NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30e Jaargang, No. 8826 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 27 JULI 1012 C 1-- LIA» UJ .■.■U-.r.l»mJllL -I HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Aizonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERT ENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Teiephccn inierc. 6229. DERDE BLAD. Dnitenlandsch Overzicht De algemeens paoiek. De onthullingen gtduan betreffende een voorgenomei. uitbreiding op groo te schaal van het aantal slagschepen In Italië en Oosten» ijk, heeft den Pa- rijschen „Excelsior" de schrik om het hart doen slaan. Het blad wijst er op, dat de sche pen van" het nieuwe Fransche vloot- program iu tonnenmaat zullen ach terstaan bij de ta houwen Oostenrijk» sclie en Italiaanscho oorlogsbodems, en dringt er op aan, dat zoowel in 1913 als in 191-4 drie pantserschepen op stapel worden gezet. Naar aanleiding van de rede van flen Engelschen minister-president Asquith schrijft de „TimesHet geld dat wij (Engeland) voor de vloot be steden, is niet anders dan een verze keringspremie. Een aanval onzerzijds, js voor een ieder onbegrijpelijk, die. er zich kalm van bewust maakt, dat wij i nhet geheel niet in staat zouden zijn op een beslissende overwinning ter zee, een oorlog in het vijandelijk ge bied te volgen. Wij voeden geen vijan dige gevoelens tegen welke mogend heid ook en zeker niet tegen Duitsch- land Wij begrijpen Duitschland's hou ding en nemen haar niet kwalijk, maar wij voelen ons genoopt tot voor- behoedmaatregelen tegen do mogelij ke gevolgen. Tot deze maatregelen be- hooren onze internationale vriend schapsverhoudingen. ij kweeken de ze verhoudingen aan, maar zij zijn geenszins van uitsluiterden aai<l en tegen geen enkele natie gericht. Bij de inwijding van een museum bij de officiersschool te St. Cyr, heeft president Fullières een toespraak ge houden. Wij mogen het luide uitspre ken zoo zei hij o. a. dat het leger het volk nog nooit zoo na aan bet hart gelegen heeft ais thans. Nooit ook is het leger zoo getrouw aan zijn plicht en zoo vol geestdrift voor zijn Idealen geweest. Behalve de president was ook de minister van oorlog aanwezig. Db crisis in Tarküe. De hooge autoriteiten in Turkije zien den toestand als zeer ernstig in. Geen wonder 1 Verscheidene militaire benden ageeren in verschillende rich tingen. Huil leiders hebben ongekende krachten door het geheele Turkscho rijk, weiken achter de schermen en controleeren alle operaties. De in militaire kringen heerschende absolute anarchie eisebt een snel op treden. Aarzeling stempelt elke bewe ging van de regeering, terwijl de Sul tan geheel wordt uitgeschakeld.^ Het comité voor eenheid en vooruit gang zal den knehtigsten tegenstand bieden, in geval de regeering een agressieve politiek tegen de Jong-Tur- ken mocht voeren. De correspondent van de Daily Chronicle te Konstautinopel voorspelt, dat het nieuwe kabinet weldra zal val len. omdat bet besluiteloos en wankel moedig is, terwijl het militaire ver bond allerstouts optreedt. Er dreigt een staatsgreep, tenzij de regeering onverwijld het parlement ontbindt, maar Kamer-ontbinding en nieuwe verkiezingen zouden een nieuwe over winning voor het Comité Eenheid en Vooruitgang bcteekeneu. De correspondent van de „Rerl. Lo- kal. Anz." meldt „Naar ik uit goede bron verneem, denkt het kabinet cr noch aan bij de Kamer een program ma in te dienen, noch haar te ontbin den. Zij is voornemens de Kamer voorloopig te verdagen. Gedurig duikt met meer beslistheid het gerucht op, dat Ghasi Achmid Moekhtur Pasja en Kiamil-Pasja hun posten binnenkort verruilen zullen. Ghasi Achmid Moekhtar Pasja zal voorzitter van den staatsraad en Kiamil-Pasja- groot vizier worden. Verder zal in plaats van Mahmoed Moekhtar, Hamil Pas ja tot minister van marine benoemd worden." In Albanië gaat het oproer steeds voort. De opstandelingen vinden steeds meër aanhang en treden