HAARLEM Groote Houtstraat 38. Laatste dag: der al weer een ongeluk op de FRANSCHE VLOOT. Aan boord van de torpedoboot Ter ror le Lyon heeft een ontploffing piaats gehad, waardoor 6 personen zijii gewond. Stadsnieuws ENGELSCHE INTERNATIONAL VISITING ASSOCIATION. Op Maandag 22 Juli komen hier ter slede de leden van de Erigelsche In ternationale Visiting Association die in het ilrongebouw hun rendez-vous zullen hebben, waar ook de verschil lende lezingen zullen worden gehou den. Daar zij om onze kermis te ont wijken een week vroeger komen dan gewoonlijk, kunnen allen die met het Parlement en met Onderwijs-inrich- ting iets te maken hebben, dit jaar niet meekomen, daar hunne vacantie eerst met Augustus begint. Het pro gramma der lezingen, die ook voor bet publiek a 0.6u toegankelijk zijn, zal bijtijds worden bekendgemaakt. Extra sc her m cursus. Van 3—30 Augustus wordt de serg.- maj.-instr. M. J. Vink le 's-Gravenlia- ge gedetacheerd ten einde aan do Norm. Schietschool een extra scherm- cursus te volgen. Nadat genoemde Bcrg.-maj -instr. dezen cursus zal hebben gevolgd wordt hij werkzaam gesteld bij het scherm onderwijs te Haarlem aan hot korps. Schietwedstrijd. Voor het vrijwillig en mililieknder van het IVe bataljon 10 reg. Inf., heeft lieden op de banen onder Ovcrveen een onderlinge sch:etwed strijd plaats gehad en wel op geweer en revolver. De prijzen werden behaald met ge weer resp. door serg. Beuzenberg, Ver kerk. Roodt Staal. Post en korporaal Opdenbrauwer, en met revolver dooi serg. le kl. de Haan, sergt.-maj. v. d. Lek, Moll, sergt. le kl. Eissens en 6crg.-maj. Bouwman. Benoeming. Aan de Christelijke school te Nieuw- Ven nep is benoemd tot onderwijzeres mej. J. Verweij van hier. DeWognummers. Naar wij vernemen zal'da Gemeng de Zangvereeniging .Jacob Kwast" uit Wognum, (meer bekend als de Wognumrhers), directeur de heer W. Saai, einde dezer maand een uitvoe ring van Gewijde Muziek geven in de Grooie Kerk te Haarlem. De organist Louis Robert zal eenigc Bolonummers spelen. Vechtende vrouwen. Hedenmorgen omstreeks half negen had in de Haasstraat een burentwist plaats tusschen twee vrouwen, welke twist zoo hoog liep. dat éen der vrou wen een bierfleschje opnam en daar mede de andere een hevigen slag le gen der. rechterslaap toebracht, waar door een bloedende wonde ontstond. De ruzie was uu spoedig geëindigd. GOUD- EN ZILVERSMEDEN. In den boekhandel zal verschijnen het sinds lange jaren met groote be langstelling verwachte werk van mer ken van Amsterdamsche goud- en zil versmeden, bewerkt door onzen stad genoot, den heer E. Voet Jr. Dit werk is het meest omvangrijke stuk van de reeks, welke over dit onderwerp zal verschijnen eD bevat 1-473 afbeeldin gen naar teekeningen van de oor spronkelijke merken door den heer Voet gemaakt. Voor verzamelaars en oudheidkun digen zal zuik een hnndleïding zeker onmisbaar zijn. De heer Voet lieert voor eenige jaren ook het Haarlem- sclie goud- en zilverstnedengilde be handeld. Afschaffiug. Bij gelegenheid van de algeraeene verg 'dering der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken biedt de afd. Haarlem den bezoekers der Alg Verg. een tram- en wandeltocht aan. Tramtocht naar Bloemendaal en te rm;. Wandeling door 't Bloemendaalsche Bosch, langs Meerenberg naar Je ruï ne van Brederode, Duinendaalscho park en Koniuginneduin met orion- ïèprtafel. NOORD-HOLLANDSCH ZENDINGSFEEST. Op het. 