dat onbezet bleek te zijh onver- Jet to bereiken. Deze nachtelijke tocht was zeer In spannend. Vervolgens word de terug- cnarsch naar Beiloo ondernomen, dat te half zes bereikt werd cm vanwaar een tweede postduif de geweuschto berichten naar H. overbracht. -To kwart voor negenen murciieor de het detachement naar zijin garni zoen terug en bereikte klokke vier uur nam. in zeer goeden toestand de kazerne. liet detachement bad in 34 uren 70 K.M. afgelegd, waarvan een gedeel te onder moeilijke omstandigheden. Voorwaar een kranig tochtje. De kosten van zulke oefeningen zijn gering en zij zijn uiterst nuttig, want kader en soldaten loeren er veel van en nemen er mei zeer veel opgewektheid aan deel. ANDELSr. Bij het wegruimen van de banken in da Herv. kerk te Andelst zijn graf zerken te voorschijn gekomen, dra gende de jaartallen 1662 1665 enz. met da wapens van: Bemmel, Mekcran, Randwijk, Doorninc, Over Rijn, Re- nes van der A, Nijlandt, Wijl» van Herner, Domselaer, llachfort, Brceck- huijsen, Ruijter, Deelo. Gent, Lijnden, van Zevener, Wely, Speet, Eickel. De kerk blijkt één grafkelder te zijn. Zooals men weet, is dit kerkje zeer oud. INSTITUT COLONIAL INTER NATIONAL. Don 29sten Juli werd te BrusseQ ge opend de zitting van het Institnt Co lonial International, onder voorzitter schap van kolonel Thijs, directeur- generaal van den Congo-Spoorweg. Van Nederland zijn aanwezig de „membres effectifs" mr. C. Fock en R. A. van Sandick, en de membres associés" mr. J. II. Abendanon, C. Eschauzier, prof. dr. A. A. W. Hu- brecht, J. M. Pijnarker Hordijk en dr- E. B. Kiclstra. Tot do Engelsclro aanwezige leden behoort Lord Reay (mr. AE. baron Mackay). Na toespraken van do Ministers v. Buitenlandsche Zaken en van Kolo niën was de eerste zitting gewijd a-'m de bespreking van het onderwerp „de acciimaiisaiie van het blanke ras in de tropen", waaraan prof. Hubrccht een gewaardeerd aandeel nam. De leden van het Inst tut weren gis- stermiddag de gast van den Minister van Bnitenlandscho Zaken on van me vrouw Davignon, terwijl zij door den Koning en de Koningin der Belgen zijn uitgenoodigd Woensdag ten Pa- leizo 'e middagmalen. HERSTELLINGSOORD „AZAREêL". De correspondent van het „Hbid." te Barneveld meldt ons Gistermiddag is te Voorthuizon het Hei stellingscoid voor het Hotterdaih- ficho Tramwegpersoneel officieel gc- opend. Toen het bestuur van „De Eendracht", V'eroeniging tot stichting en exploitatie van een herstellings oord, benevens vele genoodigdon, te Voorthuizen om 12.24 uit den trein stapte, werd het aangenaam verrast door het muziekgezelschap aldaar, dat de vriendelijke attentie gehad had, de voor dit dorp zoo welkome gasten met muziek te ontvangen. Ver volgens trok men, met muziek voor op naar het vroegere landhuis „Aza- recl", thans* herschapen in ©en aan de eischen des tijels beantwoordend herstellingsoord. Nadat allen hier hadden plaats genomen, werd het woord gevoerd door den heer A. J. Heetveld, voorzitter van genoemde vereeniging. Spreker begon met te wijzen op de vele moeilijkheden, die aan de stich ting van dit Herstellingsoord vooraf gegaan waren. Ook in deze zaak echter heelt «ie vereeniging haar naam met eere gedragen, immers, zij heeft getoond, dat eendracht maakt macht, en dat door ondorlingo samen werking veel tot stand gebracht kan .worden. Verder bracht spreker dank aar. allen, die zich hij de stichting van dit herstellingsoord in ©en of an der opzicht verdienstelijk hadden ge maakt, terwijl hij de hoop uitsprak, dat dit in deze heerlijk© omgeving gelogen gebouw aan velen, die door ziekte of drukken werkkring zijn uit geput, nieuwe krachten, gezondheid en levenslust terug mag goven, waar na spreker het Herstellingsoord voor ger.]