HAARLEIWS DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Haarlemsche HasdeOsvereenSgiog Eendaagsche Uitstapjes ZATERDAG 27 JULI 1912 (Goedgekeurd bij Kon. Be6i. van 12 Nov. 1899,. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier Ier stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in dan loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succes. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende Elk handelaar, neringdoen de, Ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om ten minste te laten ga voelen, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Haodels- vereenigmg steeds opneemt, als doen de. wat hare hand vindt om te doen. De voordeeleu. die de Nereeniging buiten hare bemoeiingeu van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van 3.50, die gevraagd wordt. Da Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden bet recht, het hun gratis te verstrek ken advies der Vereeniging te vragen die ook in proceduren en faillisse meuten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaun nieir leden voor een half jaar worden aa fienonien, doch slechts het 2e halfjaar van 1 November tot en met 30 April) ad (175 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver ceinging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugeuholtz en A. H. J. Mereos, Spaurue 'J4, alhier, die voor de ledeu eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering here keud. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoedirg lnforma- tiên naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op builen de stad wo nende personeu worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vergoeiimg is toegevoegd. Ruim 1748 information en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. Aan het kantoor Jansweg 11, zijn thans coupuiis a 10 cent verkrijgbaar waarop uien bij het Bureau van den Burgerlijken Stand op het Stadhuis inlichtingen ban bekomen over het adres van hier op het bevolkingsregis- ter ingeschreven peisouen. lii Mei en Juni 1912 zijn 42 vorde ringen tot een bedrag van ƒ817.33 1/2 betaald14 vorderingen worden af betaald 16 vorderingen zijn uitge stald. Volgens art 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Iu verband met de wijziging van aitikel 11 van het huishoudelijk regle ment van den Nederlandschen Bond van Onderlinge Informatie- en &ehuldiuvordering-bureaux en Hun- delsvereemgiiigen, gevestigd te Haar lem, moet in het vervolg voor elke informatie, die op vertoon van legiti- matiekaarten wordt gegeven, 25 cent worden betaald. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het Bureau, dat geopend is dagelijks van 9 tot 5 uur, en waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. IV. 9 27 vertrok aan het einde van het perion de trein, die ons iangs den lijnrechten weg naar Leiden zou bren gen. We snelden, voorbij het uitge strekte goederenstation, onder het via duct der electrïsche tram door. langs de rechthoekig verdeelde velden, hier en daar even lettend op de groote re clameborden, reusachtige koppen cho colade, flesschen Fosco, enz., totdat wij, na verder te zijn gereden, 9 52 te Leiden uitstapten. Wij hadden onze zinnen op Noordwijk-aan-Zee gezet, dus keken wij al dadelijk nanr ©en ge legenheid. die wij zonden benutten, om het badplaatsje te bereiken. Deze gelegenheid verschafte ons de pas in dienst gekomen electrische tram, welks plaats van vertrek kenbaar is, ten eerste aan het mooie, vlak tegen over het station gelegen, wachthuis, ten tweede aan het bord, waarop ten duidelijkste de namen Ocgstgcest— Noord wijk aan Zee. Wij vertrokken om 10 uur en namen gedurende de 5 minuten, welke wij nog moesten wach ten, het intérieur der waggons eens op. De inrichting is keurig, alles rond om glas, la E. S. M. bokleede ban ken, echter twee ongerieflijkheden, na melijk een balcon in het midden, wat een geweldigen tocht