'zestiende Provinciaal Noord- Hollandsch Zendir gsfeest, dat Woens dag 21 Augustus a. s wordt gehouden op het landgoed ..Waterland", van jhr. inr. J. W. G Bc-reel van Hoelan- den. te Velsen. zullen de volgende spre kers optreden met de ouderstaande onderwerpen Dr. J A. Cramer, Herv. pred. te 's-Gravenhage Openingsrede. Ds. B. Baijon, Herv. pred. te Half weg „l of I". Dr. J. F. Beerens, Herv. pred. te Doesburg „Het godsdienstige hei dendom Ds. T. Doevedans, Herv. pred. te Amsterdam „Te veel zegen". De heer J. Fortgens, zendeling op Halmaheira „De zendeling op Hal- maheira". Dr. J. G. Geelkerken, Ger. pred. te Epe „De Evangelisatie der wereld in dit geslacht". Ds. G. Koning, Herv. pred. te Enk- huizen „Genadetijden". De heer F. W. A. Itorff, zendeling onder Israel, te Amsterdam „Israël en liet evangelie". Ds. J. II. Welters, Herv, pred. le Heemstede„Ontgoocheling, Aan bidding". Ds. G. Posthumus Meijjes, Herv. pred te Zaudvoort Slotrede. Het gezang zal begeleid worden door de Christelijke fanfarecorpsen „Nut en Genoegen" te Edam, en „Halleluja" te Monnikendam. Militaire Zaken. De reserve 2de-luit H. ii. Sprengers van het 7de landweerdistrict, is bij het 10de reg. inf. te Haarlem voor den tijd van 3 weken onder de wapenen geko men. Examen hoofdact e. Voor het examen te Amsterdam ia geslaagd de heer G. A. Aalderink te Velseroord.' Rubriek voor Vragen Geabonneerd'!! hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Hedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nanra en vroonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht pwirlirinken. VRAAG. Ik woon in een beneden huis k 250 gld. per jaar. Het belasting biljet is ingevuld huurwaarde 14 gld. Is dat accoord ANTWOORD Voor een huurwaarde van 250 bedraagt de belasting ƒ13.20. VRAAG. Ik heb veel last van jon gens, die voor en onder mijn winkel raam zitten. Wat moet ik hiertegen doen. ANTWOORD. Wend u tot de politie. VRAAG. Waar zetelt de Schoolcom missie en wanneer is die te sproken en in welk lokaal ANTWOORD Welke commissie be doelt u, de commissie van toezicht op het L. O. of een der drie commissies tot wering van schoolverzuim Welke is de goedkoojist^ reisgelegen heid voor een jongetje van 5 jaar naar Groningen ANTW OORD. Dit is een lastige quaestie. Een kind van 5 jaar is niet alleen per trein of boot tezenden. U moet dus in elk geval een geleider op zoeken. De kosten van de reis over land of over de Zuiderzee veischillen niet veel. VRAAG. Wat is de kortste weg per fiets naar Utrecht? Hceveel K.M. af stand is dat ANTWOORD. Amsterdam, Abcoude, Breukelen, Utrecht. De afstand is ruim GO K.M. ANTWOORD. Is er een stoomboot- orderneming naar Don Haag of Scbe- verungen, die behalve goederen ook passagiers meeneemt Waar is het adres 'l ANTWOORD. Er varen van Haar lem wel vrachtbooten op Den Haag, maar geen passagiereschepen. VRAAG. Ik hel) een huis gehuurd voor 11,50 per week. Nu zijn er zoo veel miereu, dat de kn deren er met van slapen kunnen. Ik heb er over ge klaagd, nu is di huisbaas zoo kwaad, dat hij me de huui een kwartje ver hoogt. Heeft hij daar ïecht toe ANTW OORD. De huisbaas heeft ze ker recht de hum le verhoogen. Staat dit u niet aan, dan kan u 't huis ver laten. VRAAG. Gaarne vernam ik van U de artikelen 66, 1 26, 368. 