AORESVEHANDERIHO. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8926 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 27 JULI 1912 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: ti per drie maanden: _3%|f Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1-5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 JjAdvertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing? Franco per post door Nederland1 65 tr 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. G^Uustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem" 1 oSv, Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 iBtercommanaal TelefoonnmniDer der Redactie600en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. cCZ'S Drukkerij: Zoider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. dit nummer bestaat ü1t zestien bladzijden. eerste bi ad. Bij verandering van adres wordt men beleefd verzocht zoowel het OUDE als het kieuvve adres te vermelden. DE ADMINISTRATIE. AGENDA ZONDAG 28 jblJ. Soc. VereenigiTtg: Buitengewoon Tuinconcert, 8 uur. Schouwburg, Janswog: Bioscoop voorstellingen, 2 1/2 en 8 1/4 uur. Rusthoek: Matinéo en Avondcon cert. 2 1/2 en 8 uur. Muziek in den Hout. MAANDAG 29 JULI. Muziek in den Houv. Schetsen uit Amerika. Wie ooit op een warmen zomerdag Aan liet station te Amersfoort de aan komst van de treinen uit liet noorden en het oosten zag, vergeet nooit den aanblik dien de binncnsnellenden trein op hem maakt. Over elkaar heen hangen ze uit de portier-raampjes de reizigers schreeuwend om ijskoud-bier, om spuitwater om kogelfleschjes. In Amerika niets van dat alles. Het kan zoo warm niet zijn, of bij bet binnenkomen van den snelstea trein ziet ge iedereen rustig uitstap pen, niemand roepend, schreeuwend om water, bier of limonade. En dit wonder verricht een klein kraantje in elke waggon, waaruit iedereen „door ijs afgekoeld water" kan drin ken, zooveel hij wil. U moet weten dat de Amerikaan- sche spoorwegen er van binnen heel wat minder hoklcerig uit zien dan bij ons. Ze zijn juist ingericht als de wa gens der Electrischo tram naar Am sterdam, met dit onderscheid, dat er twee personen op elke bank kunnen zitten, of om duidelijk te zijn dat er slechts banken voor twee naast el kaar zittende personen zijn. Die ban ken zijn bekleed met een soort rood „sits", dat minder stof schijnt op te nemen dan ons fluweel, maar toch nog stoffig genoeg wordt om den con ducteur, die met een groote plumeau gewapend den wagen door wandeit, voortdurend werk te geven, want on ophoudelijk stoft hij de baukea af en bestrijkt uw hoed en koffer als in één moeite. Telkens ziet gij iemand opstaan en naar net hoekje gaan, waar het glim mende kraantje al van verre u schijnt toe te lachen, om na 't glas ruin of Eieer goed omgespoeld te iiebben, zijn dorst te lesschen. Erg veel vertrouwen dchijnen ze ar ders niet in de reizigers te hebben, want voor elk station kwam de con- lucteur en «loot het glas weg. Er is bepaald geld te verdienen iu Amerika met „drinkbekèrtjes'. Ik had vóór ik op reis ging zoo'n handig dingetje, dat je inklapt, gekocht ea telkens als ik naar het kraantje toog, zaten een paar Amerikanen ie loeren naar dat geheimzinnige beker tje, dat ik telkens uit den zak haalde. Een praktisch iets wat ontbrak in het anders zoo praktische Amerika. Want praktisch ja dat zijn ze. I Zit eens bij ons in den troin met een vreemdeling I Tien tegen eón dat hij al een paar stations voor datgene waar hij uit moet stappen, begint te vragen aan don voorbijgaanden con- cteur