veroorzaakt en de meer dan steile rugleuningen, het geen zeer bevorderlijk is voor rechte ruggen, maar erg ongemakkelijk in 't gebruik. De streek, welke de tram door rijdt, is vrijwel van natuur schoon verstoken. Slecht en slordig bebouwde velden, viezige slootjes, kortom niet die selijke, frissche aan leg als in Noord-Holland. Noordwijk- Binnen, een verzameling slopjes en grachtjes. Ons vervoermiddel schoot daar over een brugje, dut mettertijd beslist door den een of anderen dienst in elkaar wordt gereden. Toen, den chaos uit, door de duinstreek naar Noordwijk-aan-Zee, aankomst 10.30. De eerste aanblik doet je al een opper- vlakkig oordeel vellen, aardig dorpje, luxe-badplaatsje. Heldere villatjes liggen daar tegen of op de duinen ver-1 spreid. Rechtsom naar beneden loopt' de weg naar het strand en het dorp. Het eerst valt hier het in knsteeltrant gebouwde, Huis ter Duin", tevens Kurhausj in het oog. Dan links om, bruist en gonst plotseling de, zich wijd uitstrekkende, zee den bezoeker tegen. Wij liepen nu den Noord-Boulevard overaanschouwden het prachtige „Hotel Palace", blikten toen naar be neden. en kregen volkomen het idee van Zandvoort, al mocht de omgeving minder uitgebreid zijn. 't Is waar, wanneer men van het strand af, den Boulevard afkijkt, heeft men, in ge dachte, spoedig de laatste villa bereikt en strekken de duinen zich in eindeloo- ze rijen weder uit, totdat ze in een blauwachtig waas verdwijnen, maar dit zei gezegd wat er staat is mooi, helder, en wat meer zegt, alles duidt op chique. Wij voelden ons hier di- lectin het gemoedelijke, gezellige! strandleven thuis, niet gestoord door koketterig gedoe of een benauwing van zeelucht-happende Amsterdam mers. Pa's en Ma's, niet denkend aan de voorgenomen Zondagsrust, hevig scheppend, zich warm werkend, om van kleine schepjes zand, dank zij de onpractische kinderschopjes, een groo te zandbank op te werpen, waarop hun, nu nieuwsgierig toekijkend kroost een veilige schuilplaats voorde telkens verder rollende golven zal vinden. Anderen verspillen hun krach ten gezamenlijk nan zoo'n golfbreker en zetten daarop hun strandstoelen, z,eh veilig voelend, in hun gczeUig kringetje. Wij ontmoetten op onze wandeling verscheidene Duit salie families, de vlaggen hunner nationaliteit op of om de stoelen, in Dultscfb-Hollandsch handelend met vruchtenven tors. Ook kwamen wij talrijke Sogelschen te gen, hun volzinnen luid uit hun lioo- kige monden lijmend. Hier, op het strand, komt alles veel boter tot zijn i-echt, is prettiger in zich op te nemen, 't is niet zoo overvol. Zoo zagen vrij kleine jongens door hun, in flanellen broeken gestoken, vaders geassisteerd, met den moed der wanhoop, kleine bootjes te water te laten, scheepjes, die, ondanks alle pogingen der angst vallig l»et water vermijdende vaders, toch telkens weer door de golven op het zand werden terug-geslingerd. Hoog, op een duin lag het belangrijke „Strand-Hotel" zooals wij op een lus tig wapperende vlag lazen. Verder wandelend, ontdekten wij een bond waarop „Strand van het Kurhaus" te vens eenige tarieven, b.v. een stoel per uur f 0.15, wat wij nogal duur vonden, evenwel, een stoel per dag f 0.30, hetgeen ons weer goedkoop voorkwam. Verdere strandstoelen- verhuurders berekenden hot gewone tarief, f 0.10. Het Noordwijksoh© strand imponeert, pakt hem in, die met welbehagen de alleszins goed on derhouden omgeving doorwandelt. Al les etaat Jeuk en los voor elkaar. Ee- mig om te zien hoe die gemoedelijke Duitschers en familio gaan baden, Papa vooraan, gevolgd door Mama, eenige .dochters, allen in elegant had- toilet. Plaatst daarnaast een oogen- blik Zandvoort, de uit Amsterdam ko mende, ja, haast specialiteiten troepen, met hun origineel dcoh viezig „pootje- gebaai". De Noordwijksche verhuur ders van stoelen, booten enz. blijkbaar geïnfluenceerd door de losse netheid om hun heen, dragen heldere straiwl- pakken, witte