warden. Daze fabrikant was met den heer Wiche overeengekomen dat deze de hem behoorende fabrieken tot liet vervaardigen van melkpoeder zou om zetten in een vennootschap. Voor zijn bemoeiingen werd den heer Wiche 8000 pd st. in aandeelen toegezegd en een aanstelling van directeur voor 5 iiar tegen 200 pd.sl. per jaar. De heer S onttrok zich latei aan de overeen komst onder voorgeven dat op zeven der fabrieken beslag was gelegd door een schuldeischer. De jury wees de vordering toe, maar terwijl 9000 pd.st. geèischt werd, be paalde zij het bedrag op 0000 pd st. Stadsnieuws RAAD VAN BEROEP TE HAARLEM. (Onge v allen verzekering) Ter terechtzitting van Vrijdag werd uitspraak gedaan in de zaak van 1 G. Elfrink, te Schoten, w.aunn de beslissing van het bestuur der Rijks verzekeringsbank, houdende weige ring van uitkeering, werd gehand haafd, omdat ook de Raad van Beroep van oordeel is, dat het lijden van kla ger niet het gevolg is van een onge val, maar veeleer van een ziekte, die eich voor het eerst goduronde den ar beid heeft geopenbaard. 2. J. Medik, te IJmuiden, waarin de beslissing van het bestuur der Rijks verzekeringsbank werd vernietigd, omdat de Raad van Beroep van oor deel is, dat klager in zijne onderne ming niet uitoefent en ook tc voren niet heeft uitgeoefond het verzeke- ringsplichtig bedrijf van haringpak ker of vischpakker, doch alleen het niet-verzekeringsplichtig bedrijf van vischhandei, zijnde de verzending van versche visch in manden slechts een onderdeel van dien handel. 3. H. van den Ban, te Haarlemmer meer, waarin de beslissing van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, houdende weigering van uitkeering, werd gehandhaafd, omdat moet wor den aangenomen dat het letsel, waar aan Van den Ban heeft geleden, niet liet gevolg is geweest van een ongeval in den zin der wet. Behandeld werd o. a. de zaak van G. Daalhuizen, te Uithoorn, die op 23 Juni 1911, werkzaam in dienst van den aannemer C. de Groot, een onge val bekwam aan de linkerhand, tér- zake waarvan hem laatstelijk een schadeloosstelling werd toegekend van /0.2G1/2 per werkdag, zijnde 171/2 pCt. van zijn dagloon, berekend naar eene invaliditeit van 25 pCt. Klager vindt deze schadeloosstel Jing te laag. Hij kan zijn vroeger be roep van grondwerker niet meer uit oefenen, aangezien hij den linker wijsvinger mist en bij cenige krachts inspanning de oude wond telkens weer opengaat. Op grond hiervan meent hij zijn invaliditeit te moeten stellen op 50 pCt. en vordert hij daar om een rente van 35 pCt. van zijn dagloon of 52 1/2 cent per werkdag. Na verhoor van klager en van den heer Baart de la Faille, controlee rend geneeskundige der Rijksverzeke ringsbank, bepaalde de Raad van Be roep de uitspraak op 9 Augustus a.s. Militaire Zaken. Op 1 Augustus a. s. wordt do'2e-lui- tenant W. F. liennink, van het le ba taljon té Hoorn overgeplaatst bij het 3e bataljon te Haarlem. Rubriek voor Vragen Geabonneorden bobben hot voorrecht, rrsgon op verschillend gebied, mits veer beantwoording vatbaar, in tc zonden bij de Bedaotie van Haarlem's Dagblad, Oroote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en Woonplaats van don inzender vermelden Wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wat is het adres van den directeur van de tram door de Haar lemmermeer ANTWOORD. Voor sollicitaties wen de men zich tot de directie der H. IJ. S. M., Droogbak te Amsterdam. VRAAG. Mijn dochter heeft elders ran een Luthersche naaischool onder richt gehad in verstellen, stoppen en mazen. Is hier ook zoo'n dergelijke in richting in de avonduren ANTWOORD. De Christelijke avond naaischool (gebouw Lange Margarc- thastraat). 