dries ter op. De rebellen waren ongeveer 10,000 man sterk, toen zij Piichtina binnen rukten. De Turksclie troepen boden geen tegenstand. De commandant der gendarmerie stelde 461 gevangenen 'n vrijheid. De opstandelingen voorzien de be volking van wapens. Zij zijn ui de rich ting van Brissoritch en Uskub verder getrokken. Dg oorlog tusschaii Italië en Turkije Italië denkt: hebben is hebben, krij gen is de kunst. De afgevaardigde voor Tarente, dl Palma, heeft een weck op 11 hod os doorgebracht. In den Joop van een gesprek met een journalist gevoerd over dat ver blijf verzekerde hij. dat de geestdrift in Italië voor Rhodos zoo groot is. dat het volk a'.gemeen het eiland wenscht te behouden. AUes wat men zoo ziet gebeuren wijst er op, dat de Italiaansche regec- ring inderdaad ook van plan is de be zetting ais blijvend te beschouwen. Voortdurend toch wordt materiaal out scheept, bestemd voor wegenaanleg, machinerieën, hout voor woningbouw enz.; verder zijn twee draadlooze tele- grafie-iustallaties aangevoerd, als ook groote hoeveelheden slachtvee. Uit Brlndisi komen ingenieurs; de vlag met het kruis van Savoye wordt over al gclieschen naast de vlag der autono mie (blauw met een wit kruis). Italiaansche genietroepen zijn be zig aan openbare en verfraniingswer- ken. Ook zijn plannen 1n voorberei ding om de verschillende monumenten van historische waarde te restauree- ren. De Italianen heffen belastingen, in voerrechten, enz. Blijft Rhodos Italiaansch, dan zal het weldra een middelpunt worden van kunstlievende en rustzoekondc vreemdelingen. De handelswereld van het eiland hoopt, dat Rhodos een vrijhaven zal worden. fendc den gezondheidstoestand van den keizer van Japan, zoowel als op aandringen van den Japanschcn mi nister van buitenlandsche zaken -- zijn verbliif te Petersburg zal verlen gen en ook de voergenomen reis naar andere Europeesche hoofdsteden zul maken. Dit laatste evenwel onder voorbehoud, dat te Tokio niet anders wordt beslist. De bewering, dat prins Katsoera's reis niet het minst met de politiek zou hebben uit to slaan, is nu wel niet langer houdbaar. j DE STAKING IN ENGELAND. I De Dailv Telegraph schrijft, dat de I Londensche stakerspartij alles behal ve tevreden is over den tot dusver be haalden uitslag van den veldtocht van Wilson in andere havenplaatsen, om de staking te Londen door een staking over het goheele land te steunen. Zelfs de vergadering van bootwerkers te Huil heeft een solidariteits-staking al leen toegezegd voor het geval andere Engelsche havens meedoen. Daarop is weinig kans, omdat de jongste poging tot een nationale staking gefaald is. Tich zullen Wilson Monn en Gosling hun veldtocht te Liverpool en Glasgow voortzetten en de resultaten daarvan mededeelen op de Zondag te Londen i tc houden vergadering van de bc- stuurders der nationale vakbonden. Lr zal dan tevc-ns beslist worden ol de slaking te Londen voortgezet kaii wor den. Nader wordt geseind Het heet nu, dat de onderhandelin gen met sommige patroons zijn lier vat. Een leider van de stakers en ook Crooks, lid van het Lagerhuis, hebben verklaard, dat de onderhandelingen hoop geven, dat eerlang de slaking een bevredigend eind zal nemen. Allirltl. MINISTER-PRESIDENT VAN SAKSEN. De president van het Saktische Staatsmiuisterie, Von Otto, is overle den. UIT MAROKKO. De Fransehe minister van oorlog heeft gelast, dat een regiment kolo niale troepen en een regiment Seue- galeezen naar Marokko moeten ver trekken, aangezien generaal Lyautey dringend om aanvulling heeft ge vraagd, daar de troepenafdeclingen, die tijdelijk uit Algiers en Tunis naar het Westen waren gezonden, daar niet langer ontbeerd kunnen worden en dus moeten terugkecren naar de respectievelijke garnizoenen. DF, POLITIEK IN 'T VERRE OOSTEN Uit Petersburg wordt gemeld, dat j prins Katsoera naar aanleiding au de meer gunstige berichten betref- Binnenland PRINS HENDRIK IN GEVAAR. De „Etoile Beige" deelt mede, dat de bliksem gisteren zesinuul is inge slagen op het kasteel Cierghon, waar de koninklijke Belgische familie ver- blijlt en prins Hendrik der Nederlan den logeert. De bliksem richtte eenige onbeteekeneudè schade aan. De vor stelijke personen behielden hun koel bloedigheid en stelden hun omgeving gerust. Prins Hendrik brengt den nucnt nog door op het kasteel om Zaterdag naar Het Loo terug te keeren, HET 100-JAR1G BESTAAN VAN ZAANDAM. De Zaandaniscbe Hbld.