3 j en 69 der Bouw verordening, alhier bene vens artikel 16 der Woningwet ANTWOORD. Wij kunnen cuze plaatsruimte voor dergelijke mededee- lingen niet beschikbaar stellen. Ver voeg u tut het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht aan 't Pand, alhier. VRAAG. Heeft een keukenmeisje, "dat 2 1/2 jaar in dienst is en een dag meisje, dat 1 jaar in dienst is, recht cp vacantie AN i WOORD. Een dienstmeisje heelt geen recht op vacantie, wan neer dit bij de indiensttreding niet be dongen is. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. GEMEEN ÏERAAD. De Raad is Donderdagmiddag om drie uur in spoedeiscbeude vergade ring bijeengekomen. Afwezig is de heer Bispinck, als de VOORZITTER, Jhr. Bas Backer, de vergadering opent. Spr. deelt mede dut B. en W. thans een wijziging in de concessie-voor waarden voorstellen, n.l. om de tram lijn te doen doortrekken tot bij den overweg van den spoorweg Haarlem- Zandvoort. Dit naar aanleiding van gehouden bespreking met de Hull. lJz. Spoorw.- Maatschappij. Den heer DE ROO VAN ALDEWE- Rn.LT verbaast liet, dat nu alweer een ander voorstel wordt gedaan, en stelt voor om vast te houden aan het eens oorspronkelijke voornemen: de tram lol het station Overveen te doen door- loopen. Wethouder VAN TIENHOVEN waarschuwt hiervoor, liet doortrek ken lot het station Overveen zou een groote vertraging tengevolge hebben e spr. gelooft bovendien niet dat de spoorwegmaatschappij over liet be zwaar zou heenstappen. De VOORZITTER wijst er op, dat men een gevaarlijke kruising van twee lijnen zou krijgen, waar boven dien extra toezicht noodig zou zijn. En dat alleen, om de menscheu 20 M. verder te laten uitstappen. Boven dien zullen Gedeputeerden en de Re geering nooit een dergelijk plan goed keuren. Nadat de concessie is voorgelezen, en de leden geen bezwaren hebben te gen de artikelen blijken te hebben, brengt de Voorzitter haar in stem ming en wordt zij aangenomen met één stem tegen (die van den heer De Roo van Aldcwerelt). Bij de Rondvraag merkt de heer LAAN op, dat naar hij vernomen heeft, liet schadelijk voor de oogen is als stof opwaait van we gen, die met petroleum-residu be sproeid zijn. Spr. verzoekt B. en W., eens te onderzoeken naar dit middel. Do VOORZITTER zegt dit toe. SCHOTEN. Koninginnedag. In de Donderdagavond gehouden vergadering der vereeniging Koning innedag Schoten is met algemeene stemmen besloten op Itoningin's ver jaardag een boottocht naar Zaandam to organiseeren. HEEMSTEDE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Maandag, den 22en Juli 1912, des avonds om acht uur. Agenda: 1. Aanbieding der rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, van de Gasfabriek, van de Duinwaterleiding en van de Gemeente, aile over 1911, met vaststelling van eene af- en over schrijving. 2. Vaststelling bouwplan „Water vliet". 3. Voorstel van B. en W. om aan den veldwachter VV. Schotvanger, oen bijdrage te vérleenen voor het houden van een gediplomeerden politiehond. 4. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een terrein bij de GJippcr- brug voor de stichting van een veld wachterswoning met brandspuithuis en arrestantenlokaal, tot stichting tan die gebouwen, en tot verbouwing! tan het brandspuithuis aan den Koe- j dicfstol. 5. Voorstellen tot uitbreiding van het hoofdbuizennet der gas- en water leiding. 6. Voorstel betreffende gaslevering door Heemstede aan Bloemendaal (Vogelenzang). 