SPORT EN WEDSTRIJDEN iïi Haarlem's Dagblad. CSr-ioSsL©t. Zwemmen. Cricket. DE le KLASSE. Hermes kwam Zondag niet op te gen Rood en Wit. De wedstrijd wordt nu wellicht nog een later tijdstip ge speeld. VOLHARDING—HAARLEM. Een wedstrijd, waarin goede tota len gemaakt zijn. Volharding hat eerst. Op 49 zijn drie wickets neer (Gerke, Ferman en Healeyj maar daarna gaat het beter met Volhar ding. Van Loon scoort snel met Kor te nhorst en als de laatste uit is brengt eerstgenoemde met Mesch samen het totaal van 4 voor 95 op 5 voor 222. Dan wordt Van Loon voor 81 gebowld, en Volharding sluit de innings op 265, als er 8 wickets neer zijn en Mesch juist z'n century heeft (100 not out), Gerke heeft 29 gescoord. Van de zes Haarlemmers, die gebowld hebben, heeft Angenent met 3 voor 38 het meeste succes gehad. Haarlem bereikt daarna liet goede totaal van 193, en verliest dus met 73 rui s op de eerste innings. Kruseman is topscorer met 34. Verder maakt Oostenbroek 33, Angenent 31 en J. J. van den Berg 24. Van Ren terg hem neemt 5 wickets voor 71 runs. 's-Gr. C. C.—HILVERSUM. Zooals te verwachten was, wint de Haagsche gemakkelijk. Hilversum be gint met 40, waarvan Henri v. Boo- ven er nog 20 maakt en Kluigenspoor 8. De Haagsche antwoordt met 249 (Feïth 102J. Hilversum gaat nog eens batten en brengt er nu wat meer van terecht, door 124 te bereiken (Van Boo ven 28, Denunink 21, Blijdenstein 25). De Haagsche wint dus met innings en 85 runs. TWEEDE KLASSE. A JAKOLÏMP1A. Olynipiu wint zeer onverwachts met vier wickets, door 112 en 34 voor 6 te inaken tegenover de 45 en 100 van Ajax. Van der Lee scoorde in Olym piad eerste inmugs 52 en Eigeutan in Ajax's tweede iniungs 42. Honkbal EEN DEMONSTRATIE. Zaterdagmiddag cm halfvijf ben 'k te Schoten een demonstratie van bet honkhalspel gaan bijwonen. Die de monstratie werd gehouden vanwege de Ambtenaarsvereeuiging voor Open luchtspel, die daartoe een aantal spe lers van in den Ned llonkbalbond uit komende clubs bereid had gevonden. Honkbal (base-hall) is een spel, dat zooals men weet in Amerika heel druk beoefend wordt en daar veel aanhan gers telt. De Amerikanen zijn mata dors erin. Nu, dat zijn de Hollanders nog niet. En dat kan ook niet, want het spel is hier eerst nog korten tijd bekend, eu dat dan nog in kleinen kring. Amsterdam bezit een vier- of vijftal hij den Honkbaiboiid aangeslo ten clubs, en elders wordt het spel bij na. met beoefend, in ons land. Nu zijn er eer. kleine groep leden van de bovengenoemde Auibtenaais- vereemgiug, die niet zoo heel veel voor cnket-beoefei ing voelden en zich daarom aan honkbal hebben willen wijden. Van hen ging deze demonstra tie, uit, die maar door een klein aantal belangstellenden, die eens met het nieuwe spel wilden kennismaken, werd bijgewoond. Natuurlijk waren alle spelers Am sterdammers, en in de twee achttallen die elkaar bekampten kwamen in hoofdzaak spelers van de clubs Hercu les eu Jli. C. urt De spelregels van het Honkhalspel zijn door deu Nedeiiaüdscüen en den Amsterdainschen Bouu voor Lichame lijke Opvoeding uitgegeven. Lu een voudig zijn ze niet. i e ingewikkeld, dun dat iemand het spel m finesses zou kunnen begrijpen ra een uur lang een demonstratie ervan te hebben bij gewoond. Maar in de hoofdbijzonder heden komt het hierop neer Honkbal wordt gespeeld op een be trekkelijk klein terrein (ïniaimum- afmetingen 5U bij 5U M.) Hel ..binnen veldis ©en vierkant, w aarvan de zij den 25 M. en welks hoeken (aangege ven door platte linnen zakken) de „honken" zijn. Midden in het vierkant is het werpperk (1.20 bij 1.80 M.) gele gen. Op bepaalden afstand daarvan is de „slagplaats" aangegeven. In officieele wedstrijden speelt men in partijen van 9 man. Zooals 'k reeds zei, zagen we Zaterdagmiddag partij en van 8 man spelen. Als nu 't spel aanvangt, wordt eerst door loting uitgemaakt, welk© partij 't eerst „veldpartij" en welke 't eerst „slagpartij" zal zijn. De leider der veldpartij wijst z'n spelers (velders) hun plaats aan. Bij criket (waarop dit spel in beginsel veel lijkt) zou men dus zeggen „do aanvoerder zet z'n veld uit". Eén van hen is de werper (bow ler) en als nu de eerste man der slag- partij z'n plaats in het slagperk heeft ingenomen, werpt hij hem den bal zóó toe, dat die 'm passeert tusschen knie- en schouderhoogte. De man, die aan slag is (elk speler der slagpartij krijgt z'n beurt) moet den opgeworpen bal slaan met het slaghout (een dikken, ronden stok van 'n 80 c.M. lengte) m daarna alle honken afloopen eu rakan cm recht te hebben op een nieuwen slag. Nu is dat slaan met een ronden stok tegen een kleinen bal (iets grooter dan een cricketbal) niet makkelijk, en bovendien moet men zorgen, dat de bal terecht komt binnen een rechthoek, gevormd door twee lijnen (foutlijnen). Anders is de slag „fout". De batsman mag driemaal slaan en kan op ver schillende manieren uitgaan, o. a. (op bepaalde tijdstippen) door vangen. Als een goede slag gedaan is, komen de loopers in actie, die van honk tot honk gaan en dus doen wat men bij cricket noemt „een run loopen". Twee „helpers" geven hem wenken om al of niet te loopen. of terug te keereu. In dit opzicht is honkbal dus een „e sultatiespel". De beurt vau de slagpartij is uit, wanneer drie harer spelers uit zijn. Elke partije heeft 5 tot 9 beurten (in- Ziehier in 't kort iets verteld van den gang van het speL Dat het vele moeilijkheden oplevert, heb 'k bij de demonstratie kunnen waarnemen. Het „werpen" in de juiste richting valt niet niet mee, het slaan binnen 't aangege ven vak evenmin, en telkens komt al les aan op snelheid van handelen. Het veldwerk leed ditmaal merkbaar onder de slechte terreingesteldheid, waar door de bal wonderlijk effect nam. Voordeelen van het honkbal boven cricket zijn ongetwijfeld de veel ge ringer kosten, die het meebrengt i de kleine terrein-afmetingen. Overi gens is m. i. cricket in z'n finesses een veel fijner, geacheveerder spel, dat meer technische bekwaamheid en ook méér voortdurende geheele aandacht van den speler eischt. Dit is zeker de Nederl. Honkbal- bond zal héél veel propaganda moeten kunnen inaken, om z'n vrij gecompli ceerd spel te \crklaren aan zóovelen, dal het zekere bekendheid in ons land verkrijgt en dan kan beginnen met het doel na te streven 't populaire zoiner-volksspel te worden. Of dat dan gelukken zou Dat is een vraag, die 'k niet wagen zal hier te beantwoorden, schoon 'k neiging voel voor de ontkenning. ROBERT P. HET ZWEMFEEST VAN DE HAAR- LEMSCHE ONDERWLJZERS- ZWEMCLUB. Zondagmiddag heeft de Haarlem- sche Onderwijzers Zwem club haai1 derde zwemfeest gegeven in de abon- nements-inricihUng des heeren A. A. Spreker Sr., aan de Iloutvaart.