NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. JO m JOSEPHINE. 30e Jaargang, No, 8922 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 23 JULI 1912 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per post door Nederland,1.65 Alzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer /0.2a Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentién van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drnkkerij: Znider Buitenspaarna 12. Telefoonnammer 122. Tot de piaalsing van advertentiën en reclames van buiten het An-ondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1567 Amerikaansclie Ygrkleziigin. Jlir. Dr. Von Maekay schrijft in do Gartenlaube over de Ameri- kaansche verkiezingen. Het voorspel daarvan zijn de voorverkiezingen, de aanwijzing van vertrouwensmannen door den oer-kiezer, die naderhand hunne rol op de nationale Conventie ruilen hebben te spelen. Bij dit inlei dende bedrijf gaat het betrekkelijk nog rustig zoo ook niet vervelend toe, en évêmnin zonder grappen, krachti ge reclame, melodramatische pogin gen om het volk aangedaan te maken. Eén voorbeeld. Op een avond, als de werkplaatsen en winkels juist geslo ten worden, rolt een kolossale meu belwagen het stille stadje binnen, dat don liefelijken naar Surprise (verrassing) draagt. Voorop inarchee- ren muzikanten met klarinetten, ho rens, pauken en bombardons. Op het marktplein houdt de karavaan stil en weldra heeft zich daar om heen de gansche burgerij van Surprise, man nen, vrouwen en de hoopvolle jeugd, verzameld. Vrouw Musica zwijgt, de deur van den geheimzinnigen wagen gaat open, een soort van brug, die meteen een stump of primitief spreekgestoelte voorstelt, wordt er uit afgelaten en daar bovenop verschijnt een personage, ongeveer van het slag vai: den man, die voor een circus tot binnengaan noodigt. Hij verklaart, de buitengewone eer tc hebben, den zeer eerbiedwaardigen en hoogst verdien stelijken lieer John Lincoln Starling als candidaat voaï te stellen. Deze maakt een lichte, zelfbewuste buiging cn laat geen verstandige en fraai ge- styloerde programredo van stapel loo- pen, maar begint een zoogenaamde t a 1 k l n g-s p e e c h, een causerie zou den wij zeggen, waarin hij de voor- deelen van zijn partij en van zijn eigen bescheiden persoonlijkheid krachtig onderstreept. De voornaam ste bedoeling is evenwel, dot do can didaat zich bij den kring van zijn toehoorders aangenaam weet te ma ken: alle vrouwen en jonge meisjes van Surprise vindt hij uitgelezen schoon en een paar minuten later laat hij, als bij toeval, de opmerking vallen, dat bij nog ongehuwd is. Daarna daalt hij in hoogsteigen per soon van de brug af om de lieve kleine van de vrouw van den burge meester te begroeten, het wurm een tik op de wang en een zakje met lek kers te vereereii. Zeer gewild zijn ook zekere vertoo ningen ter ondersteuning van de woorden des sprekers. Vlak voor zijn neus plant zich oen stevige burger met een buitengewoon knorrig ge zicht. Wat de lieer Starling voor draagt, bevalt hem blijkbaar in 't geheel niet: hij trokt er heel leelijke gezichten bij en spuwt herhaaldelijk op den grond. Langzamerhand even wel begint hij vroolijker te kijken, het is duidelijk dat dc woordenstroom van den spreker hem begint te overtui gen. Zijn hoofd wordt rood, hij haalt zijn zakdoek voor den dag om eenige te voorschijn komende tranen weg te wisschen, is zelfs zoo door zijn gevoel