7. Ingekomen stukken en mededeo- lingen. 8. Zitting met gesloten deuren. BEVERWIJK. Donderdagavond tegen donker wa ren een paar jongens aan het spelen op een vlot in de Zwaaihaven alhier. De 12-jarige J. Tweehuizen had daar bij het ongeluk in 't water te vallen. Eerst een uur later werd hij leven loos opgehaald. GEREHABILITEERD. „Kennemerland" schrijft Zooals bekend, is onze plaatsgenoot de heer A. van Essen indertijd onder verdenking gekomen als slager worst te hebben iri den handel gebracht, waarin verkeerde voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen werden aan getroffen. De justitie bemoeide zich met het geval, doch deze verzuimde zich uit te spreken omtrent de kwestie waardoor zeer tot zijn schade, de ver denking op den slager Van Essen bleef rusten. Bij het laatste bezoek van Z.Ex. den Commissaris der Koningin aan onze gemeente, wendde de heer Van Essen zich tot deze autoriteit, met verzoek om ziju tusschenkomst. Ouder dato 15 Juli 1912 ontving de lieer Van Essen een officieel schrijven van het parket van den officier van Justitie te Haarlem, waarin hem werd medegedeeld, „dat niets is kunnen blijken, dat de verdachte vleeschwa- ren lreslanddeelen bevatten, die nadee- lig zouden zijn voor de gezondheid". Uit dit schrijven blijkt dus, dat liet gerechtelijk scheikundig onderzoek, geheel ten gunste van den onder ver denking gebrachtte is uitgevallen. HAARLEMMERMEER. Woningnood. Te Hoofddorp en ook te Nieuw-Ven- nep heersclit thans een ware woning nood. In verband met de komst van het spoorwegpersoneel dat te Hoofd dorp moet worden gehuisvest, loopt het storm om de nog leegstaande of de eerlang leeg komende woningen te huren. Dat zulks op die prijzen grooten in vloed uitoefent behoeft natuurlijk geen nader betoog. Kamerverkiezing 1913. Naar wij uit goede bron vernemen zal door de liberale partij in het dis trict Haarlemmermeer, bij de Tweede Kamerverkiezing in 1913, een candi- datuur aangeboden worden aan den heer Korthals Altes te Zandvoort. SLOTERDIJK. De heer J. Dijkstra, alhier, staat op de voordracht voor onderwijzer te Amsterdam. ZANDVOORT. TWEE-AUGUSTUS-\ EltEENIGING. Evenals vorige jaren zal, zoo lezen wij in de Zandv. B.-C., ook in dit jaar de verjaardag Van H. M. de Koningin- Moeder alhier feestelijk herdacht wor den, voor welk doel de „Twee-Augus- tus-Vereeniging" alhier feesten orga niseert. Was het in de laatste jaren steeds gewoonte die op 1 en 2 Augus tus te houden, thans zullen ze op 2 en 3 Augustus plaats hebben. In eene Vrijdag j.l. gehouden ver gadering is het programma vuorloo- pig vastgesteld. Up Vrijdag 2 Augus tus des vooriniddugs te lü uur zal de vestingbouwwedstrijd aan het strand bij Calé „Germaniagehouden wor den. Het niodel van de vesting zal duidelijk op een bord woruen geschil derd, waarbij tevens tie piuitegrond- teakeiung, zoodal de jougelui een goed beeld krijgen van hetgeen ge maakt moet worden. Dienzelfdeu dag 's avonds 8 uur zal een liclitoptocht women gehouden, voor welk üoel de veieemging een aantal lampions nesch.kuaar Zal stel len. Zuterdag, 3 Augustus ues voormal- i dags ie 9 1/2 uur zullen de verschil-1 leiuie wedstrijden een aanvang ne- men op hot terras van hotel Grout- Badhuis". Het programma dier wed strijden is nog niet definitief vastge steld, zoodat we dat nog niet kunnen mededeel en. Wel kunnen we vast mel den, dat er op zullen voorkomen: Wiel- rijden (langzaam) op een plank en wiel rijden (ringsteken). We doelen dit mede, opdat jongelui, die daaraan willen mededoen zich reeds' nu kun nen gaan oefenen. De wedstrijd zal daardoor belangwekkender worden. 