of dit zijn station nog niet is. En jn Amerika? Daar zit men, daar leest men, daar slaapt men zoo rustig door alsof het een rit Amsterdam-Haarlem gold. Niemand vraagt iedereen weet. Weet ge waarom? Zoo gauw als gc in den wagen hebt plaats genomen, komt de conducteur ei bekijkt uw „ticket", ons plaats kaartje, maar hoe verschillend van deze. In Amerika is het een lijst, een goede Meter soms lang, opgevouwen als de boekjes met aan-één-geplakle ansichten van Zandvoort of Scheve- nirgen, die ge wel kent. Gesteld nu dat ge eens in Holland van Haarlem naar Meppol gingt. Gij moest dan over de lijn van drie Maatschappijen. De Hollandscha Spoorwegmaatschappij lot Amersfoort de Centraal tot Zwolle en de S.S. tot MeppeL Uw ticket zou dan uit drie blaadjes bestaan. HaarlemAmers foort, Amersfoort—Zwollo en Zwolle Meppel. 't Is nu een heel eenvoudi- ge administratie voor de Spoorweg- Maatschappijen. Op het Iraject Haar lemAmersfoort wordt heL onderste stuk van uw ticket afgescheurd en door den conducteur bewaard. Op het volgend traject Amersfoort— Zwolle .evenzoo en over eenigen lijd worden al de verschillende dealen van de „spoorkaarljes" naar de on derscheiden Maatschappijen gezon den, die dan de bedragen onderling verrekenen. Maar is dit een maatregel waar van het praktische de administratie geldt, van nog grooter waarde voor den reiziger is de volgende. De conducteur heeft de tickets ge vraagd en hij verneemt, dat ge bij voorbeeld naar „Baltimore" moet, uw neven-reiziger naar Philadelphia bij voorbeeld. Zonder iets te zeggen nu steekt de conducteur op uw hoed of zoo ge een sportpet draagt tusschen een riem van uw koffer of citybag oen gekleurd kaartje, dat wat grootte betreft op ons spoorkaartje gelijkt. Uw mede-reiziger wordt Ook van oen kaartje voorzien maar van een an dere kleur. Zoo lijkt de wagen als go achter u kijkt, wel een lokaal spoor bij ons op een lotingsdag. Dan zitten de boerenjongens ook alien met Drief- jes op hun pet. Voor elk station komt da conducteur en neemt bijv, alle blauwe kaartjes van de hoeden of ba gage af. Het blauwe kaartje was bij voorbeeld bet bewijs dat de reiziger naar Baltimore moest en nu komt even voor aankomst een „hulp con ducteur" alle personen zonder kaartje op hoed of bagage waarschuwen dat het doel der reis is bereikt. Gij begrijpt hoe 'n praktische maat regel dit is, nergens gevraag, gehang uit raampjes om te weten of dit nu al Baltimore of Philadelphia of wel ke plaats ook is. Iedereen blijft rus tig zitten tot de conducteur zijn kaartje inneemt en de hulp-conduc teur hem daarna verzoekt uit te stap pen. Er is, zooals ik reeds zeide, maar éér. klasse. Intusschen kan men in simmige treinen gebruik maken van „Pullman wagens", waarin zich dan een „parlour" bevindt, een wagen waarin allemaal gemakkelijke stoe len staan, die als een pianokruk rond; kunnen draaien en waarin je dus dan eens vooruit, dan achteruit kunt rijden, of wel van ter zijde het land schap dat ge doorijlt, kunt bekijken. Meestal is er dan een restauratiewa gen bij en een „sleeper", de ook iu ons land welbekende „slaapwagen". Den eersten dag gingen wij naai' Baltimore, „do electrische stad", toen naar Washington, doch ik spaar u de beschrij'ving dier Amerikaansche ste den. Mijn doel is immers om u mijn indrukken van Amerika, van land en volk mede te deelen, de verhalen die ik hoorde van gelukkige en van be drogen Hollanders weer te geven, mei schen die naar Amerika gingen om een beter leven voor zich zelven of hun gezin te zoeken en die slaag