>end verklaarde. Vervolgens werd een wandeling door het gebouw gemaakt, zoodat al len zich persoonlijk konden overtui gen, hoe eenvoudig, docli tevens ge rieflijk en doelmatig dit Herstel 1 ings- f oord is ingericht. In gewonen villa- stijl opgetrokken, geeft hol gebouw door den hoofdingang aan de voor zijde toegang tot ©en ruirno vestibule, aan welker eene zijdo zich een paar flinke kamers en suite bevinden, waarvan de voorste dienst zul doen als con versa tie zaal voor do patiënten, terwijl de tuinkamer als eetzaal is Ingericht. Hiernaast strekt zich aan de Zuid-Westzijde over de goheele lengte van het huis een veranda uit, die voor de patiënten ©on heerlijk zitje biedt. Aan den anderen kant der vestibule is een kleiner kamertje tot spreekka mer voor de bezoekers ingericht, ter wijl zich daarnaast de kamer bovindt voor de directrice, zuster Alblas. Nadat de keukon en do daaraan verbonden provisiekamer nog bezocht waren, begaven het bestuur en de ge- iioodigden zich langs een gemakkelij ke, broede trap naar boven, waar zich, behalve een badkamer, twee groiite en drie kleinere slaapkamers bevinden, zoodat er voorloopig ruim te is voor 7 A 8 patiënten. Verder be vindt zich op dezeifde étage nog de slaapkamer voor de directrice, terwijl er voor slaapgelegenheden voor de zuster en de dienstboden op de zol derverdieping is zorg gedragen. Vermelden wij nog, dat er door het geheele gebouw centrale verwarming is aangebracht, dat alle kamers een voudig, doch smaakvol gemeubeld zijn en dat de villa oen mooicn tuin hoeft. INVALIDITEIT- EN OUDEHDOMS- VERZEKERING. De werkzaamheden der voorborei- dings-commissie voor de hwiUditelts- en ouderdoms-verzekering waren gis terochtend gevorderd tot artikel 68. Dit bepaalt dat recht op weezenrente hebben (ook na het overlijden van de verzekerde moeder) wettige of natuur lijke wettiglijk erkende kinderen be neden 13 jaar, die vaderloos zijn, mits de verzekerde den wachttijd voor in valid iteitsrente heeft vervuld en niet ln het genot van invaliditeitsrente was. Naar wij vernemen is bij de behan deling van dit artikel door eenige le den bepleit het mogelijk te maken, dat die weezenrente ook worde uitge keerd als de moeder sterft, maar de vader nog in leven is. MiuJstor Talma verklaarde, dat dit denkbeeld hem niet onsympathiek is, mits in zulk een geval kan worden aangetoond, dat de overleden moeder de kostwin- ster van het gezin was. „DE POST". De of deeling Amsterdam van don Nederlandschen Bond van Post- en Telegraaf beambten „De Post" heeft aan den Minister van Waterstaat een adres gezonden, waarbij de voorzitter on do secretaris van de afdeeling in opdracht van de openbare vergade ring van 13 Juli, het volgende onder de aandacht van den Minister bren gen „a. dat de loonen der hnlpbestel- lera aan het Postkantoor te Amster dam, in verband met den hecrschcn- den loonstandaard te laa^r te noemen zijn ,,b. dat de werktijden te lang zijn; „e. dat het yienigmaal voorkomt, dut do hulpbésteUoi s aanwezig moe ten zijn zonder zekerheid te hebben werk te kunnen krijgen „redenen waarom zij liwo Excellen tie beleefd v©rzo©k©n maatregelen te willen treffen, dat de toestand van het hulppersoneel zooveel mogelijk verzekerd is, zoodanig, dat zij kunnen verzekerd zijn van een behoorlijk ba- staan te hebben, dat mogelijk go- maakt kan worden door een zeker aantal vast hulppersoneel aan te stel len met een vast weekgeld. „Tevens wordt de aandacht van Uwe Excellentie voor de hierbij ge voegde memorie van toelichting ge vraagd" In de toelichting wordt gezegd n. aanstellen van vast hulpperso neel met voorafgaande keuring van kracht bij een eventueele aanstelling op een loon van f 2.25 per dag, opeen vasten dag per week uit te koeren b. het niet vast hulppersoneel een loon van 2.50 per dag of 75 cent per post-: c. een presentie-geld van 4 per week om voortdurend „Dienst te ko men hooren", zonder werk te ver krijgen. ONTHULLING MONUMENT TE GARDEREN. In het Veluwsche dorpje Gardcren had gisteren de onthulling plaats van het monument in de Ned, Herv. Kerk