Mariênpoelstraat 4. 's Maandags for ceerden zo de buitendeur en ont vreemdden eenig keukengereedschap. Den volgenden dag beproefden ze blijkbaar hun geluk nogmaals door ecu afgesloten vertrek binnen te drin gen. Ook hier vonden zo weinig van waarde. Daar ze gestolen voorwerpen verkochten, kwam de politie de jon gens op het spoor, en hield hen te Oegstgeest aan. BRANDEN. Te Kimswerd bij Harlingen brand de de groote boerderij, bewoond door J. Goinga, totaal af. Van het huis raad kon slechts een klein gedeelte worden gered, daar in een half uur tijds de plaats tot aan den grond af brandde. Daar ageen hulp kon wor den geboden, kwam mode een stier in de vlammen om. Als vermoedelijke oorzaak wordt genoemd hoolbroeL De schade wordt door verzekering gedekt. Stadsnieuws DE KERMIS VAN 1912. DE FAMILIE LE1IMANN. De schouwburgtent aan de Nassau- laan was gisterenavond wederom goed bezet bij do voorstelling van „De Familë Lehmann". Louis de Vries, Hermann Schwab, Cl». Gilhuys, en de dames Esther de Boer—Van Rijk en Tilly Lus. oogst ten vee) bijval, liet drama maakte veel indruk op de toehoorders. SCHOUWBURG JANSSTRAAT. Benjamine, la petite choco la t i r e, dat Woensdagavond door do Rotterdammers in den Schouw burg gegeven werd. is een Fransch stuk en draagt er de kenmerken van. In het eerste bedrijf komen zoo van die opmerkingen voor. waarvan men niet zeggen kan dot ze schuin, maar evenmin dat ze recht zijn en in hot laatste is de dialoog soms niet zeer eerbiedig. Maar na dit voorbehoud mag ge zegd worden, dat het een bijzonder vermakelijk stuk is, die historie van een miilionairsdochtertjo, dat op een avond door banddefect van haar auto in een afgelegen landhuisje terecht komt en van dat oogenblik af den eigenaar Paul Norinancl.uls het ware achtervolgt, omdat, hij de eenige is, die haar, het bedorven kind, rle waar heid zeggen durft. Het geval eindigt, na vele wederwaardighedenmet hun huwelijk. Elsa Mauhs speelt er de titelrol in en deed dat alleraardigst, zulke rol len móesten voor haar gemaakt wor den, wanneer ze niet al bestonden. Maar gezegd mag worden, dat haar partner, Paul Normand, ook aan haar rol relief kan geven, wanneer li ij een goed acteur is. De heer Van der Lugt Melsert gaf den bescheiden, vriendclijken, ietwat verlegen ambtenaar, die alleen tot krasse verklaringen komt wanneer het niét andere meer kan, bijzonder goed te zien. Het was zeker niet min der aan den speler, dan aan de rol te danken, dat wanneer Paul Nórmand op de planken stond, de schaterlach niet uit de zaal week. Morrien gaf ons den talentloozen, rviaploopeaiden schilder Féliciên Be- da rride naar behooren. Poolman had als vader var de heldin een rolletje van het tweede plan on kwam dus weinig uit. De zaal was goed bezet en de pau- kcs duurden dezen keer niet te lang. Door de directie werd ons verzekerd, dat Dinsdag het buffet aan do lange wochtperioden geonorLoi schuld had, wel de noodzakelijke verandering va.ii hel, grootendcx-ls meegebrachte, décor. Daarvan nemen wij behoorlijk acte. In de goed bezette KROON-ZAAL gaf Woensdagavond Het Neder landsch Operette Ensemble, dir. AI- phonse Janmart Jr., weder niet veel succes do drie-bedrijvige operette ,,De Moderne Eva'. Vooral wat de eerste twee bedrij ven betreft, is deze operette zeer gees tig. alleraardigst en een gulle lach klinkt dan ook menigmaal door de zanl Het laatste of Rechtbank-bedrijf kan ons echter minder bevallen. Het is te veel gezocht, te veel in strijd met tl? werkelijkheid, om dit inderdaad aardig te kunnen vinden. Over het algemeen is deze operette wel in staat do aanwezigen in eene vroolijke kormisstemming te brengen. Daarvoor