Watertocht. Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NEL). MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 27 Juli 1912. Hoogste barometerstand 767.0 m.M. te Seydisfjord laagste 753.4 m.M. te Valeutina. Verwachting tot den avond van 28 Juli Wind zwakke tot matigen meest Zuidelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht zwaar be wolkt. waarschijnlijk enkele regen- en onweersbuien. Temperatuur Vooral in 't Noorden daling van tertiperatuur. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 761 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. OPGAVE VAN JOH M. SCHMIDT - Opticien 86 ZIJLSTRAAT HAARLEM. Thermometerstand 27 Jult Hoogste gisteren F. 71o Laagste heden nacht. F. 61 Hedenmiddag 12 uur F. 71 HOOG- on LAAQWATER STAN DEN 28 Juli. IJmuiden Katwijk Petten IJmuiden Katwijk Petten IJmuiden Katwijk Petten IJmuiden Katwijk Petten Hoogwater. v.m. 8u.45m.jn.rn. 3 u. 4m v.m. au. 20m.;n.m. 9 u. 3801 v.m. 8 u. 5m.jn.rn. 3 u. 84m Laag water, v.in. lOu. 45m.;n.m. llu. Lm v.m. 10u.S5m.; n.m. 10u.44m n.m. 12u. 15m.j v.na. 12u. 34 in 29 Juli. Hoog water, vox 8 u. 22m.;nm. 8u. 38m vin. 2u.S7m.jnm. Su. 13 in vm. 8 u. 44m.;um. 3u. 6Sm Laag water. 11 u. 21 m.; nm. 11 u. 38 m vm.llu. 2m.;nm. 11 u. 18m nm. 12 u. 54 m.; vm. lu. Het aansteken der lautarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen, moet te 8 u. 27 m. geschieden. INGEZONDEN MEDEDEF.L1NGEN 5 30 Ct. per regel. DAGELIJKS tan HAARLEM: 8IS; 10ie; 12'®; 2ii; 416. gis. gu en 10 uur van ZAANDAM: 6s0; 818; 12it; 2^; 4.15f 616 en 815 uur. HET ADrïES voor Vogels Vofiolvoeders, Kooien en aan verwante artikelen is bij A. C. TAN NIKKELEN KUIJPER, Ooelstraat 18 - Haarlem. heer gisteren het Noorderfront der stelling en kwam te 61/2 uur a.m. in de lnfauteriekazerne alhier aan. Daar werd het middagmaal ge bruikt, overnacht en lieden morgen werd te 8 30 uur afgereden, nu langs het Zuiderfront; het detachement zal met, de nachtboot hedenavond Amsterdam naar Kampen terugkee- ren. I11 de vergaderzaal van café Leijen- horst in de Tempelierstraat, had gis terenavond te 8 uur eene bijeenkomst plaats waarin tot oprichting van bo vengenoemde vereeniging werd beslo ten. Ruim 25 aanwezigen traden als lid loc. Een bestuur werd gekozen bo- 6taande uit de heereu E. J. v. Len I 11. v. d. Goes, H. P. Kloos en J. P. Traanberg, die onderling de functies tullen verdeelen. Besloten werd te verzoeken reeds m het u.s. seizoen opgenomen le worden met 1 of 2 elftallen in den Haarlem- schen Voetbalbond. Op de te dragen voetbaltrui zullen de beginletters van den naam der vereeniging V. V. V. worden gedra gen. De contributie werd bepaald op f 4 per jaur. Aangezien do leden allen aangeslo ten zijn bij de afd. Haarlem van Volksweerbaarheid, zullen zij aan de gymnastiek- en velddienstoefening door deze afdecJing le houden, leun non deelnomen. Nadat aan het bestuur was opge dragen een huishoudelijk reglement en statuten te ontwerpen, het ver zoek aan een der leden (niet aanwe zig) te doen om zijn verbandkist steeds bij do oefeningen op het ter rein te doen zijn, en verdere voorbe reidingen te treffen, sloot de voorloo pige voorzitter de vergadering ie on geveer 11 uur. m BAKKEN OP ZONDAG. Wij lezen in „De Volksstem" (m?n zie over deze zaak de ingezonden stukken van gisteren en heden in ons blad) dat Zondagmorgen de uit rijdende karren van de Haarlomscho Brood- en Meelfabriek zullen worden vergezeld en dat aan het broodetend publiek een biljetje zal worden be zorgd, waarin wordt verzocht te bre ken met de gewoonte, om Zondags ersch brood te eten. CONCERT IN DEN HOUT. Voor Zondag 28 Juli bevat het pro gramma: 1. Berlinerluft (Marsch uit de ope rette). Lincke. 