's Middags te 3 uur zal de prijsuit- deeling plaats bobben ui de concert zaal van het „Groot Badhuis". Zoo wel de prijzen van de wedstrijden, d.e Zaterdag zijn gehouden, als die van den vesting-bouw-wedstrijd zullen op Zaterdagmiddag worden uitgereikt. Wij melden dit, uindat men dikwijls in de veronderstelling is, dat de prij zen van den vestingbouw-wedstrijd di rect na afloop daarvan worden ge geven. Zaterdag 3 Augustus 's avonds te 7 1/2 uur zal een groot kinderbal plaats hebben in de Concertzaal van het „Groot Badhuis", waarna te 10 uur een vuurwerk zal worden afge stoken. Ten slotte een groot bal. De leiding der feesten is opgedra gen aan de lieeren Martin uit Haar lem. Aangekomen vreemdelingen: Beinemaun, Frankfort, Grand Ilo- teJ, 6 pers. Kleciic, Hilversum, idem, 2 pers. Potticher, Osnabruck, Hotel Beau Site. 5 personen. Davis, Berlijn, idem, 4 personen. Den Boschv. d. Bosch, Neuchatel, idem, 2 personen. Lutge, Amsterdam, 2 personen. E. 11. Enthoven, idem. idem, 6 pers. M. Salomons, Brussel, idem. G. B. Dunlop, Amsterdam, idem, 5 personen. A. Bol te, idem, idem, 3 pers. Vailers, Aken, idem, idem. J. Apollans, Frankfort a. M., idem. A. B. van Holhemd, Amsterdam, idem, 6 pers. H. Jansen, Haarlem, idem, 6 pers. F. bchwarzendal. Paderbon, idem, 2 personen. Wallach, Naumburg, idem. Iverkenbosch, Berlijn, idem, 3 pers. E. Wellens, South Elfia ,idem. Schulte, Rotterdam, Zeestraat 12- 14, 2 pcreoneu. B. Bernards, Karlsruh, idem. Dr. A. Arnheim, Keulen, idem, 4 p. M. Hess, Hamburg, idem, 2 pers. A. Hegen, Amsterdam, Van Ostade- slraat 8, 5 personen. Baruch, Berlijn, Hotel Belvédère. J. Trumper, idem, idem. Ton Cate, Almelo. Groot Badhuis, 3 personen. J. Eerkmann, Kevelaar, idem. W. Heinricy, Dusseldorf, idem. Mevr. van Wierum, Groningen, Ho tel Driehuizen. A. Prins, Sliedrecht, idem. J. Hovinga, Delfzijl, idem. B. Rotli, Frankfort a. M., idem. Mej. Herman, Antwerpen, idem. D. Bucher, Groningen, 2 pers. 11. Brandvoort, Enschedé, idem. Mi-, Wolff, Birmingham, llotel d'Orange. B. en G. Ziegel, New-York, idem, 2 personen. Pers-Overzicht POLITIEKE ONTWIKKELING EN PARTIJLEIDING. In de (Chr.. Ilist.) „Nederlander" treffen wij het volgende artikel aan: De anti-revolutionaire pers is er steeds op uit, de anti-revolutionaire Kamerleden te complimentoeren over hun zwijgzaamheid ook hij de ge wichtigste wetsontwerpen. Voor de Christelijk-Iiïstorischon. die zoo vrij zijn, hunne bezwaren openlijk te be spreken. heeft die pers niets over dan minachtende sneers. Wij hebben daar maar liefst het stilzwijgen toe gedaan. Maar in de laatste dagen voelt die pers. naar het schijnt, zich toch wat .-rustig. De Bakkerswet is jaren lang in be- j handeling geweest. Niemand scheen van bakkerstoestanden beier op de hoogte dan de Minister Talma, de 1 man van Patrimonium, waarin de quaestie voortdurend besproken was. Van verschillende zijden kwamen i er bezwaren maar van de anti-revo lutionairen hoorde men niets, 't Wa ren vooral anti-revolutionairen en enkele radicale Roomsch-Katholieken. die maar steeds op behandeling aan drongen, ook toen zij, die voer een échec vreesden, den Minister dat échec wenschten te besparen. De Chr. Histnrischen worden in do a.