broek met blaauw over hemd. De te verhuren scheepjes zaen er ook in alle opzichten keurig uit. Niets verstoort hier de alom beersohen de helderheid. De andere strandzijde opwandelend, opmerkzaam gemaakt door een zwarte rookwolk, heel in de verte, getuigende van een zich voort spoedende stoomboot, ontwaarden ij, dat wanneer de zee een plaat vormt, zooals dikwijls voorkomt (Zand voort is heit geheele seizoen er al mee opgescheept) over het stilstaand wa ter een vlonder wordt gelegd, een soort brugje, zooals wij ondervonden, een hoogst practisch gebruik. Even vertoefden wij nog bij toet verhuur kantoor der badkoetsen em spraken daar do vriendelijke, in een mooie Zondagsche japon gestoken bad- vrouw. Deze vertelde ons, dat er luxe badkoetsjes op komst waren, in het gebruik wel duurder doch veel rui mer en gemakkelijker ingericht. „Die binne wal fain", beweerde zij met een heftg hoofdschudden, onderwijl weer druk bezig aan het uibdeelen van handdoeken of compleeto badoos- tuums. Bij het kantoortje stond een aangifte van den waterstand, de wind en de temperatuur van hot water, do laatste op drie tijden van den dag, volgens een lichtblonde dorpeling, die ons hier opmerkzaam op maakte, zoo makkelijk, als do lui „een kuur" had den en hun een „hotte" door do dok ter was voorgeschreven. En nu een waarschuwing voor hen, dio zich in het geploeter der badenden mochten willen verlustigen. „Zij, die zich op houden, ol onnoodig verblijven bij of om de badenden, behalve helpers of helpsters van dezelven, worden ge straft mot ten minste f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis." Het dorp zelf houdt er verscheidene aaidige winkels op na, tevens oen verbuurplaats vau rijpaarden, dog carts enz. Ook is er een geschikte automobiel-garage. Vele pensions bie den hier den bezoeker een goed on derkomen en de meeste bezitten dan ook naar de eischen des tijds inge richte tennisvelden. De electrische, die ons weder naar Leiden zou terug brengen, vertrekt om het half uur en na de etalage van een stalletje bij het wachthuis der tram te hebben bezien, naar keuze, oud-Hollandsche lan taarns, koperen schilden, parnpluie- bakken, Japansch en Chinecsch aar dewerk en fruit, reden wij Noordwijk aan Zee uit met da herinnering, een aardig badplaatsje te hebben bezocht en het vaste plan, dit bezoek nog eens to herhalen 4.20 vertrokken wij we der uit Leiden en 4.50 liep de trein het station Haarlem binnen. Nu, na niets dan goeds te hebben verteld, en met recht, moeten wij toch een scha duwzijde van het tochtje bespreken. Het is haast onbegrijpelijk, maar er is in Noordwijk-aan-Zee geen enkele gelegenheid, om eens eenvoudig een glaasje bier te drinken of een broodje té bestellen; vreemd, ongelooflijk, maar het is toch zoo. Omtrent dezen merkwaardigen toestand lichtte dc heer Van Ruiten, eigenaar van het zeer comfortabel ingerichte „Hotel Pension Van Ruiten", ons in. Wij vroegen hem naar dc reden en hoor den, die in hoofdzaak isgeen plaats meer op den Boulevard, en tevens de enorme kosten, die bij het exploitee- ren zouden moeten gedragen worden. De heer Van Ruiten zelf vestigt zich mettertijd ergens elders, haalt zich zoo iets niet meer aan. Vreemd, geen mensch die dat schijnt aan te dur ven. Onzes inziens zou voor dit opko mend en reeds op hoog peil staand badplaatsje een flink café-restaurant een enorme aanwinst zijn, tevens voor den bezoeker een groot gemak. Op het ©ogenblik is men eenvoudig verplicht, of iets in Noordwijk te zoe ken, óf meteen weer naar Leiden te rug te gaan, zelf medenenien is voor hem, die zoo'n dag niet te voel wenscht uit te geven, liet beste. Wij hebben bij „Van Ruiten" geluncht, en uitstekend, zoowel consumptie als be diening voldeden aan de eischen, di* in zoo'n gelegenheid worden gesteld, echter moesten wij toch bij herhaling aanzien, dat onze dorstige modernen - schen wreed door den kellner