zorgon wel de heeren Grootveld, Van Dijk en Meermans, terwijl ook de dames Heilbron, Pink- sen en Samehtini recht hebben op een groot deel van het succes. DE SOCIeTEIT VEREENIGING was eivol gisterenavond en de revue ,,'t Is maar fantasie", vermaakte de aanwezigen zeer. BRONGEBOUW. Geen aanmoediging meer om op te gaan in deze week naar het Bron gé bouw, want ik zou bang zijn, dat er dan te velen teleurgesteld zouden worden met„alle plaatsen uitver kocht". Tjok, tjok vol zat gisteravond weer de zaal, die met gelach en applaus duidelijk zijn instemming met het ge- bode ne vertolkte, 't Is een goed begin voor een vroolijken avond, oen echten kermisavond. EEN WERELD-REIZIGER. Woensdagmiddag vervoegde zich aan ons bureau in de Groote Hout straat de heer J. Jansen, uit Amster dam, die dien dag van Amsterdam uit een voetreis door het vasteland van Europa was aangevangen. Van Amsterdam naar Haarlem was hij reeds getippeld, toon hij op ons bureau aankwam om ons deze heug lijke mededeeling to doen. Behalve een band om zijn arm dat behoort nu eenmaal bij wereldrei zigers was hij voorzien van een grouten reispas. Hij was vol goeden moed; zou door het verkoopen van ansichtkaarten in zijn onderhoud trachten te voorzien, en vertrok na een kort onderhoud in de richting van Leiden, om vervol gens vla Rotterdam, naar en door Belgié, Frankrijk, Italië enz. te wan delen. Wij hebben den jongen man na tuurlijk eene goede reis toegewenscht, maar tochzou hij zijn tijd en zijn werkkracht niet beter kunnen benut ten? R ij wi e 1 gestolen. Uit het Gouvernementsgebouw ia gisterenmiddag oen rijwiel gestoten. De DrinkhaI. De Drinkliat der Staalwaterbron is gisteren door 35 personen bezocht. De „St.-Crt." van 8 Aug. 1912 no. 18-i bevat de goedkeuring der statuten van de R.-K. Vereenlging van Onder officieren „St. Martin us" te Haarlem. De Vereeniging heeft de statuten van den Ned. R.-K. Onderofficiers- bond „St. Martinus" te Amersfoort, aanvaard. De vereeniging is aangegaan voor dei. tijd van 29 jaren en 11 maanden. Geslaagd. Voor akte-examen schoonschrijven M O. slaagdo gisteren de heer N. Kraakman voor Engelsch 1. o. de hoer A. von Groeningen; voor liand- teekenen 1. o. de heer J. Edel, allen van Haarlem. Op de voordracht. Bij den Raad der gemeente Rotter dam is o. a. ingekomen van B.'en W. een voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3de klasse No. 85, waarop als derde voorkomt de heer B. de Beer, uit Haarlem. BEROEPEN. Bij de Ned. Herv. Keik te Someren is beroepen ds. F. C. Willekes, pred. bij de Engelsche Presbyt. kerk, tijde lijk te Haarlem. MILITAIRE ZAKEN. De bij het 10e reg. infanterie be noemde 2e luitenants D. Hooft en J. P. van Oosten, komen te Hoorn en te Haarlem in garnizoen. VEILING. Uitslag der veiling van onroerende goederen in het Algemeen Verkoop lokaal te Haarlem op Woensdag 7 Augustus 1912 des middags na 1 uur. Nrs. 1—8. Een Moestuin, nabij Santpoort aan den Biezenweg naast de Alg. Begraafplaats, met vijf daar op voor enkele jaren nieuwgebouwde aan dien weg staande huizen, kadas ter Sectio H, nrs. 3826—3831, samen groot 1 Hectare, 12 aren, 6 centiaren. In 8 perceelen als volgt: 1. Het woonhuis, plaatselijk genom- merd H 48 met stad erf en grond, ongeveer 725 centiaren, F. Witteman f 2100. 2. Het huis, eri erf, plaatselijk ge- nominerd H 47, groot ongeveer 180 centiaren, F. Wiiteman f 1400. 3. Als voren H 46 groot ongeveer 180 centiaren, D. v. Zetten f 1300. 4. Als voren H 45 groot ongeveer 180 centiaren, D. v. Zotten, f 1450. 5. Het huis plaatselijk genomrnerd H 45a en 45b met stal, verdere getim merten, erf en grond groot ongeveer 1200 centlaren, D. v. Zetten f 3700. 