-Jberioktgever schrijft: Van al hetgoen ter herinnering en feestelijke herdenking van Zuundiuns eeuwfeest als stad op touw was gezet, is alleen dit gebleven, dat aan do leerlingen der openbare en bijzondere scholen vanwege de plaatselijke com missie van toezicht op het lager on derwijs een boekje is uitgereikt, waar in in korte trekken en in populairen vorm een geschiedkundig overzicht is gegeven van Zaandam. Het werd bewerkt door den beken den schrijver van kinderboeken, den hear C. Joh. Kieviet en versierd niet een drietal aardig uitgevoerde plaat jes. Het vangt aan met een schets uit den tijd van de Kanlnefaiten, om te eindigen met het bezoek van II. M. de Koningin en Z. K. II fh-ins Hen drik aan Zaandam op 28 April 1908. Zoo is er toch iets, wat later nog aan het 100-jarig bestaan der stad zal herinneren. DF. WITTE POLITIESTOK IN DEN HAAG. De witte stokken zijn nu in gebruik bij de speciaal met do regeling van het verkeer belaste politieagenten. En wel niet alleen op het Bezuidenliout, maar ook elders waar 't verkeer lei ding noodig heeft. Wij vonden er staan op de volgende punten: Kapelsbrug, Veeneetraat hoek Spuistraat, Gedempte Gracht hoek Wagenstraat, Groenmarkt; misschien Btaan er-ook elders. Deze stokken zijn op vrij groot en afstand zichtbaar. Moet een rij- of voertuig stoppen, dan heft de agent zijn stok op en alles staat stil. (Vad.) DE STAKING TE VF.ENENDAAL. In do Vrijdagmorgen gehouden ar beidersvergadering werd met alge meen© stemmen besloten onder de aan geboden voorwaarden niet aan deii arbeid te gaan en de lijst niet te toe- kenen, doch gezamenlijk te blijven weigeren en posten uit te zetten. De door de Kamer van Arbeid aan geboden bemiddeling is wel door de arbeiders, maar niet door de directie aanvaard. Wel zal nog steeds gelo gen held gegeven worden aan de ur- beiders óm zich alsnog onder de be kende voorwaarden aan te melden. Aan do arbeiders der spinnerij en van de overige ondenleelen der weve rij, dtö Donderdag nog doorwerkten, is Vrijdag vrijaf gegeven; alleen de bandweverij werkt nog door. Waarschijnlijk zal in do volgende week door de arbeiders 'n beroep ge daan worden op den steun der bur gerij. Gistermiddag heeft de Kamer van Arbeid nog weer vergaderd met de directie, doch uitslag wordt geheim gehouden. Alles is overigens rustig. Het fa brieksterrein wordt door mareuhaus- eée bewaakt. DE WESTERBOUWING. Uit Renkimi wordt gemeld dat B. en W. dier gemeente den Raad voorstel len de bekende uitspanning „Wester- bouwing" onder Oosterbeek groot 4 '11. A aan te koopen voor f 65.000. EEN OUDE BRUG EN WEG. Zooals men weet, wordt te Buinor- veen gewerkt aan het blootleggen eener oude houten brug, welker leng te op ongeveer 120 nieter wordt ge schat. De onderzoekingen doen nu veronderstellen, dat de brug deel uit maakt van een zeer ouden weg. Gis teren toch is gebleken, dat op een diepte van 3 tot 6 dM. oon keien weg ligt, die gaat van de brug naar Bui- nen. De keien liggèn op een handdik te wit zand, waaronder twijgen. Heden komt een gezelschap archae- ologen hei gedeelte burg, dat thans over een lengte van 20 M. is blootge legd, in oogenschouw nemen en te vens een onderzoek instellen naar be doelden keien weg. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE ABBENBROEK. Uit Abbenbroek wordt gemeld, dat de Rotterdamsclie rechtbank, de gc- bai genneming bevolen heeft van den landbouwer H. S., in zake het beken de vergiftigïngsgeval, waarbij de landbouwer J. H. Westerveld om het leven kwam. SMOKKELAAR STRUG. Men meldt uit Enschedé aan „De Tel." Bij den voortdurenden strijd tus- schen smokkelaars en douane-benmo- ten spelen zich af en toe de leukste tooueeltjes af. Deze week werd bij de komniiezen te Glanerbrug aange bracht, dat iemand uit Gronau, die niet in een al te hesten reuk stond, weer zijn slag zou trachten te slaan- De ambtenaren in volle actie en ln derdaad kwamen op aangegeven plaats en tijd een paar wagens, met hooi beladen, van den verradenef?) aanrijden. Alle kommiezen pakten aanen in minder dan geen tijd was het hooi van de wagens. Het was •wel een karweitje in de brandende zon, doch de vreugde, over hel feit, I dat de oude roi eindelijk in de val was geioopen, gaf den heeren ambte naren, reuzenkrachten. Onder het hooi vond men eenige zakken, gevuld metplaggen. En het moeilijkste kwam nu nog aan. De eigenaar wenschte alles weer iri den vorigen staat hersteld to zien, en zoo moest opnieuw aangepakt worden. Hoeveel zweetdroppels het kostte voor en aleer de wagens weer geladen waren, laat zich begrijpen. Ook kon men zich het gezicht voorstellen van den toezienden onschuldige» smokke laar. OVERREDEN. Te Venlo is de baanwachter P. Tim mermans, aan den overweg bij de Keulsciie Poort, door een losse loco motief overreden en onmiddellijk ge dood. De man laat een weduwe met «even kinderen na. ONWEER EN BRAND. Te Scharmer is Donderdagnacht door onweer de landbouw schuur van mej. do wed. A. Kloosterhuis afge brand. Ook al liet gereedschap en 2 istir/ien en een varken werden een prooi der vlammen. De boerenplaats bleef behouden. De schuur was ver- Bekend. Donderdagavond is de bliksem geslagen in de boerderij van Brands, to Azewijn, gem. Bergih, welke boer derij daardoor geheel in de asoh werd .gelegd. Donderdagavond sloeg de Blik sem in een booischel van Gijs Wilde man, aan den Veenschcn Straatweg onder do gem. Rlienen. Al hot hooi, dat niet verzekerd was, ging verloren. Te Waspik woedde Donderdag hel onweder nagenoeg onafgebroken van 1 tot -4 uur. Het huis van H. Zijl mans werd getroffen. Het dak en de gevel werden stuk geslagen, zoodat aanzienlijke schade werd veroorzaakt. Te Herwen sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk De spits werd vernield, echter zonder brand te veroorzaken. Donderdagavond werd te Oudega (Friesland) de boerderij van v. d Wal door den bliksem getroffen en in de Onze Lachhoek DILEMMA. Weerkundige Er is een regenperio- de op til, maar kondig ik ze aan. -Jan wil mijn vrouw een nieuwen regen mantel hebben en doe ik het niet, dan ben ik tegenover de mannen der we tenschap geblameerd I DE BETEEKENIS. Gedurende een velddienstoefening bij een bosch. Luitenant A. Hoor je dien koekoek! Als je hem voor 't eerst in 'n jaar tienmaal achter elkaar hoort roepen, trouw je binnenkort Luitenant B. Wel nee, zóó is 't niet. Dat beteekent, dat men rijk wordt Luitenant A. Zeg, wachtmeester, wat zeg jij ervan Als men voor 't eerst in 'n jaar 'n koekoek tienmaal achter elkaar hoort roepen, beteekent dut, dat men trouwt of dat men rijk wordt l WachtmeesterIk geloof geen van tweeën, luitnant ik heb hem al vaak tien maal achter mekaar hooren roe pen. maar ik ben nog met getrouwd en óók nog niet rijk. Hé. Teunisseii, jij komt van buiten, wat beteekent het, als je 'n koekoek tien keer achter mekaar boort roepen Da' je nie' doof bent, wachrnee» ter. asch gelegd. Het voornaamst© van den inboedel is gered. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen ontstond te Lent een hevige brand in de pas nieuwge bouwd© wannoezierswoning van A. A. van Kempen Jr. Door het kracht dadig optreden van eenige toegesnel de buren kon de brand tot het ach terhuis worden beperkt. Een aanzjen- lijko hoeveelheid hooi en tuinhouw- gereedschappen gingen verloren. As surantie dekt de schade. Door onbekende oorzaak ver-' brand© gistermorgen de boerderij van J. Kip te Hollandsch Veld (gom. Hoo- geveen). Het vee kon worden gered, de buisboedel ging zoowat geheel ver loren. Huis en inboedel waren laag verzekerd. Te Eist (gem. Rhenen) brak bij J. M. Drost JWz. een zware brand uit. Het geheel© perceel, waarvan ei genaar is G. II. Rensen, brandde tot den grond af en van den inboedel kon niets gered worden. AUes was verze kerd. De oorzaak is onbekend. Te Borgercornpagnie is Donder dag bij J. Akkerman aan het Hoofd- diep brand ontstaan. Aaoi huis en in boedel is vrij veel beschadigd. Ta Blerick verbrandden drie wo ningen. Nagenoeg alles werd door bet vuur verteerd. Te Kessel verbrandde he< huis, liewoond door A. Br Oorzaak onbe kend. Verzekering dekt de schade. T© Nijemirdam (Friesl.) ver brandden ruim 50 meiden hooi van den veehouder Hosjes. Verzekering dekt de scliade. Te Terhorne (Friesl.) brandde in den nacht de boerderij van Klijnstra af. Men vermoedt, dat hoaibroei de oorzaak is. Feuilleton Het geheim van de Tower Hall. Uit het Engelsch, door A. WILSON BARRETT. HOOFDSTUK I. De man in hef, restaurant. 1) Heeft men u geld afgeperst? Is u 11 moeilijkheden'.- Heeft u een vij and? Wordt u bespionnccrd? Gaat Mar Justus Wise. Agent, Bank Buii- d" gs, Buckley Street. Ilalborn, en hij «H u helpen. Geheimhouding verzc- Spreekuur van tien tot vier uur. wat is er? Wensch je pen en inkt? ucü, heden! Je hebt hier zeker toch wel meer pennen en inkt, niet kell ner? Neen? Die mijnheer heeft veel haast, is het niet? O, heel goed. Ik hen feitelijk klaar. Neem dan de mij ne maar! De spreker was een man van om streeks veertig jaar, met donker haar. zwarte bakkebaarden en schitterend wiite tanden. Hij was keurig netjes geKieed, en zijn kleeren, die al veel dienstjaren achter den rug.hadden, droegen duidelijke kenteekenen van de teedere zorg, die bun eigenaar er aan besteedde; feitelijk glommen zij bijna even sterk als z.iin tanden en zorgvuldig gepoetste schoenen. Voor 't overige bezat hij een neus als de snavel van een roofvogel, een paur scherpe en rustcloozo oogen, die ech ter zoo nu on dan beminnelijk tintel den en een slanke, eenigszins jeugdi ge gestalte. Nadat bij ophield met spreken, las hij de woorden weer over, waaraan hij zijn aandacht had gewijd, toen de kellner hem kwam storen, en hij vouwde liet papier zorgvuldig op en stak het in zijn zak. Ik zal het in de „Mail" cn in do „Telegraaf plaatsen, besloot hij. Dan heb ik de meeste kans op succes. Als er niet iemand op komt, voordat de week om is, dan moet ik Dark zijn ontslag geven en ja, het is moei lijk te zeggen, wat dan; maar wij zul len niet wanhopen zoolang er nog wat te eten valt en er nog een flescli, ja, laat mij eens zien. Chianti in dc wereld is. Zoo voortmompelend had Justus Wise zijn glas gevuld, de asch van zijn cigarette geblazen, over zijn bak kebaarden gestreken, en het kleine Italiaansche restaurant doorgekeken naar den gentleman, die zoo haastig pen en inkt noodig had. Och, mompelde hij ln zichzelf, na dit individu goed opgenomen te hebben, de dingen mogen er voor mij op het oogenblik niet zoo rooskleurig uitzien, maar goddank zit ik toch niet zoo in de zorgen, als gij schijnt te zijn, mijn vriend. Ik zou wel eens willen weten, in welke moeilijkheden hij verkeert. Want de man tegenover hem, een zwaargebouwd, welgesteld uitziend irdividu van omstreeks vijftig jaar, met een vuurrood gelaat, fronste zijn wenkbrauwen, bromde wat voor zieh heen en sloeg zich telkens tegen het voorhoofd, alsof hij werkelijk lievig ontroerd was over liet een of aniler, terwijl hij even ophield met zijn gesti culaties om enkele woorden neer te krabbelen op liet papier dat de kell ner hem gebracht had om het ge schrevene een oogenblik later weer te verscheuren en met een vloek op den vloer te gooien. De scherpe oogen van Justus Wise sloegen hem voortdurend gade. Deze man was welgesteld. Hij was dik, droeg goede kleeren, een gouden hor loge en ketting, en voor hern stond ■a half leege champagneflesch. Hij as in moeilijkheden van een