den tol professor aan de Theologische School te Kampen dr. G. J. C. Aal- ders to Ermeloo en dr. J. C. de Moor te 's-Gravenhage. IN 440 TALEN. Thans is de vertaling van den bij bel in de taal der Zigeuners gereed gekomen De uitgave geschiedt van wege het Evangelische Bijbelgenoot schap. Het is de 440ste taal, waarin de bijbel is verschenen. Sport en Wedstrijden D< Olympischs Spelen. PERSONEEL SABEL. De laatste Hollandscbe deelnemer aan den pers&r.eelen sabel wed strijd, kapitein 11. de Jong. trok zich terug. ROEIEN. DE R. en Z. V. „HET SPAARNE". In een rondschrijven deelt het be stuur der roei- en zeilverceniging me de. dat een vergrooting van het schui- tcnhuis noodzakelijk is. Na dc stich ting van het nieuwe clubgebouw heeft zich de roei- en zeïlsport hier zoo ont wikkeld, dat gaandeweg een tekort aan ligplaats en berging der booten U ontstaan. De* Gemeenteraad besloot nu on langs op verzoek der vereeniging, haar ecu strook terrein en water ten zuiden van het beslaande schuiten- huis te verhuren. Als nu de voorge nomen uitbreiding tot stand komt, zullen er een twintigtal wherries im-er geborgen kunnen worden. Het bestuur doet een beroep op lien die belang stellen in de roeisport, voor het mede-helpen volleekenen van net bcnoodigdc bedrag van ƒ3000, rentende 21/2 en verdeeld in dertig obligation. ZWEMMEN. VAN DEN OMY AL NAAR HET KALFJE. Met gangmaking van J. Coi liever, Struijs en De Brüne, die elkaar afwis selden, zwom F. \V. Meuring Woens dagavond van den Omval naar „net Kalfje" in 51 min. 7 sec. Hij kwam in J zoo goede conditie aan, dat hij zich in staat voelde door te zwemmen en nog 20 min. met stevigen slag voort ging. (Tel.) LUCHTVAART. OLIVèRES DOODGEVALLEN. De vlieger Ölivères. die in den afge- ioopen winter met zooveol succes te Nizza vioog. is Dinsuag te Bourg-eu- liieese van 150 nieter nuug gëvanen en dood van onder z n toestel gehaald. CRICKET. ZUID-AFLuiva—AüSTRALIë. De 2e innings der Zuid-Afrikanen sloot voor 173. De Australiërs maakten hierop de nooaige 48 runs zonder verlies, zooda; ze met 10 wickets wennen. WIELRENNEN. DE TOUR DE FRANCE. De 9e etappe van de tour de France weia gewonnen acor Defr&ye, 2e was C.nr.stophe, 3e Buysse, 4e Coomans, 5e Garr.gcu. 0e Louis Heüsghem, 7e S-naiou, ^e Devroye. In de a.gemeene classificatie is thans Delraye no. 1 met 37 punten en Cnnstophe no. 2 met 57 punten. (Tel.) uemengd uieuws DE WARMTE. In Schotiu„u is not meest zonnig de temperatuur ligt er nog hoog. Ook iu Engeland lieeft de zonnoschijn de overhand, en komen zeer hoog© tem-1 peraturen voor. In de Scandinavische landen is het weer snel achteruit gegaan momen- teel heeft het weer er een onvveers- acl.'tig Karakter en wordt de zonne schijn "f geweerd óf getemperd. In Denemarken, Relgië en 't groot ste gedeelte vnn Duitschland heeft de zonneschijn de overhand. Het is er worm en drukkend, en plaatselijk be staat een neiging tot onweer. In Frankrijk is het zeer onweers- aclitie; in het gunstigst geval komt er getemperde zonneschijn voor. Het is er warm en drukkend, en afkoe ling is niet te wachten. Uit. Zwitserland en Ooslenrijk-Hon- garije komen weliswaar berichten van zonneschijn, maar overal valt een cnvvoersvorniing te constateeren. D-1 temperaturen liggen er meest zeer h0"2. („Hbld."). Terwijl het Engelsche Lagerhuis Dinsdag aan het beraadslagen was over eon wetsontwerp kwam Sir Al fred Mend in een wit pak binnen. „Tot de orde riep men hem spot tend toe. In de werkplaatsen vati den Zuid oosterspoorweg te Londen bracht de warmte een automatisch alarmtoestel voor brand aan den gang, Op hel heilspellende gefluit kwamen alle werklieden toegeloopen. De industrieele raad in Winchester House heeft, op voorstel van denvxor- zitler, in hemdsmouwen vergaderd. De Manchester Guardiu heeft tem pera Luur-metingen laten verrichte; onder verschillende hoeden. De echte Panama won liet met 78 galden. On der andere strooien hoeden