- Die Onderwijzerszwemcluib heeft een heel goed doel, door zich tot tank te stellen „de jeugd op te wekken tot geregeld zwemmen en door het weg nemen van de vooroordeeLen der ou ders." En als ue actieve jonge vor- eeniging een steeds toenemend succes met haar jaarlijksehe zwemfeesten heeft— dan is dat een bewijs dat ook. daarin een deel van haar kraöht zit, dat zij daarmee een belangrijk werk doet ln het nastreven van haar doel. Wuut is er beter propagandamiddel denkbaar voor hen, die zich het „Zwemmen zij volkszaak" als leuze stellen, dan om hun jonge adepten De politieman, volgde hein onwillig naar zijne schamele woning en nam daar, zonder op eonige uiuioodiging te wachten, plaats op den eenigen stoel, die er in het eleiidige vertrek te vinden was. Zeg mij nu eens, wat dat alles beteekout, vroeg Henri, die nieuws gierig was om alles te vernemen en naar een middel zocht om toch zijn reis te kunnen voortzetten. De politieman ging koel verder. Dezen morgen, toen de klerk van den lieer Meijer op het kantoor kwam, vond hij zijn patroon dood in een stoel zitten. Men had hem een kogel door het hart gejaagd. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd en stelde een onderzoek in waarbij ik tegen woordig was. Wij vernamen, dat gis teravond den avond van de mis daad een persoon op een zeer laat uur het kantoor van den bankier had verlaten. Ik liet dien persoon nagaan en vernam, dat hij lieden verscheide ne inkoopen had gedaan, onder ande- ro bij den kleermaker Smits en Bla ker, wien hij betaalde met een bank briefje wuarop aan de rugzijde de hauuleekening stond van den heer Meijer. De man die hem dat bank briefje betaalde en het kantoor van den vermoorde op zoo'n laat uur ver liet zijt gij. Ik zal u nu juist Vertellen, hoe ik mijn tijd doorbracht en u mijn ge- heelen toestand bloot leggen, zeide Henri en hij deed zulks in zoo weinig mogelijk woorden. Het spijt mij waarlijk voor u, zeide de man, die zeer veel belang scheen te stellen in deu toestand van het jongmensch. Waarom kunt gij mij dan niet helpen? Ik zie niet in, hoo ik dat zou kunnen. Laat mij drie dagen vrij. Na dien tijd keer ik terug, en meld mij bij u aan. Ik zweer het. Als ik met mijn grootvader verzoend ben, zal ik niets meer te vreezen hebben. Gij schudt het hoofd! Zie, zeide Henri, overre dend, Hier is miin beurs. Neem alles een prettigen onderlingen kamp te doen houden, die uit te breiden met een demonstratie van enkele extra nummers en de ouders in de gelegen heid te stellen dat alles te zien, zoo dat ze zelf kunnen oordeelen en waar- deeren? Immers niet! Nu, de H. O. Z. heeft met dezen baar derden propagandug weer een verdiend succes gehad. Het aantal deeJuomei-s aan de versoliillende wed strijden overtrof dat van vorige ja ren, do extra-numimers hadden suc ces en er was groot© belangstelling „aan wal". Béter trof de club het, dan haar be vriende zuster-vereeniging H.V.G.B., die het jaarlijkscli zwemfeest in een tropische hitte moest houden, 't Was nu bet mooiste weer dan men zich voor een waterfeest denken kan. Van kwart voor éénen tot zes uur duurden de wedstrijden, en de jury, bestaande uit de heeren dr. W. E. Me ren, R. Remmelts en J. Garrer (van II. G. V. B.), F. Vliegen (van H. O. Z.) en A. A. Sprenger Sr., had heel wat te cronometreeren. Niet minder dan ongeveer 90 prijzen waren uitgeloofd, en in sommige nummers werd dooi de jeugdige deelnemers al bewijs ge geven van een heel aardige vaardig heid in de edele zwemkunst. Jongens en meisjes dongen mede. De lijst der prijs winners volgt hier: 1. 