijkheid een passenden grond slag te vinden voor het aanknoopen onderhandelingen schijnt echter nog niet groot te zijn. Maar liet ware dwaasheid aan tc nemen, dat de bin- iculaiidsche moeilijkheden in Tur kije voor het sluiten van den vrede' van fin do geldmiddelen zich in bloeiend' slaat bevinden. In het boekjaar lbiO- l'Jll waren de ontvangsten met 321 millioeu lire toegenomen waardoor bij het afsluiten van de rekening een batig saldo van 57 niillioen lire is overgeschoten, dat zal dienen om een gedeelte van de oorlogskosten ie dek ken. Ce „ruüiier-gruweien" iu Peru. De Engclschc bladen staan vol met uittreksels uit het rapport, dat over dc „rubuer-gruwelen ui Peru is uil- gebiacht dour sir Roger Casement. De Brilschc minister van buileri- landscne zaken, Sir Edward Orey, heelt zich op liet standpunt gesteld, dat er werkelijk zeer ernstige feiten üeoben piauls gehad; en hij zond ill ciieu geest instructies aan den Bnt- scnen vertegenwoordiger tc Lima. En nu het rapport zelf. Het is onge- looiclijku lectuur. De Indianen uit het rubbergobïed aan de butumayo zijn door de beheerders van de rubber- ma a tsc na pp ij zoo vreeselijk geteis terd, dat zij duurde het bewind nog voort binnen een jaar of vier zou den zijn uitgeroeid. De beulen waren meestal Indianen, die eerst zeil door pijniging tot ge willige werktuigen waren gemaakt en dio uau tot de aigrijselijkste excessen op andere siachiollers bereid waren. naar een beslissing, de meer beza digde leiders er toe gebracht hebben te vroeg tot de tenuitvoerlegging der overigens goedberekeude plannen over le gaan. Intusschen is de correspondent overtuigd, dat men niet voor 't laatst zal gehoord hebben van een poging tol herstel der monarchie. Volgens hem zijn voldoende wa pens in Portugal voorhanden. De royalisten bezitten o a. twee goed be wapende en flink bemande schepen, zoodal zij er niet over denken, het verzet op te geven. om aan da Britsche, Franschö dcre naties de kanaalgelden te ver goeden. Niemand is dus in staat om le berekenen hoe aan zien lijk de schuld zal worden, die door deze nieu we wet op het land zal drukken. diniisnlsnd INBRAAK TEN STADHUI ZE. De „Uir. Ct." verneemt, dat Maan dagnacht in een paa rbureaux ten stadhuize te Utrecht een inbraak heeft plaats gehad. Er is, tot zeever men kan nagaan, niets vermist. Zee rwaarschijnijk hebben de daders (of heeft, de dader) gehoopt geldswaar den te vinden, doch niets naar hun (of zijn) gading werd gevonden. De politie, onmiddellijk van een en ander op de hoogte gesteld, is ter stond een grondig onderzoek begon nen. Reeds een vijftal personen werden door haar in verhooi genome», doch resultaat leverde dit verhoor alsnog niet op. Niemand is gearresteerd. erhoorde behooren. naar het De civiele gouverneurs der provin- blad verneamt, lot de personen, d:c ze bezij hebben, ten eïnae afdoende de in het land in omloop zijnde geruch ten over het succes der royalisten te ontzenuwen, den stationschefs tele- gralisch gelast in de stations op goed zichtbare plaatsen de officieele rap porten over den toestand te doen aan plakken. Belangrijke stakingen. IN ENGELAND, ifet bestuur van de haven van Lou der maakt bekend, dat Dinsdag I7.öi"J bootwerkers uan 1G7 schepen aan den arbeid waren. Naar het heet, hadden dc onderhandelingen tusschon pa troons en vertegenwoordigers van de gezonnen verbauu met liet houden aruciders een oevredigeud verloop, (\an een enquête hoe in die gemeente maar Asquith heeft in net Lagerhui» over een wettelijke sluitingsuur wordt verklaard, dat Hij het resultaat nog 1 gedacht. den laatste» tijd ten stadliu zijn schoon te maken. PGSTDIEFSTAI.. Aan den spcci !i..n, tusschen Beïlca en W eister, is een opeugesneden post zak gevouden, afkomstig uit liooge- veeu. Door de politie uit Dellen is deze postzak aan 't postkantoor ie Hooge- veen gedeponeerd. De zaak is m on derzoek. VERVROEGDE M IN KELSLUITIN G. De middenstandsvercenigiiig Ge meenschappelijk belang te Vlissingen, heeft aan alle winkeliers vragenlijsten Onze Laclihoek LASTIG GEVAL. Zij. Toen we nog verloofd wa ren beloofde jij me dat mijn geringste wensch je een bevel zou wezen en nu we getrouwd zijn... Hij. Je hebt zooveel wensehen nu, dat ik er nog niet in geslaagd ben, uit le maken welke de geringste is. VERNUFTIG. Onderwijzer. Wie kan me een