plaalsea van eenen vliezenopvanger, het verplaatsen van eenen koffiemo len en eenen slijpsteen, welke werk tuigen, benevens de bestaande kerf bank, zullen worden gedreven door eenen te plaatsen electromotor van 2 1/2 P.K., ter vervanging van den gasmotor van 3 P.K. en door eenen bij te plaatsen electromotor van 1 P.K. en dat op den veertiondag dag na lie den, zijnde 13 Augustus e.k., en wel des voormiddags ton 11 3/4 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegen heid zal worden gegeven, om ten over staan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen liet oprichten en uitbreiden der in richting in te brongen, wordende do aandacht er op gevestigd, dat volgens do bestaande jurisprudentie mot tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet vóór het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. EEN AARDIGE DEMONSTRATIE. In het Gezondheidshuis van den heer Vosveld in de Barteljorisstraat is een zoowel aardig als zeer vernuf tig bedachte demonstratie te zien van den bloedsomloop in hei monscheJijk lichaam. Een, in zoo nauwkeurige naboot sing van T menschelijk geraamte, luchtledige buis, die aan beide einden in een grooten bol uitloopt, is met een roode vloeistof, wijngeest, gevuld. De vloeistof loopt nu door de bul zen van den eenen bol in den anderen. Door kleine tusschonruimten 13 snel heid en gang duidelijk te volgen en geeft werkelijk een heel aardig be grip van de voor velen zoo duistere kwestie van den bloedsomloop. Het toestel is uit Thüringen afkom stig. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van. 27 dezer is J. W. Th. van Oijen civiel-ingcnieur, te Haarlem, lid van de directie der Hol- landsche Electrische Spoorwegmaat- schappij, benoemd tot officier in de orde van Oranjc-Nassau. Naar men weet is do II. E. S. M. de maatschappij, die de lijnen doordo Haarlemmermeer heeft aangelegd, welke Vrijdag worden geopend. Het officierskruis is een welver diende onderscheiding voor den heer Van Oijen, die. zooals onlangs is ver teld in de rubriek „Van onzen reizen- den redacteur" sinds 1898 aan de tot slandkoming der nieuwe spoorlijnen heeft gearbeid. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. Men schrijft ons De tentoonstelling van silhouetten, welke in de maand September in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem zal worden gehouden, be looft wegens de vele aanbiedingen, die plaats hebben, zeer belangrijk te worden De inzendingen zullen met de mees te zorg behandeld en voor de opge geven waarde teren brandschade verzekerd worden. Zij worden inge wacht van 25 Augustus tot 1 Septem ber. DR1NKITAL. De drinkhal der Stoalwnterbronnen is Dinsdag bezocht door 60 personen. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: I<\ Brakel, Ged. Raamgracht 79, een haarstrik. N. v. d. Werf, Oranjestraat 197, een hondenhalsband. J. G. ten Dam, Nassaulaan 58, een broche met portret. J J. A. van LIemt, Groote Hout- straal 58, een hondje. 11. Loevestein, Lange Hofstraat 8, een ceintuur met gesp G. van Wijk, Lange Margaretha- siraat. 20 B, een kinderzak. H. de Lugt, Paperitorenvest 3, een portefeuille met inhoud. H. Worm, Smedestraat 15, een trekhond. Bureau van politie, een ring met sleutels, N. Kenselaar, Wouwerman straat 21 rood, een broche. Rubriek voor Vragen QeaboDneanien hebben het Yüorrecht, Hagen op vorschilioud gebied, mils vcor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij do Radactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ea Woonplaats van den inzender vermelden Wordt gcon aandacht geschonken. VRAAG. In mijn betrekking is het de gewoonte, het verval in een pot te doen. Om het jaar gaan wij dit ver- deelen. Ik ga binnen 't jaar trouwen en bon dan 8 maanden in mijn be trekking. Op hooveel maanden verval heb ik nu rachi? ANTWOORD. Op acht