ÊORESVEHANOERiNO. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 30« Jaargang, No. 8930 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag i augustos 1912 a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - - - l-M Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per regeL Voor ae dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente) ]-|9 AfK Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 8T 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Ceütustreerd Zondagsblad, 'voor Haarlem' 0373 Redactie en Administratie: Croote Bonttnat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PGEREBOOM. öflf5 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en réclamés van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscb Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE RT AD. Bij verandering van adres wordt men beleefd verzocht zoowel het OUDE als het NIEUrirE adres te vermelden. D£ ADMINISTRATIE. AGENDA VRUDAG 2 AUGUSTUS. Muziek ln den Hout. Biosc. Theater, Groote Markt: Voor stellingen. OM ONS HEEN No. 1572 Nabetrachting vau den Gemeenteraad. Zoo gaat het in den zomer met het fraaiste weer ga je uit en op 't onver wachtst breekt er een donderbui los. In den Raad ging het Woensdag niet anders. De agenda zag er zoo zonnig uit, de Raad zou er, scheen het, zóo rustig en kalmpjes doorwandelen en ziet, daar stak op eens een onweer op. En de ontleding daarvan heeft de tooneelvereeniging Jacob van Lennep op haar geweten. Zij wil bij gelegen heid van haar vijfjarig bestaan een wedstrijd houden en had daarvoor aan den Raad om een medaille gevraagd. B. en W. voelden daar niet veel voor. „Vermit s", zoo zeiden ze (een woord, dat uitsluitend op stad huizen gebruikt wordt) „vermits ge noemd feit ons niet belangrijk genoeg voorkomt, om in deze een blijk van be langstelling van de zijde der gemeente te verleenen, geven wij U in overwe ging, het verzoek niet in te willigen." Er zat wel logica in deze redeuee- riug. Een jubllé van vijf jaar heeft in derdaad nog niet veel te beduiden en het kan geen kwaad, wanneer het ge meentebestuur de jubileumslust iet wat remttegenwoordig wordt dik wijls een éénjarig bestaan al her dacht. Het voorstel tot afwijzing zon er dan ook gladjes door gegaan zijn, wanneer er geen rapport van den Commissaris van politie over de zaak ter visie gelegen had. Hier vraagt allicht de verbaasde le zer ,wat de Commissaris van politie te maken heeft met de medaille van een tooneelvereeniging. Hij moet informce- ren naar de personen, die de aan vraag doen, wie ze zijn, hoe ze bekend staan, kortom of een eventueel© me daille goed besteed zou wezen. Dat zou ook anders kunnen. Stellig zijn er wel ambtenaren op 't Stadhuis, die onder het bestuur of de leden van Jacob van Lennep vrienden of kennis sen hebbenmer. zou hun kunnen vragen „wat is dat voor een vereeni- ging en dan alles hooren, wat men Doodig had te weten. Maar zoo zou het te huiselijk gaan en zoo gebeurt het te Londen en Parijs ook niet. Er is dus een of-fi-cieel rap port van den Commissaris noo- dig en deze neemt nu op zijn beurt in formaties. Bij wie Onder anderen bij den heer heeft verklaard dat de tooneelvereeniging Jacob van Lennep haar ontstaan dankt aan het uittreden van eenige onte vreden leden der vereeniging J. J. Cremer, voornoemd, waaronder de bestuursleden X. IJ. Z. en A. B. C. voormeld, (1) die den toon wil den aangeven, hetgeen niet werd geduld, welke uitgetreden leden toen do vereeniging Jacob van Lennep hebben opgericht, met het 'doel om de vereeniging J. J. Cre mer afbreuk te doen, hetgeen niet ls gelukt.: II) Wij laten deze namen wez. Red. Als je dat leest wrijf jo even je oogen uit. Moeten we, als Parijs en Londen, over alle zaken het advies van de