NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 30© Jaargang, No. 8936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 8 augustus 1912 a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PER DRIE MAANDEN: li""-., Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Builen het Arrondissement Voor de dorpenin' din omtrek wair een Age'nt 'geledigd li (kom 'der' 30 CB" P" Franco per post* door' Nederland* if 50^0^3 mfn™ - <^5 Os per pUnumg; Afzonderlijke nummers0.02 H iBE?* 'vf*} Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omsfreken en franco P" Pos* 0-45 IntercommtmaaiTeleJoonnn!nmerderRe<l!icfie600eiiiiorAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.TT Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandscit Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon rnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE Dl AD. AüENDA VRIJDAG 9 AUGUSTUS. Biosc. Madera: Voorstellingen. Binsc. Theater Gr. Markt: Voorstel lingen. Gebouw St. Bavo: Bioscoopvoorstel lingen. Kleine Vereeniging: Bioscoopvoor stellingen. Schouwburg: ,,De vijf Frankfur ters", door de Rotterdammers. Schouwburg, NassauJaan: De Fa milie Lehmann, 8 uur. De Kroon: „De moderne Eva", door bet Ned. Operette-Ensemble, 8 uur. Soc. Vereeniging: Specialiteiten voorstelling. Brongebouw: Voorstelling .door Het vroolijk Too peel. Duin en Daal, Bloemendanl: Con certen. OM ONS HEEN No. 1578 Uit its GemeenterekenlBï. De rekening van de gemeente wordt door B. en NV., overeenkomstig do gemeentewet, aangeboden aan den Raad en niet aan de burgerij. Van daar dan ook, dat bij de mededeeling der eindcijfers een toelichting ont breekt de leden van den Raad wor den geacht, die niet noodig te hebben. Maar bet publiek begrijpt zoo gauw niet, dat wanneer van het nadeelig saldo der buitengewone inkomsten en uitgaven bet voordeelig slot der gewone inkomsten en uitgaven wordt afgetrokken, met gevolg dat er don nog een nadeelig saldo van meer dan acht en een kwart ton overschiet, de gemeente in 't af geloop en jaar tóch niet ongunstig heeft gewerkt. Die vermenging van gewoon en buitenge woon is in strijd met moderne begrip pen van beheer en het is maar geluk kig, dat ze alleen bij het indienen van de rekening voorkomt en dat het ge meen teliestuur er in de practijk als de dood zoo bang voor is. Gewone inkomsten en uitgaven be treffen den dagelijkschcn loop van ken, het bedrijf of de bedrijfsrekening zegt men in zaken en het resultaat daarvan is de winst- en verliesreke ning. Buitengewone inkomsten en uitga- Ven betreffen uitbreiding van het be drijf. in zalren kunnen die eeniger- matc worden vergeleken met de ba lons, niet geheel en al. NYij ingezotenen hebben vooral mot do bedrijfsrekening te maken en daarom met genoegen, dat daarop «en saldo van ruim ƒ55100 is verkre gen. Minder plezierig is het, dat de winst, beter gezegd het overschot, over 19.10 hooger is geweest, namelijk 68.400 in ronde cijfers. Op den post gemeentelichtfabrieken Is aan rente en aJlossing minder ont vangen dan geraamd 2917.411/2, en voor de gemeentelijke duinwaterlei Öing f 1433.41 1/2, voor het openbaar slachthuis 1S6.42 1/2 meer. Een administratieve quaestie, waar over we ons niet bekommerd behoe ven te maken. Van grooter belang is, dat de overige ontvangsten van de twee eerstgenoemde gemeentebedrij ven do verwachting hebben overtrof fen bij de gemeentelichtfabrieken met een verschil van IS. 064.89, bij do waterleiding van 8150.02 1/2. En ja, ook het openbaar slachthuis heeft de raming overtroffen met de som van... wier en negentig en een halven cent. Het pogen zelfs is schoon in 't wor stelperk der kunst. Eén ding is zeker wanneer er op den duur geen middel gevonden wordt om rookvrij te stoken, dan zal dat aan de gemeente Haarlem niet geweten mogen wonden. Zij bevordert