6. Een stuk tuingrond aan den Bie zenweg ten oosten van de perceelen 1—5 groot ongeveer 28 aren, 50 cen tiaren, B. Witteman, f 1300. 7. Als voren ten oosten van Nr. 6 groot ongeveer 19 aren, F. Witteman f S00. 8. Als vroen ten oosten van no. 7, groot ongeveer 42 aren, P. Hoogeveen f 1775. Nrs 946. De boerderij, genaamd „Het Huis ter Wisse, met stalling, hooiberg, enz. erf en werf weilanden en tuingrond, nabij Santpoort aan den Biezenweg. tegenover de percee len 18 en aan den Hagelingcr of Doodweg, voorts met drie daarbij staande woonhuizen, met schuren en erven, kadastraal bekend gemeente Velson, Sectie H, nrs. 466, 540, 557, 821, S22, -169, 472, 1917, 1918, 2511, 2512, 2508, 2509, 2510, 3305, en 4023, samen groot 15 hectaren, 40 aren, 20 centiaren. Te veilen in 38 perceelen, waarvan nrs. 9—31 zijn gelegen aan de Hage- llnger of Doodweg en aan de zuid zijde van den Biezenweg en nrs. 3246 aan of ten noorden van den Biezenweg, als volgt: 9. Een stuk tuingrond aan den Bie zenweg, belend aan nrs. 10 en 14, te genover nos. 6, 7, en 8 groot ongeveer 16 aren, 70 centiaren A. Dolleman f 925. 10. Als voren ten noorden van nr. 9 groot ongeveer 17 aren, 60 centiaren A. Dolleman f 875. 11. Als voren ten noorden van nr. 10 groot ongeveer 18 aren, 20 centia ren, E. J. Klop f 900. 12. Ais voren ten noorden van nr. 11 grbot ongeveer 19 aren S. v. d. Boo gaard f 1025. 13. De boerderij genaamd ,,'t Huis ter Wisse met stalling, wagenschuur hooiberg en verdere getimmerten, plaatselijk geteekend H 44, mt erf werf en grond, aan den Biezenweg, ten westen van nr. 12, groot ongeveer 35 aren, 60 centiaren, B. Witteman f 3600. 14. Een stuk grond, thans weiland, ten westen van nrs. 911 aan den Biezenweg groot ongeveer 33 aren, 30 centiaren. A. Dolleman f 1675. 15. Als voren ten westen van nrs. 13 en 14 groot ongev. 75 aren F. J. Kokx f 3575. 16. Een stuk grond aan don Hage- lingerweg, op den hoek van den Bie zenweg, groot ongeveer 335 centiaren S. v. d. Boogaard f 275. 17. Drie huizon met schuurtjes en erven, aan den Hagclingerweg, plaat selijk geteekend H 12, 13 en 14, aan den Biezenweg ten noorden van nx. 16 groot ongev. 325 centiaren. J. J. Nijsson f 2000. 18. Een stuk grond thans weiland, aan den Hagelinger en aan den Bie zenweg ton noorden van nr. 17, groot ongev. 800 centiaren, A. Dolleman, f 610. 19 Als voren ten noorden van nr. 18 groot ongev. 480 centiaren, J. J. Nijsson f 325. 20. Als voren ten noorden van nr. 19, groot ongev. 445 centiaren, A. Dolleman, f 300. 21 Als voren ten noorden van nr. 20 groot ongev. 445 centiaren, J. J. Nijsson f 300. 22. Als voren ten noorden van nr. 21, groot ongev. 445 centiaren, A. Dolleman f 285. 23. Als voren ten noorden van nr. 22 groot ongev. 445 centiaren, N. H. Rooze Hz., f 300. 24. Als voren ten noorden van nr. 23 groot ongev. 445 centiaren \Y. J. Kobus f 295. 25. Als voren ten noorden van nr. 24 groot ongeveer 445 centiaren J. J. Beekelaar, f 300. 26. Als voren ten noorden van nr. 25 groot ongev. 445 oautiaren J. J, Nijssen f 290. 27. Als voren ten noorden van nr. 26 groot ongev. 445 centiaren, J. G. Ophroek, f 285. 28. Als voren ten noorden van nr. 27 groot ongev. 445 centiaren, J. G. Opbroek f 285. 29. Als voren ten noorden van nr. 28 groot ongev. 445 centiaren J. G. Opbroek, f 280. 30. Als voren ten noorden van nr. 29 groot ongev. 445 centiaren C. Tromp, f 2%. 31. Als voren ten noorden van nr. 30 groot ongev. 695 centiaren, C. Tromp, f 775. 32. Een stuk grond, thans weiland, aan den Biezenweg. groot ongev. 1 hectare, 5 aren, A. Dolleman, f 4525. 33. Een stuk grond, thans weiland, ten noorden van nr. 32 groot ongev. 