overweldigd dat hij vriendelijk ver zoekt ook een paar woorden te mo gen zeggen. Dan stelt hij zich voor als de heer Sweetwater en verklaart, dat hij vroeger tot dc tegenpartij be hoord heeft, maar nu tot betere over tuiging gekomen is. Geroerd drukken Sweetwater en Stading elkaar do hand, de muziek blaast een vroolijken marsch en wanneer de waardige bur gers van Surpriso nu niet evenzeer overtuigd zijn, op wien zij hunne stem moeten uitbrengen, dan zijn ze blijkbaar niet meer te helpen. Is eenmaal de heer Stading als vertrouwensman en afgezant van het volk verkozen, dan trekt hij in de schoone Junidagen noordwaarts naar Chicago, de millioenenstad, op ten grooten partijdag. Uier speelt zich om zoo te zeggen een politieke orgie van zinnenverdoovende, chaotische veel zijdigheid af. Weken van te voren zijn alle woon- cn slaapgelegenhe den uitverkocht voor de afgevaar digden en den bonten stoet,dien zij meebrengen. Elke trein, die aan 't station arriveert, giet nieuwe scharen in de stad uit en elke hoofdpersoon, ieder afgevaardigde wordt door een lawaaiig fanfarekorps in de uniform van veldmaarschalk gestoken (daar onder doet een partij het niet, die zichzelf respecteert) onder oorverdoo- vende bewerking van koper en kalfs vel naar zijn tijdelijke woirng go- bracht. Merkwaardig zijn vooral de onverzorgde, weinig door de bescha ving aangeraakte figuren uit het wil de Westenniet minder in waarde stijgen nu ook de anders zoo verach te negej-s. Zij worden op eenmaal ge liefde medeburgers, waarmee de partijhoofden weliswaar ecnigszins vreemd omgaan. Immers daar men precies weet, dat hun inct een paar dollars gekochte stemmen tegen klin kende munt voor den tegenstander evengoed te krijgen zijn, wordt hun ii: een herberg achter slot en grendel naar hartelust geschonken, zoodat ;i] buiten staat zijn om te handelen en eerst op den grooten dag der be slissing naar de „stemtrog" worden gevoerd. In dezo warme dagen stroo- men trouwens overal, van de voor naamste bars af tot in de ellendig ste kroegjes toe, de champagne, dc whiskey, de toddy en de ijsdranken, op een manier, alsof ze voor niemen dal uit het nicer Michigan geschept worden. Zoo is de stemming voor den eigen lijken dag der conventie uitstekend voorbereid. In de speciaal voor dat doél gebouwde reusachtige hallen verdringt een kijklustig publiek zich op de gaanderijen, terwijl beneden de regisseurs ijverig bezig zijn, de solis ten en het koor van 't politieke schouwspel in rij cn gelid op te stel len, ieder zijn wachtwoord te geven en do laatste aanwijzingen rond te deelen voor dc behandeling van de rollen. Met zekeren ernst wordt de vergadering geopend, maar weldra draait ze moor naar het komische. Wanneer bijvoorbeeld Senator Hudge in den loop van zijn grappige rede herhaaldelijk, om do beste zetten to ondqrstreepen, zijn valsch gebit in do lucht werpt en hot handig, alsof hij dat in den circus geleerd heeft, weer opvangt; wanneer een andero spre ker, die ook tooncn wil, dat hij wat anders kan dan den akker der wel sprekendheid beploegen, onverstoor baar zich den eenen stroohalm na den andere in het weelderige haar steekt en zoo weldra met een soort van eigenaardige krans getooid is dan zouden bij ons zulke glansnum1 mers juist niet gelden als een aanbe- lüpg van hem, die streeft naar een hooger ambt. Ginds deukt men zoo „bekrompen" njet. De Yankeehumor bloeit in gnnsch anderen vorm en kleur, dan