6tuur In deze vonden bij de leden Vol komen goedkeuring. Do mededeeling dat een (link aan tal Amsterdamache bondsleden, die aldaar niet meer met Zondugsarbeid te kampen hebben, bereid zijn hun Haarlemsche bondsmakkors Zondags te komen helpen om te posten en de op Zondag versch brood koopende burgerij door huisbezoek te bewerken werd met applaus begroet. De voorzitter Hillebregt hield daar na een bespreking over het program van eischen inzake Zondagsrust, ar beidsduur en loonen, hij betoogde uit de liakkersbondcourant aan, dat bij d2 patroons de werkelijke ernst nog ontbreekt om verbetering aan te bren gen, laat het onze taak zijn aan de patroons dien ernst bij te brengen. De vergadering sprak hare waardeering uit over het vele werk door het be stuur in deze gedaan en verzekerde, dat zij in alles het bestuur ter zijde zullen staan. Er vond een regeling plaats ten op-, zichte van het huisbezoek onder de vakgenooten, waarvoor spoedig een belangrijke uitbreiding van het leden tal kan verwacht worden. Bij de rondvraag vroegen een aan tal leden, of de afdeoliag niet bij hun werkgevers bestaande misstanden kon wegruimen; het bestuur zeide zulks toe. maar verzocht aan de leden om in dezen tijd, nu zooveel warmte onder de bakkersgezellen heerscht, geen verijlde stappen te doen en alles aan de leiding van de organisatie over te laten. BEGRAFENIS ZUSTER MATJE. Na den lijkdienst in Sarepta had, jcoals we reeds in 't kort meldden, Zaterdagmiddag te half vier op het kerkhof te Heemstede de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk omhulsel van de diacones Marga ret ba M. J. van Sassenberg, in leven hoofdzuster in de stichting „Bcthes- da-Sarepta" van de Christelijke ver- eeniging voor de verpleging van lij ders aan vallende ziekte. Aan de groeve hadden zich zeer vele belangstellenden vereenigd. Daar was het bestuur van de vereeniguig en waren ook de meest zusters aan wezig. De broeders van Meerenbosch droe gen de lijkbaar EIct eerst werd het woord gevoerd door den heer J. L. Zeger, de oud-dir. van de stichtingen, Hij wildo oen woord vau eerbiedige hulde spreken, ter nagedachtenis aan haar, die be graven werd. Een treurige plicht brengt ons hier tezamen ,zoo zei hij. Zij is heengegaan, de brave zuster Matje, de drijfkracht en de stuw kracht van het werk waaraan ze zich gegeven had met haar geheele hart. Toch drongen zich hier aangename herinneringen aan ons op, die ons dankbaar moeten stemmen, ook al is er aiepo weemoed in onze ziel. Zoo ooit van een zuster gezegd kan wor den. dat ze een waar diacones is ge weest, dan zeker van zuster Matje. Elk die iiaar ontmoette voelde haar heilige roeping. Ze was er nog eeu van de oude garde, een die het werk van een diacones koos als levensroe ping. Spreker herinnerde aan de levens schets van zuster Matje, zooals deze in ons blad gestaan heeft. Veel daar- aa ntoe te voegen had hij niet. Nog schetste hij den omgang van zuster Matje met de verpleegsters en ver pleegden. Waar ze kwam, bracht ze baar persoonlijkheid mede; ze bezat buitengewoon veel tact voor baar moeilijke taak. Nu is dat hart, waarvan zoo menig- zen de warme klopping gevoeld heelt, stil blijven staan. Y\ m had dat voor maanden kunnen donken. Zuster Matje verwachtte zelf ook nog zooveel van de toekomst. Toch is 't geschiedt sn bij dit graf moeten we berusten en aoggeii: „dat heeft God gedaan". Het Stoffelijk ovorseliól vuil zuster Matje leggen we hier neder, maar haar geost is naar boven gegaan, naar haar Heiland. Boven zal zo ze ker voor ons bidden, voor ons en voor bet werk aan „Uethcsda-Sarepta." Ook in dezo inrichtingen zal haar naam