werden teruggezonden met liet steeds luiden de volzinnetje ,,'t Is hier geen café." Evenwel, wie heerlijk wil koffie drinken, ga naar Van Ruiten, maar denke er aan, dat 'beneden dc 0.75 niets is te verkrijgen. Alles gaat strikt volgens menu, dat ook zeer uitge breid is. Noordwijk is voor wielrijders op de volgende wijzen te bereiken ten eer- sts langs Wagen- en Heerenweg, voorbij de dorpen ten tweede langs de Leidscke Vaart door de Zilk, wel ke laatste route ten zeerste is aan te bevelen. Zoowel de mooie natuur als de uitstekende conditie, waarin de weg verkeert, geven aan de Zilk zon der bedenken de voorkeur. Ook de aanwijzingen van den A. N. W. B. zijn meer dan voldoende. Hieronder de prijzen per persoon, gerekend naar normale en middel matige uitgaven: 2de klasse retour: Lunch Tram kosten 3de klasse retour Consumptie Tramkosten ƒ1.50 1.30 0.50 /l— 0.50 0.50 Totaalf2.— JOII. P. C. v. <L Parijsche Brieven CCCXXXVIII. Niet gaarne zou ik „mcdedn-légiste* willen zijn, niet gaarne de verant woordelijkheid willen dragen van mijn oordeel een beroepsoordeel hoe ver zich de verantwoordelijkheid van een ander uitstrekt. Beoordeelen, of iemand geheel, niet geheel of heele- maal niet toerekenbaar voor zijn da den. zijn wéndaden wel-te-vers taan. moet worden gedacht mij dunkt, dat daar niet slechts een bijzonder uit gebreide algemeene menschenkcnnis en een verfijnd psycho-analytisch ver mogen voor noodig zijn, doch ook de bekendheid met het leven en de levens omstandigheden van den betrokken persoon. Welke was, welke is „au Juste" de mentaliteit, de geestesgesteldheid van de naaister Floriane Delaruc, die den 17den September 1883 te Nantes werd geboren en woonachtig is te Parijs, Rue Pfurillon 6 Is zij bij haar volle verstand of is zij krankzinnig Func- tionneeren beur hersens op normale -ïjzie of loopt er een streep door Het was Zondag 21 Juli tegen 1 uur, dat een klein getal bezoekers de schil derijen bewonderde, in de zaal LaWze van het Louvre, de zaal, grenzende aan die, waaruit het vorige jaar om streeks dezen zelfden tijd de Joconde op zoo onnaspeurlijke wijze verdween. Op een gegeven oogenblik zag de be waker Kouhier, dat een jonge vrouw den wijsvinger van heur rechterhand in een potje rooden inkt doopte en met deze betrekkelijk onschadelijke vloei stof een der schilderijen bekladde, met name een pertret van een jonge vrouw afmetingen 58 bij 49 centime ter door Boucher. De bewaker wierp zich snel op de bcdrijfster der vandaalsche daad, die een oogenblik later werd geleid naar het naastbijzijnde commissariaat. De heer Leprïeur, conservator van het museum, was dadelijk bij de hand om de inktvlekken, die nog niet eens waren opgedroogd, inet een natte spons weg te vegen. In een minimum van tijd was het mooie portret weer even gaaf als het te veren gewiest was. La patrie n'est pas en danger Gebracht voor den commissaris van politie, weigerde de schuldige aanvan kelijk heur identiteit te doen kennen. Teii slotte echter onthulde zij die zie boven en legde verder de vol gende bekentenis af Sinds langen tijd ben ik zonder werk. Sedert drie dagen voed ik mij uitsluitend met „croissants1 ikleine broodjes van 5 centimetes per stuk). Ik hield het niet langer uit. De laat ste week reeds doolde ik door de za len van het Louvre, mijn plan bepein zend. Ten slotte koos ik het bewuste portret van Boucher, omdat het mij mishaagde en ik het een onbeduidend ding vond. Het gelukte den commissaris niet, verdere verklaringen uit haar mond te verkrijgen. Een voortgezet onderzoek bracht aan het licht,"dat Floriane Delarue in de grootste ontbering leefde en moei te had om zelfs heur kamerhuur ad 3 francs per week te voldoen. Lange uren achtereen kon zij zich in heur kamertje opgesloten houden om ef, in schoolschriften, de geschiedenis van haar leven to schrijven. In heur omgeving werd zij beschouwd als ie mand, die niet wel bij het