den of niet vonden wat ze gedroomd hadden. Wr hadden in Washington onze za ken afgedaan en wij waren nu feite lijk vrij. De secretaris van de vereo- niging van geneeskundigen luid de vriendelijkheid gehad mij al liet voor een geneesheer merkwaardige van Washington, ziekenhuizen en sociale ir.stellingen, te laten zien. Maar men had mij zooveel moois verteld van Virginia, het gulden plekje van de we reld, en ik was zoo dicht er bij, naar Amerikaansche begrippen, dat ik dat wonderland wilde zien. Daarenboven wconde er een oud-bekende, van onv eenige uren sporens verder en ik stelde mij zijn verbaasd gezicht al voor als ik op een goeden morgen bij hem aanklopte. Aldus gingen wij in den trein die om 10 uur des avonds uit Was- hii gton vertrok. Te voren hadden wij een sleeper besteld, maar slechts en kele uren zouden wij er van gebruik maken om midden iu den nacht oen van mijn beste kennissen uit mijn jeugd te ontmoeten. Om 101/2 uur had ik miju sleeper opgezocht. Een heerlijk bed „beneden" terwijl op 't bed er boven, het „bovenbed" al ie mand in diepen slaap gewikkeld schc-en. De raampjes hadden wij ge heel laten zakken en alleen een horre tje, dat als 'n raampje op of neer te schuiven was en zoo praktisch alle kooldeeltjes uit de roolc van do loco motief beletten binnen te dringen, hadden we opgetrokken. Heerlijk lagen wij daar voor het wijd geopende raam, terwijl de trein met een bijna honderd-kiloraeter- vaart over de rails schoof. In de an dere wagen hoorde men al luider ue slem van den conducteur klinken die nu naar voren liep en verzocht de raampjes te sluiten. Dat was minder naar mijn zin en daar ik niet begreep waarvoor die sluiting op die warme zomeravond was, liét ik mijn raampje open. Maar helaas, want ik denk dat ik zoo wat aan het indommelen Was, toen ik plotseling rook en roet in mijn gezicht kreeg. Ik draaide snel het olectrisch I licht op enwij bevonden ons in j een tunnel. De rook van de reuzenlo- j comotief woei het raampje binnen en verstikte ons bijna. Gauw werd het raampje gesloten, de rook trok op naarnet bovenbed. En daar noor- de ik plotseling boven mijn hoofd een verwensching slaken door de wak ker wordende, ui zoo zuiver Hol lar dsek, dat ik begreep met een land genoot te doen te hebben. ,,'t Is al toe," riep ik en verontschul digde mij tevens, maar nu hoor de ik duidelijk dat iemand in het bo venbed zich oprichtte, ,,'t Is al toe," hoorde ik hem herhalen, „ik ken je aan je stem." Ook Ik herinnerde mo heel flauw de stern van mijn boven buurman meer gehoord te hebben, maar het was al jaren geleden en ik durfde nauwelijks denken, dat ik mijn oud-cluhgonoot op zoo zonderlinge wijze, op zoo zon derlinge plaats zou ontmoeten. „Ben jij 't Meultje!" riep ik; hom ■noemend bij den naam dien wij nu voor ruim veertien jaren hem zoo vaak hadden toegeroepen. „Waarachtig", en jij bent... Het gestommel boven mijn hoofd werd erger en als was ik 'n visóh d:e het rood dobbertje ondertrok, zoo ver scheen plotseling het roodo gezicht van mijn oud-academievriend aan den zolder van mijn bed. En daar op dien tocht van Washing ton naar Virginia ontmoetten wij el kander, wij, die toen voor veertien jaax wij de academie verheten, met onze vrienden afgesproken hadden, elkaar elk jaar zeker éénmaal weer te zullen ontmoeten. Hoe had het leven die belofte ge schonden. In al die jaren hadden wij elkander niet gezien. Eens teen ik te Zwolle was en hem een eerzaam apo theker in de stad der Blauwvingers waande, had ik naar hem gezocht, maar in de apotheek