NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. A0RESVERAKDERIÜ8. 30e Jaargang, No. 8919 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdaoen. VRTJDAG 19 JULI 1912 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DR,E MAANDEN: feit Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement oor Haarlem \ju Haariem van 1 5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) j-^9 J{/V\ AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.6o éT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Ai 'aderlijke nummers0 .214 y «r n (jeillustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37!^ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitcnlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BES 1 AAI' UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BT.AD. Bij verandering van adres wordt men beleefd verzocht zoowel het OoDE ais het HIEU *k fc adres te vermeiden. DE ADiwlNlbTRATiE. stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Rorijsche herinneringen", in de ru- bnek Om Ons Heen. „TroumoetBlycke n". Concert op Zondag 21 Juli 1932, des avonds 8 1/4 uur, te geven door Haar- lemsch Muziekkorps, directeur: de heer Ch. P. W. Kneus. Programma; 1. Kroningsiiiaisch uit de opera „Le Prophéte", Meyerbeer. 2. Ouverture zum Nanienstage Kai ser Franz, Beethoven. 3. Ballet Kgyptieu, Luigini. a. Allegro, b. Allegretto, c. Andante, d Finale: 4. Grande lantaisie de l'opéra „Ro meo et Juliette", Gounod. 5. Ouverture „Zehu Madchen und kein Man", Suppé. 6. Ballet Coppélia, DeJibes. 7. 1-aura Walzer aus ,,Oer Bottelstu dent", Millöcker". 8. Grande fantaisie de l'opéra „Ca- valleria Rusticana", Mascagni: Uitstapje. Donderdag maakte de kinderen van eenige klassen van de sohool uit de Haarleinmerliedestraat een uitstapje naar Amsterdam. Des morgens te half negen vertrok bet vroolijke gezelschap onder lei ding van de ouderwijzers met den trein naar Amsterdam. Nadat iets ge nuttigd was. werd do tocht naar Ar- tis, in de Plantageluan, ondernomen. Dat daar genoten is, behoeft nau welijks betoog. Te ongeveer 4 uur arriveerde het vroolijk gezelschap wederom te Haar lem, om daarna uiteen te gaan, om na dezen dag van ontspanning thans hunne indrukken mede te deelen. De kinderen sparen voor deze reis jes elke week een klein bedrag op «chool, om daarvan ééns per ja»r een uitstapje te maken, wat behalve dat het aangenaam is, tevens nuttig en leerzaam werkt. Harmonie. Voor een matinée, die deze vereeni- ging eerstdaags in het park van het Brongebouw geven zal, is een uitnoo- diging gezonden aan do weezen der verschillende gezindten en van het Stads-Armhuis. Van een paar dezer inrichtingen is reeds bericht ontvan gen, dat van dit aanbod gaarne ge bruik zal worden gemaakt. AANRIJDING. Gisterenmiddag half 1 uur, werd 'n klein dienstmeisje, dat voor haar me vrouw soep en groenten naar een zie ke moest brengen, door een dame, die uit de Groote Houtstraat kwam fiet sen, aangereden en omver gegooid. De groenten lag op straat, het kind kreeg een gedeelte van de soep over haar jurk en bezeerde zich ook den arm in haar vai. in plaats, dat de dame bel hel kind eenige verontschuldiging aonüood, gaf zij haar nog een standje. Door een dienstmeisje vau het Houtplein werd het kind binnen gehaald, om wat op haar verhaal te komen. De DrinkhaL De Drinkhal is Donderdag door 55 Personen bezocht. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. A. van Egmond, alhier, is benoemd tot beambte bij de H. IJ. S. M., te Schiedam, afd. goederenvervoer. HAARLEMMERL1EDE. BOUW VAN EEN GASHOUDER. Voor den bouw van den gashouder enz. is door de gemeente aangekocht een perceel land aan den Rijksstraat weg, westelijk van het dorp. SCHOTEN. Het bestuur van de afd. Schoten der Ned. Vereen, tot afsch. van alco- holh. dranken, is door andere verdee ling der functies en nieuwe verkie zing, thans samengesteld uit de hee- ren: A. Stijntjes, Voorzitter; H. F. Oets, Spaansche Vaartstraat 100, Schoten, Secretaris, J. Pieters, Pen- nii-gm.; A. Knol en llijma, Commis sarissen. BEVERWIJK. „Het Volk" meldt: Dezer dagen ver gaderde de federatie der S. D. A. P. Zonder kennisgeving waren afwezig de afd. Limmen en Assendelft. Op de groslijst van candidaten voor de Kamerverkiezing in 1913 werden ge plaatst (alfabetisch): Van Leeuwen te Utrecht, Matthijsen te Amsterdam, Nagtzaam te Haarlem en Verton te Schoten. In Augustus zal per referen dum door de leden worden beslist. Het dagelijksch bestuur zetelt thans te Schoten en bestaat uit: W. F. le Fèbre, voorzitter, A. G. Boeree, secre taris, A. Langerhuizen, penningmees ter. HAARLEMMERMEER. Publieke veiling. Door notaris Heinsius te Hoofddorp is gisteren in Hotel de Landbouw, al daar, publiek geveild: Een huis, ge merkt G 45, met schuren en „het recht vau opstal op den grond tot Febr. 1928", ter gezamenlijke grootte van 8 36 Aren, staande en gelegen aan den ringdijk nabij de Cruquius, in deze gemeente. Gekocht door A. Poen, alhier, voor 800. Overgeplaatst Met ingang van 20 Juli 1912 is de rijksveldwachter E. F. 11. Holema, te Amsterdam, overgeplaatst naar deze gemeente, ter standplaats Hoofddorp. Benoemd. Tot onderwijzer aan de R.-K. Maria- school aan den Spaaruwouderweg in deze gemeente, is benoemd de heer G. J. Vonk, te Zoetermeer. HOUTRAKPOLDER. Tot opzichter van den polder is be noemd de heer M. Kion, alhier. U MUIDEN. De St.-Ct. vam 19 Juli no. 167, bevat de goedkeuring der statuten van de Naaml. Venn.: Stoomvissclierij-Maat- schappij „Nederland" te Umuiden. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van 30 jareu en werkt met een kapitaal van f 40.00 verdeeld in aandeelen van f 1000. Ook bevat de St Srt. goedkeuring der akten van de Naamlooze Vennoot schap Stoomvisscherij Duitschland" te IJmulden, eveneens aangegaan voor den tijd van 30 jaar en werkendo met oen kapitaal van f 40.000. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: G. Tilmans, Wiesbaden, idem, 2 p. J. Geasly, Manchester, idem. Mr. Wegelin, Frankfort, idem, 6 p. S. Budge, idem, Grand Hotel, 4 p. G. Tilmans, Wiesbaden, idem. J. P. Nord Thomson, Amsterdam, idem. Von Göler, Wamlsbek, idem, 5 pers. Mr. Granaat, Bloemcndnal, idem. E. Weiier, Frankfort, idem, 8 pers. Rust, Amsterdam, Poststraat 6, 4 p. Freytel, idem, Van Ostadestraat 7, 4 personen. Berlijn, Amsterdam, idem, 5 pers. M. D. de Lange, idcin, Zandv. Laan 4, 6 pers. Castelein, idem, Heemskerkstraat 7, 8 personen. Mr. II. vau Manen, idem, Burgem. Engeibertstraat 50, 8 pers. M. de Waal, Overveen, Hoogeweg 60, 4 personen. H. Petri, Haarlem, idem, 4 pers. Van der Bijl, Amsterdam, Duinweg 10. 6 pers. binnenland UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is mot ingang van 1 September benoemd tot leer aar R. H. B. S. te Roermond, J. H. Roog, thans tijdelijk leeraar aan die school. Is A. M. van Roosendaal, te 's-Gra- veuhage, met ingang van 7 Juli, voor den tijd van 3 maanden, opnieuw be noemd tot adjunct-inspecteur der vis- scherijen. Is pensioen verleend aan J. Peppel man van Kampen, wed. II. Melius, comm. bel. 1ste klasse, 268 N. II. Knoppers, wed. B. Horensma, bew. 2de klasse strafgevangenis, 195 E. H. Sandkuyl, wed. W. A. II. van Hor sen, smid, tevens onderwijzer in het hoefbeslag aan de Rijksvoeartsenij- school, 4liü; J. Ravensfiorst, wen. A. W Ravenshorst, onderw. Rijksnor maallessen, 1115 S. Reitsema, wed. J. van der Molen, Rijksveldw. (brig, til..), 210 B. Tijken, wed. M. J. van Rennen, bewaarder strafgevangenis. 