ter herinnering aan Joannes Anasta- sius Veluanus (Joannes Gerritsz Ver- steghe), vaak genoemd de hervormer van Gelderland. Prins Hendrik der Nederlanden had zich bereid ver klaard deze plechtigheid bij to wo nen, Nadat het kerkgebouw zich to gen twee uur bijna geheel gevuld had, verscheen de Prins, door de commissie voor het godeókteekOn aan de kerkdeur opgewacht en, terwijl het orgel de wijze van: „Een vaste Burg Is onze God" speelde, naar den voor 2. K. H. bestemden zetel geleid. Vor der merkten wij op: den voorzitter der Eerste Kamer, baron Schimmel- pcnriinck van der Oyo van Hoevela- kon, en zijn echtgenoote; den burgo- meester van Barneveld, dr. A. W. Bronsveld, van Utrecht, prof. dr. S. Cramer, van Amsterdam, Wouter NiJ- hoff, te 's-Gravenhage, dr. J. Linde boom, te Berkhout, dr. A. Eekhof, to Diemon; de beide laatsten redacteurs van het Nederlandsch Archief voor kerkgeschiedenis, den beeldhouwer August Faliso, vervaardiger van hot monument, dr. P. Bockmühl, pastor te Odcnkirchen, bij Bacharach, bone vens vele predikanten en andero be langstellenden uit den omtrek. De plechtigheid ving aan mot het zingen van Psalm 10311, waarna de voorzitter van het comité, ds. J. G. Lekkerkerker, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Garderen, den kansel besteeg, om een kort Inlci- dingswoord te spreken. In de eerste plaats heette spreker den Prins wel kom en bracht hem dank voor zijn tegenwoordigheid te dezer plaatse. Verder uitte spreker zijn dank aan het Vostelijk Huis, voor de sympathie en den steun, die de commissie ook van deze zijde heeft mogen ondervin den. Na ook nog den overigen aanwe zigen het welkom te hebben toege roepen en allen, die hun bijdragen voor dit doel hadden ingezonden, warmen dank te hebben gebracth, zette spreker de redenen uiteen, waarom de commissie gemeend beeft tot oprichting van een eenvoudig, doch passend monument voor dozen hervormer te hebben moeten over gaan Hierna werd door den organist Joh. Kres, van Oegstgeest, het Halle luja van Hündel ten gchoore go- bracht. Thans was het ©ogenblik aangebro ken, dat de hoofdpersoon van dezen dag, prof. dr. F. Pijper, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de Univer siteit te Leiden, de man die zoo bui tengewoon veel gedaan heeft om de kermis omtrent Joannes Anastasius te vermeerderen, die zijn landhuisjo te Garderen naar den hervormer ge noemd heeft, den katheder betrad om de feestrede uit te spreken. (Hbid.) NEDERLANDSCHE CURSUSSEN IN RIJNLAND EN WESTFALEN. Zaterdag 27 Juli werd in een der lokalen van de school voor meisjes te Elten op plechtige wijze geopend de cursus in Nederlandse he taal, aard rijkskunde van Nederland en kolo niën en vaderiandscbe geschiedenis aan kinderen van Nederlandsche ou ders in Elten c.a., meldt het Hbld. De openingsrede werd gehouden door den heer Rienks in opdracht van den Minister van Buitenlandscho Zaken. De lieer Rienks is nl. speciaal belast met de organisatie en het toezicht der cursussen van dien aard, welke in de Rijnprovincie en Westfalen worden opgericht. Op het aangekondigde uur waren in het daarvoor aangewezen schoollo kaal aanwezig 45 kinderen. Verder zag men, behalve bovengenoemden heer Rienks, den heer Rerny, consul der Nederlanden te Kleef, den heer Franken, president der plaatselijke schoolcommissie, den heer Zeek, bur gemeester, en de heeren Cuppers en Hortman, wethouders van Elten, den -heer Yekier, leeraar aan die Rijks- kweekschool, mej. Drees, hoofdonder wijzeres te Elten, en den heer Rade maker, hoofd der school te Lobith. Laatstgenoemde is belast met de lei ding van den cursus te Elten. De heer Rienks heette de aanwezige autoriteiten in de Duitsche taal wel kom en dankte voor den steun, dien hij van hen mocht ondervinden. Hij herinnerde er aan, hoe het denkbeeld „Nederlandsch onderwijs aan Neder landsche kinderen in Duitschland reeds jaren