2. Ouverture Mireille, Gounod. 3. Walzcr aus der Operette Wasclier Madl, Baimann. 4. Fantaisie de l'opéra Don Car los, Verdi. 5. Ouverture Tantalusqualen, Suppe 6. La Princesse au Sabat, Ganne. De tooveres, b. Bezwering, c. By- zantijnsche optocht, d. Droomerij. e. Bacchanale. f. Bezwering, g. Vergo ding. 7. Fantaisie aus der Operette Prlnz Methusalem, Strauss. Voor Maandag 29 Juli het 25ste programma zonder één herhaling luidt het programma: 1. Genei allissimus Marsch, Lincke. 2. Ouverture La Poupéo de Nurn- berg, Adam 3. A toi. Valse, Waldteufel. 4. Grande fantaisie de l'opéra La Favorite, Donizetti. 5. Ouverture Les Cloches de Corne- ville Planquet. Twee Noorsche Rhapsodión, Lalo. 7. Marche Indienne, Sennelick. 8. Offenbachiana, Potpourri, Con- radl. SOC. „TROU MOET BLYCKEN". Concert op Zaterdag 27 Juli 1912, des avonds 8 1/4 uur, te geven door de Muziekvereen. „Harmonie", dir. C. F. W. Wernecke. Programma: 1. Jubileums Marsch, C. F. W. Wer necke. 2. Ouverture „Chant de guerre", F. Andricu. 3. Walzer aus der Operette „Zigeu- nerliebe", F. Léhar. 4. „Des Negers Traum", American Sketch, W, H. Myddleton. 5. Grande fantaisie de l'opéra „Ri- goletto", G. Vcrdi. 6. Ouverture „Marie Henriëtte", L. Montague. 7. a. „La Baija", Chieesische Dans. b. L'amour qui rit, H. Christiné. 8. „Sirenenzaubor", Walzer, E. Waldteufel. 9. Fantaisie de l'opéra „Si j'étais roi", A. Adam. ORGELBESPELING op Dinsdag 30 Juli 1912, des nam. van 12 ure, in de Groote- of Sint-Bavo- kerk alhier, door den Heer Louis Robert. Programma: la. Cheralvorspiel: „Wir glauben all" an einen Gott," J. S. Bach. (Doppeltes Pedal). lb. Fuga fiber: „Wir glauben all' in einen Gott, J S. Bach. 2. Canzona, Dominioo Zipoli, (1676- 3. Klage, J. Rheinberger. 4. Idylle, B. GodardGuilmant. 5. Menuet est Trio, W. G. Wood. 6. Sursum Corda, E. Elgar. 7. Fanfare, J. I^inmcns. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker, 1 meubelmaker, mo delmaker, 3 metselaars, 2 opper lieden, 1 stucadoors, 2 witters, 3 machinebankwerkers, 1 monteurs, 4 grofbankwerkers, 1 metaaldraaiers 1 vuurwerkers, 1 keteimaker, burgersmeden, 9 machinisten, 3 sto kers, 5 electriciens, instrument makers, 1 koperbankwerkers, 9 ko perslager6, 5 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmaker, 1 kleerma kers, 5 schilders, 3 behangers, stoffeerder, 1 bloemisten, 1 tuin lieden, 4 grondwerkers, 8 bakkers banketbakker, slager, 1 krui deniersbedienden, 9 kellners, 10 ma gazijnknechts, 9 loopknechts, 3 huis knechts, 1 sigarenmakers, 5 kantoor bedienden, 2 boekdrukkers, 2 letter zetter, lithograaf, binders, 1 iosse werklieden dienstboden, 12 werksters, 1 naaistors, 1 kook o.