was het 80—82 graden, onder een witten vilten hoed 8ö, onder een hoogcu hoed 89, onder een pothoed 92, onder een la- kensche pet 94, onder den helm van een politie agent 97 en onder een auto mobiel-pet 98 graden Fahrenheit. ZICHZELF GEOPEREERD. Jules Regnault, een Fransch mari ne dokier, heeft onlangs bij zichzelf een breukoperatie verricht Hij paste plaatselijke gevoelloosmaking toe door middel van cocaine met toevoe ging van adrenaline en een vooraf gaande inspuiting van mirline. Twee heelmeesters waren bij de hand, om hem zoo noodig te helpen, maar dit behoefde niet. Regnault schrijft nu aan de Temps, dat hij de operatie bij zichzelf heeft verricht om aan te loonen: le. dat de plaatselijke gevoelloosmaking bij tal van groote operaties de algemeone narkos.* kan vervangen, daar hij zichzelf zonder pijn heeft kunnen opereeren; 2e. dat een chirurg op een afgezonderde plaats met behulp van die gevoelloosmaking in geval van nood zichzelf zonder pijn kan ope- reeren Voor de dokters aan boord van schepen of in de tropen is dit laatste punt van groot belang. STAKING IN DE KATOENNIJVERHEID. Uit New-York werd gemeld, dat ve le duizende arbeiders in de katoen spinnerijen en fabrieken te New-Bed ford in Masschuselts het werk hebben gestaakt. Deze staking is het gevolg van het verzet der wevers tegen een voorgenomen boetestelsel. Andere vakvereenigingen in de tex tielnijverheid hebben vergaderingen uitgeschreven om de vraag te behan delen, of zij zich met de stakers soli dair zullen verklaren. DE BUILENPEST IN PORTOR1CO. Uit New-Vork wordt gemeld, dat de commissie, die tot onderzoek van de builenpest naar Portonco was gezon den terug is gekeerd. De commissie vreest, dat de ziekte zicii uitbieiden en epidemisch worden zat en dat voor den winter met te verwacnlen is, dat zij zal wijken. Ook vreest men, dat New-York bedreigd wordt. Uit Trini- tad, La Guayra en Havana worden nieuwe gevallen gemeld. Alle West- Indische schepen worden afdoende ontsmet. DE POKKEN. In Praag heerschen sinds begin Juni de pokken. Wet zijn er niet veel gevallen n.l. slechts 17 maar den Inden alleen werden drie nieuwe geconstateerd. EEN ONVERWACHT LEGAAT. William Busby, een der leden van het orkest van een rebend looneclge- zelschap kwam een dezer dagen te Melbourne aan, waar hij de onver wachte tijding ontving, dat hem een legaat van 81.000 gulden was nagela ten. Twee jaar geleden had Busby een ki id het leven gered, dat van de Chel sea Bridge in de Theems was geval len De vader van het kind had hem toen 120 gulden ter hand gesteld, met de bijvoeging: „Later zult gij nog wel meer van mij hooren." De dankbare vader heeft tvoord ge houden Vandaar net onverwachte legaat voor den muzikant, die dit be drag zeer goed zal kunnen gebruiken, j HONGERSTAKING. De politieke gedetineerden in de ge vangenis te Pskof in Rusland, zijn sind3 het begin van deze maand over gegaan tot een hongerstaking. Er zijn in de-e gevangenis 800 gedetineerden, o. w. 200 veroordeelden wegens poli tieke misdrijven. WOLKBREUKEN IN AMERIKA. In telegrammen is reeds een en an- derd geseind over verwoestingen, die in de Vereenigde Staten eu Mexico door wolkbreuken aangericht werden. Nader wordt omtrent de ramp in den Mexicaanschen staat Guanajuato medegedeeld, dat een grcot deel van het slaatsgebied werd overstroomd on verschillende steden geheel verwoest werden. Het verlies aan menschenlevens werd daar op 1000 geschat, terwijl de materieole schade op 50 millïoen gul den wordt geraamd. Alles werd door het water medege- sleept, zoodat de overlevenden aan honger en ellende ten prooi zijn. Na de ramp begonnen nog schurken zich zich tot benden vereenigd hadden üe winkets en nuizen ie plunderen. Er werden troepen naai ae noodlij dende uistriciea gezonden met ieveus- midaelen en andere benoudigdueden. in de Vereemgue staten was het vooral Denver, m den siuat Colorado, dat van ue wolkbreuken had <e