5 keoi per week is daar les van 5 tot 7 uur. Het schoolgeld is 121/2 ct. per week, voor twee kinde ren 20 cent. VRAAG. Indien do verkoop van de Oraojebloem op 31 Aug. a. s. een ba tig saldo mocht opleveren, komt dit dan alléén ten voordeel© der Protes- tantsche Militaire Tehuizen, of wordt aan dergelijke R.-Katholieke inrichtin gen ook een gedeelte daarvan uitge keerd ANTWOORD. Alle bijzonderheden vindt u in ons blad van Dinsdag 23 Juli. VRAAG. Ik ben ergens in de kost, waar ik per maand betaal. Nu heb ik met 1 Sept. a.s. opgezegd, maar de eigenaar vond hel goed, dat ik met 1 Augustus-vertrok. Ben ik nu verplicht dc heele maand Augustus ook te beta len? ANTWOORD. Als de eigenaar liet goed vind, dat u eerder vertrekt niet. VRAAG. Daar ik met den opzich ter van mijn woning, over répara lie, ongenoegen heb gelmd, dreigt hij nnj met uitzetting Daar de volgende maand huiselijke omstandigheden te wachten zijn, die verhuizing zeer on- geweuscht maken, wil ik weten of hij »ot uitzetting gerechtigd is. Tot ver schenen Maandag is de huur voldaan. ANTWOORD. Het recht tot uitzet ting heeft de huiseigenaar wel, maar met zoo'n vonnis gaat wel eeu maand of nog nog langer heen. Is de huisheer niet geneigd, u in elk geval eenige maanden nóg te laten wonen? Uitzet ting toch komt hem op kosten. Uit de Omstreken BENNEBROEK. Gemeenteraad. Be voltallige Raad is Vrijdagavond acht uur onder voorzitterschap tan den burgemeester, den heer jhr. mr. VAN' SCHUYLENBURCH, bijeen gekomen. Medegedeeld wordt, dat o a. inge komen is een schrijven van de drink water-commissie dor Vechtwaterlei- ding, waarin gemeld wordt dal door de regeering voorloopig afwijzend is beschikt op een subsidie-verzoek voor to houden proefboringen. Aan den burgemeester is verlof ver leend gedurende de maand Augustus. En het vroede college is „werke lijk diep ontroert" oIh dan een sc-hrij- van van den heer K. wordt voorgele zen, waarin deze verzoekt om ont heffing voor 5/12 van zijn aanslag over dit jaar in de hondenbelasting, omdat z'n hond is overledcnl Van verschillende zijden moet de heer K., op de puiblieke tribune aan wezig, condolantie3 in ontvangst ne men. (De genoemde hond, die don res pectabelen leeftijd van 13 Jaar be reikt heeft, was naar het schijnt, een bekende figuur in het dorp. Och, och, wat is Ben nol)rock toch gemoedelijk! We komen nu evenwel aan ernsti ger zaken toe. De VOORZITTER deelt mede, dat de gemeenterekening, be dragende in ontvangst f 17532.75 en in uitgaaf f 16943.42 en dus sluitende met een batig saldo van f G09.33, den Raad wordt aangeboden. Tot leden der commissie tot nazien van de re kening worden de hoeren v. d. Vos sen en baron v. Ittorsum benoemd. Verder kiest de Raad nog als leden van het college van zetters de hoeren Stom en Verschuur, on als plaatsver vangende leden de heeren v. d. Eist en Wille. De rondvraag levert dan in 't ge heel niets op, en do Voorzitter sluit de vergadering, die tien minuten ge duurd heeft. Tienminutenl O Velsensch debatLng-co'lleg©... lees' dit en verwonder', ui SCHOTEN, Gem eenteraad. De Gemeenteraad zal vergaderen op Dinsdag 30 Juli 1912 nam. 7 1/2 uur, ter behandeling van do navolgende onderwerpen: Ingekomen stukken. Voordracht voor het College van Zetters. Aanbieding van de rekening der gemeente en van liet Burgerlijk Arm bestuur over 1911. Behandeling concept Bouw- en Wo ningverordening. Behandeling concept-verordening in zake gemeentereiniging en straat- belasting. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening van f 28 0000 voor gasfabriek en het velreenen van gratificatiën aan het personeel dier fabriek. Behojideling van reclames Hoofde- lijken Omslag. HEEMSTEDE. Verlof. De buremgeestcr dezer gemeente Is heden met verlof gegaan. VELSEN. VERORDENING OP DE LEVENS- EN GENOTMIDDELEN. Bij den Raad is ingekomen do na volgende motie, onderteekend door de- beide wethouders de heeren Vermeu len .en Netscher Do Raad der gemeente Velsen noo- digt Burgemeester en Wethouders uit te onderzoeken op welke voorwaarden do gemeente Haarlem en een particu lier Chemisch Bacteriologisch Labora torium bereid zou zijn om de onder zoekingen te verrichten, die noodig mochten zijn door dc toepassing van de Verordeningen op de Levensmidde len, Genotmiddelen en Gebruiksartike len en op de verkrijging, de behande ling en den verkoop van Melk. Gemengd Nieuws EEN BERGONGELUK. De bekende alpenist. dr. Andreas Fischer, is op een tocht door de Ber- ner-Hochalpen, verongelukt. Verge zeld van een tochtgenoot en een gids hadden de drie toeristen den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Con- cordiahut doorgebracht en waren den volgenden dag de beklimming van do Aletschliorn begonnen, die zij zonder oi gelukken bereikten. Reeds haddeij zij den terugtocht ondernomen, toen zij door een ontzettenden sneeuw storm, die van een dichten nevel ver gezeld ging, werden overvallen. Deze storm was zoo hevig, dat zolfs deze in het bergklimmen ervaren mannen zich nauwelijks staande konden hou den. Na lang weerstand te hebben ge boden, gaven zij hun tocht op en be sloten op een eenigszins beschutte plek den nacht door te brengen en groeven zich daarom in de sneeuw in. Het was een wilde stormachtige nacht en de drie mannen hadden voel door koude en uitputting te lijden. Toen zij Zondagochtend uit hun hol te voorschijn kwamen, was dc storm nog niet bedaard, maar huilde met onverminderde kracht over rotsen cii bergwanden. Toch besloot men den terugtocht voort te zetten. Bij deze af daling in een woedenden sneeuw storm is dr. Fischer omlaag gestort c i werd doodclijk gekwetst Toen zijn metgezellen de plek bereikten, waar h ij neergevallen was, leefde hij nog, Nt den gewonde zoo goed mogelijk •erzorgd te hebben, spoedden zij zich taar den Eggishorn, om vandaar hulp te halen. Diep in den uacht kwa men zij in het hotel aan en maakten melding van het ongeluk. Onmiddel lijk werd een reddirigbrlgade uitge rust, die om 3 uur 's nachts vertrok. Deze colonne keerde echter onver richter zake terug, daar men hel lijk in de versch gevallen sneeuw, die overal 80—100 c.M. hoog lag, niet had kunnen vinden. Een tweede colonne is onmiddellijk vertrokken, maar fs nog niet teruggekeerd. Dr. Andreas Fischer is ongeveer 11 jaar oud en is het derde lid ziiner fa milie. die bel leven in de bergen ver liest. Zijn broeder Johannes Fischer, een jonge man van 21 Joar, vond den dood gedurende een expeditie in het Kaukaische hooggobergto. De vader van Andreas Fischer, een bekende gids, verloor het leven door het stor ten in een afgrond van den „Mont- Blanc". DE BRAND TE REIMS. Men verneemt uit Reims, dal daar de brand in de champagne-pakhuizen voortduurde. Men vreest, dat er meer dan drie slachtoffers zijn, er zijn tien menschen gewond. Op het oogonhlik zijn er 1500 vlerk. RL aan gebouwen van twee verdiepingen verwoest. VOOR DEN KRIJGSRAAD. Als gevolg van de jongste onlusten in een militair kamp in Toerkestan, zullen 330 Russische soldaten voor den krijgsraad gebraoht worden. VOOR DEN LUCHTOORLOG. Volgens het Nowojo Wrernju, heeft kapitein Toknatsjof een houwitser uitgevonden, waannee men 1000 M. hoog op eon beweeglijk doel kan sol)ie ten. De proefnemingen van hot ministe rie van oorlog met den nieuwen vuurmond ziju zeer bevredigend afge- loopen. OVERS TROOMINGEN. Aan de westkust van Japan hebber, groote overstroomingan verwoeetin- ;en aangericht. Tal van meuacllen zijn omgekomen, het spoorwegverkeer is ontredderd en de rijstoogst vernie tigd. Id de stad Ogawa (provincie Aitsji) hebben naar schatting 400 zo mergasten liet leven gelaten. DE BRAND TE LONDEN. Bij