180; P. Kooreman, wed. W. F. Smit, brieveng., 1180 J VV. Hylkoma, wed. W. K. do Ruiter, brieven- en telegr. besteller, '238; J. Kluver, wed. F. A. van Vuuren, commies oer telegrafie lste klasse, 690M. Barten, wed G. J. Welie, brieveng., 389; A. J C. Meys, wed. J. Buisman, dir. tele- graafk., 1242 U. F. en G. B. Smit, kinderen uit hel huwelijk van nu wij len den brievenbesteller J. Smit, met nu wijlen C. L. J. Broekhoff, /125;J. Ravenhorst, wed. A. Ravenhorst, hoofd openbare lagere school, ƒ389; W Koning, wed. G. S. van der ou de id. id., ƒ345. Is met ingang van 1 November 1912 benoemd bij ue artillerie, tot comm. van ue luslr.-coiup., kupitein J. A. Branuon, van hei, 4de regiment ves ting-ar uiten e overgeplaatst uij tiet 4de regiment vesi.u.g-ai uilene, Kapi tein J. a. Kriegei, comm. van de m- str.-comp., ondei eervolle ontnellmg uil zijne tegen woo rui gv betieiikmg. is met ingang van lo Juli aan uen lo-iuiteiiunt G. leunisaen, van liet 11de regiment infanterie, op aanvia- ge onder verplichting om ter bosciuü- king te blijven, eervol ontslag uit den militairen dienst veneend onuer toe kenning van 1037 's jaars en met be noeming bij het reserve-jiersoneei oer lauomacm, tol re-s.-le-luit. bij hel lie reg. infanterie. is met ingang van lb Juli aan kapi tein G. A. Muller, van het 7de regi ment infanterie, ter zake van li- cuaauisgebr. eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toe kenning van eon pensioen van 14z4 's juars. Is J. M. A. J..H. von Freytag Drab- be, arts, met ingang van 1 Augustus benoemd tot officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht VERKIEZING PKOV. STATEN ZUID-HOLLAND. Bij de gisteren te s-Gravenhage ge houden verkiezing voor een lid der Prov. Staten (vacature B. Janse Johz.) werden ungobiacht 10471 gel dige stemmen. Volstrekte meerder heid 5236. Hiervan verkregen de heeren K. ter Laan (S.D.) 3656, mr. M. de Mos (U. L. en V. L.) 4634 en R. A. van Sandick (V.D.) 2181 stommen, zoodat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren Ter Laan en De Mos. RAADSVERKIEZING s-GRAVEN- HAGE. De verkiezing voor den Gemeente raad in district lil \vacature nu wij len P. J. v. d. Burgh) had den vol genden uitslag: L.igebrachte geldige stemmen 4435. Volstrekte meerderheid 2218. Ilierv an verkregen de heeren mr. P. Droogleover Fortuyn (U. L. en V.L.) 2692, J. C. do Bruyue (S.D.) 582, lh. P. C. van Dooien V1LK. eu A.R.) Iü66, N D. Kuiper (V.D.j 95 stemmen. Zoo dat gekozen is de heer Droogleever Fortuyn. GEHEELONTHOUDING. Blijkens het verslag over 19111912 van den Nedertundsohen Geheolont- houdersbond telde de bond einde Juni 6 afdeelingen met 2589 leden, bene vens 57 algemeene leden, liet leden tal vermeerderde met 438, terwijl 7 nieuwe afdeelingou bij den bond kwa men, namelijk Bellingwolde, Breda, 's-Gravenhage II, Heer Hugowaard, Hilversum II, Middelburg en Velsen Opgeheven werden de afdeeiingen Dirkahorn en Haarlem. ORANJEBLOEM. Naar men uit betrouwbare bron aan de Stand, meedeelt, heeft zich een comité gevormd, me* het doel op den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin, een bloempje Oranje- bloem ten verkoop te doen aanbie den. De opbrengst hiervan zal ton ba te komen van een philontropischcu arbe'd van groote beteekenis, zoo voor ons land als voor onze Overzeesche bezittingen. Geëerde namen uit den lande heb ben zich aan dit plan willen verbin den. INLICHTINGEN GEVRAAGD. Het rijksschooltoezicht heeft het ge meentebestuur van Sappemeer inlich tingen gevraagd over de weigering van 12 onderwijzers om deel te nemen aan de viering van dc schoolfeesten, bij gelegenheid van het bezoek van de Konintrln. EEN ZONDERLING is zeker de dief, die uit de roef van een schuit twee jiuutoftuls.stal. Want het warentwee linkerpantoffels 1 INVALIDITEIT- EN CHDElÜJUMS- VEHZEKEKlNu. Men verwacht dat üe Commissie vau Voorbereiüing voor de Invulidi- teits- en Ouuerdoinsverzekern.g, die