lijnen. Over eeu oppervlak van 4 vierkante liiigelscne mijlen, waar binnen de heoiüstraten ziju gelegen, werd uio staa ouder water gezet. Op enkele plaatsen nad net water een diepte van drie voet. Er viel echter gelukkig slechts een cloode te betreuren. l'e Alton in Illinois werd de bevol king der voornaamste wijk verrast door eeu plotseling opkomenden vloed, die ter boogie van negen voet die wijk binnendrong, tengevolge waarvan vier menscben verdroidsen. DE MOORD OP HERMANN ROSENTHAL. Nog slechts weinige bijzonderheden worden bekend over den sensutionee- len moord door poiitie-agenten in de straten van New-York gepleegd op den speelhuisnouder Hermann Rosen thal, wiens verklaringen inzake een onderzoek naar Nevv-Yorkscbe politie- toestanden door de schuldigen terecht gevreesd werden Het Central Nevvs- ugenlschap geeft over den moord een lezing, die eer.igszins afwijkt Reuter-telegram. „Onlangs - aldus het telegram van de „Central News' diende de hou der van een speelhuis, H. Rosenthal genaamd, een aanklacht in tegen de New-Yorksche politie, daar hij voort durend door poiitie-agenten lastig ge vallen werd en tevens verklaarde hij, dat een luitenant der politie stille ven noot was in zijn zaak. Begrijpelijkerwijze verwekte deze beschuldiging groot opzien en Maan dag begon nu'. Waldo, hoofdcommis saris van politie te New-York, een on derzoek haar waarheid der beschuldi gingen door Rosenthal geuit. Dinsdagmorgen vroeg werd Rosen thai op straat vermoord gevonden. Zijn gangen waren blijkbaar bewaakt en toen hij uit het Metropols-hotel kwam, sprongen op hem zes mannen toe, die gelijktijdig op den ongelukki ge schoten lustten, zoodat Rosenthal op de plaats zelf dood neerstortte. On middellijk nadat zij de schoten gelost hadden, spoedden de zes moordenaars zich naar een automobiel, die m dc nabijheid stond, sprongen in het rij tuig en verdwenen met de snelheid van een orkaan.1" De naam van den persoon, die in verband met do Rosenthal-zaak te New-York gearresteerd werd, is Louis Libbey. Men neemt aan, dat liij de chauffeur was, die de automobiel, waarin de moordenaars ontsnapten, bestuurde. Niemand betwijfelt of de New-Yorksche politie bij den moord betrokken is. Ook schijnt Rosenthal voor een poging tot wraakneming be vreesd te zijn geweest, daar hij zich voortdurend door twee dedectiyes liet bewaken. De moord had des morgens om twee uur plaats. Rosenthal, die laat thuis gekomen was. had juist zijn souper genuttigd, toen een persoon op hem 1 toetrad, die tot hem zeide „Er is buiten iemand, die u zou willm spie ken." Op geen gevaar bedacht voldeed Rosenthal aan deze uitnoodiging en ging aldus den dood tegemoet. EEN RUMOERIGE BEGRAFENIS. Te Breslau hebben zien bij de ter aardebestelling van den bankier Knap pe, die zelfmoord gepleegd nad, zeer schandelijke tconeeien aigespeeid. Verscheidene honderden personen hadden zich op het uur, waarop Ue hegrnlenis plaats zou hebben, om liet sterfhuis verzameld. Op net oogeubhk waarop de stoet verscneeu, klonken er van alle zijdei» kreten en ver wensen iu- gen. Het waren de slachtoffers van l faillissement van genoemden bankier,1 die op deze wijze uiting gaven aan hun gevoel van verontwaardiging. Vergezeld van de steeds fluitende I en scnreeuweiide menigte, begaf uc lijkstoet zich op weg naar hei station, totdat eindelijk de politie lusscnenbei- de kwam en ue menigte wist uiteen te drijven, zoo meldt de TeL ONTWIKKELING IN FRANKRIJK. Het legernestuur beeft eeu rapport gepubliceerd betreffende het gehouden onderzoek naar de geestelijk© ontwik keling van de rccruten van de licntmg 1910, ter sterkte van 301.407 man, cl. i. 15.733 minder dan de vorige lichting. Vun hen konden 8412 lezen noch scnrijveii, 3712 konden alleen lezen. De verhouding van het aantal anul- phubeten is stationair gebleven, liet departement du Nord leverde het grootste aantal. DE SCIiEEPVAARTTOLLEN IN DU1TSCHLAND. Do vereeniging