-r. pers voortdurend om hun bezwaren in een hatelijk daglicht geplaatst. In de Kamer zwegen de anti-revo lutionairen, wirr roeping het immers is goed te keuren wat op de partij programma's s'nnf, en daarmee uit. Alle nuti-revnlnf ionniren. np een n^ar uitzonderingen na, hielpen, zonder aan het debat deel te nemen, als één man de amendementen verwerpen, die van Christeiijk-Historische zijde (De Visser, Snoeck Henkemans, De Geer) werden voorgesteld, om aan de bezwaren tegemoet te komen. De wet moest er door, zóó als Minister Tal- rna haar ontworpen had. Maar toen de eindstemming kwam, viel het ontwerp met groote meerder heid. Slechts vijftien anti-revolutio nairen voor! Verscheidene» hunner bleven weg, hetgeen hun, door de geestverwante pers, als een goede daad wordt aangerekend Zwijgende leden, die met geen woord hun poli tieke „bondgenooten", de Christelijk- I-Iistorischen, hadden gesteund, toen dezen Ivet ontwerp aannemelijk poog den te maken, hebben mee het ontwerp doen vallen. Maar men zat toch een beetje verlegen met den chef. 't Ging toch moeilijk, alleen die afvallige Chris- telljk-Historischen te brandmerken, waar de leider zelf door zijn afwezig heid bij de stemming geschitterd had, tengevolge waarvan oen deel zijner volgelingen den noodigen moed kreeg, om door stemming of onthou ding de totstandkoming van het ont werp te verijdelen. (1) En wat geschiedt nu? Eerst schrijft „De Standaard", in echt Kuvperiaanschen stijl, een stuk, waarin Patrimonium, dat zich hier en daar uiterst verbolgen lvtoonde, in gloeiende bewoordingen geprezen werd over de heftigheid, waarmee het aan zijn verontwaardiging lucht gaf. Zóó moest het gaan. DAt was leven. DA' beloofde ook voor de toekomst. Het volk moet zich doen hooren: zelfs het woord „keffen" werd gebezigd- Maar het merkwaardige artikel eindigde met de leuke opmerking, „dat 't om Christus' wille, ook voor het anti-revolutionair beginsel heeft le ijveren, ja, dat zelfs 't hebt God lief gaat vóór 't Hebt uw naas ten lief. hebben onze broeders daarbij waarlijk niet vergeten. „Alleen maar. hun was niet gezegd, dat dit er in zat." Die goede PatrimoniérsZij zijn zoo goed keffen moeten ze „met klem moet de democratische toon worden ingezet"dat. „schijnbaar goedmoedige Patrimonium kan als 't er op aankomt, zijn tanden laten zien." Maar ze weten uit zich zelf niet, waar het eigenlijk om gaat. Jaren lang maken zij veel beweging, zetten een actie op touw praten er wat op losmaar „de leiding was ver keerd"hun was niet aangezegd, dat (1) Wij moeion hier uitdrukkelijk de aandacht vestigen op den heer Middelberg, die wèl gepoogd heeft het ontwerp ie verbeteren door te stem men voor amendementen van Chris tel ij k-Historischen en tevens stemde vóór het ontwerp. Een zelfstandig heid van oordeel, die weldadig aan doet. het wetsontwerp in strijd was rnet het eerste gebod „God lief te heb ben." Zoo iets moest „De Nederlander" eens gezegd hebben Misschien heeft „De Standaard" wel gevoeld, dut zóó toch een weinig te erg met de goede lièn werd gesold. Ten minste levert het blad thans uit voerige betoogen om het standpunt te verdedigen, door de dlssentieerende anti-revolutionairen tegen de Bak kerswet ingenomen, redeneeringen zooals de Chrlstelijk-llistorischen er vele hebben gehouden, toen hc-t nog tijd was In 't voorbijgaan merken