eleetrischen visch noemen? Nu, Karei? Karei. De kabel-jouw. VERPRAAT. Dat is vervelend, Johan. Ik zon graag een glas Bordeaux willen drin ken en nu ben ik den sleutel van den kelder kwijt. Dat geeft niets, mijnheer, de flesschen kunnen gemakkelijk tus schen de latten door. HET FORT TE VLISSINGEN. De Bru&selsche correspondent van de „Daily Telegraph" sdhrijft aan zijn blad eenig-i beschouw>ngen naar aan leiding der wederindicning van liet kustverdedigings-entwerp. Hij vindt, dat België vooral, maar ook Frankrijk en Engeland moeten protesteeren niet tegen het fort zelf maar tegen het feit dal Nederland willekeurig de Schelde zou kunnen af sluiten. Vogers rleeds vroeger door hem ver kregen inlichtingen, zegt deze corres pondent- zullen andere maatregelen worden genomen als een vriendschap pelijk verzoek, indien Koningin Wil- helmina's regeering doof blijft voor dit laatste. Hij wijst dan nog eens op de Maas kanalisatie en zegt dat heide kwesties: Belgie's hulp om de kanalisatie van de Maas en de vrije vaart op de Scheld», thans onderwerp van diplomatieke on derhandelingen zijn. DE GEBROEDERS VAN EIJK. Te Amsterdam doet volgens de Tel. het gerucht de ronde dat de Nedir- landsche justitie afgezien heeft van verdere maatregelen togen de gear- resteeide gebroeders van Eiick en dat ze dientengevolge te Boston weer op vrije voeten zijn gesteld OVERREDEN. Op de spoorlijn Bocholt-Winters i.ik, is het lijk gevonden van den 45- jarigen arbeider uit Bocholt. die daar sedert eenige dagen vermist werd- Men vermoedt, dat hii door den pas- seerende» trein gedood ia VERBRAND. Het meisje Daalhuizen, van Uit hoorn. dat mot ernstige brandwonden in het O. L. Vrouwe Gasthuis te Am sterdam werd opgenomen, is daar aan de bekomen kwetsuren bezweken. VERGIFTIGING? Ook bij het voortgezette onderzoek" is nog niets gebleken omtrent de schuld van den verdachte, die den chef-kok van een hotcl-café-restau- rant te Amsterdam zou hebben ver giftigd, GEVALLEN. Een paar dagen geleden had de bij- i 16-jai igo zoon van den molenaar J. van der Broek, te Voorthuizen, gem, Barneveld. het ongeluk van den mo len te vallen, waarbij hij zulke ern stige verwondingen bekwam, dat hij thans aan de gevolgen overleden is. Te Spanheim (gemeente Rheden) had de loodgieter C. het ongeluk, zijn soldeerlamp te dicht bij het touw te houden, waarmee zijn ladder was he- stigd. met het ongelukkig gevolg, dat het touw schroeide en dc man met ladder en al omlaag stortte. Hij is rnstig gewond. ARME KLEINE. Te Anjuin, bij Dokkuru, is Zondag een 3-jarig kind in aanraking geko men met eeu ketel kokend water; Maandag is het uan de brandwonden overleden. DE WARMTE. Een hooier uit Beetsterzwaag is te Drachten overleden tengevolge van de hitte. Ten gevolge der hitte is te Drach men een jongeman van 28 jaren bezwe ken. Afkomstig van Beetsterzwaag was hij in do hooiing bij een veehou der aan de Zuiderdwarsvaart aldaar. Feuilleton De Tijger van mijnheer Pot. Nonsens, zei mijnheer Pot. Rij was een klein, onoogeüjk man netje, met een rossigen baard, en nog al strijdlustig van aard Om den winter te ontloopea en met don lust om wat meer van de wereld te zien, was hij naar Indië gegaan. hen van zijn eigenaardigheden was in principe alles in twijfel te trekken Wat autoriteiten hem vertelde en de ze zoo mogelijk in 't publiek tegen te spreken. Nonsens, zei mijuheer Pot. nog eens, en nu luider. ik kan het niet gelooven. De resident zuchtte. Hij had twee lange en vermoeiende dagen in mijn- neer Pot's gezelschap doorgebracht. 'k verzeker u, zei hij vrien delijk, dat er massa's tijgers in deze bosschen ronddolen. Nonsens, zei mijnneer Pot. De trein loopt er nuddou door, en ik heb er nog geen enkele keer een gezien. Ilier viel niets tegen in te brengen, 't Zou boorden verspillen zijn geweest om mijnbeer Pot le gaan vei teilen, dat tijgers gewoonlijk niet langs de spoorbaan loopen. 