het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van den brand in do cel- luloid-werkplaats te Londen, is ge bleken, dat een jongen pakjes dicht lakte, bet brandende lak stak liet papier in brand en dit hel celluloid. Ook kwam er uit, dat de meisjes, die verbrand zijn, in de paniek een raam zijn vorbijgeloopen, waar bij gesclire- ven stond: „uitgang bij brand". Zij hadden zich kunnen redden! DOOR 'T ONWEER GEDOOD. Markies Louis de Montebello, secre taris-generaal van de Staatsbank van Marokko, zoon van den Franschen gezant, is door den bliksem gedood. Hij had de bankinstelling verlaten en was met den trein naar Mericll ge gaan. Vandaar ging hij te voet naar zijn buitenverblijf. Onderweg werd hij door een onweder overvallen «n door den bliksem getroffen. De mar kies was 38 jaar oud. EEN WOLKBREUK. Boven Lrniontown, in Pennsylva*>iS, is Woensdag een zware wolkbreuk losgebroken, waardoor bier en daar overstroonungen plaats hadden. In de kolenmijn bij de stad stroomde plotseling een groote massa water binnen, waardoor een aantal mijn werkers overvallen werd, zoodat zij zich niet meer konden redden. Vijf tien menschen verdronken; 37 ande ren kor.den met groote moeite gered worden, eenigen hadden zwemmend den ingang van de schacht bereikt. Het leegpompen van de schacht zal zeker twee maanden duren, zoodat ook nog niet naar de lijken der ver oi'geluklen gezocht kan worden. Ook Pittsburg is door een wolk breuk geteisterd. De nauwo stralen geleken snelstroomende rivieren. Er is veel schade aangericht. HONGERSNOOD IN RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat, terwijl uit de meeste deelen van het Russische rijk gunstige berichten wor den ontvangen over den oogst, die veelal boven het gemiddelde wezen zal, uit sommige streken zeer ernstige berichten komen over misgewas. Voor al de streken aan den Beneden-Wolga worden daardoor getroffen, in 't bij zonder de districten Kamyschinsk en Zarizyn in het gouvernement Saratof, maar" ook de onmiddellijke omgeving van de pouvernements-hoofdstad. In Kamyschinsk zullen, naar de be rekening van den landhoofdman, van de bevolking, die -122,000 zielen telt, 225,000 tegen hongersnood moeten wor denden gesteund, waarvoor 2. 2tnil- hoen roebel voor openbare werken, 300,000 roebel voor weldadige doelein den, 65,000 Roebel voor schuolvoeding en 720.000 Roebel voor den aanaoop van zomerzaad noodig zullen zijn. De regeering berekent, dat het steu nen van de bevolking van Saratof in den strijd tegen den hongersnood in het geheel 5.5 miïlioen Roebel zal kos ten. EEN VROUW TER DOOD VER OORDEELD. Door hel hof te Rouaan is een vrouw van 41 jaar, moeder van drie kinderen, ter dood veroordeeld. Zij had haar oudste dochter, een meisje van 21 jaar, vermoord voor ƒ2500. Het meisje zou spoedig in het huwe lijk getreden zijn. in het laatst van Maart was zij in een kamer gevonden, opgehangen. Eerst werd aan zelfmoord gedacht, maar spoedig sprak men er van, dat de moeder haar dochter vermoord had om de uitkeering van de levensverze kering te krijgen. De twee zoons ver klaarden nog, dat zij in tic kamer waar den volgenden dag het lijk ge vonden was, hun zuster hadden hoo ren roepen: „Moeder, moeder, je worgt me." Maar de moeder blijft die beschuldigingen voor valsch verkla ren en zegt. dat haar dochter zelf moord gepleegd heeft. De verloofde van het meisje verklaarde echter, dat zij daar nooit aan gedacht heeft en dat zij zeer verheugd was in hel voor uitzicht van haar huwelijk. Hij voeg de daaraan nog toe, dat de moeder zelfs den trouwring van den vinger van haar dochter had afgehaald. EEN OPLICHTER. Te Köpenick, de stad van den be roemden kapitein, is een gepenslon- neerd eerste-luitenant als oplichter 1 ontmaskerd en In hechtenis genomen. De man was versierd