25 Meter Snelzwemmen voor meisjes (tot en met 13 jaar). le pr. M. Bosselaar, in 37 sec.; 2e T. Juin, 37 1/5 sec.; 3e. N. Jantz, in 37 2/5 sec.; 4e. J. A. Aalders, in 391/5 sec. 5e. H. Sluyters, in 45 1/5 sec., Ge. A. Aalders in 47 1/5 sec. 2. Id. id. (meisjes van 14 en 15 jaar) le. G. J. Kemper, in 35 2/5 sec.; 2e. H. de Boer, in 36 3/5 sec.; 3e J. Sipkes, in 38 2/5 sec., 4e. C. Baay, in 39 3/5 sec. 3. Schoonzwemmen voor meisjes. le pr. L. G. Leheau, met 121 pun ten; 2e. M. de Boer, met 119 punten; 3e. C. Baay, met 118 p.; 4e. N. Jantz, 110 p.; 5e L. Prinsen, 99 p.; 6e. J. Maar- se, 89 p.; 7e. H. Sluyter, 89 p. 4. Snelzwemmen voor jongens (tol en met 11 jaar), afstand 25 Meter. Ie pr. K. Souwer, in 41 2/5 sec.; 2e N. Warmerdam, in 41 3/5 sec.; 3e. R. Doets, in 42 1/5 s6c., H. Knotter, 44 sec. 5. Id. id. (voor jongens van 12 en 13 jaar): le pr. K. Vos, in 31 1/5 sec.; 2e. C. Nieuwenhuizen, in 32 sec.; 3e. J. Wit kamp, in 33 3/5 sec.; 4e. M. v. d. Soliaar, in 34 1/5 sec.; 5e. T. Nieman, Ge. L. Dom, 7e. D. Koster, 8e. A. de Wijs, 9e. C. Bakker, 10e. W. Don- raadt, lie. L. Staphorst, 12e. A. van Zijp. 6. Id. id. (voor jongens van 14 en 15 jaar), afstand 50 M. le prijs: C. Jacobs, 65 sec.; 2e. A. Prinsen, 66 sec.; 3e. D. v. d. Beek, 69.3 sec.; 4e. G. J Kroese, in 70 sec.; 5e. A. Schreuder, 70.2 sec.; G. v. Rossum, 7e. C. Visser, 8e. A. Mazurel, 9e. G. Krom, 10e. R. van Akker, lie. J. Kor- vers, 12e. G. Memelink, 13e. J. ter Iiaak, 14e. C. van Maas, 15e. TI. Kroonsbcrg, 7. Rugzwemmen voor jongens (tot en met 13 jaar), afstand 25 M. M. Geutskens, in 42.2 sec., 2e. K. Vos, 43.4 sec., 3o. W. J. van Wagenin- geoi, 4-1.2 sec., 4e. X. Nleman, 5e. J. Witkamp, 6e. M. v. d. Schaar. 8. Id. id. voor jongens van 14 en 15 jaar): lo pr. D. van Beek, in 31.3 sec., 2e. J. Korvera, in 34 sec.; 3e. A.' ÏVL Roe zen, in 34.3 sec.; 4e. A. Memel-ink, 5o. J. ter Haak, 6e. P. Mooyman, 7e. G. Proper, 8e. M. van Schaik, 9e. TI. Krooiioherg, 10e. J. Vreem, lie. A. Me- melink, 12e. C. Jacobs. 9. Gekleed zwemmen (jongens tot en met 13 jaar). le. J. Witkamp, 2e. K. Vos, 3e. L. Staphorst, 4e. C. de Laak, 5e. C. Bak ker, (ie. Tl. Knotter. 10. Schoolzwemmen in ploegen. le Schooi 5 (C. Nieuwenhuizen, L. Staphorst en G. Krom); 2e. Eeerste Doopsgezinde School (K. H. Vos, G. Uosewehr en R. Doets). 11. Hinderniszw en in ïen (voor jon gens van 14 eu 15 jaar). le pr. D. v. Beek, in 32.3 sec.; 2e. A. Mazurel, in 33 sec.; 3o. G. v. llossum, in 34.4 sec.; 4e. H. Maas, in 35 sec.; 5e H Kroonberg; 6eJ. ter Haak; 7e. C. Ja cobs; Se C. Kroese; 9e J. Koster; 10e R. v. cl. Akker. wat er in is en laat mij slechts zoo veel als ik voor mijn reis noodig heb. De rest behoort u, en ik beloof mij binnen drie dagen weer bij u aan te melden. Het is zeer weinig dat ik u kan aanbieden, doch zoodra ik in het bezit de rerfanis za Ikomen, zal ik u, zweer ik, goed beloonen. Maar als ik mij nu eens door medelijden mot u liet overhalen, zie ik nog niet in lioe ik u zou kunnen helpen, zeide de politieman. Ik zal u niet verraden, maar overal heeft de politie uw signalement. Als ik u vrij laat gaan, zut gij toch in hunne han den vallen. Dat blijft dus 't