a.». Maandag in liet gebouw der i wee- ao Kamer bijeenkomt met Minister lalina, de geheele volgemie week aan hare werkzaamneden zal wijden. MINISTER HEEMSKERK. De munster van Binuenlaudsche Zaïieu, uu. Ueeuiskers, UenKt nog deze maand, eu wel in deu loop der voigei.de week, met zomerverlof de residentie te verlaten. DOOR DE HITTE. Te Elp (gem. VVesierbork) is tij dons het hooien K. S. aldaar, vader van 9 kinderen, door de Uitte bevan gen en kort daarop overleden. GRIEZELIGE VONDST. Nader wordt gemeld: Het lijk, dat door de Watergraafs- meersche j-iulitie is opgehaald, is her kend als dut van den 54-jarigen H. C. M., uit Amsterdam, die reeds gerui- men tijd de echtelijke woning veria- tel. had. Vermoedelijk zijn de beenen van den ongelukkige, nadat hij te water is geraakt, afgesneden door deu scherpen kant aan de kiel van de zandbakken. VOORGEWENDE INBRAAK. Naar aauleiding van het bericht be- trefleude een inbraak bij Van der Minne le Hoeven (N'.-Br.) waarbij 475 zou ontvreemd zijn, heeft de mare chaussee een uitgebreid onderzoek ingesteld en heeft zij eindelijk de vrouw tot bekentenis weten te krij gen, dal zij uit geldgebrek de inbraak voorgewend heeft. VERDRONKEN. Een 19-jarig matroos van de sleep boot „Risico 3" is te Lobit bij het zwemmen in den Rijn verdronken De ongelukkige verdween direct bij het te water gaan in de diepte, zoo dat zijn lijk niet is teruggevonden. Te Zevenhuizen (Z.-H.) is een hen gelaar uit Rotterdam in de Rotte verdronken. Zijn lijk is opgovischt. Hij laat een weduwe en vier kinde ren na. INTERPELLATIE IN DEN LE1D- SCIIEN GEMEENTERAAD. De Leidsche Tel.-correspondent schrijft ln de vorige raadszitting had prof. Heeris aan B. en W'. een tweetal vra gen gesteld, in verband met de voor eenige weken gehouden kermesse d'été op een terrein achter Posthof. Algemeen werd verzekerd, dat de alg. markt- en havenmeester deze kermis voornamelijk had geregeld en daaraan was veel aanstoot genomen door de burgerij, die deze clandestine kermis, waar de officieele kermis werd afge schaft, geen goed hart toedroeg. Wat is daarvan, vroeg prof. Heeris, en wat motief heeft geguldeu om ver gunning tut deze kernns te geven. Door afwezigheid vau den burge meester werd de beantwoording tot beden uitgestela. De voorzitter ant woordde iiu, dat hij den marktmeester had opgedragen eenig toezicht te hou den, ui liet belang der gemeente. Dal deze werkzaam is geweest in liet be lang van de ondernemers, was iets, dat de voorzitter, als hij thuis geweest was, niet had toegestaan. 11 ij nam echter aan, dat de ambtenaar ter goe der trouw is geweest. En was de toestemming tot het hou den dezer openbare vermakelijkheid, hierbij bod hij zich geplaatst op het standpunt der buigerlijKe vrijheid. In dien geen kwetsing der zeden en ver storing der orde te duchten is, mag hij dergelijke vermakelijkheden niet weigeren, al voelt hij er persoonlijk niets voor. Hetzelfde geldt voor het openlaten der kermisvermakelijkhe den des Zondagsavonds na 8 uur. En bij bevond zich hierbij in goed gezel schap, waar ook de burgemeesters van Rotterdam en Den Haag volgens dit systeem handelen, evenals ook zijn ambtsvoorganger, mr. De Ridder. Ver- schillende heeren, vooral van de rechterzijde, waren het hiermede niet eens, al kwam het niet tot het indienen van een motie of voorsteL VERDUISTERING VAN 47.000 K.G. PAPIER. Men meldt ons uit Amsterdam Dezer dagen is de handelaar in oud papiea-, de heer J. II. Menten in de Wijde Steeg tot de verrassonde ont dekking gekomen, dat te zijnen na- decle een hoeveelheid van niet min der da.n 47.000 K.G. papier ter waar- do van 560 ontstolen is. Deze verduistering moet over de laatste zes maanden hebben plaats gehad en kwain aan het licht toen bij het opmaken van de balans de ge noemde hoeveelheid