of an der soort. Zijn zenuwachtige trekken, zijn gesticulaties, zijn moeite om het briefje tc schrijven, dat alles toonde duidelijk dat er iets belangrijks aan haperde. Nu vormde een welgesteld man die in moeilijkheden verkeerde, als 't ware de visch, waarop Justus zat te loeren, juist op dit moment, en hij kneep zijn oogen half dicht, ter wijl zij steeds op den man tegenover hem gericht waren. Hoe jammer, dat ik geen visite kaartje hij mij heb, dacht hij, of an ders dc gedrukte advertentie. Ik zou dan misschien..Hallo! hij gaat heen. Het was waar. Na een laatste po ging om te schrijven, en na het laat ste stuk papier ineengefrommeld te hebben, knarste de dikke man ver- wei schingeu uitend, op zijn tanden, npm zijn hoed op, en wenkte don dra lenden kellner om zijn rekening. Justus Wise zat kaarsrecht over eind. Zijn man, zijn vondst in zijn verbeelding had hij reeds van hem bezit genomen stond op het punt voor altijd uit zijn gezicht te ver dwijnen. Dat kon hij niet toelaten. En snel zoch hij zijn bezittingen bij el kaar. Kellner, mijn rekening, riep bij, en dit hardwerkende wezen dat den zwaren man al in zijn overjas had geholpen, snelde op hem toe. Justus betaalde, keek met één oog naar de rekening en met het andere naar zijn vertrekkende» medegast, ston4 toen vlug op. Maar onder bet opstaan trokken de gekreukte stukjes papier op de tafel tegenover hem cn op den vloer zijn aandacht en hij aar zelde. Toen keek hij naar dc deur. Deze ging juist dicht achter de zwaar lijvige gestalte van den vreemdeling, Wacht even! zei hij, terwijl bij den blik van den kellner opving. Die mijnheer heeft eenige brieven laten vallen, en meteen stapte hij op Ue pruilen toe en raapte ze op! Dadelijk stond de kellner naast hem, maar de man zette een teleur gesteld gezicht toen hij zag dat de vondst van Justus waardeloos was, e i hij liep schouderophalend weg. Het is iets, dat die mijnheer heeft weggegooid, mompelde hij. Het kon toch wel eens iets zijn, dat hij niet graag zou verliezen, zei Justus Weet je wie die mijnheer is? Neen, heelemaal niet, mijnheer, zei de man, zijn handen uitsprei dend. Een vreemdeling waarschijn lijk. Zoo! zei Justus, ach, misschien kan ik hem nog wel inhalen. Hij kan nog niet ver weg zijn, en met een knikje volgde hij den vreemdeling door dc deur. Hij was nu in dc Old Campton straat op een buitengewoon drukken avond, en een oogenblik stond hij om zich heen te kijken, zonder de zware gestalte van den man te zien en on zeker in welke richting hij zou moe ten gaan. Toen eindelijk zag hij lioe eer breede, goed gekleede rug in de Beau straat verdween en hij snelde hem met de stukjes papier in zijn hand geklemd, achterna. Wat er op die stukjes papier stond", Justus haakte er naar dat te weten, want hij was overtuigd, dat het in teressant zou zijn, maar het was on mogelijk dat nu te weten te komen Want do dikke man liep, ofschoon hij zoo dik was, vlug door, en Justus be dacht dat hij het er niet op moclit wagen hem uit het gozicht te verlie zen, waarop veel kans zou zijn als hij staan bleef om bij het onzekere licht van de straatlantarens te bi ij ven staan lezen. En een oogenblik later stak hij de stukjes papier in zja borstzak bij zijn advertentie en ver volgde vastbesloten zijn weg. Op den hoek van de Oxfordstraat kreeg hij een schok: Want de zwaar lijvige man, even stilstaande om zij.i voorhoofd af te vegen, riep een rijtuig aan. Justus beefde en voelde haastig in zijn zak. Met zijn finantiën was hel op dit oogenblik treurig gesteld, en luj had royaler gedineerd dun wel verstandig was. Toen helderde zijn geiaat weer op. Er was toch nog wat zilver bij. De man zou zeker niet zoo ver gaan. Maar dat was mis. De Minories, koetsier, zei hij er instappend en het portier achter zich sluitend. En Justus liet een verwenschlng hooren. Waarom niet naar Greenwich? dacht hij, terwijl hij zijn tanden oo.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 9