„rs, 3 huishoudsters, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 4 win keljuffrouwen, steenhouwers, voegers, b Koetsiers en voerlieden COÖPERATIEVE VEREENIGING. De Staatscourant bovut do statuten van de Coöperatieve Woningvereeni- ging voor gemeentepersoneel te Haar lem. De vereeniging heeft uitsluitend ten doel werkzaam te zijn 111 het belang der volkshuisvesting, welk doel zal trachten te bereiken door in hel ljclaiig van de verbetering der huisves ting barer leden, binnen de gemeente Haarlem of den naasten omtrek daar van. voor de vereeniging in eigendom, opstal of erfpacht te verkrijgen gron den, om daarop te doen bouwen hui zen, waarvan de woningen voldoen aan de eischen van hygiëne en gerief lijkheid, die gesteld kunnen worden voor een in bescheiden financieele om standigheden verhoerend gezin, einde die woningen aan hare leden te verhuren. Do woningen zullen worden ver huurd tot den normalen prijs, die der gelijke woningen in het vrije ver keer waard zijn. Deze bepaling geldt ook, wanneer wegens gebrek aan gegadigden onder de leden, woningen aan uiet-leden worden verhuurd. Ruiten vernield. Door een zekeren O., wien de tap per C O., in de Kleine Houtstraat, Vrijdagmiddag geen bier wilde tap pen, zijn de ruiten in het café stukge slagen. ZWEMVERTOONING. In navolging van de propaganda- zwemfeesten, die de Rotterdamsche Zvvemclub in den lualsten tijd gere geld organiseert, hebben gisteren avond eenigc leden van de Waterpolo- club H. V. G. B. een zwemvertoonlog voor de Kenncmer Padvinders gege ven. De heer Sprenger had daarvoor welwillend de inrichting aan de Tioutvaart open gesteld en een groot aar tal Padvinders waren als toe schouwers aanwezig Achtereenvolgens werden de gewo ne zwemslag, de Spaanschc slag en hel rugzwernmen met en zonder ge bruik der armen, mondeling toege licht en daarna in het water ver toond, evenals do eenvoudigste wijze om oen drenkeling drijvende te hou den. Ten slotte werden nog eenige fraaie sprongen ten beste gegeven. Er bestaat bij de padvinders veel liefhebberij voor zwemmen. Vier maal per week nemen een veertigtal van hen geregeld deel aan de zwemoefo- uing, die 's avonds onder toezicht van een paar leiders op een eenzaam punt van 't Spaarne, een kwartier gaans buiten de stad, wordt gehoudeu. In de wintermaanden hebben allen den drogen zwemslag geleerd, nu wordt deze in 't water voortgezet; eerst hangend aan een touw, daarna op kurken drijvend. Reeds eenigo tien tallen van jongens hebben zoodoende in een paar weken zooveel van het zwemmen geleerd, dat zij voor hun le ven lang vrijwel geen gevaar meer hebben van verdrinken. Bovendien zijn reeds een paar kce ren alle vendels des Zondags naar Zandvoort gewandeld, waar dan zee bad, zonnebad en kookles gecombi- eerd worden. In de tweede helft van Augustus zal L V. G. B. een zwemwedstrijd voor de padvinders organiseeren, waaro.a. de verschillende vendels tegen elkan der zullen uitkomen. Benoemd. Onze stadgenoote mejuffrouw S. Op penkamp is benoemd tot onderwijze res aan de R. K. Jongensschool te Groesen. D r i nk h a 1. De alrink'hal der Staal waleriiron is Vrijdag bezocht door 63 persn-en. Aspiranten. In het jaarverslag van de aspiran- ten-afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typografenbond, vinden wij o.a. vermeld, dat het aantal leden, dat bij de oprichting op 1 Mei 1911 20 bedroeg in het boekjaar tot 1 Mei 1912 met 51 vermeerderde. Eenigen daarvan vertrokken en eenigen gingen over naar de afdeeling zelve. In het bestuur kwam eenige veran dering, nl. door liet vertrek van den voorzitter, don lieer Kikkert, in wiens plaas gekozen werd den lieer J. J, Wesselius. Het bestuur werd kort na de op richting