onze grappen en spotter nijen en zelfs de ernstigste staatsman in Amerika moet daarmee rekening houden en dien humor tol betalen, door zijn optreden met eenige stevige grappen op te sieren. Zoo gaat de vergadering der con ventie voort in wisseling van bonte tooneeltjes. Caudidaten voor allo mo gelijke ambten ovcrbicdcn elkaar in de meest ongewone kunsten, die de lachspieren in beweging brengen, of zwelgen, met slimme berekening der tegenstelling, in gezwollen taal en sentimentaliteit. Het orkest speelt tot afwisseling, vaderlandslievende wij zen en politieke straatdeunen, waar- n parterre en gaanderij vroolijk in- allen. En wanneer dan eindelijk alle middelen uitgeput zijn en het instru ment der volksziel, nadat op alle sna ren getokkeld is, niet meer voor harts tochtelijke opwinding vatbaar schijnt, dan komt het tot de beslissende ver kiezing. De partijcandidaat voor het presidentschap wordt verkozen, met wilde hurrahs klinkt de echo van zijn naam uit do feestzaal verder in stra ten cn stegen, vuurpijlen, en Ben- gaalsch vuur verlichten het donker van don nachtelijken hemel, muziek, gc-zang, dons, geschreeuw, lawaai en drinken eindigen pas bij het aanbre ken van den dug. Op den partijdag is de ticket, dc lijst der candidaten voor het presi dentschap en de verdere beschikbare ambten, opgemaakt; dan komt heler op aan, voor de uitverkorenen aan hang tc verwerven in het reusachtige leger der kiezers. Op den Ssten No vember eindelijk komt de laatste worp met de dobbelsteenen, de ver kiezing. Dan sluiten alle kantoien, werkplaatsen, winkels en scholen. Grooter dan ooit is de behoefte aan muziek en lawaai en ieder tracht, nog nooit vertoonden onzin te beaen- kcn. Als Roosevelt en Taft elkaar de leclijksto scheldwoorden naar 't hoofd slingeren of wanneer een voor naam weekblad constateert, dat op een partijdag ten vorigen jare in Chi cago tien procent der afgevaardigden rechterlijk gestraften waren, dan zijn dat bedenkelijke ziekteverschijnselen van het politieke organisme. Niette min, zegt Von Mackay, is nog nooit een onwaardig, meestal een hoog be gaafd staatsman tot het president schap verkozen. J. C. P. Üaiienlandsch Overzicht Da Engslsc&e oorlogsvloot. Minister Churchill heeft in liet En- gelsvlie Lagerhuis gezegd, dut de on- middellijko oorzaak van de aanvullen de begrooting voor de vloot te zoeken was in de nieuwe Duitsche vlootwet. Het hoofd beginsel van die wet was. het aantal slagvaardige schepen van alle klassen te vergroolen. Bijna vier vijftien van de heele Duitsche vloot zou in actieven dienst worden gehou den, gereed om terstond ten oorlog te kunnen worden gebruikt. Dergelijke voorbereidingen waren opmerkelijk en voor zoover den minis ter bekend, zonder voorbeeld in de ge schiedenis van de moderne zeemach ten. De minister deelde voorts mede, dut het aantal onderzeesche booten zou orden verhoogd en dat het tempo, waarin lichte kruisers werden ge bouwd, was versneld. De verhoogde agvaurdigheid van de Duitsche vloot moest ecu reorgai >satie van de Engel- scho vloot met zich meebrengen om haar meerderheid, die voor Engeland noodzakelijk is, te handhaven. Hij stelde voor, het aantal oorlogsschepen in actieven dienst van 28 op 33 te ver- hoogen. Iu 1914 en volgende jaren zou een tweede vloot van acht schepen worden gebouwd. Engeland zou 5 eskaders moeten be zitten van 41 schepen samen. Vier van die eskaders zouden in actieven dienst