maanden, zouden we zeggen. Voor zulke zaken bestaat geen wettelijke regeling. Tracht mevrouw van de billijkheid te overtuigen. VRAAG. Wanneer een dienst meisje gehuurd is op 14 dagen vacan- tie, is mevrouw dan verplicht haar kostgeld te betalen? ANTWOORD. Kostgeld geven Is gebruikelijk en billijk bij gedwongen vacantie. Bij vrijwillig overeengeko men vacantia staat de zaak wel an ders. Goed afspreken van te vo ren zou beter zijn geweest. Tracht dc zaak met mevrouw te schikken. Uit de Omstreken SCHOTEN. GEMEENTERAAD. Onder presidium van den heer F. F F. FüIIRHOP, burgemeester, heeft de Raad Dinsdagavond vergaderd. 1 da opening der vergaderiug om half acht zijn de heereu Box en Louworse afwezig. Da eerste komt later ter ver gadering. De VOORZITTER doelt mode, dat Is ingekomen een voorstel der hoeren Hooy, Poth en Verton, om een zioken- brancard met tweo stalen ziekon- ramen voor f 200 aan to schaffen, en de kosten to brengen op de begroo ting voor 1913. Spreker stelt voor, om het voorstel, dat eerst hedenavond is ingekomen, te verdagen tot de volgondo vergade ring. Hiertoe wordt besloten. Aangeboden worden de rekenin gen van de gemeente en van het Bur gerlijk Armbestuur over 1911. Tot lo den dor commissie voor hot nazien der rekening worden benoemd do hoeren Box, Van Steen en Louworse. Op de voordracht voor het college van zetters worden geplaatst in de periodieke aftreding de heeren: Van Schie (1) en Poth (2), en do hoeren Cbbelens (1) en Box (2)voor de uit breiding do heeren Verkooy (1) en Poth (2), en de heeren De Braai (1) en Van Steen (2j. Eer we zoover met de agenda ge vorderd zijn, is door het groote aan tal stemmingen al ineer dan een uur verstreken. Aan de orde komt de concept-bouw en woningverordening. Medegedeeld wordt dat B. en W. het concept aan bieden en het den leden zullen toe zenden. B. en W. nemen een voorstel over van den heer HOOY, die een commis sie van onderzoek wil benoemen voor dit concept. De Raad gaat dus dadelijk weer met frisschen moed aan het stemmen, en tot leden der commissie worden de heeren Cobelens, Box en Poth be noemd. Nu komt aan de orde de verorde ning tot vergoeding van dienst aan de gemeentereiniging. B. en W. stel len voor, om voor iedere woning f2 per jaar te doen betalen, en f 1 voor het leegen van een beerput. De heer HOOY vreest, dat men de som voor de menschen, dio moeten bijdragen in riool- en straat-kosten, te hoog zal opvoeren. Nu zou men instede van 60 ot. per perceel al f 6 per perceel moeten betalen, en boven dien verwacht spreker, dat de huis eigenaren de verantwoording op hun huurders zullen wentelen. Spreker stelt voor f 1 per woning per jaar te berekenen, ep niets voor het leegen der putten. De VOORZITTER antwoordt, dat vroeger voor het ledigen van een put f3 betaald moest worden. Daarmede heeft do heer Hooy geen rekening go- houden. De toestand zal voor de huis eigenaren nu zelfs verbeteren. Om een ongewonschten toestand te verbeteren waarbij de inhoud der putten in de gemeenten iolen geledigd werd, stel len B. en W, nu doze wijziging voor, waarbij men het doen ledigen der putten op de voorgeschreven wijze niet ontioopon kan. De heer VAN STEEN meent, dat er geen putten zijn, die in verband slaan met de geuiee-i te-rioien. Spre ker betoogt verder, dat men nu eerst de bouwverordening zou moeten her zien en de zoogenaamde „spuitbelas- ting" afschaffen. De heer VERTON meent, dat men een ongelijke neffïng ten opzichte van de verschillende eigenaren zou gaan doen, omdat zij, in wier perceelen twee woningen gevestigd zijn, twee maal zooveel zoudon moeten betalen dan zij, die er maar één in hebben. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met 7 stemmen tegen 5 (die der heeren Van Schie, Teeuwen, Wolff, Poth en Verkooy). Het voorstel-Hooy, om f 1 per wo ning per jaar te doen betalen, wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenoman. Voorgesteld wordt, over te gaan tot het heffen van een straatbelasting van de gebouwde eigendommen, voor het onderhoud der straten en haar verlichting De heer VERTON verzet zich op principiëel| gronden tegen een straat belasting. Deze belasting is niet een democratische, en betreft menschen, die financieel van ongelijke draag kracht zijn. Met een café of een win kel is het een heel ander geval dan met een gesloten arbeiderswoning. De heer HOOY juicht het voorstel van B. en W. toe, al lijkt liet voor gestelde percentage hem wel een beetje te hoog. De heer OLIE merkt op, dat de café s in winkels niet. in huurwaarde worden opgenomen (dit als antwoord &Au den lieer Verton) en wijst op de dringende noodzaak der aanneming van deze verordening. Naar aanleiding van de in den loop van het debat door den heer VERTON geuite vrees, dat de huiseigenaren de huren zullen verhoogon, zegt de heer HOOY', dat hij beter verwachting te dezer zake heefi, en dut hij voor zich althans z'n huurprijzen niet verhoo- gen zal. De heer VERKOOY ijst er nog op, dat zelfs de menschen die niet in den hoofdelijken omslag zijn aangeslagen toch in deze belasting zullen vallen. Daarom is de verordening on-demo- cratisch. De VOORZITTER merkt ten slotte nog op, dat de leden bij hun algemee- ne beschouwingen niet het on-derao- cratisohe van de verordening hebben aangetoond, maar wél het h. i. on-democratische van do huisei genaren! Bij de artikelsgewijs© behandeling der verordening stellen de heeren OLIE en v. STEEN amendementen voor, om het heffingspercentage resp. ■op 1 en 3)4 te brengen. B. en W. stellen 1 1/2 voor. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen met alléén de stemmen der wethouders vóór. Het voorstel- Olie, om 1 te heffen, wordt even eens verworpen] en ten slotte neemt de Raad het voorstel-v. Steen (3/4 heffing) aan met 8 tegen 4 stemmen. De heele verordening wordt aange nomen met 9 tegen 2 stemmen. Zij zal op 1 Januari 1913 in werking tre den. Aan de orde komt nu het voorstel van B. en W. om een geldleening van f 28000 aan te gaan voor de gasfabriek. De heer BOX verklaart, wel voor de uitbreiding te zijn, maar in een an deren vorm. Hij zou de kolenloods Voor stokerij willen gebruiken, en daarin voorloopig twee ovens plaat sen. Dan houdt men ruimte voor uit breiding over, wat anders niet ge beurt. De VOORZITTER betreurt het, dat de heer Box B. en W. niet in de gele genheid heeft gesteld om adviezen in te winnen over zijn voorstel, waar hij nu pas mee komt. Nu schermt hij in de lucht met plannen die de Raad hier thans niet beoortieelen kan. Nu den heer POTH gcblekon is, dat de overige inrichtingen ook bij een ovenuitbreiding voldoende groot zijn, steunt hij het voorstel van B. en W. Want de fabriek zal tweemaal zooveel produoeeren als nu het geval is, en is zeker voor de eerste tien jaren groot genoeg. Daarna kunnen we wel licht belendend terrein benutten. De begroot© som is spr. bij nauw keurig onderzoek gebleken zeer juist te zijn. Met één stem tegen (die van den heer Box) wordt besloten de gasfa briek uit te breiden, en z. h. s., om de geldleening van f 28000, daartoe noodig, aan te gaan. Besproken worden nu nogmaals de te verleenen gratificatiën aan het personeel der gasfabriek. Do heer VERTON wil f 150 (instede, zooals de gascommissie, van f 225) aan den waarnemend-directeur geven, f 75 aan den boekhouder en f 50 aan den metercontroleur (wïen de gascommis sie geen gratificatie wilde geven Na weer vele stemmingen is het re sultaat, dat de waarnemend-directeur f 150 krijgt, de boekhouder f 75 en de metercontrole ;r... voorloopig nog niets, want de stemmen staken, zoo dat het voorstel tot de volgende ver gadering verdaagd wordt. Besloten