was een ander en de vorige bewoner, mijn oude vriend was weggevlucht als chemjker op een suikerfabriek ergens in Cuba. Em daar vond ik hom terug op on zen tociht door Virgina. Al heel gauw zalen wij in do par lour met eikaar te praten. II ij over zijn plannen, zijn tochten door Virgi nia^ door North- en Soutlti-Carohna, door Florida, door Texas om fuibrio- ken to bezoeken waar hij voor zaken wezen moest, om dan van New-Orle ans uit den terugtocht naar CaLifor- nié te aanvaarden. En als twee dio elkaar weergevon den hebben na zooveel jaren en elkaar zooveel te vertellen hekhen en telkens daar tusschen in weer noemen de leu ke voorvallen uit dien gouden jeugd tijd, zaten wij gansch die naoht op, en spraken af dat we samen den ver deren tocht zouden maken. Hij medegaartde naar mijn kennis en ik met hem mee geheel Zuid-West- Amerika door. En die tocht heeft me niet berouwd. G. A. OOTMAR. Stadsnieuws HAARLEMSCHE IIANDELSVEREENIGING. Onlangs is het bestuur van de Haar- lemsche Handelsvereeniging uitge breid van zeven tot negen leden, met het plan deze te splitsen in drie Com missies, die over speciale aangelegen heden advies zullen uitbrengen op do bestuursvergaderingen of, in opdracht van die vergadering, bepaalde zakrn zullen voorbereiden of regelen. Tot leden van de Commissie voor incasso en informatie werden be noemd de heereu F. li. Smit, H. Fran ken Jr. en A. H. Weijburg tot leden van de Commissie voor algemeene middeustandsbelaiigen de lieeren G. van der Most van Spijk, J. 11. Vissol en Jac. Lamp tot leden van do Com missie voor gemeentelijke aangelegen heden de heeren W. A. J. van de Kamp, Joh. M. Schmidt en J. C. Peo- reboom. LEELIJKE VAL. Gisterenmiddag omstreeks half vier, had zekere D. Hirsch, werkzaam aan de werf „Conrad", het ongeluk van omstreeks 15 meter hoogte, uit een boortoren waaraan hij werk zaam was, te vallen, met het gevolg dat hij bewusteloos bleef liggen. Het liep echter betrekkelijk goed af, daar hij, na het bewustzijn teruggekregen te hebben, te voet naar zijn woning ko gaan. WERF CONRAD. Door de werf „Conrad" werd heden een stoomzuiger afgeleverd, bestemd voor Oost-Incüé. Als le machinist zal hierop medegaan P. van Velzen en als 2e machinist W. Baartwijk, beiden werkzaam aan de werf „Conrad". STUKKEN VAN DEN RAAD. De heer Thiel richt een schrijven tot don raad over do nota van B. en W. waarin dit college volgens de belof te bij de behandeling der gemeeniebe- grooting voor 1912, gedaan, toen er klachten geuit werden over de wijze, waarop door B. er W. adviezen der raadscommissies werden ingewonnen zijn standpun in deze uiteenzet. Ook is overgelegd het advies der Juri dische Commissie. De heer Thiel schrijft o. a. Wenschelijk schijnt het deze nota In don raad te bespreken, opdat komo vast te staan, of inderdaad B en W. voornemens zijn den inhoud te maken tot grondslag voor hunne verhouding tot de raadscommissies, en vooral ook, of de raad zich daarbij zoude kunnen nederleggen. Ondergeteekende vertrouwt, dat dit laatste niet het geval zou kunnen zijn. De hoofdgedachte toch, die li. en W. in hunne nota uitspreken, komt hierop neder, dat een Commissie van Bij stand enkel behoort te worden gehoord in zaken van deskundigen aard en niet in zaken van beleid, en dat het college een bewijs van zw akheid zoude geven, indien het ook in vragen van beleid adviezen van commissies inwon. Dat de Juridische commissie do op vattingen van B. en W. ten deze niet zou deelen, was ie verwachten. Te recht merkt zij in haar advies onder meer op, dat de Commissies van bij stand B. en W. in het geheele beheer van den heirokken tak van dienst heb ben bij te 3taan en dat dc beperking van dien bijstand tot zaken van tech- nisch-deskundigen aard daarmede niet zoude strcoken. Ondergeteekende zou daaraan nog willen toevoegen, dat men beter de raadscommissies kan opheffen, dan hare werkzaamheid beperken tot za ken van technisch-deskundigen aard. 