van Hamburgsch© reeuers maakt in haar jaarverslag over 1911—1912 de volgende opmer kingen over de wet op de riviertollen. Eerst wordt erkend, dat de verande ringen in den regel verbeteringen zijn en ten deel© zelfs van eenig© beteeke- nis. Desniettemin, zoo gaat het stuk verder, kunnen wij niet de vrees van I ons afzetten, dat de invoering van deze wet de belangen van de bintien- I scheepvaart niet ten goede zal komen, 1 te meer omdat met een aantal wen- schen, door alle belanghebbenden ten opzichte vun het wetsontwerp geuit, tenslotte geen rekening gehouden <s. Zoo zullen b.v. de bevoegdheden van de in de wet genoemde Strombeirute slechts zeer gering zijn. Na de erva ringen, die bij de beslissing over bo- langrijke kwesties de Strombeirate in Pruisen opgedaan hebben, moet men vreezen,*dat de invloed van de renders op de wijze, waarop de wet zal. worden toegepast, steeds gering zal blijven. Dat zou men te meer moe ten betreuren, daar bij de motivee ring van deze wet steeds er op gewe zen is, dat men het verkeer en het scheepvaartbedrijf belangrijk© voor deden bezorgen wilde. DE DENEN IN DE ANTILLEN. Tengevolge eener stemming van de Kamer, is écn nationale maatschappij gevormd met een kapitaal van 20 mil- lioen kronen, welke ten doel heeft, de haven van Sini-Thomas op de Deen- sche Antillen te verbeteren en uit te breiden. Hierdoor zal genoemde haven zeer belangrijk worden, zoodra het Pana ma-kanaal voor de scheepvaart zal worden geopend. Smt-Thomas ligt nL op den natuurlijken weg van New- York—Panama en Colon—Europa. Het is bekend, dat de Denen sedert ettelijke jaren het denkbeeld hebben laten varen om het hun toebehoorend deel der Antillen te verkoopeu, daar eeu ware nationale beweging was ont staan tegen liet ontwerp van afstand aan Duitschland. spreidt, maar bij een werkelijke over- rijiimg zul de positie van liet slacht offer allicht anders zijn. Trouwens, indien liet toestel de kansen op »cn overrijding wnlke dikwijls den dood ton gevolge heeft ook maar ver mindert, heeft de Pioteclc.r" ontogen- zegel ijk zijn nut. Dat zal nu in de practijk moeten blijken. De directie vnn de Gemeente-tram heeft er inmid dels in toegestemd, dut dc motorwa gen No. 179 van Jijn 5, met het toestel voorloopig zal rijden. Dan zul tevens kunnen blijken of de beugel, welke het toestel bij de minste botsing on middellijk doet werken en welke 20 c.M. voor den koppel uitsteekt, ook be lemmerd op het geregelde verkeer zou kunnen werken. Kechtszaken DE ZAAK-EWOLDT Het „Weekblad van hei Recht bc- vat «en artikel van dr. T. S. Steen- huis, privaat-doceut voor gerechtelij ke geneeskunde aan de un.versiteit te Groningen, over het gerechtelijk ge- neesundig onderzoek iu do zuak- Ewoldt. j Uitvoerig gaat de schrijver de rap- DE SCHAT OP KOKOS-EILAND. Uit Londen wordt gemeld, dat twee dames to Plymouth een stoomschip j laten uitrusten om een kolossalen schat, die op Kokoseiland in den Stil len Oceaan moet begraven zijn, te gaan halen. Het eiland ligt, zoo luidt do ©enigszins onduidelijke aanwij zing. ongeveer 500 zeemijlen ten Zuid- Westen van Panama en is reeds het doel geweest van verscheidene derge lijk© expedities, tot dusverre met wei nig succes. Volgens de schat-legende heeft de zceroover Bonito, die jaren lang de West-Indische eilanden brandschatte en plunderde, in Mexico 12 millioen dollar geroofd en is daar mede naar Kokoseiland gegaan, waar hij deze schat heeft begraven. Bij de ze gelegenheid moeten de zeeroovers onderling ruzie gekregen en elkaar doodgeslagen hebben. Veertien jaar later werd de Spaan- sche gouverneur uit Peru verjaagd en vluchtte met 20 millioen dollar op het te Cullao liggende Engelsche schip „Cel&ry Deer De Engelsche kapitein en de bemanning vermoordden den Spanjaard cii begroeven den schat ook op Kokoseiland. Een Spaansch oorlogsschip nam later den kapitein en de bemanning gevangen en schoot do moordenaars dood, omdat zij