blijven voortleven. De heer Dr. G. Darger Ezn. de nieu we directeur, merkte op, dat hij zus ter Matje met lang gekend heeft, tigenaaruig was evenwel, dat als zijn vader hem over Bethesda-Sarepta vertelde, hij altijd den naam van zus ter Matje noemde. Zij was daar in veel de ziel van de inrichting. Toen zuster Matje ziek was, bleek nog duidelijk welke plaats ze in veler hart had. Zoovelen hebben meegeleefd in di droeve dagen van haar ziek zijn. Muur nu is zuster Matje naar 't Va derhuis en wij zullen hier niet treu ren, gedachtig zijnde hoeveel zuster Matje voor ons geweest is; wel zullen we haar missen. De aanwezigen zongen nu Gezang 5'J vers 4: „Amen. Jezus Christus Amen...." Eau familielid van do overledene dankte v.or de betoonde belangstel ling. Hiermede was de aandoenlijke plechtigheid geëindigd. AANBESTEDING. Dqor den arcaitect C. do Groot Jz. te Hilversum, werd aanbesteed liet amoveeren en ter plaatse bouwen van een winkel en woonhuis aan rl?n Kerkbrink aldaar. Ingekomen 21 bil jetten. Minste inschrijver B. Hagen te Haarlem, voor f 27,648. Eindexamens H. B. S. Bij het examen te Alkmaar zijn ge slaagd mej. P. M. Berkhout, mej. A. A. Peeck, W. G. F. C. Itissink, allen te Alkmaar; N. E. van de Stadt, mej. G. C. van de Stadt, beiden te Zaan dam A, M. H. Buke, G. II. Bolhuis, W. de Clercq. A. F. Fischer, mej. H. J. Kruseman, mej. L. van Lennep, P. Tekelcnburg, allen te Haarlem H. IJ. Visser, te Den Helder J. Ellerbroek, K. P. C. A. Giarnberg, beiden te Hoorn E. F. Manden, J. F. A. van Bruggen, extraneï. 2 Candidaten trok ken zich terug. Examen Hoofdakte. Amsterdam. Geslaagd de damesS. Prins, J. M. L. van Ogtrop, J. A. Heijt, major en H. M. de Woeger van Haar lem. Zwolle: Geslaagd de heer M. J. F. Ehrbecker, te Haarlem. HET RAADSELACHTIGE GAT TE HILLEGOM. Dezer dagen la het JuJt-nr. ver sohenen van het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardr. Genootschap. Dr. J. Larié geeft een beschrijving en poging tot verklaring van het merkwaardige „verzonken gat" te Hillegom, waarover we indertijd be richten hebben gegeven." Dr. Lorié kan zich onder zeker voorbehoud wel vereenigen mot de verklaring van den aardval, opgesteld door „den ouden lieer Van Wavoren die neg heeft scliaats gereden op de (liet) Haarlem- meiroeervolgons wien „men hier te doen heeft met een aur naar de Haar lemmermeer, want het water van me nig stuk land aan den kant van de duinen, loopt af naar do Haarlemmer meer. Jaren geleden hebben Jan van den Berg en Arie van Driei langs hel pad, dat naar de Cruquius voert, eene sloot gegraven en die vol water ge- pomt Maar jawel, het water liep weg. Naar de Haarlemmermeer natuurlijk! Toen, ook al jaren geleden, een aannemer de draaibrug bij Heemste de heeft gemaakt, moest voor den üiiddenpijler geheid worden. Toen nu de kuip gereed was, zou het water er uitgeschept worden, maar het was reeds van zelf weggoloopen, naar de Haarlemmermeer". Onder zeker voorbehoud gevoelt dr. dr. Lorié zich tot deze hypothese het meest aangetrokken. Het is een feit, door de tulrijke nauwkeurige waarnemingen in en om den watervang der Amsierdam- sehe duinwaterleiding verricht, dat, niet alleen duin, maar ook zeewater in den ondergrond naar den Haarlem meerpolder vloeit. W anneer, hier of daar, de stroom zeer sterk is, kan hij zeer fijn zand medevoeren, waardoor eene grondverdunuing kan ontstaan. Deze zoude weder eene verzakking ten gevolge kunnen hebben, welke zich vermoedelijk over eene groote opper vlakte zoude uitstrekken en weinig of niet bemerkbaar zou zijn. Echter zou de die zich ook op een bepaald puilt kunnen concentreeren en eenen aard