hoofd vvae, en de commissaris in kwestie deelt deze meening, aangezien hij in dia „mémoires" de allerdwaaste gedacli- ten heeft gevonden. Floriane Delarue had heur kamer tje te elf uur verlaten met zioh nemend een potje rooden inkt. Sommigen vra gen zich af, of de Nanteesche niet v an plan was geweest, de schilderij na de bevlekking te vernielen, daar men in haa rhandtaschje een schaar vond. Veroorloof mij ter zake eenige op- mer kingen. Is een commissaris van poliüo in het algemeen wel in staat om te oor- deelen, of geschreven opmerkingen ;d dan niet allerdwaast zijn? Ja, maar Floriane Delarue is nie s anders dan een eenvoudig naaister tje. Mot uw welnemen, Marguerite Andoux, die een paar jaar geleden een nutobiogruphischen roman heeft geschreven, die de bewondering van vele letterkundigen heeft gewekt en thans reeds in Verscheidene talen is overgezet, is ook een simpel naaister tje. Zoolang Floriane's gedenkschrif ten dus nog niet onder andere oogen dan die van onzen commissaris z:jn gekomen.... Verder: waarom zou Floriane quel joli nom! de'schilderij na de bevlekking hebben willen" vernielen? Zij had toch dadelijk met de vernie ling kuninen aanvangen? En is het niet zeer natuurlijk, dat een naaister in haar handtaschje minstens een schaar- heeft? Ik voor mij geloof, dat de ten slotte uit haar mond verkregen verklaring omtrent de beweegredenen tot liaar daad: „Ik wilde de aandacht van het publiek op mijn ellendige omstandig- heden vestigen" ik geloof, dut die verklaring de waarheid, en de volle waarheid, inhoudt. Sapristi! had zij niet een schadelijker vloeistof dan inkt kunnen kiezen? Indien Salomo nog in leven ware, zou hij Floriane Delarue wellicht toe voegen: Omdat ge openlijk de aandacht op uw misère hebt willen vestigen en daar toe een wandaad hebt gepleegd, zult ge openlijk, bijvoorbeeld door een verklaring in de dagbladen, uw leed wezen over het voorgevalleno betui gen. Daarna zal ik zorgen, dat gij oMoende werk krijgt om er van te leven, want elk mensch heeft 't recht te eischen, dat hij ten minste zijn hen ger vermag te stiUen. Ga in vrede eu haal geen malligheden meer uit! Ik vrees er echter iiard voor, dat het jonge meisje er minder genadig af zal komen. Het geld hier geen halsmisdrijf, zoodat geen overgevoe lige jury ten dezo haar uiterste cle mentie kan betoonen. Neen, Floriane heeft zich aan staatseigendom vergre pen dat is een hoogst ernstig ge val en daar staat bij de gestrenge rechteren minstens eenige maanden gevangenisstraf op! Den heeren van het Louvre heeft, dit geval zeer ontdaan, in weerwil van den gelukkigen afloop. Juist de laatste week had dc con servator, op aandrang van verschei dene artiesten en copiisten, de glazen bedekking doen wegnemen van ver schillende schilderijen, die. sinds ver leden jaar, door dat ruitjesstelsel be schermd werden tegen mogelijke aan- •allen van gekken. De schilderij van Haarienimer HaÜetjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Open Brief aan de jongens en meisjes van Haarlem. Jongens en Meisjes, Het reisseizoen is weer op zijn hoogtepunt. Uit verschillende landen komen er menschen naar Nederland eu brengen ook een bezoek aan Haar lem. 't Is vroeger gebeurd en het komt nog wel voor, dat die vreemden in or.ze straten zijn uitgescholden, nageschreeuwd en zelfs wel gegooid met allerlei onaangename en leeüjke dirgen. Dat is verkeerd en als jelui ge duld hebt om dit stukje tot het eind toe door te lezen, zal ik jelui vertel len waarom. De redenen, waar om dè vreemdelingen in Haarlem soms zoo onaardig behandeld wor den, zijn drie in getal: ze spreken zoo'n „gekko" taal, ze hebben zulke „malle" kleeren aan, ze loopen zoo „raar" rond. Dat zegt de jeugd ten minste. Maar laat ons eens zien, wat daarvan aan is. De taal van de vreemdelingen is natuurlijk anders dan do onze, maar daarom is ze nog niet „gek", ze klinkt iemand, die alleen Nedcrlandsch