politie inwinnen en dan verhalen ontvangen, die met de heele zaak (im mers 't gaat om eer. ïedaille voor een tooneelwedstrijd) niets te maken heb ben Maar het wordt nog fraaier. We vernemen uit het rapport, dat bestuur ders van Jacob van Lennep beboorjn tot den kleinen burgerstand, gunstig bekend staan en van goed maatschap pelijk en zedelijk gedrag zijn, geen so ciaal-democratische of anarchistische leerstellingen zijn toegedaan en dat him namen niet voorkomen in de re gisters van de griffie der Arr. Recht bank, van het Kantongerecht of in 's Commissaris administratie. Wie vroeg er naar de politieke over tuiging van de leden van Jacob van Lennep En vooral hoe kwam de Commissaris er toe, sociaal-democra ten in één adem te noemen met mis dadigers en overtreders Scherp werd dat door Mr. Thiei en den heer Modoo gehekeld. „Een schandelijk schriftuur" zei de eerste, „de Commissaris moet op zijn onbehoorlijk optreden worden ge wezen", betoogde de laatste. De ver ontwaardiging was groot. De figuur is wel gansch nieuw de politiseerende Commissaris, goedkeu ring uitdeelende aan menschen, die niet tot een bepaalde partij behooren l En het malste was wel, dat na deze „gunstige" verklaring adressanten toch niet bij B. en W. in de gunst kwamen voor een medaille. Hieruit volgt, dat het College zijn oordeel heeft gevormd buiten het rapport van den Commissaris om en daaruit kan weer worden afgeleid, dat een rapport over een zaak van zoo gering belang totaal overbodig is. Ziedaar van do geschiedenis de blij vende conclusie. Maar merkwaardig is het, dat in de eerste vergadering na het vertrek van Jhr. Boreel, zulke scherpe woorden gezegd zijn juist over het teere punt, het beleid der politie. Blijkbaar was de waarnemend voorzitter er door ver rast, anders zou hij wel beslister het rapport aan bespreking onttrokken hebben of anders niet eerst toestem ming gegeven tot de behandeling op een oogenblik, toen ieder daarover ge zegd had, wat hij wenschte te zeggen. Dit was van de gcheele vergadering vrijwel het eenige nabetrachtenswaar- dige. Enkele zaken kwamen nog in de rondvraag ter sprake. De heer Krelage vroeg naar de benoeming van een di recteur voor het Museum van Schil derijen en vernam, dat de voordracht spoectig fe verwachten is, misschien wel al voor de volgende vergadering. Dat zegt nog niet heel veel voor den spoed, want in het afgeloopen kwar taal zijn er vier Raadszittingen gehou den, dat is gemiddeld éen per meer dan drie weken. Er is in Haarlem genoeg te doen voor een Raadsvergadering vast om de 14 dagen daardoor worden ook de agenda's niet zoo onmatig lang. Op de vraag van den heer Krelage, of juist was ons bericht, dat aan den ar chivaris, den heer Gonnet, de inrich ting van het nieuwe museum opgedra gen is, gaf de voorzitter ten ant woord, dat aan den archivaris als zoodanig geen opdracht gedaan is, enkel aan den directeur van het museum, welke functie tijdelijk is op gedragen aan den heer Gonnet. Tot dusver heb ik altijd gemeend, dat zulke fijne onderscheidingen wer den overgelaten aan juristen in hun ongelukkigste oogenblikken. Vast staat dus nu, dat aan den heer Gonnet, in welke qualitcit dan ook, opgedragen is om over de inwendige inrichting van het gebouw overleg te plegen met den directeur van openba re werken. Die beslissing lijkt me fout, omdat de heer Gonnet, hoe bekwaam ook, toch geen museumdirecteur is. Dat werk had aan den. nieuw te benoemen directeur moeten zijn overgelaten. J. C. P. Stadsnieuws Vertegenwoordiger. Als provinciaal vertegenwoordiger van den Alg. Ned. Typografenbond voor de provincie Noord-Holland, is herkozen de heer D. J. Tork, alhier. Afgevaardigde. De afdeeling Haailera van het Werk lieden Verbond besloot tot het zenden van een afgevaardigde