papier, die in het verpakkingsmagazijn aan de Kostverlorenvaart aanwezig had moeten zijn, er niet. was. liet vermoe den, deze verduistering te hebben ge pleegd, viel op den voorman in dienst vau den heer Menton. Deze voorman werd naar aanleiding van het opge maakte proces-verbaal door de politie aangehouden, doch werd weder op vrije voeten gesteld, daar de aanwij zingen tegen hem te gering waren. De man, die reeds gerunnen tijd in den uienst van den heer Menten is, heeft vroeger reeds een dergelijk mis drijf, als waarvan hij nu verdacht wordt, begaan. EEN PRIJSVRAAG. Ingevolge opdracht van de 135ste algemeene vergadering der Maat schappij van Nijverheid brengt het hoofdbestuur dezer maatschappij in het orgaan het volgende ter kennis De Maatschappij van Nijverheid looft een prijs uit van één honderd gulden en de groote zilveren medaille der Maatschappij voor de beste be schrijving van de wijze waarop een NcderLandsolie uitvinding rondeerend werd gemaakt. De beschrijving moet omvatten: de wijze waarop de uitvinding werd ge daan, waarop zij voor de praktijk ge schikt gemaakt, waarop octrooi werd verkregen en waarop zij werd ver kocht en (of) thans wordt geëxploi teerd. In de toelichting lezen wij o. a., dat de antwoorden Ln handen zullen wor den gesteld van eeue commissie van beoordeebng, welke prae-advies uit brengt, waarna het hoofdbestuur be slist. CONGRES VOOR STAATS PENSIOEN. In de laatste bijeenkomst der Com missie uit den Bond voor Staatspeu- sionneering ter voorbereiding van bet Internationale Congres voor Staats pensioen, dat op 3 Augustus te Den Haag zal gehouden worden, werd medegedeeld, dat tot heden 76 bonden en vereenigineen (waaronder eenige politieke partijen) en 38 bondsafdee- lingen zich als leden van het congres hebben doen inschrijven. Het woord zal gevoerd worden door Mr Owen Evarrs, lid van de Eighty- club te Londen over de werking en de beteekenis der Old Ages Pension Act 1908; door den heer Feenstra over de vraag Wie krijgen in het ontwerp-Talma geen Staatspensioen?; door Haris Andersen, burgemeester van Rangers (Denemarken) overles Subverstions k la vieillesse en Dane- mark door Enka (mej. v. d. Vlies) o vai Staatspensioen en Christelijke liefde. Verder door Dr. Gustav Bang uit Kopenhagen en een bonds-spreker, terwijl in de avondvergadering Mr. Troelstra nog het woord zal voeren. Van het verhandelde op het congres wordt een stenografisch verslag op gemaakt, waarvan de deelnemende ereemgingen eik een tweetal a ƒ1 zullen nemen. De vergadering, die 's morgens te 10 uur aanvangt, wordt gehouden in den Dierentuin te 's-Gravenhage. EEN ONDERGESCHOVEN KIND. De Tel. meldt: In het begin van April werd te Tiel aangifte gedaan van de geboorte van een kind, waarvan het gerucht al spoedig vertelde, dat het een onder geschoven kind was, moeder een ongehuwde vrouw in het naburige dorp Ravensvvaaij (gemeente Maurik). Ambtshalve heeft de kanton rechter te Tiel in de laatste civiele zitting van liet kantongerecht als voogden van dit kind aangewezen den vader en den broeder van het Ravenswoaysche meisje. Met belangstelling wacht men af, wat nu verder de loop dezer ongewo ne zaak zal zijn, nu de voogden het beheer over dit kind kunnen doen gelden. ARBEIDERSWONINGEN. De architect C. L. de Koning te 's- Graveohage, heeft ingevolge opdracht en in overleg met den directeur van het Haagsche gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht aldaar, opgemaakt een plan voor den bouw van arbei derswoningen op het aan de Zuidwest zijde van het Afvoerkanaal te Scho- veningen gelegen gemeonteterrein. Volgens dit plan, waarmede B. en W. van 's-Gravenhage zich kunnen ver eenigen, kunnen aan op genoemd ter rein aan te leggen straten, 329 huizen, elk bevattende eène benedenwoning en eene bovenwoning, worden