Onze Kwartjes-Advertentiën NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang, Mr 39'8 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 18 JULI 1912 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1-5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom aer Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1.30 y V V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 <g>50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant OeiUusUeerd Zondagsblad, 'voor Haarlem* I I Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posf ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loorens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. 1© cents per plaatsing. 16 cents per plaatsing. voor Vraag en Aanbod. Het aantal onzer Kwartjes-Advertentiën Is en blijft buitengewoon groot. In het jaar 1911 plaatsten wij er 40690. Hoe komt dat? Omdat HAARLEM'S DAGBLAD het meostgeleron dagblad in Haarlem en Omstreken is, zoodat de daarin geplaatste Advertentiën de grootste publiciteit genieten. Wij mogen dan ook terecht zeggenze kosten een kwartje, maar zijn een gulden waard. En feitelijk is de prijs nog veel lager dan een kwartje, want drie plaatsingen worden voor twee betaald, zoodat de netto prijs dan slechts ruim 16 cents wordt. Ieder dié zijn belang begrijpt, laat dan ook zijn Adver tentiën voor Vraag en Aanbod, a 16 cents per plaatsing bij drie plaatsingen in HAARLEM'S DAGBLAD opnemen. 1© cents per plaatsing. 16 cents par plaatsing. DIT NUMMER BES» A «AI* UIT AClll BLADZIJDEN. EERSl'E BI.AD. AGENDA VRIJDAG 1U JULL Broncebouw: Abonnementsconcert t j uur. St. Bavo: Alg. Verg. der R. K. F- i: club. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers oen artikel „Tehuis voor vrijgezellen", in de ru briek Om Ons Heen. SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. In de Dinsdagavond 1.1. gehouden ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Trumwegper soiiecl zijn voor de volgende alge- moene vergadering dier organisatie dezelfde afgevaardigden aangewezen, die reeds vroeger zijn benoemd voor de jaarvergadering in Breda. Besloten is nog, deel te nemen aan het Congres voor Staat.spensionee ring, dat op 4 Augustus a.s. in Den Haag zal worden gehouden. Aan den Raad van Beheer van de E. S. M. zal een schrijven worden ge richt, waarin zal worden verzocht, voor de wegwerkers te bepalen, na hoeveel dienstjaren of het maximum loon kan worden bereikt, terwijl voor het werkplaatspersoneel loonsverhoo- ging gevraagd wordt en voor de hulp conducteurs een toeslag op het loon gedurende de wintermaanden. REFERATEN. Het Congres, alhier op 29 Juli a s. m het Brongebouw te houden, van de Nederl. Vereen, tot Afsch. van Al- cobolh. Dranken, zal worden vooraf gegaan door een vergadering, te hou den In het Brongebouw op Zondag avond 28 Juli, waar een tweetal refe raten zullen worden behandeld, het eerste „Jeugdorganisatie", door den heer F. U. Schmidt, Hoofdbestuurder van bovengenoemde Vereeniging, en het tweede: „De maatschappelijke oor- taak van het alcoholisme", door den beer M. C. van Wijhe, eveneens hoofdbestuurder. ltlN DERBESCHERMING. Woensdagavond had in het gebouw „Vooruitgang", Smedestraut 48, een vergadering plaats van organisaties, aangesloten bij het Haarl. Arb. Secre tariaat, welke vergadering was uit geschreven door hel bestuur vau het tl. A. S., ter gezamenlijke bespreking van de vragenlijsten, gezonden door net bestuur van het „Congres voor ivinderbescliermiiigaan de verschil lende vakvereemgingeu. Het „Congres voor Kinderbescher ming" zal dit jaar in Den Haag ge houden worden en stelt zich ten doel propaganda te maken voor: a. Leerplicht tot 14 jaar. b. Absoluut verbod van arbeid voor schoolgaande kinderen. c. Verplicht voortgezet onderwijs. d. Voeding eu kleeding voor school gaande knderen, die geacht worden zulks uoodig te hebben, rechtstreeks van Slaats-(gemeente-)wege. Een bij de vragenlijsten gevoegde circulaire, onder teekend namens net Congresbestuur, door de heereu