wordt om f 25 te brengen op de uitgaven dor gasfabriek, om daarvoor den tuin te doen onderhou den. VELSEN. Aan het Provinciaal Noord-Hol- landsch Zendingsfeest op Woensdag 21 Augustus a.s. op het landgoed „Waterland", tc Velsen, zal den avond tevoren om half acht op het feestter rein een voorbereidende samenkomst voorafgaan onder leiding van de bel de plaatselijke predikanten, ds. W. H. C.reutzberg, van IJmuidèn, en ds. J Ph. Eggink, van Velsen. INGEZONDEN Van inge*ondcn «tukken, geplaatst of niet geplastst, wordt de kopie den inrendet niet teruggegeven. Voor don inhoud deter rubriek «telt de Redactie tieh niet aansprakelijk. Haarlem, 80-7-1912. Geachte heer Dixil Uw stukje, voorkomende in „Haar lem's Dagblad" van 29 dezer, eerste blad, acht ik misschien meerderen met mij van genoeg belang om daarover nader met u van gedachten te wisselen. Wees zoo goed mij uw adres op te geven en den tijd tc bepalen, waar op u dat zou gelegen komen, of an ders u te willen vervoegen, Donder dag a.s. na zes uur: Gaelstraat 15, Haarlem. Uw dienaar, G. A. v. d. HE1JDE. Sport en Wedstrijden VOETBAL „ACHILLES." In aansluiting op do 20 Juli j.l. go- houden alge meen o vergaderingen van de R. C. en V. V. „Achilles" en de Kralingscho Football Club, waarop beide vereenigingen in beginsel beslo ten te combineeren, liad dezer dagen de gecombineerde algemeen© vergade ring plaats, alwaar definitief tot sa mensmelting werd overgegaan onder aanneming van den naam Rcttèrdam- sche en Kralingscho Football Club „Achilles". VITESSE— ODO COMBINEEREN. Naar de „Tel." verneemt, bestaan er in Arnhem plannen tot combinatie van dc beide voetbalverenigingen Vitesse en O. D. O. en schijnen deze plannen reeds een vasten vorm aan genomen te hebben, wat ongetwijfeld den bloei van het Arnhemsche voetbal zal bevorderen. SCHIETEN. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. De schietvereeniging Voor Vader land en Koning heeft ook thans de 3e rondo in den zomer-kampioenwed- strijd afgeschoten. Hel resultaat was, dat zij in 25 treffers 186 punten maak te. Buiten de schietvereeniging Gene raal Joubert, clie een treffer minder heeft, staan alle vereen, bijna ge lijk. No. 1 met no. 4 verschillen slechts 7 punten. Het valt dus zelfs nog niet te gissen, wie dit jaar de eerejjxalm zal wegdragen. De officieel* stand is als volgt: 1. Claudius Civilis, 75 treffers, 576 punten; 2. Bloemend. Commando, 75 treffers, 575 punten; 3. Voor Vader land en Koning, 75 treffers, 570 pun ten; 4. Generaal van Meiden, 75 tref fers, 569 punten; 5. Generaal Joubert, i74 treffers, 553 punten. SCHAKEN. HET TOURNOOI TE BRESLAü. De uitslag van de 13de ronde is Balla wint van Treybal. Spielmann verliest va* Rubinstein en Carais van Duras. De volgende partijen zijn remise: Dr. Tarrasch—Lewitzki, Lowtzki— Przepiorka, Marshall—Mieses, Teich mannCohn, Schlechter— Barrasz en Burn—Breyer. De uit&lag van de afgebroken par tijen is Rubinstein verliest van Duras en Lewitzki verliest van Barrasz. Dr. Tarrasch maakt remise tegen Rubinstein. De stand na de 13de ronde is Rubinstein 91 f2, Dr, Tarrasch en Teichmann 9, Marshall, Schlechter en Duras 8 1/2. Dc uitsiag van de veertionde ron do is Schlechter wint van Burn.. Duras wint van Marshall. Przopiorka wint van Carais. Dr. Tarrasch wint van Balla. Lewitzki verliest van Breyer. Rubinstein verliest van Lowtzki. Preyball verliest van Spielmann. Cohn maakt remise togen Barrasz. De partij tusschen Mieses en Teich mann is afgebroken. Teichmann staat beter. Koloniën DE WINDVLAAG IN 'T BOSCH. Een balata bleeder, die onder het werk in het bcsch aan de Bovon-Cot- tica werd overvallen door de wind vlaag van 28 Juni .schrijft ons Ik heb niet de gewoonte, om bang ie worden. Naar alle richtingen doorkruis ik hel bosch, wanneer het op werken eau komt. Soms werk ik alleen een heele week op een eenza me plaats. Het gefluit er vogelen herinnert me don, dat ik me op de !