wij op, dat ..De Standaard" nog geen woont gezegd beeft over een andere puzzle, die er ook „in zit"namelijk of het misschien niet strijdig is met liet an dere gebod, „gij zult uwen naaste liefhebben als u zelven", wanneer de wet een bedrijfsvorm onmogelijk maakt, die zich ontwikkeld heeft oii- dei de bestaande wetgeving, en die op zich zelve ouK nu-t in strijd is niet de wetten der zedelijkheid. Of het wel aangaat anders dan in uitersten nood een rechtmatig bedrijf te vernietigen ter wille van anderen, die hetzelfde bedrijf op andere wijze uitoefenen Laat ons hopen, dat or.k deze puzzle nog tijdig zal worden onder de oogen gezien. Dat liet nu althans zal wor den „aangezegd", terwijl de zaak in behandeling is. Doch om op de zaak terug te ko men. Than s. nu de znnk is beslist., komt men mot argumenten aan, niet in de Kamer, maar in de pers. Ts dat niet teekenend In de Volksvertegenwoordiging zwijgen en stemmen Alleen bij groo te gelegen heden eens eene gronf*, nrincïpieele oratie, Door een leider Maar een gewoon lid moet overtuigd zijn als hij binnenkomt en behoeft niemand te overtuigen, want alles 's var te voren gereed gemaakt Die niet meegaat is een „brekespel". Buiten de Volksvertegenwoordi ging neeft men het „houfdbia-f", dat da lijnen trekt Hebben de volgelin gen het niet goed begrepen, dan moe ten zij nader worden ingelicht. Het volk :s wel goed, heeft ouk intuïtie, maar het moet hen toch even worden „aangezegd" Ook dat gebeurt alweer in eigen kring Geen flink open de bat Met dissentieerende geestverwan ten in discussie te treden „De Stan daard" heeft liet 0116 bij haar laatste jubileum nog eens recht duidelijk uiteengezet is zeer ontactisch Men heeft in de pers alleen met aangeslo ten geestverwanten te doen, die inue- ten worden gevormd naar het inzicht des leiders. Men ziet wat op die wijze terecht komt van een open en vrije discussie ten aauhoore des volks en van eene billijke booordeeling van dissentiee rende medestanders, alsmede waartoe de volksvertegenwoordiging zelve verlaagd wordt. Voortdurend blijven wij op deze manier van handelen de aandacht vestigen. Er zijn er, die aan de methode der Christel ij k-Historischen de voorkeur geven, al lijdt de eenheid soms daar onder. Ons schijnt zij met den aard onzer instellingen meer in overeen stemming, dan de leiding der anti revolutionaire partij. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Samarinda, tan Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Juli te Port- Said. Het st. Prinses Juliana arriveerde 18 Juli van Batavia te Amsterdam. Het st. Ambon arriveerde 18 Juli v. Java 1. v. Londen te Amsterdam. Het st. Besoeki, van Java naar Rot terdam, arriveerde 18 Juli te Suez. Het st. Krakatau, van Amsterdam naar Batavia, posseerde 18 Juli Po- Het st. Sumatra, van Amsterdam n. Bataria, passeerde 18 Juli Kaap Fora. Het st. Timor, van Amsterdam n. Batavia, passeerde 18 Juli Gibraltar. Het st. Maasland, vnn Amsterdam naar Buenos Ayres, arriveerde 18 Juli le Montevideo. Het si. Rijnland, van Amsterdam n Buenos Ayres, vertrok 18 Juli van Leixoes. Het st. Lutzow, van Rotterdam n Japan, arriveerde 17 Juli te Penang. Het st. Potsdam, van New-Yoik n Rotterdam, passeerde 18 Juli nam. I uur Lizard. Het st. Celebes, van Batavia naai Amsterdam, vertrok 18 Juli van Port Said. OPRUIM

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7