F. L. üssendorp, Voorzitter, Mr. vau Assen, Secretaris, wordt er op gewezeu, dat b.v. het herhulingsouderwijs, gegeven na dagtaak, niet de gewenschle resul taten oplevert, eerst ais hel wordt ge geven in de ochtend- of middaguren, en dan tevens verplicht wordt ge steld, zal het resultaLeuopleveren, die er van verwacht mogen worden. De daarbij gevoegde lijsten moeten dienen om.gegevens te verzamelen voor een te vormen enquette, welke tevens buitenlandsche gegevens zal bevatten. Nog wordt opgemerkt, dat het kind, dat in de morgenuren, middaguren, e i na afloop der schooltijden, arbei den moet, al zeer ongeschikt is voor een vruchtbaar onderwijs; het kind komt ontspanning toe. Het drietal vragenlijsten, daarbij gevoegd, bevatten de volgende voor steden: 1. Bezwaren en voordeelcn van de leerplicht in Nederland. 2. Kinderarbeid. 3. Bezwaren tegen het absoluut verbod van kinderarbeid. Ter beantwoording van deze vra gen waren o.a. tegenwoordig eenige bestuurders van de afd. Haarlem van do meubelmakers, timmerlieden, kleermakers typografen enz. De voorzitter van het H. A. S., de heer Nagtzaam, leidde de vergade ring. De vragen betroffen o.a. of er door kindereD arbeid wordt verricht ln hun vak; van welken leeftijd zij zijn; welk loon er voor betaald wordt; of er huisindustrie bestaat in dat vak; en hoeveel kinderen daaraan werkzaam zijn, enz. enz. De vragen werden gezamenlijk be antwoord en deze antwoorden worden nu eik afzonderlijk door elke organi satie ngevuld en verzonden aan het I Bestuur van het Congres. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor, de navolgen de perceelen als ongeschikt ter bewo ning en die niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat kunnen worden gebracht, te verklaren Leliestraat 15 A er. 15 B, Gierstraat No. 18 A eri 18 B en Heerensingel No. 135 A, B. C. D en E, 137 A, B, C, D en E. B. en VV. stellen voor, het aan de gemeente toehr-hcorende perceel Brou wersstraat 43 A enderhands voor af braak te veikoopen. Het is niet raad zaam, daaraan nog eenige belangrij- ke onderhoudskosten te besteden, te meer omdat he' bestemd is bij uitbrei ding van School No. 5 te worden weg geruimd. B. en W. stellen een wijziging voor van de verordening op het St. Elizabeths Gastliuis, waardoor voort aan'vroedvrouwen te vroeg geboren kinderen ter kostelooze verpleging kunnen doen opnemen, zond6r daar bij een verklaring van een geneeskun dige te moeten overleggen. Voordrachten voor ouderwijzer Aan School No. U D. Tl. Prins, den Helder J. Brink, Kampen J. Th. Kurmeling, Borne. School No. 3 J. Kramer, Leeuwarden G. VSvan Brink, Leiderdorp J. Brink, Kampen. School No. 7 G. VV. van Brink, Leiderdorp J. Brink. Kampen. J. Th. KÖrmeling, Borne. Voordracht voor lid der Comm. B. tot wering van schoolverzuim, vaca ture de Beer R. Tlaverschmidt, P. C. Bouwmeester. „Voor Allen" d e r H. IJ. S. M. In het correspondentschap Haarlem Station van de coöperatieve vereeni ging „Voor Allen' der H. S. M. zijn ais correspondent en plaatsvervan gend correspondent herkozen de hee reu J. M. Groeneveld en K. Heertjes. Jubilea. A. 8. Zondag zuilen II. Beugeling, magazijnknecht, en S. Moolenaar, sjouwei aan de Centrale VV erkplaats der H. IJ .S. M-, den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar bij de Maat schappij in dienst traden. VIJF-EN-TWINTIG JAAR PREDIKANT. 11 September a.s. hoopt onze stad genoot Ds. J. Brandsma den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren het predikambt aanvaardde bij de Ned. Herv. Kerk. De beer Brandsma werd in 188i candiduat in Drente, 11 Sep- temner van dat jaar predikant te Haarioo, 3 Augustus 1890 te Drum men en legde Z Juii 19Ub zijne bedie ning neer. lu 1910 trad de beer Brandsma op als hulpprediker te Spaiunüam eu wel voor het llaar- lemscne Schoterkwartier. Hij is eon bijzonder ijveraar voor de nieuw te houwen kerk in dit kwartier, waartoe hij reeds zeer veel financieelen steun mocht ondervinden van belangstellen-' den. Geslaagd. Mej. C. M. Peereboom van hier is