dat goede doel met een drievoudig lid maatschap, met -verschillende contri butie de lichtfabrieken dragen ƒ138.47 1/2 bij, de duinwaterleiding 28, 't openbaar slachthuis ƒ32.55 1/2 welke maatstaf daarbij aangelegd wordt, vernemen wij nietmisschien de hoeveelheid rook, die de diverse bedrijven de lucht inzenden en dan -zou de contributie als oen soort van boete kunnen gelden. Het batig saldo van de electrische centrale bedroeg 21.628.55 1/2, waar uit blijkt, dat ook deze zich tot een zaak van beteokenis begint te ont wikkelen. Onze tweede, voorname bron van inkomsten, de opbrengst van de plaat selijke belastingen, bleef beneden de raming, die naar het inkomen zelfs met ƒ3635.29, de hondenbelasting met 230.75, het vergunningsrecht met 1543.741/2. Moet uit het eerste cijfer worden afgeleid, dat de schroef hier en daar wat heel sterk was aange draaid? De vermindering der honden belasting is zeker wel toe te schrijven aan verslapping van de conlröle en die van het vergunningsrecht aan voortschrijding der matigheid. Eigenaardig genoeg is van de vier posten in dit hoofdstuk alleen die van entreegelden van het Stedelij! Museum gestegen, namelijk met 38.75. In mijn beschouwing van een jaar geleden heb ik voorspeld, dat we over 25 jaar hartelijk zullen lachen over al die klassen, waarin men (op dezelf de manier, maar tot verschillenden prijs) trouwen kan. Vau die 25 wil ik bij deze 30 jaar maken, want veel vooruitgang is ten deze in de begrip pen nog niet te bespeuren. Immers terwijl, buiten de eerste klasse, in 1910 zestien paren den vermaarden looper buiten lieten leggen, klom dat getal in 1911 tot 20, die er het recht van f 10 voor over liadden. Haven- en kaaigeld gingen weer ge ducht in de hoogte, wat voor iemand, die watertollen oven goed als land- tollen afschaffen Wil, nu juist geen goede tijding heetcn mag. Bij de schoolgelden zijn die voor lager onderwijs omstreeks 250 on der de raming gebleven de oplei dingsscholen voor m. en h. o. brach ten ongeveer minder op, wat de scho len voor m. u. L o. meer opbrachten, er is nog een vermindering van om streeks ƒ1300 op het totaal. Misschien kan het als een gelukkig verschijnsel gelden, dat de opbrengst van het herhalingsonderwijs de ra ming van 75 met 109 overtrof. De schoolgelden vaai de II. B. S. met 5-j. c. bleven 800 beneden i ming, die voor den 3-jorigen cursus waren ruim 4600 hooger, van de burgeravondschool 400 lager. De overige schoolgelden bleven ongeveei gelijk. Het is zeer moeilijk, uit al deze cij fers conclusies te trekken, daarvoor zijn meer inlichtingen noodig, dan de rekening geeft. En het denkbeeld, dat ik die infor maties zou gaan verzamelen en zoo doende ambtenaren in gevaar van ontslag brengen, doet me natuurlijk duizelen. De opbrengst van do markten is ge stegen met 83.48. Maar juichen we niet te vroeg Terwijl de groenten- markt ruim 47 moer opbracht, lever- do de bloemmarkt 26 minder op, de botermarkt gaf f 111 meer en de oud- ij zermarkt bijna ƒ17 minder. De voor naamste post op dit hoofdstuk is en blijft de kermis, die het belangrijke cijfer van 23.400 heeft ingebracht. Voor liefhebbers van cijfers is het misschien van belang, dat het Rijk subsidie voor de beide hoogere burgerscholen 21.660.67 betaald heeft, dat is 333.33 minder, dan de gemeente geraamd had. Het vervallen van de banden tus- schen de gemeente en do Oprechte Haarlemsche Courant heeft aan de openbare kas 300 gekostde Secre tarie kostte 2700 minder, dan ge raamd was. We zijn haast vergelen, dat er een tijd was, toen do Raad verdeeld was in „klinkers" en „keien" en de leden elkaar gekkend vroogen„hoe is 't, ben je een kei of een klinker Wel nu, de klinkers zullen met genoegen lezen, dat er aan straatwaalklinkers in 1911 14.799.26 werd uitgegeven, tegen een sommetje van 14.721/2 aan1 