met ettelijke or- deteekenen en gaf voor aan den oor log van 187071 als cavalerie-officier to hebben deelgenomen. Hij trachtte van een fabrikant, die ook bij de rui terij gediend had, een groote eora los te krijgen, naar het boette, om een betrekking, die een bevriend ritmees ter hem verschaft had, te kunnen aan vaarden. De man bleek oen barbier uit Breslau te zijin. Al zijn ordeteeko- nen waren valsch. DE EERSTE VLIEGMACHINE- DIEF. Aan de Duitschers de eer, den eer sten vliegmachine-dief te hebben voortgebracht. De dieven gaan ook met hun lijd mee stalen zij vroeger een fiets door er op te springen en weg te rijden, later een auto, door er in te gaan zitten en weg te tuffen, riu nemen zo in den stuurstoel van een vliegmachine plaats en vliegen met een sierlijken zwaai het vrije lucht ruim in. Dat is in het vliegkamp van Punchkem, te Mönchen, gebeurd. 's Morgens kwam de vlieger Bolat op het terrein en vond de deuren van zijn hangar open toen hij binnen ging. ontdekte hij tot zijn groote ver hazing, d it zijn vliegmachine verdwe nen was Toen hij navraag ging doen. bleek dat de menschen in de omge ving van liet kamp 's nachts om twoe uur het snorren van een motor had den gehoord. Er was dus geen twij fel meer nan, of de dief moeet een luchtmensch zijn. De politie te München zond dadelijk mannetjes in den omtrek uit, met het consigne „de lucht niet uit het oog te verliezen". En zoo zag inen overal politie-agenten met het hoofd in den nek, die met of zonder kijkers naai de lucht tuurden, om den voortvluch- tigen vlieger te ontdekken. Maar het is niet gelukt, er is nog geen stip van den vlieger gezien. EEN BELANGRIJKE JUWEELEN DIEFSTAL. In het Palace-hotel te Ostende is, zooals we reeds in 't kort meldden, een belangrijke diefstal gepleegd, waarvan de prinses von Turn und Taxis het slachtoffer ie geworden en die onder de volgende omstandighe den plaats vond: De prinses bewoonde een zeer groot appartement op de eerste étage, waar van de kleedkamer uitkwam op eeu gang, waar zich eveneens verschil lende andere .afzonderlijk verhuurde kamers bevonden. In deze kleedka mer bewaarde de prinses haar ju- weelen, die een waarde van meer dan 100.000 francs vertegenwoordigden. De diefstal schijnt geruimen tijd voorbereid te zijn geweest. Acht da gen geleden ongeveer vervoegde zich ml. een Engelschman aan het hotel en verzocht het plan daarvan te mo gen inzien. Na zich op de hoogte van de ligging der kamers gesteld te heb ben, huurde hij de kamers 21, 22 en 23, aan weerszijden gelegen aanhet appartement der prinses. Eenige da gen later arriveerden eveneens twee andere mannen en een vrouw. Laatst genoemde was een Russin, terwijl de beide mannen Engelsclien waren. Op -deze vier personen heeft de politie, na het plegen van den diefstal, do hand gelegd. Naar men verzekert, zou de vrouw reeds bekend hebben. Een vijfde medeplichtige zou er in geslaagd zijn Ostende te verlaten eu naar Londen over te steken. RIOOLWATER ALS KRACHTBRON. De in de nabijheid van den Niaga- rawaterval gelegen stad, zal in over leg met enkele naburige plaatsen trachten uit rioolwater electricitoit te winnen. Hierbij wordt gebruik ge maakt van het ongeveer 75 M. bedra gende hoogteverschil, dat tusschen Buffalo en Lewiston bestaat Het ri oolwater uit Buffalo wordt door een tunnel naar Lewiston gevoerd, en daar gebruikt tot het opwekken van electriciteit. Men rekent er op, dat de aldus verkregen kracht zelfs circa 250.000 P.K. zal bedragen. Het uit Lewiston weer wegvloeiende water, dient nog ter bevloeiing van lande rijen. BACILLENDRAGERS. Welk een gevaar bacillendragers voor de omgeving kunnen opleveren, wordt weer eens scherp gedemon streerd door eene mededecling van Gartner in de Naturwlssenschaiili- che-medizinische