niet wilden zeggen, waar de schat begra ven was. Later moet een gedeelte van het geld op het eiland door schatgra vers gevonden zijn. Een Duitschcr, die l(j jaren lang op het eiland het leven van een Robinson Crusoé had geleid, heeft bijna het geheele eiland omgegraven zonder iels ie vinden. De moed der beide Engelsche dames verdient daarom des te meer bewon dering. EEN' VEILIGHEIDSTOESTEL. In de remise der Gemeentetram te Amsterdam had een proefneming plaats met het nieuwe 'veiügheidstoe- stel, dat in den handel wordt gebracht door de N'aamlocze Vennootschap „Protector". Zoowel de directeur der maatschappij als een zijner bedienden sprongen eenige maler, voor den nol een gang van 15 K.M. rijdende mot nr- vvagen. waarvoor het veiligheidstoe stel was aangebracht. Telkens slaagden de proefnemingen uitstekend, waarbij nochtans niet voor bij mag gezien worden, dat de pseu- do-slachtoffers van overrijding voor bereid waren op ietgeen te gebeuren stond en zich, op het oogenblik dat zij door de vung3charen van het toestel werden gegrepen, tegelijk aan den wa gen vastklemden. Nu kwamen zij er zelfs zonder kwetsuren af, rustten zelfs niet op het var gnet dat zich ter weerszijden van den scharen uit- porten der als deskundigen door de rechtbank gehoorde geneesheeren na on hij oefent daarop critiek uit, welke critiok hij aldus besluit: Als karakteristiek voor verdrinken hebben wij: 1. llet emphysema aquosum en do aanwezigheid van veel schuimend vocht in de luchtwegen. 2. Do aanwezigheid van specifieke, corpus culaire elementen van do ver drinkingsvloeistof, het plankton, in de longblaasjes. 3. De verdunning van het bloed. 4. De aanwezigheid van verdrin kingsvloeistof in den dunnen darm. Bij het onderzoek van het lijk zal de gerechtelijke obducent dus aan de genoemde punten zijn aandacht moe ten wijden. Hij zal moeten kunnen differentiee- reu tussehen gewoon long-oedeem en -emphyseem en oedema aquosum en emphysema aquosum. Hij zal dus de pathologische anatomie behoorlijk moeten kennen, niet alleen theore tisch. maar ook, en vooral, practi&ch. Hij zal moeten weten om te gaan met toestellen waarmee men het vries punt van vloeistoffen bepaalt, hij moet do methoden van bloedonderzoek kun nen toepassen, hij moet in staat zijn do longen microscopisch te onderzoe ken, den inhoud van maag en darm microscopisch na te gaan. Hij moet tot dit alles de bekwaam heid, ervaring bezitten, 6n hij moet do gelegenheid hebben om het onder zoek aldus naar eisch te kunnen ver- j richten; hij moet kunnen besch.k- •ken over localiteït, instrumentarium, hulppersoneel. Nu is het niet noodig, bij ieder on derzoek van een drenkeling al de ge noemde methoden van onderzoek toe te passen; veelal geven enkele er van reeds voldoende zekerheid. Er zijn echter gevallen, en vooraf is het moeilijk te beslissen welke daartoe behouren, waarin het niet gelukt mei een beperkt onderzoek tot een onbe twistbare conclusie te komen: dan is men verplicht alle middelen te gebrui ken die licht kunnen geven; eerst daarna is men gerechtigd tot gevolg trekkingen, die in rechten waarde kunnen hebben. Een vertegenw oordiger van deze ru briek was nu blijkbaar liet geval- Ewoldt. Aan welke van de eischen, dio ik hierboven stelde, was nu in dezen vol daan :uan vrijwel geen enkele. Het is een fout geweest van de des kundigen Peters en Ukema, dat zij de zelfkennis misten, dat zij, in hun om standigheden, geen goed sectie-onder zoek konden verrichten; een fout, dat zij do eventueele moeilijkheden niet voorzagen en erger fout was liet, dat zij do onvolledigheid e.i onbe trouwbaarheid van hun onderzoek niet inzagen, bij het bewerken van de conclusies. Hadden zij beseft, dat hun onder zoek niet met de vereischte hulpmid delen was geschied, dan hadden zij zich van hun positieve gevolgtrekkin gen onthouden. Hetzelfde geldt voor de deskundige k decharge Schoo. Ook voor hem was het .mogelijk zich