>e woonde aarde bevind. Op 28 Juni o:n-1 trent 's middags werd dé vreJe in de oerwouden gestoord. Ik voelde het einde mijns levens naderen. Aan ont- koming iel niet te denken. Om mij heen zag ik niets anders, dan de groo te reuzen des wonds. Onder hen zal ik gewis mijn graf vin-ten. De boom, dien ik bewerkte, brak en ik gleed naar beneden De wind werd heviger en heviger. Onbeschrijflijk was het schouwspel, dat ik hier zug. Mijn moed begon to zinken het hart bons de van vrees. Gemeenschappelijk ge vaar verbroedert den mensch. Mijn makkers schaarden zich om me heen en we zonden gebeden op ten hemel. Wat een wonderlijke uitkomst l wo zijn ongedeerd gebleven. Dt-s anderen daags zagen we ontwortelde boomeu en afgerukte lakken kruislings over elkander liggen. Zulk een tooneel heeft zich in de bossullen van Surina me afgespeeld. DE KWESTIE IN LA WA. Zooals wij gisteieu gemeld hebben, waren de heer Resida en zijn compag non Danker!ien gedagvaard om voor den kantonrechter te verschijnen. Wij lezen in De v. si van Vrjjd tg 11 Juli: „Het was een pijnlijke zitting W oens dag, toen de heer Resida en zijn com pagnon Dankerlien terecht stonden wegens het niet uitbetalen van gecon tracteerde arbeiders. De rechter sneed, kort aangebonden allerlei verklaringen af. Hij verklaar de niet op de zaak Residu te willen ingaan, doch strikt zich te beperken tot het delict dat aan zijn oordeel on derworpen was. Resida verklaarde eerst zlcli niet verder aansprakelijk te kunnen stellen dan tot den dag van zijn arrestatie. Van dat oogenblik af is ztjn bedrijf onderstboven gegooid door liet optre den van de militaire expeditie en heeft hij zich met niets meer kunnen be moeien. Uit de houding der arbeiders bleek dat zij van meening waren, dat het bestuur aansprakelijk was voor hun betaling. En drukte 't typisch in deze woorden uit: lanti broko na wroko, lanti moe nai wi, hetgeen letterlijk ver taald luidt: het gouvernement heeft het werk vernietigd, het moet ons dus betalen. Bovendien hadden zij nog oen ande re reden waarom zij meenden door het gouvernement geholpen te zullen wor den. Zij verklaarden, dat de commissa ris van Albina hen gedwongen had te rug te keeren naai' Bawa, en dat hij op hun vraag: wie hun zou betalen de verzekering had gegeven dat voor hun betaling zou worden gezorgd. De rechter verklaarde met al ilie .praatjes" niets r.oodig te hebben. De arbeiders moesten dan maar aan den commissaris van Albina betaling vra gen, of elders. Hij bepaalde zich tot de zaak. Op zijn vraag, verklaarden de be klaagden bereid te zijn, om liet goud wat de nog achtergebleven arbeiders eventueel zullen brengen, aan te wen den tot betaling der arbeiders. Waar op de rechter zich bereid verklaarde j de zaak vijf weken uit te stellen. Er is heel weinig kans, dat het te verwachten goud voldoende zal zijn tot betaling der arbeiders. Na afloop der zitting heerschte groo te verontwaardiging onder de arbei ders en anderen. De arbeiders konden zich niet begrijpen, dat na de belofte hun door den commissaris van Albina gedaan, de zaak dit verloop nam. Hun werd toen den raad gegeven, zich te wenden tot don gouverneur. De rechter had niets te maken met de belofte door den commissaris afgelegd, maar de gouverneur wel. De commis saris is de vertegenwoordiger van den gouverneur. De arbeiders volgden den raad. Na heel veel moeite gelukte het... niet om tot den gouverneur te worden toege laten, maar om gedaan to krijgen, dat de adjudant aan den gouverneur overbracht, de reden waarom een audiëntie werd gevraagd. Hoe de ar beiders, hun verzoek om toela ting hebben geformuleerd, is ons niet bekend. Een feit is, dat zij niet werden toegelaten. Het antwoord luidde, dat de