't Stoud hem als ten paal boven wa ter, dat de resident er pleizier in had do ludische toestanden anders voor te stellen dun ze in werkelijkheid zijn «■i hem bang te maken, 't geen hem toch niet zou gelukken. Bovendien, ging mijnheer Pot voort. doen ze geen kwaad Er is heusch niel voel moed toe noodig om een tijger neer le schieten op een ma nier zooals dit hier gedaan wordt. Als ik een tijger zou willen dooden. zou ik te voet de bosschen in gaan, zooals dat 't gebruik is in Engelsch- Indië. De resident kon zijn lachen bijna niot houden. Ik wou dat ik maar eens in de gelegenheid was, zei mijnheer Pot weer. En hij meende hot werkelijk. De resident gaf hierop geen ant- woord, maar knikte toestemmend. Mijnheer Pot verliet Proboiingu met den nachttrein en alle autoritei ten deden hem uitgeleide, met her grootste genoegen van de wereid ■zelfs. Hij bcrc-ikto het kruispunt, waar zijn wagen aan den maillrem zou worden aangehaakt nadat de duisternis was ingevallen. Zij spoor den door veel buschrijke gedeelten, en telkens stak mijnheer Pot zijn hoofd builen liet raampje, om uit te kunnen kijken en zei ieder oogenblik binnensmonds: -- Nonsens, tegen... het landschap. Ook maakte hij aanteekeningen in zijn notitieboekje om te bewijzen, hoe weinig de autoriteiten in dit land op re hoogte bleken te zijn van de Indi sche toestanden. Bij het kruispunt gekomen, moes ten zij wachten op den mailtrein, die echter vrij spoedig airiveerde. Mijnheer Pot maakte eeu praatje met den machinist. Machinist, zei hij, wordt mijn wagon hcelcmnal achteraan ge haakt Er wordt heclemaal geen wagen liier aangehaakt, zei de machinist geraakt, alsof liij door die vraag per soonlijk was beleedigd. Je weet er niks van, beste man, zei mijnheer Pot. Wie bent u eigenlijk? vroeg de machinist op irouisciten toon. Bent u ue uirecteur van de Neder- luixlsch-lnaisciio Spoorweg-Maat- sciiappjj of zoo iets Mijnheer Pot legde uit, dat hij een vrij wat voornamer peisoon was, en na cenig heen en weer gepraat werd besloten, dat zijn wagen achter aan den trein zou worden aangehaakt- Ofschoon zijn wagen volgens de nieuwste eisonen was ingerient, vond mijnheer Pot het vrij vervelend, in t achterste gedeelte van den trein te ritten, het rijtuig slingerde en schom melde geweldig. Lr zat niemand an ders in dan hij, zijn Indische bedien de, zijn jongen zat voor in. Het slingeren en schommelen werd ter laatste zóó herig, dat hij er ern stig over dacht aan de noodrem te trekken en zoodoende den trein tot stilstand te brengen, maar toen hij zijn hoofd door het raampje stak, zag hij dat tusschen zijn wagen en het voorste gedeelte van den trein een paar goederenwagens liepen, en hij kwam wijselijk tot de conclusie, dat ue noodrem niet door liep. Met biltere overdenkingen over de slechte inrichting van het spoorweg wezen in dit land, ging hij op de bank liggen en viel in een onrustigen slaap Toen hij wakker word, bemerkte hij. dat de trein stil stond. Dn was tenminste zijn eerste impressie. Van zijn bank kon hij door het raampje tegenover hem den purperen hemel zien, bezaaid met sterren, die flik kerden als edelgesteenten. In de verte zag hij een rij lage heuvels, die een zwarte schaduw vormden logon den nacht. Hij kon duidelijk zien, dat ze met laag struikgewas waren bedekt. Tijgers, dacht mijnheer Pot met een verachtclijken glimlach, en draaide zich om, met dc bedoeling, weer te gaan slapen. Maar de trein scheen nog steeds stil te staan en het werd benauwd warm. Plotseling realiseerde mijnheer Pot, dat alles buitengewoon stil was. Wat ter wereld zou er gebeurd kun nen zijn Hij sprong haastig over eind en stak zijn hoofd door het ven ster. Eerst kon hij nauwelijks zijn oogen gelooven. Hij stond op een hoo- ge brug- of viaduct, die over een breede, vuile rivier liep. Er was geen spoor van het overige gedeelte van den trein te rieu. Vijftig voet beneden hem klotste het olieachtige water te gen de pilaren van de brug aan, eu het Kcht van zijn waggon besclieeu het met een geelachtigen schijn. De rivier stroomde tusschen lage oevers, bedekt niet struiken en boomen. Vóór hein strekte zich de heuvelrij uit, die hij al gezien had. en overal rondom heerschte do plechtige stilte van den Indischen nacht. Het was windstil, en er bewoog zich in dit vage, onzekere landschap niets dau het troebele water onder hem. Mijnheer Pot keek aan beide kan ten langs de spoorbaan. Er lag slecht! een enkel spoor over de brug en hij kon niet veel verder zien dan tot aan de beide uiteinden daarvan. Hij kon geen enkel levend wezen ontdekken dan August Pot en voor het eerst on dervond hij, dat August Pot zich niet op zijn gemak voelde in zijn situatie (Wordt vervolgd)»-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5