vor- «taat, maar wat vreemd in de ooren. Als een Nederlander te Berlijn, te Parijs of te Londen zijn eigen taal «preekt, kijken de menschen ook wal verwonderd, want ze verstaan het niet. Maar daarom jouwen de jon gens eu meisjes zoo'n Nederlander niet uit, ze denken er niet eens aan. Daarom moeten vreemdelingen in ons land óok niet gehinderd worden, om dat ze een andere taal spreken dan wij. En nu we het toch over de taal heb ben, wil ik jelui nog eens wat anders verteUen. Op school hebben jullie al lemaal gelezen of gehoord, dat we hoe langer hoe gauwer in het buitenland kunnen komen. Binnen een uur of vier sporen wo van Amsterdam af naar Belgié en Duitschland, in een uur of zes zijn wij in Frankrijk, met do boot varen we binnen denzelfden tijd naar Engeland. Die vreemde lau den liggen dus om zoo te zeggen om 't hoekje van de deur. Als iets dicht bij is, wat gebeurt er dan? Je gaat er gauw eens heen. En zoo werken er dan ook duizende Nederlanders in Duitschland en heb ben het daar gewoonlijk beter dan ze het in ons eigen land kunnen krijgen. Maarze tobben dikwijls met de taal, die ze niet geleerd hebben. En dat is dan nog Duitscli, dat veel lijkt op onz'e eigen taall Van Franscli en Engelsch kun jc geen woord begrij pen, als je 't niet geleerd hebt. Iemand nu, die wat Fransch, Duitsch en Engelsch geleerd heeft, kan daar mee bijna Ln dc heele wereld terecht. En de wereld is groot, dat weet jul lie, zoodat de kans om later goed je brood te verdienen, vast grootcr is, als je die talen kent, dan wanneer je zo niet kent. Menschen die aan onder wijs doen, zijn er daarom op uit cur sussen te openen in die talen, waar ook kinderen van onbemiddelde ou ders de talen kunnen leeren. Als je lui zoover bent, zal het een geluk voor je wezen, wanneer je ook die vreemde talen leeren mag. Dat is allemaal heel duidelijk, niet waar? Welnu, is het dan niet vreemd en verkeerd, om menschen lasthr to val len, die vreemde talen spreken, die juUie zelf later vooral moet aan- leeren? Natuurlijk wel, zul je zeggen. En voortaan, als jelui een vreemdeling ziet, gaat niemand meer schelden of uitjouwen, maar loopt iedereen hem bedaard voorbij. Dat vinden die men schen ook aangenaam. „Ja maar," wordt er dikwijls ge zegd, „ze hebben zulke „malle" klee ren aan." Wat zijn eigenlijk malle kleeren? Dat hangt van de opvatting van de menschen zelf af. De Arabieren dra gen een lang wit kleed en de negers hebben weinig aan, maar vinden zich mooi gekleed, als ze daar een hoo- gen hoed bij dragen. Zulke eigenaar dige klecding zien wij hier in Haar-, lem niet eens. Het eenige ongewone is een oude heer met een korten broek eu een vest van wat vreemde kleur, of een dame met een groene sluier en een japon van een stof, die wij an ders niet zoo zien. Dat is toch eigen lijk niet de moeite waard, om er zoo veel drukte van te maken. Onze Mar ker visschers en Zecuwsche en Frie- sche boerinnen zijn heel wat buiten gewoner gekleed dan de Engelschen, Franschen en Duitschers, die naar Nedcrland»komen. En nu zal ik jullie 3 wat zeggen, waar je verwonderd van zult staan: als Markers, Zeeu wen en Friezen in de grootste drukte van Parijs, Berlijn of Londen rond wandelen, dan worden ze wel nage keken, maar niemand scheldt, of roept of gooit, of maakt het hen op de een of andere manier lastig. En toch zijn daar ook duizende kinderen, opgewonden, drukke, levendige kin deren, precies als jullie. Malle kleeren draagt Iemand al leen, wanneer hij bijvoorbeeld mst een half groene, half roode jas over straat zou gaan, of een hoed droeg zonder bodem. Maar als vreemdelin gen behoorlijke kleeren aan hebben, komt hot er immers niets op aan, of zij een heel erg groenen sluier heb ben of een pet met bijzonder groote ruilen. Dat zijn kleinigheden waar jelui niet op letten moet. Die vreemdelingen, moet je weten, vinden in onze kleederdracht ook eens iets vreemd en ongewoon, maar