1 hectare, 3 aren, A. Dolleman f 4200. 34. Als voren ten noorden van nr. 33 groot ongev. 95 aren, J. C. v. d. Berg f 3850. 35. Een stuk grond, thans weiland en water, ten noorden van nr. 34, gr. ongev. 1 heet. 16 aren, F. Janse f 340i). 36. Eon stuk.grond, thans weiland, ten noorden van nr. 35, ga-oot ongev. I hectare, 36 aren, 50 centiaren, F. Janse, f 3750. 37. Als voren ten noorden van nr. 38, groot ongev. 68 aren, 80 centiaren A. Dolleman, f 1975. 38. Als voren ten zuiden van nr. 37 (groot ongev. 1 heet. 13 aren, 50 cen tiaren, J. J. Nijssen, f 3300. 39. Als voren ten zuiden van nr. 38 groot ongev. 1 hectare, 8 aren, 50 centiaren, J. Schuijt, f 3100. 40. Een stuk grond, thans weiland, ten zuiden van nr. 39, groot ongev. 1 hectare, 11 aren, J. J. Nijssen f 3500. 41. Een stuk grond, thans weiland en water, ten zuiden van nr. 40, groot ongev. 1 hectare, 14 aren, 50 centia ren, J. J. Nijssen f 3500. 42. Een stuk grond thans weiland, ten zuiden van nr. 41, groot ongev. 75 aren, N. II. Rooze Hz., f 3300. 43. Als voren ten zuiden van nr. 42 groot ongev. 78 aren, 75 centiaren, P. Hoogeveen f 3700. 44. Als voren aan den Biezenweg, t. westen van nr. 32 groot ongev. 15 aren 50 centiaren A. Dolleman f 825. 45. Als voren, ten westen van nr. 44, groot ongev. 14 aren, 40 centiaren A. Dolleman f 750. 46. Als voren ten westen van nr. 45 groot ongev. 12 aren, 50 centiaren, A. Dollemun f 930. 47. De villa „Longwood" met schuur en Hinken tuin, tegenover het spoor wegstation Santpoort, te Jan Gijzon- vaart, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie F. nr. 1189 geheel en nr. 1900 gedeitelijk, ter grootte van ongev. 12 aren. P. H. Smits, f 7000. 48. Een stuk wei- en hooiland, ge naamd „5 Mad Hoogemaat", in den polder de Velser-Westbroek, aan de Wetering, kadastraal bekend gemeen te Velsen, Sectie E nr. 131, groot 2 hectaren, 57 aren, 50 centiaren, A. Dolleman f 7250. Bovenstaande perceelen zijn thans alleen in opbod gebracht en zullen den 14 Augustus a.s. worden afge slagen en gecombineerd worden op geboden en afgeslagen. Rubriek voor Vragen Gonbonneorden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te ienden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Grooto Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam ea woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb vier zoons, waarvan de oudste vrijgeloot is, de tweede is nu voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen, en de derde moet met September loten. Als hij er nu inloot, is hij dan milïtieplichtig of vrij wegens broederdienst? De vierde moet over 6 jaar loten ANTWOORD. In dit geval is de derde zoon, wanneer hij eeD dienst plichtig nummer trekt, bij de loting milïtieplichtig; vrijstelling wegens broederdienst kan voor hem niet gel den. VRAAG. Ik heb mijn betrekking met zes weken opgezegd. Vier weken voor den tijd van vertrek ben ik ziek geworden en ben ergens ter verple ging geweest. Is mijnheer nu ver plicht do verplegingskosten te betar len? ANTWOORD. Als u Inwonende dienstbode waart-, was uw meester verplicht u voor zijn kosten dio vier weken te doen verplegen, tenzij een ziekenfonds of uw familieleden daar voor zorgden. VRAAG. Hoe laat goat do nacht boot AmsterdamZwollo 's avonds, en de dagboot Zwolle—Amsterdam en hoe lang duurt de reis en hoeveel kost een retour. Kan ik ook op een dag heen en terug? ANTWOORD. U doet verstandig u! die vragen eens aan het Reisbu reau der Hol. Spoor te gaan bespre ken. Uit de Omstreken LIEFDADIGHEIDSCONCERT TE ZANDVOORT. In de mooie concertzaal van 't Groot Badhuis te Zandvoort had Woensdag avond een concert plaats ten bate van de vereeniging Ziekenzorg" aldaar. Dit concert slaagde in alle opzichten naar vvensch. De zaal was geheel ge vuld met een uitgelezen publiek, meest badgasten. Deze hoorders hebben veel kunstgenot gesmaakt, getuige 't dank bare applaus, dat den „welwillend"; medevyerkenden dames en heeren ten doel viel. 