'Het zou namelijk vrijwel oumogelijk zijn, raadscommissies zoodanig samen te stellen, dat aan hare adviezen op dat terrein eeiige waarde zoude kunnen worden toegekend. Afgezien van de Juridisch - commissie, die ge heel uit deskundigen is samengesteld, eu van de Commissie van bijstand in het beheer der Openbare Werken, die in hare meerderheid over eeue le waardeeren deskundigheid beschikt, mag men zeggen, dat raadscommissies slechts bij uitzondering technisch-des kundigen in haar midden hebben. De beteekenis van de commissies ligt dan ook allerminst op het terrein der des kundigheid, en in hoofdzaak juist, op het gebied, dat B. en W. voor haar willen afsluiten." Ten einde den raad in de gelegen heid te stellen, zich Ier zake uit tö spreken, doet Mr. Thiel het navolgen de voorstel „De Raad, „Gezien de door Burgemeester en „Wethouders ter lezing nedergclegde „nota en het daarop ingewonnen ad- „vies van de Juridische Commissie, „een en ander ter zake van den werk kring der Commissies van Bijstand „Van oordeel, dat het Gcmeenlebe- „lang niet zou worden gediend, 1n- „dien Commissies var. Bijstand door „Burgemeester er Wethouders alleen ,in zaken van technisch-deskundigen „aard zouden worden gehoord „Gaat over tot de orde van den ..dag". De positie der gemeente werklieden. De afd. Haarlem van den Bond van Ned. gemeenteweiklieden heeft een j adres tot den raad. gericht, dat B. en 1 W. niet in druk doen verschijnen. Het betreft lil. de periodieke loonsverhoo- ging van een werkman, die in 1907 is gestraft met terugzetting tot een lager yosalarieerden werkkring. Diens naani met vermelding van die straf na ver loop van 5 jaar in het openbaar t© noemen, zou den betrokken werkuiau zeker niet aangenaam zijn. De afdeeling heeft zich eerst tot B. en W. gewend. Voor 't door B. en W. gegeven antwoord neemt zij slechts den aanhef in haar memorie van toe lichting aan den raad op. De volgende volzinnen voegden B. en W. aan dien aanhef toe „Wij meenen hieraan te moeten toe- „voegen, dat, hoewel wij ditmaal geen „bezwaar maken om U eenige inlich ting te verstrekken, wij geen toezeg ging kunnen doen, dat op dien weg „zal worden voortgegaan. „Het ligt in de lijn van liet werklie- den reglement (art. 9, 2e lid), dat voor „de besturen van vereenigingen van „gemeentewerklieden gelegenheid zul „heslaan om algemeene belan- „g o n der werklieden ook bij ons col lege voor te dragen. „Op dit gebied beweegt zich even wel Üw aangehaald schrijven niet. „Indien een werkman meent een „persoonlijke grief te hebben en dos- ,wege met met den hoofdambtenaar „van zijnen tak van dienst tot overeen- „steniming kan komen, dient hij zich: „rechtstreeks tot ons college te wen-1 den."1 De bedoeling van die zinsneden schijnt aan adressanten te zijn ont gaan. Dat bewijst het feit, dat z ij zich thans tezelfder zake tot Uwen Raad wenden, schrijven B. en W. Vermits het hier bovendien gaat over een over de uitvoering van ©en verordening van den Raad gerezen geschil, waaromtrent de beslissing in gevolge het bepaalde bij art 179 litt. b der gemeentewet bij ons college be rust, hebben wij do eer li voor te stel