te Utrecht geslaagd voor het Staats examen tot toelating aan de Universi teit. Niet Mej. A. E. C. Kort, maar Mej. A. E. C- Kool alhier, is geslaagd voor het examen piano-onderwijs van Toonkunst. Besm. Ziekten. In de afgeloopen week van 1016 Juli werd te Haarlem 1 geval van ty phus, 3 van roodvonk en 1 van diph- theritis geconstateerd. DE WARMTE. Dat de warmte in het altijd al duffe wachtlokaal van het Rijksbelasting- kantoor ook erg was, kan hieruit blij- ken dat twee dames daar gisteren- morgen onpasselijk werden en zich zoo spoedig mogelijk moesten verwij deren. EEN UITSTAPJE. I Gisteren werd onze stad bezocht door do Rotterdamsche kinderzang- j vereeniging „Do Kinderlofstem Jeho- I va-Nissi" uit Rotterdam, onder gelei de van eenige dames en heeren; te vens werd ook een bezoek gebracht aan de omstreken. De Drink hal. De Drinkhal der Staalwaterbron is gisteren bezocht door 55 personen. Zuster Matje. De gisteren op den leeftijd van bij na 62 jaar in Bethesda-Sarepta over leden diakones M. M. J. van Sassen- berg, is niet minder dan 35 jaren lang in den arbeid der dienende lief- do werkzaam geweest Den llen Juni 1877, op 27-jarigen leeftijd, verbond zij zich aan de Ziekenverpleging van Jonkvr. Teding van Berkhout op de Nieuwe Gracht alhier en ontving hare opleiding in een der Amsterdamsche Zickeiiinrichtingen (Geneesheer-Di recteur Dr. Zeegers). Toen de Zieken verpleging overging in het thans in onze stad zoo goed bekende Diacones- seuhuis, afd. Hazepaterslaan, ging cok zij mede over, en toen Jonkvr. Te- ding van Berkhout hare inrichting voor de verpleging van vrouwelijke toevallijders opende in de Parklaan, was de zuster daarin werkzaam, na tenigen tijd in de groote inrichting Bethel bij Bielefeld (Duitsclilarid) theoretische en practiscbe opleiding voor deze verpleging te hebben geno ten. Sedert verbond zij zich aan de in 1882 opgerichte Christelijke Vereeni ging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, on van af dien tijd was zij in de vrouwenafdeeling Bethesda-Sarepta werkzaam, eerst ge woon als zuster, werd tijdens de vacature van directrice met de waar neming der functie belast, en ont ving na het optreden in 1895 van Zus ter A. A Kleijnenberg als Besturende Zuster der Inrichting den titel van Hoofdzuster. In de beste verstandhou ding hebben gedurende die 17 jaar beiden saamgewerkt, in welk tijdvak de inrichting zeer is uitgebreid. Zus ter van dassenberg, algemeen bekend als Zuster Matje, was voor de Bestu rende Zuster een zeer gewaardeerde steun. Zij was een kloeke, gezoiiüe, zevr wciKzauie leidsvrouw van velen. Doch 5p 30 Lieceiuher van bet vorige jaar duur een ernstige krankheid aan getast, heelt zij net zieken vertrek niet meer verlaten, doch hleel ondanks naar lijden eu hevige henauwdnedeu, voortdurend met de liiriciilingsuelau- gen uezig. cisterenmorgeu üall 10 oi.tsliep ze, betreurd door zeer velen, die met groote dankhaarheid erken nen, ual zij aan naar nelder inzicht en practise he leiding veel hebben te danken. Met haar heengaan is een plaats ledig geworden, the met zoo heel licht zul zij a te vervuilen. Zaterdagmiddag half 4 wordt haar Btoüelijk omhulsel op de begraaf- pluuls ie Heemstede in de nalnjueid van „Meer eu Boson" ter aarde be steld, nadat om ball 2 in de inrich ting aan de Hazepaterslaan een lijk dienst zal ziju genoudeii, die voor alle belangstellenden toegankelijk is. Van bevriende zijde schrijft men ons nog het volgende: Zuster Matje, w,e kende baar niet, die groote, kioeke vrouw. Zoo opper vlakkig bad ze iets kolossaals, iets in drukwekkends, maar inwendig bad zij bel zachtste gemoed dat men zich kan voorstellen. Zij was uit den.tijd, toen het verplegen voortkwam uit een vol kom én zuivere roeping; verpleeg ster w as nog geen beroep. O, hoe boog stelde zij haar ambt en hoe kou zij anderen doen voelen, welk een waar de schuilt iu het verplegen uit roe- pmg. VV oorden gebruiste zij niet veel, maar al haar gedachten uitten zich in daden. Juist voorde moeilijke verple