't Rijke en afwisselende pro- giramma werd geopend door 'l viool spel van den heer J. Vetter, met piano begeleiding van mejuffrouw Van Erp. De „Sonate" van Antonio Vivaldi, klonk heel inooi. t Zeilde kan gezegd worden van de nummertjes, die na de pauze gespeeld werden, vooral van de „Ungarischc Tanz" van Brahms- Joachim, en „Humoreske van Dvo rak. De violist toonde zich zijn instru ment geheel meester en leverde afge werkt en gevoelvol spel Ook de piano begeleiding was zeer verdienstelijk. Een belangrijk deel van 't program ma had mevrouw Salomonson -A>ser voor haar rekening genomen. Zij zong acht liederen. Heerlijk klonk haar so praan-stem, die in klare helderheid de schoone liederen jubelde. Prachtig was vooral „Villanelle" van Dell Ac-1 qua. „Auf Flügeln des Gesan-, ges" van Mendelssohn, en „Kurze Antvvort" van Heinrich van Eijken, maar ook de andere liederen gaven den hoorders veel te genieten. Me vrouw Salomonson toonde zich een zeer bekwaam zangeres, die 't in haar macht heeft 't publiek in volle bewon dering te brengen, 't Applaus nam dan ook haast den vorm van een ova tie aan. Maar, een opmerking zij ons geoorloofd. Onder de acht liederen was.... geen enkel Hcllandsch. Be staan er geen Nederlandsche dichters, geen Nederlandsche componisten De heer G. Zalsman was zeker tot veler teleurstelling door verkoudheid verhinderd te zirgen. In zijn plaats zong zijn leerling, de heer Klein- bloesum, eenige liederen. Hij kweet' zich heel goed van zijn moeilijke taak door zijn bekwamen leermeester te' vervangen. Met mevrouw De Witt Huberts Figee zong de heer Kleinblocsum nog twee duetten, „Am Abend" en „Will- koramener Tausch", beide van Hoff man .De zangeres gaf, door ha,ar zeer schoonen zang. in deze wel 't meest te genieten, maar ook haar partner gaf goed werk, vooral ais men in aanmer king neemt, zijn korten tijd van voor bereiding. Vooral betreuren we do verhinde ring van den heer Zalsman, omdat hij vier Hollandse^ liederen aangekon digd had, eenige meesterstukjes van Hul lebroek. Mejuffrouw Follender, die bij de Lioba-opvoering te Santpoort in t dichtwerk van Fred, van Eeden de ti telrol vervulde, had zich bereid ver klaard een fragment uit dit tooneel- spel voor te dragen, namelijk de al leenspraak in den kloostertuin. Te recht is 't spel dezer dame destijds zeer geroemd Ook nu toonde zij over uitstekende talenten te beschikken. Een luid applou3 huldigde haar ver diensten. 1 De heer J. Lobo van de N. V. Het Tooneel, had met eenige voordrachten veel succes, voorn! met ..O 't rni- schen van het ranke riet" van Guido Gezelle, „De dwaze Koning en de wijze man" van F. Keijzer Jr., „De: Suikertante* van Speenhoff en „Del Pruimenboom" var. Van Alphen. 't Laatste was zijn successtuk. Aardig was zijn weergeving, hoe bekende too- neelspelers z. i. dit gedicht zouden vertolkenmen hoorde Royaards, Verkade, La Roche, Van Schoonhoven enz. 't Was er wel dik opgelegd, maar 't was toch leuk en. de hoorders schud den van»?r lachen. Aan de medewerkende dames wer den bloemen aangeboden. In de pauze had door den burge meester van Zar.dvoort de verloting plaats, ook al ten bate van Zieken- zorg. j Eenige dames hadden zich beijverd met den verkoop van loten en ook van bloemen. Deze verkoop ging uit stekend. De financieel* resultaten van dit liefdadigheidsconcert zullen dan ook wel gunstig zijn, want ook 't Groot Badhuis had de zaal kosteloos afgc- HEEMSTEDE. Door de alhier bestaande feestcom missie ter viering van den Koningin nedag, is een inteekenbiljet aan de ingezetenen aangeboden, om bijdra gen voer het feest dat 5 Sept. a.s. al- lüer zal gevierd worden. BKSNEBROEK. Tot onderwijzeres aan de R.