straatkeien en 4271.37 aan drielin gen. Voor de politio is minder uitgege ven, dan geraamd werd, al bedraagt het verschil geen belangrijke bedra gen. Voor den gemeentelijken ontsmet- tingsdienst was een bedrag noodig van ƒ3317.69 1,2, voor den keurings dienst van voedingsmiddelen de som van 14.617.97. Do rekening van het Museum levert twee posten op, die tot dusver onbe kend waren het herstellen van Hals' stuk Regenten van het Oude Mannenhuis door den heer De Wild: heeft ƒ2400 gekost en voor verzeke ring, vervoer enz. van 2 portretten vaji Hals, die graaf Zanioyski te Warschau in bruikleen heeft gege ven, is 382.66 lietaald. En eindelijk is aan particuliere gasthuizen voor verpleging uitgege ven 32.735.60, waartegenover aan inkomsten ƒ2100 staat. Ziehier eeni.ge cijfers, aan de reke ning ontleend. Zij geven den indruk, dat er in Ho.arlem mot beleid en voorzichtig heid wordt gefinancierd. J. C. P. Stadsnieuws KAMERVERKIEZINGEN. Naar wij vernemen zou de heer Lieftinck, de nestor der Tweede Ka- en afgevaardigde voor Zutphe'i Tiaar do Tweede Kamer der Staten- Generaal zich in 1913 niet meer ver kiesbaar stellen. De heer Goeman Borgesius zou dan weer de candidaat der vrijzinnigen in Zutphen worden. Eveneens vernemen we met groote zekerheid dat de heer Goeman Bor gesius, die thans Rotterdam I verte genwoordigt, daar niet meer als can didaat gesteld zal worden. Zelfs zou bij de vrijzinnigen aldaar het vaste plan bestaan oan in dat district geen vrijzinnigen candidaat moer tc stel len, maar do candidatuur Spiekman die door de S. D. A. P. zal gesteld worden, direct te steunen om daar voor in de plaats den steun der S. D. A. P. in de andere districten te krij gen. (Geld.) Naar aanleiding van het medege deelde omtrent het zich niet meer verkiesbaar stellen van den heer Ldeflinck hebben wij bij onzen stad genoot persoonlijk geïnformeerd. Van den heer Lieftinck ontvingen ij het volgende antwoord: „Nooit heb ik mij daarover uitge laten; het is geheel onwaar". Deze pertinente tegenspraak zegt voldoende. CONCERT IN DEN HOUT. Het programma voor Vrijdag 9 Aug. luidt: 1. Garde Grenadiers Marsch, Eilen- borg. 2. Ouverture Die lustigen Wei'ber v-on Windsor, Nicolai. 3. La Pendule, ArditL 4. Grande fanlaisio de Topéra Ma- ritana, Wallace, 5. Ouverturo Le Père Gaillard, Re- ber. 6. a. La Lettre de Manon, Gilet, b. Reponse A Manon, Gilet. 7. Carmen Sylva, NValz, IvanovicL 8. Fantaïsio dc l'opéra comiquo La Gronde Duchcsse de Gérolstein, Offenbach. Vrije Zaterdagmiddag. In do afdeelingen van de Centrale NVerkplaats der H. IJ. S. M. circu leert een lijst, inhoudende een verzoek aan de directie, om den vrijen Zater dagmiddag, die voor een proeftijd aan de werkplaats was ingevoerd, te behouden. Op do lijst wordt druk ge- teekend. AANBESTEDING.- Hedteai is aan het gebouw van het Provinciaal bestuur in Noord-IIol- land aanbesteed: het leveren van Zuidenbasalt ten behoeve van de Pet- temorzcc wering. Laagste inschrijvor: G. dc Groet Jz. Alkmaar, levert 238 soheepston voor f 2000. Instantanées. Vraaggesprek van den dag. OVER WINDHANDEL IN GLADIOLUSSEN. In de pers doen wonderbaarlijke berichten de ronde over den han del in gladiolussen, een speculatie van de koopers en de verkoopers van de bollen dezer bloemen, die doet denken aan de tijden, toen met de tulpenbol len de befaamde windhandel ge dreven werd. We zijn er eens een deskundige in het bloembollenvak over gaan spre ken. Heeft de handel in de gladiolus-, senbollen werkelijk zoo'n loop geno men, dat er sprake kan zijn van windhandel vroegen we. Ja, antwoordde ons de kweeker, die 't moet hier opgemerkt worden zich niet speciaal op den kweek van gladiolussen toelegt. Maar, zei hij, niet omdat er zulke hooge prijzen voor worden betaald. Hooge prijzen worden ook voor andere bellen betaald. Eenigen