op goede gronden heslist uit te laten. Ook voor hem -was niet meer be schikbaar dan het rapport vun liet onvolledig onderzoek. Prof. Spronck heeft dezen stand van zaken juist beoordeeld en gemeend, dat aan de hand van het deskundigen rapport geen beslissing kon worden genomen met welk advies de rechtbank accoord ging. Men moet evenwel niet uit ket oog verliezen, dat de geneeskundigen Pe ters en IJkema slechts den plicht, hun door de wet opgelegd, vervulden, toen zij het sectie-onderzcek verrich ten, en zich naar de mate van hun kennis van hun taak kweten. Het ge- rcchtelijk-geneeskundig onderzoek vereischt echter zooveel speciale ken nis en ervaring, dat met den besten wil een plattalands-medicus niet in staat is, een lijkschouwing als de be wuste naar eisch te verrichten. De volle verantwoordelijkheid voor den onbevredigenden loop van zaken komt daarom ten laste van den rech ter, die aan hen het onderzoek op droeg; hij heeft, voor hij aan iemand oen onderzoek gelast, zich al te vra gen of diens competentie als deskun dige wel vaststaat; aan de rechters in het, to zorgen, dat fouten, zooals in het proces-Ewoldt zijn gemaakt, zich in de toekomst met herhalen. POSTKANTOOR TE HAARLEM. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en brief kaarten, wel ke wegens onbekendheid vuil dc ge adresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, le Helft der maand Juli 1912. A. Hoogevaart, Abcoude I. Baffruf? Amsterdam C. v. <1. Veen, id. F. A. v. Kempen id. v. Rossum, id. De Graag, id. Mevr. Galbergen, Bloe- mendaal M. Jansen, 's-Gravcnliage Mij. Fortunas, id. M. P. Duysenbmg id. v. Recbteren Limpurg, id. C. Blokker Hemert, Haarlem Ch. Hcintzen, id. C. Ue Groot, N. Schar- woude Oversteeg, Rotterdam J v. Beek, Sehreveldum, Capelle; Letter M, Wch! C. Iior Daniei», ZeistM Hem men. Haarlem C. Meyer, id. 2 zon der adres. Binnenland. Briefkaarten. L. Huischer, Mevr. Vries. Scholten, M. Kik, B. v. d. List, S. Memo, J. Vee- nendaai, L. Steenmets v. Bladeren, fallen te Amsterdam; A. v. Aarst, j Adams, J Bechi, Mej. Wycrs, Bult huis, allen 's-Gravenhage? mevr. Re- nour?, N. Pruis, Mej. de Wilde, II. M. Andree Willen, L. II. E. v. lleyle- kamp, allen te Haarlem; I). v. d. Meu len, Voorburg; O. Vecnenduul M. Schoute Pekelharing 5 zonder adres Buitenland. Brieven Frau L. Blankenstein, Düsseldorl Brooham Bloomer, Ladysmith J. J. Jansen, Port- Saied. Briefkaarten A. J. J. Sirksvoord, Brussel Ucele M Ilalet, Brussel B. E. Gomperts, Edinburgh Mme. Trapoff, Italië F G. Bouverie Co., Paris Okbuizeri, Zurich De Graaf, Duitschland Cla ra Marcus. Koloniën PERSONALIA. Het Bat. Hbld. vernam, dat de com mandant der landmacht in Noderl.- Indië, luitenant-generaal G. C. E. van Daalen, in het najaar nen militairen dienst met pensioen zal verlaten. "Ook de Preangerbode ontving dit bericht en meldt als lijd van aftre den de maanden Augustus of Sep tember. DE NOOD OP CURAQAO. De nood op de Curaqaosche eilan den blijkt zich niet slechts tot Bonaire te bepalen. Welke de toestand is, blijkt o. a. uit mededeeliugen in de thans ontvangen West-Indische bla den. Op initiatief van het Elia S. L. Ma- duro-Liefdadigheidsfonds werd eene collecte gehouden ter leniging van den nood. De opbrengst was 1250. De vraag was echter, wat men met dit geld moest aanvangen. De „Amigoe", hoewel den bestuurs leden van het „Maduro-fonds" vol doende tact toekennende om hun dit geheel over te laten, meende eene op merking niet onvermeld te mogen la ten. „Aan geld hebben de armen op Bo naire en Aruba eigenlijk weinig. Zij hebben gebrek aan voedsel en aan goed drinkwater. Zou er geen middel kunnen gevon den worden, om geregeld goed drink water naar de eilanden te zenden, alsmede aardappelen, boonc-n, ver sche groenten en vruchten, die alle ons genoemd zijn als geneesmiddel van de scheurbuik. Het gouvernement stuurt dit ook wel naar Bonaire, maar natuurlijk, in geringere