zelfde. Ja, maar kan ik mij niet ver mommen? Ik wil alles doen wat gij wilt, maar ik smeek u, laat me gaan. Maar hoe kunt ge u vermommen? vroeg de dectective. Henri had een gelukkigen invaL Laat ons van kleeren verwisse len. Het Is een uitmuntend denkbeeld zeide de dective, maar mag ik u even opmerkzaam maken op het verschil Do heeren Joh. M. Schmidt, F. Pel- tenburg en J. C. van Dijk en de aller jongste springer Schönhuth, allen le den van TI. V. G. B., zorgden dat het nummer schoonspringen een dei- mooiste van het programma was. En ook word met groote belang stelling de spannende polo-wedstrijd voor het TI. V. G. B.-concours tus schen de Dolfijn en A. Z. II, door het publiok govolgd. A. Z. II weerde zich kranig, door het tot een gelijk spel te brengen. (11) Do stand van het con cours is nu: a s o. Y III 110 0 1—02 Dolfijn 10 10 1—11 A. Z. n 2 0 11 1—2 1 De wedstrijd Y III—Dolfijn, die bin nenkort gespeeld aal worden, is dus de beslissing van het concours. De prijsuitdeeling op het H. O. Z.- zwemfeest werd gehouden door den actieven voorzitter der vereeniging, den heer S. de Groot. Die sprak nog eens een extrawoordje over het doel der vereeniging, over het „zwemmen zij volkszaak" en wekte allen op tot medewerking. Om zes uur eindigde 't zwemfeest. Vermolden we nog, dat onder de aanwezigen zich o.a. weer bevond de heer Johs. de Breuk, wethouder van Publieke Werken, die al zoovele ma len door zijn tegenwoordigheid blijk gaf van zijn belangstelling in de zoo nuttige zwemsport. Tot besluit van bet programma word een pantomime opgevoerd, die enkele jaren gel-eden al succes had op een II. V. G. B.-zwemfeest en nu „Dokter legen wil en dank" heette. De heer Joh. M. Schmidt had succes van z'n enscèneering. DE HONGAREN TE ANTWERPEN. De Hongaren, die Donderdagavond met zooveel succes te Rotterdam zwemmen, namen Vrijdagavond aan de wedstrijden deel, uitgeschreven door de groote Antwerpsche clubs. De Hor gaar Beleznay won de 100 meter in 1 min. 3 sec.; 2. dead-heat tusschen Dorners en Weckesser, in 1 min. 73/5 seconde. 50 meter: 1. Szentgrotky (Hongaar) ia 25 sec.; 2. Leonard, in 29 4/5 sec.; 3. Wilottc, in 30 sec. De waterpolo-match Antwerpen Hongarije werd door de Antvverpena- met 52 gewonnen. De team-race werd gewonnen door Hongarije in 2.37; 2. Brussel in 2.45; 2. An twerpen in 2.46 3/5. (Tel.) Waterpolo. DE COMPETITIES. De uitslagen waren Zondag: le klasse: De Maas—Het Y, 2—0. 2e klase: R. Z. C. IINeptunus, 3—0. Triton—Y II, 1—1. Wialrijtlen. SCHEVENINGSCHE WIELERBAAN. Een matcli in drie manches van resp. 20, 20 en 40 K.M., is Zondag gewonnen door Van Nek, die twee maal eerste en éénmaal tweede was. Dickentman was éénmaal eerste en tweemaal derde; Steilbring tweemaal tweede en éénmaal derde. IsebtYsart LOUIS BLéRIOT. Naar de „New-York Herald" weet mede te deelen heelt de bekende avia- tuur Louis Blériot, de eerste die den tociit over het Kanaal volbracht, het plan. dc aviatiek in den loop van dit jaar vaarwel te zeggen. NIEUWE WERELDRECORDS MET PASSAGIERS. Legagneux hoeft aZ terdag te Gam- piégne, de wereldrecords voor vluch ten met één pasagier, van 1—150 KM., allen verbeterd. Hij vloog de 10 K.M. in 4 min. 2i sec.de 100 KM. in 44 mi nuten 36 sec.; 150 K.M. in 1 uur 7 m. 10 sec. en in liet uur 136 K.M. 905. AtMetlek. WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Grijseels (A. F. C.) won de 100 M., en eveneens de 400 M. hardloopen. Op den laatsten afstand verbeterde hij van 54 2/5 sec. op 52 sec. terug te liet Nederlandsch record, doei* dat brengen. Be Olympische Spelen. De overwinnaar in den Marathon wedstrijd MacArthur, is gisteren uit Stockholm vertrokken naar zijn land, dat er is tusschen mijne oude klee ren en de uwe, welk© juist gekocht zijn? Wat zou 't? Het moet tot eiken prijs. Gij verkleedt u dan thuis wel weer. Tien minuten later had Henri, in 't schamele pak van den dectective gekleed, pilowhroek, zwarte jas en -pet, de straat bereikt, en sprong in een rijtuig, terwij zijn beschermer in het nieuwe costuuw een andere rich ting nam. Gelukkig heb ik een ander castuum in mijn koffer, zeide jonge man tot ziohzelf terwijl hij zijn armoedige kleeren bekeek. Deze gelukkige ontkoraing had hem nieuwen moed gegeven; hij dacht aan niets meer dan aan zijn stervenden grootvader. Hij bereikte het station en haastte zie hom een kaartje le nemen en eene courant te koopen, om de bijzonder heden van den vreemden moord te lezen. Nauwelijks had hij zijn koffer in de coupé geworpen of de trein ver* Zuirl-Afrika, terug. De spoorweg-cou pé, in welke hij plaats nam, was rij kelijk met bloemen en groen getooid en een groote menigte, waaronder lieden uit de beste Zweedsche krin gen, was aan het station om hem uit geleide te doen en goede reis toe te wer.schen. ROEIEN. Ergeland heeft twee van de drie rooh ummers gewonnen. In de aclit- riemsgieken was de uitslag: 1. Re a n- der, 2. New College. Tijd-6 min. 181/5 seconde. In de vierriemsgieken won Lud- wigshafen (Duitschland) in 6 min. 59 2/5 sec. Tweede was Thames Ro wing Club. De sculler W. D. Kinnear (Enge land) won in de finale van Veirman (België) in 7 min. 47 sec. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regeL VERSTOPPiNS leidt tot vele andere onaangename kwalen. Verstopping is een ernstige kwaal, omdat zij zoovele schadelijke gevolgen hebben kan. De achtergeblevene, af- gewrkte stoffen gaan gisten, en het bloed verkrijgt geen nieuwe kracht uit ons voedsel, doch wordt onzuiver. Gij gevoelt u vermoeid, loom en ge drukt. Vaak treedt huiduitslag op, gij wordt bleek, uw tong is beslagen en gij krijgt een onaangenamen smaak in den mond. Last van gal, brakin gen, hevige hoofdpijn, maag- en inge- wandskwalen zijn gewoonlijk te wij ten aan slechte spijsvertering, en aambeien zijn er dikwijls een gevolg van. Wanneer de ontlasting niet gemak kelijk en minstens eens per dag plaats vindt, neemt dan een dosis Foster's Maagpillen, totdat zij op een natuur lijke wijze geschiedt. Zij zijn zuiver plantaardig en een der groot© voordee len er van is, dat de hoeveelheid te gebruiken pillen niet voortdurend ver groot behoeft te worden. Zij veroor zaken geen krampen. Foster's Maagpillen (Iet op den juisten naam) zijn te Haarlem ver krijgbaar bij de heeren K v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a k f 0.65 per flacon, of f 3.60 per zes flacons. Stadsnieuws GESLAAGD. De heer G. Reydon van Haarlem, is geslaagd voor 't eindexamen der Middelbare technische school te Am sterdam, voor de afdeeling werktuig kunde. BOTSING. Zaterdagavond om 9 uur had er in de Damstraat, hoek Spaarne een bot sing plaats tusschen den vrachtwagen van den expediteur Bosch en de elec- trischo tram. Van den vrachtwagen barstte ee nbooni, terwijl de tram er nog al goed af kwam. Van een en ander weid proces-verbaal opgemaakt door een controleur der tram. „CRESCENDO" (SPOORKORPS). De muziek vereeniging van H. IJ. S. M.