Gesellschaft te Je na. Van een ltó personen tellend gezel schap, dat aan een bruiloft op een Thüringscli dorpje had deelgenomen, werden er 20 door typhus aangetast, van wie er 3 stierven. Nadat tever geefs getracht was een andere ver klaring voor het ontslaan der typhus te vinden, kwam Gartner op de ge dachte, dat mogelijk een bacillen drager de infectiebron vormde. Een in deze richting ingesteld onderzoek bewees de juistheid van zijn vermoe den De op de bruiloft genuttigde aardappelsla was klaargemaakt go- worden door een vrouw, die een bacil lendraagster bleek te zijn. Nader on derzoek bewees, dat zij Inderdaad de eenige infectiebron was geweest. EEN INSECT. De directeur van het Fransdbo wijn bouwstation maakt bekend, dat in do wijnbergen van Narbonno een insect is aangetroffen, dat zich bij (luizende op do jonge druiven neerzet on deze binnen enkele dagen doet \erdrogea. Het insect is tot nu toe in Europa nog nergens gevonden. Daar liet mogelijk is, dat het naac elders vertniist en het zich buitengewoon snei vermeer dert .heeft de minister van landbouw besloten, ook andere staten met het voorkomen van dat insect in kennis te stellen. I1ET WEER IN HET BUITENLAND. Uit de meeste landen komen be richten van onweer. Donderdagnacht was liet b.v. aan de Duits _he Noord zeebaden en in Deucmurkcn zwaar weer. Woensdagavond barstten in Noord-Frankrijk, BelgiC en de Rijn streek onweders los. Zij hebben slechts weinig afkoeling gebraoht. Wel viel dikwijls overvloedig re«on. Op het oogenblik fs het in Schot land en Engeland nog zeer onweers- achtig. Er hangen zware luohton. Van tijd tot tijd doet zich een korte opkla ring voor. Het is drukkend. In België is het tijdelijk zonnig; de thermometer is er snel stijgende. Nieuwe storingen naderen van uit 't Zuiden. In Frankrijk is het weer zeer uit- eenloopend. De onweersvorming duurt voort. In het algemeen wint ln Duitsöh- 11 and de zonnesohijn heit van do be wolking. Toch is het woer er niet vast. Het is er broeierig, en onweer is opnieuw waarschijnlijk. In Zwitserland, Tirol, Boh omen, Hongarije, enz. is liet weer onzeker Meest is de zonneschijn er getemperd. Het is er tamelijk warm. Hier en daar is het onweersachtig. Er hebben zich enkele zeer hevige plaatselijke storingen voorgedaan, zoo meldt T Hbld. INTERNATIONALE TOENA DERING. Terwij! de regeeringen zich wape nen, nieuwe vloten te houwen en nieu we legerkorpsen formeeren, alsof de oorlog voor de deur staat, en er slechts behoud te vinden is in sche pen en troepen, wordt het werk der toenadering door de valken steeds 'oortgezet Bij die toenaderingspogin gen speelt de Internationale Bond oor toenadering en verzoening eene groote rol. Met belangstelling wordt daarom het resultaat teeemoet gezien den eersten bondsdag, door de Duitsche afdeeling georganiseerd, die fin 5 tol 7 October te Heidelberg zal '•rden gehouden. Do stad Heidelberg zal de deelne mers aan het congres feestelijk ont vangen en heeft de lokalen der uni versiteit beschikbaar gesteld voor de bijeenkomsten. Op bet programma ko men redevoeringen voor van geheim raad Zorn uit Bonn over hut werk van de Haagsche vredesconferentie, Martin Spalui uit Straatsburg over de vredesgedachte in de geschiedenis van het Duitsche volk, Robert Piloty uit Würzburg over vormen van interna tionale toenadering, Olfrled Nippold uit Frankfort over de buitenlandsclie politiek en de openbare meening, Karl Lamprecht uit Leipzig over internatio nale beschavingspolitiek. Walther Scliücking uit Marburg over de be langrijke taak \an het volkenrecht, Martin Rade uit Marburg over inter nationale toenadering van het stand punt van godsdienst en ethica. Een statig aantal bekende en liekwa- me sprekers uit alle kampen en uit al le oorden van het