hoeveelheid, alleen toe reikond voor de ergste zieken." Nog zegt de „Amigoe" ,.A1 te veel wordt vergeten, dat die stakkers wel pannen op hun dak, maar geen eten op tafel, wel een kraal om het huis, maar geen goiten er in. wel een plantage hebhen, maar die niets, zegge niets, oplevert Zulke rnenschen sterven zonder bewijs van onvermogen en zonder doktervan honger Slechts enkele zieken krijgen gelde- lijko ondersteuning van het gouver nement, en van particulieren kunnen zij ook maar weinig verwachten. Is het aantal zieken ontzettend groot, het aantal der armoedlijders is Dijna zoo groot als het auutal ïnwo- llet gouvernement bedeelt alleen zieken en kan niet aan allen werk verschaffen. Daarbij komt, dat veel rnenschen hun laatste beestjes nog verliezen, met alleen door hongersnood, maar door geweld. De talloozo honden lij den ook gebrek, en als zij eeu geit kunne.i te pakken krijgen, om zo het bloed uit te zuigen, dan laten ze het niet. Nu zal die hondenplaag spoedig gedaan zijn, want de nieuwe honden- wet zal streng worden doorgevoeld. Ook kunnen de rnenschen de bees- ton niet bij zich houden, bij gebrek aan eten zoodat de politie ze oppikt. In de laatste acht dagen zijn er vier ezels en eJf geiten geschut." Letteren en Kunst PRIJSVRAAG VOOR EEN AANPLAK BILJET VOOR DE TENTOON STELLING „DE VROUW 1813-1913". Het bestuur vau de Tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913" verlangt een aanplakbiljet, waarvoor zij een open- bore prijsvraag uitschrijft onder dc volgende voorvvaaiden De mededinging is uitsluitend open- gesteld voor Nederlandsche vrouwen. Het biljet moet 120 bij 80 c.M. groot zijn. marge medegerekend. Deze ma ten kunnen zoowel in de hoogte als in de breedte genomen worden Desnoods kan een speling van 10 C.M. boven en onder elk dezer maten worden toege staan. Het zal lithografisch in twee kleuren behalve de papierkleur, door de eerste prijswinster moeten worden uitgevoerd. Het biljet moet den volgenden tekst bevatten Tentoonstelling „De Vrouw 1813— 1913" van 1 Mei tot 15 September 1913 op „Meerhuizen", Amsteldijk, Amster dam. I De ontwerpen voor dit biljet moeten op ware grootte ii» twee kleuren, be- .halve de pupicikleur, worden uitge- voerd. Nadat de jury haar vnorloopige uitspraak heeft gedaan zal de inzend- i sier van het eveneens voorloopig voot de uitvoering bestemde biljet, ver- I plicht zijn een fragment van haar ont- I werp, naar keuze van de jury, op steen te brengen en te doen afdrukken, om haar bekendheid mei de lithografi sche technieken te bewijzen. Ieder on derwerp moet voorzien zijn van ten motto en een begeleidend verzegeld schrijven dragende het zelfde motto en bevattende naam cn adres van dc ver- vaardigster. Op de buitenzijde van de enveloppe moe tevens een correspon dentieadres vermeld zijn. De omwer pen moeten vóór den Isten October a s franco worden toegezonden aan het secretariaat Damrak 28—30, Am sterdam. De ingezonden ontwerpen, uitgezon derd dat, t welk met den eersten prijs bekroond en voor uitvoering aangewe zen woiut, blijven eigetiu.'u .a i je inzendsters. Hel nesiuur beuuuui zien net icint voor, aiie ontwerpen twee keer te tx- poseeren den eersien keer. omniuuei- lijk na het verschijnen van het jury rapport, den tweeden keer cp de ten toonstelling „De Vrouw l8io—i9h» Als eerste prijs wordt uitg-ioofd 'le som van 2öU, als tweede prijs liKJ. Bovendien zal de prijswinster 100 ontvangen voor hel op steen brengen van het biljet. De jury behoudt zich het recht voor, zoo geen der ingekomen ontwerpen haar voor uitvoering geschikt voor komt, den eersten prijs niet toe to kennen. Het biljet moet acht weken na ontvangst van de opdracht voor den druk gereed zijn. De jury zal bestaan uit de dames en heeren mevr. Tliérese v an Duyl Schwartze, inej. Nelly Bodenheim. mej. Marg. Verwey. mevr Branders Fockema. den heer Nvnoff. Jen "eer Roland Holst en Dr. Mia Boissevaia Het verslag van het voorloopig co mité waarin het doel van de tentoon stelling nader omschreven is is ie Afkrijgen aan hei secretariaat. Dam rak J$—30, Amsterdam, ahvaar tevens meerdere exemplaren van deze voor waarden verkrijgbaar zijn EXAMENS TOONKUNST. 