ging in een inrichting voor lijders aan vallende ziekte was zij als ge knipt. Bij deze verpleging mist men soms den tijd om te denken, handelen is alles en daarin was zij onovertrof fen. Maar naast de gewone verpleging staat de omgang niet de patiënten, en het was eigenaardig, hoe zij de las tigste humeuren wist te breidelen en ook weder door rust en kalmte. Waar deze liefelijke verschijning zich vertoonde was rust en orxle. De geschiedenis van de grootste verzameling van gebouwen achter de Hazepaterslaan is de levensgeschiede nis van de vrouw, die gisteren heen ging, en wier laatste woord was tot zuster Breda Kleijnenberg: „lk zou u nog zoo gaarne een weinig geholpen hebben." Klein begonnen in een tuin-pavil- joen, heeft zij de inrichting zien groeien tot een der best bestuurde en best ingerichte stichtingen van dien aard ter wereld. Het zou mij te ver voeren indien ik schrede na schre de vertelde, maar elke stap werd als het ware mede bestudeerd door zuster Matje. Zuster Matje was een Christinne in do hoogste beteekenis van dit woord. Zij was overtuigd van het feit, dat de volkomen overgave voor het ambt dat zij zoo hoog hield, alleen gepaard kon gaan met het volgen van den Hei land. Doch denk niet dat zuster Matje een dweepster was. O neen, niemand kon hartelijker genieten van een onschul dige grap, niemand kon heter dulden de denkwijzen van anderen, mits men slechts niet spotte, met hetgeen voor haar het hoogste was. Schrijver dezes is eens in het bij zonder in de gelegenheid geweest het grootsche karakter van deze vrouw te bewonderen en waar ik kort moet zijn, wil ik toch even dat feit naar voren brengen. Ongeveer 16 jaar geleden moest ge kozen worden een besturende zuster voor de inrichting, die toen reeds krachtig begon te groeien. Menigeen dacht dat zuster Matje de aangewezen persoon was. Zoowel de zusters als vele vrienden en vrien dinnen van de inrichting wezen haar aan. Zij was immers een soort van vrouwelijke beveivoerster, wie zou bo ter zijn? Doch het bestuur oordeelde anders en riep een jonge vrouw tot het ambt een nauwelijks 30-jarige, mejuffrouw Breda Kleynenberg. En zuster Matje zweeg. Misschien kostte het haar een oogenblik moeite te buigen, maar nauwelijks had zij met haar zoo scherp oog ontdekt, dat het bestuur een goede keuze gedaan had, óf zij jubelde het uit en zeker is niemand dankbaarder geweest van den dag dat Mej. Kleynenberg het ainbl aanvaardde dan de edele zuster Matje. En zij is daarvoor beloond. Want die twee vrouwen zijn vriendinnen geworden en zij samen bebben met be 'uitstekend bestuur de sc.' tot volmaking ge bracht. Die twee vrouwen vulden el kander aan, en beiden hebben groote verdiensten. Nog veel zou ik u kun nen vertellen van de vrouw, die van ons is gegaan. Eii wat ik schreef zou aangenaam, goed en leerzaam zijn, vvaut haar geheele leven was één daad van weldoen. Persoonlijke eischen kende zij niet, goed zijn voor mensclien en dieren was haar leus, met volkomen over gave van eigen genot en gemak. Zuster Matje zal onveranderlijk ver bonden blijven aan de stichtingen, haar naam kan niet verloren gaan, haar geest moet blijven leven. Doch haar naam gaat iets verder dan de stichtingen. Zuster Matje zal blijven een heerlijk voorbeeld voor alle diaconessen, van idle verpleeg sters, neen nog meer voor de geheele mensohbeid. Wie deze vrouw gekend heeft, mag van buitengewoon geluk spreken. Als laatste woord schrijf ik hier neer: Haarlem heeft een grootsche bur geres verloren. De gedachte aan haar wekt op tot goed zijn en goed doen. Gegroet Vriendinl GEEN VERDUISTERING I B. H., die den dienst van den expe diteur K. V. had verlaten met mede neming van eenig geïnd geld, is te ruggevonden. Hij had eeri uitstapje naar Leiden gemaakt, maar de geïn de bedragen (een sommetje van 130.19) waren nog in zijn bezit. Van verduistering bleek in deze dus geen sprake te zijn. AANRIJDINGEN. Toen de 7-jarige B. A., die Woens dagmiddag om drie uur aan de Leid- sche vaart aan 't bengelen was, op