val veroorzaken, zooals hier. Aan zoo iets heeft hij ook gedacht, als gevolg van het slaan van eene norton-pomp of iets dergelijks, waardoor de sa menhang van veen of klei op een be paald punt werd verbroken. De heer Walkers heeft hem echter zeer be slist verklaard, dat, in de 13 jaren, dat hij hier woont, nooit zoo iels ge- gebeurd is. Evenmin weel de eige naar, die den grond sedert een halve eeuw in bezit heeft, zich zoo iets te Wel hebben, in den laats ten tijd, in. Hillegom twee norlonpompen opge houden met water te geven, ten be wijze, dat de wateroui trekking in de omgeving is toegenomen. De vraag is nu of, in het naburige gedeelte van den diepen Haarlemmer meerpolder, iets to bemerken is van dezen grondwnterstroan, of er wellen zijn, die, nevens water, ook zend op voeren. Een herhaald onderzoek ter plaatse had de volgende uitkomst. Wellen zijn er vrij veel, de meea ten zijn gemaakt door den heer De Vos, slager en timmerman to Nieuw- Veunep. Op de bekende wijze wordt eene ijzeren buis in den grond gedre ven, geledigd, met eeneoi vierkanten houten koker omgeven en weder op getrokken. Soms vloeit het water vrij uit in eene hooggelegen sloot om deze te vullen, meestal in eene ingegraven ton, gemetselde of betoonen kuip, waaruit dan liet water geschept of gepompt wordt. Soms ontbreekt de houten koker en kan de ijzeren buis met eene kraan afgesloten worden. Meestal is er van de kuip eem overloop naar de naburige sloot. Aan het opstel van dr. Lorié zijn nog eenige geologische beschouwingen toegevoegd. Rubriek voor Vragen Geabonnesrden bebbeo bet voorrecht, VTagen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te renden bij de Bodactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegaren en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niot volledig naam en Woonplaats van dou inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe maakt men zwarte bessen in op jenever en tot welke verhouding? ANTWOORD. Volgens de „prac- tische landman" bereidt men wijn uit zwarte bessen als volgt: Een liter bessen worden gekneusd, in een ücsch gedaan, 5 gram Nuge- leiï, 2 gram Kiricel en 1 Liter Spiritus van 96 gr. toegevoegd, dan de flesch goed verkurkt tot den herlst, of win ter rustig laten staan. Dan wordt het sup goed uitgeperst, hei terugblijveilde niet 3/4 Liter wa ter overgoten, na 24 uren wordt an dermaal uitgeperst en beide vloeistof fen vermengd.. Onderwijl schuimt men 1/2 K.G. suiker, die men vooraf ia 1/4 Liter water heeft opgelost, bo ven vuur af en voegt die zuivere sui keroplossing bij het sap. Dan worden flesschen gevuld, goed verkurkt, ge lakt en 4 maanden in den kelder ge zet. Dan is de wijn klaar en moet, hoe langer die ligt, steeds milder worden. VRAAG. Hoe kan men carbo- lineum uit een stoffen pantalon krij gen? ANTWOORD. 't Is te probeeren met Benzol. VRAAG. Iloe kan ik paddestoe len uit mijn huis verwijderen? ANTWOORD. Met carbolineum 'of met sublimaat. Dit lualste is sterk vergif. Het eerst is du6 voorloopig aan te raden, 't Is liet best dat u uw timmerman vraagt het werk te doen. VRAAG. Is er een middel om vetvlekken uit een vloerkleed te ver wijderen? ANTWOORD. Door beide zijden van het kleed met een koek van pijp aard en water te bedekken en dan te laten drogon. VRAAG. Wie zijn de bestuurders va nde op te richten timmerfabriek in Ve'zen? ANTWOORD. Dit ls ons niet be kend. Weot een onzer lezers het wel licht? VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waar ik Inlichtingen kar. krijgen over een familielid in Bonn, Duilschland? ANTWOORD. Schrijf aan de jv•- litie te Bonn. VRAAG. Heeft een dienstmeisje dat