was overwogen. Spreker legde nadruk op de groote beteckeius dezer cursussen voor het bijeenhou den van het Nederlandsch element, voor de beoefening en het gebruik der moedertaal in het verkeer en de briefwisseling met landgenopten en voor practisch doel, iiun, die tijdelijk of voor goed naar Nederland zouden moeten terugkeeren, den overgang gemakkelijk te maken. Vervolgens richtte de heer Rienks zich in het Nederlandsch tot de kin deren en tot den lieer Rademaker, hij feliciteerde den laatstgenoemde met zijn benoeming, wenschte hem geduld en kracht toe om de zeker niet gemak kelijke taak, welke hem was opge dragen, te vervullen, verzekerde hem bij voorbaat zijn steun en dien der rogeerlng en sprak do verwachting uit dat de kinderen trouw de lessen zouden bijwonen en door hun vlijt' en ijver de taak van den lieer R. zou den verlichten. Burgemeester Zeok nam daarna l>ot woord om uitdrukking te geven aan zijn vreugde over de opening van do zen cursus. Spr. legde er den nadruk op dut hij zeker was, to spreken uit naam van de geheel© Eltenscho burge rij, wanneer hij deze school van gan- scher harte een floreat toewenscihte. Vervolgens sprak de heer Romy, con sul te Kleef. Hij had van den beginne af gesympathiseerd met het denk beeld, dat hier nu verwezenlijkt ging worden en bracht hulde aan -de ont werpers van dit plan, hulde aan HEx. de Minister Yan Buitenlandscho Za ken in Duitschland en Nederland. Spr. eindigde zijn rede met een lloch op Neerlands Vorstin, Koningin Wü- helmina, dat algemeene instemming vond. Daarop werd door de meisjes onder leiding van mej. Droes het Wien Neerlandscli bleed gezongen. De heer Rienks beantwoordde èn den heer Zeek èn den heer Remy, wees er nogmaals op dat beide heeren een groot aandeel hadden gehad in do tot standkoming van dezen cursus, maar dat hij niet alleen van deze heoron, maar ook van de heeren die speciaal In Berlijn met de leiding der onder handelingen over de opening van de ze cursussen waren belast, steeds do meeste bereidwilligheid en medewer king had ondervonden en eindigdo zijn met vuur uitgesproken toespraak met een „ITochl" op Z. M. den Dnit- sohen Keizer, waarmede alle aanwe zigen evenzeer instemden. Hierop werd het „Heil Dir im Siogerkranz-' door de kleinen gezongen. Nadat nog de leider der school, alvorens zijn ambt te aanvaarden, allen, die tot zijn benoeming hadden meegewerkt, zijn hulde had gebracht, en allen aan wezigen heeren en ook mej. Drees, die hem trouw tor zijde hadden gestaan bij de voorbereiding van deze eorsto les, zijn dank had gebracht, begon de heer Rademakar zijn werk, dat door alle aanwezigen met de meeste opge wektheid werd gevolgd. Daarmede was de openïngsplechtig heid geéindigd. Heden zouden do lessen worden voortgezet, om daarna eiken Woensdag te worden herhaald. In Gladbach en Dösseldorf zijn do les sen reeds begonnen. Vermoedelijk zullen de cursussen te Goch en te Kleef in de volgende week worden geopend. AFSCHEID BLRGEMEESTER VAN AMERSFOORT. In de raadsvergadering te Amers foort van gisteren nam jïir. J. W. G. Barchman Wuytiers afscheid, nu hij 't ambt van burgemeester neerlegde. In September 1901 te Amersfoort ge komen, was het steeds zijn streven de gemeente geleidelijk tot. hoog or bloei te brengen"en in aantrekkelijkheid te doen winnen. Do scheidende burgemeester bracht den gemeenteraad en wothouders dank voor den steun en de medewer king ondervonden, en den secretaris voor de diensten, bewezen aan hem en aan het gemeentebestuur. Bijzondere dank werd voorts ge bracht aan hoofden van bedrijven en ambtenaren, aan de burgerij van Amersfoort voor haar ordelievendheid en blijken van sympathie, aan den commissaris van politie en personeel, die hem de taak van hoofd der politie steeds gemakkelijk hebben gemaakt. Namens den Raad word de schei dende burgemeester toegesproken door het raadslid, den heer A. van Kalken, die