zijn. Een kalme, gestadige en methodi sche voorbereidende werkzaamheid over een reeks van jaren alleen, zou de meerderheid vur. macht ter zee kun nen verhoogen. De inspanning, die En geland zich zal hebbc-n te getroosten zoo zei de minister zul langdurig en geleidelijk moeten zijn. Van een plotselinge alleenstaande actie is geen heil te verwachten. Engeland moet in dat opzicht een voorbeeld nemen aan Duitschlaud, waar de politiek regel recht op haar doel afgaat. W ij moeten een groote overmacht onmiddellijk ter beschikking hebben. Het aantal nieuwe schepen, waar de aanvullende begreoting in voorziet, is niet groot, maar het aantal schepen, dat in de eerstvolgende jaren moet worden gebouwd, moet grooter zijn dan dat, waarmee het vlootbestuur gehoopt had te kui.nen volstaan. De voorgestelde regeling zou naar de meening vun liet vlooibestuur voor 1914—1915 in de behoefte van het land voorzien. De regeering had besloten om 6 oor logsschepen van ouder type van de .Middellandsche Zee vloot te vervan gen door 4 gepantserde kruisers van liet Invincible-typo Gedurende de komerde vijf jaren zouden de getallen van nieuwe sche pen in plaats van onderscheidenlijk 3, 4, 3, 4, 3 5, 4, 4, 4, 4. zijn. Op de strategische quaesties, be treffende de Middéllandsciie Zee, wil de minister Churchill niet ingaan, maar behalve dat 6 schepen v.in ouder type zouden worden vervangen door 4 kruisers van het Dreadnought-type. deelde hij ook nog mede, dat i gepant serde kiuisers zouden worden vervan gen door even zoovele met groeier ge- vuditsw aarde. Deze strijdmacht, die Malta tot operat» basis zal hebben, was in slaat om de Engeische belan gen in de Middellui dsclic Zee in tijd van vrede te handhaven en evenzeer geschikt om in tijd van oorlog haar bijzondere iaak te volbrengen. Hij weigerde te geltoven, dat er kans be stond, dat Italië en Dosten rijk-Honga- rije, welker geschiedenis niet vrij van geschillen was geweest, en met welke staten Engeland langen tijd op voet van vriendschap heeft gestaan, zich zouden vereenigen om -Engeland aan te vallen. Niettemin was het niet onwaar schijnlijk, dat legen het einde van het jaar 1915 of 1910 het eskader in de Middellandsche Zee versterkt zou moe ten worden en de regeering zou te rechter tijd maatregelen nemen, maar hij kon hier met stelligheid aan toe voegen, dat een inlichting, door het ministerie van oorlog ontvangen er op wees, dat een van de genoemde mo gendheden een w ijziging iu haar vloot- programrna overwoog. Indien de in lichting juist zou blijKen, zou dat een feit zijn, waarmede men rekening zou dienen te houden. De aanvullende begrootiug is niet 291 tegen 42 stemmen aangenomen de tegenstemmers behoorden tot de ar beiderspartij en dc radicalen. De toestand in Turkije. Dc minister-crisis is voorbij. De sa menstelling vait het ministerie door den nieuwen grootvizier Gazi Moektar 'N BRAVE ZOON. Ja, Frits, ik bon v.'ui plan mij uit do zaken terug te trekken en de fa briek op jou over te dragen. F rits. Och, pa, zoudt u niet liever nog eenige jaren flink doorwerken, dan kan ik ik mij tegelijk met u uit de zaak terugtrekken. VERZUCHTING. Getrouwd man. 