HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1912 Buitenlandse^ Overzicht ggoorlog tusschsn Italië eu Turkije Betreffende de in omlopp zijnde ge ruchten aangaande vredesonderhan delingen. die op Zwitsersch grondge bied zouden aangeknoopt zijn, schrijft de Itomeinsche Temp s-correspon- dent: In bevoegde kringen spreekt men deze geruchten natuurlijk tegen —de waarheid evenwel schijnt als volgt te zijn: In de laatste maanden zijn ver trouwensmannen van beide partijen herhaaldelijk met elkaar in contact geweest, maar steeds te vergeefs, daar elke toenadering afsprong op de onoverkomelijke souvereiniteitsquaes tie. Voor den val van Said pasja kwam een Venetiaansch industrieel, Volpi, te Konstantinopel met een pas, hem verschaft door een der Balkan- stalen en bood den vrede aan op voorwaarden zooals die zijn neerge legd in het Italiaansche antwoord aan de mogendheden: maar ook dit maal kwam niets tot stand om de zelfde reden. Een paar weken geleden hadden do oud-ministers Butolini en Fuslnato, die het volle vertrouwen genieten van den Italiaanschen premier Giolitti, een ontmoeting in Zwitserland met twee Turken, door Said pasja gezon den- Maar ook thans kwam men niet tot een beslissing, daar de Turken, hoe dan ook, de èouvereiniteit over Lybië wenschten te behouden. Toen dé crisis in Turkije uitbrak, trokken beide hoeren zich terug. Zij schijnen thans vervangen te ziir door twee vertrouwensmannen van de tegenwoordige regeerins?de Italiaansche gedelegeerden zijn de zelfde gebleven. Maar ook thans zal men niet verder komen, indien de Italiaansche eisch betreffende de souvereiniteit niet wordt ingewilligd Is deze teere quaestie eenmaal opge lost dan rest nog het probleem van de door Italië bezette eilanden in de Aegeïsche Zee, wier rechtstoestand Italië schijnt te willen regelen in overleg met Europa. Summa summarum is de algcmec- nc indruk in op de hoogte zijnde krin gen tc Rome, dat de vrede nog niet zoo dadelijk zal gesloten worden, me de ook in verhand met den binnen-1 landschcn toestand van Turkije. Veel eer denkt de Italiaansche regoering aan nieuwe krijgsoperaties dan aari het sluiten van vrede. De Italianen hebben het Turksch- Arabische leger bij Derna tien dagen lang met zware kanonnen beschoten. Daarbij werden slechts drie vrouwen buiten de versterkte legerplaats ge dood. Woensdag hebben de Turken met 9 c.M. veldkanonnen van Timis Vet uit, dat 4 K.M. ten Westen van j Derna ligt, de stad gebombardeerd. De Italianen moesten de barakken ontruimen. De toestand in Derna en omgeving wordt door den correspondent voor dc Italianen onhoudbaar genoemd. oit Tripolis wordt geseind: Eer. duizendtal Arabieren vielen Z.mzotr aan, maar werden terugge worpen. Er zijn 200 dooden en ge wonden. De Italianen hadden 3 ge wonden. Se crisis in Tnrküe. De toestand blijft ernstig, van eeni-1 ge verbetering is nog geen sprake, i Zeki pasja, comrimandunt van Ues- ltoeb, nam zijn ontslag, aangezien dc regeering weigerde actief op te tre den tegen de Albaneesche opstande lingen. (Dit weigeren is wel een be wijs van onmacht Er hebben verschillende aanslagen plaats. Drie hommen ontploften bij het voorbijrijden van een trein te Ku- prulu. nr zijn talrijke gekwetsten. Volgens berichten uit Bulgaarsche brei, zijn bij de ontploffing der bom men te Kotsjana slechts tien perso pen om het leven gekomen. Benige oigjiiLlikken na de ontploffing, wer den de Bulgaren aangevallen door Muzelmannen, waarbij 120 personen gcfloorï en meer dan 200 gewond wer den. De exsreh heeft een protest inge diend bij den minister van justitie, die in antwoord daarop mededeelde, dat besloten was tot uitzending van een commissie, lot welke ook een Bul gaar zal behooren. De