releveerde wat gedurende die elf jaren was tot stand gekomen. Spr. prees 's burgemeesters onpartij digheid als voorzitter van den Raad. Lettoren en Kunst HET REM.BRANDT-HUIS. Men meldt uit Amsterdam aan do N. R. Ct.: Dr. A. Bredius te 's-Gravonhage heeft boden aan de stichting „Het Rembrandt-huis" alhier in bruikleen afgestaan een schilderij van Rem brandt, voorstellende een Christus- kop .studio van do E mini au s g an gors nu to Kopenhagen. Hot schilderij was vandaag in het Rembrandthuia ter bezichtiging gesteld. OVER HERMAN HEUERMANS. De te Berlijn verschijnende Tttg- liche Rundschau brengt do geschie denis van een komiek geval, waarin Horman Ileijermans zou zijn betrok ken. Een zekere Heinz Sperber zou in de literaire afdeeling der Vorw&rts- redactie ruzie gemaakt *of gekregen bobben met een anderen medewerker, Ströbel. Het gevolg was, dat Stro bol eon artikel over Sperber in do Loip- ziger V.k.s.zt. schreef. Hierop tastte Sperber nog een ander aan. F.r was over die kritieken nog al wat te doen en om Sperber's meoningen te verde digen, beriep de redactie zich o.a. op Hoijermans. Eerst hierna kwam aan het licht, dat Hoijermans aan de Vorwiirts louter uit het Tagebiatt be kend ook wel schrijft onder den pseudoniem Heinz Sperber. (N. R. CL) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel Livsrkvalsn. Voedinjsstoarnissin. Wanneer gij aan de lever of voe dingsstoornissen lijdt, zult gij ver schijnselen als de volgende opmerken: Galachtigheid, hoofdpijn, lust van het zuur, slechte spijsvertering, hart water, beslagen tong, onaangename smaak in den mond, slechte adem, geen eetlust, maagpijn, brakingen, ge le gelaatskleur, huiduitslag, enz. Foster's Maagpillen geven een nieuw leven aan de trage lever, bevorderen een vrije vloeiing der verlerende sop- pen, en herstellen de natuurlijke werk zaamheid der ingewanden. Zoodoen de nomen zij de grondoorzaak der bo venstaande versciiij nselen weg. Fos ter's Maagpillen zijn zuiver plantaar dig, zij werken zacht en aangenaam, en hot is niet noodig, dat de hoeveel heid in te nemen pillen voortdurend vergroot wordt. Iet op de juiste spelling van den naam Foster's Maagpillen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göp- pinger, Gr. Houtstr. 147a k f 0 65 por flacon, of f 3.60 per zes flacons. Stadsnieuws ENGELSCHE MOTORWIEL RIJDERS. A.s. Zondagmiddag tegen ongeveer half vijf, zullen een vijftigtal Engel- sche motorwielrijders, die deelnemen aan den betrouwbaarheïdsrit (uitge schreven door de Nederl. Motorw. Ver.) welke Maandag uit Amsterdam over Amersfoort, Apeldoorn, Utrecht en terug naar Amsterdam, wordt ge houden, onze gemeente passeeren. De Engelsche motoristen komen uit Den Ilaag via Leiden en rijden langs den Wagenweg, Gasthuissingel, Kam persingel, waarna de electrische tram gevolgd wordt op Amsterdam aan. Naar wij vernemen zal de toercom- missie van de N. M. W. dc hulp der politie inroepen om den rijders den weg te wijzen en hen op gevaarlijke kruispunten te waarschuwen, opdat ongelukken voorkomen worden. VERNIELING EN MISHANDELING. Zekere G. K. is door de politie ge verbaliseerd. omdat hij 's avonds om 10 uur in een café op den Heerensin gel een glasruit, twee tafeltjes en twee stoelen vernielde en de tapster een stomp tegen de borst en een trap toe diende. THE INTERNATIONAL VISITS ASSOCIATION. Dinsdagavond om acht uur heeft de heer JOHN P. HULK, conservator van Teyler's Zduseum, voor de Engelsche bezoekers gespreken over „Dutch man ners and customs as portrayed Jn dutch art. Aan de rede des heeren Hulk ontle nen we hier 't een en ander. Spr. ving aan met te betoogen dat het een zeer natuurlijk verschijrsel is, dat de kunstwerken van eenig volk het ken merk dragen van zijn zeden en ge woonten. En we weten allen dat de in drukken, die we ontvangen, met die zeden en gewoonten in nauw verband staan. In weinige woorden zou spr. uagaan welke