uitgebreid met 2 oomniissa- l-Asen uit do aspiranten- en een ge delegeerde uit de afdeeling. Ook het financieel verslag is gun stig, zoodat, zegt de secretaris aan 'nel slot van zijn verslag, er alle re den is om met voldoening op het af- geloopen juar terug te zien. PEREN-LIEFHEBBERS. In de Romolonslraat, aan de Zo- mervaart, staan conigo pereboomen, natuurlijk tot genoegen van do jeugd, evenwel tot iniudcr genoegen van den eigenaar', den lieer Z., die daar tevens woont. Reeds meermalen had hij de jon gens, die door een hek kropen in de Romolenstraat, gewaarschuwd verjaagd, totdat Vrijdagmiddag cea agent van politie er aan te pas kwam en den jongen W. bij zijn kraag pak te en verbaliseerde. Toen werd de joi-.gen naar het bureau vervoerd, waar hij alle namen opgaf van de al daar wonende jongens, die dan ook de boodschap ontvingen, zich des avonds te 8 uur op het bureau van po litie te vervoegen, waar ze natuur lijk niet erg op gesteld waren. The English Visitors As sociation. De le-zing. die vandaag in het Bron- gebouw door Rev. Irwin Brown voor de Engelsche bezoekers gehouden zou worden, is niet doorgegaan. De eerst volgende lezing heeft nu Maandag morgen om negen uur plaats. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: N. Hezemans, Westerstraat 31zwart, een hond. W. Vermeulen, Oranjeboomstraat 66, een medaillon. M. Okkersc, Zuider Buiten Spaaruo 2rood, een hond. H. v. d. Born, Kloosterstraat 22, Schoten, een taschje met inhoud. M. van Bergum, Gasthuisstraat 12, een heereudas met speld. W. Veldhuizen, Regulierstraat 11, een reticule met inhoud. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden 011 terug te bekomen Kleverlaan 3, oen geel damestaschje met inhoud. Aan de stichting Eben Haézer een zilveren vingerhoed mot rood steen tje. Bij C. Wolst, Noorder Stationsweg, villa „Blanca", een portemonnaie. Bij D. C. Houtgraaf, Bioemendaal- scheweg, een parupluie. Bij J. Slagter, Kleverlaan 69, een bloedkoralen halsketting met gouden slot. Bij A. J. van de Pol, Korte Klever laan, een strooien kinderhoed. Bij J. Kuiper, Stalhouderij van Bottger, een huissleutel. Aan den politiepost Kleverlaan, een koperen gewicht van 5 H.G. Bij Leinmens, Korte Lakenstraat 8, te Haarlem, een Zoeuwsche knoop. Bij Jansen Nederkoorn, Bloemen- daulscheweg 1S5, te O verveen, een lorgnet ln étui. Aan hot bureau van politie te Over- veen, een huissleutel, een rozenkrans en een blauw kinderbeursje. SCHOTEN. WOONWAGENS. Onze corr. schrijft Tot gisteravond 7 uur zagen wij niet minder dan 30 woonwagens door onzo gemeente (dorp) trekken, ze begaven zich alle naar de losplaats op de grens tusschen Schoten en Velsen. Het is daar dan nu ook een heele kolonie van mensehen uit verschillende landstre ken (Zweden, Noorwegen, Belgiè, enz.) Hun verblijf strekt tot groot ongerief der omwonenden en van de voorbij gaande wieli ijders en wandelaars. Daar hun aantal, hoewel niet altijd zóó groot, toch ter gelegenheid van kermis en paardenmarkt te Haarlem» altijd nog al flink is, komt het ons vreemd voor, dat Haarlem, waar de, bewoners dezer wagens op de markt hun handel komen drijven en op de kermis dc vermakelijkheden komen verhoogen aan deze lieden niet voor dien tijd een behoorlijke standplaats, aanwijst, maar telkens een dergelijk j gezelschap over do grenzen brengt tn de naburige gemeente ermee