gouverneur landsgelden niet kon gebruiken om particuliere voorschot ten geven, of iets dergelijks. Het was misschien dwaas om te ver wachten, dat de Gouverneur iets aan de zaak. zou doen. Het bestuur vindt het geheel zoo het hoort, als iemand onschuldig wordt gearresteerd, ge boeid en gebonden, en als van tijd tot tijd vergeten'wordt eten te geven aan gevangenen op reis. at kan het dus zoo'n bestuur schelen of een vertegen woordiger van den gouverneur belof ten doet die niet nagekomen worden? Dat zijn kleinigheden! Voor het publiek is de zaak weer een lesje, om voortaan ambtelijke be loften naar waarde te beoordeelen. De laatste hoop van het publiek, dat eischt dat in de zaak Resida ten volle recht zal worden gedaan, is gevestigd op het hof van justitie. Hedenmorgen heeft de praktizljn van Resida In een breed gemotiveerd request zich gewend tot het hof, mul verzoek om den procureur-generaal te bevelen een strafvervolging In te stel len tegen de luitenants Nagtegaal en v. Hengel, enz." Gemengd Nieuws HET ONGELUK TE BINZ. Binz op Rügen is op het oogenblik do meest gezochte mode- en kintler- badplaats van de Berlijners. Kr ko men elk jaar meer dan 25.000 badgas ten en Zondag oefende de plaats een bijzondere aantrekking op du bewo ners van de omliggende steden en dorpen uit, omdat de linic-sehepeii Schlesien, Hessen, Preussen eti Pom- meren, van het tweede smaldeel van de vloot voor de volle zee er voor an ker lagen. Een groote menigte ver drong zich, om de oorlogsschepen te bezichtigen. Voortdurend voeren vol le booten van en naar boord. Tot handhaving van de orde waren behalve de wachter van liet hoofd en de twee politie agenten uit Binz een groot aantal officieren en manschap pen van de marine opgecommandeerd Niettemin drong de menigte op net wandelhoofd steeds meer op, zooaat de menschen tot aan het uiterste ein de van het hoofd kwamen. Op dit oogenblik voer de stoomboot Kron- prïnz Wilhelm met gcwc-ld tegen den aanlegsteiger van liet hoofd. Een van de dikke balken bezweek en het uit einde van het hoofd boog door in net water. Alle menschen, die daar ge staan hadden, vielen in zee. Van acn- teraf aan bleven de menschen, die niet wisten wat er gebcurdw as, maar alleen kreten lioordett en daardoor1 nieuwsgierig waren geworden, op dringen. Zoo gebeurde het, dat er na het eerste ongeluk nog tientallen van menschen in het water gedrongen werden. Dadelijk begon men alles te doen, om de drenkelingen te redden. De manschappen van de vloot waren spoedig met barkassen en redding- booten op de plaats van het ongeluk. Officieren en matrozen wedijverden in het ophalen van drenkelingen. Ook verscheidene burgers hielpen mee. Gaandeweg slaagde men er in, om on geveer 00 menschen, van wie een groot aantal al uitgeput of bulten westen waren, aan den wal te bren gen. Velen konden zich zei ven red den. Ooggetuigen verhalen, dat korten tijd na het ongeluk ook de groote stoomboot Freya uit Stettin aan den steiger aankwam. De kapitein had de teekens, die men hem gaf, niet begre pen en liet zijn boot midden tusschen de drenkelingen in varen. Onder de zen waren ook een aantal studenten uit Greisswald, die evenals andere drenkelingen er in mochten slagen oi.der het hoofd door naar de boeiers aan den anderen kant te zwemmen, zoodat zij het leven er af brachten. Van de stoomboot Freya weiden da delijk reddinggordels en andere drij vende voorwerpen in het water ge worpen, zoodat enkelen zich boven water konden Louden, tot er hulp op daagde. Goede diensten bewezen coK ladders, die de malrozon uit nun booten in het water uitstaken. Maar er schoten toch handen en reddings middelen te kort om alle menschen uit het water te halen. Duikers heD- ben later de zee hij het hoofd nog ar- gezocht, maar geen lijken meer ge vonden. In het geheel zijn er 14 menschen