naar het Con gres voor Staatspensioen, te houden a. s» Zaterdag 3 Aug. te 's-Graven- hage. Hinderwet B. cm W. deelen mede dat aan J. de Boer vergunning is verleend tot uitbreiding van do smederij in het perceel Bakenessergracht 41, door 't bij plaatsen van twee electromotoren die een slijpsteen, een boormachine, een draaibank en een wan drijven. Tevens, dat aan P. Ben.it vergun ning is verleend lot oprichting eener bakkerij in een te stichten bijbouw aan d<j achterzijde van het perceel Kleine Houtstraat 48. S o c. „TrouffloetBlycken.' Matinée op Vrijdag 2 Augustus 1912, 's namiddags 2 112 uut te geven door Haarl. Muziekkorps, directeur de heer Ch.'P. W. Kriens. Programma: 1. Volksliederen. 2. Haarlemsche Schutferij-Marsch, Kriens. 3. Ouverture „Peter Schmoll", We ber. 4. Scène et valse de l'opéra Gretna Green," Guiraud. 5. Grande fantaisiede l'opéra „Ham let", Thomas. 6. Ouverture „Les cloches de Coroe- ville", Planquette. 7a. Lo dernier sommeil de la Vierge Massenet. b. Menuetto, Paderewesky. 8. „Gitana", valse espagnole, Fon tenel la 9. Ballot de l'opéra „Les Vêpres Sï- ciliennes", Verdl JOHN D. ROCKEFELLER. De bekende Amerikaansche milliar- dair John D. Rockefeller heeft op z'n reis door ons land Woensdagmiddag een kort bezoek aan Haarlem ge bracht. Hij ging van Amsterdam naar Den Haag, maar deed even onze stad aan, om liet beroemde orgel in de Groote Kerk te gaan hooren. Aange zien er geen orgelconcert was vastge steld, moest de Amerikaan een extra uitvoering betalen, volgens liet daar voor gemeentelijk vastgesteld tarief. Rockefeller had een „gevolg" van acht personen bij zich, w. o. een koe rier van het Amstel-HoteL De Anieri- kaan weigerde te voldoen aan het ge bruik, zijn handteokening te plaatsen. De heer Louis Robert voerde het vol gende programmuit 1. Toccata en Fuga (D kleine terts), J. S. Bach. 2. Choral-variaties 6e Sonate, Félix Mendelssohn-Bartlioldy. 3. Cantilène, Piemé. 4. Carillons de Dunkerque, Thomas Carter. 5. Halleluja, HardeL Rockefeller sprak na afloop van het concert zijn voldoening over het ge hoorde uit. 's Middags bezocht hij den antiqui- teitenhandel der firma Velthuizen. John Rockefeller wordt ons door dc menschen, die hem ontmoet hebben, beschreven als een magere figuur van middelmatige grootte. Z'n wel wallende gelaatsuitdrukking wordt eenigszins ontsierd door een eigenaardige afwij king aan een der oogen. Mr. J. R i p h a g e n. Naar aanleiding van het eervol ont slag in de Raadszitting van gisteren aan Mr. J. Riphagen als Commies- Redacteur ter gemeente-secretarie ver leend, vernemen wij nader dat Mr. Riphagen zich het volgend jaar naar Indie zal begeven. NAAMSVERANDERING VAN STRATEN. Nader vernemen wij, dat het ver zoekschrift van den heer D. P. Im mer e. a. in de Raadszitting van gis teren ingediend betreffende naams verandering van Koksteeg en Bloe- mertsteeg, bedoelt, deze den naam van Koudenliomstraat en Bloeauert- straat too te kennen. Drinkhui. De drinkhui der Staal waterbron Is gisteren door 50 personen bezocht. IIAARLEMSCIIE KERMIS. Het voorspel van de a s. kermis is weder begonnen. Alom zal weder een aanvang worden gemaakt met het bouwen van tenten en kramen' en over weinige dagen zullen ook we derom van den hoogen, majestucu- zen St. Bavo-toren luid de vreugde galmen klinken, die den aanvang de zer eeuwenoude volkspret aankondi gen. We zullen dit jaar met onze lezers niet teruggaan tot het grijs verleden, liever willen wij bij de meer bejaarde stadgenooten eens de jeugdherinneringen opwekken, door mei hen nogmaals in gedachten het kermisterrein van vóór een 40 h 50 jaar te doorwandelen. Wij hebben met verschillende ouderen van da gen daarover een kort gesprek ge voerd, waarbij ons opviel met hoeveel blijdschap