Bulgaarsche gezant heeft zich eveneens bij de Turkscho regecring over nrl gebeurde beklaagd. Tusscheu Turkije cn Montenegro Dit officiëele bron wordt, gemold, dat de Turksche gezant zich onvol daan verkfaarde over het antwoord de, dat hij, daar hem do verlangde voldoening niet was gegeven, heden Cettinje zal verluien. De Turksche minister van Oorlog Is van plan twee divisies te Uskub te mobiiiseeren en deze naar de Monte- negriinsche grens tc zenden. Mén verneemt uit Saloniki. dat groote afdeelingen Montenegrijnen over de Turksche grens getrokken zijn, maar door de Turksche troepen bij Mojkovac worden staande gehou den. Men beweert, dat het Turksch-Mon- te.iegrijnsche incident door het Haagsche scheidsgerecht opgelost «lijnt je worden. in firianciëele kringen te Berlijn gelooft men, dat de twist tusschen Montenegro en Turkije aanleiding zal kunnen geven tot een spoedig einde van den Turkecb-Italiaanschen oor log. Frankrijk en Rusland. Op het oogenblik, dat de Fransche premier Poincaré aan boord ging van de „Condé", ontving hij een tele gram van het bestuur van de demo cratische republikeinsche partij in Frankrijk van dezen inhoud: Bij uw vertrek naar Rusland, waar heen de behartiging der hoogste be langen van het Fransche vaderland en van de republiek u roept, voelt de democratische republikeinsche partij, de uwe, die u rekent onder haar meest geliefde en invloedrijkste leiders, zich gedrongen, u opnieuw de verzeke ring te geven van haar eerbiedig ver trouwen. Haar beste wenschen ver gezellen ti. Moge u volkomen slagen bij de onderhandelingen, die ge gaat voeren tot nauwere tochaling van de banden, welke ons verbinden met de bevriende natie; wij verheugen ons over het toenemend aanzien, dat een e i ander u zal brengen in ons land, dat reeds zoo geheel en al met u en we regeering overeenstemt. De Temps schrijft over de reis van minister Poincaré, dat deze een bijzonder militair belong zal hebben, r Frankrijk door het besluit van Rusland om zijn Oostzee-vloot weer aan te bouwen, nieuwe regelin gen in dit opzicht moet treffen en daar Rusland opheldering verlangt over verschillende maatregelen, in den jongsten tijd in Frankrijk geno- nomen. En dan vervolgt het blad cn dal is van betoekenis, nu in ver schillende buitenlandsche bladen de houding van Rusland is toegeschre ven aan nieuwe financiëele behoef ten van dit rijk. Een mededeeling van het Russische ministerie van finan- In is hekend geworden, zeggend, dot bij de komende besprekingen van een leening geen sprake zal zijn. Het staat echter duiten twijfel, dat Poïn- carre en lvokoftsow. die beiden specia liteiten op financieel gebied zijn, de gelegenheid niet ongebruikt zullen laten, voor heden en toekomst de eco nomische betrekkingen tusschen Rus land en Frankrijk na te gaan. In Rusland zijn twaalf milliarden Fransch geld belegd en onze mede burgers hebben deze belegging niet te betreuren. Het Russische rijk zal vrceg of laat- zich genoopt zien, weder eei. beroep te doen op het crediet, hetzij voor de voltooiing zijner mili- taire uitrustingen, hetzij voor de ont wikkeling zijner hulpbronnen. Dat dit beroep, als het noodlg wordt, zich tot Frankrijk moet richten, kan niet verwonderen. Geldmarkt en politiek werken samen, Nieuwe onrust In China. De ontevredenheid over de uitkom sten van de omwenteling, die zich in Noord-China hoofdzakelijk op poli- j tick gebied openbaart, wordt naar uit Hongkong aan de N e w-Y ork H e- r a 1 d wordt bericht, ook in het Zui den waargenomen. De toestand in de dichtbevolkte provinciën Kwantoeng en Kwangsiis hoogst ernstig. De regoering schijnt al hare krachten op Kanton te con- ce- treeren met het gevolg, dat ten platten lande groote