omgekomen, meest vrouwen. Een aantal geredden z.jn gewond, maar maken het goed. Zes en dertig van de geredden heb ben gisterenavond te Greisswald een vergadering gehouden. Zij zwaaiden allen lof toe aan de heldhaftige hou ding van de matrozen, maar wraak ten de wijze waarop de toegang tot het hoofd geregeld was, den gebrek- kigen bouw er van en het beleid van den kapitein van de stoomboot Kron- prinz Wilhelm. De vergadering be sloot, het bestuur van de badplaats in rechten voor schadevergoeding aan te spreken. Te Putbus is een moeder, die haar eenigen zoon van zestien jaar bij het ongeluk verloren heeft, krankzinnig geworden. Van regeeringswege is een onder zoek naar de toedracht van het ongo- luk ingesteld. Het schijnt dat het hoofd van de stormen van de laatste dagen te lijden had gehad. DE DROOGTE. De „Amigoe de Curasao" deelt het een en ander mede over den toestand op het hoofdeiland, naar aanleiding van een klacht van Bonaire, waarin wij eene herhaling vinden van het geen wij reeds omtrent den treurigen toestand op dat eiland mededeelden. Het blad schreef dan den 29sten Juni: „In verband met het bovenstaande inoenen wij ook de aandacht te mogen vragen voor Curacao zelf. In het Der de District bijv. waren tot op 25 Juni reeds S8 sterfgevallen aangegeven, terwijl van hetzelfde district nog 14 personen in het Gasthuis overleden maakt alzoo een totaal van 102 doo- den in zes maanden tijds voor het derde district alleen. Dank zij de hoeden-industrie en het werken aan den dam-aanleg, door het Gouvernement als werkverschaf fing aangeboden, is do nood nog niet hooger gestegen, maar het is toch al erg genoeg. In 1907 stierven er in het geheel© jaar 64 bewoners van het dorde dis trict en nu in een half jaar reeds 102 1" Den 5den Juli schreef het blad even wel, dat de toestand op Curacao, het eiland namelijk, over net algemeen redelijk wel was. Behalve de hoedon- industrie en de werkverschaffing door iiet bestuur, werkte daartoe mo de, dat ondanks de groote droogte nog zooveel water in de putten bleef, dank zij den system at ischen dam- eanteg. Het blad juicht intusschen toe, dat den heer Dus sol de betrekking van landbouwkundige op Curacao was opgedragen, om de bevolkUg bij de maïseuituur voor te lichten. Dan vraagt het blad „Zou damaanleg ook geen uitkomst kunnen geven Aan irrigatie denken wij nog niet eens, wel aan het vochtig en frisch honden van den bodem." Was het niet de „Amigoe", die on der het bestuur onder een vorigen gouverneur alles wat in het belang van den landbouw geschiedde, als nutteloos meende te moeten afkeu ren vraagt het „HbU." daarbij. Er bestond kans, dal dc droogte zou op. houden. EEN ONTZETTENDE DAAD. Een schrikkelijke wandaad, in dronkemanswaanzïQ gepleegd, wordt uit Parijs gemeld. Een drankzuchtige man van ongeveer 30 jaar, woonde te Parijs in de Sambre-en-Maasstraat met zijn 28-jarlge vrouw, die in het laatste stadium van tering weg kwijnde. De vrouw was een tijdlang in een inrichting verpleegd, maar in ds eerste dagen van deze maand i weer thuis gekomen, lot groote erger nis van den man, die do zieke schan delijk mishandelde, ranselde en bij de haren over den vloer sleepte. Her haaldelijk moesten buren van net rampzalige tweetal lusschenbeide Ro men om de vrouw te ontzetten, wam het ongelukkige schepsel, dat eiken 'dag in krachten afnam, was niet (n staat zich ook maar eenigszins togen ituar bruten kerel van een man to verzetten. Gisterennacht iru werden dj buren gewekt door een smartelijk hulpgeroep en sommigen hunner kon den zien hoe de dronkaard zijn vrouw uit haar bed poogde ie sleuren, waar aan zij zich met haar laatste kraca- tcn, om genade smeekend, vastklem de. Maar net kostte uun onverlaat weinig moeite de doodzwakke zlexe naar een venster te steepen, dat hij open wierp. Toen pakte