ze terugdachten aan die vriendelijke tijden en ook dat schier allen hoe ook hun oordeel moge zijn gewijzigd over de kermis geen kwaad wilden hooren van de Haar lemsche kermis van eenige tientallen jaren geleden. Belangstellenden begonnen al bij tijds do menschen onder den indruk der a.s. vreugde te brengen. Groote advertenties, de je wel moest lezen, door de daarin vervatte mededeelin- gen, verschenen al dagen van te vo ren, werden besproken en plannen, in verband daarmede ontworpen, waarbij dan een voorloopig kijkje werd genomen in de „établissemen ten". Zaterdags werd ze al ingeluid en begon de vreugde. De clou van dien dag was het welbekende concert van Stumpff in de tent van „Trou" Daar ging ieder op den eersten Za terdagkermisavond heen. Zondags was het vrij stil door de sluiting der tenten cn kramen gedurende den dag, maar op het Plein en langs de Dreef, was het een jolige boel. Tal rijke kunstenmakers en clowns gaven daai* upenluchivoorsteliingen tegen een behoorlijk entreegeld, want de vertooners vingen niet aan met hun „representaties alvorens de 50 cen ten waren neergelegd of neergegooid op het op den grond liggend kleedje. Ln daar vreugde en jool tot mildheid stommen, was de vereischte som steeds spoedig bijeen, zoodat de acro baten, goochelaars en andere specia liteiten bijzonder goede zaken maak ten, want natuurlijk was de duur dor „voorstelling" omgekeerd evenredig aan de mildheid van de kerinisvier- deis. Ln dan die ouderwetsche draai orgels I Versierd met z.g. wijzerpla ten, waarop in harde kleuien do meest onwaarschijnlijke drama's wa ren afgebeeld, vormden zij het mid delpunt evenals de oud-Holland- sche poppenkasten van talrijke nieuwsgierigen. De toepasselijke deuntjes op de voorstellingen werden behoorlijk ver klaard door den adjunct-orgelman. Werd liet avond, dan kwamen de menschen los, Amsterdam voerde dikwerf een 4ÖÓ0 kerinisgangers aan, en het was een gejubel en gehos, als of alle leed en narigheid de wereld was uitgebannen. Vooral de Amster dammers brachten leven in de brou werij, giootendeels verkleed kon bet hun niets schelen. En in het bijzonder ■waren het de z.g. „neut- en mongel- meiden", die het wel eens wat bont maakten. Opgemerkt zij, dat het voornamelijk den laatsten kermis- Zondagavond was, waarop de „groot- Mokummers liier kwamen. Dan bleef do kermispret doorgaan, want na de sluiting der verschillende gelegenhe den trok men naar Zonneveld in den llout on niemand dacht aan naai' bed gaan. Een aardige gewoonte bestond des tijds, om goedkoop uit te gaan. lleel kalmpjes ging men b.v. samen uit, sloot zich aan bij een voorbijgaand cJulbje en herhaalde eenige malen dit sneeuwbalspelletje, zoodat men spoe dig een groote, aaneengesloten, hos sende en zingende menschemnassa bijeen had, die niet meer uit elkaar ping. In de eerste plaats had men volop pret, want niets is aanstekelij- ker dan jool, en ten tweede kostte het niet veel. Immers kwam men voor een café of andere publieke vermake lijkheid met zoon geweldige club, dan werden de deuren gesloten, uit een vrees, waarvan de praclijk bij herhaling had bewezen, dat ze niet ongegrond was. Er was dan ook in dien tijd op onze kermis nog heel wat te zien en te doen. Daar had men, om een uit gangspunt te kiezen, de Nieuwe Gracht, de eigenlijke kermis. Aan de beide zijden dezer gracht vond men gewoonlijk oen 40-tal kramen, de grootste helft poppenkramen en ver volgens manufactuur-, handschoe nen-, parfumerie-, messen- en briilen- kramen. Langs de Noordzijde der Nieuwe Gracht tot aan de Zanders- brug stonden uitstallingen van porce lain, grof- en fijn aardewerk, Keulsch, Zeister en Jacobi in groote menigte en rijke verscheidenheid. Het gedeel te dus, dat herinnerde aan de oud® St. Lucas-markt. Langs