onrust heerscht. Langs de rivieren hebben de roo- vers vrij spel, maar ook in het bin- nerland is plundering aan de orde var. den dag. Het bestuur van Hongkong zond troepen op de grens van hot Kowloen- gefcied om liet binnendringen van roovers te beletten. Zelfs te Kanton, waar het bestuur kan steunen op 50.000 man troepen, is hot nog zeer onrustig. Er wordt heel wal gesproken van cene contra-revolutie en van de zoo- geraamde rebellen worden er dage lijks twintig tot dertig ter dood ge bracht. Groote ontevredenheid is er in die 1 streken gewekt, nu weer begonnen is met het innen van belastingen. Dan heerscht er stilstand in verschillende bedrijven, terwijl de oogst op 'vele plaatsen door overstroomingen werd vernield. Alle factoren, die den be richtgever van genoemd blad de toe komst donker doen inzien. Alltrlsi. HET ENGELSCHE KABINET. De Londensche bladen brengen het bericht, dat er verschillende verande ringen in het Engelsche ministerie tc wachten zijn. Dc lord-president van den Geheimen Raad. burggraaf Mor- ley. 7ou om gezondheidsredenen af treden en opgevolgd worden door Crewe, den secretaris voor Indiè. Dc postmeester-generaal Samuel, zou verder de plaats van den chef secretaris voor Ierland, Bïrrell, in nemen, die tot pair benoemd zal worden. Eveneens beweren genoemde bladen, dat dc master of Elibank, zal aftreden on vermoedelijk in de plaats van Gladstone tot gouverneur- generaal van Zuid-Afrika benoemd zal worden. RUSLAND EN JAPAN IN MANT- SJOERIJIi. Naar uit Petersburg gemeld wordt, zouden do vertegenwoordigers van Rusland en Japan te Peking bij de Chineesche regeering protest hebben aongeteekend legen de concessies, die do rcgeeriiig kort geleden aan Ameri kanen en Belgen verleend had. Zij verklaarden categorisch, dat China in Mantsjoerije slechts concessies mag verleenen aan mogendheden, die in dal land speciaal geïnteresseerd zijn. UIT MAROKKO. Volgens berichten uit inlandschc bron zal de Sultan Moulay Hafid over een paar weken dc Rhamadanfeoslen te Tanger gaan vieren om daarna naar Mekka te vertrekken. DE STRIJD OM DIÏ PRESIDENTS VERKIEZING IN DE VEREEXIUbE STATEN. In de rede, die dr. Woodrow Wilson hield, ter aanvaarding van de Candida tuur voor het president- 'p. trok hij te velde legen specia le voorrechten en particulieren in- loed, onverschillig in welken vorm. )e zaken van het algemeen, zei hij, vei'doii te veel afhankelijk gemaakt 'an liet particulier initiatief. 11 !j kenschetste het republikeinsche tarief als een „stelsel van particulie re gunsten", bepleitte een herziening laarvar „in nederwaartsche rich ting", waarbij vooral de aandacht it worden geschonken aan de hoogc kosten der levensmiddelen, die, volgens hem, veroorzaakt werden doar particuliere overeenkomsten on der de producenten onderling. 4\at de arbcidsquacstie betreft, be pleitte hij vriendschappelijke be slechting jn den geest van algemeen deelhebben.-cliap; hij wees verder op de noodzakelijkheid van vermeerde- ring dor faeciliteiteu op het gebied i van het vervoerwezen, en van verhef-1 fing der liajldelsmarine, waardoor Amerika in staat zou worden gestold de plaats in den internationalen ban-1 del in te nemen die het land toe kwam. Deo aanleg van het Panama-kanaal noemde hij een welsprekend bewijs van Amerika's herwaakle belangstel ling i.i den internationalen handel. Roosevelt werd door zijn conventie te Chicago tot candidaat voor het pre sidentschap benoemd. Er hadden bui tengewone enthousiaste tooneelen plaats. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin hoopt Woensdag 14 Augustus des middags om 2 uur een bezoek te brengen aan de Landbouw tentoonstelling te Zutfen. M UZIEKCON COURS. Gisteren werd te Apeldoorn een con cours voor harmonie- en fanfarecorp sen gegeven, waar II. M. de Koningin en Z. K. 11 de Prins een bezoek brach ten van een half uur. De Koningin on derhield zich o. m. met den heer Ui- lick, die zestig jaar lid van de „Har monie" is geweest. Te half vijf steeg de luchtreiziger Potiuin met zijn ballon op, daalde reeds een half uur later, om eon drei gend onweer te ontgaan. VERJAARDAG KONINGIN MOEDER. Te Soestdijk werd de verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder gister, Woensdag, vanwege de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer „Soest Vooruil" gevierd met vliegerwedstrijden en bloemen corso op versierde rijwielen, étalage- wedstrijd en een muziekuitvoering, terwijl 's avonds een algemeene Illu minatie plaats had. Met toestemming vau dc Koriingin-Moeder werd om drie uur vóór 11. M. ten paleizc Soestdijk gedefileerd door de deelnemers aan 't bloemencorso. EEN HULDE AAN DE KONINGIN Woensdag werd aan de Koningin oen aardige huldebetuiging gebracht door de jongens uit het kamp van Volksweerbaarheid te Harderwijk Op hun rijwiel uit Harderwijk geko men. trokken zij te voet over de cour langs het bordes van het Koninklijk Ipaleis Hét Loo, waar Hare Majesteit sticII vertoonde. De Koninklijke familie werd door de jougelui onder het voorbijtrekken met luide hoerah's begroet. Daarna •erd liet Wilhelmus gezongen en werden de jongens onthaald aan ta fels, Oio daarvoor op de cour waren opgesteld. Po Prins en Prinses Juliana bewo- <gè'n zich gjoruiriieh tijd tc midden dor1 jongelui. ONDERSCHEIDING. Tot officier in de orde van het Le gioen van Eer zijn benoemd jhr. Do Rovere van Breugel, referendaris aan het departement van Buitenlandsche Zaken .te 's-Gravenhage en dr. H. P. Wijsman, buitengewoon hooglaaraar te Utrecht. DE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT. De heer mr. J. C. Graaf van Rand- ..ijck, referendaris ter gemeente secretarie te 's-Gravenhage, is be noemd tot burgemeester van Amers foort. 1 r E R11ALTN OSO E F E N ING EN. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Oorlog, de miliciens (Ier lichting van 1905 van het wapen der infanterie niet voor de derde maal voor herhalingsoefeningen in werke- lijkou dienst te roepen, zoodat het dit jaar de laatste maal zal zijn, dat die lichting vóóx overgang naar de landweer onder de wapenen komt. CONGRES TEGEN BIER- ALC.OHOLISME. lil de Voortgezette vergadering te Roermond behandelde de lieer B. J. J. IIuibers, arts tc Maastricht, het bier- alcoholisme en de hygiëne. Bier, in groote hoeveelheden geno men, schaadt het menschelijk li chaam. De vraag, of men bier kan rekenen onder dc voedende stoffen, werd •preker ontkennend beantwoord. Een voedingsmiddel behoort geen al cohol tc bezittengeregeld zonde! nadeel kunnen genomen worden. Als voedingsstof dient de alcohol beslist niet. Als versterkingsmiddel is het gebruik van bier evenmin aan" te be velen. Het bier behoort slechts tot do genotmiddelen. Het dagelijksch ge bruik van een paar liters bier is een zeer gevaarlijke gewoonte, en deze hoeveelheid is geenszins een matige hoeveelheid te noemen. Het geregeld drinken van bier ver oorzaakt ziekelijke veranderingen in de organen van het menschelijk lichaam het heeft zelfs z<v> «likwhls stompzinnigheid ten gevolge ook verschillende hartziekten zijn er liet gevolg van. Vervolgens blijft spreker ge ruimen tijd stilstaan bij do ziekten, wolkohet monscheüjk hart van bierdrinkers aantasten. Die aantasting gaat lang zaam. Een schijnbaar gewone krachtige man wordt getroffen door een hart verlamming, die- den dood ten gevol ge heeft. Ook de nieren en lever worden uun- gvuauii. Evenals voor de andere al coholhoudende dranken gelui voor