't Is toch erg on» gelijk verdeeld op de wereld, ik hc-b t verstand en mijn vrouw de gemak kelijkheid van sprekon; ik kan nooit precies zeggen wat ik weet en zij wc-e» nooit precies wat zc zegt. VERDER COMMENTAAR ONN'OO DIG. Ie Vriendin. Nu. Laura, hce be valt je mijn nieuwe hoed? 2e Vriendin. Moet ik je werkelijk oprecht mijne meening zeggen? lo Vriendin. Neen, houd die maar voor je, boosaardig creatuur! Onze Lachhoek pasja wordt ambtelijk bevestigd. De combinatio is als volgt Dzjemal ed Dm: sjeich-ul-Islam, Kiamil pasja: minister-president, Noradoengian: bui- tenlandscJie zaken, Nazini pasja oor log. Hussein Hilmi pasja .- justitie, Zïa pasja financiën, Maclimoed ben Gazi Moekta pasja marine, Arlstidi pasja: landbouw. Niet minder dan drio leden van het nieuwe ministerie zijn gewezen groot viziers, namelijk Kiamil, Hussein Hil mi, en Ferid pasja. Een der andere ministers behoort tot een aanzienlijke Zuid-Mbancesche familie, men ver wacht vrsi hern. dat. hij betrekkingen zal kunnen annknoopeii. met zijn op roerige landgenooten. Generaal Na- z:rn pasja, de rheuwo minister van oor log, heeft zich onderscheiden als gou verneur van Bagdad. Kiamil pasja staat bekend als e?n voorstander van aansluiting bij Engeland. Achmed Moektar pasja, de nieuwe grootvizier, is 80 jaar oud. Hij heeft deelgenomen aan der. Krimoorlog, in 1870 in Vemen gestreden en in 1875— 1876 het Turksclie leger in Klein-Azi9 aangevoerd. In den oorlog tegen Rus land stond hij aau liet hcofd van liet Turksclie leger in Klein-Azië. In 1881 werd hij commissaris van Turkije iu Egypte. Sedert den vai van hef. absolu tisme was hij lid van den Senaat, waarvan hjj thans voorzitter is. Behalve liet blad der Jong-Turkcn, de „Tatin" .betoont de heele Turk pers pers zich irgenomen met de be noeming van Gazi Mcektar pasja tol grootvizier Men beschouwt het als een oplossing van do crisis overeen komstig den wensch van de natie het nieuwe ministerie noemt nien „hel groote ministerie". 't Nieuwe ministerie zal veel werk te doen vinden. Een der voornaamste zorgen is de opstand in Albanië. Uit Leskjoeb wordt geseind De .\lbanee2e11 brengen reeds hun strijd krachten in beweging. Issa Boletinati heeft de onder zijn bevel staande op standelingen van de modernste wa pens voorzien. Hij heeft een onder- Feuilleton Jo wa? ongeveer veertien jaar oud toon Arnold Ramser de uitnoodiging aannam van den heer Van Akendorp oin ecu maand te komen jagen op zijn landgoed Elersma. Ze was een lang opgeschoten, ongegeneerd schoolmeisje, door de zon verbrand, Wet sproeten in liet gezicht en een rossige massa haar, die slordig ge vlochten op haar rug hing, - Dat is mijn nichtje Jo, of eigen lijk Jusechinc wij zeggen maar voor het gemak Jc, zeide de oude heer Van Akendorp tot Arnold Ramser. Het is nog een echte wildzang, die, uaar geen rede wil luisteren. Zorg niaar, d.,t zij het u niet lastig maakt. Arnold trachtte haar dan ook zoo veel mogelijk te ontwijken. Dat baat te hein echter bitter weinig, want het meisje was steeds om of bij hem, zoodat h'j zelden kans zag om te ontsnappen. Zij ging overal met hem nme, op dc jacht, bij het visschen, paardrijden, wandelen; zo volgde hern als zijn schaduw en noemde uem heel familiaar Arnold. In het eerst vond de jongo man het ndergrappigst. 