-K. openbaro lagere school is benoemd mej. E. W. P. M. Krammer. HAARLEMMERMEER. De opening der spoorlijn Aalsmeer- Anisterdam kan Augustus 1913 ver wacht worden. De smeden in deze gemeente (34) hebben eenparig de prijzen van het hoefbeslag verhoogd. SLOTERDIJK. De architect Harry Eltc Ph.zn. heeft namens de firma LeeuwensteLn bij onderhandsche aanbesteding het ma ken van de paalfundeering onn den Vijgendam te Amsterdam, opgedra gen aan de firma Hoen Co., te Slo- terdïjk voor f 8900. VELSEN. GEMEENTERAAD. Ter verdere behandeling van liet werkliedenreglement heeft de Raad Woensdagavond weer eens vergaderd, onder voorzitterschap van den burge meester. Begonnen wordt met. de goedkeurig der geloofsbrieven van het nieuwge- kozen lid, den heer J. P. I landgraaf. Daarna zet de Raad de behandeling van het ooncept-werkliedenregloment voort hij art. 20. En als om kwart over tien de vic-rde zitting, waarin deze zaak besproken wordt, geëindigd is .hebben we arlikel 27 bereikt! We noteeren hier enkele der voor naamste punten uit de behandeling van dit stof-tot-praten leverende con cept. In art. 21 stellen R. en W. voor, het miniinutn-loon op 11 te bepalen. De heeren Brink en Landeweerd hebben hierop uitvoerig geamendeerd, wen- eehen de vaststelling van een loon schaal, opklimmend inet 60 ets. Wethouder NETSCHER acht het door B. en W. voorgestelde minimum te laag, wil 12 vaststellen en oordeelt dat bij den Velsenschen levensstan daard een arbeidersgezin niet met 11 in de week kan toekomen. In een langdurig debat der heeren Landeweerd, Vermeulen en Nctsclier verdedigt wethouder VERMEULEN het voorstel van B on W. en bestrijdt dat der heeron Brink en Landeweerd, waarvoor hij de bedrijven nog te jong acht, terwijl bij 't bovendien te duur vindt. De heer LANDEWEERD, die eeni- ge malen in het debat zegt, dat bij wel weet welk lot zijn amendement be schoren zal zijn, maar dio er toch maar steeds over doorredeneert, ziet het ten slotte verworpen met 11 stem men tegen 3. 't Amendeinent-Nctscher, om het mi nimum op f 12 te stellen wordt daarna met 9 tegen 5 stemmen aangenomen. In den loop der verdere behande ling staken de stemmen 17 legen 7) over een amendement, wuaiDij wordt voorgesteld, om hel loon der werklie den bij ziekte niet 1/2, maar één jaar, te laten doorgaan. Dan komt ei een kort debat over de woorden „of onzedelijkheid", die men wil laten vervallen uit den volgenden zin van het artikel „Deze bepaling is niet van toepassing voor zoover het ziekten betreft, ontstaan door eigen schuld of onzedelijkheid van den werkman." Wethouder NETSCHER vindt liet geïncrimineerde gedeelte van den zin een „paradewoordje'omdat toch nooit contröle zal kunnen worden uit geoefend op den aard der ziekten van de werklieden. Geen medicus zal schriftelijk willen gaan verklaren, dat de ziekte van een of anderen patiënt het gevolg van onzedelijkheid is. De heer LANDEWEERD veronder stelt, aal de werkman, die aan een .besmettelijke ziekte lijdt, niet naar den dokter zal gaan ais hij weel, dat inhouding van z'n loon het gevolg zal zijn, züüdat hij nu thuis biijlt en ge vaar voor zijn omgeving oplevert. Het ame.rdeiiitml, o:u de woorden „of onzedelijkheid' te schrappen, wordt met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. Wethouder VERMEULEN wijst daarna op de duurte en