ze lachen ons daarom niet uit. Laat ons dan de vreemden rustig gekleed laten gaan zoo, als zij dat zelf het üefst willen en het gemakkelijkst vinden. Dat wiUen wij toch voor ons zeli ookl „Ze loopen zoo raar rond," heb ik meermalen hooren zeggen. Ik kan dut zoo raar niet vinden. Iemand, die aan zijn dagwerk ia, stapt wanneer hij over straat gaat flink door, omdat hij geen tijd heeft. Maar menschen die op reis zijn, heb ben gewoonlijk veel tijd, en wandelen of slenteren dus op hun gemak. Dat doen wij Haarlemmers toch ook, wanneer we eens een dagje voor ons plezier bijvoorbeeld naar Am sterdam gaan. En dan: de vreemdelingen willen graag al het moois zien, dat in onze stad te kijk is. In him roode reisboe ken, die ze in de hand dragen, staat precies te lezen wat ze al zoo moeten gaan zien. Op de Groote Markt is dat bijvoorbeeld do Groote Kerk, de Vleeachhal, het Stadhuis daar zien wij Haarlemmers nu niet zooveel bij zonders meer aan, omdat we er haast iedcren dag langs komen, maar voor een vreemdeling is bet nieuw eu daarom loont hü er, met zün neus in den wind, langs en om heen, totdat hij er alles van weet. Precies op dezelfde manier doen Nederlanders in 't buitenland, dat kan ik jelui verzekeren. Als je ooit eens in 't buitenland komt, zul je dat van je zelf ook wel opmerken. Slen ter dan maar gerust rond, loop om gebouwen en standbeelden heen, nie mand zal je daarover lastig vallen. Waarom zou dan in Haarlem een vreemdeling wel gehinderd worden? Weten jelui dat? Neen? Nu, ik ook niet! Jelui kunt ook heel goed be grijpen, dat een druk bezoek van vreemdelingen aan een land en stad van heel veel belang is. Voor de hotelhouders, eigenaars van restaurants en allerlei winkels, die aan de vreemdelingen geld ver dienen. Dat is duidelijk, niet waar? Maar er is nog iets anders, van veel meer belang. Jelui weet allemaal, dat er in ons land veel vruchten eu groenten verbouwd worden; dat er groote fabrieken zijn, dat er treinen vol viscli verzonden worden. Welnu, het grootste gedeelte daarvan wordt verkocht in het buitenland en hoe meer we daar verkoopen ,des te meer geld wordt er in Nederland verdiend, wat een voordeel is voor iedereen. Als nu vreemdelingen in ons land komen en die bloemen en groenten en visch en fabrieken zien, dan vertellen ze daarover in hun land en dan komen er weer nieuwe hestellingen naar Ne derland en wordt hier weer geld ver diend. Wij moeten dus doen wat we kun nen, om het vreemdelingen, die hier komen, naar den zin te maken. Dat begrijpen jullie nu ook wel. Dus is het verkeerd en onverstandig om hen uit te lachen, of uit te schel den of met lcelijke dingen te gooien om hun taal, hun kleeren en hun ma nieren. Dat staat als een paal boven water. En nu is er nog iets anders. Wij zijn maar een klein volk, maar de vreem delingen hebben eerbied voor onze ge leerden, voor onze kunstenaars, voer onze zeelui. Ze moeten ook eerbied hebben voor onze goede manieren. Steken jullie je tong wel eens uit te gen je moeder? Of lachen jelui den on derwijzer wel eens uit? Natuurlijk niet, want dat is verkeerd en ongemanierd. Nu dan tegenover vreemdelingen moet je niet anders doen dan je gewoon bent thuis of op school. Misschien kun je hen een en kelen keer wel eens voorthelpen ol iets aanwijzen. Daar zijn ze dan heel dankbaar voor. Dat noemen we goeie manieren in die moet ieder mensch, arm of rijk, oud of jong, hebben. Deze open brief is gericht aan alle jongens en meisjes van Haarlem. Maar ik weet wel, dat de mecsten nooit vreemdelingen uitlachen, uit schelden of met vuil gooien. Dat doen er maar weinigen. Nu, ik hoop harte lijk, dat die weinigen daarmee voort aan ook zullen ophouden en dat, wan neer er een enkele het soms toch nog doen mocht, de anderen het hem zul len beletten- Want andere menschen plagen ia onverstandig, ongemanierd en ver keerd. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5