voor dag en nacht in betrekking i3 recht op een week vacantie met kostgeld, als de familie de stad uit gaat. ANTWOORD. Uw vraag is niet duidelijk. Als u bedoelt dat zijn d:e week vrij af moet nemen, dan heeft ze recht op loon en kostgeld. Recht op vacantie is ec niet, als dit niet vooraf afgesproken is. Als de familie dus de stad uitgaat, kan ze het dienst meisje verplichten in het huis te blij ven werken. VRAAG. Kunt u mij ook den kori sten weg zeggen per fiets naar Nij megen? ANTWOORD. Haarlem, Amster dam, Abcoude, Breukelen, Utrecht, Rhenen, Nijmegen. Ongeveer 120 K.M. Uit de Omstreken SANTPOORT. Wegens het bedanken van dr. Iles- linga voor de candidatuur voor lid van den gemeenteraad van Velsen in district I, is door de Vrijzinnige k:es- vereenigmgen alhier in zijne plaats gesteld de heer W. F. J. Meyer, te Wij kei oog. HAARLE.MMERLIEDE. Begin zomer ondervinden dc vee houders veel last van hooibroei, zoo- dar ig dat na onderzoek door de ge- merr telijko hooipeilers, verschillende klampen moesten worden omge werkt, en gestoken, of het broeiende hooi uit de schuren moest worden gereden. BEN NEBROEK. Verdwaald. Vrijdagnacht word door den veld wachter eeu rneisjo aangetroffen, die het huis van haar ouders niot kon vinden. Na informatie bleek het de jeugdigo C. S. te zijn uit Hillegom. Zij werd dadelijk naar de ouderlijke woning teruggebracht. HAARLEMMERMEER. Postduiven. De postduivenvereniging „De Te legraaf" alhier, hield de vorige week met oude duiven haar laotstc wed vlucht van af Bordeaux. Van de al daar los gelaten duiven heeft er tot op lieden slechts één, na een afwezig heid van vijf dagen, alhier hare be stemming weer bereikt. Men vermoedt dat ac groote hitte, die de vorige week heeft geheerscht, oorzaak is dat de duiven niet weer terug gekomen zijn. Thans is de vereeniging weer be zig, wedvluchten te houden met jon ge duiven. Boefjes. Door opgeschoten jongens is bij den kruidenier F. aan den ringdijk, de winkellade gelicht, terwijl de winke lierster zich even naar het achterhuis begaf. Gelukkig iB hun buit uiel groot geweest, daar het geld meestal niet in de lade wordt geworpen. De politie doel ijverig onderzoek om de jeugdi ge bandieten op te sporen. Intusschen is het een waarschuwing voor andere winkeliers om op hun hoede te zijn! Vooruitgaande. De toestand van den knecht van den loodgieter De Tello te Hoofddorp, die een paar weken geleden van het dak viel en zich daarbij inwendig ernstig bezeerde, zoodat hij per zie kenwagen naar het Ziekenhuis te Haurlem moest worden vervoerd, is mooi vooruitgaande. Er bestaat alle hoop dat hij binnen eenigen tijd ge heel hersteld zijn werk weer zal kun nen verrichten. Door do uitbreiding van het aan tal hulpkantoren eu het bestellen van een paar buurten uit de gemeente, waaraan zij grenzen, zal de post dienst nu met Augustus veel verbe terd worden; alsdan zal in de ge meente uit 7 kantoren (voorheen ut 2) 2 of 3 maal per dag worden be steld. IJMUIDEN. Voor 't examen apothekersassistent is te 's-Gravcnhage geslaagd mej. E. W. Smit, te IJmuiden. Z ANDVOORT. Den 25on Juli zal in het Grand Ho tel Wust alhier een bazar worden ge houden ten voordeele van de vereni ging „Arbeid Adelt". In de 1ste helft der maand Juli 1912 zijn ten postkantore de navolgende briefkaarten bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Binnenland: Mej. de Leeuw, mevr. de wed. Sicherer. mej. Kol, M. Heida, J. Bos, B. Pull, D. Stengs, mevr. wed. Kaufman, allen te Amsterdam; M. Hoogveld, 's-Gravenhage; mej. C. M. Harps, Haarlem; fam. M. Blom, Rot terdam. Buitenland: G. Bouguoi, Bonn, frl. G. Keisser, Biebrich, frl. E. Spleth- stöszer, Düsseildorf, frl. L. Wolf, Frankfort a. M., S. Meier, idem, Frau H. Modic Freisburg, Reutneriu Kess- wig, julfr. L. Homburg, Visselhovo Aangekomen vreemdelingen: J. van Poelgeest, Goes, Hotel d'O- range. J. Weissner, Hannover, idem, 2 p. G. Peschel, Berlijn, idem. Snuif, Enschede, Hotel Driehuizen, 2 per». Gcerts, Amsterdam, idem. Schutz. Pcitli, idem. Koe, Amsterdam, idem. E. Bordes, Heemstede, idem, 2 pers. E. Haighton, Bussum, Hotel Belvé- dèro K. Goerke, Leipzig, idem. Mevr. J. v. Linge, Veondam, idem, 2 personen. A. Joel, Berlijn, idem. E. Joël idem, idem. J. J M Bouvy, Muiden, Kerkstr. 17. 8 personen. Ui. v. d. Heijden, Amsterdam, Spoorstraat 1, 7 pers. J Kant en fam., idem, Swalucstraat 1, personen. F. J Takes en fam Van Ostado- straa- 17, 5 pers. J Walig, idem, Kostverl. straat 4, C personen. L. M. Numan, idem. Van Spijkstr. 24, 2 personen. J L. v. d. Laan, idem, idem, 3 pers. Fain Cats, idem, idem, 4 pers. Zot dag was de temperatuur van ooi water 68 gr. F. Vervolg ^Binnenland DE ZAAK VAN DEN ONDER WIJZER B. Naar men zich herinneren zal, is ongeveer anderhalf jaar geleden do onderwijzer B. te Den Haag veroor deeld tot oen maand gevangenisstraf wegens openbare oneerbaarheid. De beklaagde, die zijn onschuld aan het hem ten laste gelegde volhield, wist, mede met behulp van enkele Raads leden, revisie te verkrijgen van zijn vonnis. De zaak werd nu verwezen naar de Amsterdamsche Rechtbank, die voor enkele dagen echter bevesti ging van het vonnis uitsprak en 'ion beschuldigde opnieuw veroordeelde. Naar Vooruit verneemt, zijn B. en W. van Den Haag nu voornemens den betrokken onderwijzer, die al dien verlof met behoud van salaris heeft gehad, voor ontslag aan den Gemeen teraad voor te dragen. HONDSDOLHEID? Te Winschoten bracht een hond van J. B., heel wat schrik teweeg. Hij deed heel raar: rende wild en woest over de marktplaats, schuim en bloed kwam er uit zijn bek. De hond had het zoontje van B. gebeten en een puar onbeduidende wondjes toege bracht. Later was de toestand van den jon gen gowoon, verschijnselen ten gevol ge van hondsdolheid werden toch nog niel waargenomen. Met veel moeite werd de hond dooi den heec N. V.. inspecteur van politie doodgeschoten. Na onderzoek door de ii gei neen teveearts, zal het cadaver naar Utrecht ter verder onderzoek worden opgezonden. CURA?A03CHE HOEDEN. Door de Koninklijke familie zijn op de koloniale landbouwtentoonstelling een aantal Cura$aosche hoeden aan gekocht voor persoonlijk gebruik, o.a. voor prinses Juliana TWIST. De timmerman R„ te Hoenkoop bij Oudewater, heeft in een twist ziju zoon mei een grooten beitel zoo hevig ver wond, dat deze door bloedverlies be wusteloos ineenzakte. De vader zond zijn zoon nog vier revolverschoten na, dio misten. De man is aangehouden. De toestand van den zoon is zeer ern stig. OP ZONDAG. Het Volk meldt, dat enkele Limburg- sche gemeenteraden op Zondag verga ren den vorigen Zondag heeft nog de gemeenteraad van Hoensbroek ver gaderd. DE ONDERWIJSQUAESTIE IN DE MINAHASSA. Men seint uit Malang aan „Het Vad.": In eene vergadering van vierdui zend personen werd een heftig pro test aangenomen tegen de onderwijs organisatie in <le Minaliassa en de overplaatsing van den onderwijzer Viersen. ONLUSTEN OP BAN KA. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië <Ld. 19 dezer, be treffende ongeregeldheden onder de Ghineesche boelies, aangeworven voor de gouvernements-tinwinning op Bonka: „Eergisteren eischten driehonderd pas te Pangkal Pinang aangevoerde koelies indeeling bij dezelfde ontgin ning, hetgeen onmogelijk was. Over reding bleek vruchteloos, hoewel ebt herhaald werd door een inmiddels ontboden controleur en den luitenant Chinees. De houding der koelies werd steeds dreigender en bij de poging tot arresteering van den belhamel wer- deu de controleur en een korporaal dor gewapende politiedienaren be dreigd. Eene gerequireerde militaire patrouille maakte geen indruk en de soldaten werden, bij de afzondoring van de werkwilligen, tweemaal door met aangepunte knuppels gewapende koelies aangevallen. Na nogmaals dringende aanmaning tot kalmte en toezegging van terugzending desge- vvenscht naar China, vond een algo- meene aanval plaats op het kantoor der tinwinning, waarbij een persoon neergeknuppeld werd. Aangezien lan ger dralen voor het personeel nood lottig zou worden, weixl op last van don controleur gevuurd. Daardoor vielen drie dooden en vijftien gewon den, van wie zeven zwaar en zes in middels overleden. „De orde is hersteld en de belha mels zijn gearresteerd. De toestand in de ontginningen is overal voorbeel dig". KOLONIALE LANDBOUW TENTOONSTELLING. De eerste spreker op den laatsten dug der conferentie te Deventer was de heer R. A. van Sandick, civiel-in- genieur, oud-ingenieur van den Wa terstaat in Nod.-Iii<lië, algemeen se cretaris van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, met het onderwerp „Irrigatie". Daarna hield de heer Ch. S. Lugt, houtvester bij het Boschwezen in Ned. Indie, een rede ovor „De exploitatie der Djatibossclien op Java". Ten slotte hield de heer II. T. van Jj8seldijk, gepensionneerd kapitein der infanterie O. I... leeraar aan den hoofdcursus te Kampen en conserva tor aan het ethnografiscli museum aldaar, oen causerie met lichtbeelden over Deli. OPLICHTER GEARRESTEERD. Men seint uit Leiden: De man, die bij een kamerverhuur ster waar hij zoogenaamd kamers had gehuurd, verschillende gouden voorwerpen ontvreemdde, is door de politie aangehouden. Het was de 32- jarige De J., afkomstig uit Amster dam, dio reeds eerder een dergelijk feit pleegde. De voorworpen had hij verkocht en deze zijn in beslag geno men. PROF. ZEEMAN. Prof. Zeeman, de afgevaardigde van de Koninklijke Academie van Weten schappen bij het feest der Royal So- ccity" te Londen is benoemd tot doc tor homris causa van de Universi teit te Oxford. GEEN BELANGSTELLING. Te Zweelo zou de verkiezing plaats hebben voor de Kamer van Arbeid voor de Veenderij te Hoogeveon. Er kwam echter geen enkele kiezer op! KINDJE VERBRAND. Te Ilonselersdijk is een tweejarig knaapje, dat een pan met kokend vet van de tafel had getrokken, aan de bekomen brandwonden' overleden. VAN T PAARD GESTORT. De luitenant-kolonel Van Meurs, van het 4de regiment infanterie te Leiden, is te Delen, lusschen Wage- niLgen en Arnhem, voorover van zijn paard gestort, doordat het in een kuil stapte. De oversie steeg dadelijk weer le paard, maar bleek later dusdanige iowendige kneuzingen te hebben be komen, dat nij naar het militair hos pitaal te Utrecht moest worden ver voerd, waar hij wordt verpleegd. Vol gens da laatste berichten is zijn toe stand niet onbevredigend. INSTALLATIE COLLEGE VOOR DE VISSCHERIJEN. Minister Talma heeft Zaterdagmid dag het nieuwe College voor de Vis- scherijen in zijn departement geïn stalleerd. ONTEIGENING ZUID TE AM STERDAM. „De Fakkel" verneemt, dat de ge meente Amsterdam in hooger beroep zal gaan van het vonnis van de Am sterdamsche rechtbank, waarbij de gemeente niet ontvankelijk is ver klaard inzake de onteigening van gronden in het uitbreidingsplan-Zuid gelegen, op grond van onwettigheid van het onteigeningsbesluit. NED. JONGEL. VERBOND. I-i de jongste vergadering van het hoofdbestuur van