de vérstrek kende gevolgen van een nieuwe ali nea die eenige socialisten voorstellen toe te voegen: „Wanneer de behandelende genees heer dit noodig oordeelt, zullen de vaste werklieden op gemeentekosten in sanatoria worden verpleegd". Nadat de voorstellers het woord „zullen" hebben gewijzigd in „kun nen" staken de stemmen over 't amendement. Bij de strafbepalingen wil de heer BRINK een nieuwe voegen, nl. „schor sing met behoud yuu loon", waarbij hij den VOORZITTER, die dit „geen straf, maar vacantio" vindt, opmerk zaam maakt op het geschokte eerge voel van den arbeider die wegens plichtsverzuim geschorst is, en aan mr. Ver Loren van Tbemaat vraagt of deze het niet als een straf zou be schouwen, als hij voor een maand werd geschorst. De VOORZITTER beeft nu geen bezwaar tegen het invoegen van de strafbepaling die de heer Brink voor stelt. Wethouder VERMEULEN merkt nog op dat de vergelijking des hee ren Brink niet zuiver is, omdat een werkman in z'n schorsingstijd extra verdienste kan zoeken, terwijl men van den burgemeester moeilijk zou kunnen verwachten dat hij bij een andere gemeente aanklopt en vraagt of-ie daar eens een maandje mag burgemeesteren! Enfin, na voel gepraat zijn we, zoo als gezegd, om kwart over tienen aan art. 27 toe, waarmee de behandeling gestaakt wordt. Do heer BRINK vindt geen instemming voor zijn denkbeeld om nog even door te vergaderen, en deelt nu aan wethouder Vermeulen ineo dat hij de juist aanhangige kwes tie in de volgende zitting „principieel met hem zal uitvechten". Sport en Wedstrijden PADVINDERIJ. OM HET KAMPVUUR Men schrijft aan de N. R. CL: Nu weet ik, wanneer men een Pad vinderskamp moei bezoeken om er den meest eigenaardigen indruk van mede te nemen. Dat is 'savonds, wan neer men rond het kampvuur gele gerd is. Daar zijn de jongens dol op, te meer omdat liet niet eiken avond geschieden kan en dus als een gunst en een voorrecht beschouwd wordt. Niet beter wist men daarom aan den heer Brus, die als leider der achttal dagen het kamploven met de padvin ders te Oostvoorn e had medegemaakt een bewijs te geven van aller sym pathie, dan door aan het. eind van zijn laatsten dag in het kamp, met hem neder te liggen rond het hoog- opvlammende vuur, dat de woudloo- persfiguren der jongens verlichtte. Een padvinder was mij 's morgens komen waarschuwen dat het raads- vuur ontstoken zou worden, en daar om begaf ik mij 's morgens naar Ocstvoornu Daar trof ik ze nu eens allen aan. Natuurlijk zaten ze te eten en de dikke boterhammen gingen cr in ais zoete koek. Toen gingen we. omdat het nog te vroeg was voor bet kampvuur, wat gezellig met elkaar zitten praten, tot een regenbui ons i-aar een schuilplaats deed omzien, 't Was zoo leuk in de schuur op het stroo, zeiden ze, en dan rond een slat- lantaarn wat ziften „hoornen" of el kaar wat vertellen De eene partij troonde mij mee naar haar schuur, maar de andere, die sterker in aan tal was, haaide mij doodeenvoudig daar van daan en plakte mij neer op het stroo In hun verblijf, dat ruimer was, en dadelijk volliep met kaïnpgc- nooten. Telkens als een nieuwe gast aan kwam, en hij met zijn gestaitt den nauwen toegang vulde, werd het binnen donker, rnanr zag men door de deuropening heen, tegen den avondhemel, de silhouette van een woudlooper. Men kon zich verheelden in een blokhut op de uiterste gren zen der wildernis te zijn. Toen het buiten geheel donker was geworden, werd in een grooten kuil het kampvuur ontstoken en door het inwerpen van knoestige takken voort durend levendig gehouden. De avond was duister en stil, zoodat de vlam recht omhoog ging en de kring van er om heen liggenden, volkomen