's-Gravenhage, 17 Juli. Examens Ned. Toonkunstenaars-vereeniging. Van de 5 Candida ten zijn geslaagd voor Solozang de dames L. J. B An- driessen. uit Haarlem en Cath Stam, uit Wormerveer en vcor Koorgezang J. W. Sluis, uit Leiden VAN EEDEN OVER LIOBA. Over de Lioba-voorstelling op Duin en Kruid berg deelt Dr. F. van Eeden in het weekblad „de Amsterdammer1* (langs den weg van een brief aan een der spelers dien deze dan macr publt- ceeren), mede „Vanwaar dan die afbreekerif in de dagbladen zul je vragen. Daarvoor moet je de psychologie kennen vau wat de Nederlandsche dagb.au-kntiek heet. Bij beu ontbreekt nog geheel het respect voor miju dramatisch werk. Mijn prestige ais dramuseürijver be staat in Holland niet. De door Kloos en zijn kliek in zwang gebrachte mee- ning, als zou Lioba week en zoet ziju, alleen redelijk in den aanhef, Mie leeft onbewust nog onder hen voort Het nu aan het licht gekomen feil, dat Lioba een sterk dratua is, met dramatisch- krachtige en tot aan t eind m kracht winnende taal, geschikt oen groot pu bliek van begin tot eind te boeien en een diepen indruk teweeg te brengen, dat feit is voor onze kritiek, die net stuk vijftien jaren lang miskende en negeerde, pijnlijk en verneedarend. Daarom wordt het onder allerlei on zinnig en volstrekt onreedeiijk gevit weggemoffeld, daarom wordt een schitterend succes beknabbeld en be duimeld." DR. CÜYPERS OVER BERLAGE. De bouwmeester van het Rijksmu seum, dr. P. J. H- Cuypers heeft aan een redacteur van de „N. Rott. Ct." van zijr. meeningen inzake Berlage meegedeeld. Op 't hooren van dezen naam, zegt de rc-dacteur. verstrakte Cuyper's ge zicht, en er kwam een wrevele tinte ling in zijn oog.cn: JJerlage?... Berlage is op één punt ims: h.J wil nieuwe vormen vinden! En dat gaat niet aan. Vormen z ïi n er buiter ons en afhankelijk van ons in t heelal: de cirkel, de rechthoek, de parallel. En er zou alléén van nieu we vormen sprake kunnen wezen, als er ar.dere materialen in de wereW kwamen, die nieuwe eischen stelden en waaraan de bestaande vormer niet meer voldeden. Doch zoolangdi niet het geval is, is het begrip nieu we vormer, onzin. Berlage heeft 't ga probeerd in zijn Beurs, door op an dere manier massa's op te stapelen dan de innerlijke constructie aan geeft „Wat is architectuur? Architec tuur is voor de maatschappij, wat het kleed is voor de rnenschen. Maat schappij als gezin, als kerkelijke een held, als stad: in het woonhuis, de kerk, het raadhuis, enz. De taak van de architectuur is: beschutten; met materialen, die voldoen aan dc behoefte, in goede, ware en schoons vormen „Maar Berlage zoekt te veel naar andere vormen dan de bestaande. „De bouwkunst heeft tot taak om de mer.schen door de bestaande mate rialen te beschutten tegen de invloe den va:, het weer. En wanneer er n nieuwe bouwstof komt, bijvoorbeeld het gewapend beton, dan moet die ook logisch worden behandeld; dat is in dit geval dus zuiver als gietwerk Maar dit neemt niet weg, dat onze steen, ons marmer enzoovoort er zijn en blijvetl om tc gebruiken. En wij le ven nu eenmaal in een schepping, die naar vaste wetten is tot stand geko men, naar een vast stelsel. Er zijn geometrische regelen, die wrij te volgen hebben. Dc vormen die wij ge ven aar. het steen, aan het hout, die nen tot behoud van die materialen. Wij geven aan ijzer andere vormen dan aan hout, omdat ijzer buigzaam is; en de steen wordt om zijn samen stelling ook weer anders behandeld. „Daardoor is de vooruitgang in de bouwkunst natuurlijk geenszins uit gesleten. Diezelfde beginselen zijn in vroegere eeuwen ook toegepast, en daar kunnen wij nog altijd van leo-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7