op-; scheept. Er blijkt wèl uit, dat iedere gemeente dit volkje liever kwijt is dan J rijk. Meisjes van ongeveer 13 A 14 jnar! oud vroogen aan voorbijgangers om' sigaren dus laat staan wat deze jeugd aan do voorbijgaande dames- wielrijdsters en -wandelaars zal vra gen en op welk- manier Hoe lang zal deze toestand nog voortduren alvorens er door onze re- geering ingrijpende maatregelen zul len worden genomen, zóó, dat het ver- blijf-houden met woonwagens in ge meenten en aan rijkswegen enz. zal worden verboden Hoeveel maal wor den onze goedgeloovige en betrouwba re burgers, niet de dupe van de prac- tijken dezer metscben? Het is dan ook le hopen en hei wordt dan ook drLn- gend tijd, dat aan dezen toestand een einde wordt gemaakt. In liet jaar 1913 zijn de volgende gemeenteraadsleden aan de beurt van aftreding, nl. do hoeren G. E. A. Toeuwen, W .van Scliio, P. J. H. Lou- werse en S. Olie. UITBREIDING DER GASFABRIEK. In de komende raadszitting zal 0. a. behandeld worden een voorstel van B. en W., om een gemeenteleening van f 28,000 aan tc gaan voor uitbrei ding der gasfabriek. We vernemen, dat dit plan zich grondt op het feit, dat het aantal gasverbruikers steeds toeneemt In de a s. wintermaanden zou de fabriek de vermoedelijk benoo- digde 5500 kub. M. per dag ternauwer nood kunnen leveren, en dan nog zon der reserve moeten werken. De fa briek is nu berekend op een leveran tie van 5000 kub. M. per dag. Voorgesteld wordt dus, om uit te breiden door twee overblokken bij te bouwen, de zuiverkistcn te vergroot ten en de fabriek gedeeltelijk te er- bouwen. INGEZONDEN Van injeiouUon Blukkcu, geplaatst of niet geplaatst, wordt do kopie dou iiixender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt ae Redactie zich uiet aansprakelijk. Haarlem, 26 Juli 1912. Geachte Redactie. Ondergelcekcnde verzoekt beleefd eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat zijn dank. Dat er op velerlei gebied concur rentie bestaat is aan ieder bekend. Concurrentie betreffende boottochten op laatslen lvermis-Maandag is er ook de laatste jaren steeds geweest. Ze was echter altijd eerlijk. Reeds verscheidene malen, bijna ieder Haar lemmer kan dit weten, verlaten op den 2dcn Maandag van Augustus d-.s morgens vroeg een zes- of zevental booten onze siad, uitgaande van ver schillende vereenigingeu, elk zich ton deer» stellende een van elkander ver schillende tocht. Tot de ondernemers behoort reeds tal van jaren de „Aid. Haarlem van den Ned. Chr. Geheel- Oi th. Bond". De voorbereidende maatregelen zijn ook thans weer ge troffen," en de passagiersboot „Oc^st- zaan IV" is gehuurd om op Maandag 12 Aug. a s. koers te zetten naar Alk aar-S c h o 0 r 1. Tot onze niet geringe verbazing zal eert andere Chr. Gch. Onth. Ver. liter ter stede dit jaar, volgens de laatste nieuwsberichten, ook meevaren. Dit is op zichzelf nu geen wonder. Het getal vcreenigingen, dat boot tochten organiseert, wisselt wel eens af en wordt ook wel eens vermeer derd. Maar misschien om er in te ko men? hebben ze het .tarief verlaagd. Het publiek kan mede gaan voor GO cents de persoon, terwijl de prijs Dij alle andere vereenigingen f 1.be draagt. En wat nu het wonderlijkste is, ze hebben geen anderen tocht kunnen vinden dan Alkmaar- S c h 0 0 r 1. Wo laton aan onze vrienden en be langstellenden deze marmer van op treden ter