tijd geleden kocht een En- gelsche firma van een Haarlemschen kweeker bv. een zuiverwitte narciss- bol. Die noteert bij nu in zijn prijs courant voor 720 voor éen bol. liet is maar de kwestie, of men iets in z.oo'n bol ziet voor de toekomst. Dan wil men er graag een hoogen prijs voor betalen. Dat is 't dus niet, wat den handel in gladiolussenhüllen tot windhandel maakt, maar wel dit feit, dat ook niet- vaklicden zich aan koon en verkoop er van gaan wagen, omdat deze bloem zoo in de hoogte gaat. In Beverwijk bv. zijn er winkeliers, bakkers, slagers en anderen, die bol len koupen. Dal gaat maar op goed geluk, want verstand hebben ze er na tuurlijk niet van. t Is ee* zuivere speculatie, die den ceneu oi anderen dag met een krach zal eindigen en deze menschen dan tot slachtoffers zal maken. Want dat is het gevaarlij ke, dat men den toestand van Je gla- diolussenmarkt hier met behcerscht, zooals dat bij andere bloembollen het geval is. De gladiolus is uog een inter nationaal artikel, dat in zeer veel lan den wordt gekweekt. Daardoor kan men hier te lande den marktprijs niet beheerschen. Toch is er aan de zaak een lichtzij de. Die is, dat de Nederlandscho kwee kers zich met zeer veel energie op de ze nieuwe tak var. teelt hebben gewor pen. Het kan niet uitblijven, of Hol land zal ook in dit opzicht oen over wegenden invloed gaan uitoefenen. Daar zijn reeds teekenen van. In En geland is eenigen tijd geleden een vereeniging tot bevordering van de teelt van gladiolussen opgericht. Daartoe zijn zooveel kweekers toege treden, dat de Nederlanders en de Eugelsche vereeriging feitelijk de la kens uitdeden. De llollandsche kweekers zijn dan ook in een gunstige positie, onidapzij en hun reizigers overal komen. NVan- r die in 't buitenland een nieuwen bol ontdekken, waarin zij voor de toe komst iets zien, dan koopen zij hem meteen. Op de plantenkeuringen te Haar lem van de Vereen, voor Bloembol lencultuur, die thans gelijk wordeu gehouden met de Beurs der vereeni ging verdringt men zich voor de nieuw getoonde gladiolussen. Als een staaltje hoe energiek de kweekers handelen, verhaalde onze zegsman ons, dat twee kweekers, die op de laatste bloemen keu ring '11 nicu- bol, uit het buitenland aange bracht, zagen, dadelijk besloten dezen tbol te bemachtigen. Zij gingen on middellijk naar 't station, reisden naax 't buitenland en den volgenden dag hadden zij alle exemplaren van dezen nieuwen bol iu hun bezit en maakten er eenïge dagen later, te Oegstgeest, mooie prijzen voor. Het lijdt don ook geen twijfel, of Nederland zal ook de gladiolussen- markt beheerschen. Wordt er werkelijk zooveel geld i dit nieuwe artikel verdiend? vroegen we. Ja, dat is zeker. Ik heb gehoord van een kleinen kwéëker, die in ceni- ge jaren tijds mét gladiolussen een ton gouds hoeft verdiend. Hoe verklaart u het feit, dat men zich nu zoo gaat toeleggen op de gla- diolussen? Vraagt het publiek deze bloem in zulk een mate, dat de kwee kers er zulke prijzen voor kunnen betalen? Dat is niet heelemaal duidelijk. Ik voor mij geloof, dat de oorzaak dat de handel in vroege tulpen nogal gedrukt is. Sommige kweekers willen nu deze tulpen vervangen, door late gladiolussen, die oorspron kelijk uit BeJgië afkomstig is de vroege gladiolus komt uit Afrika of men wilde naast de tulpen de gla diolussen voor wisselcultuur uitplan- teu. De handel gaat voornamelijk kralen, dat zijn de kleine bolletjes, die zich aan den ouden bol vormen en die later uitgroeien tol groote bol len. Het kan gebeuren, dat de eige naar den bol behoudt en allec-n de kralen verkoopt De geheele beweging is nog niet te overzien, maar het is nu reeds zoo ver, dat" men in Nederland, w vroeger gladiolussen worden ii voerd uit Amerika, thans naar Ame rika uitvoert. Do Ilollandsche kwee kers brengen daar de