kon zijn. Allen staarden in het vlammen spel en het werd heel stil onder al die anders zoo levendige padvinders En in die stilte, alleen afgebroken door liet geknap en geknetter van het Wachtvuur, vertelde Johan Been, do bekende schrijver van jongensboeken, een sprookje uit Duizend-en-éën- Nacht. en toen dat uit was en er om nog meer geroepen werd, van Berte- vaer Tromp, die alle onderscheidin gen van den Beij van Algiers afwees, omdat ook een padvinder der 17o eeuw trouw bleef aan zijn belofte en slechts één eerewoord had. Het kampvuur doofde uit en de groote raad werd opge' even. Harte lijk werd cr afscheid genomen van den heer Brus en nu gingen hij en de gasten weg. Met hem verlieten een paar jongens het kamp om naar Bot terdam terug te kecren. Zij hadden cr slechts een tweetal dagen door km. nen brengen. Hun maatschanpeliike betrekking liet hun geen langer ver lof toe. Niet zonder spijt gingen zij nu reeds weg. Maareen padvin der moet onder alle omstandigheden een opgewekt humeur weten te be waren. En de twee dagen, die zij in het kamp hadden doorgebracht, waren heerlijke dagen geweest. VOETBAL. DE HOLLAND—BELGIë- W EDSTR1JDEN. Dé twee Holland—België-ontmoetin- gen zijn voor 1913 als volgt vastge steld 9 MaartBelgiëHolland te Ant werpen. 20 AprilHollandBelgië in Ne derland. („TeL"). ZILVEREN-BAL-WEDSTRIJDEN. Naar de „Tel.' verneemt, zullen d< wedstrijden om den Zilveren Voetbal op Sparta s terrein te Rotterdam vrij zeker gehoudon worden op de Zonda gen 8, 15 en 22 September, zoodanig, dat op 22 September slechts 2 eerste- klasse-elftallen in het veld behoeven te komen, in verband met de beker- competitie van den N. V. B. R. A. P.'s eere-afdeeling is vastge steld op 25 Augustus en 1 September. SEYLHOUWER GEEN PROFESSIONAL 1 De Sport -weerspreekt thans haar eigen bericht, dat Seylhouwer in En geland zou trachten als prof uit te komen. De Ajacied blijft in ieder ge val amateur. WATERPOLO. DE WATERPOLO-COMMISSIE EN DE N. Z. B. Het best.uur van den Neder!and- schen Zweinbond heeft in zijn laatste vergadering besloten, de onvoltallige vergadering van de waierpolo-com- missic, waarin het Nederlandsch ze vental werd vastgesteld, benevens do bijeenkomst derzelfde commissie, waarbij de eerste bevestigd werd, niet geldig te verklaren. Zoodat het Nederlandsch zevental opnieuw moet worden samengesteld. Waarschijnlijk blijft het in hoofd zaak 't zelfde als door de twee com missieleden werd bepaald. Evenwel, niet Aug. Meyer (D J K maar Hoo- gendijk (Maas) zal het doel verdedi gen. Rechtszaken WINKELSLUITING TE AMSTER DAM. Do plaatsvervangende kantonrech ter, Mr. Lioni, deed uitspraak in do vervolging tegen een winkelierster op de Prins Hendrikkade, die den Ceu Juni, 's avonds om half tien, op den stoep van haar winkel eenige sigaren en sigaretten verkocht en ontsloeg haar van rechtsvervolging, omdat zo niet haar winkel geopend had In den zin der verordening. Gemengd Nieuws SUFFRAGETTES VEROORDEELD. Twee suffragettes. Gladys Evans en Mary lx-igh, die tijdens het bezoek van den eersten minister Asquith op 18 Juli een poging hadden gedaan om dcu koninklijken schouwburg in brand te steken, zijn te Dublin ver oordeeld tot vijf jaren dwangarbeid. VRIJGELATEN. De afgevaardigde Kovacs, die on langs een aanslag pleegde op Tisza, den president der Hongaarsche Ka mer, is, op grond van ontoerekenbaar heid, door de rechtbank weder op vrije voeten gesteld. Hel openbaar ministerie heeft tegon deze uitspraak appèl aangeteekend. TREINBOTSING. De expres trein van Bayonne liep bij I-abatut op een anderen trein er zijn twee dooden en vier gekwetsten.

Haarlem's Dagblad | 1912 | | pagina 7