't Jongo meisje had intensen afkeer van al wat tot het vrouwelijk geslacht behoorde. Zij klom in eer boom als een aap, zij schoot en reed nog beter dan hij zelf en zij was voor haar leeftijd zeer ont wikkeld. Wat haar uiterlijk betrof was zij nog een schoolkind. Hare jurken waren voortdurend gescheurd en vuil, zij had altijd gaten in haar schoeien, een roode muts bedekte haar rossig hoofdhaar en 'n losse ca pe, slechts door één haak vastgehou den, hing gewoonlijk over haar schou ders. Eenigen tijd later evenwel knoopte Arnold kennis aan met verschillen de families in den omtrek en toen be gon Jo's gezelschap hem te vervelen. Vanmiddag kun je niet met mij mee gaan, zei hij tot haar op een keer, dat hij zich met bijzondere zorg had gekleed. Het is werkelijk onmo gelijk. Waarom? vroeg Jo onverstoor baar. Omdatomdatnu, ik heb een afspraak gemaakt met een mij ner kennissen. Dat is zeker die afschuwelijke juffrouw Baeder, zeide Jo achterdoch tig. Een malle opgeprikte kapel. Oom zegt, dat zij veel ouder is dan zij voor geeft; zij moet wel reeds vijf-en-dertig zijn. Sttt, Jo, zoo mag je niet over een dame spreken. Ik doe het toch. Want wat ik zeg is de waarheid. Oom zegt, dat zij aan niets anders denkt dan aan trouwen... Nu mag jc niet verder met me meegaan, zeide Arnold, plotseling 'n zijweg inslaande en haastig voortstap pende. Hij begaf zich werkelijk naar de wo ning van de bekoorlijke jonge dame, van wie Jo zooveel leelijks had ver teld. Mejuffrouw Baeder was niet in huis, zeide het dienstmeisje. Zij was den tuin ingegaan; zou de heer Ram ser misschien zoo vriendelijk willen zijn haar daar te zoeken. De heer Ramser wilde niets liever en vond de iomre dame weldra in het prieel druk bezig met haar tuin hoed te versieren met eenige pas ge plukte bloemen. Mejuffrouw Baeder was zoo na tuurlijk verrast en deed 'zooveel moeite om het hem mede te deelen, dat er verscheidene minuten mede heen gingen. Daarop ontspon zich een vertrouwelijk gesprek tusschen hou en Arnold was op het punt haar een huwelijksvoorstel te doen, toen er plotseling een groote massa kiezel in liet prieel werd geworpen en er een uitbundig gelach weerklonk, waar door het opeens gedaan was met Ar nolds welsprekendheid. Dat is Jol zeide hij woedend. En op hetzelfde oogenblik kwam di jonge dame adenïluos binnenstui ven. Ha, wat heb ik je gezegd! Ik wist wel, dat ik je hier zou vinden. Hoe durf je hier te komen? riep Arnold verontwaardigd uiL Ga da delijk naar huis. Ik denk er niet aan, zei Jo, op een stoel neervallende. Bekommer u toch niet om zulk een kind, zeide mejuffrouw Baeder. Ik begrijp niet, dat de heer Van Akendorp haar niet wegzendt, want ze is een schande voor het dorp Welzoo, hernam Jo, en wat zijt gij. Mijn oom zegt Eenigszins verschrikt legde hij zijn hand op liaur mond en haastig af scheid nemende van zijn diep veront waardigde aangebedene, dwong hij Jo met hem mee to gaan. Hoe durf je je zoo ie gedragen? zei hij eindelijk. Zoodra wij thuis ko men, zal ik het aan je oom vertel len. Bij die woorden scheen Jo zich op eens iets te herinneren. Arnold, zeide zij onderdanig, ik heb vergeten je te zeggen, dat er een telegram voor je gekomen is. Vanwaar? Vun je ouders. Zij verzoeken je onmiddellijk thuis te komen. En nu zai ik je nooit weerzien, vervolgde zij, eensklaps in tranen uitbarstende. O Arnold, zeg toch dat je me liefliebtl Jou liefhebben? Je bent niets meer of minder dan een kwelduivel. Arnold! Arnold! Zeg toch, dat jo me liefhebt, riep Jo zoo wanhopig uit, dat Arnold er verlegen mee werd Kom, kom, mijn beste Jo, zeide hij, zijn hand op haar schouder leg gende. natuurlijk houd ik van je. Ge loof dat maar zeker. Meen je het werkelijk, zei Jo, door haar tranen heen, naar hein op ziende. Meer dan van die vrecselijke juffrouw Baeder? O ja, veel meer, zeide Arnold in zijn verlangen