het Ned. Jong. Ver bond, is, besloten de bondsdagen in 1913 vast te stellen op 29 en 20 April en 1 Mei. TENTOONSTELLING TE HIL VERSUM. De plannen, die de Middenstands- vereeuiging te Hilversum ten opzich te van eene in 1913 te houden ten toonstelling bad, zijn opgegeven. Dit geschiedde in verband met do plan nen. die hangende zijn voor eene in het volgend jaar te houden tentoon stelling van Gooische kunstnijverheid. Een eere-comité wordt gevormd, waarvan de burgemeester van Hil versum eere-voorzitter is. De burgemeesters der omliggende gemeenten zijn eveneens uitgenoo- digd van dit comité deel uit te wil- ien maken. Men i3 voornemens om aan deze tentoonstelling een exposi tie te verbinden, betrekking hebben de op handel en industrie. Tevens zal voor de noodge amusementen ge zorgd worden. DIEFSTAL. Toen de fabriekskan toren der Dordtsche petroleuminaatschappij aan de overzijde van hel IJ openge sloten werden, bleek, dat ongenoode gasten zich er gedurende den nacht totgang hadden weten te verschaffen en er met een bedrag van ongeveer f L00 van door waren gegaan. DE WAAL-OVERBRUGGING TE NIJMEGEN. De Nijmeegsche gemeenteraad nam met 22 tegen G stemmen aan, het voor- van B. en W. tot het leggen van een brug, ter hoogte van Belvédère .aldus geamendeerd, dat ook een oprit naar de Waalkade zal Worden gemaakt VERGIFTIGINGSVERSCHIJN SELEN. Te Wonmerveer is het gezin Yan G. de L., bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, ernstig ziek geworden onder verschijnselen van vergiftiging, vermoedelijk tengevolge van het ge bruik van soep, welke men van den eer.en dag tot den anderen had be waard. Dank zij de ingeroepen ge neeskundige hulp, zijn alle patiënten thans buiten levensgevaar. BRANDEN. Zaterdagavond ontstond een uit slaande brand in de voormalige ban ketbakkerij der heeren gebroeders Pel aan de Hoogewoerd, tc Leiden, welke zaak voor korten tijd is verplaatst naar een fabriek aan den Murschweg. De gebouwen zouden nu worden in gericht voor een eau de cologne-fa- briek. Het perceel brandde nagenoeg ge heel uit. Verzekering dekt de schade. Het hui3 van H. Slot, schilder te Heerenveen is afgebrand. Er werd weinig gered. De inboedel was verze kerd .Oorzaak onbekend. Te Wehl is boerenhofstede van Bui- tink totaal afgebrand. Verzekering dekt de schade. AMSTERDAM'S FINANCIëN. Naar 't Hbld. verneemt zal de Ge- meentebegrooting 1913 een bedrag van 1 A 2 millioeu meer aan uitgaven aanwijzen. Aangezien de inkomsten met deze bijzondere toeneming geen gelijken tred houden, zal het ncodig zij'n andere maatregelen lo nemen om de begrooting sluitende te maken. De keus om daarin te voorzien staat tusschen belastingverhooging en een vermeerderde uitkeering van de ge meentelijke bedrijven, o.a. van ga» en electricitelt. KAMERVERKIEZING 1913. De redactie van „De Klok" ver klaart, dat zij do candidatuur van rnr. Mendcls, den candidaat van de S D 4. P. in het district Schoterand, niet steunen kan. De heer G. I., van der Zwaag voegt hieraan persoonlijk nog toe, dat hij" niet van plan is. voor mr. Mendcls een voet te verzotten. EERLIJKHEID BELOOND. Maandagmiddag komt eon inge nieur aan oen groote Nederlandsche autofabriek op dc Westerbouwing bij Arnhem en na eenige vertering te hebben gomaakt vraagt hij den kell- ner om een briefje van honderd gul den te wisselen. In den tijd, dat de kollner bij zijn patroon aan het wis selen is, verdwijnt de ingenieur. Dins dag komt een chauffeur en vraagt aan den patroon om het geld. De pa troon weigert aan den chauffeur het geld te geven, daar dezo geen bewijs heeft het gold le mogen ontvangen en de patroon geen kennisgeving