het bior, dat de werking aanzienlij k langer duurt aan ue meeste gebrui- kers wel meënen. Dooi voorbeolueu i uit do practijk weid dit door sprekei duidelijk aangetoond. Een geregeld matig gebruik van j bar kan drankzuent doen ontstaan. De invloeden, welke daartoe leiden, worden met den dag grootër. De voornaamste hiervan zijn hei gewoon i raken aan de dosis en het verlangen siaur het gif. Ten slotte bètoogue ue spreker, dat de invloed van bier zich bij kinderen in sterkere mate open baart dan bij volwassenen. Kapelaan Van de Venae uit Roer mond sprak over bieralcohol en gods dienst. Het bieralcoholisnie doodt in veto Limburgers de liefde tot den godsdienst, want iedere hartstocht wreekt zich ap den inensch, Dc tweede congresdag werd bijge- woond door Minister Regout (Justi tie). De voorzitter lieette Minister Re gout welkom en wees op de banden, die. hem aan Limburg binden. Minister Regout zei gaarne deze vergadering bij te wonen. De drank bestrijding behoort, niet tot zijn De partement, toch acht hij deze een middel ter bestrijding der criminali teit. Gisternamiddag hébben de congres sisten een uitstapje gemaakt naar Vlodorp, waar burgemees:er Peetere uit Bergen (L.j over Verkiezin Bier gesproken heeft. I>e oorzaak van bierverkiezingen ligt, volgens spreker in de omkoopbaarheid van den rnensch. Iemand die een vertegen woordigend lichaam wil binnengaan met behulp van bierkrachten ruist allo verantwoordelijkheidsgevoel en gevoel van eigen waardigheid. Ook op sociaal en politiek göbied dient de corruptie geweerd te worden. Een biercandidaal haalt zichzelf omlaag, liet vergoelijken van die verkiezings praktijken is zoo mogelijk nog erger dan de kwaal zelve. Men leere den kiezer, welk een recht bet is, kiesrecht te bezitten. Dat wordt niet ingezien. Het gebrek aan verantwoordelijkheid gevoel en besef van eigenwaarde moet worden weggenomen bij deze candi- daten. De kiezer moet ontwikkeld. Er moet karakter worden gekweekt. Dan beseffen zij het beleedigendc der bier- actie. Sluiten van drankgelcgenheden op verkiezingsdagen en beperking van verloven helpen iels, maar niet voldoende. Dit zou door wet cn ver ordening moeten geschieden, als kracht van argumenten niet meer gelden Jhr. Ruys wijst er op, dat overal en altijd de katholieke partij bij bier- verkiezingen de biermacht tegenover zich heeft. GRIEVEN VAN HUISEIGENAREN. In de jongste vergadering van het Centraal comité van den Nederland- schen bond von vereenigingen van huiseigenaren is op voorstel van de vereenigingen te I-eidon cn 's-Graven hage, iri aansluiting met liet voorstel van Rotterdam, besloten, dat het bomlsbestuur maatregelen zou nemen tot het houden to 's-Gravenhage in het laatst van de maand September of October a.s. van een groote open bare protestvergadering en regee- ringspersonen en Kamerleden uit te noodigen tot het bijwonen dezer ver gadering, waarop dan door sprekers de grieven tegen de Woningwet cn de oorzaken er van helder voorgesteld kunnen worden, zouiiat deze meerbe kend reken buiten de huiseigenaars-1 k ringen. DRANKHUIZEN IN HET ZUIDEN. Naar aanleiding van het te Roer mond aangevangen anti-Biercongres en het petitionnement uit Noord-Bra bant. schrijft de „Nieuwe Tilb. Ct.": „In Limburg is het erg maar in onze eigen provincie is men dapper in dc- weer om Limburg nabij te stre ven. Er zijn hier ook al 414-4 bierhui zen zoowat een drankhuis op de S3 inwoners. In een enkele gemeente (Putte) zelfs een op dc 21. Daarom hebben de Bossche en Bre- dasche Katholieke drankwe-orvereeni- girigen ook een aclres aan den Minis ter gericht en dat ter teekening aan leden en vrienden voorgehouden. Bij dat adres is een statistiek, ge voegd over de drankhuizen in