ge bouwd. B. en W. zouden in overescslem ming met voornoemde commissie thans vanwege de gemeente wenschen te doen uitvoeren een gedeelte van het plan, bevattende 86 huizen met even zoovele beneden- en bovenwo ningen, totaal alzoo 172 woningen waaronder 4 winkelwoningen. TEGEN DE WINKELSLUITING. De vereeniging Winkeliers en Han» delsbelangen te Rotterdam heeft aan den raad dier gemeente een adres ge zonden, waarin verzocht wordt afwij zend te beschikken op liet verzoek, de verplichte winkelsluiting aldaar in te voeren: Voorts wordt verzocht niet over te gaan tot tiet in bet leven roepen eener dusdanige veronieuing, vóór en aleer uit eene, liefst van gemeenten ege, op nieuw ingestelde enquête duidelijk is gebleken, dat werkelijk de meesten der Rotterdamsche winkeliers een wettelijk bepaald sluitingsuur voor huune winkels eu magazijnen wen- schel ijk achten. TENTOONSTELLING OP SCHEEP VAARTGEBIED. Blijkens net thans verschenen pro gramma der tentoonstelling op soiicepvaartgebied, welke het vol gend jaar te Amsterdam zal worden genoudeji, ter herdenking van het lUO jang bestaan onzer onafhanke lijkheid. zal zij de volgende groepen omvatten Groep 1. Historische verzameling van het Nederlandsche Zeewezen. Groep 2. Departement van marine. Groep 3. De overzeescbe bezittin gen. Groep 4 Groote scheepvaart, stoom- en zeilvaart. Groep 5. Stoomvaart op de binnen wateren en sleepdienst. Groep 6. Binnenvaart, motor- en zeilvaart. Groep 7. Watersport, zeil-, roei- en motor-snort. Groep 8. Scheepsbouw, scheeps werven, baggermateriaal, Droogdok- Inrichtingen. Groep 9. Stoom- en motor-scheeps machines modellen eu scheeps schroeven. Groep 10. Electriciteit bij de scheepvaart. Draadlooze telegrafie. Groep 11. Het verblijf aan boord. Meubileering. Moderne hygiënische maatregelen. Emigranten vervoer. Groep 12. Rivieren, kanalen en vaarten waterkoeringen, sluizen en bruggenbouw. Groep 13. Haveninrichtingen, be lichting, betonning, vuurtorens, loodswezen. Groep 14. Reddingswezen te water stormvvaarschuwingsdienst. Groep 15. Opleiding voor het scheepvaart- en visschersbodrijf en voor scheeps- en machinebouw. Groep 10. Expeditie- en cargadoors wezen. Vervoer-mrichtingen, eleva tors, tanks, enz., koelinrichtingen. Groep 17. Assurantiebedrijf bij de scheenvaart Groep 18. Zeevaartkundige instru menten, hydrografie. Groep 19. Handel en nijverheid op scheepvaartgebied, proviandeering van schépen, tuigage, zeilen, dekklee- den, uitrustingen, enz. Groep 20. Visseherij. Middelen te gen verontreiniging van lucht en wa ter. Groep 21. Vereenigingsvvezen fcij de scheenvaart. DE NIEUWE NOORD-A TLANTX SCHE ROUTEN. Wij lezen in „De Zee": „Zooals te verwachten was, zijn, als een gevolg van de Titauic-ramp, d» Noord-Atlantische routen verlegd. „Intusschen, wij meenen goed te doen er op te wijzen, dat in ander op zicht bij het leggen der nieuwe rou ten, wederom een bekrompen, zuinige hand aan het werk is gew eest. Wat zien we toch? De zuidelijkste punten van uitreis en thuisreis, welke vroe ger 1 graad in breedte verschilden, zijn thans slechts door 0 gr. 20 min. breedte-verschil gescheiden. Wat ia het gevolg hiervan? Dit: de routen der uit- en thuis-vaarders, die bij de vroegere regeling alleen bij de bogïn- en eindpunten (stel Scilly eu New- York) dicht naast elkander lagen, zijn nu in hun geheele lengte dichter naar elkaar gedrongen: de vroegere af stand van 1 graad tusschen de zuide lijkste punten der routen is ingekrom pen tot 20 min.! „Wij moeten bekennen, dat deze zuinigheid ons verwondert en teleur stelt. Een van de voornaamste rede nen, waarom indertijd do Noord-At lantische routen internationaal wer den geregeld, is: het voorkomen van aanvaringen. Men wilde Weet- en

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1