beoord-eeling. Wanneer we niet reeds een boot hadden gehuurd zouden we misschien besluiten maar thuis te blijven. Dat kan nu echter niet meer. Wo willen ook niet trachten tegon den stroom op te roeien, door do prijzen te verlagen. We doen slechts een beroep op hen, die reeds meermalen onzen Propagan- öa-boottooht hebben medegemaakt, om niet te zien op een verschil van 40 cents, maar ons te willen helpen den tocht te doen slagen. Naast de aan trekkelijkheden, als vuurwerk en ver lichting, die hij ons des avonds niet zullen ontbreken, willen we tevens wijzen op een openlucht-samenkomst met muziek, die we te Alkmaar hopen te honden, behoudens goedkeuring van den burgemeester aldaar. Wat zouden we met één tocht prachtig heb ben kunnen samenwerken! II. VISSER, Corr. Frans Halsstraat 13 rood. maatschappij „Het Nederlandsche Sportpark", ie Amsterdam, wordende volgende zeven 'hoeren tot loden vuu het dagelijksch bestuur (commissa rissen van "behoor) gekozen C. J. K. van Aalst, voorzitterJohn Coucke, secretarisRob. May, penningmees ter J. I'". de Beaufort, E. R. Harke- ma, Mr. F. A. Kokosky en J. H. Schel- tema, leden. De secretaris, de lieer John Coucke, werd belast met hot da gelijksch beheer. Gistornamiddug had de uitspraak plaats van de door de maatschappij „Het Nederlandsche Sportpark" uit geschreven prijsvraag. De jury, be staande uit de hoeren H. 1*. Berlage Nzn., architect, voorzitter C. P. Pos thumus Meyjes, idem; J. 11. W. Leh man, idem, rapporteur; F. W. Baron Van 'I'uyll van Serooskorkc-n, voor- c.ittor van het Nederlandsch Olym pisch Comité, en J. Warner, vooi*T- tor van den Nederlandschen Voetbal- Bond, doelde in een uitvoerig rapport, mede, dat ingekomen waren 24 ont werpen. In tegenwoordigheid van de leden van den Raad van Boboer en de terrein-commissie, doelde de voorzit ter der jury mede, dat deze prijsvraag allo verwachtingen had overtroffen, zoodal do jury tot een heslist resul taat wns gekomen. Zij hod evenwel verschillende, zoer imooio plannen ter zijde moeten leggen, die niet volde den aan de bepalingen van het pro gramma. Intnsschen werden de ontworpen onder de motto's „Banardes" en „Tijdgeest" voorgedragen ter pro- niioering, ad 1500 elk; terwijl de jury de maatschappij in overweging gaf. to barer beschikking te stellen een bedrag ad 1500, gelijkelijk te ver deelen tusschen de ontwerpen, inge diond onder tie moto's „Polyglotte" en „Stockholm". Nr onderzoek en ampele bespre king verecnigde liet bestuur der maatschappij zich met de uitspraak clcr jury. Tori slotte word het ontwerp, inge diend onder het motto „Banardes", door de jury met algemeene stommen voorgedragen als het voor uitvoering aangewezen ontwerp en door do be- stuurderen van voornoemde maat schappij en bloc aanvaard. Na opening van den naambrief bleek hot ontwerp „Banardes" te zijn van do hand van den hoer I-Iarry Elto Ph.zn., architect te Amsterdam. Don derdag 1 Augustus a.s. zullen in het gebouw van de Maatschappij tot Re- vordering der Bouwkunst, Marnix- straat 402, gedurende 14 dagen, de 24 ingezonden ontworpen worden ten toongesteld. INVALIDITEIT^ EN OUDERDOMS- VERZEKERING. Ovor 't gisteren dn de commissie van voorbereiding voor de invalidi teitsverzekering behandelde verneemt „Het Volk": Ten opzichte van de weistandsgrens art. 3 is, na sterken aandrang van niet-rcchtschc loden, in zooverre