stond en achteruitiep, werd hij aange reden door den volgwagen van de juist passeerende electrische tram, en kreeg een wond aan de linkerwang. Per brancard werd de jongen thuisgebracht- Zijn toestand is niet gevaarlijk. Van opzet of schuld Is in deze g sprake. Om half tien *8 avonds had een aan rijding plaats op den hoek van de Koningstraat en de Oude Gracht, tus- schon de Hatax G 3352 en den wiel rijder A. A. B. De fiets werd bescha digd. Tegen den taxi-bestuurder W. v. D., die geen signaal gegeven had, werd deswege door de politie proces verbaal opgemaakt BEGRAFENIS S. RIEPMA. Op de nieuwe begraafplaats aan den Scholerweg, had hedenmiddag te half één de plechtige teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer S. Riepma, den vertegenwoordiger der firma W. G. Boele Sr., Groote Houtstraat al hier. Op de begraafplaats was groote deelneming. Rondom do groeve stonden de le den van de fietsclub „Onder Ons", irvan de overledene secretaris was, geschaard, alsmede vele leden van de afd. Haarlem der Ned. Reis- vereeniging eu tal van vrienden en bekenden. Toen de met bloemen bedekte kist in de groeve was neergelaten, strooi den de dames-leden der fietsclub .Onder Ons" losse rozen in de ge opende groeve, hetgeen diepen In druk maakte. Daarna werd allereerst het wootd gevoerd door den heer A. F. P. On derwater, die als hoofdbestuurslid der Ned. Reisvereeniging namens dit bestuur een laatsten groet bracht aan hun aller vriend. Gij zult in onze dankbare herinne ring blijven voortleven als een waar vriend, een eenvoudig, goed mensch, die zich niet op den voorgrond plaat ste, doch werkte,'werkte met hart en ziel, waar het gold de belangen der Nederlandsche Reisvereeniging, zeide spreker. Wij danken u hiervoor har telijk. Siert Riepma te vroeg rijt gii heen gegaan. Als vriend en bestuurslid zullen wij u zeer missen. Rust in Vrede. Namens het Hoofdbestuur legde spreker een bloemstuk op het graf. Do tweede spreker was de heer Sa« bel, de voorzitter der afd. Haarlem van de N. R. V. van welke afdeeling overledene secretaris was. Deze schetste de groote verdien sten van den overledene als bestuurs lid, bracht hem namens de Haarlem- sche afdeeling daarvoor dank, en tevens een laatsten groet als vriend. Ook hij legde een bloemstuk als een bewijs van vriendschap en sympathie namens do afdeeling Haarlem op de groeve. Do oudste broeder bedankte na mens de familie voor de betoonde be langstelling. Hiermede was de indrukwekkende plechtigheid geëindigd. VERDRONKEN. Men meldt ons: Gisteravond is in de Grouns t>:J Leeuwarden de sergeant-fourier le klasse, De Bruin, afkomstig van Haarlem, bij het zwemmen verdron ken. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen bij: Politiebureau Sraedestraat, een kat. Ma. Cramer, Berckheydestraat 27, een witte kappersjas Ha. Schulpzand, Stoofsteeg 5 rood, een griftenkoker, sponsendoos en li niaal. J. Frijn, Wouwermanstr. 12, een da- mesparapluie. J. Joosten, Romolenstraat 64,een zilveren damesremontoirhorloge met ketting. La. Aandekerk, Klaverstraat 1, eern zilveren oorbelletje. G. v; d. Veldt, Gen. Joubertstraat 43, een wandelstok. J. Nienkemper, Oosterstraat 47, een armband. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken SANTPOORT. Onlangs plaatsten wij een bericht over Mej. B. ia verband met een flesclije phospliorbrei, dat haar doch ter bij een Huarlemschen drogist ge kocht had. Naar het schijnt is uit dat bericht afgeleid, dat Mej. B. bij de politie een aanklacht tegen haar doenter zou hebben ingediend. Dat is zoo niet en staat er ook niet. Mej. B. bedoelde met haar aangifte hij de politie te be werken, dat deze stof, die vergif is, maar niet zoo klakkeloos meer zou kunnen worden verkocht. SCHOTEN. In deze gemeente weiden in de afge loopen week van 10—16 Juli 1 geval van roodvonk en twee gevallen van dyhtheritis geconstateerd. HAARLEMMERLIEDE. In de week van 10—16 Juli werd hief 1 geval van diphtherilis waargeno men.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1