het Spaanio naar de Turf markt vond men in één rij een aantal wafelkramen, inrichtingen, die toen in een minder goeden reuk stonden poffertjeskramen, zuur- en eierententen openden en sloten deze rij. Op de Turfmarkt stond het circus van Loisset, dat zich steeds in een bijzonder druk bezoek mocht verheu gen, evenals een soortgelijke inrich ting aan den Jansvveg van Woll- schlager, die van gehalte een trapje hooger stond. Ën dau had men nog „een nieuw Fransch paardenspel" op de Botermarkt van Francois, dat, op kleiner schaal ingericht, beroemd was door de ongelooflijke toeren, die er werden verricht. Maar op de Botermarkt was nog meer te zien, gelijk ons uit oude cou ranten blijkt. Men trof or b.v. aan het „Théatre Mécanique" van den oorlog in het oosten, van do hoeren Philippe en van den Bussche. Dit was een beweegbaar panorama van liet tooneel des oorlogs, „van het begin des oorlogs tot hot laatste schot". Achter dit spel trof men een tent aan, waarin kalkoenen zeer aardige dansen uitvoerden en verschillende goocheltoeren wenden verricht. Aan poffertjeskramen verder geen gebrek. Op het Verwulft de man zonder slaap, wegende 16 KG. en zijn dikke zuster 283 pond zwaar. Een ander daarnaast zich bevindende curiositeit was b.v. een varken van 502 KG., het officieele waagbriefje was er bij. En wandelde men dan verder langs een „camera obscura", poffertjeskramen enz., dan kwam men aan een honden en apentheater, waarin door een 30- tal viervoeters de allergrappigste ma noeuvres werden uitgevoerd. De Groote Markt prijkte veelal met de schouwburgtenten van Boas en Judels en van Lier. Ook hier ontbrak het niet aan een draaimolen, want de stoomdraaimolens kende men nog niet, de eerste moet naar men ons verzekerde op 't Wilsonsplein heb ben gestaan en was nog geheel onge dekt. De draaimolen was en is nog een geliefkoosd vermaak en vooral izulk een instelling aan do Kraaien horstergracht had het altijd druk, daar een der bewoners, wijlen de wet houder Kist ar een bijzonder ver maak in vond kinderen voor zijn re kening te doen draaien. Behalve nog lal van kramen en ten ten op 't Groote Marktveld, stonden in de Groote Houtstraat en Koning straat vele kleine kraampjes, terwijl de Oude Grachten niet minder dan 4 rijen kramen bevatten, niet in 't mid den een tusschenpad. We zouden dit overzicht nog beel wat kunnen uitbreiden, maar hieruit blijkt wel dat in de laatste jaren de kermis zeer is achteruitgegaan. Er was vroeger ook heel wat meer te zien aan openlucbtvoorstellingen. We denken aan de genoemde kun stenaars, de poppenkasten, de para- delenten, enz. Vooral deze laatste trokken drommen van menschen, als de clowns hun potsierlijke manoeu vres uitvoerden. Maar de kei-mis had destijds ook hare donkere zijde en de literatuur uit die dagen, levert daartoe meer dan voldoende materieel op» De R o z e n p r i ee 1 b tr a at i n opschudding. Gisteravond om half 8 uur werd de ze straat bezocht door een bekende straatfiguur, die er zijn werk van maakte, om een grooten volksoploop te verzamelen; daarna ging hij staan dansen en liederen zingen, tot groot vermaak dor toeschouwers. Iemand uit het publiek deed voor hem eeri col lecte. die aardig wat opbracht. Uit medelijden gaven eenige bewoners hem een boterhanr en koffie, die hij zich wel liet smaken. Na een ruim uur bezig te zijn geweest, verliet hij onder geleide van een drom van jon gens, deze straat. Benoemd. Onze stadgenoot, de heer A. G. Wiersma, is met ingang van 1 October benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. school te Ooster-Nijkerk. ONGEVAL. Aan de werf Conrad had gisteren de werkman W. B. Rijkmans, werk zaam in de afdeeling bankwerkerij, het ongeluk een stuk ijzer op zijn voet te krijgen, waardoor hij