de pro vincie Noord-Brabant. Daarin kan men lezen hoeveel drankhuizen in iedere gemeente aanwezig waren ap 31 December 1910 en op hoeveel in woners een drankhuis werd gevon den. KAZERNEBRAXD TE ZUTPHEN. Nader meldde men Woensdagmid dag aangaande Jen kazernebrand Men is bezig dc kazerne geheet te ontruimen; veel meubels, stroozak- ken en dekens zijn verbrand. In de kazerne waren SÜ man, die nu in de kazerne, liet burgerweeshuis en een magazijn ondergebracht zijn. Men denkt, dat de commandant uit Nij.negen, die hier is, zal besluiten die 80 man naar Nijmegen over te brengen, waar de nieuwe kazerne reeds zoover gereed is. Anders waren ze toch 15 September daarheen ge gaan. POLITIE TE DELFT. Benoemd is tot hoofdinspecteur van politie te Delft de heer D Sepp, in specteur van politie te Alkmaar. Onze lachhoek OP 'N KRANSJE. Kom, Juffrouw Meur, neemt u er nog eentje, ze staan er voor. Dank u, ik zal niet meer gebrui ken. Wal? Bedanken, na twee koek jes? Neem een voorbeeld aan juffrouw Mulder, die hoeft er al elf gegeten! FATALE DUBBELZINNIGHEID. Vrouw (vleiend Zeg mannetje zou je mij voor honderdduizend gul den willen missen! Man. Wat?... Voor niets zou ik je willen missen! WOORDELIJK. De baron heeft een voetval ge daan voor de dochter van den nota- s. Ja, zijn schulden richtten hen» ten gronde. GEVAARLIJKE WENSCH. Mevrouw (die vleesch gekocht heeft, tot den slager). Ach mag ik u ver zoeken, kan ik de heenen niet dade lijk kapot gehakt krijgen? Slager (tot den op den achtergrond bezig zijnde bediende). Jan, hak mevrouw de bcenen eens kapot. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon bes!. Is mr. J. C. graaf van Randwljck benoemd tot burgem. der gem. Amersfoort. Is jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, te Leiden, benoemd tot voorzen J. J. Slis, le Middelharnis, tot plaatsv. voorz. van liet college voor de vis- scherijen. Is met in. van 1 Sept. 1912, benoemd tot leeraar R. H. B. S te Hoorn, F. H. Holzinüller, thans tijd. id. Is voor het tijdvak van 1 Sept. 1512 m. 31 Augustus 1913, benoemd tot leeraar R. H. B. S. te Gouda, S. van Heyningen, tijd. id. Is bepaald, dat liet bij konink. besl. van 8 J uli aan C. L. Leersnijder ver leende eervol ontslag als sluïsmees- ter aan de Willcmsluizen op het Noord-Hol I. Kanaal te Amsterdam, geacht zal worden te zijn verleend op zijn daartoe gedaan verzoek. Bij res. v. <L Min. van Kol. zijn A. L. Piatt. C. L. van der Plas G A. Brunet de Rochebrune en P M. Hooy- kaas ter beach, gest. v. d. G.-G. van Ned.-Indië, ten einde te worden aan gesteld tot adm. umbt. voor dc Bui tenbezittingen. NEDERI- ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. (Twc ede dag). Na den geheelen voormiddag in huishoudelijke zitting vergaderd te hebben, wen! de vergadering gister middag door den voorzitter Th. Lan- cée heropend. De voorzitter heette in deze bijeen komst welkom den hoer J. van der Molen Tzn., wethouder van onder wijs te Rotterdam. Daarna deelde de voorzitter mede, dat in de huishoudelijke vergadering lot honoraire leden benoemd waren ue heereri J. B. Verhey, lid van de Tweede Kamer, '1'. Huisman te Neede en II. Kroes te Wyhe. In dezelfde huishoudelijke zitting werd dus deelde de voorzitter o. m. verder mede goedgekeurd het voor ste! van het hoofdbestuur, om de con tributie aan de algemeene kas als volgt te bepalen ..De contributie be draagt voor ieder ufdeelingslid 1, verhoogd niet een zesde pCt. van het jaarlijkse!» inkomen (pensioengrond slag, tot eon maximum van f 2400 In aansluiting hiermede werd ook goedgekeurd de door het hoofdbe stuur ingediende begrooting. Aan de orde waren hierop de voor stellen betrekkelijk de Openbare School. Haarlem diende het volgende