wij ziging gebracht, dat wel in het alge meen de loongrens van f 1200 gehaud- Qiaafd blijft, maar dat iemand die, eenmaal verzekerd zijnde, boven het jaarloon van f 1200 stijgt, verzekerd blijft, met betaling ran de halve pre mie door den werkgever. Pas wan neer hij op een salaris van f 2000 komt, kan hij de verklaring van art. (46 afleggen, dat hij de verzekering vervallen verklaart. MILITAIRE VLIEG'DIENST. Naar wij vernemen, is door den mi nister van oorlog op de begrooling voor het volgend dienstjaar een som van f 200.000 uitgetrokken ter gedeel- 'telijko uitvoering van de plannen, door de militaire commissie ad hoe aanbevolen, en onlangs gepubliceerd. (N. Ct.) PEST. TRIEST. 26 Juli (Reuter.) Na bae- teriolcigisch onderzoek is de bacil van de builenpest ontdekt bij den tweeden machinist van het stoomschip „Am- phitire", dat 19 Juni uit Messina ver trok en 4 dezer te Triest is aangeko men na eenige havens te hebben aan gedaan o. w. Port Said. Alexandria c Konslantinopel RUSLAND EN PERZIg. PETERSBURG, 20 Juli. (Reuter.) In een bespreking van de Russische voor nemens tegen de Sclmhsevennen ver klaart de officieuso „Rossya", dat d» operaties tegen de Schahseveunen geen politieke bedoeling hebben. 't Is uitsluitend een expeditie, noo. dig voor plaatselijke Russische belan gen. Daar Perzié machteloos is. is Rusland wel gedwongen een einde to maken aan de rooftochten der Schuh- sevennen aan de grenzen. („Ubld."). Binnenland HET NEDERLANDSCHE SPORT PARK. In de gisteren gehouden vergade ring van commissarissen van de de- eer dagen Koninklijk goedgekeurde HAARLEM. BEVALLEN 26 Juli. C. v. d. Werf, gcb. Swafc on. d. 27 Juli. W. v. d. Wateren, geb De Wit. z. OVERLEDEN 26 Juli. W. D de Jager, gcb. Van Dillen, 73 j., Schagchelstraat. J. 11., 2 m., zoon van D. Burghout, Baniie- steeg. C. F., 8 m., zoon van P, Breeuwer, Rozen prieelstraat. 27 Juli. E. Cats, 41 j., Hazopaterslaan, BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD J J Groen en Ch. II. Charmes. BEVALLEN M. Metselaar, geb. Duijn, d A', Hoimebier, gcb, Maas, d. OVERLEDEN J. M. Schilperoort, 84 j. A. Veld- hoff, 54 j. .1. Edel, 23 j. M. W. Groeneveld, 78 j. Gemengd Nieuws DE ANTWERPSCHE ZEELIEDENBOND. Uit Antwerpen wordt aan 't HbU. geseind Mahlme.nn, Schonkeren en de andere gearresteerde leden van den Zeemansbond zijn heden vrijgelaten door de justitie. Da leden van den Bond haalden hen met muziek van de gevangenis af Mahlmann verklaarde van meening te zijn, dat de vervolging geen voort gang zal hebben. VOLKSOPLOOP. Te Peaumont, een 13 kilometer bui ten Dublin, wordt een sanatorium voor longzickeu gebouwd. De bevol king van de streek is daar tegen en nu hebben een veertig man een pa viljoen grootendeels vernield. RIDDERORDEN-SCHANDAAL. Herinnert men zich het schandaal van de fabricage en den verkoop het groot van valsclie ridderorden, in Parijs, gedreven door de heeren Va- lensi, Meuiemans, e. a. Meer dan een jaar geleden maakte dit %eel op hef. Nu eerst zijn de heeren voor den rechter verschenen. Het geding duurt voort. Marktniieuws Beverwijk, 26 Juli. Postelein per mnd. 30. Andijvie, 100 str. f 1. Wortelen, lOObos f 4. Komkommers per 100 2. Augurken per mandje 0.GO. Asperges, per bos Ü.40. Aardap. klei, per Ilect. 