ontvan gen heeft. Donderdag komt de ingenieur en ontvangt vrtn den kellner de Maandag toevertrouwde honderd gulden en als bewiis dot hij eerliikhcid op prijs stelt geeft hij den kellner een belooning ten hedrngo van... tien cent en ver dwijnt weer. (Vad.) DE NATIONALE LANDBOUWTEN TOONSTELLING TE ZÜTPHEN. Naar men mededeelt, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat II. M. de Koningin de landbouwtentoonstelling te Zutphen met een bezoek zal veree ren. DE PEITENF.R ZEEWERING. Men meldt uit Petten aan de Tel.: Vrijdagmorgen sloeg een gedeelte van bet nieuw gemaakte betonwerk aan de Pettener zeewering uit elkan der, terwijl liet blijvende gedeelte door de zware zee ondermijnd en ge- scheurd werd. DOODGESTOKEN. Over de twist tusschen twee school jongens te Lutterade (bij Sittard), waarbij de een den ander doodstak, meldt men nader: Twee schooljongens, van elf en tien jaar, kregen twist over een sigaret. De eene jongen, die een knipmes had, stak daarmede zijn kameraad in het lichaam, ongeveer in de hartstreek. Het ventje verloor veel bloed en werd onmiddellijk naar huis gedragen, doch overleed eenige oogenblikken la ter reeds. Het mes was ongeveer 1 centimeter diep in het hart gegaan. KLEINE OORZAKEN. Te Montfoort was de driejarige An- toon den H. achter bet huis zijner grootouders aan hei spelen met den grooten hond. Bij ongeluk geraakte de ketting om den hals van het kind, dat daardoor letterlijk werd ver- worgd. Toen men het kind vond, bad het reeds opgehouden te leven. De ge neesheer, die spoedig ter plaatse was, kon alleen den dood constateeren. VERDRONKEN. Te Dordrecht is een knaapje van 8 iaar in de Merwede verdronken. Een aroertje van 10 jaar wilde hem red den, maar liep zelf groot gevaar 19 verdrinken. Te Volendam is door schipper Veer man aangebracht het lijkje van de 0- jarige M. Hartman, dochter van schip per H. Hartman te Avereest. Op 13 Juli is de kieiue in de Zuiderzee geval len van de „Itoelofje" (bet schip haar» vaders) en toen verdronken. In de nabijheid von t Schinborger- brugje te Schipborg, (Drente), is de 17-jarige W. G. Reddingius, zcon van den secretaris der gemeente Ten Boer, bij het zwemmen verdronken. Hij maakte met een vijftal vrienden een uitstapje per fiets. Bij het baden in de uiderzee is ver dronken de 13-jarige P. Lammes van Nes. OOIEVA ARSD1EVEN. 's Nachts werden uit een ooievaars nest, zich bevindend op een terrein, aan het Groeneveld te Meppel, de bei de jonge vogels gestolen. Het door de politie ingestelde onderzoek naar den dader, bleef nog vruchteloos. De vo gels zullen voor Engeland bestemd zijn, waar men ze op buitenplaatsen gaarne ziet ter stoffage van hot land schap, zoo meldt do Z. Ct. EEN VOLKSPARK TE HILVERSUM. Door een aantal ingezetenen van Hilversqin zal bij deu Raad dier ge meente worden aangedrongen, om van het terrein .Lang gevvenscht", een volkspark ie maken. DE STAKING TE VEENENDAAL. Men meldt uit Veenendaal: Na eenigo vergaderingen is het conflict aan do Veencndaalschs Stoomspinnerij en Weverij opgelost. De werklieden, stemden toe in den eisch der directie om weer te begin nen. Dc directie heeft toegezegd voor a.s. Donderdag met de werklieden te confereeien over hot invoeren van den ouden arbeidstijd en verhóoging van loon voor enkele soorten in da weverij. „GA UW GANG MAAR, DAME1" Van een nieuwe truc der Haag scha straatroovers is aldaar een jufirouw het slachtoffer geworden. Deze ver voegde zich, schrijft de „N. Ct." aan een onzer groote magazijnen om in- koopen te doen. Twee net gekleedö heeren stonden aan de deur te Dra-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7