hij het reeas bijkans levealooze iictiaam vast en slingerde het weg in dc diejito. Do vrouw kwam lerecnt op een tien me- ter lager gelegen dak, met verbrijzel den schedel, dood. Do man i? aange houden. HET CONGRES DER FRAN- SCHE WERKLIEDEN. Binnenkort wordt weder een twee- jaarlijksch congres van de verschil lende aldeelingen der C(onfédératiOu) G(énérale) uu i(ravail) te Havre ge houden. Op deze congressen wordt het program van actie vastgesteld voor den strijd van den werknemer tegen den werkgever; op de congres sen te Bourges en Amiéus werden de direktieven aangegeven voor hot syn dicalistisch offensief en defensief; men bemoeit zicli n.l. op de congres sen gewoonlijk meer met de praktijk dan tnet theoretische beschouwingen. Het aantal aangesloten werklieden wordt geschat op 50.000 Het voornaamste van de ageuua is wel de organisatie van den veldtocht voor verkorting van den arbeidsdag en invoering van de z.g. Eiigelsclie week. Den eisch: acht-urgen werkdag voor allen heeft men laten vallen. Verder zal worden beraadslaagd over de aan ie nemen houding ten opzichte vap de wetsontwerpen be treffende het collectief contract en verplichte arbitrage, welke door ve len beschouwd worden als aanslagen op het stakingsrecht, en over de stich ting van een Maison des Federations t: Parijs, waarvoor een müiioeu noo- dg is, van welk bedrag 100.000 frs. ïd kas is. DE TELEFOON IN DEW LU ELD. Volgens officiéele statistische gege vens had men den lsten Januari lull deze volgorde naar het aantal der te lefonische aansluitingen in de vijf wcreiddeelen; de verdeeling over de verschillende landen van Europa deelden wij onlangs mede, met een gezamenlijk cijfer van 2.848.000. Amerika heeft 8.355000 telefoon nummers, waarvan 8.000.000 in de Ver. Staten, 240.000 in Canada, 20000 in Uruguay en Chili, 15.000 in Brazilië, enz. Azië met 170.000 verbin duigen, waarvan 128.500 in Japan, 12.000 in Indië, 8400 in China, 300 op Formo sa, enz. Australië: 122.000. Afrika: 31.000, met 14.700 in Zuid- Afrika, 8000 in Egypte, 5600 in Al giers, 1450 in Tunis, 1000 op Mada gascar, enz. Al deze cijfers te zamen geteld, ge ven een totaal van 11.526.000 telefo nische aansluitingen op onzen aard bol. DUUR PAARLSNOER. Een paarlsnoer van koningin Maria Pia, dat uit 324 paarkn Ln vijf rijen bestaat, heeft bij de openbare ver- kooping te Lissabon ruim 150.000 gul. den opgebrachte Stoomvaartberkhtcn TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Flores, van Hamburg naar Batavia, pass. 23 Juli Point de Gaile (niet Timor als gemeld). Het st. Oranje, v. Batavia n. Am sterdam, vertrok 30 Juli des voorm. 6 uur 30 min. van Southampton. Het st. Rijndam vertrok 30 Juli van New-York naar Rotterdam. Het st. Hollandia, v. Amsterdam n. Buenos Ayres, vertrok 29 Juli van Lissabon. Het st. Sindoro, v. Java naar Rot terdam, vertrok 29 Juli n.m. 11 uur van Marseille. Het st. Ophir, v. Rotterdam uaor Java, arriv. 30 Juli te Port Said. Het st. Poutianak, v. Rotterdam n. Java, pass. 29 Juli nam. 6 uur Gibral tar. Het st. Teraale, v. Java naar Rot terdam, pass. 29 Juli nam. 11.40 Kaap Del Armi. Het st. Prinz Ludwig, v. Rotterdam naar O.-Azië, arriv. 30 Juli to Port Said. Het st. Eemland, v. Buenos Ayres n. Rotterdam, pass. 29 Juli Fernando Noronha. Het ste Lutzow, v. Rotterdam naai O.-Azië, vertr. 29 Juli van Sjanghai. Hel st. Tantalus, van Amsterdam n. Java, pass. 28 Juli Perim. Het ste Amsteldijk, v. Boston en Philadelphia, naar Rotterdam pass. 30 Juli v.m. 11 uur 30 inin. Lizard. Het st. Maartensdijk, v. Rotterdam nacr New-York, Baltimore to New port News, pass. 39 Juli des voorm. 8 uur Lizard. Het st. Kediri vertrok 30 Juli t. Rot terdam naar Hamburg. Het ste Tambora, v. Rotterdam n. Java, vertrok 30 Juli v. Southampton.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7