Duitsche rijk. Moge het resultaat van den Bonds dag daarmede in overeenstemming zijn. DE OUDSTE VROUW VAN DUITSCHLAND. Te Jeckstein, bij Tilsitt, Oost-Prui- ?n, is overleden mej. Lisbeth Fense- lau, die den hoogen ouderdom van 108 jaar had bereikt. Mej. Fenselau was bekend als de oudste vrouw van heel het rijk en daarop was zij niet weinig fier. Zij heeft tot het laatste toe al hare zintuigen bewaard en deed nog haar huishouden. DE PRINS VAN WALES. President Fallières en echtgenoote hebben den prins van Wales op het Elysée aan den lunch ontvangen. Een klein gezelschap autoriteiten, enkele ministers, de gastheer van den prins, markies de Breteuil en de gezant za ten mede aan. Na den lunch overhan digde de president den prins het groot-kruis van het Legioen van Eer. DE KOSTEN EENER STAKING. Volgens een becijfering van het staatstoezicht op het mijnwezen te Dortmund, hebben de mijnwerkers in hel Roerbekken ten gevolge van de tiendaagsche staking in Maart to sa men 8 438.804 hark aan loon verbeurd. Hierbij komt nog hel ingehouden loon w egens contractbreuk, 4.752-726 mark. zoodat het geheele loonverlies onge veer 13.2 inillioen mark bedragen heeft. DE BEGRAFENIS VAN DEN LAAT- STEN NASSAU ER. Te Wei burg a. d. Lalm Is in de Evangelische slotkerk, het stoffelijk overschot van den laatsten mannelij ker! afstammeling der Nassausche hertogsfamilie, den overleden Groot hertog Wilhelm van Luxemburg, hij bezet. In geheel hei Nassausche land was hot een treurdag, aan de station# .aarlangs de trein met het lijk reed, ..aren ""de Nassausche vlaggen halfstok geheschen. En te VVeilburg, oude hofstad van het vroegere hertogdom Nassau-Weilhurg, werd mot groote plechtighein het lijk aan het station ontvangen en door de stad gereden naar de slotkerk. Daar hield de hofpredikant Schtrer een toespraak de hofprgedikei Bender sprak het ge bed en de kerkelijke zangvereenigi-ig zong rouwkoren. Onder de vele kran sen, die den lijkwagen volgden, was er con "van den Keizer, die vertegen woordigd was door een kamerheer. De bijzetting had op verzoek der fa milie in den familiekring plaats, zoo dat buitenlandsche hoven niet verte genwoordigd waren, VERBODEN TE VLIEGEN. Sein, algemeen gouverneur van Finland, heeft streng verboden met vliegmachines op te stijgen over liet Finsch grondgebied. zijn op groote schaal militaire maat regelen getioffen om rustverstoringen te voorkomen. MUITERIJ AAN BOORD. Aan boord van een ter roede van Tandjoeng Priok liggend zeilschip kwamen de matrozen in verzet tegen den ouden gezagvoerder, die zij. naar hun dacht, wel aan konden. Maar de rebellen bleken zich danig vergist te hebben, wunt bij hun eerste optreden werden twee hunner door den ouden heer in den nek gepakt en over het dek geslingerd. De afstraffing was vol doende; de anderen durfden zich niet meer verzetten en gingen kalm aan werk. De aanstoker werd naar den wal gebracht en afgemonsterd, meldt het B. N. Letteren en Kunst VADER EN ZOONS. Naar men meldt zal Julius Röntge in het volgend winterseizoen met zijn zoons Julius jr. (viool) en Engelbert (violoncel), als Trio, een kunstreis door ons land maken. DE MOORDENDE WERKING DER MUZIEK. Een zwartgallig stukje over „de moordende werking der muziek", vin. den wij in de N. Ct." Wij lezen: Een Engelschman. zekere Liober. heeft studie gemaakt van de sterfge vallen aan tuberculose in verschuilen de beroepen, en komt dan tot de con clusie, dat de geneesheeren en chi rurgen er het best afkomen. De sterfte in hun beroep bedraagt 6.8 pCt. Dan volgen de geestelijken, voor wie de verhouding 10.2 pCt. be draagt, bij de advocaten komt bij tot tot 11.8 pCt., bij schilders, graveurs beeldhouwers tot 18pCt. Het slechtst zijn er aan toe de musici; voor hen stelt hij het cijfer op 26 pCt. Hun ze- luwen worden zeker het meest op da proef gesteld door de martelingen waaraan het dilettantisme hen bloot stelt, en dat zal hun weerstandsver mogen verminderen, want wie zou ooit hebben verwacht, dat muziek zulk een moordende werking hadl Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Hille- gom ds. G. Verdoes Kleijn, tc Wugo- ningen - te Doorn ds. E. J. II. vao Leeuwen, te 's-Gravemoer. GER. KERKF.N. Emeritaat verleend aan ds. Kopp©> to Zuidwolde. R.