-personeol „Crescendo" te Haar lem geeft Zondag 4 Augustus a.s. een matinée op de tentoonstelling te Dor drecht. ONWELRIEKENDE GRACHTEN. Wie in de buurt van de Nieuwe Gracht komt, lwudt het liefst den neus dicht, ze riekt niet lekker. Maar de Kiuderliuissiugel moet nog aangenamer wezen. Daar kunnen, naar luid van klachten, de ramen niet open van de geur, het koperwerk beslaat in de keukens en de deurbel len zien er zóó uit, dat de dienstmeis jes zich ergeren. Kan Rijnland niet eens wat frisch water door onze grachten malen? DUITSCHE PADVINDERS OP BEZOEK. Zondagmiddag kwamen alhier te voet uil Noordwijk negen padvinders Wandervögel) uit Brunswijk, alieu leerlingen van het gymnasium al daar, uie een zwerftocht van vier we ken door ons laud maken. Uit Zutfen waret. zij over Arnhem naar Rot terdam, Den Haag en Leiden getrok ken. Bij aankomst alhier meldden zij zich bij den Hoofdleider der padvin ders, eu werden door dezen dus dade lijk voortgeholpen met nadhtlogies, trok» Eindelijk mompelde hij, terwijl hij in een van de hoekon plaats nam. Hij keek nog even het raampje uit, doch ontstelde toen hevig, als ware iemand, die op het perron stond een geest geweest. Die persoon was Willem Meijer, de vermoorde bankier! Terwijl de trein voortreed, staroog de jonge man den bankier na; daarna nam hij vlug de courant. Ik zal spoedig weten wat er van do misdaad waar is, riep hij uit. Hij keek de courant door, doch kon geen woord over de misdaad vinden. Een ander bericht trok echter zijne aandacht. Het was het uitloven van een belooning, door de politie voor hem, die inlichtingen kon verschaf fen, welke leiden zouden tot aanhou ding van een avonturier, die sinds eenigen tijd met de grootste brutali teit en behendigheid oplichterijen pleegde. Het signalement van dit in dividu was hem goed bekend. Wel liet is mijn beschermer van zoo- Inkoopep voor bet middagmaal, ear. De jongens dragen een belangrijko bagage met zich mee aan guit,iron, mai dolir.es, keukengerei en dekens IFaorlemsche padvinders leidden hen bede-u door onze stad rond, waarna zij hedenmiddag naar Amsterdam vertrokken. Daar blijven zij twee da gen voor bezichtiging van Artis, de musea, enz., ook met padvinders nis gidsen. Na een rondgang door do provincie Noord-Holland, verlaten zij over tien dagen over Zwolle en Almelo ons land weer. NIEUWE KINDERWAGEN. Zagei' wij vroeger wel eens hoi men kinderen mede nam op de fiets, wat thans evenwel bij de politie ver boden is, gisteren zagen wij dit weer anders. Aan een gewoon rieten kinderwa gentje, was aan de duwers een kruis lat verbonden en deze weer aan do fiets, achter hot zadel. De fietser jieddelde dan ook heul lustig, terwijl zijn dochtertje, zeer op haar gemak in het wagentje zat. Het geval lokte wel bekijks. JUBILEUM. Den 5den Augustus zal het 25 jaar geleden zijn, dat dc agent van politio lste Idas P. W. Voskuyl in dienst trad HIJ WOU NIET NAAR DE SMEESTRAATl Zondagmiddag zocht een onbekend persoon, die den drank blijkbaar tot raadsman had gekozen, ruzie aan do Westergracht met een paar vredelie vende bewoners uit het Leidscht kwartier, docli om weJke reden woter wij