gladiolussen goedkooper op do Amcrikuansche markt, dan de Amer.kaansche kwee kers zelf. Verslag der Gemeente-Llclit- fabrleksn. Heden is het jaarverslag der ge- meei.te-liclHfabriekcn over 1911, waaraan we bier het een en ander ontleenen, verschenen. Dit verslag over het negende be- dnjfsjaar vermeldt dat de exploitatie van de afdeeling Gas een gunstig re sultaat heeft opgeleverd. Niet weinig werkten de lage prijs van gaskolen en het ïfc-nemcnd gasdcbicl hiertoe mede. In December 1911 werd hooger peil bereikt dan in 1909, zoodat ge concludeerd kan worden dat het ver lies, door het afscheiden van dcelen var. Haarlem en Schoten ontstaan, geheel werd ingehaald. Te constateeren valt een vermeer dering van het gasverbruik voor spijs bereiding. De indertijd gehouden de- moi-straties hebben daartoe meege werkt. e co^ste gasaflevering aan de ge meente Velscr. had plaats op 22 Au gustus. Werkend met een compressor wordt per uur 450 M3 gas in den gas houder te Velsen gepompt. Het aan tal aansluitingen daar bedroeg tot 31 Dec. 1200, en de verbruikte boeveel heid per dag in dezelfde maand 1350 M3. Orderhandelingen over gaslevering aan Haarlemmermeer en aan ITaar- Icinmerlïede en Spaarnwoude zijn nog loopende. Het totale personeel der gasfabriek, inbegrepen de administratieve afdee ling, bestond op 31 Dec. uit 213 per il en. Bedrijfsoverzicht. Verbruikt werd 27379.416 K G. steen kolen Het gasverbruik bedroeg voor de gewone meters 6100809 M3 (in 1910: 6372077 M3), voor de muntgasmeters 3434616 M3 (in 1010: 3108726 M3), voor da openbare gasverlichting G891S2 M3 (b, 1910: 654.113 M3), voor fabrieksge- bruik 50475 M3 (in 1910: 40493 M3), oor de gemeente Velsen 100980 M3, enz. Het verlies was 473895 M3 tegen :n verlies van 33-4826 M3 in 1910. In totaal werd afgeleverd 11247059 M3 tegen 10818254 M3 in 1910. De grootste gaslevering per etmaal had plaats op 9 Dcc. en bedroeg ■48819 M3; de kleinste op Maandag 5 Juni. Die bedroeg 14956 M3. De ge middelde dagelijksche aflevering was 30814 M3 tegen 29639 M3 in 1910. De gasberging is 30.000 M3, d. i. 61.5 van de maximale etmaal-afle vering. Het aantal gewone gasmeters ver meerderde in 1911 met 259 stuks en bedroeg op 31 Dec. 6483, terwijl het aai.lal muntinetc-rs vermeerderde met 107 en dus kwam op 7263. Het verbruik over muntmeters was 31.36 der nuttig afgeleverde hoe- eelheid gas. Dit percentage was over het vorige jaar 33.33. Er waren 7241 niuntgasverbruikers. De staat van nieuw gelegde en ver var gen hoofdbuizen vermeldt een totale lengte in meters van 14104 M., waarvan 13536 M. geheel nieuw. De avend-drukking op alle leidingen Is op alle versie punten en in de stad gelijk. De totale kanalisatie iiad aan 't einde van het jaar een lengte van 109427,40 M., waarvan 12945 35 AL bui ten de gemeente. De totale inhoud is 2538.8 M3. Het aantal lantaarns der openbare verlichting steeg van 2166 tot 2283, met 2400 branders. Voor particulier erbruik waren op 31 Dcc. in dienst 21 lantaarns. De cokes-productie bedroeg 18.907.377 K.G., gekocht werd >84600 K G. Verkocht werden 9148713 K.G. Aan het loket werden 48418 H.L. cokes verkocht, tegen 35851 II.L. In 1910. Tegen directe betaling werden 11660 H.L. bezorgd, en aan contrac tanten werden 129 444 ILL. geleverd. Totaal dus 189522 H.L., tegen 195720 H.L. ih 1910. De gemiddelde opbrengst per II.L. cokes was 38,- cents, tegen 39.5 cenlj in 1910, en per II.L. parelcokes 41 ets., tegen 43 cents in 1910. In totaal wer- de i 18064 II.L. parelcokes verkócht, tegen 1S807 H.L. in 1910. Geproduceerd werden 1.2GC.G19 K.G, koolleer on verkocht 1.133.704 K.G, waarvoor ontvangen werd 12328.20. Verkocht werd verder 194128 K G. co- kas-gasteer, waarvoor 4597.76 ont- vargen werd. Voor de gaszuivering werd 329723 K.G. ijzeraarde gekocht, waarvan 319300 K.G. afgewerkt aan