de irvloedeu waren die op „the manners and customs" werken en die men terugvindt in de uitingen van kunsL Een speciale eigenschap van de IIol- landscbe kunst is, dat zij weinig idea listisch is en ds dingen weergeeft, zooals de schilder ze vóór zich heeft gezien. Hij schilderde iets, en dat iets behoeft niet verheven of edel te zijn soms was het zelfs een heel gewoon onderwerp. Zoo deden de Hollandsche schilders toen de Hollandsche kunst nog in haar kindsheid was. En zoo doen ze nu nog! Spreker bedoelde hier do ware kunstenaars. Niet van de d». cadenton, van de excentrieke kunjjj. naars onzer dagen of van de technisch minder of meer-ontwikkelde naboot sers sprak hij, maar van Rembrand IIuls, Oslade, Jan Steen, Jozef Israels Mesdag, Neuhuys en van moer dier genen wier kunst de uitdrukking 13 van het beste wat in hen was, waarin zij geloofden of wat zij bewonderden Is niet bet ernstig karakter van dj Hollandsche kunst de uitdrukking van den „struggle for life" die Hof land bijna een eeuw lang had Ie voe ren en waarvar, bet resultaat was 't geboren-worden van het Hollandses volk als onafhankelijke natie? En im- mors was er nog een tweede oorznal die tot. dit ernstig kamk'er meewerk, te dc eeuwige strijd tegen de i» die dreigde de bezittingen van het volk tc verwoesten! De Hollanders hebbt* de zee liefl En bij, die een van Mw- dag's werken ziet, en schouwt hoe ót hemel zich welft boven do golvendj vlakte, daarmee schijnt ineen v. loeien.... hij hoort het lied van Ji ee. Spreker wees er op hoevele HolïanA sche schilders in hun kunst blijk heb ben gegeven dat zij geïnspireerd wer den door „the workers of the sea" l); portretten van zeelieden zijn *velo in aantal. Nader ingaand op de portrel-kunut, besprak de lieer Hulk de „regenten-fa schuttersstukken", daarbij speciaal noemend Rembrandt's „Nachtwacht" le Staalmeesters" en van der Heist's „Schuttersmaaltijd". Verder noemde hii nog de „Anatomische le?' von Rembrandt en de regentenstukken van Frans Ilals. Spr. wijst er dan op hoe de toe schouwer het leven en den strijd van de visschers beseft als hij een Israi-lj ziet. en-noemt- verder de werken w«ur. bij do artist door ecnig godsdienstig onderworp is geïnspireerd. Hij merkt op dat men ook op die schilderijen geen mannen en vrouwen ziet die po- sear en, maar die werkelijk personen zijn in hun eigen tijd. De 18e eeuw had een verslappennen invloed op de kunst. Hare beoefen,anrs legden er zich in "t algemeen méér op toe de dingen die zij zagen minutieus weer te geven, dan ze in hun wezen 't doorgronden en uit te beelden. Velen wurer> er, die de oude meesters tracht ten te imiteeren en ook bestond c«: groen van anderen die door de behfin deling hunner onderwerpen blijk en en te speculeeren op de lagere neigin gen van bet publiek, maar die aid door kunstzin werden gedreven. Op -k kunstenaars der 18e eeuw is het woori van toepassing: Be yourself I said to my friend, 1 Bul he couldn "i, he was nobody. I Aan het slot zijner rede besprak d< heer Hulk de nieuwe, betere period? in de schilderkunst, die begon met Bosboom ,1817—'91) en waarvan Mau ve, Israels, de gebrs. Maris de helde» waren. Ook in hunne werken is leven I en wa arheid! j HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Tot sluiting van de muziekfeesten en het concours te Sneek, zal door 'iel Ifaarlemsch Muziekkorps onder direc- tie van den beer C. P. W. Kriens. h» donavond een groot concert gegeven j worden in de Buitensoeieteit te Snoek ZIEKENFONDS „DOOR EEN DRACHT VERB ETER ING", In de jaarvergadering van tiet Zie kenfonds. „Door Eendracht VerMc- ring", bestaande uit het personeel den afd. Draaierij der Centrale Werk plaats van de H. IJ. S. M., gisteravond (30 Juli) gehouden in liet Blauwa Kruis, Oude Groenmarkt, zijn met al gemeene stemmen herkozen de aftre- don de bestuursleden de heeren 11 Braukmnn en C. de Graaf. Tot commissie ter naziening van d{ boeken over het afgeloopen jaar wor den benoemd de heeren G. v. Deldea en D Waning. Fietstocht. Voor het bezoek aam de meer Ingvufi de Vereeniging „De Dageraad" op a.s. Zondag le Heilo, heeft zich alhier een fietsclub gevormd, die des mor gens to 8 1/2 uur van het Ken nemer- plein vertrekt. II i n d e rw e t. B. on \V. van Haarlem, doen te we ten, dat van heden op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des nam 2 uur, tot 13 Augustus e.k. 