len het adres ter afdoening in onze handen te stellen." Zetters belastingen. B. en W. hebber, de volgende lijst van personen opgemaakt, om tot zet ter der Rijks directe belastingen to worden benoemd do lieeren H. Fik- kert, J. L. D. I. Breda Kleynenberg, A. lUnkema, L. Modoo, G. J. Droste Jr. en A .Konijn Mz. Ontslag onderwijzer. Wegens zijn bei.oennng tot onder wijzer aan de lstï Doopsgezinde school verzoekt Joh. Bol eervol ontslag als ouderwijzer aan de opleidingsschool voor jongens en meisjes, zoo mogelijk met ingang van 1 Sept, a. s. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 3! Ju li 1912, des namiddags ten 1 1,2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. MeJedeoIiugeu. Verzoekschrift onderwijzer Opl. School voor jongens en meisjes om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring rekening, dienst 1911, van het St. Eli sabeth's of Groote Gasthuis. 3. Id. id. id. eerste suppL begroo ting, dienst 1912, id. 4. Id. id. beschikbaarstelling mo- dailies schietwedstrijd Gen. van Mer- len. 5. Id. id. verzoekschrift Haarl. Too- neelfvereenigiag Jacob von Lennep, beschikbaarstelling medailles. 6. Id. id. aankoop grond Koralen- steeg. 7. Id. id. wijziging art. 3 verorde ning op het St. Elisabeth's of groot© Gasthuis. 8. Id. id. wijziging reglement ge bruik gemeente-biblioWieoK. 9. Id. id. vaststelling verordening, regelend© aanstelling en bezoldiging ambtenaren bij dienst Bouw- en Woningtoezicht. 10. Id. id. verkoop grond N. B. Spaarn© aan Drcsie en Co. 11. Id. id. aanvaarding voor straat bestemden grond verl. Velserstraat en projectzijstraat. 12. ld. id. verzoekschrift W. van Scliie, uitgang Spaaradawsoh© weg. 13. Id. id verhuring perceel Bol huizen no. 16. 14. Id. id. beschikbaarstelling gel den werken Zijlvest 15. Id. id. wijziging besluit 5 Juni 1912, no. 17. 16. Id. id. id. id. 5 Juni 1912, no. 18. 17. Id. id. id. id. 27 Maart 1912, no. 9 18. Id. id. sloopen perceel Brouwers straat 43 a. 19. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceclen Leliestraat 15 A en 15 B, Gierstraat 18 A en 18 B en Heerensin gel 135 A—E en 137 A—E. CO. Id. id. id. perceel Luilesioeg 7. 21. Voorstel Commissie art. 16 ge meentewet vaststelling verordening omtrent het in voorraad hebben enz. van petroleum, benzine, napht.fi,, ae ther of andere soortgelijke licht ont vlam- of ontplofbare stoffen, met na- dor voorstel commissie. 22. Id. B. en W. vaststelling aan bevelingslijst benoeming Zetters. 23. Aanbeveling id. (benoeming lid Commissie B tot wering van schocd- verzuim. 24. Id. id. id. onderwijzend peiso- neel Avondschool voor handelson derwijs, cursus 1912—1913. 25. Id. id. id. Directeur Burger avondschool. 26. Id. id. id. .onderwijzend perso neel Burger-avondschool cursus 1912- 1913. 27. Voordracht id. bonceming onder wijzer school no. 3. 28. Id. id. id. id. school no. 9. 29. Ld id id. id. school no. 7. 30 Benoeming lid Gezondheidscom missie (vacature-C. G. Loomeijer Jr.) 31. Id. id Comm. Bijstand beheer gemeentebedrijven (vacaUire-ideai). 