-K. KERK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heelt benoemd tot kapelaan te Schie dam L. V. v. d. Aflvrh. Rozen krans/ den welec-rw. pater fr. A. C. Baars O.P., eu tot kapelaan te Rot terdam (H. Dominicus) den weleerw. pater fr. J. M. P. van Campen O.P. TOEGELATEN. De heer dr. P. N. van Kampen, ai sistent aan het Zoölogisch Laborato rium aan de Universiteit te Amster dam, is toegelaten als privaat-docent in de anatomie en systematiek der ongewervelde dieren aan die Univer siteit. Stoomvaarfberichteu Het stoomschip Pontianak, van Rot terdam naar Java, passeerde 2 Juli Ouossant. (Verb Het stoomschip Timor, van Amster< dam en Hamburg naar Batavia, arri veerde 25 Juli to Port Said. Het stoomschip Köln (Canada Lijn) arriveerde 25 Juli n.m. van Montreal laatst van Rotterdam te Hamburg. liet stoomschip Hollandia, van Am sterdam naar Buenos-Ayrcs, vertrok 25 Juli van Boulogne. Het stoomschip Frisia, van Buenos- Ayres naar Amsterdam, vertrok 25 'jIi van Lissabon. Het stoomschip Kediri arriveerde 26 Juli van Java te Rotterdam. Het stoomschip Ophir, van Rotter dam naar Java, passeerde 26 Juli v.m. Pertusato. Het stoomschip Lutzow arriveerde 24 Juli van Rotterdam te Hongkong. Het stoomschip Prinz Ludwig, van Rcttc-rdam naar Japan, arriveerde 23 Juli te Genua Het st. Koningin der N'ederlandee v. Amsterdam n. Batavia, arriveerde 26 Juli te Singapore. Hel st. Celebes, v. Butnvia naar Am sterdam. passeerde 26 Juli Gibraltar. Het st. Koning Willem III, v. Am sterdam naar Batavia, urrivcerde 26 Juli te Lissabon. Het st Sumatra, v. Amsterdam n. Batavia, arriveerde 26 Juli te Port Said. Het stl Oranje, v. Batavia naar Am sterdam, vertrok 2G Juli v. Tariger. 4 Het st Koning Willem I vertrok 25 Juli v. Batavia naar Amsterdam- Het st. Banda, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Juli van Pe llet st. Prins der Nederlanden vertr. 26 Juli van Paramaribo naar Amster dam. Het st- otterdam vertrok 27R Juli v. Rotterdam naar New-York. Het st. Rijnland, van Amsterdam n. Buenos Ayres, passeerde 26 Juli Kaap Verdische Eil&rden. Het st. Soesldijk, van Rotterdam a. Boston en Philadelphia, passeerde 27 Juli 5 u. 20 m. n.m. PrawlcpoinL Koienira VOLKSUrli? '.v.sB:lElD. Een tweede chcltrageval heeft zich (o Batavia in de gevangenis voorge daan. De Europecsohe opzichter De Ruyter werd ziek en overleed aan die zie'st©. Alle gevangenen waren in het begin van deze week ingeënt, de over ledene echter niet. Eiken dag sterven ongeveer een 15-tal personen aan cho- Te Soerabaja werden op één dag elf gevallen van pokken geconstateerd. DE CHINEEZEN-QUAEST1E. Met het oog op de feesten, die door de Chineesche gemeente op Java op 28, 29 en 30 Juni werden gehouden. Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. Ondertrouwd A. deu Donker cn A. E. de Lang, W. G. van Hesteren en A. Scbulz, W. J. Saeijs en W. A. J. Leistikovv. Getrouwd L. D. B run col cn E. Gre- veraars, H. van der Werft en J. van Keulen. Bevallen H. var. der Hulst—Schoo- ne, d A. A. ten Have—Vei donk, z. Overleden C. Dijkhorst, 3 j., J IL Janzen, 7 mnd. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN D. Pattes, geb. Veenstra, d. M. J, Harding, geb. Van Oostrum, d. OVERLEDEN Anne Johannes Tweebuizon, 11 J.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7