's voor middags ten 11 3/4 ure, ter gemeente secretarie (7de aideeling) ter inzage a nedergelegd het ingekomen verzoet schrift met de bijlagen van 11. C Broekmeijer, om vergunning tot op richting van eene siga rendrogerij en hot uitbreiden van de tabakskenerij en koffiebranderij in het perceel au» het Spaarne no. 78, door het plaats» van een nieuw koffiespit (koffiebrou- der) afkoel-bak, eene ontsteeaunacW- ne, oenen eest met exhauster, door 'I kelijk heel heel buitengewoon. Mr. Fairfax gaf, veronderstel ik, gaeu blij ken, behalve deze verandering >n zijn geldmiddelen en zijn manier van doen dat hij van plan was te verdwijnen? Totaal niet. Hij was altijd dezelf de voor mij, altijd alles wat -k zou kunnen wenschen. Zijn eenige ge dachte 9cheen voor mij to zijn en hoe hij mij het leven aangenaam km ma ken. En wanneer is hij verdwenen? Gisteren veertien dacn geladen. O, al dien tijd heb ik gewacht en ge hoopt, dat er bericht zou komen, dat ik iets van hem zou hooren. Maai' geen bericht, geen tcckcn. Justus knikte, hel bekoorlijk gelaat van zijn bezoekster een oogenblik ga- "de slaand. Duidelijk bleek dal zij ont zaggelijk leed, ofschoon zij troisch haar groote ontroering verborg Heeft u zich nog niet tot dc potot dc autoriteiten gewend? vroeg hij eindelijk. De jonge weduwe bloosde. Neen, dat heb ik niet, zei ze. !k... ik... o, ik dacht dat het beter was van niet. En toen ik van u hoor de Kwam u naar mij too. Natuur lijk En ik ben overtuigd, dat u niet verstandiger bad kunnen doen, zei Justus sLei. Ilceft u geon portret van Mr. Fairfax? ging hij voort. Mrs. Neave glimlachte, haar eigen- aardigen, vreemden, droeven glim lach. Jfy ik draag er een bij mij, zei ze, maar daarvan kan ik niet schei den. Maar ik kan het u wel laten zien. Zij nam een klein gouden medail lon van haar hals, terwijl zij sprak en hield het Justus voor, en de scher pe oogen van den agent namen het portret vlug in zich op. Het was het gelaat van een jon gen man van omstreeks vijf en twin tig jaar, met mooi, krullend haar en oen vroolijk, opgewekt, knap gelaat, dat hem uit den gouden lijst van het medaillon vroolijk tegenlachte, zooals Justus voelde dat de persoon zelf de geheele wereld moest hebben toegelachen. .De laatste man op de wereld om geheimzinnig to verdwij nen, om geheimen te hebben, 0111 bleek en treurig te zijn, ten prooi aan geheim verdriet, de laatste inan in de wereld om een groote s>jin gelds te krijgen waarvan hij de her komst niet kou opgeven, ducht hij, terwijl hij de oogen van Mrs. Neave vermeed. Ik zal dat gelaat wel onthou der;, zei hij kalm, terwijl hij het me daillon teruggaf. Een heel knap en aangenaam gelaat, en interessant ook De lieve oogen van de jonge wedu we keken Justus dankbaar aan. Iedereen bewonderde hem, zei ze. En u zult hem vinden, niet waar, voor mij? en ztl stond van haar stoel op, met een blosje over het accent dat onwillekeurig op haar laatste woorden was gevallen. Alles wat ervaring, en ik geloof ook te mogen zeggen hersenen, ver mogen, zal gedaan worden, me vrouw, zei Justus. U kunt daarop vertrouwen. En nu wil u mij zeker wel een adres opgeven, waarhoen ik mii tot u kan wenden Voor het oogenblik logeer ik bij vrienden üi de Brookstraat no. 300, zei Mrs. Neave, maar ik zal het af schrijven. Heeft u een stukje papier? O, doet u geen moeite. Het kan hier wel op. Voordat Justus haar kon weerhou den, zelfs al had hij het