eene wond bekwam. Na aan de fabriek te zijn verbonden, is hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd. De verwonding is niet ernstig. Benoeming. Benoemd is tot onderwijzer aan de openbare school aan den Meerweg Ie 's-Gravenzande (Westland) de heer A, Braam alhier. PAARD GEVALLEN. Gisterenavond omstreeks half ze- ven ontstond in de Kruisstraat een groote opstopping, doordat een der twee zware paarden, gespannen voor een petroleumwagen van de Amer. Petr. Comp., op de tramrails neerge vallen was, blijkbaar door overver moeidheid. Met vereende krachten werd de reusachtige wagen door eeni ge mannen achteruit gereden, waar na men er, hoewel met zeer veel moeite, in slaagde het paard op de been te helpen en weg te voeren, waarna het verkeer, dat ongeveer een kwartier gestremd was, weder zijn geregelden gang kon gaan. ONGELUKJE. Woensdagnamiddag omstreeks i 1/2 uur, waren eenige jongens aan het spelen op een land aan de Fabricius- straat, dat opgehoogd wordt met zand voor bouwterrein. Een dezer krapen, zekere Jan Joosten, oud 12 jaren, wonende Heerensingel 129 F, wilde op een beladen zandlorri klim men, maar viel daaraf, waarbij hij door een der wielen werd aangere den, zoodat zijn linkervoet en enkel vrij belangrijk zijn ontveld Hij ligt daarvoor te bed. daar hij moeilijk loopen kon en is onder behandeling Yan dokter Mulder. AANBESTEDING. Aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur van Noord-Holland ia heden aanbesteed: le. Het verrichten van baggerwerk Ln de Rijkszeehaven „Het Nieuwe Diep". Laagste inschrijver: W. M. F. Fijs- sen, te Amsterdam, voor 50 cents per kubieke meter. 2e. Het verwerken van stortsteen tot voorziening van het onderzeeech beloop der Hcldersche zeewering en voor het herstellen van stormschade aar die zeewering. Raming: 140UU. Laagste inschrijver: M. Daalder, te Alkmaar, voor 13995. (Zi® vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN. Heden herdenkt de heer L. Zuider- duin, tuinman, in dienst van mevr. Van Vliet—Borski, te Overveen, dat hij voor 25 jaar die betrekking aan vaardde. SCHOTEN. VERZEKERING TEGEN DE GELDE LIJKE GEVOLGEN VAN WERKLOOSHEID. Verschenen is het 2e jaarverslag Yr»? het gemeentelijk fonds tot bevordering van de verzekerin, tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, over het jaar 1911. Het bestuur wijst erop, dat door da niet-toelating der afdeelingen van lan delijke Bonden de groei en ontwikke ling \4.n het fonds zeer tegengehouden worden. Niet minder dan zes vereeni- gingen wachten, dat deze hinderpaal zal worden weggenomen. Verder wordt geconstateerd, dat dv toestand der werkloosheid in de ge meente evenals verleden jaar reden tot tevredenheid geeft. Een feit is het, dat de meeste werkloosheid in de win termaanden voorkomt, 111 hel voor jaar sterk afneemt en in den zomer (Juli, Augustus )weer van zich doet spreken .terwijl men de constanU werkloozeii te allen tijde behoudt. Het ledental der bij bet fonds aange sloten 6 vereenigingen bedraagt nu 692, en het ledental, bij het fonds ver- xekerd, 162. De financieele toestand van 't fonds is bevredigend. VELSEN. DE RAAD IN MEERDERHEID RECHTSCH! De Veisensche Raad, die tot voor korten tijd in meerderlieid linksch was ,9 tegen 8; is Woensdag door een tusscbentijdsche verkiezing rechtseb geworden, niet dezelfde stemmenver houding. In de vacature, ontstaan na het overlijden van den vrijzinnig- democratischen heer M. J. Schuite maker, had Woensdag een nieuwe verkiezing plaats. Bij eerste stemming werd een Roomsch-Katholiok, do heer J. P. Handgraaf, gekozen. Do stcmmencij- fers waren voor de beide stembureaus en in totaal: J. P. Handgraaf (R. K.' Velsen: 238, Santnoort: 211; totaal 449.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1