om van haar ontslagen te zijn. En zul je later terug komen om met nnj te trouwen? Ju zeker. Daarop veegde Jo haar tranen met haar mouw af, en een paar krachtige, jonge urmen om zijn hals slaande, worgde zij hem bijna in haar heftige genegenheid. Mijnheer Ramser, mag ik u voor stellen aan mejuffrouw De naam was onverstaanbaar en de gastvrouw wendde zich lot een an deren bezoeker zoodat Arnold plotse ling alleen was met het mooie jonge meisje tegenover hem. Waar had hij haar vroeger reeds gezien ze kwam hem zoo bekend voor, met die vriendelijke, bruine oo- gen, dat matte van teint en dat kas tanjebruine haar. Neem het me niet kwalijk, maar ik heb uw naam niet verstaan, zeide hij, tot haar neerbuigende Ik heet Van Arkel, en hoe is uw naam? Arnold Ramser, zeide de jonge man, blijkbaar teleurgesteld, dat haar naam hem onbekend was. Masr weet u wel, dat ik bijna overtuigd was dat ik u reeds vroeger hud ontmoet. Och, werkelijk, dat is al heel zonderling. Het mooie meisje interesseerde hem bijzonder,'zoo zelfs, dut hij voor nie mand oogen had dan voor haar. Hij maakte haar een visite in haar wo ning in de Sarpiiatistraat, waar zij samen woonde met een ongetrouwde tante, llij zoud haar bloemen, boeken eii bewees haar alle mogelijke atten ties. En zij zij scheen zijne avances aan ie moedigen, zoodut Arnold op een keer besloot tot haar tc gaan en haar ten huwelijk te vragen. Zij zaten in den salon, tante Anna was in slaap gevallen hei was dus juist een geschikt oogenblik. Arnold zeide haar, dal lnj nooit een andere vrouw had liefgehad eu dat hij haar aanbad. Mejuffrouw Van Arkel luisterde aandachtig en toen hij ophield met spreken, keek zij hem aan met een paar ondeugende, guitige pogen. Hebt gij nooit op die wijze met een ander meisje gesproken? Nooit. Mejuffrouw Van Arkel stond vlug en blozende op. Wacht een oogenblik, zeide zij, ik kom dadelijk terug. Vol ongeduld wachtende op haar te rugkomst, liep hij het vertrek op en neer, toon zijn blik oj> een fotografie viel. die op den schoorsteenmantel i stomj. Het was liet portret van een kind en hij wilde 't juist opnemen om het beter te kunnen bekijken, toen hij achter zich hoorde lachen. Zicii omkeerendo zag hij een gestal te, die hem herinnerde aan een lang vervlogen tijd; het was een meisje, gehuld in een wijde cape, met een ruode muts op liet slordige, kastanje- bruine haar. Jo!riep Arnold vol verba zing uit. Thans Josephine, of voor u me juffrouw Van Arkel. Schaamt gij u niet voor mij? Het is haast niet mogelijk! riep de jonge man uit. En toch heb ik al- lijd geweten, dat ik u reeds vroeger gezien had. Jo, mijn lieve, beste Ju! Dat is alles gocj en wel, hernam mejuffrouw Van Arkel, achteruit- gaande. Maar herinnert gij u niel meer dat tooneel in het prieel? Ik heb u al mijn verdere levens dagen gezegend, omdat gij mij voor dat treurspel hebt behoed, hernam Arnold. En wat is er van uw belofte ge komen? Hebt gij mij niet gezegd, dat gfe terug zoudt komen om met mij te trouwen? Hier ben ik Immers. Dat is niet voldoende. Gij hebt mij gevraagd als Josephine en als zoo danig sla ik uw aanzoek af, maar... al3 Jo zou het misschien een ander geval geweest zijn. Dus was Arnold wel verplicht on middellijk een twecdo aanzoek te doen, en wel tot groote verbazing van tante Anna, diu juist bijtijds wakker werd om een indrukwekkend tooneel te kunnen aanschouwen.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5