verlangd, had zij van de schrijftafel voor haar een van de gekreukte stukjes papier geromen, waarop het handschrift van den vermoorde, en daar haastig haar naam en adres op geschreven. Och, och, dacht Justus, naar haar kleiue geliandschoende hand kij kend, terwijl zij schreef, wat zou u verbaasd zijn, als u alles van dat stukje papier af wist, schoone dame. Als ik het had kunnen voorkomen, dan zou ik u daarop uw naam niet hebben laten schrijven. Maar de agent wist niet, dat hij, vóórdat er vele uren verloopen wa ren, datzelfde, maar met veel meer reden zou denken. HOOFDSTUK TV. De avondbladen. Toen Justus Wise naar zijn kan toor terugkeerde 11a zijn interessante bezoekster uitgeleide te hebben ge daan, kwam hij van aangezicht tot aangezicht te staan tegenover zijn klerk, die hem met een vriendelijken glimlach, waardoor zijn onregelmati ge, eerlijke trekken stralend schenen, aankeek. Justus had ook iets stralends. Een veelbelovende cliënt, geloof ik zei hij opgewekt. Werkelijk een zeer veelbelovende cliënt. Ja, mijnheer, antwoordde do klerk. Dat dacht ik ook. Hm, hm, glimlachte de agent be schermend. En ik geloof, dat zij er van overtuigd is, dat ik de man ben om haar bij te staan, ging hii voort. Ja, sir, herhaalde Dark, nog stralender dan te voren. Ik heb haar dat wel gezegd. De agent keek verbaasd op. Hebt gij haar dat gezegd. Dark? vroeg hii. Ik heb heelemaal niet ge merkt, dat je zooeven over mij Dark wreef zich in de handen. Neen, mijnheer, zooeven niet, zei hij. Gisteren was het. Gisteren? Justus keek verbaasd op. Ken je die dame dan? vroeg hij. Dark knikte. Ja, mijnheer. Ik heb haar al eenige jaren gekend, mijnheer, zei hij. Justus streek met zijn blanke hand door zijn beminde bakkebaarden. O, dus van jou had zij mijn adres vernomen? Ja, mijnheer. Ik zei haar, dat zij niet verstandiger doen kon dan naar u toekomen. Je schijnt zeer intiem met die dame te zijn. Dark, zei de agent een beetje uit het veld geslagen. Niet intiem, mijnheer. De klerk schudde zijn hoofd. Zij heeft mij nu al jaren lang gekend, mijnheer. Ik was oppasser bij haar echtgenoot, kapitein Neave. Hij was kapitein van mijn vroeger regiment. Zoo, zei Justus. Dan kun je mij natuurlijk wel het een en ander van haar vertellen. Dark knikte. Ja, mijnheer, zei hij. U moet weten, dat haar echtge noot, de kapitein, het spijt mij het to moeten zeggen, een slechte kerel was, mijnheer, een werkelijk slechte kerel. Zool Ja, mijnheer, een door en door slechte vent, noem ik hem, en hij bo- behandelde zijn arme jonge vrouw heel slecht, dat deed hij. Zij kon geen goed bij hem doen. Hij vervolgde haar met zijn jaloezie en hij wa3zelf niet trouw tegenover haar, om er nog maar niet eens van te spreken, dat hij eens, toen hij wat te veel op had, haar afranselde. Och, och, zei de agent, terwijl hij aan den bekoorlijken glimlachen de donkere oogen dacht, die eenige oogenblikken te voren zooveel bewon dering bij hem hadden opgewekt. - Dat is heel slecht, heel slecht. Ja, mijnheer. En het zou nog er ger worden. Ten slotte kreeg hij ge noeg van haar en had het oog gesh- gen op iemand anders, n.l. een vrou* met geld. E11 natuurlijk wilde hij nul liuar trouwen. Door allerlei leugcai wist hij zijn arme, jonge vrouw zwart te maken. Er was geen woord waar, mijnheer, wij wisten dat all* maal en hij had er ook geen suk« mee; maar dat was te veel voor Mft Neave en zij verliet hem voor goct waar zij mijns inziens, gelijk in ha4 Dat deed hem natuurlijk niet v« goed en op zekeren keer vond mrt hein dood, toen hij op jacht g-"?2*"* was. Ik geloof, dat hij dronken wï» Och, och, herhaalde de flgfal En hoe lang geleden is dat? Eén of anderhalf jaar ongeveer mijnheer. Maar toen was ik al ntrt meer in het leger. Do agent dacht een oogenblik Heb je misschien oow een zekert» mijnheer Fairfax gekend, PafL vi ocg bij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 6