niet. Na even handgemeen te zijt geweest, riep hij op theatralèn toon: „Kom jullie één voor één, dan lust ik jelui wel," doch tegelijkertijd versche nen onverwachts een paar dienaren van politio. Nauwelijks had hij de blinkende knoopen en het Ilaarlem- sc-he wapen gezien, of de man vlucht te hals over kop in de richting der Leidsch© Vaart, den omstanders en bewoners een genoeglijk oogenblikjo verschaffende. Zijn vluchtende hou ding was er een, die een A bram da Winter of Speenhoff hem niet zouden verbeteren. Met doodsangst op het gelaat, den hoed in de hand, was hij het levend symbool van volslagen angst. Maar gelijk had hij, dat hij de vrijheid boven de donkere cel in da Smedestraat verkoos! GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker. 1 meubelmaker, mo delmaker, 9 metselaars, 8 opper lieden, stucadoors, 1 witters, 6 machinebankwerkers, 1 monteurs, 8 grofbankwerkers, 1 metaaldraaiera 1 vuurwerkers, ketelmaker, 9 burgersmeden, 8 machinisten, 8 sto kers, 4 electricians, instrument makers, i koperbankwerkers, 1 ko perslagers, 4 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, 1 kleerma kers, 3 schilders, 3 behangers, 2 stoffeerder, 1 bloemisten, 1 tuin lieden, 1 grondwerkers, 1 bakker» banketbakker, slager, i krui deniersbedienden, kellners, il ma gazijnknechts, 14 loopknechts, 2 huis knechts, 1 sigarenmakers, 4 kantoor, bedienden, 2 boekdrukkers, 2 lettor- zetter, lithograaf, binders, 6 losse werklieden dienstboden, 9 werksters, l naaisters, 1 kook sters, a huishoudsters, 2 vrou. welijke kantoorbedienden, 4 win keljuffrouwen, steenhouwers, 1 voegers, 3 Koetsiers en voerlieden MEJ. JAC. J. WAAGE, sopraan-zangeres alhier, zal mede- weikeu aan 't leestconcert door „Har monie." te Westzaan te geven. BAKKERSGEZELLEN. Zondag 21 Juli hield de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond vuil Arbeiders in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbowerkingsbedrijf een flink bezochte huishoudelijke vergadering, Medegedeeld werd dat do laatsie drie weken 22 nieuwe leden waren in geschreven. Besloten werd een sympathiebetui ging te zenden aan het congres voor Staatspensioen. Het halfjaarlijksch verslag van deu ^penningmeester vernielddo een ont vangt van 224,45 tegen een uitgave van 217.92. De controlecommissie rapporteerde boeken, gelden en be scheiden in goede orde te hebben be vonden. De secretaris de heer Slijntjes gal een overzicht van de actie tegen het Zondags bakken, de resultaten zijn gunstig, maar men zal met verdubbel de kracht .voortgaan, deze week zal met den heer Carels geconfereerd wor den, de verrichtingen door het be- even, riep hij uit. liet was het, die gisteravond in He', kantoor was van den hoer Meijer en hij moet alles gehoord hebben, wal wij tot elkander zeiden. Hij heeft me bestolen. Wat heeft hij me beet geno men. Hij las het bericht uit: „De avonturier draagt een zwart» jas, een pilowbroek en een pet. Met koortsachtigen haast nam Henri uit den koffer het nieuwe cas tuum, verkleedde zidh gauw en .wierp in de duisternis de schamele plunje van den sluwen bedrieger uit bet raampje. Twintig minuten nadat hij zijn be stemming had bereikt, overleed zijn grootvader en was hij bezitter van een groot fortuin en een jaarlijksch inkomen van drie honderd duizend frank»

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6