een Bel gische firma verkocht werd. Klachten van beteekenis over do hoedanigheid van het gas kwamen nrit voor. In de meeste gevallen ble ker. verstopte leidingen, slecht gere gelde branders of andere plaatselijke oorzaken de aanleiding tot klachten. Het aantal In de gemeente ge plaatste gasmotoren verminderde van 48 tot 46, met een totale capa citeit van 221 P.K. Dc fabrieken werden voor 31/2 jaar te Amsterdam bij beurspolis ge assureerd (inbegrepen dc electrische centrale) voor een bedrag van 1.889.600. Exploitatie-overzicht. Na aftrek van rente en afschrij ving blijft een batig saldo van 121.186.95, zoodat bet negende jaar der gemeente-exploitatie evenals het achtste (dat ƒ83.087.02 batig saldo bracht) zeer gunstig is le noemen. De totale Inkomsten der afdeeling Gas over 1911, op de bedrijfsrekening, bedroegen 949.148131/2. De balans sluit in eindcijfer op ƒ3.120.474.93. Aan kolen werd voor de distillatie gebruikt 215-092,21. Voor onderhoud werd in 't geheel betaald 77,617,671.2, waarvan ƒ57.174.21 voor rekening der fabriek komt. Het loale onderhoudscijfcr in 1910 was 99.004 81. In t geheel werd aan arbeids loon betaald 329.958.981/2, tegen 123.300341,2 in 1910. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel ƒ756.320.26 tegen ƒ740.693.24 in 1910. Van de totale gasproductie, ten be drage van 11.245.759 M3, werd 10.7i-2.689 M3 verantwoord. Uit do berekening van den kosten- den prijs van het gas blijkt, dat per 1000 M3 de uitgaven ƒ0.023 en de ontvangsten ƒ3.734 hooger waren don in 1910, zoodat de kostende prijs 3.711 minder is dan iu dal jaar. Per 1000 M3 bedragen de ïabricago- kosten van liet steenkokngas tot in den gashouder 41.25 en van het co- kesgas 3G.98, tegen resp. 45.424 en ƒ31.283 in 1910. De afdeclina Eleclriciteit. 't Is voor het laatst dat een gecom bineerd verslag der afdeelingen gas en electriciteit wordt uitgebracht Ia 1912 zullen zij geheel gescheiden zijn. Jn het laatste gecombineerde be- drijfsjaar werd een zuivere winst vau pl.m. 21000 gemaakt. Niet alleen is dat te danken oan de toeneming van het electriciteits- gebruik, maar ook aan de voortdu rende zorg van den leidenden inge nieur voor een zuinig bedrijf en goed koops stoomproductie. Gew c-zen wordt op de voorgenomen uitbreiding der cer.traie, in verband met stroom- levering aan dc Noord-Zuidholland- scne Tramweg Mij. De nieuwe cen trale werd in 1911 gebouwd. Ver schillende uitbreidingswerken kwa men in 1911 tot stand. Op 31 Dec. 1911 was het aantal vast op het net aangesloten installa ties 605 (411 in 1910), met een totale aansluitwaardo van '1818.343 KAV. (1311.591 in 1910) waarvan 1077749 voor licht 740.594 voor kracht. De aansluitwaarde der openbare electrische verlichting bleef onveran derd 34.980 KAV. De aansluitwaarde der gasfabriek vermeerderde tot 242.005 K.G. In het geheel waren op 31 Dcc. aangesloten 1144-584 KAV. voor licht eu 950.744 KAV, voor kracht (totaal 2095.328 KAV.). Het stroomverbruik der geïnstal leerde lampen komt overeen met dat van 20810 (14296 in 1910) gloeilampen vau 16 kaarsen. De aangesloten mo toren kunnen een vermogen van 1056 P.K. ontwikkelen. De totale kabellengte bedroeg 11GG15 M. In totaal werd in verschil lende straten 5814 M. nieuw gelegd. De grootste hoeveelheid electriciteit, die it. een etmaal werd afgeleverd, bedroeg 6975 KAV.U., en de kleinsto 706 K.W.U. De gemiddelde opbrengst per KAV. U. was ƒ0.109. liet totaal ƒ132261.671 De bedrijfsrekening der afd. Elec- tricHeit vermeldt ƒ141455.09 aan in komsten, en een batig saldo van ƒ21628.55 1/2. Het eindcijfer der balans ia ƒ905162.37. BESTELDIENST. De onderneming „Cito", die te An* sterdam met veel succes ten behoev# van Amsterdam's ingezetenen werk zaam is, zal hier ter stede een zelfdf

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 1