32. - Vergadering met gesloten deu- ZONDERLDiGE PERSMANIEREN'. Wij ontvangen een nummer van het weekblad de Amsterdammer, waarin voorkomt een artikel onder den titel Zonder Hood, met den navolgenden aanhef: „Een inwoner van Haarlem zond onderstaand stuk ter plaatsing aan de redactie van het Haarlemscti Dagblad, die hem in een hoofdarti kel tot onderwerp gekozen had van har© beschouwingen. De redactie wenscht© het alleen op te nomen, in dien da schrijver zijn schrijfkunst den d© Vries en te Winkelschen hoed opzette, waarvoor de zelf blootshoofds loopen de man be dankte." Deze twee volzinnen bevatten twee krasse onjuisthodeai Vooreerst is de inwoner van Haar lem niet gekozen tot onderwerp van do beschouwing dor redactie, maar daarin zeer terloops genoemd. En bovendien heeft hij niet bedankt ivoor het verdevries en t© winkelen van zijn stuk, maar wel verlangd, dat de redactie er bij zou vermelden, dat dit proces op haar verzoek was geschied. Daarvoor bedankt© onze re dactie, di© deze spelling als voor waarde stelde on den inzender dus niets te verzoeken had. De redactie van het Weekblad heeft zonderlinge jiersmanieren, dat zij een antwoord plaatst op c-en stuk, dat niet in haar blad voorkwam en waar van zij, ook nu nog. zelfs de ouintes- sons niet vermeldt. In Haarlem lieer- schen juistere opvattingen. Overigens laat het feit, dat het stuk toch nog tot openbaarheid gekomen is, ons volkomen koud. Zelfs willen wij onze lezers, die er kennis van wil len nemen, wel inl ohten, waar ze het nummer kunnen koopen: op het per ron van 't station, voor twaalf en een halven-cent. Wie het gelezen heeft, zal zich denkelijk wel vereenigen met onze opinie: de schrijver doot wat oj> gewonden, hij is blijkbaar .nog héél jong; e©n en ander betert, met of zon der hoed, met d© jaren. PROVISIE AAN TUINBAZEN. Wij lozen in het Weekblad voor Bloembollencultuur HOLLANDSCHE-DISCOUNT AAN BIEDINGEN VERSUS EN'GEL- SCHE WET. Naar de „Horticultural Advertiser'* van 24 Juli mededeelt, is door een Hol- landsch bloembollenhandelaar een catalogus in Engeland rondgezonden, waarin eene aan bieding van discount aan den tuinbaas. Naar aanleiding van deze discount- aanbieding meenen wij goed te doen, er de aandacht op te vestigen, dat dergelijke aanbiedingen in Engeland voor Engelsche firma's bij de wet strafbaar zijn gesteld. Waar nu de bedoelde catalogus in Holland is uit gegeven, kan natuurlijk de Holland sen© bloembollenhandelaar voor zijn discount-aanbieding uiet worden ver volgd, zoolang hij buiten Engeland blijft. Vertoont hij zich echter per soonlijk in Engeland, dan stelt hij zich volgens de Horticultural Ad vertiser wel degelijk aan vervol ging bloot. In hoeverre dit beweren van de H. A. juist is, kan hier buiten beschou wing blijven, maar wel zouden wij ons kunnen begrijpen, dat in zijn wel begrepen eigen belang de Engelsche bollenhandelaar een Hollandschen discount-aanbieder eens met den En- gelschen rechter in kennis bracht Ten einde dit te verhoeden, lijkt het ons gewenscht, dat in het vervolg der gelijke handelsvoorwaarden, die slechts in de tweede plaats het per soonlijk voordeel van den tuinbaas beoogen, uit de aanbiedingen worden achterwege gelaten. De naam van ons mooi vak en dio van onze bloembol lenhandelaren in Engeland gedoogen niet, dat wij zelfs den schijn van wets ontduiking op ons zouden mógen la den. DIEFSTAL VAN R1JTUIGLAN- TAARNS. H. v. d. H. bleek de dader te zijn van een diefstal van 2 lantaarns, die bevestigd waren geweest aan een rij tuig van den stalhouder v. V. op den Wagenweg. Hij had de lantaarns verkocht voor 75 cent STUDIEREIS HOOFDCURSUS. Door de leerlingen van het 2de sta diejaar van den Hoofdcursus (23 on der-officieren) is gisteren en heden per rijwiel, een tocht gemaakt tot het bezichtigen der forten deel uitmaken de van de stelling van Amsterdam. Bedoeld detachement, dat per nachtboot van Kampen naar Amster dam was vervoerd, bezichtigde onder leiding van den le luitenant Walt-

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1