4. ld. zand, per Heet. f 3.60. Doppers per kilo 0.06. (Kapucijners per kilo f 0.12. Rasj>ers per kilo 0.18. Tuinboonen per 1000 f 0.7» Siujboonen per 1000 f 1. Heerenboonen, per 1000 0.40. Roode Kool per 100 8 Bloemkool per 100 9—f 16. Uien per Heet. f 3. Sla, per 100 krop 0.30. Rabarber per 100 bos 4. Pieterselie per bos /0.05. Selderie per bos f 0.05. Peren per Heet. f 7. Morellen per kilo /0.00. Aardbeien per mandje 0 06. Frambozen per mondje /0.15. Bessen per kilo 0.24. ld. zw. per kilo f 0.26. Kruisbessen per mandje fl. Telegrammen Burgerlijke Stand Sport en Wedstrijden WIELIUJDEN. DE A. N. W. B.-FEESTEN. Dit jaar begonnen de feesten vai den A. N. W. B. met een watertocht naar Urk, waarvoor dc deelnemers uit Kampen en Enkhuizen vertrokken. Van Kampen vertrokken eeu zeveo tig A. N. W. B.'ers. Met de raderboot ging 't nu naai Urk. Ook van Enkhuizen kwamen veel deelnemers. De feestgangers zijn bij hun aan komst op Urk ten gemeentehuize door den burgemeester verwelkomd. Ruim half vijf Vrijdagmiddag zija twee bevlagde booten met leden van den A. N. W. B. de haven van da Lemmer binnengekomen. Te half zeven kwamen de feestgê- nooten met een extra trein uit He»- renveen le Leeuwarden aan. Te half negen had ten sladhuize da officiëele ontvangst plaats van het da gelijksch en het algemeen bestuur en dc feestcommissie door het gemeente bestuur van Leeuwarden. Bij afwezig heid van den burgemeester sprak eea der wethouders de aanwezigen tos. Daarop werd de eerewij 11 geschon- ken. Na afloop van de receptie ten stad- huize trokken de feestgenooten bij fakkeloptocht naar den Prinsentuin, waar le hunner eere liet gemeentebe stuur een concert met vuurwerk aan bood. CRICKET. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Het programma voor morgen luidt: Telegraafbekerwedstrijden. Haarlem: Rood en Wit—Olympia. Zaandam: V. V. V.Albion. Eerste klasse. Hilversum: Hilv. C. C.Volharding, Sohiedam: HennesHaarlem. Reserve le klasse. Amsterdam: A. C. C. II's-Gr. G C. II. Do llaarl-emsche wedstrijd kan voor do liefhebbers van Rood en Wit's bat ten een speciaal genoegen worden, want het is wel te verwachten dat op het zwakke Oiympia-hovvlen een f Li uk totaal zal worddn gemaakt Kans hebbe>n de tweedeklassers na tuurlijk niet tegen do kampioen. De vier onderste clubs uit het com- petitie-ranglijstje ontmoeten elkaar en het ia hier niet gemakkelijk om uitslagen te voorspellen, al schijnen Volharding en Haarlem wel de best* kans te maken, om te winnen. AMSTERD. CRICKETBOND. Voor de 2e klasse van den Am?t«r> damschen Crickethond spelen morgen Haarlem III en Hercules te Schoten- LUCHTVAART. VLIEGEN TE JOHANNISTHAL. Woensdagavond is Tlielen met luit» nant Böder als passagier van Berlijn naar het kamp van Döberitz gevlogen op een Albatros-Doppeltaube, militair type 1912. Hij deed er 20 minuten over en ondernam in hot kamp dadelijk uo? eenige vluchten om de deugdelijkhokl vuu liet nieuwe type van vliegtuig aan tc toonen. waarvan liet legerbestuur dan ook dadelijk de le\ering aan vaardde. Kort daarna stevende luitenant Joly met een Taube naar Döberitz, welk' eveneens aan tiet legerbestuur werl afgeleverd. Dondcidagmorgen om kwart over vijven ging onze landgenoot Fokker op een éendekker van eigen \iudug niet een officier de lueht in. llij ver dwaalde in den mist en moest twee maal tusschentijd» landen, voor Döberitz haalde. (N. R. Crt.)

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 2