voor stel in „Het N. O. G. trede krachtig op voor dc openbare school en bevordere voor dat doel eene concentratie van de linksché partijen". Toelichting „Het lijdt geen twijfel, of de belangen van het onderwijs worden door de huidige regoering niet bevorderd op oen manier, zooals die voor ons, openbare onderwijzers, gewenscht is. Wij hebben hier meer Tan Kunst eu Kunstenaar» XLVI. Du Futuristen in Holland. Eerst Waren ze voor Rotterdam aangekon digd en zou de Rottcrdamscho kunst kring het eerste snufje voor ons, pol derdijk-wandelaars uit Kikkerland, uit Parijs importeeren. Toen verluid de het dat de Amsterdanische ver- ecnigmg St. Lucas deze waardevolle attractie voor hare tentoonstelling zich verzekerd had. Tot, ineens, de blijde inkomste in de Residentie werd aangekondigd en de kunstzalen Bie sing op den Hoogen Wal (naast de koninklijke stallen) ais herbergzaam oord door den manager dezer cultuur- Vernieuwers werden uitgekozen. 't Schijnt dat de aanwezigheid van Scheveningen en de gelijktijdigheid mot het drukste deel van het badsei zoen daaraan niet vreemd waren. Een internationale hervorming eischt internationale belangstelling en door den manager wordt ook vreemd geld gaarne gewisseld. De Futuristen zijn ze zeggen het zelf de kunstenaars van de toe komst. Met hen vangt een nieuwo aera in het leven der kunst aan. Mu sea en bibliotheken zijn waardelooze mestvaalten en wat tot heden gedacht gedicht, geschilderd en geschreven werd is geknoei en gewauwel geweest van lieden die het Leven, (met een hoofdletter) niet gesnapt hébben en het als bloode photograph en hebben nagemaakt en nageprutst. Dat is al les niet meer voor dezen tijd. Nu. ter wijl alles beweging, onrust, angst, vlugheid en kracht is (de futuristen zeggen het) is het onzin te schilderen wat in rust daar staat. Schoonheid is alleen in de beweging, in het koort sige en gejaagde, in zweepslag en vuiststoot. Het schilderen van een wezen in rust, van een naakt, zal ge durende tien jaar verboden worden. De heeren deinzen voor radicale mid delen niet terug, zooals u ziet en aan overgroote bescheidenheid lijden zij allerminst. Zij hebben de wereld met eenige manifesten bekogeld, zij heb ben een futuristemboweging georga niseerd met eigen futuristische tijd schriften, en een nanmlooze vennoot schap ter bevordering der moderne kunst in het leven geroepen. Het is deze Gesellschaft m. b. H. die te Ber lijn gevestigd is, waarvan do Haag sche tentoonstelling uitgaat. De künstlerischo Leitung staat bij het tijdschrift „Der Sturm" en de redac teur daarvan, meneer Herwarth Wal den is tevens de mee-reizende orga nisator en hij is het die hedenmiddag met een korte rede (die ik helaas niet kon afwachten) de tentoonstelling opende. Eerlijk bekend, was mijne nieuwsgierigheid naar 's heeren W.il- den's speech niet groot. In zijn.tijd- schrift wordt do argelooze lezer en aanstaande bewonderaar der werken zijner vrienden al op zooveel liefe lijks onthaald, dat ik mij gemakke lijk meende te kunnen voorstellen, wat deze langharige kunstenaar met zijn uiterlijk dat mij een nacht met Professor Meschogge uit de Berliner Winzerstube in herinnering bracht, te horde zou kunnen brengen. Het is de aangeboren goedaardig- 1 heid van ons ras, dat zoovele brave en fatsoenlijke monschen vanmiddag zich Uiten beieeren door dezen ge- wieksten sinjeur, die aan de deur op de entree-kwartjes lette en tege lijk voor ons, achterblijvers, zijn in nigste verachting zal gereserveerd hebben. Want er werd nog al eens ge lachen, hier en daar. Een zekere lieer Dublin zegt in Walden's tijdschrift o.a.; „Der Zu- schauer hat vor dem Bild in jeder Ilinsicht das Maul zu halten" wat hem echter niet belet over dc schilde rijen zijner goden Boccioni, Carra, Russolo etc., kolommen vol te leute ren Hij heeft de wijsheid in pacllt en de bezoeker moet het zich als een genade aanrekenen bij deze kunst werken te worden toegelaten. Zijn be taalde twee kwartjes entree oefenen op dc genade geen invloed uit. De schilderijen zelf. Laten wij dos heeren Döblin's advies volgen en „Maul halten". Althansop een uitvoerige bespreking dezer negen tien werken ga ik niet in. Ik wil ze graag nog eens terug zien, en nog eens. en eerst dan voor mezelf ver- oordcelen. Mijn impressies van van middag zijn van een mijzelf irrilee renden aard. Effect geven ze inder daad, er zijn er bij die duizelig ma ken en er zijn er die zelfs waardee ring voor het bedenksel niet buiten sluiten. Maar d&t is het wel zeer sterk: bedenksel, zooals hun ganscho gedoe, van lien die zoozeer tegen het akademische gekant zijn, be denksel en getheoretiseer is. Wat bij deze verschijning het eerst van noode is: bezonnen beschouwing en nuchterheid. Het is "werkelijk wan hopig vele goedwillenden zich over deze puzzle het hoofd ie zien bre ken. Natuurlijk ze vinden het mal cn dwaais en belachelijk, dat iemand schilderen wil op één doek nl wat er aan sensaties ondergaan wordt door iemand, die in een omnibus zit en te vens die van iemand, die, buiten den omnibus, op straat loopt Of dat ie mand gaat schilderen een Jufrouw, die voor een open venster staat, hu daarnevens al wat ze kan zu?n, zoo ze zich naar links, naar rechts, naar bui ter, of naar achteren, dus uuar bin nen, wendt. Maar, vragen ze zich angstig af, stonden wij tiei* jaar geleden niet even vreemd tegenover Van Gogh's werk ?*En hebben wij niet door (Jen tijd geleerd, dat werk zoodanig te ap- preciceren, dat het nu zelfs bijna ach terlijk lijkt, daar niet bij te kunnen. En dat lijkt den lieden hel ergst mo gelijke niet bij te wezen en misschien een gelegenheid te laten loopen, uni nu eens van een „vroegtijdig inzicht" blijk te geven. Wanhopige verwarring die de pose aan alle kanten nog ver sterkt. Want diegenen overzien het groote en den kern rakende verschil hij Van Gogh een noodwendigheid in den man-zelf, in den abnormalen, te gelijk genialen eenling, wiens geniali teit wel laat erkend werd, docli wiens vurigste bewonderaars nooit zullen verwachten, dat zijn arbeidswijze school maken zal, anders dan in ab surde navolgingbij de futuristen een uitgedacht systeem, uitgedacht en gepropageerd niet alle middelen der moderne reclame, door een rijk man, die de macht en de middelen be zit over zich en lien, die zijn volgers zijn, te doen spreken. Van Gogli heeft zijn leven andere moeien uitleven en het is zijn werk geweest, dat hem, posthuuni. erkenning gebracht heeft, niet zonder hulp van hen wel is waar, die hem eerder dan anderen begre pen, doch zonder dc zelfvoldane recla me en de waanzinnige zelfverheerlij king, die van dezbcotgenooten de attributen zijn. De futuristen zijn een symptoom van een tijd, die rijk is aan phrasen en arm aan eerbied voor het moeizaam verkregene. Een tijd van brooddron kenheid en verwarring der geesten! Waar de Wedekind'sche Baron von Keith, die het midden hield tusschen een philosoof en een paardendief, de praclitmensch is I Waur het dilettant isme in leven ci kunst het hoogste woord voert en begaafde kunstenaars hus ziel verkoopen en koorddansers worden. In de mondaine centra mogen zij de hun toekomende successen behalen, 't Wil mij voorkomen, dat er ten on zent voor hen nog geen plaats is Wat nog niet is kan komen echter en het internationalism© zal ook clen polder bewoner met zijn harden kop niet on gemoeid loten. 5 Aug. 1912. J. H DE ROIS.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 5